lüetttue £dhsrt)c (üimrani Alastrim-geval brengt Giro in netelig parket Tiel Nachtelijke brand in eiste twee doden Douanebeambte was omgekocht door smokkelaars De hoogste macht toch in handen van Naguib 1 m l\ i *^4* ËHH Wist U Amerika en Japan tekenden een pact voor wederzijdse bijstand DINSDAG 9 MAART 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaatvastlcl) is qhrbieoen tngn herl In tegljenspoet" Vier en dertigste jaargang No 9985 Consternatie door een bouwput Wil ZIJN ER HELAAS NOG NIET Honderden employé's laten zich onmiddellijk vaccineren (Van een onzer verslaggevers) TNE ALASTRIM in Den Haag heeft een wending genomen. Dachten de geneesheren, dat deze besmettelijke ziekte nu wel op haar eind liep, een nieuw onverwacht geval heeft er voor gezorgd, dat men thans weer op zijn hoede zal moeten zijn. Zaterdag meldden wij, dat er een observatiegeval was opgenomen. Maandag konden wij publiceren, dat dit geval patiënt was geworden. Het is een 17-jarige jongen uit Scheveningen. die werkzaam is bij de Postchèque- en Girodienst. Dit heeft uiteraard nogal enige deining gewekt bij deze dienst. Onmiddellijk heeft men maatregelen genomen om te voorkomen, dat de ziekte zich verder zou uitbreiden. Het werk bij de Postchèque- en Girodienst behoeft echter niet tot stagnatie te leiden. - De jongeman werkte op een afdeling van de dienst in de Zaanslraat. waardoor vam maatregelen werd verge makkelijkt en het gev is. dat het gehele personeel van de Post chèque- en Girodienst besmet 7*>l wor den. In dit gebouw werken 230 per sonen. die normaal nun wem doen. maar \-oartd'urer.<d onder toezicht staan van dokter H. J- Oosterhuis. hoofd bedrijfs arts PTT bij de Postchèque- en Girodienst en andere bedrijfsartsen. Contacten met personeel uit andere gebouwen worden zoveel mogelijk vermeden, al is het niet mogelijk het gehele bij-gebouw te isoleren Via de bedrijfsradio heeft de directeur van de Girodienst, de heer H. J. H. Teijen een beroep geaoan op net personeel z.cn voorzover zij dit gedurende de laatste maanden niet hebben 1-aien doen, te la ten revaccmeren- Ongeveer 800 perso neelsleden hebben gisteren aan deze op roep gehoor gegeven. De directeur ver wachtte, dat nog honderden zich vandaag zouden aanmelden om een prik te ont vangen. Zeshonderd leden van het per soneel hadden zidh reeds in de begin periode van d'e a-lastrim laten herinenten. Gedurende veertien da-gen zuilen de be drijfsartsen nu het personeel observeren en bij het minste symptoom, dat zich voordeed-, tot opneming overgaan- De thans opgenomen jongen werkte op een afdeling van- 31 personen. Zeven er van. die nooit zijn gevaccineerd, zijn naar huis gezonden om dear in h-uisarrest te blijven, terwijl bovendien h-un reeds eer der gevaccineerde gezinsleden opnieuw werden ingeënt. Zeventien leden van het personeel, die reeds langere tijd geleden werden gevaccineerd, zijn herin-geënt en voorlopig ter observatie naar huis ge stuurd'. De overi-gen zeven- personen zijn- onlangs gerevaccineerd en werker, rustig door. Vreemd geval Wat is nu de oorzaak van deze be smetting Dr C- Ba-roninig. geneeskundig hoofdinspecteur, vertelde ons. dat men hier voor een- eigenaardig feit staat. De 17-jarige kniaap is namelijk afkomstig uit Op 4 Mei Herdenkingen gaan normaal door Om misverstanden te voorkomen deelt de Commissie Nationale Herdenking mee. dat de jaarlijkse nationale herdenkings plechtigheden (stille tochten, kransleg- gingen en kerkdiensten) voor de geval lenen uit de tweede wereldoorlog op Dinsdag 4 Mei as op dezelfde wijze doorgang zullen vinden als in vooraf gaande jaren Over de uit te geven alge mene richtlijnen is de goedkeuring der regering verkregen. een Schevendrags gezin, d-a-t gedurende twintig dagen in quarantaine is geweest De jongen was de enige uit dat gezin, due nog n-ooit was ingeënt.' Het merkwaardig ste is. dat gedurende de quarantaine- periode bij hem in het gieheel geen ver dachte verschijnselen zijn' geconstateerd- Op het moment, dat de jongen werd op genomen. was het 24 dogen geleden, dat het gezin in quarantaine gingNormaal rekent men echter voor een' incubatietijd veertien dager- De doktoren nemen aan. dat een van de gezinsleden, naar men zegt de moeder, smetstofdraa-gster is geween- en de jongeman pas tegen het einde van de quarantaineperiode besmet is geraakt Hij was pas twee dogen weer aan het werk bij de Postchèque- en Girodienst, toen hij zich ziek meldde- Wij en de West Voltallige R.T.C. is gewenst De meerderheid van de voltallige An tilliaanse delegatie van de Ronde-Tafel- Conferentie. Nederland. Suriname en de Ned. Antillen heeft zich gisteren uitge sproken vóór aanvaarding van het ont- wenp-statuut voor het Koninkrijk Nieuwe Stijl- Enkele der Arubaanse en ook an dere delegatieleden hebben zich hun stem voorbehouden. De delegatie heeft zich voorts uitge sproken voor een voortzetting der be sprekingen in de voltallige Ronde-Tafel- Conferenitie, voor overleg over de pun ten. waarvoor nog geen bevredigende oplossing kon worden verkregen in de besprekingen door de Kleine Commissie- McCarthy bedreigd Kort na middernacht werd het Wal dorf-Astoria hotel te New York opge beld door een onbekend persoon met een Spaans accent, die meedeelde, dat er gedurende de nacht ..iets verschrikke lijks" met senator McCarthy zou gebeu ren. McCarthy was gisteravond in het hotel aangekomen. De politie werd van de bedreiging op de hoogte gesteld. Een agent heeft de gehele verdere nacht voor de deur van McCarthy's kamer de wacht gehouden. Calé-iestauiant in vlammen Drie personen uit het raam gesprongen en ernstig gewond geraakt Een felle brand heeft in de afgelopen neebt gewoed in bet café-restaurant De Roskam te Tiel. Hierbij zijn twee per sonen om het leven gekomen De brand is omstreeks kwart voor vder in het cafégedeclte van het pand ontstaan. De eigenaar, de heer Kuijpers en zijn ge- ziki'. a.smede enige logé's en drie kost gangers. in totaal negen personen, slie pen allen op de boven het café gelegen étage. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat niemand van de bewoners het gebouw via de trap heeft kunnen ver laten Drie van hen sprongen uit het raam en werden ernstig gewond. Zij zijn de wonimg van een tegenover het pand wo nende sigarenhandelaar binnengedragen en later naar het ziekenhuis vervoerd. Enige andere personen wisten via het dak een naast het pand gelegen woning te bereiken. Nadat de felle brand, die slechts en kele uren heeft gewoed, door de brand weer was geblust, is deze met alle haar 'ten dienste staande middelen onmiddelijk begonnen naar het zoeken van de slaohtoffers. Men slaagde erin. twee lijken te bergen en wel dat van de 53-jarige textielhandelaar J. van Pelt uit Dordrecht, terwijl vlak bij 'hem het stof felijke overschot van de 11-jarige Elly Kuypers. dochtertje van de zo zwaar ge troffen caféhouder, werd gevonden. De toestand van de in het ziekenhuis verpleegde slachtoffers is niet levensge vaarlijk Het zijn de echtgenote omgekomen textielhandelaar. Zes maanden geëist Verrassende wending door getuigenis van kloosterbroeder Voor de rechtbank te Maastricht heeft gisteren de 26-jarige marechaussee A. v. D. uit Kerkrade zes maanden tegen zich horen eisen omdat hij zich door twee smokkelaars zou hebben laten omkopen, een oogje dicht te doen bij het over de grens werken van bijna 600 blikken koffie. 't Gesprek van de dag „Kijk, vandaag is het Naju.u Deze smokkelarij, die in de nacht van 14 op 15 Januari j.l. aan de Niev.wstraat te Kerkrade gebeurde, was van te voien reeds „verraden". Een Duitse douane beambte die door de marechaussee in het complot was genomen, had namelijk zijn chef van deze ontwikkeling op de hoogte gesteld en verder gedaan, alsof hij op de voorstellen van de marechaussee inging. Terwijl marechaussee en douane beambte ieder een andere kant uitkeken, werden de blikken koffie over de prikkel draadversperring gewerkt, daar in ont vangst genomen en naar Aken vervoerd. De koffie is in beslag genomen. Toen na deze zaak voor de rechtbank de zaak tegen de gebroeders J. en G. G. uit Kerkrade wegens deze koffiesmokkel diende, kwam er op een gegeven ogenblik een sensationele wending. De verdachten hadden ontkend, iets met de smokkelhan- delingen te maken gehad te hebben, ter- wel ze tevens volhielden van omkoperij niets af te weten. Als getuige a decharge werd gehoord een broeder van het klooster in Bleyer- heide, die verklaarde op de bewuste avond in de woning van een der verdachten te zijn geweest en daar tot half vier te zijn gebleven voor een bespreking van boedel- ruil, e.d. Zijn confrater, die aanvankelijk in gelijke zin getuigd had, was ter zitting van de rechtbank er niet zeker van, of de datum, waarop zij bij de gebroeders G.op bezoek waren geweest, de bewuste 14 Januari was. Mr Van Mierlo, de economische offi cier van Justitie vroeg een ernstig on derzoek naar de juistheid van die ver klaringen. De eis tegen de gebroeders G. was: ieder acht maanden, waarvan vier voor waardelijk. Uitspraak op 22 Maart. Van PeltVos uit Dordrecht, KuypersSchier en W. de Ruyter uit Echteld. Tegen 4 uur hoorde een in de nabijheid wonende garagehouder een hevige knal, terwijl (hij de vlammen reeds uit De Ros kam zag slaan. Onmiddellijk waarschuw de hij de brandweer en politie, die zèer snel te plaatse waren. Ondertussen hadden de vlammen echter reeds zo snel voedsel gevonden, dat aan blussen niet denken viel. Amerika weigert de Fokker S-14 De NederlandsAmerikaanse onder handelingen over een tegenwaardetrans actie ten bedrage van f 23 millioen. waar bij de V.S. katoenzaadolie zouden leve- n en ons land militaire producten, zijn een impasse geraakt. De Amerikanen verwerpen n.l. het Ne derlandse aanbod om voor f 7,7 millioen aan Fokker-straaltrainers S 14 te leve ren. omdat deze niet aan alle NATO- eiscn zouden voldoen. Tegen levering van f 15.3 millioen aan demagnetiserings- kabel voor de beveiliging van schepen tegen mijnengevaar hebben zij echter geen bezwaar. Om de onderhandelingen weer op gang te krijgen zijn nu van Nederlandse zijde in plaats van de vliegtuigen aangebo den: militaire voertuigen, electronische uitrusting en munitie van de Hembrug. aldus De TeL Prins Bernhard bezocht vliegtuigfabriek Prins Bernhard is gisteren uit Wash- ngton te Baltimore aangenomen voor ?en aantal conferenties en om een.be zoek te brengen aan de Glenn Martin vliegtuigfabrieken. De Prins die gekleed was ir> het uni form van de Nederlandse luchtmacht werd op het vliegveld begroet George M. Bunker, president van fabrieken en andere autoriteiten var aatschappiJ. Hij begon onmiddellijk een aantal ferenties met de hoogste autoriteiten de fabriek, onder wie Jess Sweetser. vice- president voor de verkoop en E. T Willey. vice-president voor de fabricage Na de lunch maakte de Prins een rondgang door de fabriek, waar 20.000 arbeiders voor het merendeel militaire vliegtuigen bouwen. Hij heeft de productie gad< in de B57 de Amerikaanse versie an de Britse tweemotorige Canberra bommenwerper de PM 5 Martin, bet beroemde watervliegtuig voor bestrijding duikboten en de pilootloze bestuur bare projectielen Matador. Prins Bernhard zou vandaag door de lucht naar St Louis reizen, om daar vliegtuigfabriek te bezichtigen. Ruim 100 arrestaties Razzia's op Portoricanen in de Ver. Staten In New York en Chicago zijn gisteren meer dan 110 Portoricanen gearresteerd tijdens razzia's in verband met de schiet partij in het Amerikaanse Huls van Af gevaardigden. Onder de gearresteerden bevindt zich mevrouw Rosa Collazo, secretaresse van de afdeling New York der Portoricaanse nationalistische partij. Haar echtgenoot. Oscar Collazo, is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in 1950 een aanslag pleegde op de toenmalige president Truman. Mevrouw Collazo zal moeten verschij nen voor één van de drie „Grand Juries' die in New York een onderzoek instellen naar Portoricaanse activiteit. In Chicago is één „Grand Jury" met dit onderzoek bezig. NASSER WEER VICE-EERSTE MINISTER GENERAAL NAGUIB is weer oppermachtig in Egypte. Tijdens een ge zamenlijke vergadering van de Revolutionnaire Raad en het kabinet is besloten, Naguib tot minister-president én voorzitter van de Raad te benoemen. En zulks geschiedde. Volgens de officiële bekendmaking uit Cairo is Naguib hiermee de hoogste macht in handen gelegd. De aftredende premier Nasser verklaarde tegenover een correspondent van A.F.P., dat de terugkeer tot de vroegere toestand mogelijk is geworden, doordat Na guib van zijn vroegere eisen heeft afgezien. „Alle geschillen zijn bijgelegd en zo er nog geschillen mochten rijzen, dan zullen wij daarover zwijgen. Onze nationale doelen zijn het belangrijkste," aldus Nasser, die nu weer vice-premier is. - Elk jaar verzorgen leden van de Romeinse aristocratie een gevarieerd programma ten bate van liefdadigheidsinstellingen. Dezer dagen had de repetitie plaats in het Fiametta-theater te Rome. De foto werd op het toneel genomen. Links de charmante prinses Alessandra Torlonia (18 jaar) in gesprek met haar grootmoeder, ex-koningin Victoria Eugenia van Spanje. Voordat de vergadering van Raad Kabinet gehouden werd, is gesproken over een nieuwe crisis indien met het niet over het geschil eens kon worden. Nasser zou voorstander geweest zijn van het geven van de opperste macht aan de Revolutionnaire Raad nadat in Juli de wetgevende vergadering gekozen zou Naguib daarentegen zou meer bevoegd heden gevraagd hebben voor die gevende vergadering, waardoor de Revo lutionnaire Raad naar de achtergrond a worden geschoven. In een officiële verklaring wordt Cairo gezegd, dat men op de gezamenlijke conferentie tot de conclusie was gekomen dat de wijzigingen als gevolg van de ii cidenten van verleden week uitgewi dienden te worden. Alle besluiten m betrekking tot de vorming van een we gevend vergadering en de opheffing v: de staat van beleg en de censuur zullen worden gehandhaafd. In een exclusief interview verklaarde lt.-kolonel Nasser, dat de militaire Junta alle geschillen uit de weg heeft geruimd om het voornaamste doel van Egypte, namelijk de ontrumiing van de base: het Suezkanaal door de Britse tro te kunnen nastreven, daarom heeft hij gisteravond vrijwillig aan president Naguib de functies van premier en voor zitter van de Revolutionnaire Raad terug gegeven. „Ik ga de Suezkwestie onmiddellijk ter hand nemen", verklaarde Nasser. ..Nu we onze eigen geschillen geregeld hebben vormen wij onder leiding van Naguib eer verenigd front". Op de vraag, welke de eisen waren dl« Naguibs val hebben veroorzaakt, ant woordde Nasser: „Naguib wenste de vol ledige macht in de Revolutionnaire Raad en het laatste woord in de beslissingen van. Dat was in strijd met de beginselen van de revolutie. Thans zal Naguib al: voorzitter van de raad precies één stem ir het orgaan van twaalf leden hebben. Dat was vroeger ook het geval". Kinderverlamming Reis van Britse vorstin betekent gevaar In Australië gaan steeds meer stemmen op om de reis van koningin Elizabeth af te breken in verband met de in omvang toenemende kinderverlamming-epidemie De koningin brengt door haar bezoek verschillende plaatsen steeds grote r sa's mensen bij elkaar, waardoor het smettingsgevaar onnodig wordt vergroot. Bovendien, en zeker niet in de tweede plaats, loopt ook de koningin de kans worden besmet. Reeds werd besloten, dat koningin Elizabeth bij officiële bezoeken geen handen meer zal drukken. De huidige epidemie is de ernstigs de Australische geschiedenis. Sedert begin Februari zijn 120 gevallen gemeld. DAT te Arnhem. 69 jaar oud, is over leden mr J. C. W. Hermans, oud-advo- caat-generaal bij het gerechtshof aldaar, en eerder subst. off. van Justitie te Den Haag De begiafenis vindt morgen om 2 uur plaats op het R.K. kerkhof te Den DAT op last van het gemeentebestuur van Berg en Terblijt (L.) 540 kinderen zijn ingeënt, daar er sedert 1 Jan. 17 gevallen van diphterie zijn voorgekomen DAT van 11 tot 18 Maart een gezel schap van 15 directeuren van reisbureaux in Argentinië. Chili en Uruguay ons land bezoekt en de gast is van de A.N.V.V. en de K.L.M DAT het Ned. Inst, voor Volkshuisves ting en Stedebouw op 26 Maart in Utrecht vergadert, waar adviezen worden uitge bracht over huisvesting van maatschap pelijk niet aangepaste gezinnen. DAT ludt.-admiraal b.d. C. E. L Helfrich in een brief aam de New York Times de Nederlandse vloot „uitstekend, doch te klein" heeft genoemd. DAT de hoofdcommissaris van politie te Groningen, S. W. Moolenaar. 1 Sept.! met pensioen gaat. DAT minister Zijlstra in het Joegosla- visch weekblad Privardai Prenled eer artikel schreef over de kansen van han delsuitbreiding tussen Nederland en Joe goslavië. DAT aan kapt. t.z. K. J. F. Krediet, Ned. vertegenwoordiger bij Nato-organen te Londen, benoemd is tot commandeur van de Koninklijke orde van het zwaard (een Zweedse onderscheiding). DAT de vergadering van de Sociaal- Economische Raad, waarin enkele ont- werp-adviezen voor bedrijfschappen wor den behandeld, is uitgesteld van 12 tot 31 Maart. DAT 't aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland in Februari met 12509 is gestegen tot 1.866 848 en het aantal aan geslotenen op de radiodistributie in Januari met 315 tot 491.733. DAT leden van de Ned Kamer van Koophandel in Duitsland te Rheine heb ben aangedrongen op uitvoering van het plan voor een autosnelweg tussen het Ruhrgebied en Bremen. DAT leden van de Tweede Kamercom- mr.ssie voor O., K. en W. gisteren de Ned. Opera in de Stadsschouwburg te Am sterdam hebben bezocht. DAT de KLM vorig jaar 778000 kg bl-:nrrcn mar he'. buitrlamd heeft ver voerd (118 000 kg meer dan in .1952). DAT tijdens de kunstenaarsdag van de P.v.d.A. (op 17 Maart in Den Haag', prof. dr Garmt Stuiveling en W. Kweksiiber zul.en spreken over de afstand tussen kunst en voUc. DAT een werkkeet op het terrein van dt Gemeentelijke Handelsinrichtingcn te R'dam zwaar geblakerd werd toen arbei ders hun kleren te dicht bij de kachel te drogen hingen, waardoor deze vlam vat ten (totale schade ca f 1000.-). DAT vogelkenners door het K.N.M.I. worden uitgenodigd deel te nemen aan het onderzoek naar de vogeltrek van de tjiftjaf, fitis, boeren- en gierzwaluw, dit voorjaar georganiseerd door de Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. en de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie. DAT het contactcentrum Holland Hos- tessin het KLM-busstation op het Mu seumplein te A'dam geopend is o ten de kortste weg te wijzen i reisbestemming (firma, instituut, st<d, familie, departement enz.). DAT in Tuinstad-Slotermeer te A'dam- West re. straatnaambord is nthuld van de in '46 overleden A'damse hoogleraar prof. Paul Scholten. DAT op de Wcreldgezondheidsdag (7 April) dit jaar Florence Nightingale zal worden herdacht, die 100 jaar geleden haar pionierswerk als verpleegster begon. Naguib is voorlopig dus weer heer meester in Egypte. Wij schrijven, opzet telijk „voorlopig", want de grillige machtsverschuivingen van de laatste weken (van gevangene in een zwaai waakt huis tot de hoogste macht) hebben ons voorzichting gemaakt. McCarthy gepasseerd Nixon zal Stevenson van repliek dienen De Amerikaanse republikeinse partij heeft senator McCarthy gisteren gepas seerd en vice-president Nixon verzocht, antwoord te geven op de kritiek van de democratische leider Stevenson, volgens wie de partij ..half McCarthy en Eisenhower" is. De partij is McCarthy vóór geweest bij het aanvragen van gratis tijd voor radio en televisie. Daardoor zal Nixon Zater dag a s spreken over de leiding van dt republikeinse partij en het program var Eisenhower. Nixon zal optreden als de officiële vertegenwoordiger van de re publikeinse partij. Intussen heeft de democratische sena tor Paul Douglas er gisteren op aange drongen. het beleid van de leden var commissies van onderzoek van het Con gres wettelijk vast te leggen. Hij diende een wetsontwerp in, waarin tevens wordt voorzien in oprichting van een gezamen lijke commissie van onderzoek van beide Kamers van het Congres. De nieuwe Nederlandse kruiser De Ruyter heeft tijdens een oefenreis een beleefdheidsbe zoek gebracht aan de haven van het bekoorlijke Villefranche in Zuid-Frankrijk. De Jantjes maakten van de gelegenheid gebruik om hun schip, terwijl het op de rede van Villefranche lag, te bekijken vanaf de uit lopers van de Alpen. „Cornets" deze maand weer in de lucht De Britse ,.Comet"-pasagiersvliegluigen met straalaandrijving, die in Januari na het ongeluk met de Comet „Yoke Peter- nabij Elba uit de dienst waren genomen, zullen de passagiersdiensten op Zuid- Afrika op 23 Maart hervatten. De drie Comets van de ..Air France", die na de ramp met het Britse toestel eveneens aan de grond werden gezet, zul len medio April opnieuw in dienst wor den gesteld. De juiste datum is echter nog niet vastgesteld, aldus een mede deling van de Franse iuchtvaartn.aat- schappij. Acht opvarenden gered Rijnschip te R'dam na aanvaring aezonken'" Bij de ingang van Is eSalhaven te Rotterdam, ongeveer ter hoogte van de Kompasnaald, is gistermiddag omstreeks half vier het Duitse Rijnschip Raab Kar- cher 34. uit Keulen, aangevaren en ge zonken. Het schip werd aangevaren door de uit zee komende Hugo Boettger. een Duits motorschip van 4877 brt, dat met een lading erts van Griekenland kwam. Het Rijnschip, dat eveneenes met erts geladen was en versleept werd, liep een groot gat op ter hoogte van ruim één. Door het snel binnenstromende water Zonk de Raab Karcher 34 binnen enkele minuten. De acht opvarenden konden zich echter nog tijdig in de roeiboten be geven. Zij werden later overgenomen door de sleepboot en veilig aan wal ge bracht. Geen van hen liep enige ver wonding op. Het Rijnschip voer in char ter voor de N.V. Seam te Rotterdam. Zuiver defensief De Ver. Staten en Japan hebben giste ren in Tokio een verdrag tot wederzijdse mi.itaire bijstand getekend Krachtens dit verdrag zal Japan in de komende drie maanden 100 min dollar aan Amerikaan se hulp ontvangen, om te beginnen Het nieuwe Japanse leger zal een zuiver fensieve strijdmacht worden, uitsluitend ter verdediging van het eilandenrijk. De Japanse strijdkrachten zullen der. uitgebreid van 120.000 man 160.000 man en een wat meer militaire status krijgen. De Ver Staten zullen schepen en vliegt u-tem leveren, mea: eerst zul.en zü 500 000 ton tarwe et 100.000 ton gerst uit overtollige voorra den naar Japan zenden. Duitse ambassadeur bij het Vaticaan Dr W. Jaenicke (protestant) benoemd De Westdultse regering heeft besloten een ambassedeur naar het Vaticaan te Tot ambassadeur zal benoemd worden dr Wolfgang Jaenicke, een protestant, die op 't ogenblik ambassadeur in Pakistan is. Dr Rudolf Salat, het hoofd van de cul turele afdeling van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, zal benoemd worden tot ambassaderaad bij het Vatl- Met de benoeming van de protestant dr Wolfgang Jaenicke. is een einde gekomen jen strijd, die in Bonn meer dan drie lang achter de schermen is gc- Het Vaticaan was een der eerste mo gendheden, die diplomatieke betrekkin gen met dc Bondsrepubliek aanging De nuntius dr Müch was reeds in West- Duitsland nog voor de Bondsrepubliek ge sticht werd. Dat de Duitse post bij het Vaticaan al die Jaren is opengeblev en was gevolg van de meningsverschillen in Bonn of hier een Rooms-Katholiek. dan een Protestants diplomaat benoemd st worden. Deze benoeming, welke voortzetting van de voor-oorlogse traditie betekent wyst op een versterking de Protej' T/.se weerstand in het wegend R.K. WestiDuitsland. Dc Japanse regering zal het graan op de binnenlandse maTkt verkopen en uat de opbrengst er van zal zij wapentuig kopen. In het pact staat niet dat Japan zijn troepen niet daarheen mag zenden waar het wil. Evenmin echter komt er de be paling in voor, dat Japanse hoepen eventueel in het buitenland zullen moe ten optreden Koningin-moeder Elizabeth naar bruiloft te Oslo Koningin-moeder Elizabeth zal op 19 Maart naar Oslo vliegen om de zilveren bruiloft mee te vieren van de Noorse kroonprins Olav en prinses Martha. Op 22 Maart zal de koningin-moeder aar Londen terugkeren. Volgens de mededeling van het paleis zal zij de enige ertegenwoordigster van de Britse ko ninklijke familie zijn. Prinses Margaret zal haar niet Vergezellen. Koningin op expositie in Hilversum Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek van omstreeks een uur ge bracht aan het gebouw van de vereni ging Het Gools scheppend Ambacht aan de Kerkbrink te Hilversum, waar een tentoonstelling wordt gehouden van werk de Amsterdamse edelsmid Archibald Dumbar. Hare Majesteit onderhield zich geruime tijd met de exposerende edel smid en bestuursleden van de vereniging. Vrij zacht Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met geleidelijk afnemende bewolking. Zwak. ke tot matige Wind tussen Zuid en Oost. Vannacht iets kouder dan de afgelopen nacht, morgen overdag vrü zacht. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en maan Woensdag: zon van 7.08 tot 1834 uur; maan van 9.04 tot 1.19 uur. Op 11 Maart E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1