Expositie grafische kunst en sculptuur geopend Geesteszieke ziet men nu als mens Rijnsburg ernstig ontstemd over woningcontingent NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 8 MAART 1954 IN DE LAKENHAL Houdt gemiddelde Nederlander niet van papier? In de Grote Pers van de Lakenhal heeft de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, Zaterdagmiddag de in dit museum ingerichte tentoonstelling van grafische kunst en beeldhouwwerken geopend. Eerst sprak de directeur van het museum, drs Van Wessem, en daarna de vice- voorzitter van de vereniging De Grafische, de heer J. M. Prange. Directeur Van Wessem sprak als zijn mening uit, dat de werken van de gra fische kunstenaars zich in Leiden zeer wel thuis zullen voelen. Lucas is immers in de kunsthistorie de eerste etser ge weest, die zijn naam aan die van de stad verbond. Spreker verwelkomde de ver tegenwoordigers van de vereniging De Grafische. De heer Van Wessem maakte een ver gelijking tussen tekeningen en het grafi sche werk zelf en verklaarde, dat dit laatste juist tot de toeschouwers spreekt, wanneer het technisch moeilijke meer als een filter heeft gewerkt dan als een ob stakel. Sinds de bevrijding heeft de ver eniging De Grafische een grote vitaliteit getoond, met als gevolg een stijgende lijn in de belangstelling voor grafisch werk in den lande. Bovendien voert de ver eniging strijd tegen de zoveel huiskamers ontsierende kitsch, door het ter beschik king stellen van drukken van goed heden daags werk. Spreker hoopte, dat de sa menwerking tussen De Grafische en De Lakenhal blijvend zal zijn. Het grafische werk is afgewisseld met beeldhouwwerk. Spreker dankte Gerarda Rueter en de andere beeldhouwers, die zo vriendelijk zijn geweest op zeer korte termijn werk voor deze expositie in te zenden. Herinneringen De vice-voorzitter van De Grafische, de heer J. M. Prange, haalde daarna jeugdherinneringen uit Leiden op, waar hij van zijn twaalfde tot zijn achttiende jaar heeft gewoond. De Lakenhal was het eerste museum, dat hij ooit heeft bezocht. Spreker had zich vaak afgevraagd, waar om het grafische werk in Nederland zo weinig wordt gewaardeerd. Hij meende, hiervoor een psychologische verklaring te kunnen geven. De Nederlander houdt over het algemeen niet van papier, be halve als er aandelen op staan gedrukt. Hij legt een grotere voorkeur aan de dag voor zwaar linnen en verf. Bovendien prefereert hij de kleur, en de graficus gebruikt over het algemeen nu eenmaal zwart-wit. het Nederlands instituut van publieke opinie, waarin een opsomming werd ge geven van de beroepen, met een door de ondervraagden gegeven waarde-aandui- ding. Zowel de graficus als de beeldhou wer komt hierop niet voor. Hij nodigde de aanwezigen daarna uit de expositie, samengesteld door niet-bestaande lieden, in ogenschouw te nemen. Grote plaats „Anderhalf jaar geleden, bij het veertig jarig bestaan van de vereniging De Gra fische, is bij de toen ingerichte tentoon stelling in het stedelijk museum te Am sterdam duidelijk gebleken, welke grote plaats de grafiek in het kunstleven in neemt." zo begon burgemeester Van Kin schot zijn openingsrede. Spreker was var mening, dat het peil van het werk zich in stijgende lijn beweegt. Na de oorlog is ons land op waardige wijze vertegen woordigd geweest met grafisch werk op buitenlandse exposities. De mer hiervoor hebben gezorgd, verdii dank van het denkende deel der natie, aldus de burgemeester. Door beschouwing van de vormproble men en het zich verdiepen in de toege paste techniek zal de bezoeker van deze expositie zeer verrijkt worden, zo ging spreker verder. Er is zeer uiteenlopend werk, maar ergens raken de werken el kaar, omdat de kunstenaars een hoogge stemde opvatting tonen van hun taak, gepaard met een technische perfectie. De grafiek is niet meer het copiëren van schilderijen in zwart-wit, neen, de graficus heeft eigen wegen gezocht en voor een goed deel gevonden ook. De burgemeester hoopte op veel belangstel ling voor deze expositie uit Leiden. De aanwezigen maakten daarna een rondgang langs het tentoongestelde werk vijf en twintig grafici beeldhouwers. GEMEENTE LEIDEN Otticiële publicaties INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis: le. dat tot en met 19 Maart a.s. gelegen heid bestaat tot inschrijving van nieuwi leerlingen, gedurende een kwartier vóór de aanvang van elke schooltijd, aan: a. de opleidingsscholen voor U.L.O. aan de Duivenbodestraat en de Javastraat b. de O.L. scholen aan de Haverstraat en de Zuidsingel; 2e. dat bij de inschrijving het ge boortebewijs moet worden getoond; 3e. dat de kinderen vóór 1 April a. leeftijd van zes jaar moeten hebben bereikt. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOOL VOOR VO» RTGEZET GEWOON LAGER ONDERWIJS AAN DE OUDE VEST 35 Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat tot en met 19 Maart a.s. gelegenheid bestaat tot inschrijving van leerlingen aan de openbare school voor v.g.l.o. aan de Oude Vest 35, gedurende een half uur vóór en onmiddellijk na elke schooltijd en bovendien op Dinsdagen van 19.30— 20.30 uur. \angifte kan tevens geschieden bij het Hoofd der School, waar het kind thans nog is geplaatst. De leerlingen moeten het zesde leerjaar der lagere school hebben doorlopen. Naast de gewone vakken ontvangen de meisjes meer lessen in nuttige handwerken dan op de scholen voor g.l.o., lessen in huis- houdonderricht en koken en de jongens in handenarbeid, ook in samenwerking met de Ambachtsschool. De wijze, waarop het onderricht aan de v.g.l.o.-school wordt gegeven, opent de mogelijkheid aan de ouders een goed advies te geven in zake de keuze van een beroep voor hun kin deren. DR VAN VOORTHUYSENSCHOOL VOOR INDIVIDUEEL ONDERWIJS Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat met ingang van het nieuwe schooljaar (1 April a.s.) weer een aantal kinderen, die moeilijk leren, geplaatst kunnen worden op de „Dr van Voorthuysenschool" voor individueel onderwijs. Voor de afdeling A der school moeten de kinderen 7 jaar, voor de afdeling 6 jas zijn. Het onderwijs, dat, naast de gewone schoolvakken, ook handenarbeid, huis houdonder-'cht en spraakonderwijs om vat, is geheel ingesteld op kinderen met leermoeilijkheden. Klassebezetting: max. 18 leerlingen. Aangifte bij het hoofd der school, Cae- ciliastraat 65a, tussen 10 en 3 uur. Tel- 23064. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN VOOR VOORBEREIDEND L.O. (Kleuterscholen) Burgemeester en Wethouders brencen ter algemene kennis, dat aan de openbare scholen voor voorbereidend L.O. (kleuter scholen) in het Elisabethshof, aan de At- jehstraat, aan de Gortestraat, aan d< Damlaan en aan de Maresingel. gelegen heid bestaat tot het inschrijven van leer lingen gedurende een kwartier vooi aanvang van elke schooltijd. De kinderen moeten op het tijdstip toelating de leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. Zaterdagmiddag omstreeks half 1 ontspoorde een blauwe tram uit Katwijk ter hoogte van het Leidse station op weg naar het rangeer terrein. De ontsporing was te wijten aan een uitgesleten plaats in de rails. Het tramverkeer ondervond geruime tijd stagnatie, doordat de tram dwars over de beide sporen stond. Na een paar uur had men de tram weer op de rails gezet. Het tramverkeer moest echter ten be hoeve van het maken van de rails worden omgelegd. Pas 's avonds werd het weer normaal. Foto N. van der Horst INRICHTINGEN AFSCHADUWING VAN GEWONE MAATSCHAPPIJ De moderne psychiatrische inrichtingen zijn een afschaduwing van de ge wone maatschappij. Het tijdperk, waarin de geestelijk gestoorden als dwa zen of door de duivel bezetenen werden beschouwd, is gelukkig al lang voorbij, aldus zuster Meyboom in een lezing over de moderne behandeling van geesteszieken in de psychiatrische inrichtingen, die ze Zaterdagmiddag in het Volkshuis hield. De moderne inrichtingen zijn niet in het minst afschrikwekkend. Tegenwoordig beziet men de geestes zieke als een mens. Deze mens is gee ziek en niet geestelijk dood, dat wil dus :ggen dat zijn geest gezonde gedeelten heeft en die gezonde gedeelten wil mer ontwikkelen. Men probeert deze menser doen beseffen, dat ze nog persoonlijk heid hebben en men doet een appèl op hun verantwoordelijkheidsgevoel. Naast de wetenschappelijke behandeling kent men de sociale therapie. Arbeid ontspanning kunnen in de psychiatrische inrichtingen niet meer worden gemist. De arbeid wordt naar de wijze, waarop hij wordt verricht, geldelijk beloond. Met groot vertrouwen worden aan de patiën ten de nodige gereedschappen uitgereikt. Vertrouwd worden de patiënten ook bij het uitgeven van hun geld. Aan sport, en verantwoorde ontspanning wordt in de inrichtingen grote aandacht be steed. Opvoedkundig forum in de Morswijk Het is een goede gedachte geweest van het bestuur van de vereniging voor pae- dagogiek om door middel van wijkbijeen komsten de juiste inzichten omtrent de opvoeding van de hedendaagse jeugd on der de aandacht van ouders te brengen. Ook in de Morswijk bestond voor deze bijeenkomst een flinke belangstelling. Als weet, dat de meeste fouten in de opvoeding worden gemaakt uit onkunde, dan is de juiste voorlichting zeker een in de middelen om onze samenleving een hoger plan te brengen. Ditmaal bestond het forum, dat onder de goede leiding stond van de gemeen telijke inspecteur van het onderwijs, de heer H. A. Vriend, uit mej. J. C. J. van der Voort van Zijp en de heren M. Meijer, J. Fluyt en M. G. H. den Haan. Vele en vaak interessante vragen wer den op hét forum afgevuurd. Allerlei neurotische onhebbelijkheden als nagel bijten, slecht eten, leer- en gedragsmoei lijkheden en jaloersheid kwamen ter sprake. Ook de moeilijkheden, die jongens meisjes van 17—20 jaar vertonen eh die meestal het gevolg zijn van onkunde van de ouders omtrent de eigenaardighe den van deze leeftijd, passeerden de Het forum kweet zich op uitstekende wijze van zijn taak en de voorzitter van de speeltuinvereniging dankte dan ook voor deze prettige en leerzame avond. Voor zover het zich laat aar zullen de totale verliezen der HTM 1954 bij handhaving der huidige tot tenminste 2,5 millioen gulden stijgen. Deze moderne methode, die in de plaats kwam voor de oude,' passieve behande lingswijze, tracht dus de geesteszieke te heractiveren. Dc mooiste resultaten wor den bereikt. Helaas zijn voor dit werk te weinig goede verpleegsters en ook ont breken de nodige geldmiddelen. Zuster Meyboom deed ten slotte dan ook een beroep op de aanwezigen om financiële steun. Hierna werd een film gedraaid, zodat men zich ook visueel van de moderne methode op de hoogte kon stellen. Agenda voor Leiden Maandag Schuttershof, 8 uur: vereniging oud-leerlingen ambachtsschool, filmavond Nederlands Fabrikaat. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur- fotografen vereniging, kleuren-projectie- avond. Leidse Volkshuis, 8 uur: voortzetting van cursus „Keukengeheimen". Steenschuur 6. 8 uur: ledenvergadering van „De Natuurvriend". Dinsdag Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: le zing door dr W C. Braat over „Pompeji en Herculaneum". Schouwburg, 7.45 uur: Leids Acade misch Kunstcentrum. Compagnie des Quatres met „Huis Clos" van Jean Paul Sartre. Antonius-clubhuis, 8 uur: Leidse koks- school, opvoering van „De spooktrein" door Amsterdamse Comedie. Casino, 9 15 uur: filmstudiekring K. en O., Frans programma met als hoofdfilm „La naissance du Cinéma". Woensdag Volkshuis, 8 uur: parallelcursus „Keu kengeheimen" door mevr. D. L. Creygh- ton—Eldering. Turk. 8 uur: bespreking volgende „Leidato" voor middenstanderes. Rehoboth, 8 uur: ouderavond Ned. padvindersgilde. Levendaal, 10.45—23 uur: bazar af deling Leiden C.H.U. Stadsgehoorzaal, 8 uur: „La Bohème" door Italiaanse Opera. Steenschuur 21, 7.308.30 uur: voor lichtingscommissie prijzen en huren. Oegstgeest, Gerf. kerk, half 8: zangersavond R. L. en O. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van leden Ars Aemula Naturae (t.m. 12 Maart). Lakenhal: tentoonstelling Ned. vereni ging „De Grafische". Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Pieter z v P Eradus en P Hopperabroirwer; Willem J z v W J Fukiken en J Hoek; Robertus G M z v J Broekman en D van Buuren; Elizabeth P dr v C van Onselen en J C van Vene- Fnts zn van W Swaak en M Duive- steijn; Sa-ra H A dr van A J Brouwer G Haineveld; Elsje J dr van J van Rijswijk en E C Samwel; Martina dr van in Eyigera en M van Soeren. Tweede populair concert van Rott. Philh. Orkest Paul Niessing solist in Giiegs pianoconcert Dit tweede populaire concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Fllpse werd op zeer uitbundige wijze ingezet met Tsjaikofsky's Slavische Mars, een werk dat meer van geestdrift van genie getuigt. Wij zouden wel licht. als inleiding op Griegs zo bij uit stek lyrische pianoconcert, iets anders geprefereerd hebben. Paul Niessing droeg Griegs concert voor een wijze, die getuigde van technisch kaal inzicht: nieuwe aspecten kwamen tevoorschijn, op sommige punten, vooral in het middendeel, zouden we eer iets grotere ingetogenheid gewenst heb ben, doch daartegenover wist de solist in de hoekdelen veelal, dank zij een helder verfijnd toucher, Griegs weinig gi compliceerde lyriek prachtig aan te voi len. Geen wonder dat deze uitvoering talrijke toehoorders tot uitbundige geest drift bracht. De harmonie tussen orkest en pianist as over het algemeen uitstekend, diri gent en solist bleken inderdaad, zoals Flipse reeds had gezegd, dezelfde inzicb- n te koesteren. Het programma na de pauze was geheel Frans en Flipse was dus in zijn element. Hérolds ouverture Zampa werd voortref felijk uitgevoerd, geen geringe prestatii name van de blazers, en dit deed bijna vergeten, dat dit zeer populaire werk toch wel erg dicht bij de begane grond blijft. Anders is het met Saint- Saëns' beroemde Dance macabre, waarir Salvatore Tomasso op voortreffelijke wijze de solovioolpartij vertolkte; ondanks de conventionele stijl is dit symphonische gedicht nog altijd boeiend en vol geest, vooral wat betreft de oorspronkelijke in strumentatie. Delibes' balletmuziek Sylvia, een tituur die met Delibes' andere balletten zulk een belangrijke rol speelde in de geschiedenis van het 19de-eeuwse ballet Frankrijk en Rusland, is aangenaam Zo helpen de plannen om uit de misère te raken niet veel Waarschijnlijk hebben ook de inwoners van Rijnsburg Zaterdag met grote ontstemming gelezen, dat nu het contingent woningwetwoningen voor de jaren 19541956 voor Zuid-Holland verdeeld is. Rijnsburg slechts 58 wo ningen kreeg toegewezen. Dit bericht was officieus reeds op de laatst ge houden raadsvergadering bekend, maar de voorzitter verzocht de discussie hierover pas te publiceren als de toewijzing officieel bekend was. drag moeten voteren, hetzij in eens. in d< vorm van een bijdrage in de stichtings- kosten, of als een jaarlijkse bijdrage in de exoioitatiekosten. of een en ander ge deeltelijk. Een voorwaarde bij dit plan was ech ter. dat deze bouw geen remmende in vloed zou hebben on de toewijzing de jaren 1954 tot 1956. Het spreekt zelf. dat alleen de grote woningnood in Rijnsburg. die gedocumenteerd me' fers ter kennis van de regering wa bracht, het gemeentebestuur tot dit plan heeft gebracht. Over de jaren 1951—1953 kreeg Rijnsburg een toewijzing va woningen en men narn aan. dat het nieuwe contingent zeker 8u tot 85 wonir gen zou bedragen. De burgemeester noemde de thans bekende toewijzing zeer teleurstel lend en onbevredigend. Ook wethou ders staken hun verontwaardiging niet onder stoelen of banken. Ter verduidelijking het volgende: Zo als bekend is. overwoog het gemeente bestuur van Rijnsburg op het tegenwoor dige voetbalveld étagewoningen te bou- buiten het contingent, dus zonder rijksbijdrage in dc exploitatie. Om nu de huur hiervan ongeveer gelijk te doen gelijke woonruimten, een aanzienlijk be- „Uno Sumus Animo" 45 jaar Gymnasiasten gaven opvoering van „Jeugd" Het getuigt van nog steeds jong élan en jeugdig enthousiasme, wanneer men om zijn vijf-en-veertigste verjaardag meer luister bij te zetten een opvoering geeft van „Jeugd"! Het ontbreekt de Leidse gymnasiastenbond Uno Sumus Animo" zeker niet aan deze eigenschappen. Bij het ouder worden zich steeds verjongend, blijft men in het bezit van het vuur, dat het kenmerk der jongeren is. Het Uno Sumus Animo klinkt als de niet zo maar een na: de betekenis uitgehold werd, bleek ook Zaterdagavond weer bij de grote uitvoe ring in de - Schouwburg ter gelegenheid van het negende lustrumfeest. Het Franse blijspel „Jeugd" van Claude André Puget is heel geschikt voor zo'n gelegenheid. Het bezit vele eigenschap pen, die jeugdige mensen dadelijk aan spreken. Doordat alle personen gedacht in de leeftijd, waarop men het gym- im bezoekt, is het gemakkelijk speel baar. Men denkt heel consequent, d.w.z. het schema zwart-wit. men ziet door het leven heen, terwijl de tekst ook de nodige romantiek heeft. Het werd dan ook een heel genoeglijke opvoering. In de eerste twee bedrijven zat actie genoeg om het geheel levendig te houden. Het derde bedrijf, vooral het eerste tafereel, heeft echter bijna geen actie; dat gedeelte was het zwakst, door dat hier het gebrek aan duidelijkheid het meest naar voren kwam. De heer L. van der Plas, die overigens de regie op knappe wijze voerde, had aan dit onderdeel meer aandacht moeten besteden. Alle mëdespelenden waren goed in de typering van de verschillende personen, vooral de heren. Van de dames heeft Mary de Meyere een knap stuk werk ge leverd, door haar rol in veertien dagen zó in te studeren. Na afloop kwamen er bloemen voor de dames, al of niet vergezeld van toespra ken. De vertegenwoordigers van „Lugdu- num Batavorum" kwamen zelfs met een „beeld" het toneel op en de „Leidsche Joffers", huishoudelijk en negentiende- eeuws degelijk, overhandigden een thee doek. voorzien van het embleem van U.S.A. A. C. Bouwman De Stalen Band viste Z n'terdegiTTiddag hield de onitwikke- iirags- en ontspanningsvereniging De Sta len Band haar jaarlijkse viswedstrijd in de Ringvaart te Oude Wetering. Ruim 70 leden namen aan deze wedstrijd deel De vangst was gering Drie-en-twintig vissers brachten vis aan de wecgscneoi en zij ontvingen allen een fraaie prijs. De tien hoogstgeplaatsten zijn als volgtA- van Woersum. Van Berkel. B- Kramers. H. Barendsc. H- Neuteboom. Trouwee. Iterson. B. van der Leek. v- d. Burg en B. Brandt- De heer Van Woersum. die de eerste prijs behaalde, ving 348 gram vis. Het D S B.-bestuur kan op een zeer geslaagde middag terugzien Hoofdcontroleur was de heer A- C. Kuyl- om te beluisteren, al zijn vele passages verbleekt. Het koper had soms moeite Flipse's dynamische impulsen te volgen, zodat Sylvia er niet geheel zonder kleer scheuren af kwam. De eind-impressie was niettemin gunstig en zo bleef een ovatio neel applaus dan ook niet uit. Wanneer men hoort, dat dit het zesde concert was, dat Flipse met zijn orkest in deze week gaf, dan moet men voor de energie van orkest en dirigent grote be wondering koesteren. De grote belang stelling ook voor dit concert bewees, dat dit soort concerten aan een belangrijke1 behoefte voldoet. Flipse wist ook ditmaal zijn auditorium volledig mee te krijgen door de prettige wijze waarop hij de ver schillende werken inleidde, iets waarvoor hij een bijzonder talent heeft. J. van der Veen. Zoals reeds bekend is ging de raad zonder hoofdelijke,stemming accoord het plan voor de 60 étage-woningen vijf gezinsleden), waarvan de huurprijs waarschijnlijk f 7 50 per week zal bedra gen. Behoudens de goedkeuring van G.S zal het kapitaal voor dit plan. dat om de f 200.000 draait, waarschijnlijk voor de helft worden geput uit de gekweekte serves, terwijl over een periode van t jaar het resterende bedrag ten laste zal komen van de gewone dienst Gevestigde en vertrokken personen In de week van 1 t/m 6 Maart Te Leiden vestigden zich. M C J van der Aa, lerares JJA, Rapen burg 57; P J A Berben, motormonteur, Varkenmarkt 7; M J Berkel, werkster, Acaciastraat 20: P Leenhouts-de Bruine cn Fam., zonder. De Sitterlaan 19; M Bruyn, Kloksteeg 29; H Burgering. korp. •ziekenverpl.. Duinhof 55; J F van Duuren Fagels.tr. 13; R E Frans, adm. emp„ W Rozmstr. 64; H H Frese. wetensch. ass., Zoeterwoudsesingel 60; J Gordijn, botte lier I KM, Herensteeg 33; F Groenendijk, Katmpensteeg 10; A Grijpsme, Morsweg 108a; J Boon-den Hoed. Sumatrastr. 165; M J va-n Houten. J v Goijenkade 6; H A van der Hulst, Hooigracht 11-27; A Brou wer-Kei mpema, verpleegster, Herengr, 63; L A Knetsch. onderwijzer bijz. L O. Stieltjesstr. 29; F van der Linde, majoor kok. La'ge Rijndijk 34; M Lindhout, 2.1. g^zinsverzorgster. Rapenburg 59; N C Looijaard. Zoeterw.weg 138; J Meerkerk, hulp i d huish.. Stille Rijn 9a; C C Pisko- ra-Mühlstaff en fam., Kersenstr. Noorlander, dienstbode, Hogewoerd 79; H de Ptenque. ambt ter gemeenteaecr., Plan tage 12; T C van Zegveld-Schaap, Heren gracht 63; F J Schreuder en fam., bedrijfs leider, H de Vriesstr. 12; L Steijger. mach. houtbewerker. Maredijk 58; C A Tukker, gezinsverzorgster. Rapenburg 59; C van der Veen. Rijnsb.weg 189; AMD Veen- huiisen. 1.1. verpleegster. Rijnsb.weg 10; M M Schellekens-van Velzen, kantoorbe diende. Stille Rijn- 10; T J C Verduin en fam., referendaris ter seer.. Tib Siegenb.- str. 15; M M Warmenhoven. Zoeterw.- singe.' 39: J M Vmk-de Winter. Janvos- senstg 32; B de Wit, doktersassistente, Wasstraat 34; H A de Wit, onderwijzeres. Zecmanlaan 49; Uit Leiden vertrokken G C l'Ami en fam., Huighof 2, Canada; S L Anema, Roodb^tr. 40. Bussum, Gen- tiaanstr. 21; G A W Mader-Baart. Rijn- dijkstr. 89, Zoeterwoude. H Rijndijk 7; B de Jong-Bandstra, Vreewijkstr. 8. Haarlem, Westerhoirtpark 21; HE van Bazel. H de Grootstr. 18, 's-Gravenhage, ten Hovestr. 40; H Benninga, Fr v Eeden- laan 17. VSv Nrd Amerika; G A Simo- nis-Blaauw, L Rijndijk 79a Canada; M der Boon. Rapenburg 57, Bodegraven, Juliar.astr 9; A C A Borg. Groenhovenstr. 6, Oegstgeest. Oranjein 19; J P Broekhof. Pasteurstr. 14a, Bloemendaat, Brederode- laan 54; N Dee. Rijnsb.weg 10, 's-Graven- hage. Dr v Welylaan 2; R Dee. Rijnsb.weg -Gravenhage, Dr v Welylaan 2; C A Dekker. Fagelstr 22A. Groningen. Ber- oialn 7; J de Jong, Rijnsb.weg 50. Zwolle, Ter Pel'kwjjkstr. 13; M E de Kcijzer, Dc Genestetstr 86, Oost en West Souburg, Abeelseweg 11; J Kluit, Zoeterw. Singel 78, Breda, Ginnekenweg 228; C T Kor- fage. Hooigrt 11/27, 's-Gravenhage, Nwt Parkin 169; J Lammens, Rijnkade 7, Ca nada; D Laterveer en fam., R Visscher- str. 6, Naaldwijk, Pr Margriets'.r. 8; H van Leeuwen en fam., 3 Octoberstr. 4, Oegstgeest, H Morsweg 104; L Wester- beek-vem Loef, Seringenstir 36, Oegstgeest, Geversstr. 15; E F Nielsen, Boerh.Ln 17, Wassenaar, v Z v Nijev.str. 288; J H Nooy v d Kolff, Papengrt 22. 's-Gravenhage, Blenkenb.str. 33; H F de Nooy en fai Rapenburg 85. Kerkrade, Koninginnestr 32; C J M J Officiers, Mariënpoelstr. 29, Dongen, Hoge Ham 158; G Oostendorp, Krauwelstg la. Nieuwer-Amstel Amstel veen, Amsterdamseweg 1; F Pa.yama, Akkerhof 36, Bloemendaal, Bloemend.wg 287; A M Pollman. Hoogstr. 3. België; L G J Reinders, Julianastr 75, Valkens- waard. Markt 3B; A F Roobol. Morskade 3, Straits Settlements; J Optendrees-de Ruiter, Da Costaebr. 92, Roosendaal Galvanistr 27; C. van Rijn, Janvossentg 40. 's-Gravenhage. Hobbemastr 5; G J Simonis, H Morsweg 19. Canada; H H J Slabbers en fam., H de Vriesstr. 66. Eind hoven, Th k Kempisln 74; Wed S P de Vries-Slangen, W Rozen9tr. 57, Oegst geest. Rhijng.9tr.weg 203; H E Smidt van Gelder. L Mare 92, Velsen, Meerv.'ietstr. 86; J M Spruijt en fam.. C Huygensln 1, Indonesië; T J van Stockum en fam., Ho gewoerd 7. 't-Gravenbage. Com. de Witt- laan 25; Z Szirmai. Warmonderweg 37. Oegstgeest. Kontnginneln 4; B Tebrugge. Maredijk 6, Amsterdam, J Evertsenstraat 691; P Thorne, Breestr. 121a, Oegstgeest, Mauritsln 1; H W Tiemens en fam., Var kenmarkt 2, Cuyk oa. Margrietstr. 12; P E Tupker. Rijnsb.weg 10. Rotterdam, Henegouwer In 122 bv; J Kulk-Vellekoop. Hoogl. kerkgrt 46. Ede Gld. Nassauln 30; J M F Verberg. Levendaal 81, Ned. Antil len; J L Verhoeks. Hooigrt 97a, Wage- ningen, Do/destr. 78; C J v d Voort en fam.. Piet Heinstr. 3. Canada; M A Wcste- nenfc, Rapenburg 121, Blaricum, Walland- laan 9; J Westerbeek. Langebrug lb. Oegstgeest. Geversstr. 15; J M Keck- hoven-Willemse. Wasstr. 26. N-eede. Dr Plantenstr. 3; W Mocnik-van Wouw. Tes- selschadestr. 31 A, Geleen. Beckhovenstr. 69; W van den Wijngaard. Nic Beetsstr, 14. Kerkrade. Koninginnestr. 32; J de vii Zeeuw. Boerhaaveln 14. Rotterdam. W de nouü.epl' 1 f f L* Dorhóu tT St een sc hu u "Vo. I Witstr 35b; PJ Zwaan. Herensingel 32. •s-Gravenhage. v Soutelandeln 103; A va-n Rotterdam. v a Werffstr. 53b. Duijn. Roodb-Str 20. Oegstgeest, Mareln 19; F Eiferink en fam, Damln 12. Haaks bergen, Spanbeddestr 43; H A M Fleur, Kapteynstr 3. Made ca. Kerkstr 10: A de Graaf. Rijnz.str 3. Vlaardingen. Gouds- bloemstr 20b: A C Groothoff. Roodb.str 40. Heerlen. Valkenb.weg 63; A B G den Haan en Fam. Verdamstr 42, Canada: C A C de Haas, L Zar.dstr 4, Tilburg, Oude Wijk I; L M Hogerzeil, W Singel 28. Oegstgeest, Lcidsestr.wg 11; F J Holland. O Rijn 54a. Vriezcnveen. Wijk 3 no 360: L J Houffelaar. Nieuwstg 37a. Liberia: R J Lisc.man. H Rijndijk 108a, Doorn, Aca- Zilveren collectanten Morgenavond om acht uur wordt ln de consistoriekamer van de Pieterskerk een receptie gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de heren J- de Nie en W. Nieuwenhoés, kerkcol- lectanten der Hervormde Gemeente. - B. i W. Grunocabaret in de Burcht Langzamerhand is het regel geworden, dat eens per jaar de af de li rug zang. ..Ona Laid", en de afdeling muziek De Tied- verdrievecs", van de Leidse Groninger vereniging, samenwerkend onder de naam Grunoca-baret, een avond verzorgen voor de leden van Ons Grunnegerlaand^ ln dit seizoen sdheen. onder meer door de terugkeer van enige prominente leden oaar de „olderlaeke woonstee", van dia regel te moeten worden afgeweken. Ge lukkig konden enige nieuwe krachten- worden gevonden- zodat Zaterdag tooh weer een avond kon worden gegeven. Velen hadden zich. aangetrokken door de goede naam, die het cabaret zich on der de leiding van de heer G- J En- aerink heeft verworven, naar De Burcht begeven. Zij zullen daarvan geen rpijt hebben gehad- De prestaties voldeden aan behoorlijke eisen, gezien dc korte tyd va-n voorbereiding. In een vlot tempo werd een aantrek kelijk programma afgewerkt. De wijza van optreden van de Martini's was een goede vondst en de jonge accordeonmst- kunstfl-ui-ter Hams Klevering bleek goede vorderingen te hebben gemaakt Het ge mengd koor bracht onder leiding van de heer Rrics enige oude en nieuwe liederen ten gehore cn De Tiedverd-rievers oogst ten terecht veel succes. Releveren wij ter6lo«e nog. dat de voordrachten zeer in de smaak vielen en dia-t de pantomime „Hai har zien zin" voortreffelijk werd gespeeld'. Het Gruno cabaret heeft zijn-goede naam bevestigd en de overvolle zaal een kostelijke avond bezorgd. Filmmiddag bij jeugdige Watervrienden Zaterdagmiddag was het Antonius-club huis geheel bezet met jeugdleden van de emvereniging „De Watervrienden". Na dat de voorzitter, de heer J. J. de Kruis, het gejoel enigszins had weten te beda ren, gaf hij in het kort de bedoeling van het jeugdwerk van de vereniging weer. Verleden jaar was de vereniging reeds met dit werk begonnen, maar nu er een nieuw jeugdbestuur is benoemd, ligt het in het voornemen van dit bestuur om (le zaak dit jaar groter op te zetten. Naast de sport wil de vereniging ook op cultureel gebied de jeugd het een en an der bijbrengen. Flip Jansen, voorzitter van het jeugd bestuur, deelde daarna de jongens en meisjes mede, wat hen allemaal te wach ten staat. Verschillende balsporten zullen worden beoefend en daarnaast staat er o.m. volksdansen op het programma. Met enkele films, beschikbaar gesteld door de Regeringsvoorlichtingsdienst, werden de jeugdige Watervrienden op prettige wijze het verdere gedeelte van de middag beziggehouden. Prof. Pondman ridder Ned. Leeuw Den Haag zullen met de Ned. Spoorwegen gaan onderhande len over het vestigen van een spoorweg-u halte nabij de Moerwijk. iHaag. Prof. dr A. B. A. F. Pondman, hoog leraar in de bacteriologie aan de Rijks universiteit te Groningen, werd Zaterdag bij zijn afscheid als voorzitter van de Centrale Medische Bloedtransfuslecom- missie van het hoofdbestuur van het Rode Kruis benoemd tot ridder in de orde vande Ned. Leeuw. Prof. dr P. Mun tendam (links), directeur-generaal voor de Volksgezondheid, speldde hem de versierselen op. Samen met dokter H. C. J M. van Dijk en dr G E. H. Verspyek Mijnssen richtte prof. Pondman in 1926 te Rotter dam de eerste bloedgeversdienst op. Als eerste wenste de voorzitter van het Ned. Rode Kruis, ir F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, prof. Pondman geluk. Dr J. J. van Loghem Jr, directeur van het cen traal laboratorium van de bloedtrans fusiedienst van het Ned. Rode Kruis bood namen de medewerkers van dit laborato rium en van de Stichting Bloedgroepen- onderzoek de z.g. kleine versierselen, be horend bij de onderscheiding, aan. De nieuwe voorzitter van de commissie, dr J. J. C. P. A Roovers, tot dusver vice- voorzitter. schonk namens de commissie de grote versierselen. Mevrouw Pond- kreeg bloemen Prof. dr v. d. Pijl in ons land terug Een groot kenner van de tropische planten- en dierenwereld, prof. dr L. v. d. Bijl, is Vrijdag in ons land terugge keerd. Sinds 1927, toen hl) leraar aan het Chr. lyceum te Bandoeng werd, heeft hij in Indonesië gewerkt. Na d oorlog was hU hoogleraar aan de faculteit der wis- en natuurkunde van de universiteit yan Indonesië te Bandoeng. Broodbezorger te Schiedam doodgereden In de P. J. Troelstralaan te Schiedam Is de 37-jarige broodbezorger M. J. van Dam uit de Puttershoekstraat aldaar met zijn bakfiets door een vrachtauto aange reden. Hij is naar het Gemeentezieken huis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleden. C.H. jongeren bespreken Chr. solidariteit De Federatie van C.H. Jongerengroe pen houdt op 13 en 14 Maart ln 't Tref punt te Ermelo haar voorjaarsweekeinde Het thema is: welke weg wjjst de C.H.- rlchting voor het maatschappelijk levcnT Prof. dr G. C. van Niftrik zal spreken over Christelijke Solidariteit. Het Twee de-Kamerlid H. Kikkert spreekt over Christelijke Solidariteit toegepast in het maatschappelijk leven. Voor deelneming kan men zloh (vóór 10 Maart) aanmelden bU het secretariaat van de federatie: Prinsegracht 40, Den

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3