Ouderdomsvoorziening TeuktUwhuid DËBRALIIME 7k vvdwt, |M iDERKdeVRIES De politieke situatie in Azië jmqnTJbp^ 2 VRIJDAG 12 MAART 1954 CJ T~\E PUBLICATIE van het advies van de S.E.R. inzake de wettelijke ouderdomsvoorziening is een feit van grote betekenis. De regering hecht kennelijk waarde aan dit advies. Indien zy niet voornemens was, in de richting van dit advies te gaan, zou zij w'ellicht op één of andere wyze by haar toestemming tot publicatie daarvan blyk heb ben gegeven. Immers de publicatie van dit advies wekt bepaalde ver wachtingen. Wij mogen niet verwachten, dat het de bedoeling van de re gering zou zijn, ijdele verwachtingen te wekken. Het wordt dus ernst met de definitieve ouderdomsvoorziening. Wij hebben thans nog „slechts" een advies van de S.E.R. voor ons. Dit rekent met een invoering op 1 Januari 1955, dus over ruim negen maanden. Dat is kort dag. De regering moet haar standpunt bepalen, er moet een wets ontwerp gemaakt worden, dat moet Raad van State. Eerste en Tweede Kamer passeren en dan pas kan de handtekening van H.M. de Koningin de verplichte ouderdomsverzekering tot w^ maken. Dat is heel kort dag. Zouden we dat halen? Intussen we hebben het advies. TTET VERBLIJDT ONS, dat de S.E.R. in zyn uitnemend en goed-gedo- A-l cumenteerd rapport vasthoudt aan de gedachte van verzekering Het wordt geen staatspensioen. Het moet volgens de mening van onze sociaal-economische representante worden: een verzekering, waarvoor de verzekerde premie betaalt. Hij moet daarmee beginnen, zodra hy in het bedrijfsleven stapt en een Inkomen gaat %'erdienen. Hem wordt direct door de vermelding op zijn eerste loonbriefje gezegd, ge moet ook voor uw oude dag zorgen. Het is ook geen verzekering voor de werknemers alleen, maar ook voor de kleine (en grote) zelfstandigen. Voor alle ingezetenen zelfs, ook voor „de vreemdeling, die onder ons verkeert". Het is een verzekering met een verschillende premiebetaling, want die stygt met het inkomen, totdat dit de f 6000 per jaar heeft behaald. Daarin komt het 9 o c i a 1 e karakter van deze verzekering tot uiting. Want het is een verzekering met voor allen gelijke uitkeringen. Zelfs de classificatie wordt door de S.E.R. ontraden een volgende stap naar de algehele af schaffing daarvan. TAE S.E.R. heeft voor déze verzekering gekozen voor het zogenaamde U omslagstelsel. Dat wil zeggen: de uitkeringen worden niet betaald uit een grote pot, waarin de spaarpotten voor de oude dag van elke in woner worden bewaard neen. het geld, dat de gezamenlijke premie betalers in een jaar aan premie betalen wordt in dat jaar voor het over grote deel ook weer uitbetaald. Dat is voor deze algemene verzekering mogelijk en wenselijk ook. Mogelijk, omdat elk jaar zo veel verzekerden premie betalen, dat voor dat jaar de uitkeringen daarvan betaald kunnen worden. Er zit geen risico in (menselijkerwijs gesproken dan) dat dit eens ophoudt. Men doet dus niemand tekort, als men het geld, dat hy stort, nu gebruikt voor de uitbe taling aan een ander. Want op zyn tijd komt hyzelf aan de beurt en trekt dan zyn gerechte uitkering. TfTENSELIJK is dat omslagstelsel ook. Een kapitaaldekkingsstelsel zou W zulke ontzaglyke bedragen in handen van de beheerders er van geven, dat goede belegging, die bovendien heel zeker moet zijn, niet voldoende te vinden zou zyn. Wenselijk ook en vooral, omdat het nu mogelijk is, de uitkeringen aan te passen aan de fluctuerende waarde van het geld. De koopkracht van de pensioenen dat is de bedoeling van de S.E.R. moet gelijk blijven, en daartoe zal het bedrag van de uitkering anders gemaakt moeten worden, als de koopkracht van het geld wijzigt. Het pensioen zal ook na een overgangstijd van 5 jaar, zoals de meerderheid van de S.E.R. stelt een werkelijk pensioen zijn. Dat wil zeggen: er wordt geen aftrek van andere inkomsten dat hatelijk aan- kleefsel van de Noodwet Ouderdomsvoorziening, die ook geen pensioen, maar een groter uitkering geeft toegepast. Dat geeft verschil van totaal pensioen. "TR ZULLEN ER ZIJN, die, door eigen schuld of door onmacht, niet meer dan het bodempensioen krijgen,'zelfs minder dan dat, indien ze ver zuimden de premie, die ze wel konden betalen, te storten. Er zullen er ook zyn, die een dubbel pensioen hebben, of een pensioen en een eigen inkomen uit werk of kapitaal. De mogelykheid van de uitbouw van bedrijfpensioenfondsen, die door de Noodwet werd geremd, wordt nu groter. De bedrijfsgenoten met elkaar zullen nu op de bodem nog een pensioen kunnen zetten. En de zelfstan dige zal er een levensverzekering boven op kunnen zetten, waarbij zijn „bodem" onveranderd blyft. Natuurlijk kost dit alles geld. Er ontstaat zelfs een verschuiving in het nationaal inkomen. Een groter deel gaat naar de bejaarden. Een kleiner deel komt aan de werkenden. Dat zal ook sociale en economische gevolgen hebben. De Sociaal-Economische Raad ziet die. Maar hij meent, dat ze te overzien en te overwinnen zyn. Iedere Nederlander zal iets van die gevol gen merken. De gepensionneerde als de wet er is omdat hij zijn pen sioen krijgt en daardoor meer kopen kan. De arbeider, omdat hy op zijn loonbriefje de aftrek voor de premie vindt (waarvoor hij overigens com pensatie krijgt) en waarschijnlijk de eerste tijd het in zyn consumptie iets minder zal moeten doen. De werkgever, omdat hy de premie moet incas seren en óók voor zichzelf moet betalen. De zelfstandige, omdat hij de premie aan de belasting moet afdragen, waarschijnlijk via een voorlopige heffing. Alle werkende Nederlanders tenslotte, die de 65-jarige leeftijd passeren, omdat zij dan pensioen krijgen. tJET SPREEKT VANZELF: er zullen bezwaren en bezwaarden zijn. Daaraan moet te zijner tijd gedokterd worden. Maar als groot geheel kunnen wij met de gedachte van het S.E.R.-advies accoord gaan. Tot de Israëlieten werd door de Godsspraak aan Mozes gezegd, dat er onder hen geen arme, geen bedelaar mocht zijn. Al zullen wij de Mozaï sche wetgeving niet zó in Nederland kunnen overbrengen, er zit toch een lijn in, die ook voor deze tyd en voor ons volk geldt. Wie oud is, behoeft nog niet arm te zijn. Wij hebben als Nederlandse volk, gezamenlijk er voor te zorgen, dat oud en arm geen tweeëenheid zyn. Daarvoor is er de weg van de verzekering. Var» de samenwerking door gezamenlijke betaling ten behoeve van een be paald doel. Dat het S.E.R.-advies ons op de weg naar dit doel weer een stap verder brengt, juichen wy van harte toe. Bestrijd die afschuwelijke j kwelling grondig met het huidgeneesmiddel dat alleen ==r schadelijke kiemen doodt Vluchtelingencommis6ies smelten samen De Nationale Commissie voor Vluchte lingenhulp en het Netherlands Refugee Service Committee zijn onlangs In liqui datie gegaan met het oog op een aan staande fusie. Het laat zich aanzien, dat deze samensmelting in de komende maan den zal worden verwezenlijkt. De acti viteiten zullen waarschijnlijk lijk gericht zijn op de hulpverlening vluchtelingen die in het buitenland blijven. Ned. gift voor slachtoffers lawines in Oostenrijk De Nederlandse gezant ln Oostenrijk, nvr E. Star Busnvann. hefcft gisteren aan de Oostenrijkse minister van Buitenland se Zaken. Figl. namens de Nederlandse regering 50 000 gulden ter band gesteld voor de lawineslachtoffers. Reeds meldden wij, dat een hoog re geringsambtenaar naar Djakarta zal ver trekken om de zorg voor de Indische Nederlanders in Indonesië in éën hand te verenigen. Thans deelt minister mr F. J. M. Thiel mede in zijn memorie van antwoord inzake de begroting van Maat schappelijk Werk aan de Eerste Kamer, dat de organisatie van de sociale verzor ging ia de ruimste zin des woords, dat wil zeggen: alle Nederlandse bemoeiingen met het sociale vraagstuk der Indische Nederlanders, zullerr worden gecoördi neerd, en dat de leiding zal worden ge legd in handen van één raad voor sociale aangelegenheden, die rechtstreeks onder de Hoge Commissaris zal werkzaam zijn. Deze hoge ambtenaar zal worden bijge staan door attaché's, benoemd door de verschillende betrokken ministers. Boven dien zal hij zich doen bijstaan door een centraal college van advies en bijstand, bestaande uit particuliere deskundigen, voortkomende uit de onderscheidene, geestelijke stromingen en maatschappe lijke kringen in Indonesië. Nieuwe motorsnufies op Groninger salon 1954 Burgemeester J. Tuin zal Donderdag 18 Maart in het gebouw De Harmonie te Groningen de tentoonstelling van rijwie len. bromfietsen, motoren en scooters Groninger Salon 1954 officieel openen. Deze tentoonstelling, die wordt georga niseerd onder auspiciën van de RAI. be slaat een oppervlak van ruim 3000 m2. Men brengt de nieuwste snufjes op de Groninger Salon. Zo zijn er merken mo toren. bromfietsen en scooters, die juist deze week van de fabrieksband zijn af gelopen. Onder de juist gereedgekomen producten bevindt zich de Ariel Scram- raccmachine waarop de Gronin ger motorrijder Klaas Sekuur deze zo- er in terreinwedstriiden zal uitkomen. Zoals men weet zijn er aanvankelijk moeilijkheden geweest met de RAI. die thans zijn opgelost. Vragen over instituut voor opinie-onderzoek Het Tweede.K.merlld Weiter (KNP) heeft schriftelijk aan minister-president dr W. Drees gevraagd of hij bereid is, bekend te maken welke personen of in stellingen leiding geven aan het Neder lands Instituut voor 3e Publieke Opinie, hoe het wordt gefinancierd en of waar borgen bestaan, dat het een objectieve weerslag geeft van de publieke opinie in Nederland omtrent onderwerpen, z.g.n. enquêtes instelt? Zorg voor Indische Nederlanders tn een hand Geld zal geen rol spelen bij de overtocht naar Nederland Voor maatschappelijk werk subsidie Nieuwe regeling voor steun aan gezinsverzorging Minister Van Thiel is van plan, aan levensbeschouwelijke en andere particu liere organen die algemene leiding geven de ontwikkeling van het maatschap pelijk werk, een tegemoetkoming te ver lenen in de salariëring van deskundigen. De bekostiging van de gezinsverzorging in beraad bij de Centrale Raad voor Gezinsverzorging, die binnenkort advies zal uitbrengen. Dit advies is tevens van groot belang, aldus de minister, in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Ka- omdat hij van plan is met ingang 1 Januari 1955 een nieuwe subsidie regeling voor de gezinsverzorging te treffen. Sinds de bevrijding zijn 57 gezinnen in gezinsoorden opgenomen. De gezinsoor den Het Ronde Huis en Ruinen worden thans verbouwd, waarna in alle inrich tingen samen ongeveer 120 maatschappe lijk onaangepaste gezinnen opgenomen zullen kunnen woraen. Jongen in lift bekneld ge raakt en overleden De 17-flwige arbeider J. Wagner is giatermidditJyj. een lojnipgWQOthandel aan de Distelweg te Amsterdam in een Stijgende lift gesprongen eri bekneld ge raakt tussen de liftbodeon en de boven kant van de deur. Nadat men de lift had laten zakken, kwam de jongen vrij en viel hij achterover. Hy stond weer op en liep naar bóven, waar hij bewusteloos ineenzakte. Een ontboden dokter stelde ast dat hij was overleden. Sprookjessfeer op Koninginnedag Metershoge rijstebrijberg in Arnhem Op Koninginnedag '30 April) zal in Arnhem een sprookjes-optocht worden gehouden. Voorts wil men trachten Arn hem het aanzien van een sprookjesstad te geven. De kunstenaar Hendrik Valk leerlingen van de academie voor beel dende kunsten zullen in de nacht, voor afgaande aan Koninginnedag, decoraties aanbrengen. Tot de feestattributen behoren o.a. eer. metershoge rijstebriiberg en carillons van do klokkengieterij Eijsbouts te Asten. Wat de betaling door de regering der overtochtskosten naar Nederland betreft, zal worden uitgemaakt of de betrokkene behoeftige omstandigheden verkeert hoe zijn vooruitzichten en vooral die der kinderen in Indonesië zijn en in Ne derland. Zijn deze laatste minder slecht, dan zal men hem een voorschot verstrek ken. Het is onjuist, dat de minister de Indische Nederlanders zelfs tegen hun in Indonesië wil laten om te voor komen. dat de overheidszorg in Neder land zal toenemen. Geld speelt geen rol bij de beslissing of iemand voor over tocht in aanmerking komt. Voor hulp aan gerepatrieerden heeft de minister de be schikking gekregen over 1000 woningen. Toelating in Nieuw-Guinea zal alleen mogelijk zijn voor productieve werkers en ter wille van gezinshereniging. Ten behoeve van de Ambonnezen ia een dringend programma opgesteld ter ver krijging van nieuwe woonoorden en uit breiding der bestaande. Woongelegenheid komt ter beschikking voor 160 gezinnen. De regering constateert een duidelijke verbetering in de verhouding tussen Am bonnezen en overheid. In overbrenging naar de West ziet de regering geen op lossing. Evenmin ln overbrenging Nieuw-Guinea. De minister vestigt de aandacht op een oude tegenstelling tus sen de Ambonnezen en Papoea's. (Advertentie) Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal. dat verdrijft in ai die gevallen snel en afdoende 'de pijnen. Togal haat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Congo heeft zelfstandige R.K. Kerk Belgische Kamer aanvaardt con ventie met Vaticaan Ondanks die obstructie van de linkse partijen heeft de CVP-meerderheid in de Belgische Kamer gisteren, na een zi't/ting van- bijna 7 uimr. met 108 tegen. 77 stem men, bij 17 ojïthaudüwgwx de conventie goedgekeurd tussen België en het Vati- waarbij de kerkelijke hiënachie in de Belgische Congo wordu ingevoerd- Alle CVP-led)en waren aanwezig. Vele sprekers oefenden critiek op de bepahng in de conventie, volgens welke de kerkelijke gemeenschappen volledige rechtspersoondojikheid zouden, gemeten, iets wat zij onverenigbaar achten met de bestaande wetgeving- Volgens Lefèbre tlib.) geeft de con ventie een bevoorrechte positie aan de Roomse Kerk en wordt het publieke recht met voeten getreden. Eerste-mimsrter Van. Houtte verklaarde, dat. toen de regering het wetsontwerp indiiende, zij miet 'kon bevroeden; dat dat de politieke hartstochten zo zou op- Prof. dr A. E. van Giffen 70 jaar De bekende archaeoloog prof. dr A- E van Giffen, hoogleraar-diirecteur van het Biologisch Archaeol'ogrsch Imsti'Unuit van de Rijksuniversiteit te Groningen, hoopt Zondag 70 jaar te worden Prof. Van Giffen heeft zich grote verdienste ver- •en bij het oudheidkundig bodemon derzoek in ons land en tal van opgravin gen geleid. De jarige zal Zondag uitste- dig zijn. De komende conferentie van Genève /er de brandende Aziatische vraag stukken. maakt onze kaart van de poli tieke verhoudingen in het grootste we relddeel bijzonder actueel. Daar zijn dan in de eerste plaats de Sovjet-Unie en haar bondgenoten, te weten: de volks republieken China. Mongolië en Noord- Korea. De andere wereldmacht, de Ver enigde Staten, heeft militaire steunpun- :en Zuid-Westen en ten Oosten van het Sovjetblok. Zo beschikken de Verenigde Staten over bases in Japan, in Zuid-Korea, op de Rioe-Kioe-eilanden op de Philippijnen. De militaire be trekkingen tussen de Verenigde Staten nationalistisch China zijn nauw genoeg om Formosa te laten voorkomen op de lijst van Amerikaanse steunpunten ln Azië. In het Westen hebben de Verenigde Staten bases in Turkije en in Saoedie Arabië in welk land Amerika grote pe- troleumbelangen heeft. Voorts is het te verwachten, dat de Amerikanen binnenkort tevens de be schikking zullen krijgen over militaire steunpunten in Pakistan. Met uitzondering van Turkije zyn de staten ten Zuiden en ten Zuidwesten van het Sovjetblok onevenwichtig. Van de netelige Aziatische problemen vermelden wij het vraagstuk van Kasj mir. die twistappel tussen India en Pa kistan Vervolgens Formosa alsmede de aan wezigheid van Chinese nationalisten in Birma; lang niet alle soldaten zijn ge repatrieerd. Daar zijn voorts de op standige Karens in Birma. Korea vormt een vraagstuk, dat niet r.ader behoeft te worden aangeduid. De Vietminh-troepen controleren gro te gedeelten van Indo-China. In Malakka zijn de Britten evenmin de onbetwiste meesters als de Fransen in Indo-China. Tenslotte Indonesië. Deze jonge onaf hankelijke staat heeft vele binnenland se moeilijkheden. De politieke ontwikke ling in Zuid-Oost Azië zal ongetwijfeld de situatie in Indonesië beïnvloeden. De Verenigde Staten hebben veilig heidsverdragen gesloten met Japan. Zuid-Korea en de Philippijnen. De Rioe- Kioe eilanden zijn onder voogdij van de Verenigde Naties geplaatst en worden bestuurd door de Verenigde Staten die op Okinawa een grote militaire basis hebben opgericht. Op onze kaart is eveneens aangegeven Port-Arthur, het Russische militaire steunpunt in Mandsjoerije. Van het ert van School en Kerk Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ede (vac. J. v. Slie- drecht) J. v. d. Velden te De Bilt; te Hei- louw (toez.) J. v. d. Graaf. cand. te Leer- Aangenomen: naar Kloetinge, P Kloosterman, cand. te Schiedam; naai Lage Vuursche. J. A. de Bruyn, cand. ti Bodegraven, die bedankte voor Aalst (Gld), Brandwijk, Eemnes-buiten, Kampe veen. Veen (N.B. toez.). Goudriaan (toez.) en Ottoland (toez.). Emeritaat: de provinciale kerkver gadering van Zuid-Holland der Ned. Herv. Kerk heeft tegen 1 April eervol emeritaat verleend aan ds A. de Voogd te Delft en ds E. van Asch te Sommels- dijk, en tegen 1 Mei aan ds Th. J Steenbeek te Wateringen, ds W. B. genhoMz te Ammerstol, ds Joh. Stehou- wer te Alphen aan de Rijn en ds Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem. Geref. Kerken B e r o e pe n te 's-Gravenhage-West J Kremer UtTecht, J. Nawijn te Aalten en D. Krijger te Lochem (evangelisatiepre- dikewt). Beroepen: te Schipluiden H. J. v. Duinen, cand. te Wassenaar. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Ouderkerk a'd Amstel, K. J. Velema te Midwolde. Geref. Gemeenten Beroepen: te Katwijk aan Zee en te Ridderkerk H. Ligtenberg te Rotter dam-West. Tweetal: te Dordrecht J. W. Kersten te Genemuiden en L. Rijksen ta Middel burg. Evang. Luth. Kerk Aangenomen: naar Zaandam, P. Estié. prop. te Bussum. i ds A. - De schorsing van ds Leenhouts te Soest Kerkeraad van Amersfoort betuigt zijn spijt (Van onze kerknieuws-redacteur) De kerkeraad van de Geref. Kerk in Amersfoort heeft met eenparigheid van stemmen er zijn leedwezen over uitge sproken, dat hij indertijd heeft gewerkt aan de schoitsing Leenhouts te Soest. Uit hèt vervolg van de procedure is de kerkeraad gebleken, dat de schorsing, vorm van ambtelijke tucht, niet be hoorde toegepast te worden. Ds Leenhouts werd zoals herinnert op 11 Juli 1952 voor drie maanden geschorst als predikant te Soest door de kerkeraden van Soest en Amersfoort. Een en ander hing o.m. samen zijn visie op Israël Cn zijn eschato logische verwadhtingen. Hij wijdde, naar de formulering van het kerkeraads- besluit, te veel aandacht aan de arbeid onder de buitenkerkelijken. In Novem ber daarop sprak de classis Amersfoort echter uit, dat de tot de schorsing gevoerde gronden onjuist moesten den geacht, waaróm besloten werd ds Leenhouts in zijn ambt en eer te hei stellen. Het besluit tot schorsing werd opgeheven en ds Leenhouts werd art. 11 der k.o. losgemaakt uit zijn dienst als predikant van Soest. Zoals wij dezer dagen meldden, zsjI ds Leenhouts van 1 April af ambtelijke beid verrichten ln do Geref. Kerk Castricum. 't Onderwijzereconflict in Noorwegen Het Noorse parlement heeft na een de bat van zes uur het rapport van zijn com missie voor bestuurszaken met een voor stel voor een oplossing van het Oslose onderwijzersconflict goedgekeurd. Premier Oscar Torp deed een beroep op de onderwijzers die reeds een maand staken, de voorgestelde salarisherziening te aanvaarden en het werk te hervatten. De Noorse onderwijzersbond zal Zater dag en Maaridag>de toestand bespreken. Billy Graham voor B.B.C.-televisie De Amerikaanse evangelist dr- Biiiy Graham en zijn medewerkers komen op 21 Maart voor de BBC-televisie Tijdens zyn tournee door Engeland zet Graham zijn werk voor Amerik bladen, radio en televisie voort. Ds E. N. van Loo te Sneek 25 jaar predikant Ds E N. van Loo te Sneek. die in het Geref. kerkelijk leven in Friesland, een vooraanstaande plaats inneemt. zal Woensdag 17 Maart zijn zilveren ambts jubileum vieren. Hy wend 11 Maart 1904 te Wmsum (Fr), waar zijn vader, predi kant was, geboren- Op 17 Maart 1929 be vestigde zijn vader hem te Wons in zijn eerste gemeente. Op 16 Januari 1946 deed ds Van Loo zijn intrede te Sneek. De jubilaris maakte deel uit van de Generale Synode van 's-Gravenhage '1949) en van die van Rotterdam '1952*. Hij is praeses van de Particuliere Synode van Friesland-ten Zuiden' en vanwege de Generate Synode depurtaat voor de ge scheurde 'kerken en voor verbetering van de predikantetractementen De heer J. D. Terborgh (Delft) overleden Gisteren ls te Delft, 65 jaar oud, over leden de heer J. D. Terborgh, oud-hoofd assistent aan de Technische Hogeschool te Delft. De heer Terborgh was een geboren Hagenaar. In 1918 begon hij als assistent op de afdeling Weg- en Waterbouwkunde bij het onderwijsvak bouwconstructies. Zijn bevordering tot technisch-hoofdamb- tenaar le klas volgde 1 Januari 1948. Op 1 Januari j.l. ging hij met pensioen. Maandag om half één zal het stoffelijk overschot op Oud Eik en Duinen ter aarde worden besteld. raai s Den Ha? i Indologie, de lagd cand. examen Ned. Rechi mej. E. J. M. Belonje te Alkmaar en de heren W H, C. Boellaard te De Bilt. J. A. J Knijff te Zwolle, C. Koppenaal te Lisse én dr W. F. van Leeuwen te Den Haag. AMSTERDAM (G.U), 11 Maart Geslaagd scheikunde P H Bcrben, Ara- iterdai kunde G A Brinkman en F A v d Vlugt, Amsterdam. ROTTERDAM 11 Maart. Geslaagd voor se- mit-arts H R Vis, Overschie. M A Linthorst. Borne. P A M van Acker. Sittard, F A van der Valk. Amsterda. J L de Vries, Alblasser- dam en A W Peuchcr, Den Haag. Arts- ex. D I Blonk. Woerden. F de Graaf. Amster dam. H K de Raadt, Rotterdam. P Nap, Woor- C L van Esveld. Utrecht. H J C"Óehringi Utrecht. S J Mantel. Utrecht. H Moures. Dordrecht, mej. H C A Schroot. Rotterdam, mei T Tero'tra. Utrecht. GRONINGEN, 12 Maart. Geslaagd voor doet. ex. economie J W Bonman, Groningen, voor het arts-ex. le ged. A E Halma. Dong- jum. W Koster, Groningen en K H Lam- berts, Maastricht. Bevorderd tot arts; mej. Het lied der aethergolven .13 Gram.; 8.00 Nieï t. d. hulsvr.; 9.00 Gym.'v.'d vrouw' 9 10 im.; VPRO: 10.00 ..Tijdelijk ultgesch'a- rt" ci.= i/nw Morgenwijding; VARA; -2.00 Grar ïeded.; 12.33 Grar. ie; 2.00 Grani.; '2.25 Drents p'rogr 2.50 Volks dansen; 3.15 ..Van de wieg tot het graf. caus.; 3.30 Polltlekapel; 4.00 Concertgebouw- ork. en solist; 5.00 Weekjoum.; 5.30 Jazz- ir.uz 6.00 Nieuws; 6.20 Lichte muz 6 40 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei; 7.00 Ar. tisüeke Staalkaart; VPRO; 7 30 „Passepar- ..Het Boek Handelingen 7.55 „Deze week", caus.; VARA; iws; 8.05 Gevar. progr.; 10 00 Socialism m.; 10.15 Roemeens ork 10.40 .Onder In-spin: een vlek erin... uit-spuit: de vlek eruit! VLEKKENWATER 25. „Pardon", zei hij, „pardon. Bij vergissing was de deur op slot gedaan. Pardon, hier. is een heer om u te spreken." Hij zette het blad op een stoel naast mijn bed. „Waar is hij?", vroeg ik. „Pardon", zei de hofmeester; „als u klaar is, zal hij dadelijk binnenkomen." Hij scheen als vaststaand aan te nemen dat ik klaar was, want een ogenblik later verscheen meneer Moto in zijn geklede jas. Wij zullen er grappig hebben uitgezien, ik in mijn pyjama en meneer Moto in zijn geklede jas, maar geen van beiden vergat de vormen. Ik boog en meneer Moto boog en de hofmeester verdween. „Moto", vroeg ik, „waarom ben ik hier gis teravond opgesloten?" Moto trok de wenkbrauwen op. „Ik weet het niet. Een vergissing, vermoed ik." Hij zette zich op een stoel naast de wastafel, stak een siga ret op en sprak de woorden, die zijn volk op de lippen bestorven liggen: „Het spijt mij zéér. Nu moet ik u een vraag stellen. Ik hoop, dat u hiertegen geen bezwaar hebt." ..Doet het er iets toe of ik bezwaar heb?" informeerde ik. Hij scheen ernstig over zijn antwoord na te denken. „Neen", erkende hij, „misschien niet. Wat ik u wilde vragen is dit: bent u gisteren na het di ner nog in uw hut geweest." „Neen, waarom?" Meneer Moto blies een rookwolkje uit en glim lacht* verontschuldigend. „Liegen baat niet. meneer Lee. Vergeef mij het woord." „Moto, ik sta versteld over je." „Het spijt me zeer", antwoordde Moto, „maar bent u niet in uw hut geweest?" „U hebt me heel goed verstaan", zei ik prompt. „Ik zei neen." Ik was benieuwd of hij iets zou zeggen over wat er in die hut gebeurd was, en ik werd niet 1 lang in twijfel gelaten. Zijn uitdrukkingloze brui ne ogen keken me een ogenblik raadselachtig 'aan en hij zeide: „Het mes was verplaatst." Ik vermoedde, dat meneer Moto „blufte" en dat hij niet geheel zeker was van mijn bewe gingen de vorige avond, althans gedurende een minuut of vijf. „Welk mes?" vroeg ik. Weer dacht meneer Moto aandachtig over zijn antwoord na. „Enfin", zei hij, „het doet er niet toe.U herin nert zich ons gesprek van gisteren nog wel, me neer Lee? Ik kom dat briefje halen." Thans wist ik dat ik goed geraden had; zij hadden niet gevonden wat zij zochten. DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1914—18 „Welk briefje?", vroeg ik. „Er lag een briefje in uw hut", herhaalde me neer Moto beleefd: „het is van het grootste be lang, dat het niet verder gaat. U hebt dat brief je geloof ik." .Gelooft u dat9" „Ja", antwoordde meneer Moto, „wilt u het mij geven, alstublieft?" Hij sprak heel beleefd. Meneer Moto bleef al tijd een heer. „Ik heb u gezegd, dat ik geen briefje heb." „Dat spijt me erg", zei Moto. „Als u het mij niet geeft, zal ik mannen moeten roepen om u te fouilleren, meneer Lee. Het zou mij spijten, u dat te moeten aandoen Kom' geef u mij da*, briefje." Ik deed een schrede op meneer Moto's stoel toe. toe. „Moto, als je iemand binnenroept om te fouil leren, zal ik je de nek breken." Meneer Moto liet zijn sigaret in een der met water gevulde asbakjes vallen en greep achte loos in zijn zak naar zijn sigarettenkoker dacht ik, maar in plaats daarvan haalde hij een revolver voor de dag. „Het spijt me zeer", zei hij. „Blijf staan waar u bent, meneer Lee." En hij riep iets in zijn eigen taal. Op hetzelf de ogenblik dat hij riep, vloog de deur open en drie hofmeesters traden zwijgend binnen. „Het spijt mij zeer", herhaalde Moto, „maar u moet zich laten fouilleren, alstublieft." Een enkele blik op de hofmeesters en meneer Moto was voldoende om mij te overtuigen, dat elk protest nutteloos was, want de mannen za gen er allen formidabel uit en schenen geheeL op de hoogte van een taak, die toch wel geheel buiten de lijn van gewone schepelingen scheen te liggen. „Goed", zei ik tot meneer Moto. „U hebt me volkomen overtuigd." Hij antwoordde niet, doch hij glimlachte al lervriendelijkst en stak zijn revolver weer in zijn binnenzak. Als ik niet zo persoonlijk in het onderzoek be trokken ware, dat ik er een goed deel van mijn waardigheid bij verloor, zou ik het geval belang wekkend hebben gevonden: Ik had voordien nooit geweten, wat men onder „grondig" ver staat. Eerst doorzochten zij weer mijn koffers, waar zij zelfs de voering uittrokken. Daarop onderzochten zij al mijn kleren en schoeisel, el ke naad en reet met hun vingers betastend. Terwijl dit gebeurde, namen twee hofmeesters de tapijten op en haalden matrassen en bedde- goed overhoop om ze te onderzoeken. Ik moet toegeven, dat zij het keurig deden en elk voor werp werd, als zij ermee klaar waren, weer keu rig op zijn plaats gezet. De stop werd van mijn veldfles afgeschroefd en een der mannen pook te met een ijzerdraadje erin. Minstens een half uur lang was de hut een draaikolk van vlotte, zwijgende actie. Ieder van de mannen wist pre cies. wat hem te doen stond; als zij iets ver gaten, opperde meneer Moto vriendelijk nieuwe mogelijkheden. Toen zij met de kamer klaar waren, keerden twee hunner zich tot mij. 7.10 Gram.; 7.15 Gym.V 7 30 Koe Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram'; 9.00 V. d. vrouw; 9 40 Gram 10 00 V d kleuters- 10 15 Gram.; H.OO V. d zieken; 1145 Piano-' 2.40 Gemengd koor'; 3.00 Kro teren en Kunsten; 3,40 Fanfara-ork.; 4.00 Omr.ork.; 4.20 „De Vliegende Hollander", caus 4.30 De schoonheid van 't Gregoriaans- 5 00 V. d. jeugd; 5 55 Sportber 6 00 Gevar' liedjes; 6.15 Radio Onderwijs Congres; 6 30 Gram 6 45 Buitenl. correspondenties-' 7 00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.20 Sluiting van hat Radio Onderwijs Congres; 8 30 „Lichtbaken". De gew. .1 l, 8.50 Gram.; 9.00 „Werkers uur", hoorsp.; 9.50 Act 10.00 Gram 10 30 Wij luiden de Zondag Int; 11.00 Nieuws- 1113 Nieuws in Esperanto; 11.22—12.00 Koorzang. Engeland, BBC, 330 m.: 12 00 Dansmuz 12.30 Gram.; 1.25 „Have a go"- 'l 55 Weerber 3.10 Conce 40 Sport; 5 35 Ider, Veerber.; 7.0Ó Nieuw 8.15 Interview 5rt; 7.30 Gevi tri. overz.; 9.0Ö G« 10.15 Hoorsp.; U.30 Gi Avondgebeden; 12.00—'12.03 Nie Engeland, BBC, 1500 cn 247 n nuz.; 12.45 pari overz 1.00 I iport; 2.15 Orgelspel; 2.45 V. i.: 12 00 Lichte kind 3.00 Hells ork'.; 4 10 Sport; 4.25 Orgelspel; 4.45 Sport; 5.45 Sport- Brussel. 324 m.; 11.45 Gram12 15 Iden 12.30 Weerber12.34 Sopr., bariton en plant 1.00 Nieuws; 1.15 Gram 2.15 Gevar. muz 3.10 Gram 4.00 Accordeonspel; 4 15 Gram 4 30 Accordeonspel; 4.45 Engelse les; V. d. said.; 7.00 N/eui 5.30 Orgelrecitai; 6.3" inck"; 9.15 Gram Brussel. 484 m.; 12.00 Gram1 00 Nieuws- .15 Verz.progr.; 2.15 en 2.30 Gram- 3 30 3gr.; 4.30 Lichte muz.; 5 00 Nieuws; 5.15 Lichte 'r... Accordeonspel; 7.15 8 00 Gra I 9 30 Muzikale 'kruiswoordraad. iuws; 10.15 Lichte muz.; 10 55 Niet Puzzle ook eens met ons mee Raadselvergelijking Tracht te bewijzen dat: GUL KEVER LEI - KOL TAK BEN door de woorden voor en achter het ge- lijkteken te verenigen twee woorden van dezelfde betekenis ontstaan. Oplossing vorige puzzle: Horizontaal: 1. Grof, 4. farm, 8. les, 10. ioa, 11. ik, 12. keg, 14. ka, 15. vijzel, 17. Aa. 27. nop, 29. ons, 30. klos, 31. baat. Verticaal: 1. Glit. 2. r k. 3. us, 5. A. M. 6. Rok, 7. maas. 9. fez. 12. kijker. 13. ge zet. 15. vat. 16. lol, 19. honk. 21. gas, 22. gast, 24. pol, 26. ana, 28. Po, 20. o.a.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2