Aanbesteding van bouw diaconessenhuis binnen het jaar verwacht Bouw en inrichting vorderen een bedrag van acht millioen Activiteit van aangesloten woningbouwverenigingen „Simavi" verzachtte al veel leed in de tropen In kring Alphen worden gelden goed besteed nieuwe leidsche courant 3 VRIJDAG 12 MAART 1954 MORGEN VERKOOPDAG IN FOYER VAN STADSGEHOORZAAL EEN VERTEGENWOORDIGER van het bestuur van het diaconessen- huis te Leiden heeft ons meegedeeld, dat de exploitatiebegroting voor het nieuwe, aan de Houtlaan in Leiden te bouwen ziekenhuis ge reed is en zal worden gezonden naar de ziekenhuiscommissie van het ministerie van sociale zaken. De definitieve toestemming voor de bouw komt af na goedkeuring van deze begroting en de bijgevoegde teke^ ningen. Er is op spoed aangedrongen. Men hoopt, dat binnen een jaar de aan besteding zal plaats hebben en dat na de volgende winter direct met de bouw kan worden begonnen. Er wordt op ge rekend. dat de bouw en de inrichting een bedrag van acht millioen gulden vragen. De bouw van het ziekenhuis, dat ruim driehonderd bedden zal tellen, duurt ongeveer twee en een half jaar. Met het rijk worden besprekingen ge voerd; over een mogelijke verkoop van het oude gebouw aan de Witte Singel voor het onderbrengen van een rijks dienst. Tegenover het hertenkamp van de Leidse Hout wordt een nieuw diacones senhuis gebouwd", rijmde ds Visser van Oegstgeest, die de propaganda in Leiden Vooral voor a.s. en jonge moeders, kleuters en kinderen. Ook aanbe volen bij winterhanden, winter voeten en zgn. „kloven" in de vingers. en omgeving krachtdadig leidt. Hij acht te dit geen overbodig rijm, omdat nog steeds blijkt, dat velen de plaats van het nieuwe ziekenhuis niet eens weten. Overigens komt er behoorlijk leven in deze belangrijke zaak. Waar we maar aankloppen, gaan de deuren open. Al leen moeten nog veel meer mensen met de plannen en met het belang er van be kend worden gemaakt, verklaarde ds Vosser. Het propagandacomité voor het nieu we huiis heeft na ruim een jaar werken een bedrag van f 50.000 (per jaar) aan donaties weten be verwerven. Dat be drag moet worden opgevoerd tot f 100.000 Er ligt nu aan contanten een bedrag van f 120.000 op tafel, waaronder het ge noemde totaal van f 50.000. Ia Leiden Het was tot voor kort nogal moeilijk Leiden zelf op gang te krijgen. Maar nu draait ook in de Sleutelstad de actie op volle toeren. Er is een bestuur, dat de zaken energiek aanpakt. Het dagelijks bestuur bestaat uit de volgende perso nen: H. Oudman. voorzitter; P. Demme- nie. secretaris; M. J. C. Pieterse. pen ningmeester; dokter J. D. van Winger den, mevrouw M. Dronkert-Littooij en de heer J. Verduijn. Het Leidse comité telt ruim honderd leden. Het eerste werk in Leiden moet zijn het winnen van donateurs. Thans zijn er ongeveer vijftrienhonderd, een aantal dat zeer teleurstellend moet worden ge noemd. Men rekent op 6000 donateurs in Negen uien bazai Zaterdag a.s. (morgen dus) wordt In de foyer van de Stadsgehoorzaal een koopdag gehouden, die om 2 uur wordt geopend door ds Visser. De verkoop duurt tot 11 uur. Medewerking wordt verleend door de mondaccordeonverent- ging Accelerando. Er worden in de foy< ongeveer twintig stands klaargemaakt. Warmond komt met een speciale afde ling van handwerken, Katwijk met eer afdeling „haring met toast". Rijnsburg met een speciale bloemenstand en Nieuw koop met een afdeling kunstsmeedwerk. Verder zijn er verschillende attracties. De Chr. muziekvereniging ..Concordia' Is bereid gevonden een muzikale rond wandeling door de stad te maken. In de hoop dat zeer velen ziich naar de foyer zullen laten brengen! Op 22 en 23 Maart wordt in Leiden een banketbakkersshow gehouden. Men heeft het propagandacomité Diacones senhuis Leiden toegezegd, dat dit met een speciale stand van de partij mag Aan deze stand is ook een poppenkast verbonden. Op 13 Mei zou een concert worden ge houden. dat is aangeboden door de stu dentenmuziekvereniging Sempre Cres- cendo. Tenslotte hoopt men in de voor zomer een tentoonstelling te houden, ge titeld „Kunst en Gezin". Uit al deze activiteiten blijkt wel. dat Leiden wat de grootse actie voor he' nieuwe Prot.-Chr. ziekenhuis betreft, ze ker niet wil achterblijven. Maken wij voorts nog melding van d« sigarenactie van het comité. Bij bepaal de winkeliers in Leiden en omgeving zijn die sigaren te koop. En dan zijn ei ook nog de bollenactie, de actie „Hoen derpark diaconessenhuis Leiden" er „Raadt eens mee". Elke honderdste bezoeker(ster), ont vangt een verrassing. Heipalen Uit de begroting is gebleken, dat bedrag van f 450.000 is uitgetrokken al leen voor het heien. Ds Visser, die bij zijn werk voor het diaconessenhuis trouw ter zijde wordt gestaan door zijn set taresse, mej. Els Verhaar, heeft zich 'oorgesteld 450 „heipalen" van f 1000 bij industriëlen en andere te verkopen. In de achterliggende vijf weken werden al 27 palen van f 1000 geplaatst! Agenda voor Leiden Vrijdag Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, dr W. C. Braat over Zeeland in de Vikingtijd, met lichtbeelden. Clubhuis Oosterkwartier, 7 45 uur dahliavereniging „Johan Mater" en ama teur-fruitteeltclub „Prof. ir Sprenger' filmavond en prijsuitreiking. Hotel Bellevue. 8 uur: contactavond Modelbouwclub. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Jongerengroep, mej. Joke Zilverentant over de verantwoordelijkheid vai vrouw in de politiek: ir G. Kluitenberg over atoom-ontwikkeling. Burcht. 8 uur: Chr. Beambtenbond, contactavond. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed. Zaterdag Foyer Stadsgehoorzaal. 2 uur: ver koopdag voor nieuw diaconessenhuis. Volkshuis, 4 uur: Vogelleven in Neder land, films met toelichting door Simon de Waard. Burcht, half 8: Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden", 65-jarig bestaan. H.B.S. Burggravenlaan, 8 uur: leer lingenavond ten bate van de kankerbe strijding. Maandag Gulden Vlies, 3 tot 5 uur: receptie D. Wassenaar t.g.v. gouden jubileum bij firma Th. L. J. Zitman te Zoeterwoude. V. en D.. 2.30 en 4 uur: corsettenshow (uitsluitend toegankelijk voor dames). Vlies. 2.30 uur: afd. Leiden Ned. ver. van huisvrouwen, lezing door B. M. Noach over Realisme, romantiek en hu mor in de Ned. Letterkunde. Schuttershof, 8.30 uur: jaarvergade ring Vola. Lakenhal. 8 uur: „Hoe te luisteren naar Bachs Matthaus-Passion?" door Paul Niessing, muzikale illustraties (voor K. en O). Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m. 5 April). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Belastingdienst Leiden De heer G. C. Bos, adjunct-commies- titulair van 's rijks belastingen is met in gang van 16 Maart a.s. verplaatst van het kantoor der directe belastingen 's-Gravenhage 2e kantoor naar de inspec tie der belastingen Lelden le afd. Eveneens met ingang van 16 Maart a.s. vinden de volgende mutaties plaats. De heer J. Koning, hoofdassistent van 's rijks belastingen is verplaatst van de afdeling contróle van de inspectie Utrecht le af deling naar Leiden en belast met de functie van dienstgelelder. De heer F. Kuipers hoofdassistent-titulair van 's rijks belastingen is verplaatst van Oldenzaal naar Leiden en belast met de functie van deurwaarder. De heer J. C. Lambers. hoofdassistent-titulair van 's rijks belas tingen is verplaatst van Voorschoten naar Alphen aan den Rijn en belast met de functie van dienstgeleider aldaar. PUZZLE PROMINENTEN 1. Zuster Alberdien Riel, Diaco nessenhuis. Leiden; 2. A. Lalau, Bankastraat 12, Leiden; 3. dpi. kpl L. de Mooij. legernr 31.08.03.256. L.B.K.-squadron, 2 Tact., vliegbasis Eindhoven. Achtste en laatste concert van Residentie-Orkest Enthousiasme dei toehooideis aanmerkelijk gioot Het laatste abonnementsconcert door het Residentie-Orkest in dit seizoen vertoonde een ongewone programma-indeling: vóór de pauze hoorde eerst het fluitconcert van Jurriaan Andriessen, gespeeld door Jan Prins, en daarna William Waltons symphonie in bes, terwijl het gedeelte nt pauze geheel werd ingenomen door Brahms' eerste pianoconcert in d, ver tolkt door Daniël Wayenberg. De dirigent, Willem van Otterloo, had het zichzelf en zijn orkest dus niet gemakkelijk gemaakt, want deze drie wer ken stellen zowel door hun omvang als door hun gecompliceerde structuur hoge eisen aan de uitvoerenden. Trouwens aan de toehoorders werd op deze avond wel een ietwat zwaar ver teerbare schotel geserveerd, ook al mag Jurriaan Andriessen's fluitconcert vele opzichten een licht verteerbaar zeer aangenaam voorgerecht zijn, na i zo zware stamppot als Walton's enige symphonie, bereid in de naar mei zegt toch al niet erg delicate-Engeisi keuken, mocht Brahms' pianoconcert ni bepaald een luchtig dessert heten, sscnien kwam het daardoor, dat onzi geestdrift aan het einde van de avond ondanks de vele goede kwaliteiten var dit concert niet zo groot was als dit bu vroegere concerten wel vaak kon zijn. Andriessen's fluitconcert, dat door Jar Prins op voorbeeldige, speelse en supe rieure wijze werd voorgedragen, is eer boeiend, echt concerterend werk, waarin goede synthese wordt bereikt tu de vele technische mogelijkheden vai fluit en de rijke motivische inventie componist, die naar het lijkt Nederlandse muziek nog veel waardevols •.al schenken. Slechts éen bezwaar kwam )ij ons op: een grotere economie var kant van de componist zou het werk bondigere, suggestievere vorm hebben gegeven; nu lijken sommige gedeelten wat gerekt. De inspiratie van dit werk erk Frans getint; het is een echt speelstuk dat niets geheimzinnigs wil verbergen en geen overbodige proolemen cerebrale experimenten tracht op te Helaas kunnen we niet zo geestdriftig jn iver Walton's symphonie, die gens, als we ons niet vergissen, reeds de laatste oorlog te Leiden werd uitgevoerd. Iedereen zal toegeven, dat dit werk knap gebouwd en geïnstrumenteerd is, dat het harmonische idioom geen proble men stelt en dat hier en daar lyrische hoogtepunten voorkomen van grote tensiteit. Doch daartegenover staan vele andere passages van een pompeuze rhe- k, van een zucht naar massaliteit ms persoonlijk associaties geven met pompeuze, officiële plechtigheden veel traditioneel vertoon, waarop in Engeland zo verzot schijnt te zijn. Vooral in de hoekdelen doet deze muziek ik aan Sibelius denken, zij inig oorspronkelijk, vertoont dezelfde logheid en dezelfde drang om op een be paald motief eindeloos voort te borduren. De eindeloze extase van het laatste Bes- dur-accoord is daarvan een voorbeeld. Men verademt bijna wanneer het toch heus. uit is. Het middendeel is oorspronkelijker en persoonlijker; hier krijgt Walton iets van gemoderniseerde en daardoor wat wrang geworden Elgar, die op zijn beste momenent stellig een groot componist is geweest. Intussen past hier een woord van bij zondere lof oor Van Otterloo en zijn orkest, die deze beide werken op zo voor treffelijke wijze heb' en vertolkt. Wan- Walton ons niet wist te overtuigen, kwam dit zeker niet door de vertolking. Terecht toonden de toehoorders zich op getogen; Jan Prins en Van Otterloo mochten bloemen in ontvangst nemen, terwijl na het eerste werk ook Jurriaan Andriessen. die zelf aanwezig was, een ne hulde in ontvangst moest nemen. Biahms Brahms' eerste pianoconcert is steeds ;n wat problematisch werk geweest; dat Brahms zelf niet geheel tevreden met dit oeuvre was, kan men zich heel goed voorstellen. De instrumentatie is zwaar, te ruig, een bevredigend evei wicht tussen de piano-partij er» de orkestpartij bestaat evenmin. Qua thematiek en struc tuur echter is dit jeugdwerk een juweel, met name het middendeel behóórt tot het beste dat Brahms geschreven heeft. Daniël Wayenberg beschikt over uit zonderlijke kwaliteiten als pianist; zijn vorming als leerling van Marguérite Long geeft hem grote mogelijkheden. Wij hadden evenwel het gevoel, dat dit eert hem niet erg lag, hij moest zichzelf teveel geweld aandoen om de echt Duitse, donkere romaótiek van Brahms en diens ondoorzichtige pianostijl te realiseren. De harmonie tussen solist en orkest was bovendien niet volmaakt. Het was blijk baar vooral de dramatiek van dit werk, die Wayenberg wilde laten uitkomen; hierdoor werden zijn tempi soms wat ge forceerd, zoals in het laatste deel. In het middendeel zou een ronder toucher wel licht een poëtischer interpretatie moge lijk gemaakt hebben. Ook was zijn tref- techniek, waaraan overigens in dit con cert bijzonder hoge eisen gesteld worden, niet feilloos. Wellicht heeft hem ten slotte het feit gehinderd, dat de vleugel niet in een beste conditie was: de a zweefde lichtelijk en dit moet voor een solist uiterst irritant zijn. Dit alles neemt niet weg, dat Wayen- berg's vertolking ook vele positieve kwa liteiten had, die ons het verlangen gaven hem een^ in een ander werk te horen, waartoe hij wat meer affiniteit bezit. Ook Wayenberg werd met bloemen gehuldigd. Het enthousiasme der toehoorders was opmerkelijk groot. J. van der Veen Tekort van f 17.000 in Nieuwe Tonge Dank aan adoptiegemeenten voor personele hulp De gemeenteraad van Nieuwe Tonge heeft thans de begroting voor dit jaar behandeld. In verband met het late tijd stip verklaarde burgemeester Chr. van Hofwegen, dat er in deze gemeente zo veel te doen is geweest in het kader van de wederopbouw, dat de begroting wat lang moest uitblijven. Dank zij het ad ministratieve personeel echter, dat de adoptiegemeenten ter beschikking stel den, kon zij tot stand komen en voor die hulp betuigden zowel de raadsleden als de burgemeester veel dank. Minder aangenaam klonk de vermel ding, dat een tekort moest worden ge raamd van meer dan 17.000. De burge meester gaf van dit tekort grotendeels de schuld aan de financiële verhoudingen tussen rijk en gemeenten. In deze begrotingsvergadering heeft de raad op voorstel van B. en W. besloten tot aankoop van dertien krotwoningen, waarmee J 8300 gemoeid is. Naar het her stel van de openbare lagere school hadden B. en W. een onderzoek laten instellen, waaruit bleek, dat dit ongeveer 60.000 zou vragen. Het college werd machtiging verleend de bouw van een nieuwe school voor te bereiden. Verslag van federatie Volgens het verslag van de federatie van te Leiden en omstreken geves tigde woningbouwverenigingen heeft 1953 zich gekenmerkt door grote activiteit om het woningbezit te vermeerderen. De woningnood beheerst nog in volle mate het werk van de aangesloten verenigingen en de federatie. In het verslagjaar heeft de heer Lom- bert afscheid genomen als vertegenwoor diger van De Goede Woning in de fede ratie. In verband met de wijziging de organisatievorm heeft deze vereni ging een ander bestuur gekregen. Namens dit bestuur hebben in het federatiebestuur zitting de horen dr W, Simons én A. F. van Bers. Goede hoop is aanwezig dat De Goede Woning in de naaste toekomst in aanmerking komt voor de uitvoering van een flink bouw plan. Het overzicht van de gereed ge komen en nog in aanbouw zijnde wonin gen geeft het volgende beeld: Gereedgekomen: Ons Doel: Lammen- schansweg drie. Haagwegkwartier 142; Kanaalweg 132 woningen; Eensgezind heid: Meerburgerpolder 32 en Haagweg kwartier 200 woningen; Ons Doel; Haagwegkwartier 12 winkelwoningen; De Tuinstadwijk Haagwegkwartier 16 duplexwoningen, totaal 537 woningen. Grofe vraag naar geschoold medisch peisoneel De vereniging tot medische hulpverlening in tropeniand („Simavi") gaf gister avond in de Zuiderkerk een filmvoorstelling, waarvoor grote belangstelling be stond. De heer N. v. d. Post, directeur van deze vereniging, vond deze grote op komst prettig, omdat het zo broodnodig is, dat men hier in Nederland kennis krijgt van de grote medische nood in het tropeniand. Spr. gaf eerst in het kort de geschiede nis der vereniging weer. Simavi werd 1925 opgericht met het doel om hu'.p te verlenen in de medische nood in Neder lands Oost- en West-lndië. Het initiatief ging uit van dr Bervoets. die van 1894 tot aan zijn dood in 1932 heeft gewerkt onder de armsten van de armsten. De v< ging heeft in die tijd veel en prachtig erk verricht. De vraag wordt wel eens gesteld, j m Simavi nog steeds doorgaat, n politieke verhoudingen zo heel anders zijn geworden. Hét hoofdbestuur mening toegedaan, dat liefdadigheid boven alle politieke belangen uitga; Gelukkig werken ér tientallen dokters zusters, maar de nood is nog groot. Zij kunnen niet beschikken over medicamen ten. verband enz. De heer Post illustreer de zijn betoog met enkele voorbeelden stugge volharding, waarmee op het ogenblik in Indonesië. Suriname Nieuw-Guinea wordt gewerkt en van hulp. die door Simavi werd verleend. Nieuw-Guinea heeft zijn eigen proble em Eén dokter heeft daar ten minste 200 kampongs voor zijn rekening. Het voer, dat grotendeels met een prauw moet gebeuren, is zo moeilijk, dat er maar tot 10 kampongs per maand kunnen wor den bezocht. Simavi heetf 4 polikliniek- Veron Leiden Vossen jagen in theorie De Veronvergadering van gisteravond in Rehoboth was in hoofdzaak aan •erhaal over vossenjachten gewijd, dat werd afgestoken «oor PAoDET O M. Koppenhagen uit Haarlem. Deze „oldi ian" verbelde van zijn ervaringen als ds en als jager. Hij giaf in de loop van zijn relaas de toehoorders goede wenken over het ge bruik van peitldoos. kaart, kompas, lineaal at er zo meer bij een jachtpartij te pas pleegt te komen. Kern van het verhaal was de opmerking, dat het bij de vossenjacht niet in de eerste plaats de prijs van de eer gaat. maar om voldoening hardnekkig en goed gejaagd te hebben. Vele raadgevingen komen de Veronieden aan het begin van een n jachtseizoen zonder twijfel van pas was over dit nieuwe seizoen, dat a de opening van de vergadering door voorzatter Van Weerlee, breedvoe rig werd gesproken. Men delibereerde de vraag wat het optimale aantal vossenjachten voor een seizoen is wanneer en waar de jachten moeten worden gehouden. Verder werd er nog de omvang van „Electron" gepraat. De aJieling zal op de komende V.R.- vergadering, waarheen twee leden wer den afgevaardigd, het voorstel doen Electron met een bepaald aantal pagina' per jaar te vergroten. Cultuiele theiapie Zeven koren in concours op Endegeest in Oegstgeest Vierhonderd-en-vijftig zangers en zangeressen, samen vormend zeven koren van psychiatrische inrichtingen, hebben gisteren deelgenomen aan een zangconcours in de recreatiezaal van de psychiatrische inrichting Ende geest te Oegstgeest. Na de oorlog is begonnen met de cuturele therapie, en dit concours vormde de jaarlijks terugkerende mijlpaal in de groei van die therapie. worden „ingehamerd", moeten de giste ren geleverde prestaties wel diep respect afdwingen. Natuurlijk, de programma keus is eenvoudig gehouden. De meeste concoursnummers zijn van het genre: Kun je nog zingen, zing dan mee. Maar als men ziet met welk een overgave hier werd gezongen, kan men niet anders dan tot de conclusie komen, dat deze therapie I rijke vruchten afwerpt. Onze lezers zul1- len zich ongetwijfeld nog de artikelen-1 reeks herinneren, die de dirigent van de meeste deelnemende koren, de heer J. v. d. Waart, twee jaar geleden In ons| Zondagsblad heeft gepubliceerd. Hij ver telde ons, dat het inderdaad de bedoe ling is dit concours elk jaar te herhalen, zodat de culturele therapie een steeds grotere omvang gaat aannemen. De jury, samengesteld uit de heren dr J. H. Plok- ker, L. Mens. en R. Blom, heeft het vol gende oordeel geveld: Rosenburg won de beker, net als vorig jaar. Het aantal punten van dit koor as 341. Hoe zeer er om de hoogste eer gezongen moge blijken uit het feit, dat nóg twee koren evenveel punten hadden. Maasoord uit Poortugaal en Hulp en Heil uit Leidschendam vergaarden ook 341 punten. Endegeest kreeg een eerste prijs op 323 punten. Eerste prijzen werden ook gewonnen door Bloemendaal (314) Aan het concours namen deel koren an verpleegden in de volgende inrich tingen: St Joris Binnen en St Joris Bui- te Delft, Endegeest c.a. te Oegstgeest, Rosenburg en Bloemendaal te Loosdui- alle onder leiding van de heer J. Waart; Maasoord te Poortugaal, dirigent de heer Ph. van Loon, en Hulp Heil te Leidschendam, dirigent de heer J. Lucas. In zijn openingswoord vestigde de ge neesheer-directeur van Endegeest, dr C. P. J. Stotijn, de aandacht op het feit, dat het concours na het prille begin van vorig reeds in omvang is gegroeid. Toen en vijf koren van verpleegden hier- deel. nu zeven. Als inzet geldt de Prof. Van der Scheer wisselbeker, die het vorig jaar werd gewonnen door Rosen burg. Nadat vier koren zich hadden laten ho rn, betrad prof. dr W. v. d. Scheer het podium. Hij verklaarde diep geroerd te zijn door wat hij hier meemaakte. De ac tieve therapie van de zang verenigt de rpleegden en maakt het hun mogelijk geestelijk contact te hebben. Hij dankte de koorleiders, die onvermoeid werken de vierstemmige zang in te voeren. Prof. v. d. Scheer vond, dat het in de zaal rustiger, ordelijker, genoeglijker en knusser toeging dan in een zaal, waarin gezonde mensen bijeen zijn. De aanwezi gen brachten een krachtig „hoera" op die eenheid uit. Wanneer men in aanmerking neemt, dat sommige koorleden lezen noch schrij- kunnen, waarbij de woorden boten gezonden, waardoor sneller hulp kan worden geboden. Er bestaat een grote vraag naar geschoold medisch personeel Leermiddelen werden door Simavi naar Hollandia gezonden. De aanvragen tot hulp, die Simavi krijgt, worden door het bestuur, waarin verscheidene oude tropendokters zitting hebben, nauwkeurig onderzocht. Dan wor den de benodigde medicamenten gekocht en verscheept. De vereniging geeft dit als geschenk en bij de zendingen wordt dan ook uitdrukkelijk bepaald dat het gestuur de gratis moet worden uitgereikt of ge bruikt. De dokters moeten dus helpen zoals Simavi helpt. Van 29 Maart tot 3 April wordt weer een openbare inzameling gehouden. Het slagen hiervan hangt af van het aantal collectanten en collectrices. De heer T. A. J. van Zoelen, Jan van Goyenkade 2a te Leiden is gaarne bereid belangstellenden hiervoor te noteren. Met de geluidsfilm Tropenweelde en Tropenleed en met lichtbeelden werd de noodzaak van het werk van Simavi nog duidelijk naar voren gebracht. (Advertentie) door hun mede-verpleegden Meyboom. Sint Joris Binnen (312). Sint Joris Bui ten verwierf een tweede prijs met 291 punten. De burgemeester van Leiden, jhr m: F. H. van Kinschot, woonde met echtgenote het concours bij. Ook aanwezig de propagandiste. zuster F. Geruite jongensblouses met k. mouw, 4 tot 14 jaar :««rf 1. kl. St. p. Partij vitrage, 90 cm. breed, per meter 0.48 Restant partij velours, dubbel en enkel ƒ5.88 Zwarte Spijkerbroeken met ruitgarnering leeftijd 7 jaar ƒ4.95 Katoenen stoffen 90 cm. breed 1.28 Molton dekens prima kwaliteit, wit ƒ2.68 Geruite flanellen lakens 2 pers4.88 Theedoeken frisse ruit en met kleine f 0.48 Bij elke aankoop van ƒ10.— ontvangt U een waardecheque van ƒ1.-. Straks kunt U op deze cheque gratis kopen. U krijgt dus op onze uitzonderlijk lage prijzen nog 10% EXTRA KORTINC In uitvoering zijn: Voor Ons Doel 132 wonineen; voor De Eedracht en Ons Belang 329 woningen in het Noorder kwartier; voor Eensgezindheid 56 wo ningen in het Haagwegkwartier, in totaal 517 woningen. De gemeenteraad heeft goedkeuring gehecht aan een plan voor de bouw van 99 woningen, waarvan de bouw en exploitatie wordt opgedragen aan De Tuinstadwijk. De woningbouwvereni- ging Buitenlust te Oegstgeest heeft haar bezit zien vermeerderen met 17 een-j gezinswoningen en 32 flatwoningen, ter wijl voor 52 woningen de aanbesteding heeft plaats gehad. Dinsdag 16 Maart Johannes Passion in Gehoorzaal Dinsdagavond 8 uur hoopt het Neder lands Madrigaalkoor, in samenwerking met het Leids Toonkunstorkest, een uit voering te geven van Bach's Johannes Passion in de Stadsgehoorzaal. Medewerkenden zijn: Jeanette van Dijk. sopraan (eerste optreden te Leiden); Annie Woud, alt; Chris van Woerkom. Evangelist; Harry France, tenor aria's; Bram van Luyn, Christuspartij; Meine Pot, bas aria's; Catherine Gris Ritsema clavecimbel; Leo Driehuys, hobo; Jaap Geraerdts, fluit en Enne van Ham, cello het geheel onder leiding van Willem Mizee. Wij zijn er van overtuigd, dat uit deze samenwerking een traditie is gegroeid, die alle muziekliefhebbers(sterr) van Lei- en omstreken niet meer willen mis- i. Vooral de Johannes Passion van J. S. Bach spreekt in haar felle dramatische en religieuse bewogenheid een geheel eigen taal, die diep in onze ziel grijpt en een onuitwisbare indruk achterlaat. Dat het in Leiden mogelijk is, met uit zondering van de solopartijen, Bach's Johannes Passion met eigen krachten uit jeren is te danken aan een voorbeel dige samenwerking tussen koor en orkest de dirigenten. De kerkeraad van de Hervormde wijk- gemeente Pniël heeft voor de tijd van 4 maanden mej. M. Spijker tc Leiden tot leervicaris benoemd. Mej. Spijker zal in verschillende takken van het practische pastorale werk werkzaam zijn. Hoe staaf het met de B. B.? Hoe staat het met de B.B. in de Zuidhollandse kring van 22 gemeentèn, die Alphen als centrum heeft? De heer Ros, het hoofd van deze kring, heeft die vraag gisteren op een persconferentie duidelijk beantwoord. Na een jaar van consolidatie van bereikte wervingsresultaten is het nuttig de afgelopen periode eens te beschouwen. nu toe zijn er in de kring 950 vrij willigers aangeworven. Dat mag een goed resultaat worden genoemd. Consolidatii de moeite waard. In de hele kring cursussen in volle gang, in vele plaatsen worden al oefeningen gehouden het laat zich aanzien, dat het voorlopig werkplan spoedig zal zijn uitgevoerd. Er zijn plaatsen waar de B.B. reeds met volle bemanning werkt. Daarom zal de vervolmaking van de totale kringorgani satie, die nu voor de deur staat, niet meei dan een plaatselijk karakter dragen. De propagandatrom zal dus nog wel worden geroerd, maar alleen daar, het nodig Is. Zo ligt het in het om in de naaste toekomst In verschillen de plaatsen in het openbaar oefeningen te houden. De bedoeling daarvan is in de eerste plaats het geleerde in praktijk te brengen en ten tweede bij de bevolking belangstelling voor het B.B.-werk te wek- In Alphen aan den Rijn zijn enkele ploegen al volledig gevormd. Aan het eind van deze maand gaat één van deze ploegen de eerste practische oefening houden. Het materiaal voor de oefening is al aanwezig. Er is voor 18 man per soonlijke uitrusting. Voorlopig zal voor slechts één volledige ploeg materiaal en persoonlijke uitrusting worden aange schaft. Er moet terzake nog een finan ciële regeling worden getroffen door het rijk. De burgemeester heeft het uitrusten van voorlopig één ploeg toegestaan. In Alphen hebben zidh 315 vrijwilligers ge meld. Men heeft er 441 nodig. Centrale post telefoonlijnen In verbinding met 17 mel- dingsposten te Alphen. Er zijn twintig telefonistes opgeleid, die enthousiast wer ken. Een- inductor, zowel voor radio- als voor telefoongesprek te gebruiken en een Hchtaggregaat voor zelfstandige stroom opwekking. als de centrale uitvalt, ont breken niet. De heer Ros was vol lof over de steun van de heer Ponsioen. die zelf technicus is. Hij toonde met trots zijn commando- kamer. waar moderne apparaten staan opgesteld. Voor het aanschouwelijk on derricht was daar een maquette van het centrum van Alphen, die door de hoofd brandwacht van de vrijwillige Alphense brandweer, de heer Th. Vrisekoop, in zijn vrije tijd werd vervaardigd. Een en ander heeft ons er van over tuigd. dat er o.l.v. de heer Ros energiek wondt gewerkt. Misschien kan de gemeen teraad eens een uitstapje naar de School straat maken? Dan kan men zien, dat de gelden voor de B.B. goed worden be steed! In de centrale post, het berichtencen trum. heeft de hoofdinstructeur va verbindingsdienst, de heer J. G. Ponsioen, speciaal opgeleid, ook iets verteld. De centrale post heeft' eigen telefoonverbin dingen (buiten de P.T.T.-centrale om) met 17 raadhuizen, met de burgemeesterswo ning te Alphen en met het huis v. gewestelijke commandant Noord- en Zuid- Holland, de heer L. Langeveld te Noord- wijk. Men krijgt een eigen zendapparatuur, drie mobilofoonwagens en vier centrale Burgerlijke stand van Leiden Geboren Adrianus, zn van A Car- dol en L Veihoeven; Maria Johanna Cor nelia, dr van S P van den Bosch cn A C J v Klink; Annetje, dr van D Zuijder- duijn en M v den Bosch; Johannes, zn van A F van Weeren en A C v Onselen; Christine, dr van C de Vink en A Sloos; Gijsbert Gustave Jacques Marie, zn van J C H M Wijffels en C G v den Assum. Ondertrouwd: J Houweling en C Cuperus; H Janzen en C Honsbeek; J C de Kruiff en W J Koekkoek; J v d Lucht en H Koelewijn. Overleden: AH Vasen, m. 60 jaar De heer D. G. Tjalkens, administra teur van dc ondernemingen Neglasari, Waspada en Goenoeng Gadja in het Ga- roetse, keert na 26 plantersjaren me Radja van de Mij Nederland i.aar land terug. Haagse rechtbank Fietsende dief De Haagse rechtbank veroordeelde e 31-jarige lasser voor een te Sassenhei gepleegde fietsendiefstal tot zes maa den gevangenisstraf met aftrek Ver dachte was, fietsend op het gestolen kar retje, bij de Hollandse Rading aangehou den, verdacht van een ander feit v voor zijn schuld niet is gebleken. Hij betoogde echter de fiets aan de kant de weg te hebben gevonden en op weg te zijn naar de politie om aangifte te doen. Insluipers De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank persisteerde bij zijn eis acht maanden met aftrek tegen eer jarige zeeman en een 39-jarige vodden koopman uit Leiden. Deze straf wat eist. omdat zij samen op 13 en 14 Octo ber j.l. te Leiden insluipingen hadden verricht waarbij zij kleren van kapstok ken uit gangen haalden en deze aantrok ken, om dan te verdwijnen. Bovendien had de tweede verd. alleen nog een bertjasje gestolen. Op 3 December j.l. was deze zaak aangehouden, ten einde over verdachten een voorlichtingsrapport in te winnen van het bureau voor alco- holismebestrijding. In deze rapporten kwam men tot de conclusie, dat er wei nig reclasserlngsperspectief was. Men zag geen heil in een refuiralkuur. De ver dachten waren reeds vaker veroordeeld. Mr Twysel. raadsman van G„ schet ste. hoe zijn cliënt was gehandicapt door dat hij geen werk kon krijgen. De be letselen zyn nu uit de weg geruimd. Mevr. mr Andringa—Blok. optredend voor v. d. R.. vond. dat juist de zwak kere broeders leiding en steun van het alcoholismebestrijdingsbureau nodig heb ben Zij vertelde, toe verdachte in zijn jeugd ook al niet veel steun had gehad. Uitspraak 25 Maart. P. Sierat hulpprediker in Rembrandtwijk De kerkeraad van de Hervormde wijk- gemeente Rembrandtwijk heeft de heer P. Sierat te Leiden tot hulpprediker be noemd. De heer Sierat, die zijn theolo gische opleiding ontving aan de Leidse Universiteit en de Zendingshogeschool te Oegstgeest, zal de wijkpredikant en ker keraad vooral behulpzaam zijn bij het huisbezoek. Am.-Russisch contact over Atoombank En een vij'ijarenplan De Russische ambassadeur te Washing ton. Zaroebin, heeft onlangs op zijn ver zoek een onderhoud gehad met de Ame rikaanse onderminister voor Buitenlandse Zaken, Bedell Smith. Later werd bekend gemaakt, dat men gesproken heeft over Eisenhowers vooretel. een internationale atoombank op te richten. Dit is de derde bespreking tussen Amerika en Rusland /er dit onderwerp. Intussen heeft de Amerikaanse regering Hn vijfjarenplan opgesteld voor de be studering van de economische exploitatie kernenergie voor industriële doel- Plan tot referendum in Saargebied In Parijs aan Adenauer over handigd Naar Ass. Press verneemt, bevatten de Franse voorstellen inzake het Saargebied, welke Dinsdag aan bondskanselier Ade- zijn overhandigd, het plan tot een referendum over de vraag of het gebied „ge-Europeaniseerd" moet worden en of permanente economische unie met Frankrijk moet aangaan. De in het Saargebied verschijnende kranten hebben over het algemeen hun voldoening uitge sproken over het feit, dat Duitsland en Frankrijk het plan-Van der Goes Naten tot uitgangspunt hebben genomen voor verdere besprekingen. De West-Duitse socialistenleider Ollen- hauer verklaarde zich vierkant tegen een Europees statuut voor het Saargebied. aangezien dit het Duitse karakter van het Saarland zou negeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3