Spraakstoornissen Pacific-oorlog gaf Iiem genadeslag Russische leven 4 ZONDAGSBLAD 6 MAART 1954 DE INDISCHE NEDERLANDER (V) JAPSE GESTAPO MAAKTE TALRIJKE SLACHTOFFERS Jungle Pimpernel en vele anderen bleven dappere wederstand bieden f\E grootste fout, die het Neder- lands Indisch bewind maakte", aldus schreef mij de Indisch Neder landse oud-journalist VV. K. van Daa- Icn, „was de oorlogsverklaring aan Japan zonder eerst de ruim 200.000 (Indisch-) Nederlandse vrouwen en kinderen uit de Archipel te evacue ren". Niets is minder juist De Pacific-oorlog heeft de in Indië ge wortelde Nederlander een genadeslag toegebracht, en hem van leidende groep doet degraderen tot een „displaced Op 8 December 1941 begon voor Ne derlands Indië de Tweede Wereldoorlog. Deze werd echter in de eerste maanden buiten de perimeter uitgevochten. Wij verloren een belangrijk deel van onze beste strijdkrachten in Singapore en tij dens de Japanse invasie op Java zaten wij zo goed als zonder vliegtuigen. De meest gigantische veldslag op Ja va vond plaats in het Preangcr-geberg- te boven Bandoeng. Daar verloor het vijfde Bataljon Infanterie KNIL, waar schrijver dezes als mitraillist deel van uitmaakte, circa 80 pet van zijn man schappen. Wij hielden als verdedigers van de Bercnschotlinie «Tjiaterstellin- gen) vier dagen stand, en hakten golf op golf Japanse stoottroepen in de pan, doch het was het gebrek aan een lucht macht. dat ons het onderspit deed del- De kapitein-vlieger Van Helsdin„_._ steeg alleen op met een Brewster Buf falo terwijl de enkele, uit Singapore te ruggetrokken Engelse piloten op de ba sis hem afsnauwden met een: ..Fight your own struggle". Ja. vecht je eigen strijd, hadden we als principe moe ten huldigen toen de Engelsen in Sin gapore brulden om steun. Van Helsdin- gen bond de strijd tegen zeven Japan se Zero's aan, schoot er drie van neer en stierf de heldendood. Schrijver dezes heeft hem zien vallen. Verder de artillerie-kapitein Hendriks, eveneens Indisch-Nederlander. Dank zij zijn geschut, dat martiaal bleef vuren ondanks vernietigende aanvallen van de vijandelijke luchtmacht, werd de Japan se tank-colonnes verhinderd de Beren schot-linie te doorbreken. En tenslotte, maar niet de minst be langrijke: kolonel Bakhuys, de ..held van Soebang" Deze kleine, donkerge- teinte KNIL-officier, op een na de bes te sabelschermer van het KNIL. stond bij de Ambonncsc militairen bekend als vlucht. Hij gaf zijn mannen de order zich te verspreiden en de vluchtenden ri gorous over de kling te jagen. Hij-zelf stelde zich aan het hoofd van een gese lecteerde schare Indische Nederlanders en Ambonnczcn en overviel een Japans officierskwartier. De Japanners werden verrast en gaven zich zonder strijd over. wellicht in de veronderstelling dat hun achterhoede hen weldra bevrijden zou. Een en ander was niet naar de zin van „de Tijger" Bakhuys. Hij daagde de beste schermer onder de Nlpponsc offi cieren uit op een duel en gaf hem daar voor diens Samurai terug. Het tweege vecht duurde slechts kort; de Japan ners werden met stomheid geslagen bij het aanschouwen van een dergelijke schcrmvaardighcid bij de KNIL-officier. BIJ de tweede uitdaging zwegen ze al len als het graf. Overigens werden ze sportief behandeld en gevankelijk mee gevoerd. De drie genoemde Indische Nederlan ders werden begiftigd met de Militaire Willemsorde Van Helsdingcn pos- thuum. bewind werd een nieuw tijdperk inge luid voor de Indische Nederlander. Het was er éën van ongehoorde ellende... Niet slechts de Jnpnnner wreekte zich op de ex-Nederlandse Imperialist, doch nok de Indonesische extreem-na tionalist. De Nederlandse mannen «zo wel militairen als burgers) werden ge ïnterneerd, zelfs de meest donkerge- teinte z.g. ..kampong-Indische-Nedcrlan- der". Dit is uniek in de historie; een volks groep van circa 250 000 zielen werd ri gorous in tweeën gesplitst; de weerbare der heeft in die benarde tijd terugver langd naar de verspeelde kansen van zich een eigen vaderland op Nieuw-Gui- nea te scheppen. Door schade en schan de wordt men wijs... list W K. van Daalcn in zijn gedenk schriften, ,,is nochtans niet bekend met het feit dat alle Nederlanders «ook de burgers) van beiderlei kunne in Japanse concentratiekampen terecht kwamen. Toen ik vertelde, dat mijn 80-jarige moe der werd opgesloten, en op 9 Juni '43, tijdens de aardbeving te Padang, onder instortende balken van een loods in het vrouwenkamp om het leven kwam, toon de men zich zeer verbaasd..." Maart Nog wachten de berken, nog weifelt de iep; maar 'k weetdat een vogel de lentefee riep- Nu ruist door de lanen haar luchtige tred en 't crocust reeds, waar zij haar voet heeft gezet. Ze tikt op de bomen; ze raakt aan een struik: De ribes wordt roder, de wilg krijgt een pruik. Insecten verkennen het land en de lucht en 't winters geweld is naar elders gevlucht. P. DE VRIES. Hierbij zij toegevoegd, dat de Jap een veniinigc fluistercampagne op touw zet te; bijv kregen de vrouwen dagelijks te horen, dat hun mannen tijdens depor tering naar Japan door Amerikaanse on derzeeboten in de grond waren geboord, en dat de oorlog nog twintig jaar duren zou. Slechts zij. die een sterk geloof be zaten, behielden het moreel, de zwakken legden er het bijltje bij neer. Tijdens het werk buiten het kamp (cor veeën). werden de Nederlandse geïnter neerden onder bewaking van honende inheemsen gesteld... Ondanks de vernederingen weigerde de Indisch-Nederlander tot verraad over ,,Éen van de voornaamste program ma-punten van de Japanners", citeren wij uit mr. W. H. J. Elias: ..Indië on der Japanse hiel", was kunstmatig een scherp onderscheid te scheppen tussen Europeanen en Indo-Europeanen. Onze Nederlands Indische wet hecft'deze on derscheiding nooit gekend. Ook in de practijk van het Indische leven bleek deze wet geen dode letter, maar vond men Indo-Europeanen in groten getale onder bankdirecteuren, leden van de Raad van Nederlands Indië, hoge amb tenaren, dokters, officieren, ingenieurs. Allen werden op dezelfde voet behan deld als de in Nederland geboren Ne derlanders. Maar de Japanner is van een andere mening. In een van de eerste felle re devoeringen van de Japanner, te Tasik- malaja. werd de Indo-Europeaan aange raden zich zo snel mogelijk gelijk te drukt worden. Veel succes heeft dit dreigement niet gehad. De Indo-Europeanen ble ven aan het Nederlanderschap trouw. Zij waren het die aan duizenden en duizenden geïnterneerden onnoemlijk veel goeds hebben gedaan. Zij waren het die vrijwel allen bij Kempei (Jap- se Gestapoen Inheemse P.I.D. terecht kwamen en de ergste martelingen voor hun heldhaftige houding moesten ondergaan TNe pogingen, die de Jap ondernam om de Indische Nederlander voor het Japanse leger te winnen, werden met gehoon ontvangen. We zullen hierover onze Johan Fabricius in zijn: ..Hoe ik Indië terugvond", aan het woord laten: „De Indo-Europeanen werden door de Japanner uitgenodigd om zich voor Azië te verklaren en voor Dni Nippon, de Beschermer van Groot-Azië. te strij den. Toen een paar honderd jonge In do's bij zo'n opwekking wat te nadruk kelijk ..neen!" zeiden, werden zij in de Glodoksc gevangenis geworpen, mishan deld en uitgehongerd; zij voedden zich op het laatst met ratten en wat een cel verder aan eetbaars kan opleveren, en slechts een klein gedeelte keerde levend terug. Door vrijwel over de ganse linie trouw te blijven aan haar Europese status, had de Indo-bevolking zich de bijzondere toorn van Soekarno's jeugdige volgelin gen op de hals gehaald. Op hen en op de Ambonnezen hadden de pemoeda's «Indonesische extremisten) het in de eer ste plaats gemunt", aldus Johan Fabri cius. Enkelen dier gedetineerde Indische Nederlanders wisten uit het kamp te vluchten, en voerden een guerilla-strijd tegen de overweldiger. Bekend werd o.a. de aanvoerder der ondergrondse op Java Welter, een zoon van het huidig kamerlid. Hij werd ech ter door verraad gegrepen en gefusil leerd Een van zijn naaste medewer kers was Piet Lokollo, de tegenwoordi ge minister van bevoorrading der Re publiek Zuid-Molukkcn. Van de nu nog levende Indische Ne derlanders. die In de Japanse periode i hebben lereerst dr Vic de Bruin, de ..Jungle Pimpernel", die in het hart van Nieuw- Guinea spionnagewerk verrichtte in dienst van de geallieerde intelligence service. Hij leefde tussen de bergpa- poca's een sober, en voor een Europeaan streektalen en wist zich te omgeven met trouwe Papocase volgelingen, die hem tot op de dag van heden afgodisch ver- Dan nog Maurits Kokkclink. Deze In- disch-Nederlandse kolonist uit Manokwa- ri (Vogelkop van Nieuw Guinea) riep tijdens de capitulatie van Nederlands Indië een keur van Jonge Indische Ne derlanders te wapen en trok met hen de wildernis in. Met dat handjevol man nen koerde hij zich tegen een overmacht 40.000 Japanse militairen. Hij werd zijn hoofd werd uitgeloofd. De schrijver van dit artikel, ge decoreerd met het Bronzen Kruis voor krijgsverrichtingen aan de Berenschot-linie. Tientallen Japse jungle-patrouilles za gen hun basis nimmer terug, zij vonden een radicaal einde in de maagdelijke rimboe van Nieuw-Gulnea, waar Kok kclink en zijn jongens de scepter zwaai den. Daarnevens onderhield hij een ge regeld radiografisch contact met het ge- nllieerd bevel te Mcrauke, Zuid Nieuw- Guinea. Meer dan twee jaar voedden Kokkelinks guerilla's zich met sago en bosproducten. Vlees was er volop: een goedgemikt schot betekende een stevig brok wildbraad. Later wisten Nederland se vliegtuigen zijn schuilplaatsen te vin den en dropten ammunitie en voedsel. Doch voor de Japanner bleef hij tot aan het einde van de oorlog even onge naakbaar als de woestenijen, de regen oerwouden van Nieuw-Guinea: zijn do mein... T-Tet overgrote deel der Indisch-Ne- derlandse geïnterneerden zag zich gedeporteerd naar Birma en Japan, om er resp. aan de beruchte Birma-road slavenwerk te verrichten en in de diep- mijnen van Nagasaki. In Birma bleken de Ind. Nederlanders taaier te zijn dan de pur sang Europe se krijgsgevangenen. Maar dit kon ook de oorzaak wezen van het feit dat zij, behalve in de tropen geboren en geto gen. ook van kindsbeen gewend zijn zich met rijst te voeden. Niettemin stierven er duizenden. Zo ook in Japan. Hier maakten vele Indische Nederlanders, ondervoed en slecht gekleed als zij reeds waren, voor de eerste maal van hun leven kennis met de barre Japanse winter. Volgens de laatste telling heeft de Ind. Nederlandse groep ln de Pacific-oorlog circa 60.000 zielen verloren, dit is meer dan 30 pet. Welke Europees-Nederlandse volks groep heeft dit verlies geleden?... We zeiden reeds in een vorig artikel, dat de oorlog tegen Japan fataal is ge weest voor de Indische Nederlanders als leidende groep. Dit is zeker niet alleen aan de oorlog zelve of aan de naweeën daarvan te wij ten. doch bovenal aan het gebrek van een Indisch Nederlandse bakermat. Door het wegvallen van de werk gever: de Nederlands-Indische rege ring. werd de Indische Nederlander ontworteld. Toen pas zag hy in hoe zwak en kwetsbaar een volk is zonder eigen grond. De noodzaak het hoofd te buigen voor Aziatische werkgevers en maatschappijen heeft hem een mo rele knak toegebracht. En zijn merk waardig vasthouden aan het Neder landerschap, ondanks alles, heeft hem doen brandmerken als de verstokte, Oosterse speerpunt van het Neder landse Koninkrijk. Hier zal hij nog maals zwaar voor moeten boeten; de bersiapperiode. Maar dit is stof voor het volgende artikel KAREL C. SNIJTSHEUVEL en ouden van dagen anderzijds. Dc laat ste categorie werd aan haar lot overge laten Des te erger was hun toestand daar zij versnipperd lagen over het uitge strekte eilandenrijk, nergens een wijk plaats noch concentratiepunt hadden en tussen de Indonesiërs woonden, gehoond en bespot, zwak in alle geledingen, fi nancieel zeer afhankelijk. Na anderhalf jaar werden ook de vrou- geïnterneerd. Oprukkende Japanners, zich dekkend achter een tank van de Japanse Marine. (foto J. P. A. Bryl.j ZONDAGSBLAD 6 MAART 1954 5 Zo vroeg mogelijk deskundigen raadplegen (Van i medische medewerker) DE spraak van een mens is een belangrijk hulpmiddel in het on derlinge verkeer tussen de mensen. Onze kennis van deze functie is niet zo uitgebreid als die van het geschreven woord. Immers uit over oude tijden zijn ons lettertekens en handschriften bekend, maar de wire- en bandrecorder dateren van slechts zeer jonge datum. Even zo goed als het over twee duizend jaar interes sant zal zijn om onze spraak te be luisteren, zou nu ongetwijfeld menig een geboeid worden door de spraak en klanken van mensen uit het Ste nentijdperk b.v. Bij de normale spraak treedt een zeer samengesteld spierenspel op om de lucht uit de longen via strotten hoofd, keel, neus en mond tot die trillingen te brengen, die wij als woorden waarnemen. Men heeft kunnen aantonen, dat de buikspieren hierbij actief betrokken zijn. Het strottenhoofd bestaat uit een aantal beentjes met kleine spiertjes, waardoor met verschillen in spanning van de stembanden en veranderingen van de stemspleet verschillende tril lingen mogelijk zijn. Let dan nog op de functie van de tong en U begrijpt dat er een uitgebreide boodschappen dienst naar de diverse spieren bij het spreken in werking treedt, om het geheel te coördineren. U weet allen, dat het bij de spraak niet alleen gaat om het uitbrengen van woorden, maar dat zij ook in een bepaalde volgorde, in een be paald onderling verband en een be paald rhythme gezegd moeten wor den, opdat woorden worden tot zin nen met een zinvolle inhoud. Om te kunner spreken is in de eerste plaats nodig dat het kind nor maal kan horen. Hoe zal het kind de klariken van de moeder naboot sen als het die eerst niet gehoord heeft? En hoe zal het de verschillen de bewegingen en de woorden in hun betekenis onthouden als het kind geestelijk gestoord is? Wij komen zo als vanzelf bij de doofstomheid en bij het ontbreken van de spraakfunctie, die ernstige hersenafwijkingen met zich brengen. Wij kennen verschillende vormen van doofheid. Allereerst kan de ont wikkeling van het oor erfelijk ge stoord zijn. In de tweede plaats en U zal zich dat herinneren uit een artikel over de rode hond kan reeds v<iór de geboorte het gehoor orgaan dermate beschadigd worden, dat het kind doof ter wereld komt en dus ook later blijkt doofstom te zijn. Verder kunnen er beschadigingen bij de geboorte optreden, die hiertoe aanleiding geven, en ten slotte kun nen jonge kinderen na infectieziekten als nekkramp, bof en mazelen hun gehoor verliezen, zodat doofstomheid het gevolg is, ook al waren zij reeds begonnen te spreken. Het is van groot belang voor de ontwikkeling en voor het aanleren van de spraak, dat stoornissen zo vroeg mogelijk ontdekt worden. Men dient in het algemeen deskundigen te raadplegen, indien kinderen niet nor maal spreken als zij 2xh a 3 jaar oud zijn geworden. Men heeft tegenwoordig de Stich ting voor doven en slechthorenden, die zich ook het lot van deze klein tjes aantrekt. Men heeft leraren, die als spraakleraren georganiseerd zijn in de Vereniging voor logopaedie en phoniatrie. Men heeft artsen, die zich speciaal op spraakstoornissen toeleg gen en bij wie men terecht kan. Aan de universiteitspoliklinieken in Leiden, Amsterdam, Groningen en Utrecht heeft men hiervoor speciale S)e trap (XV) Uit de VOLKSWIJK z° belandt de bezoeker na het verrassende bezoek aan de Weduwe Kripper opnieuw op het overloopje. Maar op het moment dat hij dat doet ziet hij nog juist dc staart van iets, dat op een geheimzinnige processie gelijkt, opwaarts de trap naar dc derde verdieping opkronkelen. Het is 'n hummel van zo'n jaar of drie, die met handen en voeten de smalle trcedjes bestijgt. Kennelijk achter z'n Vader aan, want de bezoeker hoort hogerop een man nenstem brommen, maar uit het algemene gestommel valt op te maken dat er nóg meer mensen zolderwaarts streven. Blijkbaar is hier een compleet gezin aan het volksverhuizen. Maar hoe zit dat dan? Er wónen boven toch verder geen gezinnen? De bezoeker heeft ze toch stuk voor stuk gesproken, inclusief de zolder-verstekelingen. En het is toch niet denkbaar dat een of ander wildvreemd gezin netje zo maar uit pure klauterlust excursies naar de hanebalken onderneemt?! Nee, dc bezoeker snapt er geen zier van, maar ge lukkig heeft hy zo juist ecu vol- maakte informatiebron aangeboord en dus steekt hij nog even zijn hoofd om de deur uan de Weduwe Kripper en vertelt zijn bcvindin-, gen. Vraagt wie dat zijn mogen, die daar zo op schijnbaar avontuur de trapzee bevaren. „O?" zegt Weduwe Kripper, „O, wist U dan niet dat er twee ge zinnen op zolder wonen? Dat ene van de dochter hierachter en dan nog ern ander. Maar die moet U toch kennen I Hij is een zoon uan die juffrouw hier aan de overkant, maar dat zyn maar uan die lage huisjes en daar konden ze niet bij in blijven wonen Béste mensen zijn dat. Ze hebben drie jaar ge leden nog belijdenis gedaan. Dat U dat nou niet weet En ze gaan nog al naar de kerk..." Weduwe Kripper staat maar verbaasd haar hoofd te schudden over zoveel onkunde. En van de weeromstuit schudt de bezoeker ook zij" hoofd en verwenst stilletjes maar hart grondig alle instanties, die met kaartsysteem te maken hebben, u?ant hij kan er een eed op doen dat hij op dit adres nooit van mee levende lidmaten heeft gehoord. Hoe was de naam ook al weer? Kervel, zegt U? Ja. hij weet best dat er Kerveltjes belijdenis deden, maar hij wist niet dat ze hier hun adres hadden. Maar nu zal hij er meteen maar achteraan gaan Zo holt hij dan op een sukkel drafje opnieuw de beide trappen op en belandt ten tweede male op de zolder. En nu ziet hy wat hy straks niet opmerkte. Er is niet enkel een afgetimmerd voorge deelte. waar een uurtje geleden die baby lag te protesteren, maar er is ook nog een achterafdeling. Hij heeft die daarnet over het hoofd gezien. Geen wonder, want je moet je onder de nodige was- rekken doorwringen om er by te komen en het is hier bovendien zo schemerig dat je enkel je weg kunt vinden als je afgaat op het s tem m enge rucht van de thuis gekomen familie Kervel. Maar die maakt ook weer voldoende drukte om als geluidsbaken te kunnen dienst doenZelfs zoveel drukte dat de bezoeker er maar ran af ziet om bescheiden aan te kloppen en njeteen met de deur in huis valt. Letterlijk, want zodra die deur opengaat op 'n beetje 'n ingewikkelde manier omdat ie niet naar binnen doch naar buiten draait en omdat je er het gevoel bij krijgt dat tegelijk de halve of de hele wand aanstalten maakt om uiteen te tuimelen. zodra dat geschied is, overschouwt men spreekuren. In ons land behoeft in dit opzicht dus niemand hulp te ont beren. Wanneer wij nu even nagaan door welke afwijkingen na de geboorte stoornissen in de stemvorming en spraak optrpden, dan noem ik als eerste het meest bekende geval: de heesheid, die iedereen kent bij de ge-' wone verkoudheden. U kent ook de bijgeluiden, die veroorzaakt worden door een verstopte neus, vergrote amandelen, e.d. Soms treft men aangeboren gebre ken aan, zoals het gespleten verhe melte, waardoor de spraak een eigen aardige indruk maakt. U kent ook de spraak van de mensen die een beroerte gehad hebben. Men zegt dan wel: hij heeft een slag in zijn tong. Maar wij kunnen ook afwijkingen in de lettervorming noemen, die ge bonden zijn aan de streek, de stad of het dorp. Ik denk b.v. aan die lelijke Rotterdamse r, aan het brou wen, enz. Meer abnormaal en vaak voorkomend is het lispelen, dat zeker niet gebonden is aan een abnormale plaatsing van de tanden of aan een te ver vastzittend tongriempje en ten slotte het stotteren, waarbij het rhythme in de spraak wel heel ern stig gestoord is. Vroeger dacht men, dat hierachter vaak geestelijke moeilijkheden en conflicten schuilden. Ik wil deze fac toren zeker niet onderschatten, maar volgens dc nieuwste onderzoekingen op dit gebied zijn er langs electrische weg afwijkingen in de hersenen te demonstreren, die het toch wel zeer aannemelijk maken dat bij stotteren een organische oorzaak aanwezig kan zijn. In ieder geval behoeft het stotte rende kind een uitgebreid onderzoek door een team van deskundigen zo als psycholoog, jeugdpsychiater, spraakarts en spraakleraar. Zijn er ook plaatselijke afwijkingen in mond, neus of keel, dan zal men tevens de oor-, neus- en keelarts en eventueel de tandarts raadplegen. Roman uit 't van deze tijd "DUSLAND dat is en blijft voor ons het grote mysterie. Wat weten wij van het gewone leven der millioencn inwoners in dit reusach tige rijk? Welke plaats neemt de kerk daar in? Hoe reageerden de mensen op de geweldige militaire en politieke gebeurtenissen der laatste jaren? Zo zouden we nog vele vragen kun nen stellen, en bijna altijd moet ons antwoord zijn: Wij weten het niet! Dit zal wel een der redenen zijn, wij met zoveel belangstelling dat [roering het boek hebben gelezen. volwassenen ruimte Een vierpersoonswoning Na tuurlijk dat het gesprek meteen over dit onderwerp gaat. Of de bezoeker hier geen oplossing op weet?! Dat ze nu al drie jaar lang een huurmachtiging hebben Dat de man behoorlijk verdient en best van betalen is, maar dat hij doodgewoon geen meewerking krijgt. Dat de vrouw overal staat ingeschreven, maar dat niemand hen een kans geeft. Omdat ze in deze straat uioncn. die een slechte naam heeft. En omdat ze schijn baar geen meubels hebben en dus minstens zwak-sociaal lijken, waar alle huiseigenaren als de dood voor zyn, hoewel de meubels elders opgeslagen staan Omdat dit en omdat dat Het hele pro bleem van de huisvesting van ons volk, waaraan nog een en ander te doen valt I WIJKPREDIKANT. boek door ziet men Iwans oprechte godsvrucht saamgekoppeld aan zijn strijd om 't hoofd boven water te hou den. Hy weet precies welke vrouwen van zijn parochie in blijde verwachting le ven. cn als cr dan een kindje dood ge boren wordt, slaat hem de schrik om 't hart omdat hetn de twee roebel ontgaan, die hem bij de doop worden uitbetaald. De tijding, dat de Germanski «Duit sers) de Oekraïne binnen marcheren, veroorzaakt natuurlijk onder de Russi sche bevolking geweldige opschudding. de titel ..Doswidanja" «Tot weerziens). 't Is de geschiedenis van dc pope Iwan Motoviioff, een eenvoudig man, liefhebbend echtgenoot en zorgzaam va der, die voortdurend in grole zorg leeft n«>«r 't jot van zijn beide kinderen Fe- Maria. Vlak na de revolutie hadden de die- der kerk 'l zwaar te verantwoor- zich tevreden stellen J* het gehele interieur van een vier- persoons woning, waar kennelijk een vijfde zeer spoedig zijn intree zal moeten doen. Een vierpersoonswoningJawel en met alle vier personen aan- «- wezig. De man en vader, die een X stevige knaap is. De vrouw en i> moeder, die ook al flink uit de X kluiten gewassen is. De zoon van goed drie jaar. die een parmantige zoon is met een aardje naar zijn X vaartje. Alsmede een dochter van anderhalf, die eveneens wat levens- X ruimte mag begeren. Daar staat de vrouw bij het kacheltje. Daar g Zit de man bij het zolderraam. o Daar ravotten die twee hummels Op de grond onder de tafel. En A daarmee is deze woning barstens- v vol. .4ls de opklapbedden straks X zullen neergeslagen zijn en het gezin zich ter ruste zal begeven X hebben, zullen tafel en stoelen eersf op de zolder zijn gezet en dc mensen zullen pal tegen de kachel aan moeten slapen. Dat mag dan warm zijn. maar gezond zal het X zeker niet wezen. En morgen of de volgende week zal ntimmer vijf nier z n intree doen Een vierpersoonswoningWuar X je niemand ontvangen kunt. Zelfs niet wanneer zoals nu de man X direct opstaat en de bezoeker zijn o stoel aanbiedt en z'n kinders maar y eventjes op de zolder zelf mikt 5 niet de nodige instructies om i)- niet de trap af te slaan en niet X naar voren te lopen. Zelfs zonder die beide hummels hebben drie hier immers geen Maar voor Iwan Motoviioff is t een lichtstraal in de stikdonkere nacht van zijn lijden en worstelen. „Twintig jaar lang had hij gebeden: Heer, neem dc kluisters van ons af. Hoe U het doet, o God, dat hindert niet. maar zet de deuren weer open en laat het licht val len over onze aangezichten. Wij willen hongeren en dorsten, wij willen vluch ten en lijden, o God, wij willen des noods ondergaan in de chaos van bloed cn puin, maar laat het Evangelie lig gen op de a nolo! van Uw Kerk". Iwan spreekt vaak en lang met een Duitse veldprediker. En dan dringt 't besef tot hem door, dat het gelovige Russische volk van dc Germanski «ook al staat op hun koppels „God met ona" te lezen) geen heil heeft te verwachten. Dezelfde ervaring doet hij op als later de Amerikanen in zijn woonplaats ver schijnen. Dit boek van l'odor Janowic, die Rus land cn de Balkan kent als zijn vader land, geeft ons een blik in de Russische volksziel. Wrik een zee van lijden is over dit veelszins goedaardige en gods dienstige volk uitgestort. Zo was 't on der dc Tsjarenregcring. in dc revolutie tijd, en onder 't bewind van Lenin en Stalin brak de rlk-ndc in dubbele mate los. Armoe, verdrukking, gevangenschap, het uitmooidcn van gehele dorpen. En Iwan Motoviioff heeft van dit lij den een overvloedig deel gehad „Bij vergissing" werd hij opgesloten in een cel. waar plots een licht aanfloepte hel en fel. dat als 't ware tiin ogen be spoot met een bijtend vocht; en toen begon het plafond te zakken tot aan dc leuning van de stoel, zodat Iwan op zijn knie moest gaan liggen om niet doodge drukt te worden. Op indrihgendc en vaak ontroerende wijze heeft de schrijver de karakters van deze pope en zijn vrouw gete kend. Men krijgt dit echtpaar lief, en ondanks vreemde en dikwijls ontstellen de Russische toestanden blijken 't gewo- loof kracht vinden (Vervolg op pug. t.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 10