i I 19 1 Raketten op de jaarbeurs te Neurenberg li Pr 'ïiytt 1 -mjAï K ra. Eerste plastic reddingboot wereld werd beproefd ter Twee Nederlanders kochten een deel van Faroeks verzameling raw Broodbezorger geeft roof als motief aan s DINSDAG 9 MAAST 1954 Afgestemd op de tijd Maar er rijden ook expresse-treinen over tientallen meters rails (Van een speciale verslaggever) KINDEREN SPELEN met raketten. Ongevaarlijk V-X vliegt met lucht, water, hout of papier. Het kost niets en verschaft plezier!" Drommen bezoekers trekt de stand met deze annonce op de Neurenbergse speelgoed beurs. Sensatie, zal men zeggen. Inderdaad, maar meer nog kan men er een verschijnsel van deze tijd in zien, nu de mens zich alsmaar beijvert om de aarde te verlaten en hogere regionen op te zoeken. De jeugd heeft oren naar al dat geheimzinnige en daarom wordt aan die zucht naar het on bekende reeds in de vorm van speelgoed het volle pond gegeven. Tennissen, knielen? Deze poppen, die zijn te zien op de speelgoedbeurs in Neurenberg, kunnen alle bewegingen maken, zélfs met de vinger toppen. beurs vliegen Vandaar ook, dat op de; met een grote V geschreven Kan wor den. In alle geledingen wordt het ge demonstreerd: er zijn schroefvliegtuigen, zweefvliegtuigen, hefschroefvliegtuigen en raketten, zo ook parachutes, die uit het vliegtuig naar beneden dwarrelen, wan neer een bepaald aantal meters afgelegd is. Al die mechanismen luisteren hun opdrachtgevers, maar soms bevesti gen zij de regel door een uitzondering. Dat ondervond prof. dr Ludwig Erhard, sz Wmm bi. Wolkenkrabberbouw volgens het systeem-„Logstix". Te zien op de speelgoedbeurs in Neurenberg. de Westduitse minister van Economie, toen een raket weigerde en de hoge func tionaris, een gemoedelijk en gepropor- tionneerd man, een koude douche kreeg. Met zijn zakdoek veegde hij lachend alle narigheid en tevens de aangeboden hulp De schoonheid van het eigenlijke speel goed vindt men elders. Zij komt gelukkig ook tot haar recht, zij het, dat er minder ruchtbaarheid aan gegeven wordt. Zij prijst zich aan in de vele prachtige pren ten en sprookjesboeken uit Mainz, waarbij tekeningen en tekst zo uitstekend harmo niëren en tot het verbeeldingsvermogen van het kind spreken. Die schoonheid vinden wij ook terug in de collectie pop pen. Deze kleine mensjes leven. Niet alleen door hun mooie, bewegende ogen, hun wimpers, hun sprekende monden en gegolfde pruiken, maar ook door de tref fende kleurencombinaties in de kleding. Frisse tinten, welke sterk contrasteren, nimmer geforceerd of te gezocht zij.i, daarentegen steeds warm aandoen. Men heeft er mée bereikt, dat het kind in die poppen zijn eigen figuur weerspie geld ziet, dat naar die kleine kameraden meer dan ooit zijn zorg en vriendschap uitgaan. Dat laatste h eft men ook wil len realiseren in de omgang met de die ren. Zij zijn er in alle vormen weerge geven, zoveel mogelijk aan de werkelijk heid getoetst. Daarbij is tevens gedacht aan de men sen met een smalle beurs, al voeren de kostbare producten meer en meer de boventoon, wanneer het export betreft. Wel bijzonder kostbaar zijn de poppen- meubeltjes in rococo-stijl met de fraaie bewerkingen van het hout en de kleur rijke bekledingen van de stoeltjes. Daar steken de gewone keukentjes en andere interleuren wel tegen af, al zullen zij door de jeugd niet minder gewaardeerd Ook het spoortje Nog altijd spreekt de trein tot de ver beelding. Wie gezien heeft hoever Neu renberg aan deze romantische gedachten tegemoet gekomen is, kan slechts van bewondering vervuld zijn. Er zijn stands ingericht, welke tal van expresse-treinen laten rijden over tientallen meters rails, door lange tunnels, over overwegen, al of niet gesloten, met knipperlichten en allerlei technische snufjes. Al die treinen rijden op tijd, verhogen of vertragen de de snelheid, stoppen bij kunstig gebouwde stations, wanneer „de man bij de knop jes" dat maar wil. Ware kunststukken, waarbij de reis door het Schw^ben-land wel de kroon spande. De auto's spelen eveneens een belang rijke rol in dit grote en grootse spel voor de kleinen. Zij verschijnen nu in de proef- arena's om hun deugdelijkhedi of liever hun onbreekbaarheid te bewijzen, ondanks opgevoerde snelheid. Interessante resul taten zijn bereikt met de verschillende soorten verlichting. De wagens worden Duitse jaarbeurzen Van 4-11 Maart worden vier Westduitse jaarbeurzen gehou den. Met dit korte tijdsbestek beoogt men de buitenlanders ter wille te zijn; zij kunnen dan hun zaken aan de lopende band afdoen. Neurenberg is als eerste ge start met speelgoed, Offenbach volgde 6 Maart met lederwaren. Frankfort begon Zondag te „draaien" met een voor jaar s- beurs, terwijl Keulen tegelij kertijd de aandacht ging vragen voor huishoudelijke artikelen en ijzerwaren. Eén onzer verslaggevers heeft de verre reis naar Zuid- west-Duitsland ondernomen, om in een serie artikelen zijn indrukken weer te geven. Hier bij gaat het eerste artikel. .vanuit de hand" bediend, zijn gemakken voorzien en razen ur tereen over de weg. Wat wil n nog Jeugdige fotografen hebben reeds ken- is kunnen maken met een nieuwe Duitse imera, waarvan het beeld 3 X 4 c waarmede momentopnamen mogelijk zijn. Daarmede wordt een goede zaak ge diend. Niet echter met die beeldcamera- tjes, welke op deze beurs verhandeld wer- ?n waarmede men allerlei „opnamen" tien, welke allerminst voor jongeren i evenmin voor ouderen var Met de uit zichzelf lopende robots t iket, waarin Michel, Uncle Sam, John Bull en Marianne heel eensgezind geze- iaren, voor ogen, namen wij afscheid. Een demonstratie van technisch kunnen, waarmede Neui.nberg veel eer inlegt waarmee de wereldmarkt gediend is. Hoe kinderen op al dit speelgoed reage ren, konden wij niet ervaren, omdat heel dit Neurenbergs speel-dorado hentaboe is. Maar wij kunne.i het ons wel indenken BHr* jkShB m** Generaal Aler opvolger van dr Plesman Benoeming deze week verwacht Eind deze week zal de Raad van Be stuur van de K.L.M. bijeenkomen ter be noeming van een opvolger van dr A. Ples man als president-directeur van de KLM. Men heeft voor die benoeming aange zocht luitenant-generaal b.d. I. A. Aler, de onlangs afgetreden chef van de lucht machtstaf. Generaal Aler is 57 jaar oud. Toen wij hem opbelden, zei hij, dat het voor inter views nog te oeg. was. De berichtgeving is nu nog te voorbarig, aldus de generaal. Er wordt reeds lang over deze nieuwe functie gesproken, maar ik verwacht niet foor het eind van deze week alles in kannen en kruiken zal zijn. H.M. de Koningin eind Mei naar Groningen Het ligit in de bedoeling wam H.M. de Koningin, om in Mei a.s. een werkbezoek te brengen aam stad en provincie Gronin gen». Als voorlopige daitum werd vastge steld 25 Mei. Vorst was spelbreker Werkloosheid daalde in Februari weinig De gebruikelijke daling van het werk loosheidscijfer im Februari, die ongeveer 5000 bedraa-gt. werd dit jaar niet bereik/t tengevolge van de strenge vorst, waar door de werkzaamheden in de landbouw stagneerden en o.a. de aanvang van ver scheidene nieuwe bouwwerken werd op geschort. Het aantal werkloze mannen daalde in Februari slechts van 101.064 tot 100.725. He: aantal personen, werkzaam op door de D U W. gesubsidieerde werken dealde ran 22.511 tot 22.401. Het direct beschik baar aanbod daalde derhalve met 449. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijke arbeidskrachten nam toe van 24.636 tot 28.935. Het aanta: als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 8719 tot 8186. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 23.032 tot 25.858. Te Amsterdam is, een dag na zijn 94ste verjaardag, overleden de oud-direc teur van Publaeke Werken (19071926ï van de hoofdstad, de" heer A. W. Bos. een van de grondleggers van het plan Groot-Amster da m. Honderden mensen hadden zich verzameld op de kaden van Liverpool, toen daar tijdens het jongste weekeinde de 20.000 ton metende „Empress of Ca nada" boven water werd ge pompt. Het enorme schip was begin vorig jaar na een hevige brand gezonken. Zoals gemeld, gaat de „Empress of Canada" naar de sloper. Het bergen heeft ruim drie millioen gulden gekost: de sloper betaalt niet meer dan 400.000 gulden.... Slachtoffer van brand overleden De 76-jarige heer H. S.. die op 25 Janu ari j.l. tijdens een brand aan de Recht- boomsloot te Amsterdam, ernstige ver wondingen opliep, is gisteren in het Bin nengasthuis aan de gevolgen overleden. Deze brand had reeds één dode geëist Tennissen, knielen? Deze poppen, die zijn te zien op de speelgoedbeurs n Neurenberg, kunnen alle bewegingen maken, zelfs met de vingertoppen. Veel sterker dan hout of aluminium Boekbespreking Dr P. J. Roseam Abbing: Le venswijsheid. no 2 van Exerci- tlum Pietatis, een serie hand boekjes voor de dagelijkse prak tijk van het leven. Ultg. Boekencentrum N. V. te 's-Gra- venhage. 118 pag. 2.50. In twee en vijftig hoofdstukjes laat de Scheveningse predikant, dr P. J. Roseam Abbing, Evangelisch licht vallen c gewone dingen van het dagelijkse le' Allerlei onderwerpen behandelt Nuchtere, zoals: ding, plant, dier; bleem-zware, als: de oude, man vrouw, huwelijk, sexualitelt; bewogene als: lijden, dood, de Joden; maar ook abstracte, als: denken, schoonheid, ruimte, tijd enz. Voor iedere week een onderwerp, waar men eens rustig over Menigeen slaat altijd de schrik om het hart als dominees over gewone dingen gaan praten. Men acht speciale theolo gische kwesties als gebed, geloof, be kering e.d. hun beter toevertrouwd. Een ieder echter die kennis neemt van deze boeken-centrum-uitgave zal zijn vankelijke ongerustheid graag inruiden voor instemming en bewondering. Want ds Roseam Abbing staat met zijn ge zicht naar het gewone leven gekeerd en hierover weet hij deskundig te spreken. Het is geen boekje om achter elkaar uit te lezen. Het moet met weloverwogen aandacht genoten worden. Rustig crltisch. Zo alleen komt het tot z Maar dan ook doet het meer dan e< onverwacht ontdekken, dat de Bijbel t woord voor de wereld spreekt, t woord voor het leven hier en nu en alle dag. E. Sloep (van Warmondse makelij) hield zich ook in de tropen uitstekend (Van een onzer verslaggevers) Een groepje mensen stond gisteroch tend op de Javakade in Amsterdam om hoog te kijken naar een kleine boot op het achterdek van de Lareniberg. een schip van de scheepvaartmaatschappij Hillegersberg te Amsterdam. Dat wc eerste van versterkt plastic gemaakte reddingboot ter wereld, een product van Nederlandse makelij. De Larenberg had de boot teruggebracht naar Nederland, a er langs de Westkust van Afrika proe- ;n mee te hebben genomen. Ongeveer een half jaar geleden stond in de loods van Paturi Glasboot N V. te Warmond een vreemd vaartuigje op stapel. Het werd niet verwaardigd van hout of van een of ander metaal, maar lagen glaswol. waartussen telkens dun laagje kunsthars werd aange bracht. De eerste plastic reddingboot ter wereld werd geboren en van meet af aan heeft de scheepvaartinspectie hiervoor grote belangstelling gekoes terd. In IJmuiden werd de boot voorzien »n banken en toen begonnen een serie proeven Men sloeg met zware voorha- op de boot. ze werd gebeukt tegen betonnen walkant, men sprong er op de ruwst mogelijke wijze mee om. maar de boot hield zich prachtig. Er kwam zelfs geen deukje in. Maar hoe houdt dit materiaal zich in de tropen? Om dit te onderzoeken werd de reddingboot aan toord van de Laren- berg gehesen. Gisteren kwam het schip binnen, na een reis van vier maan den langs de Westkust van Afrika, van Dakar tot Doeala. Kaptein J. Kral ver telde ons. dat hij de boot in elke haven, die hij aandeed, te water had gelaten. as niet de minste voorzorg genomen tegen invloed van de tropenzon. Eenmaal kwam de reddingboot klem te zitten lus- kade en schip. Een houten of alumi- n boot zou dan alleen gekraakt zijn. vertelde kapitein Kral, maar deze boot liep alleen een kleine soheur boven de doften op. ze bleef volkomen zeewaardig De kapitein is van oordeel, dat de plastic reddingboot de toekomst heeft. is er gewoonweg enthousiast over. Ook de heren van de scheepvaartinspec- met de inspecteur in het eerste district, de heer Eerman aan het hoofd, zullen de boot nog nauwkeurig onder zoeken er een expertiserapport over uit brengen. Wanneer dit gunstig uitvalt, wordt onmiddellijk met de serie-produc tie begonnen. De afmetingen van de boot zijn 4^4 meter lang, 1.80 breed en 0.7! m hoog. Philips brengt veel nieuwe dingen Industriële Televisie op de Jaarbeurs Tijdens de komende Voorjaarsbeurs te Utrecht zal Philips in de Prin6 Benv hardhal aan de Croeselaan tal van nieu- e producten tentoonstellen. Voor de eerste maal zal in Nederland het openbaar de door Philips ontwik kelde apparatuur voor industriële televi- worden gedemonstreerd. Hoewel het toepassingsgebied nog geneszins nauw keurig is bepaald, ligt in het algemeen overal, waar de aanwezigheid van een menselijke waarnemer uit een oogpunt ïn gevaar of anderszins onmogelijk is. ?n taak voor de televisie-camera. Philips zal bovendien op de Jaarbeurs m aantal nieuwe electronische meetap paraten exposeren, alsmede een nieuw Roentgend'ifractie-apparaat, waarmee het mogelijk is op snelle en doeltreffende wijze de structuur en samenstelling van onbekende stoffen te bepalen- Last van Uw maag? GEBISMUREERD t MAGNESIUM Terug van de veiling te Cairo Prijzen over het geheel gepeperd, maar voor onze munten weinig belangstelling Met koffers vol munten en postzegels zijn gistermiddag op Schiphol twee bruin gebrande landgenoten gearriveerd, recht streeks uit de hoofdstad van Egypte, Cairo, waar zij als enige Nederlanders gedurende enige weken aankopen hebben gedaan op de veiling van ex-koning Faroeks kunstschatten. De postzegelhandelaar H. K. Berghuys uit Deventer vertelde, dat de prijzen voor historische zegels dermate hoog wa ren. dat hij slechts weinig heeft kunnen kopen. Wel wist hij beslag te leggen op door de Nederlandse PTT aa ning Faroek geschonken album v; rokkaans leer, dat als souvenir ei onbelangrijke waarde vertegenwoordigt. De Amsterdamse muntexpert en -han delaar, de heer Jacques Schulman, deelde ee, dat de muntenverzameling van de :-koning totaal twee en een half mil lioen gulden heeft opgebracht. Hoewel ook de prijzen van de munten en het historische bankpapier vrij hoog lagen, heeft hij toch driekwart van zijn op drachten naar genoegen kunnen uit- Voor het onderdak van de kopers wat speciaal beschikbaar het voormalig ko ninklijk jacht, aan boord Vrouw in Monster maakte dodelijke val De 48-jarige mevr. Van Gaaien uit de Zeestraat te Monster is gistermogen haar woning bij het ophangen van w goed van de vliering gevallen en ov leden. Doordat zij alleen thuis was. heeft niemand het ongeluk zien gebeuren. Toen iddags het dochtertje uit school kwam. vond zij haar moeder, liggend op de grond Het meisje liep naar de bu- die een dokter waarschuwden. De moest constateren dat de vrou\ de val haar halswervels had gebroken n was overleden. Gewetensconilicl voor arts Toevallijder kreeg een rijbewijs In Medisch Contact, officieel orgaan an de Kon. Ned. Mij tot Bevordering der Geneeskunst, deelt een arts mee toevallijder herhaaldelijk zijn «temming vroeg om een rijbewijs as vragen. De arts heeft de patiënt dit steeds ■boden, hoewel de patiënt zelden i i toeval heeft. Nu heeft de patiënt zelf het bekende formulier ingevuld en rijbewijs verkregen. De redactie tekent hierbfj aan, dat het in geen twijfel onderhevig is, dat het ambtsgeheim verbiedt aan anderen van het geval kennis te geven. Er zijn vele soortgelijke gevallen, zegt zij. die de me dicus voor grote moeilijkheden plaatsen. De redactie zal dit probleem uitgebreid in de lezers voorleggen. In verband hiermede vestigt men er in bevoegde zijde de aandacht op dat het opzettelijke opgeven van onjuiste ge- vens in de eigen verklaring verboden volgens artikel 10 der Wegenverkeers wet. Bij overtreding maakt men zich aan een misdrijf schuldig, waarop drie maan den gevangenisstraf of een geldboete van ten hoogste duizend gulden staat. Heer tijdens hel werk. maar daarna heer Schulman heeft gelogeerd. Voor de historische Nederlandse gou den en zilveren munten was weinig be langstelling, zodat de Amsterdamse munt- handelaar een groot aantal mee naar Nederland heeft kunnen brengen. Conferentie te Caracas Am. voorstel tegen communisme De Ver. Staten hebben gistera-'ond bij monde van minister Foster Dulles op de Pan-Amerikaanse conferentie te Caracas de volgende resolutie ingediend- „Indii het communisme de politieke instellingen van én Amerikaanse staat beheerst, bete kent dit een gevaar voor de souverelniteit en de politieke onafhankelijkheid van alle andere staten". In aansluiting op deze resolutie deed Dulles een voorstel tot bestrijding van het communisme. Het voorstel, dat vooral is gericht tegen communistisch Guatemala, houdt in: 1. Beter toezicht op personen ie worden verdacht van communistische activiteit 2. De uitwisseling van inlichtingen op het gebied van Rode activiteit. De Dominicaanse republiek vindt het voorstel van de Ver. Staten niet vol doende en stelt de volgende, meer radicale maatregelen voor: 1. Verbod van de com munistische partij; 2. vorming van een „waakzaamheidscommissie", die alle dermijnende bedrijvigheid kan opsporen en rapporteren. Het Dominicaanse plan is nog niet officieel ingediend. Guatemala heeft zich fel verzet tegen het voorstel van de Ver. Staten. DOOR WROEGING ZICH AANGEMELD Toen hij Indisch meisje verliet, wist hij nog niet, dat hij haar had gedood (Van een onzer verslaggevers) JENGEL KOPER, de 36-jarige broodbezorger, verdacht van doodslag op het 31-jarige Indische meisje Yula van der Poorten, die Zondagmor gen gewurgd in haar Haagse pensionkamer werd aangetroffen, heeft een bekentenis afgelegd. Men zal zich herinneren, dat de man, die ook grond werker is geweest, zich gistermorgen nog meldde bij het bureau Warmoes straat der hoofdstedelijke politie. Naar aanleiding hiervan zijn Haagse rechercheurs met een politiewagen naar Amsterdam gegaan om de man te halen. Onderweg bekende hij meteen. Hij ver telde de berichten ln de ochtendbladen gelezen te hebben, waardoor zich een ge voel van wroeging van hem meestei maakte. Onder de indruk daarvan zou hi, zich hebben aangemeld. Is het waar. wat hij vertelt, »"an wor den de tijden-theorieën, die men had op gebouwd, hierdoor omvergegooid. De vechtpartij schijnt namelijk niet om streeks middernacht te hebben plaatsge vonden. maar vroeg ln de morger.. Daar na zou hij onmiddellijk het huis hebben verlaten, waardoor de verklarin.- dat hij om 9 uur nog thuis zou zijn geweest, ook Oj losse schroeven is komen te staan. Koper vertelde verder, dat hij laat thuis was gekomen. Hij zat ln geldnood en hoorde toen het meisje, dat waarschijn lijk naar het toilet ging, op de gang taxichauffeur is inmiddels opgespoord en door de politie gehoord. Hij zou het meisje om tien gulden heb ben gevraagd. Toen zij niet bereid bleek dit te geven, is hij haar na-ar haar kamer Tovohgd- met het bekende noodlottige gevolg- De sectie op het stoffelijk oveuehot heeft gisteren plaats gehad. De uitslag daarvan zal op zi>n vroegs: morgen i>_- kend worden gemaakt Maar nu reeds kan worden aangenomen, dat bij de over val generlei sexuële motieven een rol hebben gespeeld; slechts zucht naar geld de drijfveer zijn geweest. Begon fe gillen Hij verliet ook zijn kamer en vroeg haar geld te leen. Zij weigerde d't probeerde zich terug te trekken in haar kamer. Zij werd echter gevolgd door Koper. Toen zij probeerde te gillen, heeft hij haar de keel dichtgeknepen. Dit is voor haar het einde geweest. De overvaller zocht, toen het meisje geen tekenen van leven meer gaf, vlug de kamer door. In een tas, die onder de tafel stond, vond hij een bedrag van Hij heeft toen het huls verlaten enige tijd in Den Haag rondgezworven. Daarna is hij naar Amsterdam vertrok ken, waar hij ook nog een tijd heeft rondgedoold. Waar hij de nacht heeft doorgebracht, heeft hij nog niet gezegd. Geld weggegooid Ten tijde van zijn arrestatie had hij geen geld meer bij zich. Hij beweert het ngst ergens te Amsterdam te hebben weggegooid; het is in ieder geval nog niet gevonden. De politie neemt aan, dat Ko- het gevecht niet wist, da' hij het meisje had gedood. Dat bleek hem pas uit het verslag in een der ochtendbladen. Inmiddels is ook bekend geworden, dat hij lid geweest is van de S.S. Daarvoor heeft hij na de bevrijding enige tijd in Veenhuizen gezeten. Dader beschonken? De verklaringen-, die Engel Koper gis teren m de loop van de daig voor de Haagse recherche heeft afgelegd, blijven verward. Met name ten aanzien van het tijdstip, waarop hij het meisje heeft over- weldigd. is de toestand verre van helder Maar wel is komen vast te staan, dat Koper, toen hU thuiskwam. In verschil lende Haagse café's alcoholica had ge bruikt. Het mag dus vr(J waarschijnlijk worden geacht, dat h(j onder de Invloed van sterke drank is geweest. Ook is het nu zeker geworden, dat hij nadat de worsteling was gebeurd, nog heeft gedronken in enkele établis sementen. De politie is momenteel bezig het onderzoek hiernaar, om inzicht te krijgen omtrent de tijd, waarop dat is gebeurd- Engel Koper heeft vervolgens een naar Amsterdam genomen, waar hij ook weer enige tijd heeft rondgezworven. De Wonderbaarlijke redding Lawines in Ooslenrijk blijven doden eisen Amerikaanse skitroepen hebben zich aangesloten bij de reddingsploegen in de Oostenrijkse Alpen, waar de afgelopen twee dagen tenminste dertien personen door lawines om het leven zijn gekomen. Het aantal slachtoffers van de lawines in Oostenrijk is daarmee voor deze winter gestegen tot 157. Bovendien wordt nog steeds een aantal personen vermist. De zestienjarige Oskar Zobl uit Tann- heim is Zondag tot tweemaal toe op wonderbaarlijke wijze aan de dood ont snapt. 's Morgens werd hij door een la wine bedolven, maar hij wist zich zelf te bevrijden. Toen hij onderweg naar huis was, werd hij echter door een twee de lawine getroffen. Reddingsploegen vonden hem zeven uur later. Zobl hing met het hoofd naar beneden aan een ontwortelde pijnboom, die met hem ge heel onder de sneeuw bedolven was. Zijn ski's zaten in de takken vast. Door de takken was er rond het hoofd van de jongen een holte gebleven waarin hij een tijdlang kon ademhalen. Toch is het zo TN LYDIE. HET LAND van koning -*■ Croesus, is voorzover wij weten, het eerste werkelijke muntenstelsel ont staan Weliswaar schijnen reeds ten tijde van pharao Amenhophis III, dus bijna 1400 v. Chr., io Egypte gouden munten te zijn geslagen, doch het ge munt geld heeft zich daar op de duur niet kunnen handhaven, omdat het ge halte aan edel metaal door de gebrek kige munttechniek niet constant was en dit ruilmiddel dus voor de handel een te onzekere factor opleverde. Ook Phoenisische kooplieden hebben veel later! bij wijze van primitieve muntslag gouden staafjes van stem pels voorzien, als bewijs van herkomst en als garantie voor een zekere goud- waarde. Maar deze particuliere stem peling kon uiteraard alleen van waar de zijn in kleine kring, zodat ook hier nog niet van gemunt geld kan worden gesproken. Ook in Assyrië was men evenals in verschillende andere landen om streeks 1000 v. Chr. begonnen bepaal de afgewogen stukken zilver van offi. ciële stempels te voorzien, maar de werkelijke munt was hiermee nog steeds niet geboren. Dit zou geschieden in Lydië, dat rijk was aan een bepaald metaal, electron genoemd, bestaande uit een natuurlijke alliage van goud en zilver. Dat electron werd als een afzonderlijk metaal beschouwd, met een eigen beschermgod, en werd in het gehele land in betaling aangenomen. Maar buiten Lydië kon het electron moeilijk worden geaccepteerd, omdat het goudgehalte niet bekend was. Naarmate het land van koning Croesus echter in politieke en economische be tekenis toenam, ontstond in het bui tenland ook geleidelijk meer vraag naar electron, maar dan moest het ook beslist electron uit Lydië zijn, waarvan men inmiddels het goudigehalte op ca 75 had leren waarderen. Dit leidde er toe het metaal van stempels te voorzien, waaruit de muntstukken zijn voortgekomen, eerst nog uitsluitend van electron vervaardigd, maar uit eindelijk geslagen van zuiver zilver of goud (in een waardeverhouding van 1 13). Dat was omstreeks 700 v. Chr De instelling van de munt vond spoedig navolging, zodat ook de Grie ken munten gingen slaan en deze over het gehele Middellandse Zeegebied verspreidden. Zelfs bU de Kelten van het oude Gallië (Frankrijk) werden Griekse munten voor eigen gebruik nagemaakt. Welke enorme bedragen enkele eeuwen later reeds in Klein-AzJë in omloop waren, blijkt uit de verove ringstocht van Alexander de Grote, toen deze b!5 de bezetting van de Per zische koningspaleizen niet minder dan 175.000 kg goud en zilver buit maakte, alsmede 39.285 kg gemunt geld Toen deze hoeveelheid ln circulatie kwam. veroorzaakte dit een enorme prijsstijging en een geweldige verho ging van de levensmiddelenstandaard, welke grote ellende voor de minder bedeelden met zich bracht. Ook Salo. mo had bijna 7 eeuwen tevoren inflatie bewerkstelligd (I Kon. 10: 27. en II Kron 115), maar deze droeg uitslui tend een plaatselijk karakter en zal kortstondig van duur zijn geweest, omdat het hier niet de munt. maar het metaal betrof, dat één van de vele ruilmiddelen In die dagen was. De geldinflatie na de veroveringstochten van Alexander de Grote op het einde van de 4de eeuw v. Chr. omvatte ech ter geheel Klein-Azië en is te verge lijken met de inflatie die Europa na de ontdekking van Amerika heeft meegemaakt. We mogen deze geschiedenis van het geld niet beëindigen, zonder ook met de eerste grote deviezensmokkelaar te hebben kennisgemaakt! Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5