Ilietune geiJtórfje (tfimranl Wordt senator Joseph McCarthy nu toch reglementaire banden gelegd? aan Minister Staf is tevreden over zijn reis Adenauer zette socialisten schaakmat Scheuring in de gelederen der revolutieleiders Conflict in het Egyptische leger uitgebroken Wist U Kruiend ijs schoof over de IJsselmeerdijken ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. Vier en dertigste jaargang No 9977 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaotoastlclj ft gbfblmn m®n hert la tegenspeel" Maar wij denken er zo over ZIE PAG. 7 Republikeinse Senaatsfractie grijpt in In de Verenigde Staten en daarbuiten groeit de anti-stemming begint de publieke opinie zich tegen senator Joseph McCarthy te keren. Zoals wij gisteren reeds meldden, zijn thans ook de couranten die vroeger tot McCarthy's bondgenoten werden gerekend, begonnen met criliek op het werk van de senator en zijn commissie. De klap op de vuurpeil is ongetwijfeld het besluit van de Amerikaanse Republikeinse senaatsfractie, een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid, verbeteringen aan te brengen in de procedure die McCarthy's commis- sie volgt. Senator Ferguson, voorzitter van. de Londen noemt de voormalige Britse mi. huishoudelijke commissie, zal met de nister van Buitenlandse Zaken Herbert voorzitters van alle senaatscommissies Morrison „de vertolker van de Britse wijzigingen op de volgende punten be spreken: 1. De procedure voor het oproepen van [getuigen. 2. De rechten der getuigen en 3. De samenstelling van de commissies in onderzoek. Verwacht wordt, dat de senaat later lar aanleiding van dit onderzoek een reglement zal aannemen voor de proce dure van commissies. De verschillende commissies hebben over het algemeen hun eigen reglementen opgesteld, waardoor de te volgen procedure voor iedere com missies anders is. En wat zegt McCarthy zelf van de re publikeinse maatregel? „Geen bezwaar", verklaarde de senator tegenover een ■slaggever van Reuter. ,I-k wens geen brood te breken met de m, die een vals getuigenis heeft afge legd over dertig millioen Amerikanen," aldus schreef Stephen Mitchell, de lande lijke voorzitter van de Amerikaanse democratische partij, gisteren aan de „Irish Fellowship Club" te Chicago, voor welke club McCarthy eén toespraak zal houden. De correspondent van Ass. Press in Billy Graham in Londen De Amerikaanse evangelist dr Billy Graham, die 1 Maart in het Londense Harringay district zijn evangelisatie-kruistocht begint. Zoals men weet, zal Graham in Juli ook in ons land, in de Apol- lohal te Amsterdam, een meeting houden. ning". omdat Morrison in een rede te Plymouth had verklaard: „Als warm voorstander van de Anglo-Amerikaanse vriendschap, zou ik onze vrienden aan de overzijde van de Atlantische Oceaan gaarne willen inprenten, dat de activiteit van de senaatscommissie-McCarthy voor de communisten in Europa een schitte rende actie vormt Geweldige sneeuwval in Scandinavië Zweden en Noorwegen zijn gisteren ge teisterd door de zwaarste sneeuwstorm van deze winter. Op sommige plaatsen lag meer dan een meter sneeuw. In het Zuiden van Noorwegen) znjn praotisch alle verbindingen verbroken en wend het verkeer lamgelegd. Het ernstigst i: toestand in Soerlendet en Telemark. waar in de kuststrook tussen Arendal Kristansand de sneeuwlaag een kleine twee meter dii'k is. Wegens meineed is voor het gerechts hof te Leeuwarden tegen de 38-jarige oud-wachtmeester van politie P. A. S. uit Westerbork 1V4 jaar gevangenisstraf ge ëist. De Asser rechtbank had hem vrij gesproken. S. zou In een proces-verbaal een meis je. dat op verboden grond was, ten on rechte hebben laten verklaren dat ze de waarschuwingsbordjes had gezien. In werkelijkheid hadden er helemaal geen bordjes gestaan. „Wij kregen alles waar wij om vroegen" Dit jaar Amerikaanse straaljagers en radar, maar geen atoomkanonnen Het is nu zeker dat dit jaar een eska der Amerikaanse straalvliegtuigen in derland wordt gestationneerd Dit klaarde minister Staf gisteren te New York aan de vooravond van zijn vertrek naar Nederland. Zoals men zich zal her inneren, had ir Staf reeds op de komst van deze straaljagers gedoeld, toen hy bij zijn vertrek van Schiphol een ver- klaring aflegde. Het eskader zal bestaan uit de nieuw ste straaljagers. Met deze vliegtuigen ko men volledige installaties, herstel-faci liteiten cn 500 man personeel mee. moedelijk zal, zoals men weet, dit eskader Venray in Limburg als basis krijgen. Een van de eerste resultaten, die het bezoek van de minister van Oorlog Marine aan de Verenigde Staten had, zal dit jaar de aflevering van radar-installa ties aan de Koniniklijke Luchtmacht zijn. Nederland zal zijn aandeel in de nacht- Jagers krijgen, wanneer deze machines in grotere aantallen beschikbaar komen, zo vertelde minister Staf verder in het on derhoud. dat Nederlandse corresponden ten te Washington met hem hadden. Over zijn reis zei ir Staf nog. dat het bezoek aan de Amerikaanse defensie- Installaties Nederland een volledige kijk heeft gegeven op het Amerikaanse ver- dediginigsprogramma. De minister zal daardoor in staat zijn, aan de Eerste de Tweede Kamer definitieve gegevens te verstrekken over de aflevering materieel voor marine en luchtmacht door de Verenigde Staten aan ons land. „Wij hebben alles gekregen, waar om vroegen, met inbegrip van het z materieel", zei de minister. „Een belang rijk punt is ook, dat wij Washington dui delijk hebben kunnen maken, dat de Nederlandse marine in staat moet zijn de havens open en vaarwegen naai havens vrij van mijnen te houden". De komst van de straaljagers naar derland betekent nog niet, dat Neder land ook een basis voor strategische bommenwerpers wordt. Over de atoomartillerie, zei ir Staf, dat De grondwetsherziening in West-Duitsland Publiek kreeg waar voor zijn geld: leden van de Bondsdag op brancard binnengedragen DE WESTDUITSE BONDSDAG (te vergelijken met onze Tweede Ka mer) heeft, gelijk wij gisteren nog in een deel onzer edities konden melden, met 334 tegen 144 stemmen een grondwetswijziging goedgekeurd, waardoor alle onzekerheid over de vraag, of West-Duitsland zich met eigen soldaten verdedigen mag, uit de wereld is geholpen door een be paling, die de dienstplicht vastlegt voor alle Duitse mannen, die hun 18e levensjaar hebben bereikt. Daarnaast is een bepaling opgenomen, waarin uitdrukkelijk gezegd wordt, dat de grondwet niet in strijd is met het E.D.G.-verdrag en de zgn. Conventies van Bonn. De talrijke toeschouwers, die de pu blieke tribune bevolkten, kregen waar voor hun geld. De regeringspartijen had den n.l. al hun leden opgetrommeld. Bui tenlandse reizen waren onderbroken, ver schillende zieken kwamen, goed ingepakt, in de zaal, soms gesteund door zieken oppassers en één der leden werd zelfs op een draagbaar binnengedragen. En dit alles om Adenauer aan de ver eiste meerderheid van twee derden te helpen. Die heeft hij trouwens ruim schoots gehaald, want hij zou aan 325 stemmen vóór ook genoeg gehad hebben. Waarom dan dit gesjouw met afgevaar digden? Wel, tot enige uren voor hef debat stond nog niet vast, dat de ver eiste meerderheid inderdaad zou worden bereikt. Dat de socialisten tegen waren en ook niet om zouden gaan, was bekend. Maar ook binnen Adenauers coalitie zelf was het niet allemaal pais en vree: de Vrije Democraten (liberalen) wilden n.l. aanvankelijk van de grondwetswijziging weinig weten, indien niet eerst de kwes tie van het opperbevel over de toekom stige Westduitse troepen zou zijn gere geld. Adenauer wil de Bondskanselier hiermee belasten, de liberalen de Bonds president. Adenauer heeft ten slotte de Vrije Democraten weten te bepraten, de opperbevelkwestie voorlopig te laten rus ten: daar zal nog een grondwetsherzie ning voor nodig zijn. De socialisten zijn vgn oordeel, dat de nu goedgekeurde wijziging ten onrechte de door hen in gang gezette procedure over de grondwettigheid van het E.D.G.- verdrag voor het hooggerechtshof te Karlsruhe doorkruist en zij verwijten de regering, de rechtsprekende macht in eigen handen te nemen. Adenauer heeft op deze wijze de socialisten schaakmat De grondwetswijzigingen moeten nu nog door de Bondsraad (te vergelijken met onze Eerste Kamer) worden goed gekeurd. Ook hier heeft Adenauer de twee-derden meerderheid, sedert Ham burg en Württemberg „om" zijn. Daarna is de (reeds stilzwijgend verleend) goed keuring van de drie Westelijke bezetten de machten nodig. Ten slotte is de hand tekening van president Heuss nodig en dan staat West-Duitsland niets meer in de weg het E.D.G.-verdrag en de Con ventie* van Bonn te ratificeren. op de aflevering daarvan ook nog geen directe kans bestaat. Wel is overeenge komen. dat de Verenigde Staten ons zul len helpen bij de uitrusting van onze teritoriale troepen en van de Navo-troe- In dit alles zag minister Staf het be wijs. dat Nederland in de Verenigde Sta ten wordt gezien als een zeer belangrijke schakel in de verdediging van Europa. Het aanbod van vijf divisie is aanvaard en Amerika heeft de uitrusting en deel van de munitie gedeeltelijk vooi rekening genomen. De Amerikaanse bondgenoten zullen doorgaan met de opleiding van Neder landse piloten. Dit zal dan nog twee jaar worden voortgezet. Daarna zal Neder land in staat zijn de opleiding zelf te verzorgen. De eigen luchtmacht zal echter met verder worden uitgebreid, want. zo zei de minister, „een kleiner luchtwapen van goede kwaliteit is beter dan een grote luchtmacht die niet up to date is". Minister Staf zei. dat zijn ervaring in Amerika hem waardevolle stof hebben opgeleverd voor zijn defensienota voor het beantwoorden van vragen in Kamer. Vanmiddag om 2 uur zou minister Staf van Idlewild naar Nederland vertrekken. Nu meer zendtijd? Feest bij de V.P.R.O. voor 115.000ste lid De V-P R O- heeft gisteravond1 iro zijn met bloemen versierde studiio. waar be stuur. directie en personeel bijeen waren zijn 115.000ste lid' feestelijk binnenge haald. Het was de heer J- Roelofs uit Blijham (Gron.). Hij was in gezelschap v-an zijn zuster, die hem als lid had opge geven- Beiden ontvingen een boekwerk uit handen van de voorzitster van de V-P.R-O-, mej- dir Nicolette A. Brumimg. In de bijeenkomst, die odk werd uit gezonden. zei de presidente, dat de V-P.RO- geen zendtijd genoeg heeft zijn taak naar wens te vervullen. Mis schien krijgen we die. nu de 115-000 is gepasseerd en zelfs reeds 541 leden daar boven zijn genoteend aldus mej. Bruining. In de hierna volgende Intieme samen komst bood de oudste medewerkster van de V.P-R.O. mej. A- de Vries namens het personeel een klok aan met inscriptie, ie aan deze mijlpaal herinnert In de loop van de avond kwamen er nog diverse 'telefonische opgaven van nieuwe leden binnen'. H Grootmoedercursus in Purmerend "ÉT WITTE KRUIS te Fur- primeur in den lande brengen, nl het organiseren van een groot moedercursus. Men is er Ir Purmerend namelijk van over tuigd, dat grootmoeder, zeer onpaedagogisch teg kleinkinderen kunnen optreden." hun Ernstige situatie in Syrië De ene partij wil dr Koezbari en de andere Atassi als president IN TEGENSPRAAK met hetgeen Reuter en Ass. Press gisteren meldden, is dr Mahmoem Koezbari. voorzitter van het Syrische parlement, be noemd tot tijdelijk president van de republiek, na de geslaagde revolutie, waardoor president Sjisjakli ijlings naar het buitenland moest vluchten. President Koezbari zegde toe, dat binnen twee maanden nieuwe presi dentsverkiezingen zullen worden gehouden. Een groep hoge militairen, die hebben deelgenomen aan de omwenteling, vinden twee maanden te lang. Zij willen onmiddellijk een president hebben en noemen hun favo riet el Atassi. de 79-jarige kolonel die vier jaar als president door Sjisjakli werd verdrongen. Als het weer het toelaat zal de 24-jarige Hagenaar A. E. ten Oever Bouwmeester met zijn jachtje de „Seven Seas" dezer dagen de Sche- veningse haven uitzeilen. We brachten reeds eerder het verhaal van deze jonge avonturier, die van plan is op z'n eentje naar Nieuw - Zeeland te varen. Daar zal hij wel verder zien. Het is een heel waagstuk! Het verkeer lussen Syrië en het buiten land ls weer betrekkelijk normaal. Alle minilsters van' het regiem Sjisjakli blijven Als Interessante bijzonderheid betref- rende de gebeurtenissen in Syrië meldi Keuter, dat de 24-jarige leider ven de opstand in Aleppo, die president Sjisjakli heeft verdreven, een maand geleden nog luitenant was. Hij werd toen door presi dent Sjisjakli tot kapitein bevorderd on Donderdag tekende dé kapitein het ulti matum aan Sjisjakli. waarin deze werd gezegd, het land te verloten. Naar aanleiding van de gebeurtenissen lin Egypte en Syrië heeft het bestuur van |dé Israëlische Heroeth-partij (de voor malige anti-Bri'lse verzetsbeweging Irgoen Zwai Leoemi) een onmiddellijke bijeen- I roeping verzocht van de parlementscom missies voor Defensie en Buiten'.ar.dse Zaken. De twintigduizend in Israël wo nende Druzen heooen in Gal ilea lees le lijke betogingen gehoudien naar aanlei ding van Sjisjakli's vol- Er openbaart zich een ernstige scheu ring in de gelederen der leiders die de revolutie hebben ontketend- Volgens de Per K.L.M. „Trjfon" Koning Leopold naar Z.-Amerika Vertrokken Koning Leopold en zijn gemalin, prim ses Li liane, zijn gistermiddag met eer toestel van de K.L.M.de „Triton", var Brussel naar Midden-Amerika vertrok ken, waar zij enkele maanden zullen door brengen. De vorstelijke personen werd uitgeleide gedaan door prins Albert, die zijn ontroering nauwelijks kon bedwin gen. door dc Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma thoe Slooten, en door de vertegenwoordiger van de K.L.M. te Brussel, «ic heer Hel dring. Een dochtertje van laatstgenoemde bood prinses Liliane een ruiker orchl- deeën aan. Ook Kamer vrijwel zekervvoor Vertrouwen voor Scelba in Ital. Senaat Premier Mario Scelba heeft gister avond zijn eerste parlementaire vuur proef met succes doorstaan, toen de Ita liaanse senaat haar vertrouwen in zijn kabinet uitsprak. Hij kreeg een meerder heid van 13 stemmen. Het is vrijwel zeker dat het kaibinet over "tien dagen ook in de Kamer voldoende steun zal krijgen. Scelba vormde achttien dagen geleden het vierde kabinet einds de algemene verkiezingen van Juni vorig jaar. Het is een coalitie van Christen-democraten, sociaal-democraten en liberalen, terwijl de kleine republikeinse party haar steun heeft toegezegd. Scelba is een fel anti-communist. Tij dens de debatten die aan het vertrou wensvotum vooraf gingen, noemde h(| zich nogmaals uitdrukkelijk een voor stander van een Europese eenwording. Hij hoopte, dat de kwestie-Triëst ook op een waarlijk Europese wijze tot een op lossing zou kunnen worden gebracht. De Italiaanse communistische en socia listische vakbonden hebben inmiddels weer eens tot een staking besloten voor de industrie-arbeiders en het personeel openbare diensten. Men zal de vol gende week een 24-uur staking houden ter ondersteuning van looneisen. Bezoek per helicopter Chef marinestaf naar smaldeel bij Afrika De chef marinestaf, tevens bevelheb ber der zeestrijdkraoh'ten, vice-admiraal A. de Booy. is gisternacht per marine- vliegtuig vertrokken na-ar het oefensmal- deel 5, dat zich thans voor de Westkust n Noond-Afrika bevindt. Dc bedoeling het smaldeel in actie te zien tijdens de oefeningen, die daar worden gehou- Het bezoek aan het smaldeel zou wor den gebracht per helicopter van de Karei Doorman. Vice-adimiraal De Booy zou vandaag per vliegtuig naar Nederland terugkeren- Dreiging met strenge straffen Is niet iedereen het eens met de verwijdering van Naguib als staatshoofd is met het verwijderen van Naguib valt te betwijfelen. Naar verluidt is vanmorgen ln het leger een conflict uitgebroken, niemand weet nog. wie hierbij zijn be trokken. De heersende militaire regering heeft tot tweemaal toe het program radio- Calro laten onderbreken om een schuwing te laten omroepen, dat elke ordelijkheid met gestrengheid zal worden onderdrukt. Nasser en enige leden van de revolutionnalre raad "hebben de troepen voor de verdediging van het hoofdkwartier te Abassla versterkt. Vanmorgen ter in Cairo geen enkel teken van strijd te bespeuren. Wie tegen het nieuwe regiem ln verzet is gekomen en hoe ernstig het verzet was bleef een mysterli Inmiddels wordt ln de berichten uit Egypte thans niet meer ontkend, dat Na guib aan de kant is gezet en dus niet Dr A. J. Bronkhorst Dr A. J. Bronkhorst, Herv. pre dikant te 's-Gravenhage, die be noemd werd lot Hoogleraar van de Protestantse Theologische faculteit te Brussel en tot direc teur van de Nederlands-spreken de Sectie van het Theologisch Centrum aldaar. DAT tegen de 36-j. landarbeider A. R. uit Veenendaal, die uit balorigheid (toen een afspraakje met een juffrouw niet doorging) in Zeist een inbraak had ge pleegd, voor de Utrechtse rechtbank 1% jaar is geëist. DAT vakfotografen, gevorderde ama teurs en beginnelingen kunnen deelnemen aan een nationale fototentoonstelling, die van 20 Mei tot 13 Juni in het kasteel te Hoensbroek bij Heerlen wordt gehouden. DAT de vereniging De Hollandsche Mo len op 6 Maart in Amsterdam haar jaar vergadering houdt. DAT in de Staatscourant van gisteren de algemeen verbindendverklaring van de C.A.O. voor de Ned. Baksteenindu strie is opgenomen. DAT de Humanistische Jongerenge- meenschap telegrafisch aan Churchill heeft verzocht de terechtstelling te ver- hinderen van een ter dood veroordeeld Chinees meisje van 18 jaar in Malakka. j gevoerd v DAT in de week van 14 t.m. 20 Febr. in ons land geen enkel geval van kinder verlamming is geconstateerd, maar wel 133 gevallen van roodvonk. DAT het tot wachtschip omgebouwde voormalige loods vaar tuig Spica op 6 Maart in Schiedam wordt overgedragen aan het Jeugdzeeverbond. DAT de Argentijnse gezant in Den Haag, Jorge Escalant'e Posse, de Philips- fabrieken in Eindhoven heeft bezocht. DAT in Goes een nieuw laboratorium van de stiohting Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland in gebruik is ge- DAT de commissaris van het Loods wezen te Amsterdam, D. Bakker, na 39 dienstjaren met pensioen is gegaan. DAT de Nederlanders Van B. en G. uit Hulst, die onlangs in België werden ge arresteerd wegens veesnjokkel, thans zijn ontslagen van rechtsvervolging. DAT in Eindhoven een nieuw ketelhuis voor Philips in aanbouw is. waardoor de totale capaciteit zal kunnen worden op- tot 128 ton stoom per uur. DAT dc Volkspartij voor Vrijheid en Democratie op 19 en 20 Maart in Arnhem haar algemene vergadering houdt. DAT op 5 Mei op het landgoed De Sonnenbergh te Oosterbeek een monu ment. ontworpén door de Oostenrijkse beeldhouwer F. H. Hoevenagel, wordt onthuld voor de tijdens de oorlog geval len dorpsgenoten. DAT de staatsmijn Emma te Treebeek sinds begin December wekelijks 35 nleu- arbeiders te werk heeft kunnen stel len. dank zij een landelijke wervings- DAT jeugdige ongehuwde personeels leden van de staatsmijnen vorig jaar f 778.400 hebben gespaard (bijna f 150.000 .eer dan in 1952). DAT de plannen voor de bouw van een kampeerhuis in het openbaar kampeer- •urn Kwakkenbulg te Nijmegen door Ged. Staten van Gelderland zijn goed- DAT binnenkort ook Venlo jeugdige verkeersbrigadiertjes krijgt. vrije wil ontslag heeft genomen. Volgens een officiële bekendmaking werd Naguib verwijderd om te voorkomen, dat woeden de officieren, die vreesden dat hij dictator >u worden, hem zouden vermoorden. De officieren van het leger hadden ge dreigd. Naguib en zelfs leden van de 'olutionnaire raad te zullen doden. In pers en radio tracht men nu het ontslag Naguib aannemelijk te maken. Minis- Salem (voorlichting niet te ren met de tot vice-premier benoem de minister van Verbindingen. Gamal Salem) vertelde in een radio-uitzending een half uur, dat Naguib bezig was. goedkope propaganda voor zichzelf te maken. Eén dezer gevallen was dat hoofdartikel, dat hij onder de kop „De lachende dictator" aan een dagblad in Cairo zond. We waren toen zo ver president hoofdartikelen schreef, waarin hij zichzelf lof toezwaaide, aldus Salem. raatste berichten van Reuter en A-F.P- teen het .garnizoen van Aleppo (Nooncl Syrië) zich beslist niet vereringen met de oe-noemmg van president Koezbari. Hoge officieren m Aleppo zonden een ultima tum aan de nieuwe president, waarin deze wordt verzocht zijn plaats in te ruimen voor Atassi. Het garnizoen cn de parlementariërs in Damascus ©venwel, zijn vóór Koezbari. „Wij weigeren, eert nieuwe revolutie te aanvaarden", aldus radio-Damascus. Kinderbijslag zelfstandigen Opnieuw verlenging noodwet voorgesteld De regering heeft aan de Tweede Ka mer voorgesteld de werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandi gen opnieuw met een jaar te verlengen, ditmaal tot 1 Juli 1955. Het Is namelijk uitgesloten dat op 1 Juli a.s. de datum waarop de nooa- regeling zou aflopen reeds een defini tieve regeling van kracht zal kunnen worden. Nog steeds wacht de regering op hef advies van de Sociaal-Economi sche Raad over het voorontwerp dat reeds op 9 April 1952 aan deze raad ls voorgelegd. Staatssecretaris Van Rhijn en minister Van de Kieft zijn van mening dat ook de leden van de S.E.R. er van doordron gen zijn dat het advies zo spoedig moge lijk moet worden uitgebracht. De S.E R. is daarvan echter tot nu toe weerhouden door de nauwe samenhang lussen de vraagstukken van de kinderbijslagver zekering voor zelfstandigen en de Ouder- domsverzekering. Wanneer het advies nu kan worden tegemoetgezien, staat nog niet vast. Koning sloeg niet Ned. tandartsen-echtpaar uit Yemen verbannen den. is het Nederlandse tandartsen-echt paar. de heer en mevr. Van Huls, in de hoofdstad van Yemen, Taiz, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf cn ver banning. Koning Ahmed verzachtte het vonnis tot verbanning alleen. Zy waren er van beschuldigd de directeur van het staatsziekenhuis te hebben aangevallen. In de verklaring werden persverslagen van Donderdag tegengesproken als zou Koning Ahmed mevrouw Van Huls met een stok hebben geslagen, toen zij wei gerde het ziekenhuis te verlaten. Het echtpaar had van de regering van Yemen de opdracht gekregen tandheel kundig werk te doen cn studenten op te Spanning langs de kust Grote bazaltblokken, kippenhokken en hekken meegesleurd Tijdens de sterke Westenwind is gis termiddag het ijs op het IJsselmeer gaan kruien en bij Staveren over een afstand ongeveer één kilometer over de dijk geschoven. Daarby heeft 'net alle obsta kels, die het op zijn weg vond, meege- :n. Kippenhokken en hekwerk, die achter woningen stonden, werden gesleurd, terwijl zich ijsbarricaden tot anderhalve meter hoogte aan de binnen kant van de dijk hebben gevormd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet Tengevolge van de harde wind Is het ijs aan de Zuid- en Westkant van in beweging gekomen. Langzaam schoven grote ijsmassa's over de havendammen stortten aan de binnenzijde naai neden. Aan de voet van de vuurtoren ls het ijs opgeschoven en tot op bijna 20 le woningen genaderd, er dc dijken van de Noordoostpolder schoof het ijs eveneens. Grote bazaltblok ken werden opgeschoven naar boven Voorlopig dreigde nog geen gevaar de dijken en voor de woningen, aangezien de wind inmiddels is gaan liggen. Te Lelystad, het werkterrein var Zuiderzeewerken in het IJsselmeer, dervindt men weinig hinder van kruiende ijs. Gistermiddag was aan kelijk enig ijs op straat terecht gekomen. Men heeft dit echter kunnen oprui Langs de straat ligt een hoge dam va Ook langs de Afsluitdijk brak het ïjs los. Het kwam in beweging en dreef on geveer een halve kilometer weg. Door de windrichting bleef het zich evenwijdig le dijk in Oostelijke richting voort bewegen. zodat er geen schade aan de dijk werd aangericht. Aan de kust bij Enkhuizen was gisteren in ijsgang niels te bespeuren. Het ijs Advertentie i Fa D. KPET en Zn. zat daar nog steeds vast. De burgemeester van Marken heelt meegedeeld dat het nu het ijs ln De- weging is gekomen bepaald niet ver trouwd is zich naar het eiland te be geven. Minder wind verwacht I~IE HARDE WIND en hevige buten van gisteren werden veroorzaakt door een depressie waarvan hel cen trum zich vanmorgen op de Noordzee ten Noorden van ons land bevond, aldus het K.N.I. De buten gingen op sommige plaat sen met hagel, natte sneeuw en on weer gepaard. Vannacht passeerde een zwakke rug van hogere lucht druk ons land, zodat overal Jlinke opklaringen voorkwamen. Tegelpker. tijd ontstond echter b(j de Ierse zee een nieuwe randstoring die in de nanacht de bewolking weer deed toe nemen en in de vroege ochtend ai- weer buien veroorzaakte. Gedurende het weekeinde zal het depressiegebied nog dicht bij ons land blijven, zodat ook morgen nog enkele buien verwacht moeten worden. Daarnaast zullen echter ook opklarin gen voorkomen. De temperatuur zal wellicht tets lager worden, maar er zal tevens minder wind zijn. Minder wind Het K.N.M.I. verwacht tot morgenavond: Buien, afge wisseld door opklaringen. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Van nacht temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag dezelfde of iets lagere tem peraturen, (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en maan Zondag: zon van 7.30 tot 18.16 uur: maan van 4.58 tot 12.23 uur. Maandag: zon van 7.28 tot 18.18 uur; maan van 5.35 tot 13.39 uur. Op 5 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1