De communisten wroeten onder de heffe des volks Deli dreigt een rimboestaat te worden door onwettig gedrag sa!*tBN Verplicht ouderdomspensioen voor alle Nederlanders Is het wel rheumatiek? Politiechef in Onstwedde ten onrechte ontslagen? Aanslag op Haags meisje nu opgehelderd LAXEER-AKKERTJE5 SPRINGBOK Toch is het zo NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG 11 MA* TOESTAND IN INDONESIË (Van een speciale medewerker) /"OPNIEUW hebben grote troepen Indo- nesische kamponglieden in georgani seerd verband onwettig een aantal kost bare gronden der tabakscultures in Deli in bezit genomen. Reeds een flink deel van dit concessiegebied der grote Delische tabaksmaatschappijen was op deze door de bevolking bezet. Het areaal het unieke Sumatra-dekblad gekweekt kan worden, is nu wederom aanzienlijk ingeperkt. Dit betekent niet alleen een verlies voor de Europese cultuurmaatschappijen, maar voor geheel Indonesië, want altijd vormt de Deli-tabak een zeer zienlijke deviezenbron en de uitvoerrech ten op dit product vullen een flinke portie van de Indonesische schatkist. De bevolking, die deze gronden onwetti bezit neemt, plant er geen tabak, i gebruikt de velden voor het verbouwen van eenvoudige voedingsgewassen. Waar zij weinig landbouwkundige kennis bezit, en geen enkele deskundige leiding heeft, worden deze door de planters met zoveel zorg onderhouden gronden nu spoedig verwaarloosd en uitgeput. Het bijna jaar geleden door de tabakscultuur uit de grond gestampte welvarende Deli, dreigt op deze wijze weer terug te vallen tot de rimboestaat, die het een eeuw De niet met de omstandigheden beken de lezer zal misschien in een eerste op welling nog wel iets voelen voor de be weging van een volk. dat zijn eigen gron den, zij het dan zonder rekening te hou den met rechtsbeginselen, in bezit neemt om er zijn dagelijks voedsel te doen ge dijen. De situatie is echter zodanig, dat voor een dergelijke beweging in het heel geen redelijk motief bestaat. De grote tabaksmaatschappijen hebben reeds lang, een flink deel van hun conce gronden afgestaan en aan de bevolking vrijelijk ter beschikking gesteld. Het zijn uitstekende gronden, er is meer dan noeg ruimte. Hoe komt het dan. dat het volk, des ondanks, de beste tabaksgronden in bezit neemt en naar de vrije gronden vrijwel niet omkijkt, hoewel de verhuizing naai die terreinen zelfs door de grote maat schappijen gefinancierd wordt en de kolo nisten alle hulp krijgen die zij maar be hoeven? Hier zijn politieke beweegredenen in het geding, die het gros dezer bevol king zich overigens wellicht zelf niet be- "TJE MASSABEZETTINGEN van tabaks- gronden, die een aanval betekenen op het buitenlandse kapitaal, worden op Boekbespreking Het program van de Wereld raad van Kerken 1954. Uitg Ten Have N.V., Amsterdam. 85 pag. Nu 1954 en daarmee het jaar Evanston is aangebroken, is het tijd, dat de Christenheid zich ernstig gaat be zinnen op de problemen, die op deze tweede vergadering van de Wereldraad van Kerken aan de orde zullen komen. Zowel voor- als tegenstanders en ook de kleurloze middengroep zullen er goed aan doen zich te verdiepen in het pro gramma van Evanston. javerdiepen, want wat hier behandeld gaat worden^ zijn niet maar zaken om er zo wat over te praten, maar klemmende problemen, die bestudeerd moeten worden. Hoe men ook over de Wereldraad moge denken, niet ontkend kan worden, dat hij vraag stukken aan de orde stelt, die ieder Christen ernstig aan het hart moeten lig gen. De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft bij Ten Have in Am 6terdam een geschrift van 85 pagina' doen verschijnen, dat onder de titel: ,.Het program van de Wereldraad Kerken 1954", in een zestal hoofdstukken een gedegen voorbereiding biedt op Evanston. Achtereenvolgens worden hier in behandeld: ons één zijn in Christus en onze gescheidenheid als kerken, de opdracht van de Kerk, jegens hen, die buiten staan, de verantwoordelijke maatschappij in een wereld-perspectief, de Christenen in de strijd om een wereldgemeenschap, de Kerk temid den van spanningen tussen rassen en volkengroepen en tenslotte: de Christen in zijn roeping. Dit is het, waarom men in Evanston bijeenkomt. Het is duidelijk, dat men zich van zulke onderwerpen niet zo maar af kan maken. Zij verdienen onze vol ledige aandacht en daarom heeft Evan ston recht op onze ernstige voorbereiding, i het i E. H. G. Als het werk u zwaar valt...^ all U tegen Uw dagtaak opziet all tegen een berg - ali ver moeidheid en zenuwklachten U kwallen, neem dan Sena- togen - zuivere kracht, die gaandeweg Uw gehele gestel doordrenkt, ilapte en luita- looiheld verdrijft Begin dadelijk mat de achtergrond geleid door communisti sche elementen. De bedoeling van deze laatste is niet om iedere Indonesiër in Deli zijn eigen stukje grond te geven dat valt immers ook zonder deze on wettige inbezitnemingen te bereiken! maar om de grote Europese cultuunmat- schappijen een nekslag te geven; de ar moede en ellende van het land op deze wijze te vergroten, de chaos te doen toe nemen en Indonesië aldus rijp te maken voor een communistische revolutie. De tragiek van dit alles is, dat de regering deze toestand machteloos laat voortbestaan en dat geen enkel overheids lichaam een hand uitsteekt om aan deze zware slag voor Indonesië's deviezenpot een einde te maken. De vorige gouver neur van Sumatra's Oostkust, de heer Abdoel Hakim, heeft daar wel een po ging toe gedaan. Hij was lid van de Masjoemi en bovendien een figuur met nuchter, helder verstand, een man met economisch inzicht en zeer gekant het communisme. Het heeft de heer Hakim zijn gouverneurspositie gekost. De huidige regering plaatst in al haar sleutelposities aanhangers van de P.N.I., die partij die haar meerderheid in het Parlement uitsluitend aan de communis ten te danken heeft. Iedere maatregel die deze P.N.I.-rege- ring en haar P.N.I.-ambtenaren zouden ?n, en die de communisten niet wel gevallig is, brengt het kabinet in gevaar. Men moet het de communistische partij in Indonesië toegeven, dat zij van deze politieke situatie een handig en veelvul dig gebruik maakt. China favoriet TJET IS GEEN TOEVAL, dat kort na het optreden van dit kabinet een steeds duidelijker anti-Westers bewind het daglicht treedt, hetwelk zich niet alleen tegen Nederland en de Nederlan ders richt, maar evenzeer tegen andere Europese landen en tegen Amerika. Daar entegen worden de contacten met com munistisch China en de Sowjet-Unie voortdurend inniger, en niet alleen op handelsgebied. Indonesië is de laatste tijd overstroomd met communistische propa ganda uit China. Tal van communistische blaadjes en tijdschriften, boeken en bro chures komen ongehinderd binnen. De in andere gevallen vaak zo lastige politieke recherche, die in Indonesië binnenko mende lectuur controleert, schijnt het niet te zien. Het prcpaganda-materiaal is soms in het Engels maar meestal in de Indonesische taal gedrukt. De Chinese communistische consulaten spreiden een grote bedrijvigheid ten toon en zijn on langs begonnen vooraanstaande intellec tuele Chinezen, die de Indonesische na tionaliteit hebben aangenomen gratis toeristenreisjes naar de nieuwe Chinese heilstaat aan te bieden. Sommigen heb ben er reeds gebruik van gemaakt en ko men goed geïnstrueerd terug. In brede Indonesische kringen, waar men zeker niet naar het communisme verlangt, schijnen tallozen helaas het ge vaar van dit alles niet in te zien. Intus sen heeft de toenemende armoede tegen over de steeds grotere stijging van de prijs der consumptiegoederen de corrup tie in het laatste jaar uitermate doen toe nemen. Oneerlijk verkregen weelde aan de ene kant, bittere armoede en teleur stelling onder de heffe des volks ander zijds: het is koren op de molen van het communisme. \Dit beeld is des te droeviger wanneer men zich bewust is dat een gezonde, krachtige politiek, die allereerst een eind weet te maken aan het communistische gestook, een totale afglijding van dit prachtige land, zeer zeker nog zou kun nen voorkomen, en dat een goed gebruik van Indonesië's b.elangrijk economisch potentieel voor de toekomst tot welvaart zou kunnen leiden. Thans worden regering, leger en volk ondermijnd door het listig gewroet van een betrekkelijk kleine groep bewuste en geoefende communisten, waartegen eigenlijk alleen de oppositie-partij in het parlement, de sterk religieuze Masjoemi, positief stelling neemt. Nieuwe lente en nieuw geluid Een foto als deze ziet men niet vaak. Ruim 15 zware waterstralen zijn gericht op een warenhuis in Buffalo (staat New York), dat door het vuur geheel werd vernield. Uit alle ramen van het kolossale gebouw, dat tien verdiepingen telde, sloegen de vlammen, zodat de brandweer lieden de grootste moeite hadden de brand tot het warenhuis te beper ken. De huizen aan de overzijde van de straat werden beschadigd. Advies van de S.E.R. Premie (5,5 pet van het inkomen) betalen via werkgever en belastingen EEN WETTELIJK VERPLICHT ouderdomspensioen voor alle Nederlan ders boven 65 jaar wordt voorgesteld in een advies van de Sociaal- Economische Raad, dat minister Suurhoff thans voor publicatie heeft vrij gegeven. Door een voortijdige publicatie in een der bladen is reeds eerder een en ander hierover bekend geworden. Het pensioen, uitgaande van het loon- en prijspeil van begin 1954, zal voor gehuwden f 1260 per jaar be dragen, voor ongehuwden 756 gulden per jaar. De hoogte van het pensioen zal zich aanpassen aan de koopkracht van de gulden. In het Dierenpark Wassenaar luidde de familie Guanaco (wil de lama) de lente in met een lama-spruit. Moeder en dochter maken het goed. Het Dierenpark krijgt dezer dagen weer een nieuwe gast. Het is een eland, af komstig uit een Fins privé na tuurreservaat. Statistische dag te Utrecht Gisteren is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de Statistische Dag 1954 gehou den, die ditmaal gewijd was aan het on derwerp „Macht en onmacht van de statistiek". Dr Ph. Idenburg, directeur-generaal an de Statistiek, leidde de bijeenkomst. Deze legde de nadruk op de begrenzing van de statistiek. Er zijn een groot aantal waarden en grootheden, welke niet clas- seerbaar zijn en daardoor statistisch niet meetbaar. Drs J. A. Hertog, lector aan de Econ. Hogeschool te Rotterdam, sprak over „Waarneming en rationeel gedrag". Prof. dr D. van Dantzig, hoogleraar aan de S.U te Amsterdam, wijdde zijn voordracht aan de verantwoordelijkheden van de statis ticus. In de middagvergadering sprak mr W. H. Somermeyer, medewerker van het CBS. over „Quantificering en sociale wetenschappen". Dr Chr. L. Rumke, arts Groningen, behandelde de quantifice ring in het medisch onderzoek. De laatste spreker was de heer M. de Vries, mede werker van het Mathematisch Centrum, .•er het onderwerp „Quantificering in tal en crypto analyse". Kleuter te Hengelo (O.) in beek verdronken Tijdens het spelen op een grasveld na- ij een beek is een jongetje van 2 jaar uit het gezin Te W. te Hengelo (O.) ver dronken. Te Baygy sur Clarens (Zwitserland) 78 jaar oud, overleden de commissaris oud-directeur en oprichter van de N V. Biscuitfabriek Patria te Amsterdam, Met Vickers Viscount vlugger in Gibraltar Een Vickers Viscount passagiersvliegtuig van de B.E.A. heeft vorige week een nieuw onofficieel record gevestigd toen het zijn eerste vlucht naar Gibraltar maakte. Het toestel legde de afstand 1770 km in vier uur en negen minuten af. met een gemiddelde snelheid van 430 km per uur. De terugtocht legde de Vickers Viscount in vier uur 10 min. af. Hoewel de machine zowel op de heen- als op de terugreis records vestigde, vloog zij toch volgens het vastgestelde plan, zon der een speciale poging te ondernemen om vroegere vliegtijden te breken, nieuwe dienst met Vickers betekent verkorting van de reistijd met twee De raad acht in een ouderdomsverzeke- ring geen plaats voor een gemeenteclassi ficatie. Premieplichtig dienen te zijn de verzekerden, die een inkomen verwerven. De plicht tot premiebetaling dient voor loontrekkenden en zelfstandigen te begin nen bij het intreden in het productie proces. Degenen, die geen inkomen ver werven, zullen niet premieplichtig zijn, doch wel tot de kring der verzekerden behoren en dus in beginsel aanspraak kunnen maken op uitkering. De maximum-premie-inkomensgrens ware naar het oordeel van de raad te stellen op 6000 gulden. De financiering zal I geschieden volgens het omslagstelsel. De premie dient volgens de raad te v den betaald door de verzekerden, geldt zowel voor loontrekkenden als jelfstandigen. Bij de loontrekkenden zal de betaling kunnen geschieden door mid del van de werkgever. Voor de zelfstan digen adviseert de raad om, bij eer komen tot een zekere grens (bijv. f2000 bij gehuwden) van premie-invordering af te zien, en bij daarbij aansluitende inko mens tot aan een tweede gren6 (bijv, f3000 bij gehuwden), een toenemend per centage der premie in te vorderen. Bij onmiddellijke volledige invoering zal de premie ongeveer 5.5 procent van het premieplichtig inkomen dienen te be dragen. Bij invoering met een overgangs regeling van 5 jaar zal gedurende de eer ste vijfjarige periode het premie-percen tage ongeveer 4,2 bedragen. De raad is van mening, dat het door hem ontworpen stelsel geen ruimte laat voor bedrijfstaksgewijze uitvoering, maai een centraal uitvoeringorgaan waai mogelijk met plaatselijke vertakkinger noodzakelijk maakt. Het scheppen var een zelfstandig, rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam, waarin de apparatuur van de Rijksverzekeringsbank zou kun nen worden opgenomen, acht de raad ge wenst. Voorts is hij van mening, dat voor de vaststelling en de. inning van de pre mies gebruikmaking van de belasting dienst. die reeds de inkomens van eer groot aantal verzekerden kent, aanbeve- (Advertentie) Iedere pUn of zwelling, die optreedt een spier, zenuwt of gewricht noemt leek ten onrechte „rheumatiek". Het is van belang, dat men onderscheid maakt tussen aandoeningen van gewrichtei die van spieren. Gewrichtsrheumatiek, die men kent als plotseling optredende vorm en als langzaam, meer sluipend be ginnende en verlopende vorm, is een ern stige ziekte, waarvoor men direct de hulp van een dokter moet inroepen. Zclf- dokteren betekent hier een groot risico onherstelbare schade. „spier"-rheumatiek ligt de zaak anders. Iemand, die bij vochtig weer steeds pijn in bepaalde spieren krijgt van schouder, arm. rug of been) die ondervonden heeft, dat dit ver dwijnt als het weder verbetert, moet er- zorgen, dat hij zich goed kleedt. Dat wil niet zeggen, dat hij altijd ge bukt moet gaan onder de last van borst rokken, dassen en jassen; het betekent wel, dat hij zich naar de weersgesteldheid kleden en dat hij zich wat meer in acht neemt voor tocht en voor nat-rege- >n dan een ander. Door het toevoeren van warmte kan hij proberen deze narigheid te voorko men resp. behandelen. Weinig resultaat heeft het toevoeren van warmte door middel van kruiken, warme doeken of straalkachels, doordat deze vorm van warmte slecht doordringt in het weefsel. Veel beter, gemakkelijker en prettiger is het gebruik te maken van de Philips „Infraphil" (prijs 37,50), waarvar infrarode stralen van bepaalde golfleng ten kunnen doordringen tot in het onder huidse weefsel. Daar liggen zenuw lichaampjes, die de bloedsomloop regelen en die bij verwarming aanleiding geven tot een betere bloeddoorstroming, v door bouwstoffen in grotere hoeveelheid worden aangevoerd en afbraakproducten sneller worden afgevoerd. Bij storingen van de bloedsomloop, (wintervoeten, slecht helende wonden en „dode" vingers) is dit uiterst belangrijk, maar ook worden etterige ontstekingsprocessen (steen puisten, e.d.) hierdoor gunstig beïnvloed. Een zeer belangrijke gunstige werking heeft bestraling met Philips „Infraphil' bij „rheumatische" processen, niet alleen omdat het proces erdoor geneest (spier- rheumatiek) maar ook omdat de pijn wordt verminderd of verdwijnt (spier- rheumatiek). Vraag voor de behandeling van gewrichtsrheumatiek advies Uw dokter. ling verdient. Voor de verzekerden moet echter duidelijk blijken, dat er een derscheid bestaat tussen de betaalde zekeringspremie en de belastingen. In een minderheidsnota zeggen drie leden van de raad, zich niet te kunnen verenigen met de invoering van een plichte ouderdomsverzekering voor gehele bevolking. Aanvaardbaar zouden zij achten een verplichte ouderdomsver zekering voor loontrekkenden, waarbij nog nader te overwegen is, of niet een loongrens moet worden gesteld. Beroep voor ambtenarengerecht „Geen moeilijkheden gehad tot de komst van de tegenwoordige burgemeester" Het ambtenarengerecht te Groningen behandelde gisteren het beroep dat de corpschef van de gemeentepolitie te Onstwedde had aangetekend tegen het hem door de burgemeester van Onst wedde verleende eervol ontslag. De bur gemeester van Onstwedde heeft deze corpschef, G. J. O. bij besluit van 18 No vember 1953 en ingaande 1 April van dit jaar uit zijn functie ontheven wegens ongeschiktheid. Het ontslag was geba seerd op verschillende grieven die in een rapport aan de burgemeester waren sa mengevat. De corpschef zou reeds in 1951 een berisping hebben ontvangen van de procureur-generaal naar aan leiding van een tegen hem ingesteld on derzoek. Voorts zou O. omgang hebben met een zekere W. uit Stadskanaal die verecheidene malen veroordeeld ls we gens mishandeling en betrokken zou zijn geweest bij een moordzaak in Stadska naal, aldus de burgemeester. De corpechef verklaarde, alleen zake lijke betrekkingen met W. gehad te heb ben. Hij had nimmer gehoord dat W. bij een misdrijf was betrokken geweest. Dit verklaarden ook twee getuigen, mr H. Reitsema en oud-wethouder H. J. Spie- kema, belden uit Stadskanaal. Zij waren nooit op de hoogte geweest van een on gunstige reputatie van W. Een agent van politie, die onder O. gediend had. verklaarde dat O. een uit stekende corpschef was geweest. De verdediger, mr M. Koppius te Gro ningen, beschreef de oud-corpschef ads een figuur, die zich door zelfstudie had opgewerkt en nooit moeilijkheden had gehad tot de komst van de tegenwoor dige burgemeester te Onstwedde. De burgemeester zou O. nimmer gewaar schuwd hebben en de beschuldigingen die in de ontslagbrief tot uiting kwamen, waren geheel nieuw. Aan de politieman werd voorts nog verweten, dat hij gunstelingen had on der ondergeschikten en twee volle da gen gedeclareerd zou hebben voor een onderzoek in Rotterdam, dat slechts een halve dag geduurd zou hebben. Verschillende grieven, die waren neer gelegd in een rapport aan de burgemees ter, werden nader onder de loupe geno men. Zij kwamen neer op onjuiste de claraties, het niet ter inzage verstrekken van processen-verbaal, het niet afslui ten van een proces-verbaal Inzake een juwelendiefstal etc. De verdediger lichtte een en ander toe. De juwelendiefstal was nog niet afgesloten, terwijl andere processen-verbaal die brandstichtingen behandelden, nooit werden overhandigd aan de burgemeester. De verdediger ver klaarde, dat In de ontslagbrief herhaal delijk gewag wordt gemaakt van klach ten tijdens de ambtsperiode van de vori ge burgemeester. Wanneer toen fouten zijn gemaakt, aldus de verdediger, dan komen die voor rekening van de oud- burgemeester en niet voor die van O. Mr Koppius bestreed voorts, dat de tegenwoordige burgemeester wel be voegd was over die fouten te oordelen. Hij nam stelling tegen, de adjudant D. die eerst goed met O. kon opschieten en later een geheim rapport tegen hem had samengesteld. Op grond van dit rapport werd plotseling een geheim onderzoek tegen O. ingesteld. De burgemeester verklaarde dat dit ontslag niet zomaar uit de lucht was komen vallon, doch dat ook de loco-bur gemeester herhaaldelijk over de houding van O. geklaagd had. Tegen O. zou reeds vaker een onderzoek zijn ingesteld en hij zou wel degelijk door de procureur-ge neraal vermaand zijn. O. had volgens de burgemeester verschillende fouten gemaakt en was stellig niet zo'n goeds politieman als de verdediger wel zou willen voorstellen, aldus de burgemees ter van Onstwedde. Omdat de verdediger nog bepaalde stukken wide overlegyen. werd repliek op de stelling van de burgemeester uit gesteld. Het ambtenarengerecht komt vóór 1 April weer bijeen. Leden Milit. Missie stalen levensmiddelen (Van een onzer verslaggevers) De Krijgsraad te Velde-West heeft gis teren de zaak behandeld tegen twee leden van de Militaire Missie in Indo nesië, t.w. de 47-jarige onderluitenant J. F. W. S. en de 56-jarige sergeant E. G., die in Bandoeng samen grote hoeveel heden levensmiddelen hadden verduis terd. In Nov, 1952 eigenden ztf zich toe 100 blikken ham, 50 blikken cervelaat- worst, 50 blikken salamiworst en 50 blikken appelmoes, in Febr. 1953 50 blik ken ham en 50 blikken worst, in Jan. 1953 6 kazen van elk 8 kg en in Juli 1952 tevens een geldsbedrag vnn ruim 2000 roepiahs. S. werd veroordeeld tot een boete van f 300 subs. 30 dagen en K. tot f 200 subs 20 dagen. Goedkopere Volks wagens De directeur van de Duitse Volkswa- genfabrieken heeft bekend gemaakt, dst de prijzen van alle volkswagens ln alle landen met zeven procent verlaagd wor den. Deze verrassende mededeling aan de vooravond van de autotentoonstelling te Genève wordt gezien als een ernstige bedreiging van de uitvoer van kleine Britse. Franse en Italiaanse auto's. oogon ENGEL K. VERBRASTE HET GELD Taxichauffeur die K. naar Amsterdam bracht, gaf reisgeld aan de recherche (Van een onzer verslaggevers) T1EHALVE OP ENKELE ondergeschikte punten, is er nu volledige klaar- -L* heid gekomen in de mystificaties, die nog heersten rondom de aan slag, die de 36-jarige Haagse broodbezorger Engel K. Zondagmorgen in alle vroegte pleegde op het 31-jarige Indische meisje Yula van der Poorten. Engel K. is Zaterdagavond tegen middernacht thuisgekomen, na een aantal Haagse café's te hebben bezocht. Hij heeft nog even met zijn moeder zitten praten en is daarna naar bed gegaan. Omstreeks twee uur kwamen enkele meisjes, die ook in de Van Kinsborgen- straat in pension waren, thuis. Engel K. werd daardoor wakker, kleedde zich aan om te schonken Heerlijke zoete rode Kaapse wijn heeft toen ook even met deze i jes gepraat. Hij is toen weer naar zijn kamer ge gaan, maar heeft zich niet meer uitge kleed. Om half vier ging hij naar het toilet en kwam Yula tegen, wie hij een tientje te leen vroeg. Zij weigerde en hij liep met haar mee naar haar kamer, met het bekende gevolg. Nog eVen ls Engel K. toen naar zyn kamer gegaan. Om kwart over vier heeft hij het huis verlaten, om wéér naar eer café te gaan. Met een taxi is hij naai Amsterdam gereden. De chauffeur heeft geheel vrijwil lig het geld, dat K. voor de reis heeft betaald, weer ter beschikking recherche gesteld. Maandagmorgen om 12 uur meldde K. zich bij de Amsterdamse recherche Hij had het gebeurde gelezen in een ochtend blad, dat hij had gekocht van het dub beltje. dat hem nog restte en drie ge leende centen Alles gaat beter als Uw stofwisseling in orde is! Niets beter dan Genève vol verwachting Belangrijke zitting van econ. V.N.-commissie In Genève wordt de 9e bijeenkomst gehouden van de Economische Com missie der Ver. Naties voor Europa. Voor zitter Gunnar Myrdal zeide in zijn ope- ningiawoord. dat deze zitting zeer goed de belangrijkste kan worden, welke sedert de oprichting van de commissie is gehou den Nooit zijn de delegaties zo talrijk en belangrijk geweest. Wordt het IJzeren Gordijn opgehaald voor wat betreft het handelsverkeer tus sen Oost en West? Dit is de grote vroac. die deze negende zitting beheerst. Van het verhaal, dat hij de buitge maakte ƒ960 uit angst ergens in Amster dam heeft weggegooid, is niets waar ge bleken. Integendeel, hy heeft het be drag opgeipaakt aan drank en vrouwen, in wier gezelschap hy zich van Zondag tot Maandagmorgen heeft bevonden. Het stoffelijk overschot van het zc tragisch om het leven gekomen meisje is vandaag in de loop van de dag be graven, op verzoek van de familie ir alle stilte. Lastige primeur in Almelo Vliegenplaag stuurt de schoonmaak in de war trste lentedagen dige primeur met lastige gevolgen. Er is namelijk sprake van een vr\ algemene vliegenplaag, hetgeen voor het huishouden met schoonmoakplan- nen een streep door de rekening be tekent. Mannen van de stadsreiniging zijn een offensief begonnen tegen tiendui zenden vliegen, die, samengeklonterd in de toren van de Hervormde Kerk, de winter hebben overtroffen. In grote zwermen zyn de dieren op hef kerk plein neergestort en met zakken werden zü weggevoerd om te worden vernietigd. In de huiskamers van de Almelose woningen is de sfr(Jd tegen de vlie gen verbeten voortgezet. De huis vrouwen hebben zich tot de tanden gewapend. Met stofzuigers gaan ry de lastige tegenstanders te lijf Schoon maak of geen schoonmaak, dit werk gaat voor. Want nu de zon aan kraent wint, mtten de vliegen in en om Almelo nieuwe moed Dan zwermen zij. zoals gedurende deze dagen, bv duizenden en duizenden uit. Nasser wil niet rusten Luitenant-kolonel Nasser, de Egypti sche vice-president, heeft t^tenover de pers verklaard, dat hjj niet de hem van medische zijde voorgeschreven rust van -'i,if dagen zal houden, daar zulks moge- J lijk dno- „kwaadwilligen" verkeerd uit- I I gelegd kan worden. 'n mosoatel glimp, door OUD Haarlem TVE opvatting dat haren en nagels na de dood nog enige tijd doorgroeien, gaat tot in de grijze oudheid terug en werd reeds verkondigd door de Griekse fnosofen Plato en Aristoteles. Met deze autoriteiten achter de hand. is het welhaast vanzelfsprekend dat een dergelijke mening in de 17de eeuw rog algemeen gangbaar was. en dat ook thans nog vele restanten daar van in de volksovertuiging voortleven. Eerlijk gezegd, helemaal van de baan is deze kwestie niet, want er zijn rog enkele onderzoekers die volhouden haargroei na*het Intreden van de dood te hebben geconstateerd, al voegen zU er direct aan toe. dat deze gevallen tot de uitzonderingen behoren. De overgrote meerderheid van degenen die tot oordelen bevoegd zijn en die we in medische kringen moeten zoe ken staat echter op het standpunt dat de haargroei tyj het intreden van de dood ophoudt. Nu zullen er ongetwijfeld kapper» zijn die weten te vertellen dat zij, tot deze dienst geroepen, de baard van een over.edene volkomen glad hadden weggeschoren, doch daft deze handeling vlak vóór de begrafenis moest worden herhaald, omdat in enkele dagen tijds de haargroei duidelijk zichtbaar was geworden. Hieruit zou dan- toah wel ten duidelijkste blijken, dat haren doorgroeien! Toch is in een dergelijk geval niet sprake geweest van groei, maar van een schijnbare groei, veroorzaakt door het uitdrogingsproces van de huid cn de daaronder gelegen cellen, die geen voedingsstoffen meer ontvangen en dientengevolge inkrimpen. En wan neer de huid lager komt te liggen, zul.en de haren, die oorspronkelijk met het huidoppervlak gelijk lagen, boven de huid uitsteken en dus naar buiten zichtbaar worden. Niet omdat deze haren langer zijn geworden, maar omdat de huid is gedaald. Een heel verklaarbare reden dus, voor iets dat op het eerste gezicht nogal griezelig schijnt. Over griezelig gesproken: evenals Ieder ander zal ook u wel een danige afkeer van slangen hebben, welke weerzin vaak wordt gemotiveerd met de woorden „omdat het zulke g.ibbe- rige beesten zijn". Alles goed en wel. (tiaar een slang is hel erna?: niet glib berig! Daarover morgen (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5