Rijnsburgs raad besloot tot bouw van 60 etagewoningen Huiseigenaren maken plannen voor de weerkazerne, gymnastieklokaal verbetering van huizen Leerlingen van tuinbouwschool tonen hun werk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 3 MAART 1954 De voltallige gemeenteraad heeft gisteren een tamelijk lange agenda af gewerkt, waarbij enkele belangrijke besluiten werden genomen. Het be langrijkste was wel het aannemen van het voorstel zestig étagewoningen te bouwen op het voetbalveld aan de Kanaalstraat. B. en W. werden ge machtigd de grond, nodig voor de aanleg van een hieuw sportterrein, zo nodig te onteigenen. B. en W. kwamen voorts met het voor stel de vereniging voor kleuteronderwijs voor de helft tegemoet te komen in het begrote exploitatietekort Bij de mede delingen maakte burgemeester Höwele; melding van het feit, dat het college een bevredigende bespreking met huis eigenaren in de gemeente heeft gehad om te komen tot woningverbetering. Tot 1 April hebben de huiseigenaren de gelegenheid plannen over aan te brengen verbeteringen in te dienen. Dit zal betekenen, dat de bewoners, binnen het raam van de gestelde voorwaarden, een hogere huur voor hun verbeterde woning moeten betalen. Het gaat, zo bleek uit het antwoord van de wethou ders op een vraag van de heer Krom hout, niet zozeer om krotwoningen, als wel om huizen met weinig gerief De begroting van de kleuterschool wijst een tekort aan van f4400. B. en W. stelden voor de subsidie per leerüng. die thans f25 bedraagt, te verhogen met f 10. Dan wordt de helft van het tekort gedekt De heer v d Mey. die zich dank baar toonde voor dit voorstel, vroeg zich toch af. waarom de gemeente niet het hele tekort kan dekken Hij was ook niet erg gesticht over het feit. dat B. en W. hun belofte, aan de minderheid van de raad bij de behandeling van de begro ting gedaan, namelijk overleg tussen col lege van B en W. en het verenigings bestuur. blijkbaar niet waren nageko men. Wegers gebrek aan financien kan het personeel van de school niet eens ln een behoorlijk pensioenfonds worden ondergebracht. De wethouder van financiën geloofde, dat het bestuur met het voorstel de helft te vergoeden erg dankbaar zou zijn. Het werd daarop aangenomen. De behandeling van het punt Intrek king raadsbesluit om de huur van wo ningen Vliet Z.Z. te verhogen bracht aan het licht, dat volgens de richtlijnen van de minister de huur inderdaad niet ver hoogd mocht worden. In de ogen van da raad was het onbehoorlijk, dat de be woners hadden gevraagd het huurpell van vóór de verbouwing weer aan te houden. Indertijd hadden de bewoners schriftelijk verklaard een hogere huur prijs te zullen betalen. Verkeerspuzzle Het eenrichtingsverkeer over de Vliet was rader door het college bekeken. Des kundigen hadden geadviseerd dit besluit niet te handhaven B en W. stelden daar om voor deze zaak bü de behandeling van het urgentieplan nader te bezien, omdat handhaving van de maatregel, speciaal bü de Bakkersbrug, een verzwaring van het verkeer zou opleveren Verbreding van de weg met een meter zou ontsierend' werken en bovendien de kademuren ■waar belasten Op een vraag van de heer Zandbergen antwoordde de burgemeester, dat de ad viezen zijn ingewonnen bij de politie en het hoofd van gemeentewerken. De heer Zandbergen gaf dit de woorden in de mond: „De politie voelt nergens voor". Hij vond. dat Rijnsburg, wat de verkeers regeling betreft, ongunstig afsteekt bij omliggende gemeenten. Van de andere raadsleden bleek alleen de heer W. L. v d. Gugten eenrichtingsverkeer aLs een verbetering te zien. Wei zal het wacht- verbod doorgaan, de borden zUn al be steld. Het verzoek van het Hervormd school bestuur om medewerking voor de verbou wing van de Vlietschool werd aangehou den. aangezien eerst een verklaring van de inspecteur van de volksgezondheid moet komen. Het Geref. schoolbestuur vroeg en kreeg f430 voor extra leermid delen voor de Emmajchool. gevraagde machtiging te zijn zo nodig tot onteigening over te gaan van de grond tussen Noordwykerweg en Stille Rijn nieuw sportterrein te kunnen a leggen. Hier zullen twee speelvelden moeten komen, een oefenterrein, parkeer- kleedgelegenheid. De toegang tot dit terrein is gelegen aan do Noordwijkerweg. i W. zijn reeds in onderhandeling met de eigenaren, maar de machtiging is nodig om op alle gebeurlijkheden te zijn voorbereid. De heer Kromhout vond, dat de nabij gelegen vuilnisbelt wel kan worden ge bruikt bij het gereed maken van het ter en ook B. en W. deelden dit ge voelen. Het volgende punt was van dezelfde strekking, alleen ging het hier om grond openbare gebouwen. De plannen hebben tot dusver -gestagneerd, aldus de wethouder, omdat B cn W. deze gebou- graag in het centrum van hadden. Dit kan met deze grond nu door gaan en er blijft nog ruimte o ongeveer 25 woningen. Met de eigenaars reeds contact opgenomen. Te zijner tijd zullen dus op het terrein, begrensd door Langevaart, Hofstraat en Rapenburg, een Groene Machtiging Stir in 't gezin? De .JVieuwe Leidsche" e NOORDW1JK Om het damkampioen schap De wedstrijden om het damkampioen schap van Noordwljk mogen zich tn een flinke belangstelling verheugen. Nu de derde ronde achter de rug ls. begint er al enige tekening in de strijd te komen. In de hoofdklasse, waarin ge speeld wordt om de „Coöperatie D.S.S."- wlsselbeker, heeft Th. Zwetsloot de lei ding genomen met 6 pnt. uit 3. gevolgd door H. de Reus met 5 pnt uit 3. A. Turk heeft 5 p. C. J. Bouwmeester en O. v. d. Wiel elk 2; ook L. W. Turk heeft 2 p., terwjjl K. Terveen en j Egmond elk 1 p. verzamelden. Th Vink sluit de rij met 0 p. In de le klasse gaat P. de Bruin aan de kop met 8 p. uit 3, gevolgd door P Vink met 5 en J. Pesschier met 4 p. In de 2e klasse leidt D. Plug met 6 p., gevolgd door A. Vlieland met 4 p. In de 3e klasse A gaat E. Groenewoud met 4 p. voorop, en in III B H. Warmen- hoven met 3 p. Auto botsing Gistermiddag botste een bestelwagen- tje van de fa A. op de Oude Zeeweg tegen een bus van de N.Z.H.. Belde wa gens werden beschadigd, vooral het bc- stelwagentje, terwijl de bestuurder enige verwondingen opliep. Volgens ooggetui gen lag de oorzaak van de botsing ln te snel rijden van de bestelauto. Kunstkring Noord wijk Donderdagavond treedt voor Kunstkring op het Westnederlandse Bymphonleorkeet o.l.v. Sam Swaab. Jaarvergadering Hedenavond houden de Geref. J sn M. V. hun Jaarvergadering In het verenigingsgebouw. De thans 4 jaar oude rechtzaak tegen de 54-jarige ex-sergeant-konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam zal deze maand voor de der de maal onderworpen worden aan hei oordeel van de Hoge Raad. 25 woningen verrijzen. De raad ging hiermee aecoord, maar dokter v. d. Laan wilde geacht worden blanco te hebben gestemd. Accoord De bouw van 60 étagewoningen kwam daarna ter sprake en de raad ging met het voorstel accoord. Over het plan zelf is weinig gesproken, over daarmee samen hangende kwesties des te meer. Hierover kan te zijner tijd meer worden gepu bliceerd. De salarissen- en loon verordening 1954 werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. In de rondvraag vroeg dokter v. d. Laan. in verband met de subsidie voor het te bouwen Groene Kruisgebouw. of nog dit jaar met de bouw kan worden begonnen. Wethouder Kralt zou hem hier over in een- besloten vergadering in lichten. De heer Zandbergen bracht de brand aan het Moleneind ter sprake Hij had zich afgevraagd, of de brandweercommandant zioh voor het vinden van voldoende water door een ondeskundige laat leiden. De voorzitter en wethouder Kralt verklaar den, dat de betrokkene geen blaam treft. Waarschijnlijk zal de commandant achter af wel hebben- gewenst, dat hij zijn eigen Inzicht had gevolgd. Inderdaad was de sirene op da' moment onklaar. Om her haling van dit euvel te voorkomen, zal de gemeente-voorman elke Zaterdagmorgen een stoot op de sirene geven. Twee stoten batekent, dat er brand is. Spreekbeurt Ds L. Trouwborst van Monster hoopt Vrijdagavond 8 uur in Vliethof te I spreken. RUNSBURG Expositie werd geroemd om kwaliteit „Prinses Beatrix" staat er naast de „Prins van Oostenrijk". Tussen deze twee gloeit een gratievolle tulp, „Her Grace". „Schitterende sterren" staan er boven een rood brandende „Crater". Generaal De Wet houdt zich op in de buurt van „Campfire". Zo staan rode, witte en gele tulpen, nar cissen en hyacinten met poëtische namen in ordelijke groepen bijeen in de voorzaal van veiling Flora te Rijnsburg, tegen een ondergrond van roest bruin turf strooisel. Een wondermooi kleurengamma. Eergistermorgen begonnen de leerlin gen van de Rijnsb Chr. lagere tuinbouw school onder leiding van de heer v. d. BergSmit uit Noordwijkerhout de ex positie te arrangeren. Producten van een lang zorgzaam poten cn trekken in kas of huis werden met de liefde van de vakman-in-de-'lop zo voordelig mogelijk opgesteld om He lof van de jury te kun nen oogsten. Niet voor iedereen kon de hoogste eer worden weggelegd, maar elke leerling heeft al zijn kennis, al zijn zorg besteed aan dat, waarmee hij uiteinde lijk onder de ogen van veteranen uit het bloemenvak zou komen. Al die toewijding, die zo gestimuleerd werd door het hoofd van de school, de heer G. Docter. resulteerde dan gister middag in de jaarlijkse expositie van de school. Die wel zo belangrijk is, dat de plaatsvervangend inspecteur van het tuinbouwonderwijs. de heer J. Roggeveen, en ir A. F. Vlag. rykstuinbouwconsulent voor de Bollenstreek, de openingsplech tigheid met hun aanwezigheid luister bijzetten De heer T. Kralt, Flora's voorzitter, was daarover goed te spreken. Hij noem de het een goed idee elk jaar door de tuinbouwschoolleerLingen een bloemen tentoonstelling te doen organiseren. De dit jaar bereikte prestaties sloeg hij zeer hoog aan. Hij dankte voor het inzenden van prijzen, waaruit naar zijn mening het medeleven van tal van instanties met de tuinbouwschool gemakkelijk was af te leiden. Brillen De tentoonstelling werd geopend door ir Vlag. „Ik kan deze expositie met ver schillende brillen bekijken", aldus spre ker. Door de bril van de beoordelaar van vaktentoonstellingen, van semi-vakten- toonstellingen en van tentoonstellingen voor het publiek. Hij vond het moeilijk de expositie in kwestie een etiket op te plakken, maar hij bewonderde de presta ties van de leerlingen. In zijn technisch openingswoord maak- te 'r belangrijke opmerkin gen. Hij raadde aan het talenonderwijs op de tuinbouwschool niet met meer talen uit te breiden, nu van het totale leer lingenaantal (27) van de vierde klas er. na selectie, nog maar tien zich aan de studie van het Engels wijden. Dc lezing van ir Vlag had vooral het broeien tot onderwerp. In de loop ervan deed hij de suggestie aan de hand bij het koelhuis een deskundige voor het keuren van aan geboden partijen aan te stellen. Partijen, die volgens de deskundige niet in het ge schikte stadium zouden kunnen worden gebracht, moeten volgens hem wor den geweigerd. Hij kondigde aan. dat de tuinbouwschool Lisse zich in de komen de herfst niet meer met het stadium- onderzoek zal bezig houden. Nadat de heer Docter nog een korte toespraak had gehouden, waarin hij de schoonheid van het bloemenkwekersvak onder de aan dacht bracht, werden de prijzen uitge reikt Fraaie soorten Men mag en kan de kwaliteit der bloe men op een dergelijke tentoonstelling beoordelen naar dezelfde maatstaven ?en vafctentoonstelling- En toch zou ook dan nog genoeg volmaakt vakwerk te pnjzen zijn. Gerrit Pauw had bijvoor beeld een bak Van der Eerden staan, die het mag dan een goede broeitulp zijn, toch ieders bewondering afdwong door zijn gaafheid- Ook De met er. een echte donkere mengtulp. was best- Minder goed waa daarentegen Scarlet Admiral Joop Heemskerk, nu bezitter van de wisselbeker, heeft een zeer geslaagde proef genomen met vele nieuwere soor ten. De lehebloemige Mariette, in de knop op zolder gezet, was zonder twijfel beter dan haar soortgenoten, die geheel tn de kas m bloei zijn gekomen. Montgo mery is 'n soort, dat. vergissen we ons niet m de toekomst de fletsere Osei Os- walde van de veiling aal verdrijven. De parkiet Discovery echter hjkt ons geen zeiukkige broei tulp. in tegenstelling tot Karei Doorman, een mooie goudgerande parkiet die In puike kwaliteit door T van Starkeoöurg wordt geëxposeerd- Een beste beurt maakte Joop van der Nagel met Sunburst cn Miss Ellen Mooie en Gerrit de Mooy had twee bakjes mooie Yellow Gem En verder hebben de leerlingen vele stokpaardjes van stal gehaald: Edith Eddy, mr Van der Hoeff. Roland. Demeter. Ossi Oswalde en noem op- De fa. N. Zandbergen heeft bui ten mededinging enkele zaailingen inge stuurd- Opvallend wa6 de lila-rose Baan breker, een Kornoforussport, waarvoor veel belangstelling bestaat. van Iterson bracht, eveneens buiten mededinging, de heldere rood-oranje- kleurige hybriden Apeldoorn en de iets meer naar oranje doorslaande Parade en Oxford, waaraan het bloed van Mad. Le- feber wel niet vreemd zal zijn- Een bezoek aan de show is èn voor de kweker èn voor de bloemenliefhebber, zeker de moeite waard- De heer Van der Beng-Smit heeft het geheel smaakvol en verzorgd gearrangeerd. De tentoonstelling is vandaag en mor gen geopend van 9 tot 22 uur. Prijswinnaars De prijswinnaars zijn: Groep I (40 inzendingen): 1. Joop Heemskerk. Rijnsburg, beker Flora. Hij won de wisselbeker nu definitief; 2 G. Paauw. Rijnsburg. beker gemeente Rijns- burg; 3. T. Ravensbergen, Rijnsburg, be ker groenteveiling Rijnsburg. Groep II (20 inzendingen): 1. L. van Paridon, Katwijk, beker Bloemlust; 2. Dan. van Egmond. Rijnsburg. beker Flo ra; 3 M. van Voorbergen, asbak gemeen te Oegstgeest. Groep III (10 inzendingen): 1. J. v. d. Nagel, Valkenburg, beker C.B.T.B. Rijns burg; 2. G. van Dijk, Rijnsburg, beker Flora. Groep IV (5 inzendingen): 1. G Mooy (vulpen); 2. Th van Starkeburg (vulpen); 3. N. van Nieuwkoop (fiets lamp): 4. Dik van Egmond. Tüinbouw- gids. Alle winnaars in de laatste groep komen uit Rijnsburg. Verplichte inzendingen: 1. Huisbroei: W. Grotendorst, Leidschendam. 1. Kas- broei v. d. Eerden: P. Schmal. Wassenaar 1. Kasbroei Gen. de Wet: P. Schmal, Was- Een mooi hoekje op de gisteren geopende bolbloemententoon- stelling te Rijnsburg, ingericht door leerlingen van de tuin bouwschool. Foto N. van der Horst 'iss*rijgoHies Vangst Ierse Zee is teleurstellend De eerste vangstberichten uit de Ierse ee. waar de SCH 2 als 'enige Schevc- ninger vist. zijn weinig bemoedigend. Na het halen van de vleet Maandag en gis teren bleek m practisch geen vangst te zyn. Dus wel een teleurstellend resul taat. Als deze slechte vangsten aanhouden, zal de SCH 2 zich wel zo spoedig moge lijk voegen bij de SCH 236, die de Ierse Zee al heeft verlaten cn thans in de Noordzee vist. Dit schip boekte vanmor gen twaalf kantjes in de halve vleet. Vijf loggers-één steur In totaal waren gisteren vijf loggers aan de IJmuidense hallen en ze voer den 785 kisten vis en 9000 kilo tongen aan. Er lagen voorts 1900 ijskabeljauwen en 3950 stijve in de markt. De KW 74 bracht een mooi steurtje van 32 kilo aan. waarmee België verrast werd voor 5,10 per kilo. Dikkoppen ook de Zuid in De regels kabeljauw gingen eveneens naar de Belgen en brachten het in de afslag tot 33 tot 58 De kisten werden voor de 'binnenlandse handel afgenomen wegens het grote gebrek aan rondvis van dit moment, en brachten 65 tot 60 in het laatje. Geen beste Engelse scholprjjs De prijs voor de naar Engeland te ex porteren grote schol wil nog steeds niet mee: de markt van Billingsgate wordt op het ogenblik overvoerd door eigen en vreemde schepen met overvloedige platvisaanvoeren. Zo kon het gebeuren, dat de grote schollen in IJmuiden maar 14 deden. De middelkwaliteit haalde 19 en de zetscho! herstelde zich tot 45 en 43 per kist, terwijl de enen boven de 40 stegen. De tweeschol ging het binnenland in voor 32 tot 30 en de drieën brachten het tot 30 J 28. Ongeveer hetzelfde Voor de tongen is ongeveer hetzelfde betaald als een dag tevoren: 1.70 voor de grote, 1.15 voor de middel en 1.25 tot 1.30 voor de halfpondjes. De enen maakten 140 tot 1.45 en de tweeën van 1.30 tot 1.35. Vandaag een klaverblad Er zijn vanmorgen drie trawlers aan de afslag verschenen: de Bloemer.daal. de Bergen met 400 kisten vis en 1200 stijve kabeljauwen, cn de Dirkje had 60 kisten piepers en schelvis. 60 open en 140 dichte wijting, 40 kabeljauwen en kolen, 40 Noordharing en 10 makreel plus 130 radio, 20 stokkebit. 5 heilbot en 30 styve. Een ooi gevarieerd vangstje dus. Vlaardlngers aan de top Gisteren maakten de VL 83 en de VL respectievelijk 10.000 en 9950 voor in vis; de KW 47 was de beste Katwij- ker met 7700 en de KW 9 mocht er ook zijn met 7500, terwyl de KW 70 2350 besomde, Op 6 Mei: Koningin bij tienjarig bestaan van Milva H.M. zal korps inspecteren en défilé bijwonen Op 6 Mei zal de Milva, de militaire vrouwenafdeling, haar 10-jarig bestaan vieren. Koningin Juliana zal op die dag te 's-Gravenhage des middags om drie uur het korps inspecteren en het défilé bij- Het feest wordt verder gevierd met een reünie van oud-leden (voormalig VHK en NVK) en met een feestavond in de Dierentuin. Voorts zijn er in de morgen sportwedstrijden ln het Julianakamp. Vandaag nog zes alastrim- patiënten (Van een onzer verslaggevers) Langzaam maar zeker neemt de alastrim af. Vandaag konden twee patiënten de ziekenbarakken verlaten, zodat het aantal dan nog 6 be draagt." Het aantal observatiegevallen blijft twee. Uitloting Staatslening Op 11 dezer wordt 1/48 of ƒ3,9 millloen uitgeloot van de 314 pet Nederlandse staatslening 1951 en 1/40 of 4,9 min v de pet Ned. staatslening 1953. Besprekingen over Garuda vlotten niet Prof. Rooseno, de Indon. minister v Verbindingen, deelt aan Aneta mede, dat de besprekingen met de delegatie va KLM over de Garuda Indonesian Airways niet volgens verwachting verlopen. Over verschillende punten kon men niet tot overeenstemming komen. Behalve vraagstukken van de nationalisatie en technische bijstand door de KLM zijn enige door de KLM gestelde voorwaarden aan de orde gekomen, waarover men hel niet eens kan worden. Men acht het ogen blik voor het nemen van beslissingen nog niet aangebroken en het is, zoals zich de toestand thans laat aanzien, nog niet ln zicht. Agenda wereldlederatie dierenbescherming De zevende bestuursvergadering van de wereldfederatie tot bescherming van die ren zal van 10 tot en met 12 April in het Kurhaus te Scheveningen worden gehouden. Het belangrijkste punt van de agenda vormt het wereldcongres te Londen, dat van 16 tot 20 Mei zal worden gehouden. Van de verdere agendapunten noemen we: het massale varkensslachten in Ame rika. verdoving van dieren met c o 2, de jacht in Canada, apen in projectielen, transport van slachtpaarden uit Polen en Denemarken, dierenmishandeling in Luxemburg, hondenvlees als geneesmid del en het vraagstuk van de kettinghond. Als hij naai Brussel gaat: Dr A. J. Bronkhorst predikant buitengew. werkzaamheden De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk besloot in haar gehouden vergade ring van de Haagse predikant dr A. J. Bronkhorst, ingeval hij zyn benoeming tot hoogleraar aan de Protestantse Theo logische Faculteit te Brussel aamvaardt, te benoemen tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden. Slechte wedstrijd te Gent Zwaluwen (51 ten onder tegen Rode Duivelsuitgelachen Weer heeft een vertegenwoordigend Nederlands voetbalteam een nederlaag geleden door onvoldoende lichamelijke condtie. Want dat dit de oorzaak is van de 51 nederlaag, die de Zwaluwen in de jaarlijkse wedstrijd op „Mardi Gras" te Gent tegen de Rode Duivels leden, staat als een paal boven water. De Nederlanders hebben zich niet kun nen aanpassen aan het erbarmelijk slech te veld, waar men slechts in het straf schopgebied voor beide doelen de sneeuw had verwijderd. Het grote stuk tussen de 16-meterlijnen was bedekt met een flinke laag natte papperige sneeuw. De bal werd op dit gedeelte van het terrein soms twee maal zo groot door de kluiten modderige sneeuw, die zich op het leder vastzetten en het spelen van de bal vergde op dit gedeelte van het veld extra inspanning en techniek. Bovendien leverde het snel starten en wenden veel moeilijkheden Prof. v. Haerinqen gedecoreerd 'W' De Belgische ambassadeur in Den Haag, de heer E. Graeffe, heeft aan professor doctor C. B. van Haeringen, hoogleraar te Utrecht, het ereteken van commandeur in de orde van Leopold II overhandigd. Prof. Van Haeringen is jarenlang voorzitter geweest van de Nederlandse sectie van de Belgisch-Nederlandse commissie tot eenmaking van de schrijfwijze van de Nederlandse taal en is thans voorzitter van de Bel gisch-Nederlandse Woordenlijstcommissie. 't Verzet van de Islam Indonesisch kabinet beraadslaagt De Indonesische procureur generaal Soeprapto en de chef van de nationale politie, generaal Soekanto, hebben met de Indonesische premier All Sastroamid- jojo beraadslaagd over de Zondag ge houden Islamletische massabetoging, waarbij een kapitein van het Indone sische leger werd doodgeranseld ei aantal personen wonden opliepen, politie heeft een onbekend aantal per sonen vastgehouden en het garnizoen gelast een onderzoek in te stellen. De betoging was gericht tegen opmer kingen door nationalistische politici ge maakt, en tegen het feit, dat de Maa- Joeml uit de verkiezingscomité's wordt geweerd. Vice-premier Wongsonegoro heeft klaard, dat de relletjes zonder enige grond waren ontstaan, omdat de procu reur generaal reeds een onderzoek tegen de nationalistische politici instelt. Hij betreurde het dat dit niet ee: bekend gemaakt. Een verbod van betogingen ls uitge vaardigd en de doodgeranselde kapitein ls posthuum bevorderd tot majoor. Rijkspostspaarbank Voor 't eerst sinds 1944 meer inzet dan aigifte Ook voor de Rijkspostspaarbank ls Fe bruari een gunstige spaarmaand ge veest De inleg overtrof de opvragingen met e n bedrag van f 15,5 min, hetgeen sinds 1944'45 niet meer is voorgekomen. IJshockey Rusland won met 52 van Tsjechoslowakije In het tournool om het wereld- en Europees IJshockeykampioenschap te Stockholm won Rusland gisteren met van Tsjechoslowakije. Zweden ver sloeg Zwitserland met 63, terwijl Fin land Noorwegen een 2—0 nederlaag toe bracht. De stand is nu: Rusland 4 4 0 0 8 25—3 Canada 3 3 0 0 6 241 Tsjechoslowakije 4 3 0 1 6 3011 Zweden Finland Duitsland Zwitserland Noorwegen 4 3 0 1 6 21—13 4 10 3 2 3 0 12 1 4 0 13 1 8—24 4 0 0 4 0 1—27 Broekman tweede te Bergen Te Bergen werden de Internationale schaatswedstrijden voortgezet. Verschil lende rijders, bij wie ook Hjalmar Ander sen, waren echter reeds afgereisd. Het aantal toeschouwers op de tweede dag was ongeveer 4000. De 1500 meter werd door Kees Broekman gewonnen in 2 min. 24.7 sec. voor Soefteland, die 2.25.5 no- teeerde en Haugli met 2.26.6. Op de 5000 meter werd Broekman tweede met 0,7 sec. verschil achter Haugli, die de eerste plaats innam met 8 min. 41.1 sec. D< Australiër Hickey werd derde met 9 min 3.4 sec. In het eindklassement bezette Sverri Haugli de eerste plaats met 198.757 pun ten, tweede werd Broekman met 199.880 punten. Sterke ijshockeyteams naar Den Haag Het Internationaal IJshockey tornooi, dat 16, 17 en 18 Maart op de H.O.K.Y. zal worden gehouden en waaraan, zoals bekend, de Finse club Tammerfors, de Italiaanse ploeg Bolzano en de Haagst club H.H.Y.C. deelnemen, belooft inte ressant te worden. Tammerfors, dat kampioen van Finland werd in het seizoen 195253 en 1952'54, komt met een zeer sterk team op de baan. Van de twaalf spelers komen thans zeven uit in 't tournooi om 't reld- en Europees kampioenschap, dat te Stockholm wordt gehouden. De Italiaanse ploeg Bolzano zal e eens met de sterkste formatie uitkomen. Vijf professionals maken deel uit vat het team, terwijl een „Italiaanse-Cana- dees" en een „Italiaanse—Amerikaan' de ploeg completeren. Snelschaakwedstrijden te Zevenbergen Op Zaterdag 10 April worden in hotel Tholenaar te Zevenbergen de jaarlijkse snelschaakwedstrijden gehouden. Men kan zich voor deelneming melden bij de heer K. C. J. Unk, Burg. Vogelstraat 5 te Zevenbergen. De inschrijving staat open tot 27 Maart. In de Pinkstervacantie, zal de Ned. Stichting voor Schoolreizen van 4 tot 6 Juni met enige honderden Ned. leerlingen een bezoek brengen aan Brusel, Gent, Mechelen en Antwerpen voor het leggen van contacten met Belgische scholieren. De Amerikaanse senaat heeft gis teren de benoeming van Earl Warren tot president van het Oppergerechtshof goedgekeurd. In de Sowjet-Unie zal op vijf dezer worden herdacht. dat premier Maarschalk Stalin een jaar geleden is overleden. op. Naarmate het spel vorderde en de sneeuw steeds dichter ging vallen werd het er voor de spelers niet gemakkelij ker op. Hier werden zware eisen gesteld aan het uithoudingsvermogen en de lichaamsbeheersing en het waren de Belgen, die zich in de loop van de wed strijd op deze onderdelen superieur toon- Met de betere baltechniek van de gast heren waren er dus factoren voldoende om de glijdende, vallende en mistrap- peride Zwaluwen al vóór de cijfers dit tot uitdrukking brachten, als een verlo ren ploeg te beschouwen. Dat twee Belgische doelpunten recht streeks door Nederlandse achterspelers werden gescoord en een derde ontstond door een lelijke mistrap van een andere verdediger van het Zwaluwenelftal, was ook zeker te wijten aan het gebrek aan lichaamsbeheersing. Dat bij dit alles het feit, dat de Belgen w e 1 gewend zijn op sneeuw en modder te spelen en de Ne derlanders niet, een rol speelde, was duidelijk. Zo werd het na een nog rede lijke eerste helft, een armoedige verto ning na rust, met zulk bar slecht spel tenslotte, dat het publiek het geheel als een klucht ging beschouwen en lachte en juichte, wanneer een Nederlander weer eens een gat in de lucht schoot.... Competitie K.N.S.B. Philidorl blijft in de tweede klasse Leidenaars wonnen van Alphen I met IV28V2 Philidor I, dat door de overwinning van Rotterdam IV op Rotterdam III nog niet geheel veilig was in 2C van de K.N.S.B., heeft gisteravond alle twyfel weggenomen. De Leidenaars wonnen met 1H8J4 van het reeds voor degra datie aangewezen Alphen I. waardoor öf Rotterdam III öf Rotterdam IV met Al phen I uit de K.N.S.B. zal verdwijnen. Alphen kweet zich goed van zijn spor tieve plicht en Philidor heeft de over winning dan ook niet cadeau gekregen. In enkele partijen was het geluk op de hand van de bezoekers. Jerry Bey bofte, dat Zweers de winstvoorzetting niet zag en Hooyer verzuimde eveneens de winst te grijpen. Aan de overige borden verliep de strijd vrij normaal. Barkema werd door Posthurna met eigen wapens bestreden. Een bezwaar was dat niet voor hem, want hij won fraai. Drs Verburg en Schuss waren volkomen aan elkaar ge waagd, evenals v. d. Roest en dr Dal- linga. Van Gelder, Preenen, mr Mulder (invaller voor Jac. Galjaard) en Seller waren te sterk voor hun resp. tegenstan ders, terwijl J. Koet een Toren cadeau kreeg van Kantebeen en toen geen moeite had om te winnen. De ged. uitslag alet er als volgt uit: D. Posthuma (Alphen)A. Barkema (Philidor) 0^-1drs M. VerburgW F. Schuss 'i'V4; A. ZweersJ. Bey C Brunt—D. van Gelder 0—1; L. H. Kan- tebeenJ. Koet 01; B. Cornetmr A. J. Mulder (res.) 01; A KooyP. J. Preenen 01; A. H. HooyerW. F. Wak- ka 01; W. v. d Roestdr G. Dallinga VtJ. v. d. Laken (res.)P. Seller 0—1. Noteboomwedstrijd op 1, 2 en 3 April De jaarlijkse Noteboomwedstrijd van het Leidsch Schaakgenootschap zal dit maal op 1, 2 en 3 April in de Doelen, Ra penburg 2, worden gehouden. Voor de eregroep, waarin gespeeld wordt om de zilveren Noteboom-Wissel- beker zijn, behalve de bekerhouder C. B. v. d. Berg, uitgenodigd J. T. Barendregt, N. Cortlever en de ex-L.S.G.-er ir L. J. Tummers. De speeltijden van deze groep zijn op Donderdag en Vrijdag van 18—23 uur en op Zaterdag van 1520 uur. Verder worden vierkampen gehouden, verdeeld over hoofd-, eerste, tweede en derde klasse. De speeltijden voor deze groepen zijn op Donderdag en Vrijdag van 1923 uur en op Zaterdag van 16 20 uur. Men kan zich tot uiterlijk 25 Maart voor deze wedstrijden opgeven bij de penningmeester van het LSG. de heer M. M. Segaar, Hoge Ryndyk 200 te Leiden. Om de pers. schaaktitels van de Bollenstreek De schaakclub „De Uil" te Hillegom organiseert ook dit jaar de wedstryd om de persoonlijke kampioenschappen van de Bollenstreek. Gespeeld wordt op Maandagavonden van 812 uur in „Wel tevreden", v. d. Endelaan 9 te Hillegom en wel in groepen van zes. in hoofd-, eerste, tweede en derde klasse. Eén spe ler uit elke groep gaat over naar de finale. Op Maandag 29 Maart wordt begonnen. Tot 20 Maart kan men zich voor deel neming melden bij de heer J. Brauck- mann, Meerlaan 90 te Hillegom. Competitie L.S.B. In de gisteravond te Alphen gespeelde wedstrijd tussen Alphen II en S.C.L. I ging het er om. wie met Roelofarends- veen in aanmerking zou komen voor de gradatie. Alphen II won met 6^43^4, zodat SCL beslist van LSG IV moet win nen om niet naar de derde klasse terug te moeten keren. Voor de 3e klasse A van de L.S.B. ont moetten elkaar gisteravond het vijfde tiental van LSG en „Kijk Uit" uit Oude Wetering. Hoewel de uitslag niet meer van belang was voor de bezetting van de eerste plaats, werd er met veel animo gespeeld. De voorlopige uitslag is 54 in het voordeel van de Leidenaars, doch de afgebroken partij zal stellig voor „Kijk Uit" gewonnen worden verklaard, zodat een gelijk spel in het vooruitzicht ligt. Alphen II—S.C.L. I: A Post—H J Duffels 14V4; H Verhagen—A van Katwijk ViG Schuilenburg (res.) J A Jongmans 10; J de HoedE W vd Burg 10; H J de Haandrs D Boersma 10; J G KardolF J Galjaard Vt',4; W D J Boterenbrood (res.)ir J C de Wilde 01; P J SchuilJ Bonsel 10; J KoopmanW G van Katwijk 10; J VerslootJ C Jansen 01. L.S.G. V—„Kijk Uit": Kerkhoven Buys 10; VerstraatenWesselius 10; dr BransMeyer 01; PeraKnibbe 1—0; Diemer—Guyt 01; mr De Regt— Hogeboom 01; drs Koevoet—Zoet 10;

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4