Waarom aan groei van plant een einde boom en Nederlander ontwierp twee prachtige UNO-zegels NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 6 MAART 1954 RAADSEL VAN EEUWEN HER Remstoffen bewaren evenwicht in het rijk der natuur (Door piot. di A. Stolk) FR BESTAAT een oud Duits spreekwoord, dat als volgt luidt: „Es ist dafür gesorgt, dass die Baume nicht in 'den Himmel wachsei;". Wat de oorzaak wel mag zijn van het feit, dat na verloop van tijd zowel aan de groei van bomen als ook van kruidachtige planten een eind komt, daar over laat dit spreekwoord zich niet uit. Dit is trouwens lang een groot raadsel geweest, waarover weinig met zekerheid was te zeggen. Nu willen wij niet beweren, dat dit raadsel tegenwoordig volledig is opgelost, maar wij kunnen toch met een -zekere voldoening vaststellen, dat wij hiermee wel wat verder zijn gekomen. Dit bleek mogelijk te zijn door de ontdekking van bepaalde stoffen, waarover wij in dit artikel het een en ander willen meedelen, de zogenaamde plantaardige remstoffen. dienen feit, dat het zaad van een vrucht over het algemeen eerst ontkiemt, wanneer dit is vrijgekomen of wanneer de vrucht is verteerd- Deze belangrijke waarne ming van Magnus bleef echter voorlo pig op zichzelf staan- Het zou immers tot 1874 duren, voordat Wiesner. de gro te Duitse plantkundige, zich weer met het remmingevraagstuk ging bezighou den. Hij kon de resultaten van Magnus bevestigen en deed bovendien nog de ontdekking, dat het vruchtvlees niet slechts het eigen zaad remde, maar ook verschillende andere zaden- De remstof bleek bijgevolg een algemeen karakter te dragen; hij was. zoals men dat noemt niet-soortspecifiek- Wij hebben nu reeds kennis gemaakt met twee verschillende soorten van rem ming, namelijk de remming van soort eigen zaad of zelf remming (bijvoorbeeld: de remstof van plant A remt het zaad van plant Ai en de remming van soort- vreemd zaad (bijvoorbeeld: de remstof van plant A remt het zaad van de plan ten B, C en D). Deze remming van soort- vreemd zaad kon Wiesner ook bewerk stelligen met behulp van de slijmstof van de bekende maretak of vogellijm. Steeds veidei In navolging van Magnus en Wiesner werden in het tussenoorlogse tijdperk van de twintigste eeuw ook bij andere piianlen remstoffen aangetoond, waar van wij slechts een aantal zullen noe men. zonder er nader op in te gaan- Zo kennen wij tegenwoordig de peien- remstof, de appelremstof. de tomaten- remstof. de boekweitremstof, de remstof van de zonnebloem, de remstof van de haver, enzovoort Nu zou men op grond van het met-soortspecifieke karakter van de remstoffen gemakkelijk kunnen denken, dat men bij deze remstoffen steeds met dezelfde chemische stof heeft te doen. Dit kan echter geenszins het geval zijn, want. naast verschillen in chemische eigenschappen kunnen de remstoffen ook nog een verschillend ge drag ten opzichte van de temperatuur vertonen. Terwijl sommige door hoge temperatuur worden ontleed en daar- Voordait wij daartoe wij allereerst vast te stellen, onder het begrip „remstof' heeft te ver staan. Welnu, een remstof is een stof. door een bepaald orgaan van het plan- tenlichaam (bijvoorbeeld de wortel, de stengel, het blad. de vrucht) geprodu ceerd en eventueel uitgescheiden, die in staat is om het groeiversohijnsel te rem men of zelfs geheel en al stop te zetten Het spreekt wel voor zichzelf, dat de or ganische ontstaanswijze niet in deze de finitie kan worden gemist, want anders zou men een groot aantal chemische stof fen ook als echte remstoffen moeten be schouwen- Men zou natuurlijk een onder scheid kunnen maken tussen organische en anorganische remstoffen, om daar mee uit te dirukken, dat de remstoffen al dau niet door een levend organisme zijn geproduceerd. Maar aangezien in de chemie de termen „organisch" en „anor ganisch" een geheel andere betekenis hebben, geeft dit onderscheid licht aan leiding tot verwarring- Wij hebben deze r.aamkwestie echter slechts even aange roerd en zullen ons er niet verder mee bezighouden- omdat dit voor ons doei in het geheel niet nodig is- Wanneer wij spreken over een remstof, dan bedoe len wij daarmee een groeivertragende stof. die door de plant wordt geprodu ceerd. En na deze korte inleiding gaan wij die merkwaardige stoffen, die zeker wel wat meer algemene belangstelling verdienen, en bovendien de door hen veroorzaakte groeiremming wat nader beschouwen. Reeds in de middel eeuwen Gaan wij de geschiedenis na, dan blijkt ons. dat het verschijnsel van de groeiremming reeds geruime tijd be kend is. Zo heeft reeds omstreeks 1250 de bekende onderzoeker Albertus Mag nus remmingsproeven verricht met be hulp van het vruchtvlees van sappige vruchten, waardoor hij op overtuigende w(jze kon aantonen, dat dat vruchtvlees een remmende invloed uitoefent op de ontkieming van de eigen zaden. Daar- aanuemelijke verklaring gegevei het bekende ervarings- door onwerkzaam gemaakt, is dat met Deze prachtige dennebomendie recht omhoog naar de hemel wij zen, kennen ook de climax van hun groeiproces. Illllllll andere niet het geval- Men kan dus tem- peratuur-on'bestendige" of thermolabiele en „temperatuur-bestendi'ge" of thermo- slabiele remstoffen onderscheiden- Bo vendien was men in staat om bij de rem stoffen verschillen in chemisch opzicht aan te tonen: remstof A bleek bijvoor beeld in een ander oplosmiddel oplos baar te zijn dan remstof B en moest dus van deze remstof verschillen. Dit was zo de situatie omstreeks 1940- Figuur I In die tijd deed Fröschel enige publi caties verschijnen over zijn diepgaand remsiof-onderzoek. Fröschel was geer» onbekende in de wetenschappelijke we reld. Hij had reeds jaren geleden, een zekere vermaardheid verworven door zijn onderzoekingen over de invloed van het licht op het groeiverschijnseL Zijn remetofresultaten bewezen opnieuw zijn experimenteervermogen. Fröschel onderzocht de ontkieming van verschillende rassen klaverzaad. Daartoe legde hij de zaden op een reep filtreer- papier. een ruwe, vezelige papiersoort, die men met vloeipapier zou kunnen ver gelijken- Deze reep filtreerpapier werd door een glazen plaat ondersteund en hing aan één kant in een bak met water. Van. deze proefopstelling is in figuut 1 een vereenvoudigd schema gegeven De zaden kregen door middel van het filtreerpapier voldoende water toege voegd' en waren dus in staat om te ont kiemen. Het bleek nu, dat de zaden bij A veel beter ontkiemden dan die bij B, hetgeen men kan verklaren door aan Figuur II te nemen dat de waterstroom, waarvan de richting door een pijl is aangegeven, de door de zaden uitgescheiden remstof bij B heeft opgehoopt. In- een volgende proef werd de reep filtreerpapier bezaaid met twee verschil lende rassen zaad. namelijk met een slecht- en een goed-ontkiemend ras, zo als dit in figuur 2 is weergegeven (res pectievelijk S cn G). Wellicht heeft de lezer het resultaat reeds zelf bedacht: onder invloed van het slecht-ontkiemende zaad is ook de ontkieming van het goed-ontkiemenóe zaad sterk verminderd. Dit werd ver oorzaakt doordat de waterstroom (ook dit geval door een pijl aangegeven) i grote hoeveelheid remstof, die door het slecht-ontkiemende zaad was uitge scheiden. naar het goed-ontkiemende zaad had gevoerd- Hiermee was de oor zaak van de verschillende kiemkrachi van de klaverzaden ontdekt; deze kon immers niet anders zijn dan de uitge scheiden hoeveelheid remstof- De bron ontdekt Verschillende bronnen waren nu ont dekt, die voor de remstof-productie ver antwoordelijk konden worden gesteld, en het liet zich aanzien, dat door voort gezet onderzoek nog wel meer bronnen aan het licht zouden komen. Dit ver moeden werd door een groot aantal on- Figuur III derzoekingen ruimschoots bevestigd- Het is natuurlijk ondoenlijk en bovendien overbodig om hier op al deze onder zoekingen nader in te gaan. Wij willen ons beperken tot een onderzoek dat wij persoonlijk hebben verricht met betrek king tot de remstof van de gewone ui- Wij kozen dit onderzoek opzettelijk, om dat aan1 de hand1 hiervan verschillènde bijzonderheden omtrent de remstof en van het remiminigsverschijnsel goed zajn te demonstreren. Met behulp van een speciaal voor dit doel ontworpen cn geconstrueerd appa raat, waarmede de uien op water wer- Alles inde natuur ook deze. loof boom) heeft de geheimzinnige remstoffen in zich, die het groei proces op een zeker ogenblik tot stilstand doen komen. den gekweekt vrijwel op dezelfde wijze als de bekende watercultuur van hya cinten waren wij in staat om de groei* snelheid van de uicnwortels na te gaan In figuur 3 is het principe van de me ting schematisch weergegeven. Van een ongeveer 10 gram zware ui groeit een ortel in een glazen vat met water- Op tijdstip I wordt de stand van de wortel- op bepaald (A). Daarna bepaalt men op tijdstip II. bijvoorbeeld 24 uur later, de stand, die de wortel-top dan inneemt In de tijd I tot II 16 de wortel, vooropge steld dat haj geen krommingen heeft vertoond, BA mm gegroeid. Uit deze gegevens is op een eenvoudige wijze de groeisnelheid van de wortel te bere- Vóór de proef was reeds voor remslo) water gezorgd, door een hoeveelheid wa ter gedurende een bepaalde tijd in con tact te brengen met het sterk ontwik kelde wortelstelsel van grote uien proeven bestonden nu hierin, dat wij allereerst van een in vers leidingwater groeiende wortel zo nauwkeurig mogelijk de groeisnelheid bepaalden. Daarna werd het leidingwater door remstoffen vei gen- en de groeisnelheid opnieuw bepaald. Deze groeisnelheid1 blijkt den sterk minderd te zijn. Proeven op een ui Wanneer nu echter na de remstof pe riode weer vers leidingwater als milieu wordt gegeven» dan kan de wortel haar normale groeisnelheid hernemen. Hier uit blijkt dus, dat het remmingsproces omkeerbaar is- Figuur 4 geeft van dit alles een aanschouwelijke voorstelling. Bij I ziet men de lenigtetoename (geka rakteriseerd door begin- en eindstadi um) van een gedurende 48 uur in ven leidingwater groeiende wortel. II laai dezelfde wortel zien tijdens haar groei in remstof water de groei is dus sterk vertraagd- De normale waarde wordt echter spoedig bereikt, wanneer milieu weer uit leidingwater bestaat, als in II is aangegeven. Om de wortelremstof van de ui nader te karakteriseren was het natuurlijk van belang om haar gedrag ten opzichte van de temperatuur na te gaan. Uit desbetreffende proeven bleek, dat een verhitting op 100 graden- Celsius uitstekend werd verdragen, zodat wij deze Figuur IV remstof als „temperatuur-bestendig" of thermostabiel moeten beschouwen. Als gevolg van deze eigenschap was het mogelijk om het remstof water door hitting bij matige temperatuur in te dam pen en op die wijze te concentreren, waardoor wij een versterkte worteLrem- mirag konden verkrijgen. Tenslotte moet nog een merkwaardige eigenschap van de wortelremstof worden vermeld, die door een aantal proeven, waarop wij niet nader zullen ingaan, aan het licht trad- Daarbij bleek namelijk. na verloop van tijd een remstof- oplossing zwakker wordt, zodat de re mende werking afneemt. Men zou ki nen zeggen, dat de remstof veroudert. Groeistilstand Het zal de lezer ongetwijfeld dui delijk zijn geworden, dat er in de loop der jaren reeds veel werd ont dekt met betrekking tot het rem mingsverschijnsel. Natuurlijk blijven er -nog talloze raadselen bestaan. Maar wij menen toch wel te mogen zeggen dat er een tip van de beken de sluier werd opgetild en dat wij tenminste verschillende mogelijk heden van verklaring kunnen zien Wij mogen wel concluderen, dat de remstoffen naast de groeistoffen een grote rol in het plantenrijk spelen. Anderzijds moeten wij vanzelfspre kend niet al te sterk gaan generali seren en voortaan alle remming met behulp van remstoffen willen ver klaren. Maar toch zijn wij overtuigd van het feit, dat deze remstoffen een belangrijke rol spelen bij de groei stilstand van verschillende organen, zowel het blad als de bloem, de wor tel als de stengel en de vrucht. En zonder twijfel is het mede aan hen te danken, dat onze bomen, hoe machtig zij hun kroon ook naar de hemel heffen, die hemel nooit be reiken. Uit de postzegelwereld Door G. J. PEELEN OP DE DAG, dat in Luxemburg de klokken beierden en de vlaggen uit gingen ter ere van de jonge prinses, die in Betzdorf geboren werd, herdacht België, het geboorteland van de jonge moeder, dat haar groot vader Koning Albert bij een rotsbeklimming in Marche-les-Dames, bij Namen, verongelukte, 17 Febr. 1934. Men is die zeer beminde vorst nog niet vergeten, en men wil in Namen, in de omgeving van de plaats van het ongeval een waardig monument oprichten. De postzegels moeten mee helpen de gelden daarvoor bijeen -te brengen. Op een; serie van drie toeslagzogels vinden we twee afbeeldingen van he'. monument, en (onze afb. 1) de plaats van het ongeluk: de steile rotspunt in de Ardennen. De reis van het Engelse vorstenpaar gaat verder, ook op de post zegels- Nu is Australië aan de beurt ge weest. Afb. 2 geeft een portret van beide sfb- 3 van de Koningin alleen, in 't kro ningsgewaad. waarin ze ook het parle ment opende. Vijfentwintig jaar geleden werd het verdrag van Lateranen geslo ten waardoor na drie jaar van onderhan delingen. tussen de H. stoel en Italië, door de stichting van Vaticaanstad een goedgeregelóe onderlinge verhouding vastgesteld werd- Zowel Italië als Vati caanstad vieren dit jubileum met een tweetal zegels: afb. 4 van Italië geefit een kij-kje op het Lateraans paleis, waarin ondertekening van het verdrag plaats vond. en afb. 5 van Vaticaanstad: de toen malige Paus Pius XI, en een luchtfoto van het Vatioaan- De Verenigde Naties gaven een tweetal zegels uit ter ore van de F.A-O.. de Int- voedsel- en landbouworganisatie van de U.NO, afb- 6. een mooi symbolisch zegel waarmee onze landgenoot Dink van Gelder uit Veere de le prijs in de ont werpprijsvraag won. Hij werd 1000 dol lar rijker, en de U.N-O- een paar prachti ge zegels. Zweden gaf ter gelegenheid van de wereldkampioenschaps-wedstrij den skiën een tweetal zegels uit aan de ski-sport gewijd, afb. 7 en 9. Dit zijn de vreugden van de winter. Afb- 8 van Oostenrijk laat de keerzijde van de medaille zien: een toesla gzege: ten bate van de ..Lawinenopfer". de slachtoffers van de lawinerampen» een opdruk op een bestaand zegel met een winters sneeuwlandschap Ook hierin weerspiegelen de postzegels nauwkeurig het dagelijks leven» van vreugde en ver driet. vlak naast elkaar. Bij de vele Oo6t-Europese landen, die het overlijden van Lenin, 30 jaar gele den. herdachten, wilde ook Roemenie niet achterblijven- Ook daar een herden- kmgszegel onder het motto: 30 jaar zon der Lenin. Afb- 11. Amerika vierde, ook door middel van de postzegels, een -tweetal jubilea. Aller eerst het 200-jarig bestaan van de be roemde Columbia universiteit, waarvan ja ons Koninklijk paar en Prinses WU- fflmirva eredoctor zijn- Het zegel geeft een afbeelding van de ..Low Memorial Library", de bibliotheek der Universiteit en draagt het veelzeg gend onderschrift: ..Man's right to know ledge and free use thereof: het recht van de mens op wetenschap en het vrij gebruik daarvan- Of deze mooie zin spreuk ook altijd vxilledïg toegepast is opzichte van de negers. laten we in bet midden, (afb- 10). Afb- 11 memoreert het! feit dat 100 jaar Tram van Bergen naar Bergen aan Zee Na lange en soms heftige debatten heeft de gemeenteraad van Bergen (N.-H.) Donderdag met 3 stemmen tegen. B. en W. gemachtigd tot de oprichting van een trambedrijf voor een tramverbinding tus- :n Bergen en Bergen aan Zee. De tram zal rijden van 15 Juni tot 1 September. Het personeel denkt men o.m. erven uit werkstudenten. De dienst zal onderhouden worden met één rijtuig, dat 50 zit- en 200 staanplaatsen bevat. Er zullen gemiddeld 25 ritten per dag worden gemaakt. Ook Dordtse rechtbank: Prijsvraag met guldens niet strafbaar De directeur van een dagblad in Dor drecht. die muntbiljetten van een gulden omloop heeft gebracht welke men kon inwisselen tegen biljetten van een rijksdaalder, is door de Dordse recht bank vrijgesproken. De rechtbank bleek a mening te zijn, d>at hier geen sprake geweest van overtreding der loterij- it. Daarmee bevestigde zij de uitspraak van het kantongerecht en de eis van de officier van Justitie. geleden door de ..Gadsen-purchase" een van de vele gebiedsaankopen uit die tijd. het gebied van Nieuw Mexico aanzien lijk uitgebreid werd. De landkaart bo venaan laat dit duidelijk zien; een grote lap tussen Mexico. Nieuw Mexico en Arizona- Daaronder zien we de pioniers per ossewagen en te paard hun entree maken in het nieuwe gebied, lussen manshoge cacteeën- 15 millioen dollar werd voor deze gebiedsafronding betaald, na de succesvolle oorlog met Mexico. D» Rio Grande rivier werd daardoor grens rivier tussen de V-S. en Mexico- Men had. in de vorige eeuw blijkbaar reeds een goede neus in de Ver. Staten. In hetzelf de jaar bijv waarin Californië aan de Verenigde Staten kwam. werd daar het eerste goud ontdekt! Alleen toen een paar jaar later (1867) Seward voor 7 millioen de „Ijskast" Alaska van de Russen kocht werdi er aanvankelijk gespot met zijn „iceibox", lot men ontdekte, hoe vrucht baar de grond, hoe rijk de bodem aan ertsen was- En nu. in- 1954? De gemoeds rust in de U-SA. zou denkelijk heel wat minder zijn als Alaska nu nog in Rus sische handen wasen de wereldvrede nog verder af Aspirin Nieuwe commandant voor Willemsoord Mutaties bij Koninklijke Marino Kap.-lt. t. Z. H. A. W. Goossens zal op 23 April het bevel van het Kon. Instituut voor de Marine le Wi.lemsoord over nemen van kap.t.Z. J. K. Muller. Kap.ltt. Z. Goossens dient thans nog als chefstaf van hert smaldeel vijf. Kap.t.Z. J. K. Muller zal worden ge plaatst bij -de hoofdafdeling materieel van het ministerie van Marine, waar hij zal worden belast met de coördinatie van de aanbouw van de onderzeebootjagers. Kap.t.Z. J. G. Broekhuijsen heeft ont slag uit de zeedienst verzocht wegens langdurige dienst. Hij zal medio Mei a:s commandant maritieme middelen te VUs- simgen en commandant van Hr Ms Jacob van Heemskerck worden vervangen door kap.t.Z. N. W. Sluljter. Kap.t.Z. Sluiiter was tot voor kort com mandant van Hr Ms Johan Maurils van Nassau. Op 15 Maart zal kap t Z. P. A. Riedel worden ontheven van de functie van di recteur van de Rijkswerf te Willemsoord (Den Helder). Met de waarneming van deze functie Is belast kap.lt.LZ. A. J. C. Bax, thans onderdirecteur van deze werf. Kap.t.Z. Riedel zal worden belast met het toezicjvt op de aanbouw van de 32 kustmijnenvegers en 5 patrouil.'evaartul- gen, die op verscheidene Nederlands® werven gedeeltelijk in off-shore procure ment cn gedeeltelijk op Amerikaanse tegenwaarde-rekening worden gebouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3