Jlictuue £ciJtsri)<; GTuurani Stevenson trekt tegen Ike en fel van leer McCarthy Handelaar in slavinnen belaagde Ned. gezin DE Prins Bemhard was gast van president Eisenhower Wist U Lekke reddingboten en slecht eten op Amstelstad? MAANDAG 8 MAART 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. Vier en dertigste jaargang No 9984 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Staatiistic* l< flirllrvni mgn hert ia tegljeospotT Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 6 DREIGENDE SCHEURING IN REP. PARTIJ Acht president verantwoordelijk voor daden van senator AMERIKAANSE Democratische Partij is Zaterdag begonnen met een campagne om de verantwoordelijkheid voor het optreden van senator McCarthy op president Eisenhower te leggen. De leider van de partij, Adlai Stevenson, loste in deze campagne het eerste schot, toen hij tijdens een redevoering te Miami Beach verklaarde, dat Eisenhower McCarthy in toom kan houden, als hij dat zou wensen. Stevensons karak teristiek van de Repubiinkeinse partij als half McCarthy en half Eisen hower zal waarschijnlijk de strijdleuze van de Democraten worden. Uit alle delen van de V.S. waren partijfunctionarissen naar Miami Beach gekomen om Stevenson te horen. En in de Republikeinse partij dreigt een scheuring te ontstaan n.a.v. het probleem-McCarthy. Senator McCarthy logeerde voor eer korte vacantie in een hotel dicht in d< buurt. Stevenson beschuldigde de repu- blikeinen er van, dat zij een campagne van laster, tweedracht en misleiding be gonnen waren om aan de macht te blij ven. Volgens hem heeft Eisenhower slechts voorzichtige critiek op McCarthy geoefend, omdat het McCarthy-isme he beste middel voor een republikeins poli tiek succes zou zijn. Ook beweerde Ste venson, dat het McCarthy niet alleen te doen is om het intimideren en muilkor ven van alle onafhankelijke instellingen en meningen, doch eveneens om de overing van de republikeinse partij. In zijn rede leverde Stevenson voorts critiek op de militaire politiek zware vergelding, zoals uiteengezet door minister Dulles. Deze politiek bestaat hierin, dat Amerika in geval van directe locale actie in de eerste plaat; moeten vertrouwen op zijn grote capaci teit om onmiddellijk terug te slaan de middelen en op de plaatsen, welke zij zelf zouden kiezen. Stevenson wees ei op, dat ook de Russen beschikken ovei wapens om terug te slaan. Bedoelde poli tiek zou wellicht leiden tot een derde wereldoorlog. Hij verlangde, dat Eisen hower eerlijk erkent, dat hij gevangen zit tussen twee tegenstrijdige beloften, dat hij de uitgaven zal verminderen de defensie zal versterken. Wat de actie van McCarthy betreft zeide Stenvenson nog, dat de pers was bedreigd en de dienaren van God waren aangevallen. Dit laatste, aldus Ass. Press, sloeg kennelijk op het beruchte artikel van J. B. Matthews, volgenss hetwelk de protestantse geestelijkheid het communis me fn de Ver. Staten steunt. McCarthy's „kruistocht tegen hot munisme" begfint de Republikeinse partij steeds groter zorgen -te baren. Men komt tot de ontdekking, dat zijn campagne niet meer adeen kan worden beschouwd als een poging om het vroegere Democrati sche regiem van president Truman- it diisc-rediet te brengen-, door te „bewijzen", dat Trumand regering grote aantallen communisten herbergde Na het bewind komen van Eisenhower, Carthy immers straffer opgetreden dan ooit. Daardoor brengt hij evenveel schade toe aan de Republikeinen als aan de De mocraten en bovendien heeft zijn actie bet indirecte gevolg, dat de Republikein se partij gespleten raakt. De Army-Navy-Ai-r Force Journal, het offioieuze orgaan van de Amerikaanse strijdkrachten, heeft intussen president Eisenhower aangespoord om het militaire personeel te verdedigen -tegen ..scheld partijen en beledigingen van McCarthy'; onderzoekcommissie. Nu m-oet de presi dent waar maken wat Hij eerder heeft ge- Lijfwacht voor Truman Volksstemming in Porto Rico? Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden zal binnen enige dagen een voor stel in behandeling nemen tot het hou den van een volksstemming in Porto Rico over de vraag: Wilt U dat Porto Rico souverein wordt of dat het afhankelijk blijft van de Ver. Staten? Dit voorstel is kort na de schietpartij de vorige week Maandag ingediend. I-n San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, zijn Zaterdag 36 nationalisten ge arresteerd. onder wie hun leider Albizu Campos. In 1950 is Campos tot 54 jaar gevangenisstraf veroordeeld als leider van een opstand die onderdrukt kon wor den, maar waarbij vijftig mensen om het leven zijn gekomen. Hem was in September van het vorige jaar door de gouverneur van -het eiland gratie ver leend. Deze gratie is nu ingetrokken. Na de maatregelen tegen de nationa listische partij is de politie gisteren op getreden tegen de zeer kleine commu nistische partij op Porto Rico. De meeste partijleiders onder wie de voorzitter wer den gearresteerd. De partij telt slechts ongeveer honderd leden en hoewel zij algehele onafhankelijkheid van de Ver enigde Staten wenst, had de voorzitter zich vorige week duidelijk gedistantieerd van de schietpartij in het Congres. Om te voorkomen dat ex-president Truman, die op het ogenblik een bezoek aan New York brengt, zou worden lastig gevallen door de ontevreden Portorica- nen. heeft de politie hem voor de duur van zijn bezoek met een lijfwacht van veertien man omringd. Gesprek over de Saar reeds begonnen Prof. Hallstein, de Westduitse staats secretaris en zijn Franse collega Schu mann hebben de voorbereidende bespre kingen over het Saargebied geopend. Zo als men weet. zal deze kwestie morgen worden behandeld door bondskanselier Adenauer en minister Bidault. wanneer Adenauer op doorreis naar Griekenland te Parijs vertoeft. Intussen heeft premier Hoffmann van het Saargebied verklaard, dat 90 pet van de Saarlanders vóór Europeanisering van hun land zal stemmen als een volksstem ming wordt gehouden. Die stemming is volgens hem de enige oplossing van het Saarprobleem. eegd,, aldus het blad. namelijk, da-t offi cieren „niet de pTooi van pairtijpolitiek mogen worden". De minister voor het Leger. Stevens, heeft -aten weten, dat het niet- van plaa is af te treden. Wel gaat zoals gemeld de onderminister van Defensie. Roger M. Kyes. heen. Hij zou al een jaar ge leden dit voornemen bekend hebben ge maakt. Zijn aftreden zou dus hoege naamd geen verband houden met de ac tiviteiten van McCa-rthy. Vermelden we nog, dat de Amerikaan se generaal William Dean, die zelf 38 maanden in communistische krijgsgevan genschap heeft doorgebracht, te Los Angeles verklaarde: „Men moet de Ame rikaanse kinderen gelegenheid geven, het communisme te bestuderen. Slechts op deze manier kunnen zij er zich straks tegen verdedigen". Naamlijst gearresteerde Nederlanders De namen der Nederlanders, die tot nu toe in Indonesië werden gearreesteerd, zijn blijkens een lijst, door het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken overgelegd bij de antwoordnota aan de Nederlandse Hoge Commissaris te Dja karta van 3 Maart: H. C. G. J. Schmidt, A. H. Doornik, G. H. Mollema, V. Barkey, E. A. Barkey, C. E. Luning, E. I. M. Ver- steegh, drs I. A. M. Schmutzer, D. C. Prins, H. van Geuns, F. V. H. Dowit, mr A. L. S, Michael, L. N. H. Jungsc'nla- ger, L. Wolfe. J. Kolk, P. H. J. Kerse boom, M. R. Kain, E. G. Hofman, F. G. Baden, R. de Mey van Gerwen, H. A. Duysings, J. H. Rath, P. J, Wiersma, B. M. Patiwael, H. de Braai, F. Pöttger, L. A. Benenati. J. R. van Spall, J. M. P. Wll- leboordse, A. Reynst, A. van der Wal, J. E. van Ooy, A. E. Lapré, Marie Davis en A. P. G. Dado. Antilliaans minister dient ontslag in De heer J- H. Sprockel, landsminister van Binnenlandse Zaken. Onderwijs en Volksontwikkeling in de Antilliaanse regeringsraad, behorende tot de Kath. Volkspartij, heeft bij de gouverneur een verzoek tot ontslag ingediend als uit vloeisel van de aanneming ener motie van vertrouwen in de Antilliaanse staten. Avontuur van emigranten Amerikaans spitsboef achter slot, dank zij Utrechtse familie E NEDERLANDSE FAMILIE HEYDEMAN, bestaande uit man, vrouw en twee dochters van 16 en 18 faar, heeft in Los Angeles (V.S.) een 'ontuur beleefd, dat de arrestatie van een Amerikaanse handelaar in blanke slavinnen tot gevolg heeft gehad. De familie, afkomstig uit Utrecht, was naar Amerika geëmigreerd, waar zij een voorlopig onderdak kreeg bij Nederlandse kennissen, die daar reeds geruime tijd wonen. Teneinde de beide dochters aan een betrekking te helpen, plaatste vader Heydeman een advertentie, waarin vermeld werd, dat twee Nederlandse meisjes, juist in Amerika aangekomen, een betrekking zochten. Er kwamen 70 aanbiedingen. Besloten de vader en de dochters een autotocht werd in zee te gaan zich aandiende als John. Deze John bood vader Heydeman een betrekking van 60 dollar per week aan bij de filmmaat schappij Paramount, waarin hij naar hij geïnteresseerd was. Voor de oudste dochter, Else, wist hij een betrekking als verkoopster in een broodwinkel, die zijn eigendom was en waarbij zij 75 dollar per verdienen. Aan het jongste rie, bood hij tot slot 35 dollar per week aan, indien zij zijn huishouden willen doen. Hij vertelde, dat hij een zoontje had en dat zijn vrouw hem had verlaten Te mooi om waar te zijn Het leek allemaal te mooi om waar te zijn, zeker toen John de familie boven dien nog toezegde, dat zij voorlopig wel haar intrek in zijn woning mocht nemen. Nog diezelfde avond maakte John met v"s«5 Van de 20 Nederlandse zeelieden, die in de Japanse havenstad Otaru het vrachtschip Amstelstad hebben verlaten, zijn er gisteren acht per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Op de foto: stoker Schirman, wiens gevecht met de eerste stuurman op het schip de bom deed barsten. gesloten overeenkomsten te vieren. Al waren de Nederlanders zich er van wust, dat in het land der onbegrensde gelijkheden de fortuin iemand soms plot seling kan toelachen, enige twijfel toch reeds diezelfde dag bij moeder Hey deman. die voor alle zekerheid het x mer van de auto noteerde, toen ze haar man en dochters zag vertrekken. Ten rechte, dacht ze 's avonds, want John bracht hen allén keurig terug. John verscheen de volgende dag s weldra gevolgd door twee van zijn vrien den, die Else en Marie aanboden in eei auto te stappen om John's huis en brood winkel te gaan bekijken. De sluimerende argwaan bij de ouders groeide. Zij ston den hun dochters niet toe, mee te gaan. John stelde daarna voor. dat de familie bij hem in de auto zou stappen. Ook hierop gingen de Nederlanders niet in. Onverrichterzake verdween John met zijn twee vrienden, waarna vader Heyde man zich voor het verkrijgen van inlich tingen tot de politie wendde. Men toon de hem enkele foto's. Uit een daarvan herkende onze landgenoot John, die in werkelijkheid Jack Nestor bleek te heten, juist uit de staatsgevangenis was ontsla gen en een straf had moeten ondergaan wegens handel in blanke slavinnen. Op advies en verzoek van de recherche verleende de familie enige medewerking bij de nieuwe arrestatie van Nestor. John belde de volgende dag Marie op en vroeg haar of ze zin had een autotochtje met hem te maken. „Kom me maar halen," antwoordde zij. Toen hij dat deed, liep hij in de val. In drie wagens waren de rechercheurs gearriveerd en hadden het huis omsingeld. John is inmiddels ver hoord en heeft, volgens een brief van vader Heydeman aan zijn zoon in Zaan dam, een bekentenis afgelegd. Met Para mount of een broodwinkel had hij niets te maken. Het was er hem om te doen geweest de meisjes en desnoods ook de ouders naar Mexico te ontvoeren. Naar zijn handlangers wordt gezocht. Fried Sprengers opvolger van Evenhuis Tot hoofdredacteur van De Vrije Pers. welk blad twee weken geleden werd aangekocht door het Chinese dagblad ..Java post" te Soerabaja is thans be noemd de heer Fried Sprengers. Indone sisch staatsburger van Nederlandse af- Raadsel rond rem A'damse trambestuurder vrijgesproken Trok getuige verklaring uit vrees in? De kantonrechter te Amsterdam heeft Zaterdag de bestuurder van een motor wagen van lijn 4. die in de avond van de 26ste Januari een op de trambaan stil staande auto had aangereden vrijgespro ken. Er was f 25 boete geëist. De auto stond op de trambaan in ver band met een aanrijding. Toeh de eige naar de agent, die proces-verbaal stond op te maken, wees op de naderende tram, antwoordde deze: „die stopt wel". Maar de tram stopte niet, omdat de rem weigerde, zo verklaarde de bestuurder. Hij had toen gepoogd de handrem aan te trekken, maar deze was te zwaar afge steld. Terstond na de aanrijding werd de tram naar de remise gereden en gaf een'con troleur aan een voorman-bestuurder op dracht remproeven te nemen. Na een schok gleed de wagen eerst 30 m. en toen de snelheid verhoogd was zelfs tot 50 m Ter zitting herriep evenals in zijn tweede verklaring deze voo stuurder zijn verklaring, die hij op de dag van de aanrijding had afgelegd, nl. dat de remmen zeer onvoldoende werk ten. Nu zei hij: „die rem was goed" „Bent U bang voor iemand of heeft U opdracht om uitsluitend ten gunste var de wagen te verklaren?" vroeg de kan tonrechter hem. De getuige handhaafde echter zijn laatste verklaring. Een als getuige gedagvaarde hoofdin genieur van de tram was niet verschenen. Premier Karl Arnold „Nederland moet Duits gebied teruggeven" Karl Arnold, minister-president van de Westduitse staat Noordrijnland-Westfalen, heeft de teruggave geëis' van de gebieden die Duitsland in 1949 heeft moeten af staan aan Nederland en België. Hij hield een toespraak tot een vergadering christen-democratische jeugd in Bochum. „Er staat meer op het spel", zei hij, dan het lot van de 12.000 Duitsers die in die gebieden wonen. Het gaat om het handhaven van fundamentele politieke rechten. Hoe kan er ooit een verenigd Europa worden geschapen wanneer der gelijke rechten worden genegeerd?" Arnold is van mening dat de afgestane gebieden nog steeds deel zijn van de staat Noordrijnland-Westfalen, terwijl de be woners Duitsers blijven. „Eens zal de be zetting van West-Duitsland eindigen. Dan moet er ook een einde komen aan het buitenlandse bestuur over die gebieden", zei hij. De definitieve grensregeling komt pas aan de orde bij het sluiten, van het vre desverdrag met Duitsland, dat echter niet tot stand kan komen zolang de tegenstelling tussen Oost en West niet is opgelost". Geen tijd voor interviews tijdens de reis Prins Bemhard heeft Zaterdag te| Het is mogelijk dat de Prins een bezoek Washington de lunch gebruikt met presi- aan Mexico zal brengen van 16 tot 18 dent Eisenhower. Onder de gasten be von-j Maart. den zich generaal Alfred Gruenther, be- Vóór zijn terugkeer naar Nederland za! velhebber der strijdkrachten van het Prins Bernhard nog een dag of vier in Atlantisch Pact in Europa. Walter Bede'.bNew Yorfc vertoeven. Smith, de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, en Milton Eisen-1 hower. broer van de president. (K©rkje VOEL NeCl. Möttray Via de Nederlandse ambassade te Wash- r XJ l U J ington heeft de Prins de volgende verkla-l t© IL©Ia© Qig©Drana ring uitgegeven: ,jDe Prins zal het zeer| nnriovaor. inn finn op prijs stellen, wanneer niemand heml Schade van onaeveer 100.000 onderweg om een interview verzoekt, Het kerkje van de Protestants Chris- daar al zijn tijd in beslag is genomen. De is volkomen bereid enige woorden zijn bezoek te zeggen vóór zijn ver trek uit N. York. De Prins wil dat men be grijpt, dat hij een minimum aan publici teit wenst, omdat hij geen tijd heeft voot al zijn vrienden in- verschillende delen de Verenigde Staten. Hij hoopt terug te komen, wanneer hij het minder druk heeft, om hen rustig te spreken. Hij hoopt, dat de pers zijn bedoeling zal begrijpen". Komend staatsiebezoek K.L.M. vliegt Adenauer naar Athene en Istanboel Voor het staatsiebezeok van bondskanse lier dr Konrad Adenauer aan Grieken land heeft de Westduitse regering het K.L.M.-toestel Prinses Marijke gechar terd. Onder gezagvoerder B. M. van der Heyden zal het toestel het Duitse gezel schap op 9 Maart van Keulen naar Athene vliegen en daarna terugkeren en 26 Maart zal de Prinses Marijke dr Ade nauer en zijn gevolg uit Istanboel weder om naar Keulen vliegen. Op deze reizen voert het toestel na de landingen de Duitse Bondsv lag. Stewardes is mej. Aviola Viruly, doohter van commodore Tramdirecteur kreeg f 600 boete Wegens overtreding van de arbeids wet is de directeur van de Noord-Zuid hollandse Vervoer Maatschappij, de beer J. J. J.. Zaterdag door de kantonrechter Haarlem overeenkomstig de eis ver oordeeld tot twintig geldboeten van ƒ30. Prins Bemhard heeft Zaterdag op het Witte Huis te Washington een onderhoud gehad met Presi dent Eisenhower. In opgewekte stemming poseerden beiden voor de fotograaf. (Telefoto). In 't nieuwe Egypte Meer macht voor Nasser, minder voor Naguib Premier Gamal Abdel Nasser var Egypte is met ingang van gisteren mili tair gouverneur van zijn land geworden in de plaats van Naguib. Ingevolge de staat van beleg - reeds sinds 1952 van kracht is is Nas ser bovendien bekleed met buitengewone bevoegdheden. Bij razzia's onder de leden van grootste communistische organisatie die er tot dusverre in Egypte is ontdekt", zijr 41 mensen gearresteerd. Er werden ge weldige hoeveelheden propagandamate riaal in beslag genomen alsmede zever drukpersen. DAT de N V. Philips te Eindhoven bij Hasselt (België) een bouwterrein heef', gehuurd om er mettertijd een fabriek te vestigen. DAT aan S. H. Warringa op verzoek, wegens gezondheidsredenen, ontslag is verleend als administratief directeur der Ned. Heide Mij. DAT het kustvaartuig Follonica (321 brt) van de Verenigde Kustvaartbelangen te R'dam verkocht is aan kap. J. M. Smit, Groningen. DAT op de werf Gusto te Schiedam het voormalig loodsvaartuig Spico is gedragen aan het zeecadettencorps Jacob van Heemskerk. DAT de Limburgse architecten bij de Maatstrichtse raad geprotesteerd hebben tegen het ontwerp van de Wilhelmina- brug, daar het plan h.I. niet strookt met het stedebouwkundig karakter van Maas tricht. DAT de opening van het tweede cre matorium te Dieren is uitgesteld van 13 Maart tot 24 April, daar de toegangs wegen tot het gebouw tijdelijk onbegaan baar zijn door het weer. DAT gen.-maj. b.d. Ch. Kies benoemd is tot voorz. van de Ned. commissie voor int. natuurbescherming als opvolger van wijlen mr dr P. G. van Tienhoven. DAT een 63-jarige expeditieknecht by zijn werk in het C S -A'dam zijn porte feuille met f963 even naast zich neer legde en vergat, waarop een ander zich er over ontfermde. DAT de Partij v. d. Arbeid op 31 De cember j.l. 112 353 leden telde en 918 afdelingen. DAT de Ned. zeesleepboot Oostzee Za terdag in Rio de Janeiro aankwam om het casco van de Braziliaanse kruiser Minas Gerais (10.000 toni voor de sloop naar Italië te slepen. Dat rechercheurs van de rijkspolitie te water uit A'dam in IJmuiden een 43-j Chinese wasser-strijker van boord haalde, wegens aanslag met een hakmes op de Chinese kok, die ernstig gewond werd. DAT tegen de veevervoerder A. K. uit Nieuwland in Middelburg 8 mnd is ge- eist en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor 2 jaar wegens aanrijding van een bus op de rijksweg onder Riiland-Bath. waarbij 2 inzittenden van de bus om het leven kwamen. lelijke opvoedingsi-nrichting Nederlands Mettnay te Eefde. onder Zutphen. is gis- terimmgeni uitgebrand. Toen de brand omstreeks half zeven- werd ontdekt, sloe gen de vlammen reeds uit het dak. Op het ogenblik da-t de brandweer arri veerde. had1 de brand, aangewakkerd door een sterke Zuidwestelijke wind. reêd* zo'n omvaog aangenomen, dat er geen sprake meer van was het kerkje te be houden- Men moest zich beperken tot de nablussing- Na ruim 1 uur was het vuur bedwongen. Het kerkje brandde ge heel uit- Het pas enkele jaren in de kerk aanwezige ongel, ter waarde van 30 000 gulden, werd een prooi der vlam- De schade wordt geschat op ongeveer 100.000 gulden en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt De brand is ontstaan boven in de kerk. in de omgeving van de kachel- Op wel zeer „stijlvolle" wijze vierde het Delfts bouwkundig studentengezelschap Stylos het 12e lustrum. Men was naar Amsterdam gekomen om in de aula der gem. universiteit met de Amsterdamse burgemeester een debat te beginnen over het eventueel in Amsterdam te bouwen nieuwe stadhuis. Na het debat, dat geleid werd door de herboren bouwmeester van het Koninklijk Paleis op de Dam, Jacob van Campen, heeft deze op de Dam aan burgemees ter d'Ailly de eerste steen voor 't nieuwe stadhuis aangeboden. Aronluur in Amsterdam Tram ontspoord - niets bemerkt Tientallen passagiers van een bijwagen van lijn 16 hebben Zaterdag in Amster dam zonder dat zij het wisten een hachelijk avontuur beleefd, aldus De Tel. Even voorbij het Victoria-hotel raakte de wagen uit de rails, zwenkte naar linke en reed enkele tientallen meters naast het tramspoor verder. De bijwagen koers te steeds meer naar links en belandde tenslotte in de andere rails. Niemand bemerkte het, ook de bestuur, dor van de tram niet; hii moest door een bestuurder van de tram, die m de rich ting van het Centraal Station reed. door geschreeuw en armgezwaai worden ge waarschuwd, omdat deze niet kon pas- Klachten van opvarenden Acht van de 20 stakende bemanningsleden op Schiphol aangekomen Acht van de twintig leden van de be manning van het Nederlandse vracht schip Amstelstad, die in de Japanse ha ven Otaru na een ruzie tussen een sto ker en de eerste stuurman van het schip zijn weggelopen, zijn gisteren met het K.L M.-lijntoestel uit Tokio op Schiphol aangekomen. Er waren er nu slechts acht. omdat in het vliegtuig geen plaats meer was. De overigen zullen weldra volgen. Na hun aankomst zijn de acht zeelie den in opdracht van de officier van Justitie te Amsterdam langdurig ver hoord door de groepscommandant van de recheche van de rijkspolitie te water. Het was een voorlopig onderzoek in afwach ting van nadere gegevens van de overige leden van de bemanning en van de scheepsleiding. Pas als al die gegevens binnen zijn, kan blijken of een vervol ging tegen deze zeelieden zal worden in gesteld. Na het verhoor, dat lrt totaal enige uren duurde, konden de zeelieden op eigen gelegenheid naar huis gaan. De 19-jarige matroos G. Prins uit Am sterdam vertelde, dat voor de jongste reis van de Amstelstad. die op 6 Novem ber begon, een hele nieuwe bemanning op het schip was gezet. De vorige kapi tein moet ontslagen zijn, omdat hij te veel eten gaf. en dat kostte de maat schappij te veel geld. „Het eten. dat wij kregen, was slecht bereid. Bovendien was de ligging slecht", aldus deze matroos. De rederij, maatschappij Amsterdam heeft verklaard, dat de dekens voor de reis gestoomd zijn, maar dat kan r zijn. De dekens waren gerafeld en zaten >1 met teer. vertelde Prins. Hij gaf vervolgens het relaas gebeurtenissen in Otaru. ..Toen de eerste stuurman de stoker Schirman in zijn hut stomp tegen het oor had gegeven, de maat vol. Een delegatie van vijf is naar de kapitein gegaan en heeft geëist, dat de eerste stuurman van boord gaan. Zo niet. dan zouden de 21 le- van de bemanning, die de koppen elkaar hadden gestoken, het schip verlaten. Verdere grieven van de be manning waren, dat het stuurmechanisme niet in orde zou zijn en dat twee red dingboten volgens hun verklaring lek waren. De kapitein heeft de schouders opgehaald en gezegd, dat hij er niet aan dacht de eerste stuurman van het schip te sturen. Daarna hebbende 21 leden van de bemanning het schip verlaten en zijn naar het agentsohap in Otaru gegaan De bootsman heeft zich daarna laten overhalen om weer aan boord te komen. Door agenten van de Japanse politie zijn wy weer aan boord gebracht. De kapitein wilde de overgebleven vier mannen van de delegatie en Schirman echter niet meer aan boord hebben en toen zij weer door de politie van het schip werden verwijderd, hebben wij ons bij hen aan gesloten". Dc 30-jarige stoker C. J. Schirman uit Amsterdam, die de ruzie met de eerste stuurman kreeg, vertelde, dat hij op zijn vrije dag opdracht kreeg de winches te smeren. Hij wilde het niet en werd toen in de hut van de eerste stuurman geroe pen, waar hij een stomp kreeg. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: HchtbTw. licht bêw. licht bew. \-ï windstil Z ZZW i zzo Z I windstil NW i zzo NO Opklaringen Het K N M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met flinke opklaringen, maar vannacht en morgenochtend hier en daar mist Aanvanke lijk weinig wind, later zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wind. Van nacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. eOp- gemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan Dinsdag: Zon van 7.10 tot 18.32 uur; Maan van 8.27 tot 24.00 uur. Op 11 Maart

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1