Ilicnute £rifcrije (fourant Antwerpen-Rijnkanaal kost zeker f 130 millioen Leiden en het diaconessenhuis McCarthy citeert Lincoln in zijn radio-repliek Botsing in Warnsveld eist een dode en een gewonde Caracas voelt steeds meer voor plan der V.S. Vier C.P.N.-raadsleden door politie verwijderd !i ri* VRIJDAG 12 MAART 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9988 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .itantpQfctfcfj It gbfblfom «ngn bert In Ugfjenspotf ADVIES AAN REGERINGEN UITGEBRACHT Een karwei waarmee vermoedelijk zeven jaar heen gaan Ensie-cementfabriek een verbinding met de Maas kan behouden. Met de "bouw van een grote sluis szal volgens het Alg. Handelsbl. ruim vijftien millioen gulden gemoeid zijn. Hierin zal Nederland 20 pet. bijdragen. Er is reke ning mee gehouden dat in de toekomst ook het zgn. Noordelijke plan zal worden uitgevoerd. Via de grote sluis zal op de Maas en het Albertkanaal een verkeer binnenschepen van 2000 ton mogelijk worden, hetgeen een voordeel is voor de verbindingen tussen Luik en Rotterdam. Men zou er in Luik veel voor voelen dokken van Antwerpen, dan verder lopend via de Oosterschelde en ten Noorden van Bergen op Zoom door Noord-Brabant, en uitmondend in het Hollandsch Diep bij Moerdijk, wordt voorgesteld in het rapport van de Belgisch-Nederlandse onderhandelingscommissie voor de waterwegen. Zoals we gisteren nog in een deel van onze edities konden melden, heeft de commissie haar werkzaamheden beëindigd. De heren Van Cauwelaert (België) en Steenberghe (Nederland) hebben gisteren te Brussel het ge meenschappelijke rapport ondertekend dat zij aan de regeringen in Brus sel en Den Haag zouden overhandigen. Dit verslag behelst voorstellen voor een regeling van drie problemen: het AntwerpenRijn Kanaal, de sluis en het kanaal van Terneuzen en de stop van Ternaaien. Aan de heer Frans van Cauwelaert. voorzitter van het Belgische Huis van Afgevaardigden, en aan mr Steenberghe, oud-minister van Economische Zaken in Nederland, werd in 1949 gevraagd te trachten een oplossing te vinden voor deze vraagstukken, met behulp van Bel gische en Nederlandse deskundigen. Het rapport, waarvan we hieronder een voorlopige samenvatting kunnen geven, is slechts adviserend. Het bindt de re geringen niet. De regeringen moeten wanneer zij het goedkeuren hun be slissingen nog aan de parlementen voor leggen. Als het plan-Steenberghe-Van Cauwe- leart wordt aanvaard, zal er een Ant werpen-Rijnkanaal komen, gelijkend op het Amsterdam-Rijnkanaal. In het kanaal worden twee sluizen gebouwd, één op de Belgische grens en één bij Moerdijk. De vertakking van het Moerdijkkanaal tot Bath is bestemd voor de binnenscheep vaart Het peil op het Belgische gedeelte tot de Nederlandse grens zal gelijk wor den aan dat van de Antwerpse dokken, maar geleidelijk hoger worden en bij Moerdijk gelijk zijn aan de overige wate ren in Noord-Brabant. Met de aanleg zullen ten minste zeven jaren heengaan, zo verzekerde men ons. De kosten van dit werk zullen wellicht ten minste 130 millioen gulden bedragen. Twintig procent hiervan zou voor reke ning van Nederland komen, omdat ook de industrieën in Noord-Brabant van het nieuwe kanaal kunnen profiteren. Voor het onderhoud moet elk land op eigen gebied zorg dragen. Belangrijk is voorts, dat thans geadvi seerd is de Rijnvaartpremies, waarop België sinds 1839 recht had, af te schaf fen. Mochten zich onvoorziene omstan digheden voordoen die voor een der beide landen een verlies van Rijnvaart zouden meebrengen, dan kunnen opnieuw be schermende maatregelen worden getrof fen, zulks in onderling overleg. Het accoord over opheffing van de stop van Ternaaien (op Belgisch gebied tegen over het Zuidlimburgse Eysden) blijkt de minste moeilijkheden te hebben onder vonden. Men heeft de voorkeur gegeven aan de zgn. Zuidelijke oplossing: klein kanaal, dat het Albertkanaal met het Julianakanaal zal verbinden, wordt op Belgische bodem gedempt. Op Neder landse bodem zal wellicht een klein open stuk worden behouden waardoor de zich meer op Rotterdam dan op Antwer pen te gaan concentreren. Ten slotte zullen als het derde stel van de rapporteurs wordt lijkt bij Terneuzen in Zeeuwsch-Vlaan- deren twee sluizen (een grote en eer kleine) worden gebouwd waardoor grote zeeschepen naar Gent kunnen de industrie langs het kanaal van Gent naar Terneuzen, dat gemoderniseerd zal worden, veel betere verbindingen krijgt. De haven van Terneuzen zal een tarief invoeren dat niet lager is dan dat in de grote Nederlandse zeehavens. Reacties Uiteraard zal het rapport met zijn vei gaande consequenties teleurstelling wek- in een stad als Rotterdam, waar de aanleg van een Antwerpen-Rijnkanaal al tijd is gezien als een nutteloze verspiling millioenen daar het geen nieuw ver keer zal scheppen. De tot oordelen be voegde autoriteiten konden ons echter nog geen commentaar verstrekken op het rapport-Steenberghe-v. Cauwelaert, daar geen van hen dit nog heeft kunnen lezen. Het Ned. Comité Waterwegen, waarin zowel Amsterdammers als Rotterdammers itting hebben, is indertijd tot de slotsom gekomen dat de aanleg van een Antwer pen-Rijnkanaal onaanvaardbaar is voor de beide Nederlandse havens. Dat dit standpunt inmiddels gewijzigd zou zijn, is geenszins het geval. Te verwachten is een felle reactie van Rotterdamse Stevenson heelt gelogen A LS DE NATIE ooit vernietigd zal worden, dan zal zij van binnen uit worden vernietigd. Deze woorden van Abraham. Lincoln werden gisteren door senator McCarthy gebruikt, toen de senator voor de radio zijn republikeinse collega Flanders van repliek diende. Senator Flanders heeft onlangs verklaard, dat het echte communistische gevaar eerder uit het buitenland dan uit Amerika zelf komt. Op de vraag van de omroeper, die hem interviewde, antwoordde McCarthy, dat Adlai Stevenson, de leider der democra ten, over een stadium van het commu nisme in de regering gelogen heeft en dat er onder de personen die om veilig heidsredenen uit rijksdienst zijn ontsla gen. wel degelijk communisten waren. McCarthy noemde deze communisten bij In antwoord op de critiek van de tele visie-commentator Edward Murrow van de C.BS., die had verklaard, dat Mc Carthy de grens tussen onderzoek en vervolging uit het oog heeft verloren, verklaarde de senator: „Murrow was lid van de nationale adviesraad aan de uni versiteit van Moskou Murrow zou vandaag via de radio op de beschuldiging van McCarthy antwoorden. Intussen hebben twee democratische senatoren, Symington en McClellan, bei den lid van McCarthy's commissie, het gisteren tijdens een zitting van deze com missie opgenomen voor de negerin Annie Moss, die haar functie bij het legér- heeft verloren, omdat zij van communisme werd verdacht. Symington beloofde haar Kinderen in Amsterdam en in Someren onder auto gedood ?en nieuwe betrekking te zullen hel pen. Mevr. Moss heeft steeds hardnekkig ontkend, iets met het communisme van doen te hebben. Nog meer rumoer Het Amerikaanse leger heeft vandaag :n speciaal rapport gepubliceerd at men noemt „de zaak-Schine". Deze Schine. een voormalig lid van McCarthy' commissie van onderzoek, is reeds enige tijd in militaire dienst, maar zo lang hij dienst is hebben McCarthy en diens rechterhand, Cohn, geprobeerd hem uit te krijgen. Daarbij zouden zij zelfs telefonisch van hoge legerfunctionarissen hebben geëist, dat Schine een bevoor rechte positie zou krijgen, door hem ir New, York te legeren, waar hij dan werkzaamheden zou kunnen verrichten voor de commissie. Volgens het rapport heeft Cohn zelfs verklaard, dat het met de minister voor het Leger, Stevens, gedaan zou zijn, ja, dat het met het hele leger afgelopen zou zijn, als Schine naar een basis overzee zou worden gestuurd. Senator» Mc Carthy zou in dit verband hebben gedreigd, artikelen te zullen pu bliceren over bevoorrechting van de kant van het leger in talrijke gevallen. Een bestelauto, bestuurd door de heer Denkers uit Warnsveld, is gister avond te Vorden met grote snelheid op een stilstaande melkauto gereden. De heer Denkers was op slag dood. Zijn zoon. die bij hem in de wagen zat, werd ernstig gewond. Het 4-jarig meisje N. de Haan is gis termiddag op de kruising De Witten- straatle Nassaustraat te Amsterdam bij het spelen tegen de linkerzijde van een passerende vrachtauto gelopen. Het kind kwam te vallen, geraakte onder de achterwielen en werd op slag gedood. Aan de vooravond van zyn tiende ver jaardag. is het zoontje van de heer J. v. d. Laar te Someren (N.-Br.) onder een auto gekomen en op slag gedood. De 40-jarige Amsterdamse bedrijfslei der J A van der Does is gisternacht om 1.20 uur op de Churchilllaan te Amster dam onder de laatste tram gekomen en overleden. De man, die plotseling de rij- Van effect gesproken In het plaatsje Eede in Zeeawsch-Vlaanderen zal Prinses Wilhelmina morgen een monument onthullen op de plaats waar zij op 13 Maart 1945 voor het eerst na de bevrijding voet zette op vaderlandse bodem. Deze archieffoto is een opname van de aankomst van de toenmalige i Koningin in 1945. TEGEN HET COMMUNISME Milton Eisenhower dringt aan op uitbreiding handel tussen Noord- en Zuid-Amerika DE VER. STATEN hebben voor hun plannen om het communisme in de Amerikaanse landen de kop in te drukken, op de Interamerikaanse conferentie te Caracas meer steun gekregen. In totaal hebben zich nu tien van de negentien betrokken staten vóór het Amerikaanse voorstel uitge sproken, terwijl Argentinië zich op een diplomatieke wijze uitdrukte, waardoor het dit land nog mogelijk is, met alle partijen mee te gaan. Guatemala, het communistische zwarte schaap in Zuid-Amerika. heeft gedreigd zich op de Verenigde Naties te zullen beroepen, wanneer er „enige interventie onder welk voorwendsel ook" in haar binnenlandse aangelegenheden zou plaats hebben. Drie, in ballingschap levende leiders van anti-communistische groepe ringen in Guatamala zijn naar Caracas gekomen om aan te tonen, dat hun land geheel communistisch is. De Amerikaanse onderminister van Economische Zaken maakte gisteren be kend. dat zijn land een aantal econo mische besluiten heeft genomen op ad vies van Milton Eisenhower, de broer van de president, die enige tyd geleden een studiereis door Zuid-Amerika heeft gemaakt. Milton Eisenhower heeft daar over een rapport opgesteld waarin hy de nadruk legt op de uitbreiding van de handel tussen Noord- en Zuid-Amerika, vooral ook wegens het belang dat Zuid- Aimerika voor de Ver. Staten heeft als onderdeel van het verdedigingsstelsel van het Westelijk halfrond. Door Brazilië werd ter conferentie een Van ZeelandVolg ons, slem vóór E.D.G. Na de minister van Landsverdediging, De Greef, hééft gisteren de Belgirche minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, er in de Senaat op aan gedrongen de E.D.G. te bekrachtigen. „Volg ons bij het stemmen vóór de E.D.G.", aldus de minister, „om de dediging te verzekeren van onze huizen en de blijvende vrijheid van ons land. ontwerp-resolutie ingediend, waarin van de staten die op het Amerikaanse half rond nog koloniën hebben, gevraagd wordt, zich bereid te verklaren deze ko loniën zodanig te ontwikkelen, dat zy autonoom kunnen worden, zoals dit ook in het handvest van de Ver. Naties is vastgelegd. Argentinië heeft reeds een ontwerp resolutie ingediend, waarin geëist wordt een „definitief einde te maken aan het kolonialisme en het bezetten van Ame rikaanse gebieden door niet-Amerikaanse 100.000 Voor onderzoek Minder rokers door de longkanker-geruchten De Amerikaanse sigarettenfabrikanten hebben het ministerie van Landbouw ver zocht, een onderzoek in te stellen naar het verband tussen roken en longkanker. Het verzoek is gedaan op het moment, dat door het ministerie een rapport is uitgegeven over een lichte daling van het tabaksverbruik en wel in de periode van 1953, waarin berichten verschenen over verband tussen roken en kanker. En de Canadese tabaksindustrie zal 100.000 dollar beschikbaar stellen om te helpen definitief vast te stellen of roken longkanker veroorzaakt. Weer een baby ontvoerd in Australië 't Tweede geval in de lijd van een week Duizend man V de politie te Sydney (Australië) zijn gisteravond gemobiliseerd' :e zoeken naar een zuigeling van zes dagen, die uit het Saint Margaret-zieken- huis te Sydney is ontvoerd. De politie gelooft, dat het kindje Garry John Costello zal sterven, als het niet zeer spoedig wordt gevonden. Garry werd gisteren tegen vijf uur in de middag vermist, nadat zijn moeder, de 23-jarige Patricia Anne Costello, het op de kinderzaal had bezocht. Tien rr ten later bemerkte een verpleegster, de wieg leeg was. De politie denkt, dat een vrouw die door een raam naar nen is geklommen, het kind uit de wieg heeft genomen. Dit is de tweede ontvoering in Nieuw- Zuid-Wales in één week tijds. Maandag werd de vier maanden oude Christopher Hills uit het Royal Hospital in New- Castle ontvoerd. Hij is Woensdagavond bij zijn ouders teruggebracht. Een vi van 40 jaar is beschuldigd van het ont voeren van Christopher. weg opholde, had er vermoedelijk niet op gerekend dat op dit late u-ur nog een tram voorbij kon komen. „Spanning is verminderd" Molotof critiseert int. handelsrestricties Molotof, de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, heeft gisteravond te Moskou tijdens een reusachtige verkie zingsbijeenkomst verklaard, dat de inter nationale spanning het afgelopen jaar verminderd is. Volgens de minister heeft de Russische buitenlandse politiek hiertoe i niet geringe mate bijgedragen. Op het gebied van de internationale handel, aldus Molotof, wordt echter het grootste gedeelte van de restricties zinloze discriminatie tegen de Sovjet- Unie, China en de volksdemocratiën nog gehandhaafd. Molotof oefende critiek op de bureau cratie in de regering van zijn land. „De party eist van ons allen." aldus de mi nister, „dat critiek op tekortkomingen er in het bijzonder critiek van onder af. var de zijde van mensen met practische erva ring, niet tot zwijgen wordt gebracht. Zondag a.s. gaat het Russische volk naar de stembus om zijn nieuwe parle ment de Opperste Sovjet voor de komende vier jaar te kiezen. Erelid van Londens gilde Koningin Juliana naar Engeland in Mei Koningin Juliana zal op 7 en 8 Mei a.s. een bezoek brengen aan Engeland. Haar zal de „Honorary freedom of the Carpenters Company" worden aangebo den. De Carpenters Company is een van de oude gilden va nde City van Landen. Voorts zal H.M. een bezoek brengen aan het Royal Sussex Regiment, waarvan zij ere-kolonel is. De Koningin zal op 7 Mei 's ochtends de Carpenters' Company in Drapers Hall te Londen bezoeken. Hierna wordt door het gilde e enlunch aangeboden. Op 8 Mei gaat H.M. 's ochtends naar Tidworth (Hampshire) voor het afnemen van een parade van het eerste bataljon van het Royal Sussex Regiment. Vervolgens bie den de officieren van het rigiment aan Hare Majesteit een Vunch aan. Voor hef eerst is onlangs aan boord van het Lloydschip Willem Ruys een huwelijk kerkelijk ingezegend. Het 21-jarige „handschoentje" mevr. S. C. C. Woelders-Tichelman uit Arnhem reisde, met haar witte bruidsjapon in een grote koffer, per Willem Ruys naar Malakka, waar haar bruidegom, de 23-jarige heer K. Woelders, sinds enige tijd werk zaam is. Toen het schip in Singapore lag, werd het huwelijk kerkelijk bevestigd door ds H. G. Meijnen uit Heemstede, die met het schip on derweg was naar zijn nieuwe standplaats Soerabaja. Ongeregeldheden in Beeita Conflict in Megen over onderwijzer, die kinderen kousen liet uittrekken IN DE GEMEENTERAAD van Beerta (Gr.) hebben enige leden van de communistische raadsfractie gistermiddag ongeregeldheden veroor zaakt. Bij de behandeling van de ingekomen stukken werd een verzoek tot interpellatie, ingediend door de heer Telkamp (C.P.N.), in zake maatrege len tegen huurverhoging, met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De heer Telkamp zei daarna enige beledigende woorden tegen de voorzitter, burge meester C. P. van Essen. De vergadering wera meiop geschorst Na heropening sieiae ae voorzitter vooi aat ae heer 'i exkamp de vergadering mei meer moent bijwonen. Dit voorstel wera aangenomen. De heer Telxamp weigerde eenter ae verga- aering te verlaten, waarop hij door de politie uit de raadzaal werd gezet. i^aier, oij de ocnanaeiing va.i ac meenteoegroting, liet het C.P.N.-raaas- lid, de heer Stek zich beledigend uit over ae burgemeester. De politie n eraan te pas komen om ook dit con nistische raadslid te verwijderen. De C.P.N.-leden Mulder en Stubbe spraxen, toen ue veiga^cmg weer voortgezet, ook beleaigende woorden. Zij werden er eveneens aoor de politie uit gezet. Er was toen nog één lid van de C.P.N.- fractie aanwezig, ueze vernet ue verga dering naderhand ook. De raad heeft de begroting 1954 var Beerta hierna aartgenomen. Ook in Diemen In de gemeenteraad van Diemen heeft zich gisteravond eveneens een incident voorgedaan. B. en W. kwamen met eer voordracht van twee namen ter benoe ming van een gemeenteontvanger. De woordvoerder van de KVP, de heer H. Kaskens, wenste hieraan een derde r toegevoegd te zien. namelijk van Rooms-Katholiek Een andere woord voerder van de K.V.P. viel de C.H. wethouder J. van Drie aan. daar deze volgens hem een der candidaten naar geloofsovertuiging zou hebben gevraagd. Na een scherpe discussie werd stemming over het voorstel van E W. overgegaan. De gehele KVP-fractie wenste echter hieraan niet deel te men en verliet de zaal. Wethouder Van der Schot (KVP) wel aan de stemming deel. Met acht stemimen werd toen de heer W Klein Obbink uit Vlagtwedde (Gr.) benoemd. In Megen (N. Br.) is gisteren op zoek van drie raadsleden een spoed- m$t u DAT de Ned. sleepboten Oostzee en Zwarte Zie begonnen zijn de Braiziliaai-se kruiser Mirias Gerais (19.000 ton) van Rio de Janeiro voor de sloop naar Genua te slepen (reisduur 50 dagen). DAT de jeugdige Nederlandse student Frans de Swaaig, uit HLverèum, in Namen (België) zonder geld en papieren is opge pakt wegens landloperij. DAT de N V. Strokartonfabriek Free en Co te Oude Pekela 28 Maart 50 jaar bestaat. DAT een 90-j. sïoelenmatter W. F. L. uit Amsterdam bij de politie om onderdak aanklopte, na uit zijn pension gezet te zijn, doch hij 3 spaarbankboekjes met f7800 en f300 contanten bij zich bleek te hebben. DAT tg.v. de openings vlucht van de directe luchtdienst Amsterflam-Milaan een 10-tal Italiaanse journalisten, pers fotografen en televisiemensen de gast zijn van de KLM en o.m. het rampgebied be zoeken. DAT rn.Lv. de nieuwe dienstregeling (23 Mei) de Duitse spoorwegen -tussen Bremen en Nieuweschans 2x per dag korte treintjes railbussen, laten rijden. DAT te Brukiisse, 88 jaar oud, de be kende oester- en mosselexporteur, J. var den Berge-Jumelet, is overleden. DAT de dryvende kraan Grutto met de sleepboot Temi de in Zijpe gezonken ko- len-lichte-r Baa-nhoek heeft geborgen bij de haven van Anna-Jacobapolder neerzette. DAT de vergadering te Amsterdam van de Alg. Ned. Kruideniersbond in een tele gram aan minister vam de Kieft er op aandrong om de detailhandel zo spoedig mogelijk vry te stellen van omzetbelas ting. DAT de Oostenrijkse accountant K A H K te Linz in hoger beroep te Arnhem veroordeeld is tot 1 maand wegens onvo.- ledige opgave van zijn- vermogen aan het Ned Beheersinstituut. DAT de Amerikaanse onderzeeboot Tirante (1570 ton) Zaterdagmorgen voor een 5-daags bezosfk in Rotterdam zal aan- DAT de Utrechtse raad besloot voc oprichting van een wijkcentrum in het Ondiep aldaar 1 ha grond in erfpacht ad f 1 pj. ter beschikking te stellen. DAT Prins Bernhard het bescherm heerschap van de Memato, de Meppeler marktten-toonstelling 1954, heeft aanvaard. DAT tegen een 5-tal arbeiders wegens diefstal van ca 900 kg koperdraad van de bovcn-leiding op de spoorlijn Rotterdam- Nieuwerkerk in Rotterdam straffen van 15 tot 9 mnd. zyn geëist. DAT de 29-j. parlevinker H. B. in Rot terdam veroordeeld is tot 6 weken, waar van 4 voorw., wegens smokkel van 80.000 sigaretten en zijn he.per, de 29-j. kapitein A. J. H., tot 10 dagen m.a. DAT aan de Nedi-Duitse grens bij Aken in Februari 930 kg smokkelkoffie in beslag genomen werd en 267 smokke laars werden gearresteerd tegen 200 in Januari. DAT de mosselpercelen op Flakkee bij het herstel van de dijk aan de Grevelin- gen ernstige schade op.iepen door dc daarop geworpen bagger, welke schade thans wordt onderzocht. eisende raadsvergadering bijeengeroe pen, ter bespreking van de handelwijze van het hoofd van de Mariaschool daar. Dit schoolhoofd zou namelijk, toen de kinderen door de sneeuw natte ten hadden, hen kousen en schoenen hebben laten uittrekken, en daartegen waren protesten gerezen. In een vorige raadsvergadering was hierover reeds gesproken. Het hoofd der school had daarna aan de kinderen een brief de ouders meegegeven, om zijn handel wijze te verdedigen. Enkele raadsleden vonden dat deze brief een belediging aan de raad bevatte, waarom zij de bur gemeester verzochten een spoedeisende vergadering bijeen te roepen. Op deze vergadering verschenen echter slechts twee raadsleden. Een derde was verhin derd. en de overige vier leden hadden bericht gezonden, dat zij niet zouden verschijnen, daar zij dit geen kwestie vonden die door de raad moest worden behandeld. De vergadering ging daar om niet door. Vanavond zou opnieuw een vergade ring worden bijeengeroepen. Kind kwam er goed al Uit bovenverdieping op man gevallen De zesjarige Rienus Herman had op een bovenverdieping van de ouderlijke woning aan de Nicolaas Beetsstraat in Rotterdam het ven ster weten te openen en was zover op het kozijn geklommen, dat hij plotseling het evenwicht verloor en met een rauwe kreet 'van grote hoogte in de achtergelegen tuin viel. Wonder boven wonder kwam hij terecht op de havenarbeider J. Roemer, die juist gebukt stond, omdat hij in zijn tuintje aan het werk was. Dit is de redding van het kind geweest. Noch de man, noch het jongetje hadden enig let sel opgelopen. Het enige resultaat was dat de havenarbeider hevig geschrokken was, het jongetje een huilbui kreeg en de ouders bl\j waren, dat alles zo goed was af gelopen. De alastrim Laatste observatiegeval werd ontslagen Het laatste observatiegeval is uit het Haagse ziekenhuis ontslagen. Er liggen thans nog zes alastrimpatiënten in de barakken. Bij de Poslchèque- en Giro dienst blijft alles rustig. Ongeveer 2500 het 3200 man tellende personeel heb ben zich laten revaedneren. Nieuw kabinet in Laos Premier Tiao SocvannaPhoema van Laos. één der Indochincse deelstaten, heeft vandaag een nieuw kabinet ge- md. Aan het nieuwe kabinet nemen en ministers deel. Duitsers verrast met een lente-krant Honderdtwintig duizend Duitsers, en wel lezers van de Braunschwei- ger Zeitung, roken gistermorgen een lentegeur, toen zij hun krant openvouwden. Op de voorpagina stor.d een gekleurd plaatje van een takje forsythia, en men had de drukinkt volgens Amerikaans pro cédé met een serin -iparfum ver mengd. Die lezers die geen late winterverkoudheid hadden, kon den het op een afstand van zestig Kouder weer delijk in zodanige richting ontwik keld, dat de winden boven West- Europa van Zuidelijke richtingen naar Oostelijke richtingen draaiden, aldus deelt Dc Bilt mede. Transpor teerden Zuidelijke winden voor de tijd van het jaar warme lucht naar onze omgeving, waarin de maximum temperaturen van omstreeks 15 gra den voorkwamen, de Oostelijke win den voerden nu geleidelijk koudere utf Rusland afkomstige lucht over Polen en Duitsland naar het Westen. Donderdag waren de maximumtem peraturen al iets lager dan Woensdag, terwijl de lucht, welke heden over ons land stroomt, weer iets kouder is. Daar de lucht boven Scandinavië verder stijgt en een oude depressie voor Portugal de barometerstanden in het Middellandse Zeegebied doet da len, mag verwacht worden, dat de Oos telijke winden boven West-Europa nog iets zullen toenemen, waardoor de aan voer van deze koudere lucht wordt versterkt. Daar met deze lucht boven dien uitgebreide laaghangende wolken velden meedrijven, zullen de tempera turen vooral overdag nog een verdere daling ondergaan. Vooral In het uiter ste Noorden van het land en in de kop van Noord-Holland, waar dc lucht ge deeltelijk over het nog zeer koude wa ter van de Waddenzee en het IJssel- meer aangevoerd wordt, zullen dm temperaturen laag blijven. De nachte lijke minimumtemperaturenwelke de laatste dagen omstreeks nul graden waren, zullen niet veel verandering ondergaan. De nu ingetreden toestand met Oostelijke winden kan verschei dene dagen voortduren. De kans op neerslag blijft zeer gering. HET WEER IN EUROPA Weerrapport en vao hedenmorgen 7 uur: iï'l ^SE windstil ZW 3 0 0 -1 0 ONO 3 6 0 ONO 5 3 0.3 O 4 8 0 O 7 O 2 10 0.6 -1 0 7 0 Viij koud Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Meest matige wind tussen Oost en Noordoost. Overwegend droog op vele plaatsen, vooral in de Noordelijke helft van het land, tijdelijk mist of laaghangende bewolking. In dc Zuidelijke helft van het land echter ook opklaringen. Vrij koud met in de nacht cn vroege ochtend temperatuur om het vriespunt. Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1