Tot 1960 moet Leiden, als het goed is, 4000 woningen bouwen Nieuwe contingent ontoereikend om aan de behoefte te voldoen Kunsthistoricus prof. Martin plotseling overleden Blinden zingen en spelen in Lutherse kerk Leidato II waarschijnlijk van 10 tot 17 September Nieuwe terreinen van L.C.K.V. Otterlo en Malmedy m Vaals Leidse padvindstersgilde hield ouderavond NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 11 MAART 1954 Bouw in particuliere sector heelt dit jaar de voortang Wethouder Jongeleen moet zich scharen in de rij der teleurgestelden. Het aan Leiden voor de komende drie jaar toegewezen bouwvolume is hem tegengevallen, vooral gezien het gegeven tekort en de jaarlijkse toeneming van dat tekort. Wil Leiden in 1960 uit de woningnood zijn, dan zullen er in de komende jaren ongeveer 4000 huizen moeten worden gebouwd, dat is 600 a 700 per jaar. Het bouwvolume zoals dat thans is toegewezen, laat de bouw van slechts 367 woningen toe. In de afgelopen drie jaar heeft Leiden 1051 woningen mogen bouwen. Voor de volgende periode is het cijfer 1100 plus 50 migratiewoningen voor dit jaar. Die migratiewoningen zijn gegeven om men sen. die zich in Leiden willen vestigen, op te vangen Blijkt aan het eind van dit jaar, dat het aantal vestigingen bo ven het aantal vertrekgevallen uit komt, dan volgt weer een toewijzing van migratiewoningen, die, naar venvacht wordt, gelijk is aan de vorige. Is het om gekeerde het geval, dan blijft het cijfer beneden dat van de eerste toewijzing. Er zijn in Leiden nog steeds 3017 wo ningzoekenden, zo deelde de wethouder mee. Dat cijfer werd op 1 Februari van dit jaar genoteerd. In Februari 1953 wa ren er 2911, zodat er dus een duidelijke toeneming te zien is. ..Als we in 1960 klaar willen zijn, moeten er zeker 600 a 700 woningen per jaar worden ge bouwd; de schatting is dan ook 4000 wo ningen tot 1960. Men begrijpt derhalve, dat het huidige cijfer ontoereikend is", aldus de wethouder. ontworpen door de firma Holweg en Van Rossum te Utrecht. De plannen voor deze 99 woningen zijn reeds ingediend bij de provinciale directie voor de wederop bouw en volkshuisvesting. Het tweede punt vermeldt de bouw an 60 middenstandsflatwoningen (het plan van de afdeling Leiden van de V.V.D.) ook aan de Burggravenlaan. Dit plan is bij de gemeente ingediend. Het gemaakt door de heer Van Dam te Vervolgens worden er 39 middenstands woningen op verschillende plaatsen van de stad gebouwd. Onder deze 39 bevin den zich de 25 Pelitawoningen voor ge- repatrieerden. Voor particuliere bouw is De verdeling In de raadsvergaderingen ls er ver scheidene malen op aangedrongen, dat in Leiden ook eens zou worden gedacht aan de bouw van middenstandswoningen en aan de particuliere bouw. Wethouder Jongeleen deelde mee, dat het college van B. en W. voornemens is. de toe zeggingen dienaangaande thans te gaan «realiseren. Dit betekent, dat de woning bouwverenigingen enigszins in het ge drang zullen komen. Er mogen in 1954 worden gebouwd 367 plus 50 plus 25 woningen: 367 als een derde van .1100, 50 migratiewoningen en 25 zogenaamde Pelitahulzen ten behoe ve van gerepatrleerden. Dus 442 by el- Het eerste punt van het bouwprogram ma vermeldt de bouw van 99 huizen in de particuliere sector, waaronder 78 mid denstandsflats aan de Burggravenlaan, tenslotte gereserveerd een aantal van vijftig woningen. Men hoopt spoedig te beginnen met de bouw van 99 huizen (woningwet woningen) aan de Lage Morsweg in de richting van het viaduct Gordelweg. Zo als bekend is, zijn de sraten hier reeds aangelegd. Deze woningen worden ge bouwd door de bouwvereniging Tuin- stadwijk. Dan bestaat er een plan van de bouw- ereniging ,.De goede Woning" voor het Zuidwestelijke deel van de stad. Dit plan bevat 199 woningen, t.w. 80 voor drie personen, 80 voor vijf, 19 voor zeven, 8 voor tien en 12 voor bejaarden. Het vol ledige bouwvolume voor de uitvoering van dit plan kan dit jaar niet worden gegeven, maar wel zal men met de bouw kunnen beginnen. Er is een verdeling over verscheidene jaren (1954 en 1955). Het plan van ..De goede Woning" ds ge projecteerd achter de vijfhonderd wo ningen in het Haagwegkwartier. Met de bouw zal men de in aanbouw zijnde Trekvlietbrug naderen. De rest van het volume voor dit jaar is voor „De goede Woning" en voor de De wethouder deelde tenslotte mee, dat hU volgend jaar aan het college van B. en W. een voorstel hoopt te doen tot de bouw van honderd woningen door de gemeente Leiden in het kader va krotnpruiming. Deze woningen worden dan toegewezen aan gezinnen, die thans nog in krotten wonen. Was ook enkele jaren beheerder van Leidse Prentenkabinet In de ouderdom van 77 jaar is gisteravond plotseling overleden prof. dr W. Martin, oud-directeur van het Mauritshuis en van het rijksmuseum Mesdag. Wilhelm Martin werd op 20 Juni 1876 te Quakenbruck geboren. Hij bezocht het gymnasium te Leiden, studeerde hier aan de universiteit Nederlandse letteren en promoveerde in 1901 op een dissertatie met de titel „Het leven en de werken Gerard Dou". In hetzelfde jaar werd hij, op voordracht van de directeur van het Mauritshuis, dr A. Bredius, benoemd tot onderdirecteur. Hij bekleedde deze functie tot 1909. In Juli van dat jaar volgde hij dr Bredius op als directeur. Van 1908 tot 1940 was hij buitenge- oon hoogleraar in de kunstgeschiede- is aan de Leidse universiteit. Als zo danig was hij enkele jaren beheerder van Aanstaande Dinsdag Op 16 Maart 's avonds 8 uur hoopt het Amsterdamse blindenkoor in de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht een uitvoering te geven. De avond is bedoeld als propaganda-avond van de Chr. vereniging tot werk verschaffing aan blinden „Blindenpenning", waarvan de gebouwen geves tigd zijn aan de Plantage-middenlaan te Amsterdam. Het koor heeft na de oorlog al tweemaal in Leiden gezongen. het prentenkabinet van de universiteit. In 1934 kwam de benoeming tot directeur van het rijksmuseum Mesdag af. Ver leden jaar legde hij die functie neer. Prof. Martin was verder lid van d« rijkscommissie voor de monumentenzorg. an het dagelijks bestuur van de ver eniging Rembrandt en lid van het Tey- lersgenootschap te Haarlem Er werden hem verscheidene onderscheidingen ver leend. Zo was hij ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de orde van het British Empire, comman. deur in de kroonorde van België en com mandeur in de kroonorde van Italië. Talrijke publicaties op kunstgebied zyn an zijn hand verschenen. Wij noemen „Oude schilderkunst in Nederland" (met E. W. Moes. 1911—'14). ..Albert Neuhuys' 1915), „Johannes Bosboom" (met G. H. Marius. 1917), „Therese van Duyl- Schwartse" (1920), „De Hollandse schil derkunst in de 17-de eeuw" (1935—*36), .Herleefde schoonheid" (1945) en „Van Nachtwacht tot feeststoet" (1947). begrafenis van prof. Martin is vast gesteld op Maandag om half twaalf op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ir Den Haag. De uitvoering van volgende week vindt ook plaats op verzoek. Deze ver eniging heeft in Leiden en omgeving heel wat donateurs, van wie verschei- denen de directie van de inrichting heb ben laten weten, dat zij het koor graag nog eens horen. Agenda voor Leiden Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: achtste abon nementsconcert Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; solisten Jan Prins (fluit) en Daniël Wayenberg (piano). Zuiderkerk, 8 uur: filmavond Simavi, geluidsfilm „Tropenweelde en tropen- leed". Gulden Vlies, half 11. 2 uur, half 4 en 8 uur: demonstraties snelkookpan. Vrijdag Prentenkabinet. 2 uur: opening ten toonstelling ..Nederlanders te Rome" (tekeningen 16de en 17de eeuw). Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, dr W. C. Braat over Zeeland in de Vikingtijd, met lichtbeelden. Clubhuis Oosterkwartier. 7.45 uur: dahliavereniging „Johan Mater" en ama teur-fruitteeltclub „Prof. ir Sprenger", filmavond en prijsuitreiking. Hotel Bellevue, 8 uur: contactavond Modelbouwclub. Wijkgcbouw Levend aal. 8 uur: C.H. Jongerengroep, mej. Joke Zilverentant over de verantwoordelijkheid vrouw in de politiek; ir G. Kluitenberg over atoom-ontwikkeling. Btfccht, 8 uur: Chr. Beambtenbond, contactavond. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed. Zaterdag Volkshuis, 4 uur; Vogelleven Iri Neder land, films met toelichting door Simon de Waard. Burcht, half 8: Leidse tuiniers- bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden", 65-jarig bestaan. H.B.S. Burggravenlaan, 8 uur: leer lingenavond ten bate van de»kankerbe- strijdlng. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van leden Ars Aemula Naturae (Lm. 12 Maart). Lakenhal 10—4 uur tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" 5 April). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Jacobus z v J. v. d. Kwaak en E. Kokkedee; Pieter z v A. Ouwerkerk cn M. van 'tWout; Wilhelmus J. M. A. C. de Jong en M. T. v. d. Hoorn; Ge rard, z v W. F. Kwestro en G. F. W. Mugge; Anna, d v M. H. A. Vreeburg en A. E. P. van Maris; Maarten, z v H. Muller en M. A. Timmers. Overleden: P. Wassenaar, man 81 J; J. A. Brouwer, man, 80 J; S. van Tongeren, huisvr. van Van Kampen 77 j; I. de Grauw, wed van De Graaf 87 j; J. Sirag, huisvr. van Piket 75 j. Gehuwd: W. Betgen en C. J. Zitvas de la Rie en A. F. Koet; A. de Wit Roozendaal; I. Hartingsveld en H. M. Velsen; N. Fakkel en J. Stouten; Gaijkema en A. van Dijk; H. E. Derksen en J. P. van Dijke. Het koor bestaat uit 22 personen, die dagelijks in de werkinrichting werkzaam zijn. Het is gevormd uit een groep van totaal honderd blinden en staat onder leiding van de heer P. Meyer, die zelf ook blind is. De heer Meijer is in de mu ziekwereld geen onbekende; al meer dan veertig jaar is hij organist van de Her vormde Noorderkerk te Amsterdam, hij nog elke Zondag het oude or gel bespeelt. Hij is aan de inrichting ver bonden als muziekonderwijzer en Braille- De heer Meyer heeft het straks uit te Deren programma zo samengesteld, dat het past in deze lijdenstijd. Naast zang vermeldt het orgelsoll van de heer Meijer, vioolsoli van een van de zange- n, mej. T. van Pelt, declamatie van de heer W. Farenhorst en een korte toe spraak van de heer H. Smallegange (in de kringen van het Leger des Heils in ize stad wel bekend) over het werk an .Blindenpenning". De bijeenkomst, die niet langer dan twee uur duurt, wordt geopend door dr P. L. Schoonheim. Hervormd predikant. Wie het slotwoord zal spreken, is nog niet bekend. De Duitse Protestant bij het Vaticaan Het Vaticaan heeft „met grote voldoe ning" kennis genomen van de benoeming van de Duitse ambassadeur: het feit dat deze Protestants is zal volgens Vaticaan se zegslieden geen enkele moeilijkheid meebrengen. DORMA MATRASSEN tegen belachelijk lage prijzen. Wegens ruimte gebrek moeten wij onze geheel nieuwe Voorjaars collectie DORMA MATRASSEN OPRUIMEN. DORMA MATRASSEN met de be kende Zweeds stalen geruisloze binnenvering. overtrokken met supra damasten, in geheel nieuwe dessins met 15 jaar garantie. Kosten normaal 2 persoons f175.- 1 persoons f 98.- - NU koopt U deze wereld bekende Supra Binnenveringmatras zonder enige fouten, alleen wegens ruimte gebrek zo goedkoop: 2 persoons f105. 1 persoons f 69. en bij aankoop van elke f 10.dus ook op deze merkmatrassen ont- WAARDECHEQUE VAN fL— Straks kunt U op deze cheque's gratis kopen. Werkmans Wilskracht in Da Costastraat De Da Costastraat weergalmde gister avond van de vrolijke muziek, die Werk- Wilskracht speelde voor de woning de heer J. H. Ruyteneek. Dit was ere van diens 25-jarig klarinettist- Een kwart eeuw heeft de heer Ruyten- beek trouw de klarinetpartij geblazen by de talloze malen, dat Werkmans Wils kracht de muze van de muziek diende Omdat men zichzelf moeilijk een sere nade kan brengen, ontbrak gisteravond eenmaal het klarinetgeluid in Werk- s Wilskrachts geluidengamma. De heer Ruytenbeek had de gelegenheid zijn harmonie eens van „de buitenkant" te beluisteren. Er werd zeer geanimeerd gemusiceerd. En omdat men nu toch eenmaal onder weg en in de beste stemming was, speel de men op de terugweg bij het passeren van de Nieuwe Ryn voor de woning de heer Stenz diens compositie „Hoort de muzikanten. Ze werden gehoord, tot in wyde omtrek. Het orkest is daarom bij operavoorstel lingen geplaatst in een speciale orkest bak. die de dirigent de gelegenheid geeft zowel de zangers boven hem als de in strumentalisten onder hem te leiden- Het geluid van beide groepen' gaat dan recht streeks de zaal ln. In het gebouw aan de Breestiraat ont breekt zo'n orkestbak. Het gevolg daar- Aanvragen voor standruimte komen nu reeds binnen net ls de bedoeling, de tweede Leidato van Leiden te houden van 10 tot 17 Sep tember (met uitzondering van de in deze week vallende Zondag), zo werd gister avond op een mededelingenvergadering van het comité Leidato, die in de Turk werd gehouden, bekendgemaakt. Uit alles bleek, dat er nu al weer voldoende be langstelling voor deze tentoonstelling-show bestaat. De vergadering stond onder leiding in de heer Sanders, die in zyn openings- j woord het weifelende begin van de eer- I ste keer memoreerde, maar ook de moed van de inschrijvers om door te zetten. Het motto van de tweede Leidato zal zijn „Geheel nieuw totaal anders". Er zyn al aanvragen ontvangen, uit Leiden, maar b.v. ook uit Groningen en Dor drecht. Er werd de nadruk op gelegd, dat de Leidse middenstand de voorrang houdt. Men zal in September over meer ruim te beschikken dan de eerste maal, zodat ook meer inschrijvers worden verwacht. De reclame zal in hoofdzaak gericht zijn op de buitengemeenten. Demonstraties met een snelkookpan In het Vlies werden gisteren demon stratie gegeven met de Tomadosnel- kookpan. Het was een groot gezelschap dames, dat zich door mej. Van Dijk over het gebruik er van liet voorlichten. Vanavond vinden ook nog demonstraties plaats. Is het niet wonderlijk, dat men tot tien minuten vóór etenstijd kan blijven win kelen en dat men dan toch op tijd klaar is? En dan is het eten nog niet eens on gaar en het is ook niet aangebrand. Bo vendien moet men weten, dat de aard appelen en de groenten ln één pan zijn te bereiden, zonder dat de lucht van bloem kool of spruitjes zich aan de aardappelen meedeelt. De pannen zijn zo gemaakt, dat men er ook electrisch mee kan koken. De fabriek heeft een uitgebreide ser vice voor de gebruiksters georganiseerd. Wie met moeilijkheden zit, wordt gehol pen. Tegenover een hogere prijs staat na tuurlijk een besparing aan „vuur". Kampschema voor aanstaande zomer gereed Mooie opdracht voor Leids bedrijf Naar wij vernemen, heeft de Leidse Chr. kampeervereniging haar pro gramma voor de komende zomer thans in een definitieve vorm gegoten. Vorig jaar telde de vereniging in totaal vijfhonderd kampers(sters) en men hoopt dit aantal in ieder geval weer te bereiken. De kampprijs is nog niet bekend, maar zal niet of heel weinig afwijken van de vorige. Het kamp boekje zal begin Mei verschijnen en dan begint ook de inschrijving. De L.C.K.V. streeft altijd i nodige afwisseling en heeft voor dit sei zoen weer enige nieuwe plaatsen opge zocht. Zo zijn er kampen geprojecteerd le omgeving van Otterlo, in Zuid- Limburg en Malmédy op de grens van België en Duitsland. Om te beginnen worden verscheidene kampen georganiseerd op het oude kamp terrein „Renderklippen" onder Heerde. Het aantrekkelijke van de L.CX.V. is ook, dat zij altijd kampeert op terreinen, 'an de gemeente of van een particu- voor één of meer jaren zijn gepacht, zodat -men niet in een centrum van aller lei kampen terecht komt. Het eerste kamp te Heerde wordt ge houden in de week van 24 tot 31 Juli en bestemd voor jongens van II tot 14 BESTAANDE LEIDSTERSCORPS IS VEEL TE KLEIN Met het gedicht „Wees bereid" opende mevrouw Den Haan gisteravond in „Rehoboth" een ouderavond van het Pad vindster s-Gilde te Leiden. Mej. M. de Gooyer, hoofd van training van het N.P.G. uit Den Haag, schetste in vogelvlucht de geschiedenis vaA de padvindersbeweging. Toen Lord Baden Powell een veertig jaar geleden de eerste padvinders-rallye in Londen hield, was er tot zijn ontstel tenis ook een hele groep meisjes aanwe zig, die zich een soort uniform hadden aangemeten en beslist een plaats wens ten in deze snel groeiende jeugdbewe ging. Voor de aandrang van deze door tastende dames bezwijkend verzocht Ba den Powell zijn vrouw het leidsterschap in deze padvindsters op zich te nemen. In 1911 werd in Den Haag de Ned. Meisjes-Gezellen-Vereniging opgericht. Natuurlijk ondervonden de leden hier van veel tegenwerking. In de eerste plaats van de ouders, maar ook de straat jeugd liet zich niet onbetuigd, wanneer deze meisjes hun werk deden (bijv. blin den geleiden) en er werd dan ook wel eens een flink potje gevochten. Er ont stonden plaatselijke verenigingen en ir 1916 werd de landelijke vereniging opge richt, die zich in 1928 aansloot bij de We reldbond van Padvindsters. Dit Jaar is Nederland de gastheer voor de 2-jaar- lijkse wereldconferentie. Hoe geniaal B. P. 45 jaar geleden dit werk opzette, blijkt wel uit het feit. dat zijn artikelen hierover nu nog door pae- dagogen naar voren worden gebracht en 's ook de oorzaak dat de beweging nog steeds levend is. Het doel van het N.P.G. is om naast ;zin en school de jeugd op te voeden tot gelukkige, gezonde en nuttige men- in de maatschappij. Vooral aan de karaktervorming wordt aandacht be steed. De meisjes leren in kleine groe- samen te werken, verantwoordelijk heid te dragen, initiatief te nemen en zelfstandig te worden. Hiervoor is ech ten goed leidsterscorps nodig, maar daar is nu juist zo'n groot gebrek aan. Het bestaande corps is veel te klein en dus overbelast. Een eerste vereiste voor leidster is: liefde voor kinderen, nog dan de techniek van de pad vinderij. Het dienen is een belangrijk onderdeel van de belofte. „God en land dienen" lijken zulke grote woorden, maar in v zen ligt het juist in de kleine dingen. Na nog gewezen te hebben op het werk voor en van de Blauwe Vogels, de ge brekkige en hulpbehoevende padvind sters. werden nog enkele films ovet padvindstersleven vertoond. Jaar. Het tweede kamp is van 7 tot 14 Augustus, voor jongens van 12 tot 14 jaar, en het derde van 14 tot 21 Augustus, voor jongens van 10 tot 12 jaar. Het nieuwe kampterrein bij Otterlo ligt niet ver van het natuurbad „De Zan ding" en het natuurreservaat .Hoge Veluwe". Het terrein is omgeven door bos en hei. Eerste kamp van 24 tot 31 Juli. voor meisjes van 11 tot 14 jaar, tweede kamp van 21 Juli tot 7 Augustus voor jongens van 14 tot 16 jaar, derde kamp van 7 tot 14 Augustus, voor meisjes van 15 jaar en ouder, en vierde kamp van 14 tot 21 Augustus, voor meisjes van 10 tot 13 jaar. Nieuw is, dat nu jongens en meisjes van tien jaar af zich kunnen laten in schrijven. De vorige minimumleeftijd 'as elf jaar. Lager dan tien jaar wil ten niet gaan. Het volgende nieuwe terrein ligt in de omgeving van Vaals in Zuid-Limburg, i geschikt punt om buitenlandse reisjes ondernemen. Hier is maar één kamp geprojecteerd, en wel van 31 Juli tot 7 Augustus, voor jongens van zestien jaar Buitenland En dan het buitenlandse kamp, dat in Malmedy wordt gehouden. Vorig jaar had men een bootreis op de Rijn, maar m'en heeft gemeend, voor dit programma daarvan te moeten afzien. Malmedy is plaats op de grens van België cn Duitsland, rijk aan natuurschoon. Het eerste tentenkamp hier wordt gehouden 17 tot 24 Juli en is een gemengd kamp voor jongens en meisjes van 18 tot 25 jaar. Het tweede kamp vindt plaats 24 tot 31 Juli. voor jongens van 16 en ouder, en het derde van 31 Juli ot 7 Augustus, een gemengd kamp voor jongens cn meisjes van 17 tot 24 jaar. Dit zijn dan de voornaamste gegevens van het nieuwe kampschema. De leiding van de L.C.K.V. staat er voor in, dat alle terreinen aan de eisen voldoen en dat deze omgevingen overvloedig gelegen heid bieden voor een prettige vacantie. Tenslotte nog twee raadgevingen: men spare flink en men zorge er voor, dat als het kampboekje verschijnt, de keuze van de vacantie spoedig is gemaakt. Veertig jaar bij de N.Z.H. De heer B. Haneveld, wagenvoerder eerste klasse bij de NZH, hoopt de vol gende week Woensdag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. De N.V. Bataafsche Petroleum Maat schappij heeft verscheidene Nederlandse carriërsbedrijven om beschrijvingen modellen verzocht van driewielige motor- carriërs voor het gebruik in West-Indië Indonesië. Na verschillende testen is tenslotte de keus gevallen op een Leids bedrijf, namelijk de firma gebr. Huis- De eerste zending is bestemd voo Curacao. De heer P. Braamzeel nam afscheid Tegelijk met de viering van het gou den jubileum van de heer C. van Vene- tiën bij de goudsmid firma Van Rossum du Chattel en Driessen heeft de heer P. Braamzeel na 44 jaar trouwe dienst af scheid genomen van deze firma. De heer Driessen prees zijn grote bekwaamheid als zilversmid en de heer Braamzeel verklaarde de prettigste herinneringen te bewaren aan zijn werkkring. Overzicht arbeidsbureau Afnemende werkloosheid in gewest Lisse Einde Februari stonden bij het gewes telijk arbeidsbureau Lisse. de rayons Katwijk en Lisse omvattende, 124 geheel werkloze mannen ingeschreven, terwijl daarenboven 726 personen waren tewerk gesteld in diverse werkvoorzlenings- objecten. Het totaal beschikbaar aanbod be droeg derhalve 1966 Sedert het einde van Januari trad, on danks de minder gunstige weersomstan digheden, een daling op van 100. In ver gelijking met het vorige jaar is noch tans een lichte stijging te constateren, hoofdzakelijk in het rayon Katwijk. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 139 tot 408, en heeft ln hoofd zaak betrekking op café-restaurantperso- neel voor het komende seizoen. De vraag naar jeugdige arbeidskrach ten. zowel voor de bloemtollenbedrljven "s voor de industrie, is vrij groot. Van de zijde van de werknemers be stond zeer grote belangstelling voor emi gratie naar Australië. Canada Zuid-Afrikaanse spoorwegen, aan welke belangstellenden vrijwel dagelijks indivi duele voorlichting werd gegeven. Collectieve voorlichting vindt weke lijks plaats op Donderdagavond op het gewestelijk arbeidsbureau te en wel op 18 Maart over Canada, op 25 Maart over Australië, op 1 April over Nieuw-Zeeland en op 8 April Zuid-Afrika en de Zuid-Amerikaanse landen. Het aantal als werkloos ingeschreven ouwen daalde met 104 en bedroeg ein de Februari 94. De vraag steeg sedert einde Januari met 361 en bedroeg aan het einde van Februari 408, voornamelijk betrekking hebbende op het hotelw huishoudelijke diensten en de confectie bedrijven. La Bohème klonk in Leidens Stadsgehoorzaal UITVOERING EEN SUCCES GEWORDEN Opnieuw is de Stadsgehoorzaal gisteravond gebruikt als operagebouw. De Compagnia d'Opera Italiana, ook in Leiden al een vertrouwde verschijning gewordenvoerde er La Bohème van Puccini uit. Nu kan men niet zeggen, dat onze Gehoorzaal niet haar plezierige eigenschappen heeft. Maar alleen haar naam al wijst er op, dat zij voor een opera niet de ideale omgeving is. Bij een opera immers speelt niet alleen het gehoor, maar ook het gezicht een rol. bat men van de zaal uit voort durend kijkt op een toneel, waar aan een of beide zijkanten allerlei dingen gebeu- r waar zich in het midden voort durend een dirigent mot zwaaiende ar en schijnt te bevinden. Veel enger is het gevolg voor het ge luid. Het orkest bevindt zich bijna t*sen dc zangers en de toehoorders in- De zan gers moeten dus over het gehiid van het orkest heen hun stemmen tot de toe hoorders laten doordringen- Een enlkele Italiaan heeft dot gisteravond gekund. Maar meestal werd het kiezen tussen vee kwaden: óf wel de zang was te vak, óf hij was geforceerd en schel. Overigens moet gezegd worden, dat al deze bezwaren gisteravond minder zwaar wogen dan vroeger wel een6 het gevail geweest. Dirigent Gtno Barsanti heeft nu wel zo vaak met dit bijltje ge hakt (en «iet alleen io Leiden), dat tijj goed en zo kwaad als het gaat zijn maatregelen kan nemen. En deze keer beschikte hij bovendien over een orkest met voldoende routine- Het Zuidhollamda Orkest verving het samenraapsel van veelal bekwame musici, dat eerder het gezelschap had gesecondeerd. Het heeft zijn lang niet gemakkelijke taak met veei kennis van zaken vervuld. Wat La Behème tot een succesopera bij uitstek maakt, is moeilijk te zeggen. Op de moraal van het verhaal i6 nog al aan te merken, en de ellende wordt alleen maar in gebruikt om tranen g) te wekken. De muziek, op zich zeil beschouwd, is knap geschreven, maar zij mist de geraffineerde eenvoud van Verdi en de synvphonlsche waarde van Wagner al evenzeer als de meesterhand van Mozart- Maar met welk een gevoel voor toneel en opera is de muziek aan het libretto aangepast! En welk een bel canto kan men bij een goede uitvoering in La Behème beluisteren! En een goede uitvoering hebben de Italianen zeker gegeven. Magda Piccarolo vooropwij houden niet van haar stijl, maar in alle rollen, die wij in de laatste jaren van haar hoorden, was dit de enige waarbij wij dat vooroordeel vergaten. Haar techniek is behoorlijk, en haar ex pressie was deze maal onovertroffeix Haar gestalte suggereert weliswaar geen uitgeteerde Mimi. maar geen uitgeteerde zangeres kan nu eenmaal het zeer zware beroep van operazangeres kiezen. Haar tegenspeler (Rodolfo) was een nieuwe verschijning in het gezelschap: de tenor Ettore Babmi- Vooral in het duet ..O soave fanciulla" toonden zij zich een uitstekend paar, a>l was het de tenor niet altijd mogelijk met onvervormd geluid over het orkest heen te komen. OOk Museöta werd dtoor een voor Ne derland nieuwe verschijning uitgebeeld. Deze sopraan, Roma Sitran. heeft een veel vlakker geluid dan haar vervaar lijke collega. Zij poogde dit door een groter volume goed te maken, maar dat kpn ook weer veroorzaakt zijn door de zelfde moeilijkheid: het te hoog geplaat ste orkest. Haar tegenspeler (Marcello) was do tenor Ernesto Vezzosi, tfie met zyn rappe stem en zijn levendig acteren nl even veel succes had als enkele jaren geleden in zijn ooi van Figaro in Rossini's Bar- biere. Heb koor en de ensembles kwamen uit stekend uit de verf. Vooral viel de gave vertolking op van het razend moeilijke kwartet h„Addio dolce sveghare". Alles bij elkaar genomen is deze uit voering een succes geweest- Niet alleen door de zeer behoorlijke opkomst: weinig stoelen waren onbezet al bevonden zich op die raast de onzen alleen de voeten van Meijer Hamel, die met dc algehele leiding belast wae- Ook artistiek mag La Bohème in veel hogere mate geslaagd heten dan de vorige pmestaties van het gezelschap, waarover wij meestal maar matig te spreken waren- Ad- Int. De heer Wolfslag maakte een nieuw idee bekend. Een Idee. dat h(j met de vol gende woorden aanduidde: „Met de Lei dato de wereld rond". Het is het plan Tiroler avond, een F>aryse avond en Weense avond te organiseren, als mede ten besluite een Leidse avond. Het doel is variatie in de verschillende attracties te brengen. De keuze van d< orkesten zal mede afhankelijk zjjn var het karakter van de avonden. Er zal getracht worden lezingen en de monstraties te laten houden over huis houdelijke onderwerpen. Verder is bepaald, dat de minimum- standruimte zes vierkante meter zal be dragen en de maximum-ruimte zes tien m2. Haagse economische politierechter Een 46-jarige bloemenventer uit Noord- wijk moest zich voor de Haagse econo mische politierechter verantwoorden, om dat hij op 8 Augustus j.l. het bloemen- venten zou hebben uitgeoefend zonder daartoe gerechtigd te zijn. Al eerder had hij processen-verbaal voor hetzelfde feit gehad. Nu haalde hij triomfantelijk zijn erkenning voor de dag. „Wat is dat voor een jeugdportret", i de rechter, verbaasd op het portret wijzend. ,,Toen kwam ik pas uit het con centratiekamp", antwoordde verdachte. „Wat heb je het daar goed gehad, je ziet i veel slechter uit", meende de rech ter. Verdachte verklaarde, dat hij een sanatoriumkuur had ondergaan na het concentratiekamp en dat hij daarvan toen dik was geworden. Terugkerend tot de zaak constateerde rechter, dat de erkenning slechts voor 1953 gold en eerst in Februari van dit jaar was afgegeven door de vakgroep. „Welk weldenkend mens kan er nu by, dat men in 1954 een vergunning uit reikt voor 1953", dacht de rechter hard op. „Het is zeker om alle processen-ver- baal op te vangen". De verdachte betoogde verontwaardigd, at ze hem dat nu ieder jaar lappen en dat hfj al dertig jaar met bloemen vent. Hij werd echter stil toen de rechter op merkte, dat verdachte nu niet zo veel scheen te gappen als vroeger. „Twee dagen, nadat ik de erkenning kreeg, werd de vakgroep opgeheven", zei verdaente. Vrijspraak, concludeerden rechter en Officier in broederlijke eensgezindheid. LEIDERDORP L.D.C.-nienws Ook op Woensdag 17 Maart bestaat ge legenheid zich aan te melden voo: wedstrijd om het jeugdkampioenschap dammen van Leiderdorp. Het bestuur L.D.C. hoopt, dat alle jeugdige dammers de partij zullen zijn. Zangersavond met zes koren te Oegstgeest Kwaliteit van zang en programma bevredigend Met een deelneming van zes koren duurde de zangersavond in de Geref. kerk van Oegstgeest maar betrekkelijk kort. Na ruim anderhalf uur stond men weer buiten. De voorzitter van de ring Leiden van Chr. zangvereni gingen, de heer G. Goedhart, opende de ontmoeting. Daarna werd het programma vlot afge werkt, slechts onderbroken door een ver dienstelijke orgelsolo van de heer A. van Vliet. Hij droeg voor de „Suite in oude stijl" (Sarabande-Gavotte-Arie) van de Zutfense orgelmeester C. J. Bute. „Zingt de Heere" (Zoeterwoude) maak te niet bepaald de indruk van zekerheid en routine. De zang was wel rustig en ingetogen, maar de klank, hoewel niet slecht, mist nog de nodige rijpheid. Van de vier groepen zyn de bassen het be trouwbaarst; zij vormen een vrij soiled team. De tenoren intoneerden niet altijd zuiver en zijn. evenals de sopranen, nogal aarzelend in de stemvoering. De heer Hans Boelee was voorzichtig In zijn directie. Hy bereikte met „In de stille Nacht" van Altink een beter re sultaat dan met de Zangershymne (door hemzelf geschrevenHier was de voor dracht namelijk niet levendig, de klank niet plastisch genoeg. Het koor van de Ned. Prot. Bond uit Alphen staat thans onder leiding van de heer W. de Jong, opvolger van de heer Jasperse. De zang Honk alleszins ver- zorgd; hjer ls een verheugende eenheid bereikt. De sopranen produceren een be nijdenswaardig zuiver en welluidende toon. Vooral „Het kerkje" (Becker) werd heel mooi gezongen. Men heeft enige neiging tot „slepen" in langzame wer ken. In „Vertrouwen" (Breidenstein) viel dit bepaald op. De dirigent maakt er ernstig werk ven, de klank te boet- Met veel genoegen konden we luisteren naar het Hervormd Kerkkoor van RUns- burg, dat onder leiding van de heer Dirk Vliet keurige uitvoeringen gaf van Baeh-koraal, het heel mooie „Jesu. dulcis memoria" (Kothe) en „Sanctus" een evenwichtig gebouwd en goed voor de stemmen geschreven werkje van de dirigent. Men zou alleen de zang van de tenoren nog iets vryer en plastischcr De beide koren van mevrouw Stenz- L^ening, „Halleluja'* (Leiden) en „Zang zy onze leus" (Voorschoten) gaven weer biyk van degeiyke technische training en veel tekstbegrip. Naar onze mening be reikte het Voorschotense koor ditmaal de beste resultaten. De dames van „Hal leluja" vibreerden in het forto te sterk, zodat „Heilig" van Bortniansky niet vol komen kon bevredigen. In het midden deel van Möhrings Motet „Nach dlr" Imiteerden de stemmen uitstekend en vingen elkaar elastisch op. „Zang zy onze leus" muntte uit ln „Hoch tuth euch auf", eveneens van Möhring, maar in „Penis angelieus" de toneerden de alten een paar maal. Tenslotte „Die Rhynsangbers" van Oegstgeest. Weliswaar was dit ijverige koor minder gelukkig dan in Woubrugge, maar „Gebed" uit de .Ipftlgenla ln Tauris", muziek van Gluck. klonk toch wel bevredigend. Enkele sopranen bleven byna doorlopend iets onder de toon, met name in het hoge register. Dit wyst op een tekort aan technische geoefendheid- Overigens geloven we, dat de heer Boelee met dit koor iets zal kunnen bereiken. De mogelijkheden hiertoe zyn duidelijk aanwezig. De koren van de heer Boelee zongen tenslotte twee Engelse hymne*, waarvan het laatste couplet van de twee de door allen staande werd meegezongen. Joh. van Wolf «winkel. HILLEGOM Niet ontevreden B. en W. zyn niet ontevreden over het voor de Jaren 19541956 toegewezen bouwcontingent voor 157 woningen dit is 23 huizen meer dan in het vorige tyd- vak. Al ls deze toewyzlng uiteraard nog veel te laag om het gro'- woningtekort dat ook in deze gemeente bestaat, op U vangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3