Zvitsaletten De jonge staten in Azië Ontslag-aanvraag van 400 man reserve-marechaussee cr^rADUxno» E M SER ,H. Ernstige kritiek op Nederlandse immigranten in Zuid-Afrika SLOAN'S liniment* 2 DONDERDAG 11 MAART 1951 (Van een bijzondere medewerker) TN DE ACHTER ONS liggende jaren, toen de „Indonesische kwestie" nog A in het middelpunt der belangstelling stond, is bij velen vaak een ge brek aan inzicht gebleken in het verband tussen de na-oorlogse ontwikke lingen in Indonesië en die in andere landen van Z.O. Azië. Maar al te vee beschouwde men de „Indonesische kwestie" als een op zich zelf staanc geval, waarbij men om zo te zeggen Indonesië uit zijn Aziatisch verband rukte. Het simpele feit, dat Indonesië in Azië ligt, scheen destijds velen te ontgaan. Slechts weinigen toonden te beseffen, dat wat zich in Indonesië af speelde, zij het mogelijk in andere vormen, ook in andere Aziatische lan den de algemene tendenz uitmaakte. Het nationalisme was als een vloed golf over Azië gespoeld en had niet alleen Indonesië, maar ook vele andere landen in Azië in heftige beroering gebracht. "VADERLAND, Engeland en Frankrijk kwamen te staan tegenover de- - zelfde krachtige eisen tot volledige zelfstandigheid van hun respec tieve koloniale gebieden. In Amerika's verhouding tot de Philippijnen lag de situatie enigszins anders, omdat de Amerikanen hun kolonie reeds in 1936 onafhankelijkheid hadden toegezegd na een overgangsperiode van 10 jaar. In 1946 werd deze belofte automatisch ingelost, waardoor veel moeite, die de andere koloniserende mogendheden ondervonden, aan Amerika ge spaard bleef. Het is niet onze bedoeling de lange onverkwikkelijke reeks van moei lijkheden, die de na-oorlogse ontwikkelingen in de voormalige Neder landse, Engelse en Franse koloniën veroorzaakten, de revue te laten pas seren, nog minder om een oordeel uit te spreken over de politiek, die de verantwoordelijke Westerse regeringen t.a.v. deze gebieden hebben ge voerd. Dit artikel heeft slechts tot doel een beeld te geven van de huidige situatie in Z.O. Azië en de samenhang der problemen te belichten, waar mede de regeringen in de nieuwe staten hebben te worstelen. 7OALS BEKEND hebben zich sedert de oorlog, behalve de Philippijnen, in Z.O. Azië niet minder dan vijf nieuwe geheel onafhankelijke staten gevormd, nl.: India, dat op 15 Augugstus 1947 onafhankelijkheid verkreeg als zelfstandig dominion binnen het Britse Gemenebest. In Januari 1950 werd in India een republiek uitgeroepen, zonder dat evenwel de banden met de British Commonwealth (Britse Gemenebest) werden verbroken. Pakistan, waaraan eveneens op 15 Augustus 1947 onafhankelijk heid werd verleend binnen het Britse Gemenebest. Deze staat is samen gesteld uit twee delen, Oost- en West-Pakistan, die meer dan 1000 mijl van elkaar zijn verwijderd. Birma, dat onafhankelijkheid verwierf in Januari 1948 als zelfstandige republiek buiten het Britse Gemenebest. Ceylon, sinds Februari 1948 een onafhankelijk dominion. Indonesië, sinds 28 December 1949 zelfstandig, aanvankelijk als „Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië" en sedert 15 Augustus 1950 als de eenheidsstaat „Republiek Indonesia". Bovendien werd aan Vietnam onder het staatshoofd Bao Dai een be langrijke mate van onafhankelijkheid verleend binnen de Union Frangaise, alsmede aan de vorstendommen Laos en Camjxxija. Zoals men weet, wor den deze staten nog voortdurend bedreigd door de communistische Viet- minh-beweging onder leiding van Ho Chi Minh. T~\E PROBLEMEN, waarmede de jonge Aziatische staten te maken' heb- KJ ben, vertonen veel gelijkenis. Het zijn hoofdzakelijk agrarische landen met een zeer laag inkomen per hoofd der bevolking. Millioenen leiden een armoedig leven en verkeren in omstandigheden, dfe, vooral in de over bevolkte gebieden, een vrijwel voortdurende bedreiging vormen voor hun bestaan. De massa's staan onder de ban van primitieve voorstellingen en eeuwenoude tradities, die vaak een belemmering vormen voor haar op heffing en lotsverbetering. (Men denke in dit verband ook aan het kaste- stelsel in India). Het percentage analphabeten is in al deze landen nog zeer groot. Het is duidelijk, dat de nieuwe regeringen bij haar pogingen om meer welvaart te brengen voor een schier bovenmenselijke taak staan. Behalve in het stichten van coöperatie voor de boerenbevolking en andere middelen die verbetering van het lot der boeren beogen, zien de jonge Aziatische regeringen in industrialisatie een levensvoorwaarde voor het scheppen van meer welvaart. De moeilijkheid hierbij is echter, dat alle landen, met uitzondering van India, dat over een behoorlijke middenstand beschikt, met groot gebrek aan eigen kapitaal worstelen. Men is dus aan gewezen op de medewerking van buitenlands kapitaal, waartegen het extreem-nationalistisch sentiment in vele kringen echter vaak nog een be lemmering vormt. J^EN ANDERE MOEILIJKHEID, waarvoor de nieuwe Aziatische rege ringen staan, is, dat deze landen met een grote verscheidenheid van volkeren en rassen te maken hebben, die veelal verschillende talen, gods diensten en gewoonten hebben. In landen als India en Indonesië worden zeker 200 verschillende talen gesproken. Alleen het eiland Ceylon wordt door niet minder dan zeven onderscheiden bevolkingsgroepen bewoond. In Indonesië zijn, zoals men weet, tal van rassen, die in geaardheid sterk uiteenlopen. Een Soendanees verschilt van een Minangkabauer stellig evenzeer als een Nederlander van een Portugees. In vroeger tijden werden deze verschillende rassen en volkeren door het vreemde koloniale gezag in één staatsverband verenigd, doch de nieu we Aziatische regeringen zullen deze veelvormige maatschappijen tot werkelijk nationale eenheden moeten integreren. Dit is een ontzagwek kende taak, die alleen met veel beleid en tact kan worden uitgevoerd. Een van de middelen om deze integratie te bevorderen is het propa geren van een eenheidstaal, zoals in Indonesië geschiedt met de Bahasa Indonesia, een moderne vorm van het Maleis, en in India met het Hin- doestani. Daarnaast tracht men zoveel mogelijk ambtenaren van de ene streek naar de andere streek over te plaatsen, teneinde provincialisme en regionalisme te voorkomen. Bovendien streven de regeringen er naar, de vele zelf best ur end e landschappen in te passen in de structuur van de nieuwe staten. TNDIA KENDE tijdens het Engels bestuur meer dan vijfhonderd, en Nederlands-Indië meer dan tweehonderd vijftig van deze landschap pen, die door Sultans, Radja's, Teuku's of hoe zij verder ook mogen heten, werden bestuurd. Toen Engeland de souvereiniteit over zijn Indiase kolonie overdroeg, werden deze zelfbesturende landschappen voor de keus ge plaatst zich aan te sluiten óf bij India óf by Pakistan. Moeilijkheden ontstonden toen met het grootste vorstendom Hydera bad, waar de vorst (Nizam) Islamiet was, terwijl de meerderheid van de bevolking Hindoe is, en met Kashmir, waar in tegenstelling tot Hyderabad, de vorst Hindoe is, terwijl de bevolking overwegend het Islamitische ge loof aanhangt. In 1948 werd Hyderabad gewelddadig bij India ingelijfd. Zoals men weet is de Kashmir-kwestie nog steeds niet opgelost. Ondanks alle ook door de Verenigde Naties ondernomen pogingen tot regeling van het ge schil over Kashmir, vormt dit gebied nog steeds een twistappel, waardoor de relaties tussen India en Pakistan worden vertroebeld. TT ET IS DUIDELIJK, dat inpassing van al de zelfbesturende landschappen en adatgemeenschappen en de integratie van de vele heterogene be volkingsgroepen grote spanningen kunnen opwekken. De explosie in Atjeh is daarvan mede een gevolg. Wanneer te heet gebakerde nationa listische leiders het proces van één-wording met geweld willen versnellen cf onvoldoende rekening houden met de gevoelens van locale groepen, dan zijn zulke reacties te verwachten. Separatistische bewegingen, zoals die van de Karens in Birma en de zich in Indonesië openbarende provincialis tische tendensen, zijn hiervan duidelijke symptomen. Op het vliegveld Ypenburg heeft men zijn handen vol met de uitbrei ding. Het is voor de vliegtuigen erg moeilijk de hangar binnen te komen nu men met draglines bezig is over een groot gedeelte van het veld ka nalen te graven, zoals men op onze foto ziet. Vrijwilligers ontevreden Conflict in Noordelijke provincies over taak en oefenprogramma Tussen de vrijwilligers van de reserve- marechaussee in de Noordelijke provin cies en de militaire leiding van dit vrij willigerscorps is een ernstig verschil van mening ontstaan, dat verband houdt met de taak, die de reserve-marechaussee in tijd van oorlog heeft. De topcommissie van de 4e afdeling van de reserve-marechaussee en de provin ciale besturen van Steun Wettig Gezag van Groningen en Drenthe overwegen, de vrijwilligers te adviseren, massaal de verband-acte bij de reserve-marechaus see op te zeggen en zich aan te sluiten bij de Nationale Reserve. De vrijwilligers werd enige jaren ge leden meegedeeld, dat aan hun onderdeel een nieuwe taak zou worden opgedragen. De topcommissie van de 4e afdeling is van oordeel, dat deze taak tot dusver niet op bevredigende wijze ls omschreven en ook acht zij het oefenprogramma te De commandant van de reserve mare chaussee. luitenant-kolonel G. J. H. van Geldorp uit Den Haag, heeft in een ver gadering van de 4e afdeling van de re serve marechaussee ln Assen een uiteen zetting gegeven van de mogelijkheden, die de reserve-marechaussee ln de toe komst zal hebben. De topcommissie van de vierde afdeling verklaarde zioh In de vergadering van oordeel, dat de taakomschrijving van overste Van Geldorp niet bevredigend (Advertentie) On rnsti g, gej aagd Mijnharde'» Zen u w tabletten Duitsland en Italië gaten in Chr. vakbeweging Labor, het maandblad van het Inter nationale Christelijke Vakverbond, zal voortaan ten behoeve van da Duits spre kende leden van de Christelijke vakbe weging in Duitsland, Oostenrijk, het Saar- gebied en Zwitserland ook in de Duitse taal verschijnen. In het gisteren verschenen nummer wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Christelijke vakbeweging in a'Je lan den, waar zij haar werkzaamheden na de oorlog normaal heeft kunnen hervatten. :s heeft geboekt en dat er geen enkele reden is te veronderstellen, dat dit in Italië en Duitsland anders had kunnen zijn geweest. Het bestaan van een repre sentatieve Christelijke vakbeweging in deze landen zou volgens Labor de positie der Christelijke vakbeweging aanzienlijk hebben versterkt. Ook zou haar positie in de Europese Organisatie voor Econo mische Samenwerking, in de Raad van Europa, in de Europese Kolen- en Staal gemeenschap en andere Europese orga nisaties er heel wat sterker door zijn ge weest was. Men besloot op 10 April opnieuw bij een te komen te Groningen om daar aan de militaire leiding gelegenheid te geven een positieve uitspraak te doen. Mocht ook dan geen bevredigende uitspraak worden gedaan, dan zal men de vrijwilli gers adviseren hun verband-acte te ver breken en gemeenschappelijk toe te tre den tot de Nationale Reserve. Het aantal vrijwilligers bij de reservt marechaussee in de 4e afdeling bedraagt ca 400. De oorzaak, dat de kwestie in stig stadium is gekomen, acht tijdelijke overplaatsing van de dant van de 4e afdeling. De vrijwilligers beschouwen deze overplaatsing als eer maatregel om de oppositie tegen de zwe vende taak van een leidinggevend figuur te breken. Deze commandant heeft inmid dels ontslag gevraagd als officier bij het wapen der koninklijke marechaussee. Lr halpon prompt! Paul van Zeeland verdedigt Belgische Congo krijgt kerkelijke hiërarchie Tijdens de Kamerzitting van gisteren neeft de Belgische mrlnisteT vam Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland', de nieu we conventie tussen België en de Heilige Stoel betreffende de Congo vc -d Het is de bedoeling tot een nieuwe faze van kerkelijke organisatie over te gaan en de Belgische Congo een kerk te geven, die in haax grote lijnen gelijk zal zijn aam die van de kerk in België- De Congo die gisteren nog een missieland was. zal voortaan een land zijn met een kerk, welke georganiseerd is naar het voor beeld van die der grote beschaafde lan den. Minister Van Zeeland stelde er prijs op te verklaren, dat de Belgische rege ring bereid is met andere godsdienstige groepen, die in diezelfde omstandigheden zouden verkeren en inzonderheid met de Protestantse Zending, gelijke conventies te sluiten. Koper geleverd aan Polen Nederlander stond in Londen terecht De openbare aanklager te Londen heefit gisteren vier zakenlieden er van beschuldigd, grote partijen koper aan landen achter hert. IJzeren Gordijn gele verd te hebben, in strijd met het uitvoer verbod voor strategische materialen. Tol Ier personen, die hiervoor in staat beschuldiging gesteld zijn, behoort de 47-jarige Nederlander W- R. Zij worden er van beschuldigd, gepoogd te hebben 799 ton warmgewalst koper draad ter waarde van 214.000 pond te ex- Volgens de openbare aanklager wend den de vier mannen het voor, dat zij het koper naar Pakistan zonden, maar in werkelijkheid gingen de partijen naar de Poolse havenstad Gdynia- De Nederlander is tegen een borgstel ling van f 10.000 op vrije voeten gesteld- Advertentie VRAAGT UW APOTHEKER OP OROGIST ALLEEN ECHT MEI OIT -Mi HANDELSMERK HET BESTE MIDDEL TEGEN GRIEP, HOEST OF VERKOUDHEID De meesten zijn ongelovig en sluiten zich aan bij de Engels-sprekenden Deze week is tot tweemaal toe scherpe critiek geleverd op de Nederlandse im migranten in Zuid-Afrika. In een rapport, waarover de Synode van de Nederduits Hervormde Kerk. die op het ogenblik te Pretoria in zitting bijeen is, zal moeten Beraadslagen, wordt verklaard, dat vele Nederlandse immi granten voor de Nederlandse Hervormde Kerk ongewenste vreemdelingen zijn, omdat zij Rooms-Katholiek of ongelovig zijn. Volgens het rapport is er ondanks her haalde stappen bij de betrokken minis ter geen verbetering in het slag Neder landse immigranten gekomen en zal de kerk thans zelf maatregelen nemen om meer Hervormde immigranten aan te Indien de immigranten of hun kinde ren niet voor de kerk teruggewonnen worden, aldus het rapport, zal de kerk" een gan# andere vorm krijgen, welke het Christelijke erfdeel ernstig zal be dreigen. In het rapport wordt een intensieve campagne aanbevolen ter verbetering van de situatie en wordt verklaard, dat dr K. H. E. Gravemeyer aangewezen is als de predikant, die dit werk zal ver zorgen. Toen Zaterdag 130 Nederlandse Immi granten te Paarl in de Kaapprovincie een ooftfeest bijwoonden, zijn zij door de ceremoniemeester M. J. Ferblanche wel kom geheten met de verklaring, dat de Immigranten een nieuw vaderland heb ben en niet langer vreemdelingen zijn. Zij beho'orden zich aan de Zuid-Afri- T&eumatbek Bij rheumatlek, jicht, spit en spierpijn geeft de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT direct verlichting. Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd In hult hebben. kaanse levenswijze aan te passen, zei hij,, maar ongelukkigerwijs waren er Neder landers, die zich niet tot de Afrikaan- ders en daarmede verwante groepen getrokken voelen. Zij sloten zich bij de Engels-sprekende bevolking aan en zon den hun kinderen naar Ëngelse scholen, zo klaagde hij. Invasiekoord aan vaandel Regiment Prinses Irene Daar het wenselijk werd geacht, dat het „invasiekoord" als een blijvend; her- inneringstoken aan de landing van d« Prinses Irene-brigade nabij Courseul Mer, in Normandië, op 8 Augustus 1944. bij de landmacht zal voortbestaan, is bij K.B. bepaald, dat de gouden koor den en kwasten aan het vaandel vaT garderegiment Fuseliers Prinses Irene zullen -worden vervangen door het in vasiekoord. Bepaald is, dat het vaandel de nieuwe koorden zal voeren van 8 Augustus 1954 af. Nu ook Beierse gezant bij de Heilige Stoel Nu West-Duitsland een (protestantse) ambassadeur bij het Vaticaan heeft be noemd, wil de regering van Beieren de vooroorlogse traditie herstellen en weer een eigen gezant benoemen bij de Heilige Stoel. De Beierse minister Franz Joseph Strauss heeft medegedeeld, dat deze kwestie ongetwijfeld binnenkort ln de Beierse landdag ter sprake zal komen. Overigens kan het nog wel enige tijd du ren voor de Rooms-Katholleken van Beie ren op dit punt hun zin krijgen, verklaar de minister Strauss. Ian Ligthartschool in Harlingen geopend Een nieuwe o.l.s. te Harlingen is naai de Haagse paedagoog Jan Ligthart ge noemd. Bij de officiële opening werd de naam der school onthuld door r Borgman—Ligthart. een dochter va naamgever. Van het erf van Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk roepen: te Spannum (toez.) G. F. A. Karstens te Ferwerd; te Appelscha (bijz. werkzaamheden arbeid Sanatorium Beatrixoord) J. D. Fase te Appelscha. Geref. Kerken ingenomen: naar Voorburg- Noord, C. W. Thüs te IJmuiden. Rem. Broederschap >roepen: te Alkmaar, J. Bren- kink te Nieuwkoop. In Amerika Zielszorg voor de radio zeer gewild De in verschillende Amerikaanse steden sedert enige tijd aan de gang zijnde radio-uitzendingen met geestelijke adviezen voor mensen-in-nood worden beschouwd als de beste religieuze pro gramma's, die kunnen wedijveren met de geliefdste graimofoonplaten-programma's. Zeer populair is een dagelijks kwartier middernacht, onder auspiciën van kerkeraad in Springfield (Mass.). De luisteraars binnen het bereik van deze zender zijn er al aan gewend, dat ze om raad en daad bij dominee Otis A. Max- fie^d terecht kunnen. Hij doet het eó, dat luisteraars hem opbellen, terwijl dit telefoongesprek dan wordt uitgezonden. Luisteraars van allerlei richtingen. Typi sche vragen zijn: kunnen gemengde hu welijken gelukkig worden? Kunnen Joden de hemel komen, als zij Jezus niet als Heer en Heiland erkennen? enz. Vergadering moderne theologen De moderne theologen zuL'en him 88e vergadering houden od 27 en 28 April in het gebouw der Vrije Gemeente te Am sterdam. Als referenten zullen optreden de heren dr J. de Graaf, voorganger de afdeling Arnhem van de Ver. Vrijz. Hervormden, met het onderwerp: Christus, de hoop der Wereld; dr n A. Oosterbaan, Doopsgez. predikant te Haarlem, onderwerp: De filosofische theologische Logos en prof. dr P. A. H. de Boer, hoogleraar in de theologie de rijksuniversiteit te Leiden, onderwerp: Oud-Testaimentische Studie en Predikant. Frankrijk telt 800.000 protestanten Kleine groep, maar van grote geestelijke invloed Ongeveer 800.000 protestanten zijn in Frankrijk, bij een totale bevolking 42,7 milliocn. Volgens Emile G. Léonard in zijn overzicht: De Franse Protestant, gaat echter 60 procent deze protestanten maar af en toe de kerk (met Kerst en Pasen, doop, trouwen en begrafenisAis grootste protestantse groep telt de Hervormde Kerk van Frankrijk 250.000 leden. Dan volgen de Lutherse Kerk van Elzas- Lotharingen met 240.000 leden, de Herv. Kerk van Elzas-Lotharingen met 48.000 de Luith. Kerk van Parijs en Montbé- liard met 40.000. Ondanks deze geringe procenten van de totale bevolking zijn de protestanten volgens Léonard: een sterke geestelijke en zedelijke kracht in huidige Frankrijk. School en Kerk Ds B. N. B. Bouthoorn met emeritaat Ds B. N. B. Bouthoorn, Herv. predikant te Bennekom. is voornemens 1 Mei met emeritaat te gaan. Ds Bouthoorn werd 23 Oct. 1889 te Dirksland, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij werd 26 Aug. 1917 te Ter Aa in het predikambt bevestigd. Achtereenvolgens stond hij te Wapen veld (1920). Zeist (1923). Putten (1928), Renkum (1930). Huizen (N.-H.) (1933), Harderwijk (1936) en Bennekom (1941). Ds Bouthoorn is een bekende figuur in de kringen van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. Hij is voorzitter van de Ned. Herv. Bond voor Inwendige Zending op Geref. Grondslag, .'id van de propaganda- imissie van de Geref. Zendingsbond 'bestuurslid van de Ver. voor Geref. Ziekenverzorging in Nederland. Ds Bouthoorn zal zich na zijn emeritaat vestigen te Schelluinen, waar hij is be noemd voor bijstand in het pastoraat. (Vrije studierichting) mej. i AMSTERDAM (G.U) 10 Maart. Bevor- erd tot arts mej. A. C, Hofman. Aalsmeer. I. Bottema, H. Wolvetang. A. A. J. Baars n H. J. van der Leen. Amsterdam. Geslaagd voor arts-ex. Ie ged. P. H. Pol- dervaart. J. v. d. Schaaf. Amsterdam. E. Th. A. van Thiei. Beek en Donk en H. E. W. ulder. Zaandam. AMSTERDAM. G.U., 10 Maart. Bevor derd tot accountant A. J. Bosman. Amster dam. Geslaagd voor doet. economie W G. Verhulst. Amsterdam UTRECHT. 10 Maart. Geslaagd voor and. rechten: W. H. J. Ravens te Dirks land. Doet. rechten: P. J van de Boomcn te "loven: A H. W. Oudemans te Usselo. irts ex.: M. A. Snoeck te Utrecht; C. nan te Nijmegen; J. G. M. Claesens te erdam; G A. Zelen te Lelden. Het lied der aethergolven VRIJDAG 12 MAART ™rsam b 402 VARA; 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8..18 Gram 8.45 V d huisvr. 9.00 Gym. v. d.'vrouw 10 Gram" 9.35 Schoolradio VPRO; 10 00 „Thuis" caus* '".05 Morgenwijding VARA- 10 20 V d' kleu- rs 10.40 Gram. 11.00 Voordr'. 1120 Gram VRO; 12.00 Int. muz. parade 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose 12 43 i 1.00 Nieuws 1.15 Meded. 120 Dans. 2.00 V. d. huisvr. 2.20 Strijkkwart 2,50 Voordr. 3.10 Gitaarspel 3 30 Lichte muz VARA; 4.00 Gram. 4.30 Muzikale caus 5 10 V. d. jeugd 5.40 Gram. 6.00 Nieuws' 615 rdeonork., en solist 6.45 „De Haverkist", ;p. 7.00 V. d. jeugd 7.10 Meisjeskoor VPRO; 7.30 „Mensen en conflicten", hoo:sp. Ber. 8.00 Nieuws 8.05 Boekbespr 8.15 ir. en piano 8.30 Benelux fi in Hivion daagse Arbeidsproblemen", cai (Advertentie) KOORTSIG, RILLERIG verjaag dat lome griepgevoel met: Olthof, beiden te Groningen. Op 2 Mei wordt in vele Evang. Ge meenten in Duitsland de Zondag van he' Protestantse Gezin gevierd. Op 14 en 15 Mei wordt op de Ernst Sillemhoeve in Lage Vuursche de jaar lijkse Interacademiale Studentenconfe rentie van Economische Studenten ge houden; ditmaal georganiseerd door de VU. Dr E Emmen zal de Ned Herv. Kerk vertegenwoordigen op de 5e laatste zitting van de Synode der Evan gelische Kerk in Duitsland op a.s. Zondag in West-Berlijn. Deze Synone is sedert 1948 in functie. De kerkeraden van de Geref. Kerk en de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) te Gro ningen hebben besloten de kerkelijke goederen te verdelen volgens het plan, waarover wij destijds berichtten. Voor het in Augustus in Haarlem te houden 39ste Universele Esperanto Con gres hebben zich thans 1850 deelnemers uit 27 landen aangemeld. Dezer dagen wordt de 2000ste verwacht. Tot lector ln de afdeling der techni sche natuurkunde aan de T.H. te Delft, om onderwijs te geven in de theoretische en toegepaste natuurkunde is benoemd dr B. S. Blaisse. 24. Ik verliet voorzichtig de hut en sloeg rechts af, zoals zij me gezegd had. Buiten het stampen van het schip was alles doodstil. Ik deed precies zoals zij me geraden had, want ik voelde dat zij elk woord meende. Ik haastte mij over het dek en stond nog geen minuut aan de verschan sing, toen die dwergbuldog van een officier naar mij toekwam. „Ik heb u gezocht", zei hij. „Er is iets ge beurd. Het spijt mij zo erg, maar u zult nog een paar minuten moeten wachten met naar bed gaan." „Hoe zo?", vroeg ik, „wat is er aan de hand''" Onder het spreken vroeg ik mij af, of hij de moordenaar zou zijn. „Spijt me zo", verontschuldigde hij zich, „spijt me erg. De afvoerpijp in uw hut lekt. We geven u een betere, een luxe hut op dit dek. Het zal niet lang duren." „Best", vond ik; „die hut beviel me al niets." „Nee, die was ongezellig. Mooie avond, niet waar?" Zij deden alles keurig. Klaarblijkelijk was het officiertje aangewezen om me veilig naar bed te brengen. „Mooie avond, nietwaar?" herhaal de hij. „Fijn", antwoordde ik, „ik was op de boeg. Ik hoop, dat u niet lang naar mij gezocht hebt." ,In de boeg", zei hij. ..dat is aardig. Neen, ik heb niet lang naar u gezocht." Vijf minuten later zei een hofmeester zacht enige woorden in het Japans tegen de officier „We kunnen nu gaan, uw hut is gereed", zei mijn buldog. Hij had terecht verzekerd, dat ik erop voor uit zou gaan. Ik kreeg een ruime hut met een grote, vierkante patrijspoort. Mijn pyjama was uitgelegd en mijn pantoffels en bagage bevon den zich allemaal op hun plaats, precies zoals ze in de benedenhut gestaan hadden. Zelfs mijn met leder bekiede veldfles stond op de wastafel Bovendien had mijn deur, tot mijn grote ver lichting, een grendel, welke ik, zodra ik alleen was, onhoorbaar dichtschoof. Daarop keek ik in mijn koffers en stelde vast, dat mijn kleren, hoewel netjes opgevouwen, door zocht waren. Mijn bagage was ten tweeden male doorzocht. Al mijn zakken waren nageplozen. Vlugvingerige deskundigen hadden mijn bezittin gen zorgvuldig bnderzocht. Zij hadden iets gezocht in mijn oude hut. Zij hadden met eindeloos ge duld naar iets gezocht. Zeker omdat die dode DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1914—'18 Chinees er iets had achtergelaten voor hij stierf een briefje, een boodschap voor mij, een briefje, dat ik, naar hij hoopte, aan com mandant Driscoll zou overbrengen, omdat ik bij de Amerikaanse marine had gediend. Het moest een gewichtige boodschap zijn, in elk geval gewichtig genoeg om de man het le ven te kosten. Ik vroeg mij af of zij die gevon den hadden. Ik keek verlangend naar mijn ve_'"V fles, want na ai die opwinding verlangde ik he vig naar een glas. Ik had de fles ai in de hand en vatte de zilveren beker, die de bodem vorm de, toen ik me ineens weer bedacht. Ik besefte maar al te goed dat het beter was doodnuch- ter te blijven, en zette de fles weer weg. Voor ik mij ontkleedde, onderzocht ik zorg vuldig de grendel van de deur, maar die was stevig gesloten en ik werd die nacht niet ge stoord. Het slot aan de binnenkant was uitste kend, doch toen ik de grendel terugschoot en de deur wilde openen, bemerkte ik dat. ze ook aan de buitenkant gesloten was. Ik was een gevan gene in mijn hut. Ik heb mijzelf nooit ingebeeld, dat ik meer dan gemiddelde intelligentie bezit. Maar het is een feit, dat een dergelijke reeks van voorval len en het besef van dreigend gevaar of paniek veroorzaken of de geest tot verhoogde werkzaam heid prikkelen. Op mij hadden zij een gunstige uitwerking, die een regeneratie nabij kwam. Ik kreeg een andere mening van mezelf. Ik wist iets, dat meneer Moto niet wist. Hij zocht een briefje en had het niet gevonden, want anders had hij mijn deur niet op slot behoeven te doen. Aangezien hij mij had opgesloten, dacht hij blijkbaar dat ik het gevonden had. „Laat hem denken wat hij wil", zei ik bij mezelf; „van mij zal hij geen klein geld krij gen." Want één ding stond bij me vast: ik had ge noeg van meneer Moto en van de hele verwarde leugenhistorie, waarin hij mij betrokken had en genoeg van alle motieven, welke mij erin be trokken hadden. Ik was weer mezelf. Ik was Casey Lee. Het was een hele tijd geleden, dat ik mezelf geweest was. HOOFDSTUK VII Ik deed wat mij onder de gegeven omstan digheden het beste voorkwam. Ik ging kalm weer naar bed, in de overtuiging dat men mij niet voor onbepaalde tijd opgesloten zou laten. Ik bleek mij niet vergist te hebben. Om acht uur in de morgen klonk er een klopje op mijn deur. dat steeds dringender werd, tot ik delijk opstond en de grendel wegschoof Het v een der hofmeesters, die een blad met fruit koffie bracht en hij siste beleefd. rs. VARA; 9.00 V. d. jeugd 9.35 Instr. kwart en solist 9 55 fiKjUf 10.10 Gram. VPRO: aus. 10.45 Avondwijding 5 IJ.1512.00 Gram, 8.00 Nieuw. 9.00 V. d. vrouw 9.45 Schoolradio Chansons 10 30 Kamerork. en solist I JV. d. Vry Europa 3.00 Schoolradio 3.30 kamermui 1.00 V. d. zteken 5,00 V. d. jeugd 5.16 Kinder- lanorecltal i Amus. n .Congres 6.52 Act. geringsuitz.; „Verklaring en toelichting" 7.30 Gram. 9.00 Radio Onderwijs Congres 9.30 Gram. 10.00 Radio Onderwijs Congres Volksliederen 10.35 Radio Onderwijs 2.00 Nieuws 2.10 Filmprogr, 3... 4.00 Hoorsp. 4.30 Idem 4.40 Concert 5 30 Hoorsp. 6.00 V. d. kind. 6 55 Weerber. 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.30 Gevar muz 8 00 Gevar. progr. 8.45 Caus. 9.05 Gevar muz. 9.30 Gevar. progr. 10.00 Nieuws 10.15' Caus. 10.45 Gevar. progr. IJ.15 Pianorecital 1145 Pari. overz. 12.00—12.03 Nieuws. Dale's Voordr. 1 00 Pari. ovenz. 1,15 Fabrleksfanfare 1.45 Concert 2,45 V. d. kind. 3.00 V. d. vrouw 4.00 Dansmuz. 4.45 Lichte muz. 5.15 „Mrs Dale's Dagboek" 5.30 Orgelspel 6,00 Gevar. 11.00 Nieuws 11.15 Act. 11.30 Gevar. muz, 12.05 Voordr. 12.20 Lichte muz. 12.56—1.00 Nieuws. Brussel, 324 m.: 11.45 Koorzang 12 30 Weer. ber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen 12.55 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Orgelspel 2.00 Schoolradio 3.30 Kamermuz. 4 10 Concert 5.00 Nieuws 5 10 Lichte muz. 6 00 Gram. 6.30 V d. sold. Nieuws 7.40 Volksliederen 8.Ó0 Gra i05 Lichte muz. 5.00 Nieuws 5.15 Gram 5.30 Pianorecital 7.15 en 7.25 Gram. 7.30 Niéuws 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuz. 10.45 Gram. 10.55 Nederland: 10.00— 9.40 Dagsluiting. i marionettentheater 9.30— Puzzle ook eens met ons mee 31 Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. Ruw, 4. pachthoeve, 8. ongebonden, 10. struisvogel, 11. pers. voornaamwoord, 12. spie, 14. vogel, 15. stampvat, 17. kist zonder deksel, 18. hemellichaam, 20. vierkante steen, 23. voorzetsel, 25. knaagdier, 26. rivier, 27. pluis, 29. bez. voornaamwoord, 30. haspel, 31. voordeel. Verticaal: 1. Loodoxyde, 2. kledingstuk, 3. herkauwend dier, 5. maanstand, 6. reusachtige grote vogel in de 1001 nacht, 7. opening van netwerk, 9. Oosters hoofd- daksel, 12. toeschouwer, 13. dik, 15. ton, 16. plezier, 19. vrijplaats bij kinderspelen, 21. vluchtigstof, 22. eter, 24. handje, 26. opwaarts. 28. rivier ln Italië, 29. onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2