V olksgezondlieidszorg w «BSgr ,jy 2 DINSDAG 9 MAART 1954 TTET KAN ZIJN nut hebben, in deze tijd, waarin men er naar streeft de zorg voor de volksgezondheid meer en meer door de Overheid zelf ter hand te laten nemen, eens na te gaan, wat op dit terrein nu inderdaad Overheidstaak is en wat niet. Al dadelijk kan dan opgemerkt worden, dat de Overheid tot taak heeft een wakend oog te laten gaan over het gehele terrein van de volksgezond heid. Immers, de gezondheid van het volk is van groot belang voor de maatschappij, hetgeen bijzonder tot uiting komt in het bedrijfsleven: de kurk waarop de maatschappij drijft. Om die reden 'kan het de Overheid niet onverschillig zijn, of de zorg voor de volksgezondheid al dan niet in goede banen wordt geleid. Een volledig begrip voor de grote volksbelangen, zowel van lichamelijke als religieus-ethische aard, welke bij de behartiging van de volksgezondheid in geding zijn, dient dan ook voor de Overheid een aansporing te zijn tot voortdurende activiteit in dezen, mits en hier leggen we alle nadruk op de eigen verantwoordelijkheid van persoon en gezin steeds wordt ge ëerbiedigd. Toekomende aan de meer concrete uitwerking van dit principe, moe ten wij een scherp onderscheid maken tussen openbare gezondheidszorg enerzijds en particuliere gezondheidszorg, hetzij individueel, hetzy in col lectief verband, anderzijds. Bij eerstgenoemde zorg heeft de staat primair een taak te vervullen. Het onderling verkeer toch der mensen, het werken in fabrieken, het te zamen verblijven van een groot aantal individuen in één lokaliteit, enz., brengt bepaalde gevaren met zich mede, welke alleen van staatswege ef fectief bestreden kunnen worden. Ook is hier met name te denken aan die ziekten, welke niet alleen het individu zelf treffen, maar ook de gezondheid van andere personen kunnen benadelen. Tegen het gevaar der besmettelijke ziekten kan het individu zelf be trekkelijk weinig uitrichten en hem ontbreekt ten enenmale de macht, dit kwaad te isoleren. Het particulier initiatief kan hier dan ook practisch weinig doen. Vandaar dat voor de staat in al deze en dergelijke gevallen een belangrijke taak is weggelegd (Inspectie volksgezondheid). HPEN OPZICHTE van de individuele gezondheidszorg ligt de zaak echter anders. Bij ziekte en ongeval toch betreden wij het terrein van het zgn. private leven, zoals dit in de gesloten woning binnenskamers wordt doorleefd, en dit private leven valt buiten de bemoeienis van de Overheid. Zoals wij immers zelf zorgen voor ons voedsel en onze kleding, zo behoort ook de zorg voor de welstand van ons lichaam en onze geest tot cnze persoonlijke plichten. De onderdanen van de staat hebben in dit op zicht een rechtstreekse verantwoordelijkheid, welke ze niet zomaar aan anderen kunnen overdragen. Uit deze stelling vloeit derhalve onmiddellijk voort, dat primair hier een taak ligt voor het individu en dat deze zorg niet, althans niet in eerste instantie, berust bij de Overheid. Evenzo is dit het geval met de particuliere gezondheidszorg op collec tieve basis (ziekenfondsen, kruisverenigingen, consultatiebureaux en der gelijke). Immers, al deze instituten zyn wel sociaal gericht, maar dragen toch een sterk individueel karakter, omdat het in wezen organen van per soonlijke gezondheidszorg zijn. Bij een ziekenfonds of een kruisvereniging toch hebben een aantal leden van de gemeenschap zich tot een groep verenigd ten einde een taak jbafar^Si te kunnen uitvoeren, welke door een enkeling onmogelijk uitgevoerd zou J kunnen worJon. De verantwoordelijkheid voor een en ander blijft echter j bij het irJttS" <- Egpon en niet het belang van de maatschappij, maar het belang vS- individu staat hierbij op de voorgrond. Wanneer er dus bij de particuliere gezondheidszorg, hetzij individueel, hetzij in collectief verband, van overheidsbemoeienis sprake is, dan zal deze zorg altyd een secundair en bemiddelend karakter dienen te dragen. Bij een maalt ij d buitenshuis hoort WIJN Van Uw buitenlandse reizen kent U de „vin en carafe". Weet U, dat U nu ook in vele Nederlandse restaurants wijn per karafje kunt krijgen? Witte (-=■» of rode wijn, die U Uw maal- tijd buitensbuis beter doet sma- 1 ken. Wijn in karaf behoeft niet duur te zijn en wijn verhoogt ËgAJ stemming. Dbitt/o 'h éjttiG - q&tzetd*) e*r- rf&zóTwC' Very Reverend Matthews: De Kerk van Engeland wordt beheerst door tradities Dean van St Paul's betreurt de ook daar heersende verdeeldheid (Van een onzer verslaggevers) De Dean van de St Paul's Cathedral, the Very Reverend W. R. Matthews, sprak gisteravond in de Rolzaal in Den Haag voor een talrijk gehoor van het Genootschap „Nederland-Engeland" ..De Kerk van Engeland en het nationale leven". Men moet. zo zeide de Dean. het be grip Kerk van Engeland vooral niet ver warren met het begrip Anglicaanse Kerk. Deze laatste telt overal, waar zich Engel sen bevinden, haar lidmaten. Met het eerste wordt echter de functie van staats kerk van de Anglicaanse Kerk aange duid. zoals dit in Schotland de Presby- te-iaanse Kerk is. Van het grijze verleden, het tijdstip van de stichting der kerk. voerde de Dean zijn toehoorders naar het heden. Hij belichtte het onderscheid tussen High- en Low-Church. twee stromingen, waar de eerstgenoemde, zover het toelaat- '11 terug keren tot het Kerk en de laatste juist trots is op haar Protestantse erfenis. Dan is er nog de richting, die men ..broad" noemt, e; de Christelijke waarheid met de derne wetenschap probeert te Helaas is de Kerk van Engeland geen allesomvattende gemeenschap geworden, die iedere Engelsman als lid van een groot gezin samenbrengt in Gods Huis. Ook hier heerst nog verdeeldheid, het geen de Dean zeer betreurde. Hij achtte hereniging in het belang van het nationale leven en de Christelijke Kerk. Zoveel als mogelijk is. heeft de kerk an Engeland, waarvan de koning hoofd is. de tradities bewaard. Was verandering beslist noodzakelijk, werd er naar gestreefd daarbij het oude weinig mogelijk aan te tasten. band met de overheid is alle eeuwen door nauw gebleven en manifesteert zich bij de verkiezing van de bisschop pen. De invloed van de Kerk van Enge- land op het leven reikt, ook hierdoor, dieper, dan in het algemeen wordt -mgJ ondersteld. Dr J. R. Bierens de Haan 17 Maart 70 jaar Dierpsycholoog van wereldnaam Op 17 Maart zal dr J'/nannes Abraham Bierens de Hian. secretaris van de Hol landse Maatschappij der Wetenschappen, zijn zeventigste verjaardag vieren. Aanvankelijk studeerde dr Bierens de Haan astronomie, doch later biologie. In 1913 promoveerde hij op een proefschrift: Over homogene en heterogene versmel tingen bij Echinidenkiemen. Dit was het eerste Nederlandse werk over eperimen- ^OWEL KUYPER als Colyn hebben er steeds met nadruk op gewezen, dat de Overheid in zake de volksgezondheid-wél een roeping heeft te ver vullen, maar dat deze overheidstaak altijd een beperkt karakter draagt, vermits naast en tegenover de Overheid staat de roeping der onderdanen om voor eigen gezondheid en voor die van de aan hen toevertrouwde per sonen zorg te dragen. Bovendien wordt door te ver doorgedreven overheidszorg het verant woordelijkheidsbesef der onderdanen geschaad. Ze verzwakt, merkt Colijn zo juist op, de prikkels van de consciëntie en van het natuurlijk belang om voor de gezondheid van zichzelf en van anderen te waken. En zij dreigt daardoor, zo niet onmiddellijk dan toch op den duur, de zorg voor het hygiënisch volksbelang veeleer te benadelen dan te bevorderen. Zodra staatsabsolutistische opvattingen ingang vinden, dreigt terstond het gevaar van hypertrophic (overschatting) van de overheidszorg ten koste van in dividu en gezin. UITGAANDE VAN DEZE leidende gedachten kunnen we de overheids taak ten opzichte van de particuliere gezondheidszorg als volgt schet sen. De mens heeft wel geen recht op gezondheid, maar dit sluit niet uit de plicht, om de gezondheid, welke hij geniet, zoveel als in zijn vermogen is, te behouden en te bevorderen, alsook de plicht om bij ziekte te trachten met alle geoorloofde middelen de gezondheid te herkrijgen. Deze plicht om voor de gezondheid te zorgen, berust echter niet op een recht op gezondheid, maar vindt zijn grond hierin, dat God lichaam en ziel aan onze zorgen heeft toevertrouwd. „Wij moge n", zegt Kuyper zo terecht, „niet alleen de strijd aanbinden tegen lijden, ellende en jammer, die ons overkomen, maar wij moeten dit ook doen". Op de vraag nu: wat is de taak van de Overheid in dezen, moet o.i. het antwoord luiden: slechts dit, dat zij voor zover nodig en wenselijk die voorwaarden schept, waardoor iedere burger aan deze plicht tot gezond heidszorg kan voldoen op redelijke, billijke en sociaal-verantwoorde wyze. Of anders gezegd: het is de taak van de Overheid, zodanige voorzieningen te treffen, dat deze plicht tot verzorging der gezondheid van zich en de zynen voor geen enkele groep der bevolking geheel of gedeeltelijk onuit voerbaar wordt. Hieruit volgt, dat de uit de burgerij opgekomen georganiseerde arbeid ter bevordering van lichamelijke en/of geestelijke volksgezondheid aan spraak heeft op aanmoediging en zo nodig steun van de Overheid. De Over heid onthoude zich er echter van, deze arbeid direct of indirect (hierbij wordt gedacht aan het oprichten van stichtingen, waarin zij mede invloed uitoefent) zelf ter hand te nemen. ZO GEZIEN, valt het niet moeilijk, de lynen te trekken in zake Overheid en volksgezondheidszorg. Want hoe waar het ook moge zijn, dat de staat ten opzichte van de volksgezondheid een dure roeping heeft te ver vullen, niet minder waar is de stelling, dat de Overheid de persoonlijke vrijheid zoveel mogelijk onaangetast moet laten en met name het verant- woordelijksheidsbesef dient levendig te houden. Het bovenstaande zouden wij daarom in de volgende conclusie kort willen samenvatten: Het belang der volksgezondheid vergt, dat de.Overheid tot plicht heeft een wakend oog te laten gaan over het gehele terrein van de volksgezond heidszorg. Ten opzichte van de openbare gezondheidszorg heeft daarbij de Overheid primair een taak te vervullen. Ten opzichte van de particuliere gezondheidszorg draagt de taak van de Overheid altijd een secundair en bemiddelend karakter, omdat naast en tegenover de Overheid staat de roeping der onderdanen om zelf voor de gezondheid, hetzij individueel, hetzij in collectief verband, te zorgen. De overheidstaak op dit terrein be- O iViWlliiSIÖ _jr_" Jf A halpen prompt/ Duizendste werknemer bij Philips in Drachten In het Philipsbedrijf te Drachten zijn gisteren de 1000ste en 1001ste werkne mer geïnstalleerd. De Philips-onderneming die ruim drie jaar geleden in een oude houten loods startte en die spoedig over vier grote fabriekshallen zal beschikken, is thans de grootste nederzetting van Friesland geworden. Namens de directie van het Philips bedrijf heeft ir W. v. d. Berge aan de duizendste werknemer, de 36-jarige heer J. Steenbergen uit Erewoude, en de 1001ste werkneemster, de 17-jarige mej. M. Bekkena te Molenend, ieder een spaarbankboekje van f 100 overhandigd. Examens stuurman koopvaardij De examens voor stuurlieden ter koop vaardij vangen 5 April aan. En wel 's Gravenhage. Ze worden afgenomen Frankenslag 137. Gegadigden dienen zich voor 10 Maart aan te melden bij de zitter der examencommissie. Tot Officier van Justitie te Haarlem is benoemd mr B. v d. Burg, thans substituut-officier aldaair. Protest bij partijleiding Friese A.R. contra rede prof. Diepenhorst „Ondiep, onserieus en weinig achtenswaardig" Een 25-tal Friese Anti-Revolutionairen is zo ontsticht over de rede van prof. dr L. A. Diepenhorst in de Eerste Ka mer over het Fries, dat zij zich in een brief hebben gewend tot het moderamen der partij. Zij schrijven o.m. dat het niet gaat om het feit, dat prof Diepenhorst als pala dijn van de eenheidsstaat tegen de Friezen ten strijde is getrokken, dat het hen verbaast, dat deze edele rid der, senator en hoogleraar heeft gespro ken over de zgn. Friesse kwestie zonder zich zelfs van de primaire gegevens op de hoogte te hebben gesteld. Ten bewijze hiervan worden opmerkingen aange haald over bemoeilijking van het Ne derlands op de Friesse scholen en een verondersteld ontbreken van een erken de Friese schrijftaal. Het is bovendien voor een erkend re denaar, die zijn kracht zoekt in puntige formuleringen, blijkbaar heel verleide lijk bij het dankbaar publiek temeer in het gevlei te komen door het Fries weer eens te ridiculiseren, aldus de brief. Wat ons als Friese A.R.-'s verontrust, zo schrijven zij verder, is niet een be strijding van de Friese verlangens, maar dat een lid der fractie voor het forum van geheel Nederland het op een derge lijke ondiepe, onserieuze en weinig ach tenswaardige wijze kon doen. Wij vragen ons af, zo besluiten zij. of dat nog wel in volledige overeenstemming is .grondbeginselen der partij. In Israël Joodse kinderen op een Christelijke school Het aantal Joodse kinderen op Chris telijke zendingsscholen in Israël be draagt ongeveer 2500. In het Zionisti sche blad Emefch wordt het aantal over gangen van Joden tot het Christendom sedert de stichting van de staat Israël Mei 1948 op ongeveer 4000 geschat. Ir. Jeruzalem ligt inmiddels een aan vraag vain Sabbatihianers uit Aragon (Ver. Staten) om naar Israël te mogen emigre- De Sabbathianers zijn Joden, die het Christendom zijn overgegaan, doch aantal Joodse riten behouden hebben. Dr C. J. Goslinga (Buitenpost) 1 Sept. met emeritaat Dr C. J. Goslinga, Geref. predikant te Buitenpost, is van plan op 1 September met emeritaat te gaan. Hij is dan 65 jaar oud en 40 jaar predikant. Dr Goslinga werd bekend door zijn werk Zending. Verder was hij medewerker aan de Nieuwe Vertaling van het Oude Testament en bewerkte hij enkele deel tjes van de Korte Verklaring. Primaat burgerlijk huwelijk door Bonn afgeschaft Van het erf van School en Kerk tele embryologie. Na de eerste wereld oorlog werkte dr Bierens de Haan enkele jaren als zoöloog in het toenmalige Ko loniale Instituut te Amsterdam. Zijn belangstelling ging echter hoofd zakelijk uit naar het zuivere, niet toe gepaste, wetenschappelijk onderzoek. Daar hij inmiddels belangstelling had op gevat voor de dierpsychologie verliet hij in 1921 het Koloniaal Instituut en ging naar Genève, waar hij twee jaar werkte in het psychologisch instituut van Ed Claparède. In 1924 werd hij privaat docent in de experimentele zoölogie aar de gemeentelijke universiteit te Amster dam. Het was in die tijd, dat hem de ge legenheid werd geboden in Artis een laboratorium voor dierpsychologie te vestigen. In 1926 werd hij redacteur van het Vakblad voor biologen, welke functie hij tot 1940 bekleedde. Voorts was hij actief lid van de Nederlandse Dierkundige ver eniging en andere wetenschappelijke verenigingen en organisaties. In 1938 werd hij gekozen tot lid van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen en een jaar later werd hij benoemd tot secreta ris. Verder is hij sedert 1940 voorzitter van de Bond Heemschut. Bij het veertig jarig bestaan van deze bond in 1951 werd dr Bierens de Haan benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Aan de Duitse Bondsraad is door de regering voorgesteld, de bepaling schrappen dat straf krijgt, wie zijn hu welijk kerkelijk wil laten bevestigen voordat het voor d$ ambtenaar van de Burg. Stand is gesloten. In de toelich ting wordt gezegd, dat deze strafbepaling vooral van kerkelijke zijde heftig is a gevallen. De bepaling is ook vrij o\ bodig: zonder burgerlijke stand geen er kenning van het huwelijk; de jonge pa ren zullen het wel laten, te volstaan met een kerkelijke bevestiging. Indien toch dan zullen zij de gevolgen ondervin den. maar een strafbepaling is toch niet nodig, en is zelfs in strijd met de hui dige opvattingen over gewetensvrijheid en ongestoorde uitoefening van de gods dienst. Hoe dan ook men legt er de na druk op. dat men geenszins van plan is. het verplichte burgerlijke huwelijk af te schaffen, zoals in een aantal landen een kerkelijke bevestiging voldoende is. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk o e p e n te 's Grevelduin-Kapelle, L. Trouwborst te Monster; te Groningen, A. H. Weenink te Drogeham; te Hasselt. den Besten te Babyloniënbroek; te Wognum-Zwaag (toez.) P. J. Barnouw, voorganger N.P.B.A. Schiedam. hulpprediker te Schel- luinen, B. N. B. Bouthoorn, a.s. em.-pred. Bennekom. Vangenomen: naar Klarenbeek, A. Brill te Nieuw-Scheemda. Geref. Kerken n te Bierum: H. Tien te Brunde (Oost-Friesland); te Drachtster- Compagnie, J. W. Bonda te Staveren; te Willemstad, cand. H. J. v. Duinen te ffnwpnaar. Loenen a. d. "echt H. Brinkman te Rijssen, voor Zwarte- broek J. A. v. d. Peppel te Hijken. Geref. Kerken (art. 31) n k t voor Sappemeer, D. Ded- dens te Wetsinge-Sauwerd; voor Albany (Australië) K. Deddens te Hoek. Evang. Luth. Kerk je pen: te Zaandam, P. Estié, prop. te Bussum. Oud.-Geref. Gemeenten Bedankt: voor Rijssen, H. Wiltink te Doetinchem. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt: voor Dordrecht F. Mallan te Bruinisse. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Delft, I. de Bruyne te Hilversum-C. Dr Emmen, secr. Synode, 25 jaar predikant Op 17 Maart is het 25 jaar geleden, dat dr E. Emmen te Den Haag. secretaris generaal van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, zijn ambt als predikant in Kuinre aanvaardde In 1931 vertrok hij Noordhorn. In 1935 promo- lil veerde hij in Groningen tot doctor in de theologie op „De 'I Christologie, van Calvijn" t.. in hetzelfde jaar vertrok hij naar Breda. welke gemeente hij in 1939 met Haar lem verwisselde, waar hij prof. dr K. H Miskotte opvolgde. Hij kwam daar in contact met prof. dr W. Ban ning, die toen voorganger was van de Ver. van Vrijz. Hervormden in Haarlem. Gemeente opbouw trok zijn. aandacht en dr Emmen werd lid van de commissie voor de nieuwe kerkorde. In 1945 werd hij tot scriba van de synode benoemd en 1 Maart 1946 trad hij als zodanig in dienst'. Dr Emmen dient de Ned. Herv. Kerk in vele functies, o.a. als curator van ..Kerk en Wereld", als voorzitter van de Herv. stichting voor geestelijke volksgezondheid en van de Interchurch Aid and Service to Refugees. Hij maakte reizen naar In donesië en Amerika en was gedelegeerde op de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Amsterdam en van de oecu menische conferentie in Lund (Zweden). Ook de koménde assemblee van de We reldraad te Evanston hoopt hij te bezoe ken. Hij schreef tal van artikelen in theologische tijdschriften en publiceerde in 1945 zijn. boek ..Kerk en actie". Negende theologenconfe rentie van Kerk en Wereld Van Dinsdag 20 tot en met Donderdag 22 April zal in het Eijkmanhuis te Drie bergen de negende theologenconferentie worden gehouden. Besproken wordt het vraagstuk van de verhouding van het Oude en het Nieuwe Testament. Prof dr M. A. Beek, prof. dr W. C. van Unnik, dr E. Jansen Schoonhoven en prof. dr A. A. v. Ruler zuïïen het derwerp inleiden. t doctor in de godgeleerdheid op rift; De Christusverkondiging aan de rkelijke mens, ds S. H. Spanjaard, ACADEMISCHE EXAMENS DELFT. 9 Maart. Geslaagd voor cand. cl- iel-lngenieur: A. J. R. Dijkstra te Delft; J O M F Hoeke ti------ Voor de can H J Jansen te Zwolle. Voor cand vliegtuigbouwkundig ingenieur P F J Linssen te Nijmegen. Ingenieur civiel-ingenieur; G H van den Bogaerde te Alkmaar. P W Breedland te Baflo, A van Busschbach te Delft, H H Cuypers te Delft, J C van Dam (met lof) te "s-Gravenhage. J Dol te Rotterdam. J A den Duik te 's-Gravenhage. J G Gerritze te Amsterdam. M H Gobee te Hilversum. G Hardenberg (met lof) te Amsterdam, C H ten Haven te Wassenaar. H P Hensel te Amsterdam. T C Hoolsema te Amstelveen. M K Kleijn te 's-Gravenhage. P A de Lange te Delft. H J Meljerlnk te Hattem. W B Bras te Ooltgensplaat, A M Reijntjes te Hengelo (O). C Rodenburg te Utrecht. K J O Ro- mijn te Delft. W A J Tromp te Hilversum, B Weijers te Zuid- Beijerland. L Wittink te AMSTERDAM (G.U.), voor doet Frans (met Amsterdam en voor can aart Geslaagd A G Dekker, ■nomle: A Hoon- i Amsterdam. van het klinisch analyste-examen de dames: C A Baumann. M de Beer, E Bessem, A Blaauw, N Borst. A Bruin, E Büchli. M Buis hand. H Dorfmeijer. A F Dijkstra. C H van Eede. T E Faatz. F Grippeling. T F J J Heerema. E L G Hildebran< Hölseher. A E Hulsbergen, R E son. G J ten Kate. E C Kennis. A T Luteyn. J M M Maes, A W van Manen, C J M M Officiers. E D Poissonnier, J Renema. C M M Ruyter H Schreuder. C M Th Smiers. DR E. EMMEN. Het lied dei aethergolven WOENSDAG 10 MAART Hilversum I. 402 m. VARA; 7 00 Nieuws 3 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor huisvrouw 9.00 Gymnastiek voor de ouw 9.10 Gram. VPRO: 10 00 Schoolradio KRA: 10.20 Voor de vrouw 11 00 Gram ,00 Instrumentaal trio 12.30 Land'- en tuln- 'uwmededelingen 1223 Voor het platteland .38 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 TentoonsteL tgsagenda 1.18 Dansmuziek 145 .De weg ihoog", caus. 2.00 Voor de kinderen 4.00 Voor de zieken 4.30 Radio Philh. sextet 5.15 Gram. 5.50 Regeringeuitzending- D J van Wijnen: „Nederland en de wereld-' Neder land en de wereldtentoonstelling in Sao ilo" 6.00 Nieuws 6.20 „Het volle pond", s. 6.35 Viool en piano 6.55 Voor de kin- en 7.00 „De Katholieken en het Socialis- caus. 7.15 Vara-varia en gram. VPRO: 7,30 Voor de jeugd VARA; 8.00 Nieuws 8.05 Tntaar 8.15 Omroeporkest Gram. 11.45—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. NCRV; 7.00 Nieuws .10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.33 Gewijde mu- iek 7.45 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws 1.15 Gram. 8 30 Tot uw dienst 8 35 Gram .00 Voor de zieken 9.30 Voor de vrouw 9.33 ïram. 10.3» Morgendienst 11.00 Gram. 11.10 jAlSi de Hollandse hemel in Maart hoorspel 12.00 Tenor cn piano 12.30 Land- linbouwmededelingen 12,33 Gev. muziek Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 Prot. Inter kerkelijk Thuisfront 1.20 Lichte muziek 1.50 Leger des Heils gaat nieuwe generaal verkiezen De Hoge raad van het Leger des Heils zal 29 April te Londen bijeenkomen een generaal te kiezen, die generaal Al- bert Orsborn. welke zich 30 Juni terug trekt. zai opvolgen De raad bestaat uit 48 leidinggevende officieren uit a-lle de-en va-n de wereld. De stemming is geheim en zal voort duren tot een vam de candidaien de ver eiste tweederde meerderheid krijgt. Daarna zal de Hoge raad automatisch ontbonden worden. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE GIST- EN SPIRITUSFABRIEK N.V. DELFT 22. Onbewust wist ik natuurlijk al die tijd wel dat het mijn hut was. ofschoon mijn nuchter ver stand mij zeide. dat dit onmogelijk het geval kon zijn. want op de vloer lag een man ruggelings uitgestrekt een mij onbekende Oosterling met een vollemaansgezicht, in sjofele, Europese kle ding- Hij lag daar alsof hij dronken was, in een houding van volkomen overgave en zonder enig decorum, gladgeschoren, met starende ogen en openhangende mond. Een ondeelbaar ogenblik was ik kwaad, aan gezien ik niet begreep wat hij hier dronken in mijn hut deed, maar het volgende ogenblik drong de waarheid tot mij door. De Oosterling in zijn schamele westerse kledij bood zelf stilzwijgend de verklaring, waarom hij daar ruggelings op het tapijt lag. Een straaltje bloed, dat een plas vormde onder zijn schouders, was voldoende verontschuldiging van zijn schijnbare onbeleefd heid. De man was in de rug gestoken, en nog niet lang geleden ook. Doch dit was nog niet alles. Een zachte adem haling deed mijn blik van het schouwspel op de grond naar de nis bij mijn patrijspoort gaan. Daar stond Sonja Karaloff. doodsbleek tot aan de geverfde lippen, met een mes in de hand Iemand die de oorlog heeft meegemaakt, is wel gewend aan doden. Ik heb er tenminste ge noeg gezien en ken de dood in vele vormen Ik heb lijken gezien, door granaatvuur verminkt en bleke mannen die schenen te slapen. Ik heb de ongelofelijke manier gezien waarop de oor log met menselijke lichamen omsprong maar dit was iets anders. Voor het eerst van mijn le ven kwam ik in aanraking met moord, moord met voorbedachte rade, en een ogenblik maakte zeker te handelen, tot mijn eigen verbazing, nog voordaT mijn geest zich van de schok hersteld had. Ik deed de deur van de hut achter mij dicht, heel voorzichtig, zodat het slot zacht klik te. Toen begon ik te spreken, mijn blik onaf gewend op Sonja gevestigd, zonder aan mijn ont zetting toe te geven. Ik geloof, dat ik heel kalm sprak. ..Pardon", zei ik, „ik vrees dat ik stoor." Zij staarde mij sprakeloos aan, het mes nog steeds in de hand, en ik merkte op dat het lem met vochtig was. DE IACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1914—'18 staat slechts hierin, dat zij voor zover nodig en wenselijkdie voorwaar- den schept, waardoor iedere burger aan deze plicht tot zorg voor de ge- z^akmgn duizelig 'worden! 6 zondheid kan voldoen op redelijke, billijke en sociaal-verantwoorde wijze Toen beheerste ik me. omda* ik buitengewoon DR A. C. DROGENDIJK. vlug reageer, vermoedelijk. Ik begon vlug en „Maar tenslotte is dit mijn hut, weet u", ver volgde ik. Zij gaf nog steeds geen antwoord. Toen maakte ik een idiote opmerking. „Daar had ik u niet voor aangezien. U moet heel sterk zijn of medisch geschoold. Ik heb ge hoord, dat het moeilijk is een man zo in de rug te steken dat hij zonder een kik neervalt, zo als deze hier." Zij opende de lippen en sloot ze weer zonder een geluid te geven. .Vreemd", zei :k. „van hoeveel gewicht het begrip tijd is." Ik voelde, dat ik door moest spreken om mijn zenuwen te bedwingen. „Als ik vijf minuten eerder slaap had gekregen, zou het vollemaansgezicht nu misschien nog leven. En als ik vijf minuten later slaap had gekregen, betwijfel ik of ik het genoegen zou hebben ge had om een goudlokkig meisje als u in mijn hut te hebben. Wat zou beter geweest zijn, denk je?" Toen sprak zij voor het eerst. „Het is Ma" zei ze. „Het is Ma..." Eerst zij die naam mij niets, maar toen drong ineens de ware toedracht tot mij door. De man die ik de vorige nacht niet gezien had; de man, die mij iets had willen geven omdat ik een Amerikaan was; de man, die mij verteld had dat hij Ma heette, lag nu voor mijn bed en zou nooit meer fluisteren. .Ik geloof, dat u gelijk hebt", zei ik; „het moet Ma zijn." „U...", begon zij. Zij schrok; er kwam wat kleur op haar wangen en ik zag hoe haar pu pillen zich verwijdden. Het was niet prettig, haar daar in een avondmantel te zien staan, met mes in de hand. „Hoe wist u dat?", vroeg zij. Ik leunde tegen de gesloten deur en wendde geen oog van haar af. „Ik vermoed, dat ik mij meer op mijn gemak zou voelen als u dat mes neerlegde. Ik heb nog nooit een vrouw ruw beetgepakt, maar u kunt erop rekenen, dat ik het doen zal als u het mes niet neerlegt. Ik wens niet, óók vermoord te den." Zij keek versuft naar het mes in haar hand en liet het op de vloer vallen. „Ik wist niet, dat ik het had opgeraapt." „Dat was erg verstrooid van u", antwoordde ik, „vindt u zelf niet?" Hierop kwam zij een schrede op mij en struikelde bijna over die gedaante op de grond. ..Wilt u mij alstublieft helpen?" Ik vond die vraag zo dwaas, dat ik bijna moest lachen. Militair igingslevc ieuws 7,1< Buitenlands ie 6.15 Cello en orgel 6.30 het Ohr. organisatie, en ver- 6.45 Geestelijke liederen 7.00 loekbespreking 7 25 Gram. 7.30 irzicht 7.50 Gram. 8 00 Radio- - mble 10.30 8 20 Bidstond 9.45 jelisch commentaar ,'erdenklng 11.00 Ni. 11.15—'12.00 Gramofoonmuj Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Ion 1.00 Gram, 1.30 Voor de scho- Causerie 9.00 Cc 10.15 Concert 10.55 Cai Gram. 11.45 Parlei :icht 12.00—12.03 HM .16 Dans. luziek 1.45 Concert 2.45 Voor de kinderen .00 Voor de vrouw 4.00 Concert 4.45 Lichte ruzlek 5.15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Concert 5 Voordracht 12.20 Lichte muziek 12 56—1.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12 00 Gram. 12.50 Koersen 12 55 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 1.3(1 Pianospel 2.00 Schoolragif f Concert 5.00 Ni- beeld 5 40 Gra Gram 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 40 Gram. 8.00 „Bozena". operette 10.00 Nieuws 10.1-5 Gram. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 4.05 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5 15 Gram. 5.30 Hoornkwartet 5.50 Gram. 7 30 Nieuws 8 00 Concert 9.35 Volksmuziek 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muziek 10.55 Nieuws BBC. Uitzending voor Nederland: 10.00— 10 30 n m Nieuws; Vrijbuiters radiodagboek (op 224 m.). 8.15—9.30; 1. (gezamenlijk progra Puzzle ook eens met ons mee Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. vaartuig, 7. aanzien, 8. verhoogde toon, 10. reeds. 11. zwaardvis, 12. pers. voornaamwoord, 14. spie, 15. ont bloot van geld en goed. 16. hond. 18. ge reed, 19. grote bijl, 20. geneesheer, 21. voorkeur. 22. werkschuw, 23. zonder enig doel. Verticaal: 1. Gard, 2. gevangeniskamer, 3. inhoudsmaat, 4. edelgesteente. 5. kreet, 6. verlaagde toon, 9. vrucht, 12. paarden waad- en drenkplaats, 13. zoek, 14. kolen emmer, 15. buitenkansje, 16. dier. 17. Ind. wapen, 19. vlaktemaat, 20. zitplaats, 21. rivier in Italië, 22. onderwijs. Oplossing vorige puzzle: Scheepstlm-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2