Strijd van Zuid-Molukken duurt voort DAVITAMON 0 NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VWIDAG 26 FEBRUARI 1954 Leidse veteranen bijeen Elk volk heelt het recht in vrijheid te leven Drie jaar en tien maanden bestaat thans de republiek der Zuid-Molukken. Om die vrijheidsstrijd in het licht te stellen hield de Leidse afdeling van het Veteranenlegioen Nederland gisteravond in de Kleine Burcht een slechts matig bezochte vergadering. Het recht en de vrijheidsstrijd van de Zuid-Molukken werden daar belicht door mevrouw S. L. Lokollo-van Heiningen, echtgenote van de minister van voedselvoorziening van die republiek. Mevrouw Lokollo gaf een beschrijving van de strijd, die ontbrandde na het uit roepen van de republiek der Zuid-Moluk ken in April 1950 Na de blokkade be gonnen de bombardementen en beschie tingen van Ambon door de troepen van de republiek Indonesia. Een grote aard beving teisterde het land, maar nergens was hulp te krijgen. Toen de landingen begonnen verwachtte de vijand geen 6terke tegenstand meer, maar het tegen deel was waar. Juist door de blokkade en de honger traden de Ambonezen de vijand eens zo fel tegemoet. In de op de Javanen buitgemaakte pa- Agenda voor Leider Vrijdag Schouwburg, 8 uur: K. en O-, Kamer opera ..Camerata" met ..De Apotheker" vam Joseph Haydm en ..Landhuis te koop" van Nicolas DaJayrac. Tumk. 8 uurLeidse smalfilmliga, films van' Haagse smalfilmers. Koor Pieterskerk, 7-15 tot 7 45 uur i Avowdigebed. Zaterdag Harmonie, half 12: afscheidsreceptie J. G. Hagens, inspecteur belastingen tweede afdeling. Volkshuis, 4 uur: Aafje Top met „De oude man en de zee" van Ernest Hemingway. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Kamer opera „Camerata" met „De Apotheker" van Joseph Haydn en „Landhuis te koop" van Nicolas Dalayrac. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Werkmans Wilskracht, 52ste jaarfeest. Antonius-clubhuis, 8 uur: De Gastspe- lers met De Huistyran van Godfried Bomans. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Schuttershof, 8 uur: VOLA, jaarver gadering. Leids Volkshuis, 8 uur: K. en O., „Keu kengeheimen", kookcursus door mevr. D. L. Creyghton-Eldering. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde Steen straat la, zeven eeuwen Chinese calligra phic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 10—5 uur (tot 28 Februari). Lakenhal, 104 uur: werken van leden Ars Aemula Naturae (t.m. 12 Maart). Lakenhal, expositie „Nood" (foto's van Martien Coppens), 10—4 uur (tpt 1 Maart). Prentenkabinet. 2—5 uur: Het landschap in de Noord-Ned. prentkunst (eerste helft 17de eeuw), t.m. 27 Februari. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der Menschheid". Hooigracht 48, tel. 21060 PUZZLE PROMINENTEN 1. L. de Vries, Warmonderweg 62, Oegstgeest; 2. J. de Zoete, Mors- kade 6, Leiden; 3. H. v. d. Meulen, yuarles van Uffordstraat 48, Noora- wijk aan Zee. Dulles ziet toch toekomst Groeiende verdeeldheid in zake E.D.G. De verdeeldheid over de Europese Defensie Gemeenschap, is ln drie landen het duidelijkst aan de dag getreden. In Duitsland weigeren de socialisten nog steeds hun verzet tegen het verdrag op te geven. In Frankrijk neemt de tegen stand nog steeds toe. De behandeling van het E.D.G.-verdrag zal hier vrijwel zeker tot na de conferentie van Genève (die op 26 April moet beginnen) worden uit gesteld. Tenslotte tTad in Engeland in de Labour-par tij een verschil van inzicht aan de dag over de herbewapening van Duitsland. Er zijn voorts tekenen, dat vele conservatieve parlementsleden tegen Westduitse deelneming aan de Europese verdediging zijn. In Washington verklaarde minister Dulles, dat de Berlijnse conferentie de weg heeft geëffend voor andere gebeur tenissen, zoals de verdere eenmaking van Europa en een regeling van de situatie in Azië. „Ik voorspel niet," aldus Dulles, „dat deze dingen zullen gebeuren, maar als het zover komt is dat slechts dank zij Berlijn". In Maart Belgische T.V. op Ned. scherm In de kring van de Nederlandse Tele visiestichting verwacht men, dat ln de loop van de Maart begonnen zal kunnen worden met het relayeren van Belgisch televisieprogramma's. Hoewel uit België nog geen officieel bericht is binnengeko men, omdat de verbinding tussen Brussel en Antwerpen nog technisch moet den beproefd, mag toch worden aange nomen, dat het aantal wekelijkse ui' dingen daardoor spoedig zal A/orden ver hoogd. De heer J. W. Rengelink, secre taris van de N.T.S., deelde mee, dat d< Belgische programma's, die voor heruit zending in aanmerking komen, op di Woensdag- en Zaterdagavonden worden uitgezonden. M«_n is voornemens geregeld op dl' avonden Belgische programma'9 ti relayeren, al houdt dit niet in, dat dl» voor alle uitzendingen op die dagen geldt Duitsland werpt zich op theemarkt De regering van India en ongeveer 30 Duitse theefirma's hebben gezamenlijk een maatschappij opgericht, welke trachten het theeverbruik in West-Duits- land te doen toenemen. Men verwacht, dat Ceylon en Indonesië aan deze maat schappij zullen deelnemen. De maat schappij zal negen ton uitgeven voor eer reclamecampagne. pieren stond, dat de hele regering van de Zuid-Molukken moest worden afgemaakt. Zij besloot dan ook op 4 December 1950 naar Ceram uit te wijken. In Februari 1951 zocht zij haar heil in de bergen van Ceram en samen met 10.000 Alfoeren zei zij daar de strijd voor de vrijheid voort. Een derde deel van die Alfoeren heeft moderne wapens, de rest behelpt zich met (vergiftigde) pijlen en bogen. Met nog 57 andere mensen werd me vrouw Lokollo gevangen genomen en in een kamp op Ambon opgesloten. Zij be schreef de mishandelingen, die de Ja vanen weerloze mannen en jongens lie ten ondergaan. Zelfs op Ambon wordt nog ondergrondse actie tegen de bezetters gevoerd, op Ceram wordt in het woeste bergland nog fel gevochten. Mevrouw Lokollo maakte het dui delijk, dat het hier niet alleen geldt een strijd voor vrijheid en recht, maar ook om het geloof. De bezetters hebben kerken en scholen stelsel matig verbrand, maar de moskee bleef in elke bezette plaats Van de 52 woonoorden voor Ambonezen in Nederland had zij er 46 bezocht. In sommige van die corden heersen slechte toestanden. Dat is de schuld van de Ne derlandse regering. Elk mens heeft recht op vrijheid. Zij riep haar gehoor op be langstelling te blijven tonen ven van de Zuid-Molukken r digheid. Brieven Lyceïsfen naar de K.M.A. Kennismaking met de Kon. Landmacht De twee hoogste klassen van ihet Chr. lyceum aan de Kagerstraat hebben een excursie gemaakt naar de Kon. militaire academie te Breda. Dit geschiedde in het kader van de legerjeugddagen, die de Kon. landmacht sinds het vorig jaar or ganiseert. Het doel van de excursie is het kweken van meer begrip en waardering voor het leger en het geven van een in zicht," zjj het oppervlakkig, in de opbouw en de werkwijze van de verschillende wapens en dienstvakken. De lyceumleerlingen werden door ca detten van de K.M.A. rondgeleid in het schitterende kasteel van Breda, waarin deze militaire onderwijsinstelling is ge vestigd. Men bekeek wapens, gebouwen, laboratoria en andere voor een modern ieger onmisbare zaken. Het middagmaal werd genuttigd in gezelschap van derde jaars-cadetten. Er was veel te zien. Men stelde de excursie dan ook kennelijk bij zonder op prijs. De president van de noodregering op Celebes, dr Soumokil, had twee brieven gericht tot bestuursleden van Door de Eeuwen Trouw. Deze op 30 Januari j.l. gedateerde brieven werden ln de verga dering voorgelezen door de heren Buiten en A. H. Grondel. Hierin wordt een vast vertrouwen uitgesproken in de uiteinde lijke overwinning van recht op onrecht. Dr Soumokil doet een vurig beroep op het Nederlandse volk het volk van de Zuid-Molukken te steunen, dat zijn laat ste druppel hartebloed zal geven tot de zon der vrijheid doorbreekt. De heer Lebelauw. vertegenwoordiger de R.M.S. in Australië en NieuwSleutelring", is besloten tot de pauze aan e de oprjChting van een fotoclub. Het doel de eerste plaarts om het peil Belastingmensen richten fotoclub op In een bijeenkomst van de personeels vereniging van 's rijks belastingen te Guinea, woord. Hij schilderde de teleurstelling van het volk der Zuid-Molukken, dat Ne derland heeft gediend als een kind zijn vader, toen het door Nederland in de steek werd gelaten. Het gewone volk kan niet begrij pen, dat die kinderlijke trouw tever geefs is geweest en dat het thans wordt tegengewerkt door de Neder landse regering. Die regering heeft nota bene het zelfbeschikkingsrecht uitdrukkelijk erkend. Spr. vestigde de aandacht op het feit, dat de roep om vrijheid voor de R.M.S. tegenwoordig ook weerklank vindt in 'buitenlandse persorganen. Bernard Per son heeft kort geleden verklaard, dat Brits en Frans Togo binnenkort zelfbe schikkingsrecht zullen krijgen. Dit zal door de betrokken regeringen worden be pleit bij de Verenigde Naties. Kan Nederlandse regering niet hetzelfde doen voor de Zuid-Molukken! Deze onder voorzitterschap van de heer M. I. Smit staande vergadering werd bij gewoond door de algemeen vertegenwoor diger van de R.M.S. in Nederland, dr J. P. Nikijuluw, en door minister Manosama. Het ideale vitaminepreparaat jaarvergadering Leidse aideïmg Ere-presidente en ere-leden bij Leidse huisvrouwen Voor de jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Ned. vereniging van huisvrouwen, die gistermiddag in het Vlies werd gehouden onder voor zitterschap van mevr. C. Hageman-Verhagen, bestond deze keer nogal be langstelling, ook al was er géén causerie of filmvoorstelling aan verbonden. Die belangstelling was voornamelijk gericht op het benoemen van een erepresidente van de afdeling en de installatie van twee ereleden. Her verslag van de secretaresse meldde >or (het afgelopen jaar een vrijwel sta- tionnair ledental. De penningmeester esse van een batig saldo van f195 ge wagen. Onder hartelijk applaus deelde de pre sidente mee, dat het bestuur besloten had erepresidentschap van de afdeling mevr. Van Kinschot aan te bieden. Tot erelid benoemde de vergadering r. A. Groen-Nieuwenhuizen, Segaar nevr. N. Key-Stuurman. Haagse rechtbank Stal hij die fiets - of niét? Mr Schaper uit Leiden trapte op heel zere Officiers-tenen, toen hij in het vuur van zijn pleidooi sprak over een steen fabriek bij Hillegom, „bekend aan de Officier". Mr Hamelberg, de Officier, protesteerde en verklaarde, dat hij op kwam tegen insinuaties tegen een afwe zige ambtgenoot. Het gebeurde in zaak tegen zekere K., een Vhalf-verduitste Nederlander, die er van werd verdacht op 4 Januari j.L te Sassenheim een fiets te hebben gestolen. Die avond werd er te Sassenheim In gebroken en de politie reed in de rich- van Den Haag om te kijken, of mer spoor van de daders kon aantreffen. Bij de Haagse Schouw fietste de betrok kene op een in Sassenheim ontvreemde fiets. Hij verklaarde echter, dat hij de fiets aart*-de kant van de weg had gevon- 5n er op was gaan zitten om het kar retje bij de politie te brengen. Later zou zijn uitgekomen, dat verdachte aan de inbraak niet debet was. De fiets was ech ter ergens anders ontvreemd. De zaak was een keer aangehouden n de rechter-commissaris, mr Rutgers, horen. Dit verhoor had nu plaats. Ver dachte verklaarde naar Nederland te zijn gekomen om familie te bezoeken pas te halen. Bij de rechter-commis saris had hij weliswaar tenslotte bekend. later had hy deze bekentenis Ingetrokken. Volgens mr Schaper, de raadsman, berustte de bekentenis op vergissing. De Officier van Justitie persisteerde bij zijn eis van acht maanden met aftrek. Mr Schaper vond, dat er veel dubia in deze affaire voorkwamen, en hij bepleit- vrijspraak. Uitspraak 11 Maart. District Leiden van de A.R.J.O.S. opgericht Deze week heeft een bespreking plaats gehad tussen afgevaardigden van dt ARJOS uit het in oprichting zijnde dis trict Leiden en omgeving. Besloten werd. tot definitieve oprichting van dit district over te gaan. Als bestuursleden van het district werden gekozen de heren J. D. van Delft te Katwijk aan den Rijn, J. P. Brouwer te Oegstgeest, J. v. Nieuwkoop te Voorhout en D. W. Noteboom Jr te Rijnsburg. Na deze oprichtingsvergadering werd de eerste bestuursvergadering gehouden, waarin besloten werd te trachten clubs op te richten in Leiden, Lisse, Noordwijk aan Zee en Voorschoten. Het bestuur hoopt hierbij op de medewerking enige jongeren en ouderen uit deze plaatsen. Ook zal worden getracht, de club te Noordwijk-Binnen te bewegen zich bij het district aan te sluiten. Ten slotte zal getracht worden, te komen tot enige studie-avonden voor de besturen van de aangesloten clubs Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden mevr G. Lem-Gunning en S. Bol-Den Older. Zij stelden zich herkiesbaar en werden herkozen. In de plaats van mevr. M. Boer-v. d. Laar, die bedankt had. werd gekozen mevr. C Nieuwenhuizen Segaar-Uljée. Hierna richtte de presidente zich tot mevr. G. H. Douma-Herberts, de eerste secretaresse van de afdeling, die haar in het afgelopen jaar tot een stevige steun bij het 'bestuurswerk was geweest. Zij derstreepte haar woorden, met een kleurig voorjaansbouquet. Verder betuigde n Hageman haar dank aan redactiecommis sie. aan de commissie van bijstand en het zangkoortje. De aanbieding van het erelidmaat schap aan mevr. Groen en mevr. Key ver richtte mevr. Hageman met een char mante plechtstatigheid, die de volle in stemming van de leden, wegdroeg. Zi; speldde de beide dames na een hartelijk woord van waardering het verguld zilve ren huisvrouweninsigne op de borst er bood haar daarbij een fijn bouquetje bloe men aan. De beide ereleden hadden elk een zilveren kandelaar voor de afdeling meegebracht met een gothisohe kaars, die bestemd is om het Kerstfeest, het j; lijkse hoogtepunt van de feestelijkheden in de afdeling, luister bij te zetten. Met mevr. A. van Gike-Geldermalsen telt de afdeling nu drie ereleden. De installatie werd afgesloten met het staande zingen van het huisvrouwenlied. De vergadering hield zich verder bezig met het kiezen van afgevaardigden naar de algemene vergadering in Dordrecht (mevr. C. de Kemp-Schoolenberg mevr. M. van. Eek-Van Oordt) en met het behandelen van de voorstellen van de af delingen, die daar ter tafel zullen komen. Het zangkoor o.l.v. mevr. T. Massaar- van Driel verleende medewerking de middag. foto's, juist van de beginners, ook al be zitten zij een eenvoudig toestel, omhoog brengen. Men zal- trachten, zq spoedig •mogelijk een donkere kamer in te rich- m boeken en tijdsohriften te verza melen voor een bibliotheek. Het bestuur bestaat uit de heren J. Lubbers. H. J. Devilee, H. Valentgoed, C M. Witsenburg en H. Dinkelrnan. Excursie van Sociale Raad Het bestuur van de Sociale Raad heeft en excursie naar het volkshuis aan de Apothekersdijk gehouden. Het werd ver gezeld door leden van de raad en andere personen, die in het maatschappelijke werk werkzaam zijn. Mej. M. Ruth gaf een boeiende uiteenzetting van het ont staan en de ontwikkeling van het volks huiswerk. Onder de bezielende leiding van mej. Knappert is dit gegroeid tot vat het nu is. Na de inleiding werd nog ?en film vertoond. Jaarvergadering De Mul De Leidse vereniging van volkstuinders ,De Mul" hield dezer dagen de jaarver gadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat, hoewel in het afgelopen verenigingsjaar nogal enige moeilijkheden moesten wor- overwonnen. de activiteit van be stuur en leden goed te noemen is. De financiële toestand van de vereniging is Tenslotte werden alle leden opgeroepen ch in te spannen voor de verwezen lijking van het ideaal: een vast volks tuincomplex voor „De Mul" in het plan Züid-West. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Jan, z v N H Egelman en J J Heunks; Janny, dr van C M Goedhart en an Smirren; Jacobus W, z v C Ho- orst en A M Verdel; Cornelia A, d C Hogervorst en A M Verdel; Ber- nardus R, z van B Boomsma en H Ko ning; Marianne, d v C N Bousie en D A Siebert; Willem R, z van A de Ru en T d Vegte; Antonius M, z van J v Wie- ringen en K C Hillenaar; Sophia J, d v -I M Kuijt en S Schaap; Alberta C, d van G Houweling cn A C Hooft; Lucas A M. zn van J T Witte en H M B Stijnman, Marijke, d v A Reijngoud en E Hamers Overleden H A M Hartwijk, vrouw, jr; A A Muilwijk, man,-66 jr; J A Oos- tergetel, man. 54 jr. Ondertrouwd: J v d Berg en H L Vrle- ;n; W Betgen en C J Zitvast; N Fakkel n J Stouten; J C Gaijkema e Dijk; I Hartingsveld en H M van Vel- J Lancel en C M Glasbergen; J Ligt- :t en H M A Heinen; V L Pennings ei A Keijzer; T W Pet en E Overdijk; J d. la Rie en A F Koet; M J Windrich ei L M M Pollmann; J J Deijn en L Geuke; A de Wit en J Roozendaal; J Fuchs en J L Wijnbeek. Residentie-Orkest en pianoduo Bartlett en Robertson Laatste concert in deze serie voor K. en O. Het laatste concert in deze serie voor leden van K. en O. werd verzorgd door het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, terwijl solistische medewerking werd verleend door het bekende Engelse pianoduo Barlett- Robertson. Wij hoorden dit pianistische echtpaar het laatst enige jaren geleden, de Stadsgehoorzaal, ln een recital; zij, ditmaal ter gelegenheid van het feit dat zij 25 jaar als duo concerteren, een uitgebreide tournee maken waarbij ook Leiden werd inbegrepen, kregen wij de gelegenheid hen te horen in twee wer ken, Bachs concert voor twee klavieren Mozarts concert voor dezelfde bezetting in Es, welke werken zij toen ook vertolkten, zonder orkestbegeleiding. We moeten vaststellen, dat dit optreden Dns ten zeerste tegenviel; de goede her inneringen van zes jaar geleden deden Dns veel verwachten, hetgeen we hoor den kwam niet boven de middelmatig heid uit. Noch het samenspel, noch de voordrachtsstijl stond op hoog niveau. ornaamste bezwaar is wel, dat het nagestreefde klankideaal van dit duo zowel voor Bach (men bedenke dat dit /oor twee clavecimbels bedoeld ls) als voor Mozart te zwaar, te dik is. Van Bachs subtiele polyphonie, met ie in het middendeel, bleef weinig r en het fijne netwerk van motieven passages in Mozart werd nevelig en ondoorzichtig, enerzijds door een slordige techniek en anderzijds door tig pedaalgebruik. Roomsaus Bij een concert voor twee piano' hoort het klinkende resultaat een rijke eenheid te vormen, men mag niet de indruk krijgen, dat het twee piano' dit nu was wel het geval, ook al door de vaak ongelijke aanslag. Een al mantische opvatting van beide coi deed bovendien alles verdwijnen onder een overvloedige roomsaus. Het orkest had het niet gemakkelijk de solisten in hun vaak grillige opvattingen van tempo en dynamiek te volgen, zodat ook in dit opzicht weinig harmonie was Wellicht was er voor dit concert te wei nig gerepeteerd; in elk geval hopen wij dit befaamde echtpaar nog eens onder gunstigere condities te beluisteren, zodat onze critiek dan gunstiger kan zijn. Hun reputatie bewijst, dat zij tot veel in staat moeien zijn. Van Otterloo had, als inleiding tot Bachs concert in C, een werk gekozen uit dezelfde stijlperiode: Handels mooie ;rto grosso in g, een der fraaiste van de lange reeks van deze concerten die Handel heeft nagelaten. Het komt ons dat deze litteratuur tegenwoordig sterk wordt verwaarloosd door onze grote orkesten; er zijn nog zovele prach tige concerti grossi van Corelli, Vivaldi, Torelli e.a., die men nimmer hoort. Wel behoort bij deze werken eigenlijk een bescheidener ensemble dan het moderne symphonie-orkest, zelfs al vervallen de partijen van de blazers. Daardoor kreeg ook deze uitvoering, ondanks vele goede kwaliteiten, iets te pompeus, te logs. Het concertina was evenwel bijzonder fraai, aarbij vooral Theo Olof opviel. Eerst in het laatste nummer van het programma, Brahms' Haydn-variaties op. 56 b, kreeg het orkest de gelegenheid zijn kwaliteiten ten volle te ontplooien. Af gezien van enkele vlekjes in het koper mocht deze uitvoering zeer fraai heten; Otterloo's meesterlijke directie maakte deze verklanking tot een span nend evenement, waarbij de magistrale opbouw van het werk ten volle tot zijn recht kwam. De geestdrift der talrijke toehoorders as dan ook zeer groot. J. van der Veen. OEGSTGEEST De heer A. Goedhart gaat zijn zilveren jubileum vieren Een bekende en zeer geziene figuur Oegstgeest hoopt aanstaande Maandag te jubileren. Het is de heer A. Goedhart, die dan mag terugzien op een 25-jarige loop baan bij de N.V. H. Homan en Co. te Oegstgeest. Adriaan Goedhart werd 31 Juli 1905 te Alphen aan den Rijn geboren. Na zijn schoolopleiding heeft hij in zijn geboorte plaats enige tijd als kantoorbediende ge werkt, om op 1 Maart 1929 te worden be noemd bij bovengenoemd bloembollenbe- drijf. Hier doorliep de heer Goedhart ver schillende functies. Hij is thans hoofd van de afdeling expeditie en facturen, een belangrijke positie in een bedrijf met zo grote export over de gehele we reld als de N.V. Homan. De expeditie en facturering naar afnemers over de ge hele aardbol met de rompslomp van con tingenten, honderd-en-een bepalingen, Morgen collecte in Leiden voor minder-validen Collectanten kregen eerst een feestavond Morgen zal weer een speldjes-verkoopdag worden gehouden ten behoeve van de minder-validen van alle gezindten. Deze collecte wordt georgani seerd door de R.K. invalidenbond St Liduina en de Algemene Nederlandse Invaliden-Bond. De personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij bood de collectanten gisteravond in het Antoniusclubhuis een toneel- en muziekavond aan. De heer H. P. Pannekoek, voorzitter van de afdeling Leiden van de A.N.I.B., sprak een woord van welkom aan de collectanten en hoopte dat zij Zaterdag met volle bussen van hun tochten terug komen. Het geld zal hoofdzakelijk wor den besteed voor het revalidatlewerk, n.l. de zwem-, oefen- en loopschool. Na de collectanten enige richtlijnen te heb ben gegeven voor hun werk, weiden de dames Bink en Regeer op het podium geroepen om een klein bewijs van er kentelijkheid voor het vele voorberei dende werk in ontvangst te nemen. Het programma werd geopend met hersengymnastiek o.l.v. de heer J. H. v. d. Ven. De intelligentie van het dames team was iets hoger dan die van de heren en de dames kregen ieder een klein geschenk. De heren ontvingen als troostprijs een aardigheidje, dat ze maar weer aan de dames moesten geven, om dat ze moeilijk twee eikeltjes op hun las kunnen gaan dragen. Onder regie van de heer N. B. 1 Voort door de toneelclub de klucht Joh. Blaaser Sr en Jr ..Drie is te gebracht. Bij de advocaat Gravesande worden schatrijke gasten uit Amerika verwacht, die een huwelijkscandidaat voor zijn dochter meebrengen. De doch ter kent deze jongeman nog van de HBS voordat hij met zijn ouders emigreerde, maar wenst onder geen beding met hem te trouwen. Ze neemt Emiel, de huls knecht in vertrouwen en dan gebeuren er veel vreemde dingen. De opvallende figuur van Driekus, stoker van de cen trale verwarming, die de huisknecht moet vervangen, werd voortreffelijk ge speeld door J. Ouwerkerk. Ook mej. B. Vermeulen als het niet al tc snuggere dienstmeisje speelde haar rol knap. De •erige spelers waren minder aanvaard baar, maar met elkaar hebben zij de col lectanten toch een leuke avond bezorgd. .The Metal Music Players" leverden de tre-acte muziek cn mochten menig ap plausje ln ontvangst nemen. voor elk land verschillend, maakt dat de; post alleen bekleed kan worden door iemand, die met de meeste accuratesse zorg kan werken en leiding geven, zoals de heer Goedhart dat pleegt te doen. Een pikeur mag de jubilaris genoemd worden in het opmaken en op artistieke wij: verzorgen van de catalogi met fraaie af beeldingen van bolbloemen. De heer Goedhart, die bij de directie hoog staat aangeschreven, heeft in de afgelopen 25 jaar al zijn krachten ingezet om de N.V. Homan en Co. te helpen ma ken tot hetgeen zij nu is. Naast deze maat schappelijke positie bekleedt de jubilaris nog tal van functies. Jarenlang was hij diaken der Geref. Kerk cn daarna ouder ling en scriba, welke laatste arbeid hij verrichtte met een onverbeterlijke nauw gezetheid. Ook als vice-voorzitter van de omvangrijke evangelisabiecommlssie neemt de heer Goedhart een zeer belangrijke plaats in. Jaarvergadering Donderdag 4 Maart wordt in het Ge bouw voor Chr. Belangen aan de More de Jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de Vereniging to< oprichting Instandhouding van Christelijke scholen ten dienste van More en Rijndijk te Oegstgeest. In Leidschendam is een groot laboratorium verrezen voor de P.T.T. met een plm. 55 m hoge toren. Op deze fraaie luchtfoto van de K.L.M. ziet men hoe de bouw al flink gevorderd is. De N.V. Ned. Aanneming Mij v/h. fa H. F. Boersma te Den Haag voert het werk uit naar een ontwerp van de Delftse archi tect ir S. J. van Embden. Het zal echter nog wel enkele maanden durenvoordat het in térieur gereed is en het gebouw in gebruik genomen kan worden. Februaristaking herdacht in Amsterdam Bij het monument De Dokwerker op het J. D Meyerplein in het hart van de voor malige Amsterdamse Jodenbuurt is gister morgen met een korte en sobere plechtig heid de Februari-staking van 1941 her dacht. Op dit plein werden, zoate men weet, op Zaterdag 22 en Zondag 23 Februari 1941 de Joodse mannen, die bij de eerste raz zia's waren opgehaald, door de Grüne Polizei samen gedreven. Op de 25ste Februari brak als protest daartegen in de hoofdstad de staking uit. Burgemeester d'Ailly legde namen6 het gemeentebestuur een krans bij het monu- Tot burgemeester van Harmeien is m.i.v. 1 Maart benoemd drs J. G- C. J. Timmermans te Driebergen, oud-direc teur-secretaris van de stichting Natio nale Katholieke Gezinszorg. Ruim 3500 toeschouwers genoten van de Weense ijsrerue „Wat het hart begeert" brengt ijskunst van zeer hoog peil (Van een onzer verslaggevers) Een eivolle Hoky ruim 3V4 duizend mensen bezetten de tribunes en zaten zelfs op een plankier op het ijs heeft gisteravond een intens artistiek en spor tief genoegen beleefd aan de eerste stelling van de nieuwe Weense ijsrevue, „Wat het hart begeert", welke, behoudens een enkele aanmerking, uitstekend ge slaagd genoemd kan worden en evenals in het buitenland niet zal nalati oogsten. Deze revue voldeed 1 alle die 1 1 kan stellen, wil zij een extra-gehalte zijn de Weners, wier gezelschap weer belang rijk is uitgebreid hebben deze mengeling van revue en ijskunst, zoals wend zijn, tot in de perfectie gebracht, met al hun (fabelachtige) techniek, char mante en gracieuze bewegingsscholing, muzikale gevoel en andere kwaliteiten die hun ten dienste staan. Het programma zelf verdient ook alle lof. Will Petter Leeft ernaar gestreefd de weg va ijsoperette op te gaan en hierdoor schilt het weer van vorige jaren. Er loopt een sterke draad door de revue, die de vele scènes hechter aan elkaar bindt, waardoor men niet alles afzonderlijk, maar meer als een geheel gaat zien. Dit element is de wonderkogel, tijdelijke bezitter(ster) een doen, die in %-ervulling gaat. Na elke scène gaat men zodoende op originele wijze op de volgende over. In het pro gramma is voorts voor komische en acro batische nummers een ruime plaats ge laten. De hoogtepunten hiervan vormde het optreden van Emmy Puzinger en Ferdnand Leemans en Erni Zlam en Wolf Litto, die, in glanzende vorm, be wonderenswaardige staaltjes lieten zien. Eva Pawlik en Ruddi Seeliger verrukten Grondwetsherziening en Kunst De „Ned. Federatie van Beroepsverenl- gingen van Kunstenaars" heeft in eer brief aan de minister-president aange drongen op aanvaarding door de regering van het voorstel, dat in een minderheids- nota, gevoegd bij het verslag van staatscommissie tot herziening va: grondwet, is neergelegd, nl- het opnemen In de grondwet van een artikel, luiden de: ,.De bevordering van de wetenschap en van de kunst is een voorwerp aanhoudende zorg der regering." Het Federatiebestuur meent, dat in zulk artikel wordt weergegeven, hetgeen In feite reeds geschiedt, maar dat daaren boven hiermee de kunst in de Neder landse samenleving de plaats krijgt, die haar toekomt Op deze wijze kan aan veel onzekerheid, die nu nog ten aan zien van vele kunstinstellingen bestaat, een einde komen. Aan een reglementering of beïnvloeding van kunstuitingen wordt hier niet gedacht, maar aan het scheppen van mogelijkheden om de kunst te be hoeden voor het isolement, waarin zij dreigt te geraken. Ned. onderscheiding voor Belgische minister De Nederlandse ambassadeur te Brus sel. baron Van Harinxma thoe Slooten. heeft Woensdag aan de Belgische minister Volksgezondheid. De Taeye. de ver sierselen van Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. vooral met een dans in „Sprookjesland", die zovel rljtechnisch als artistiek op hoog peil stond. En verder noemen we Helmut Seibt, Lotte Schwenk, Susi Gic- bisch, mèt artisten als Heinz. Smely, Fritz Penitz en Hans Leiter ijskunste- naars van bijzondere klasse. Alle scènes verraadden weer de extra zorg, die be steed is aan de aankleding, welke alleen al het aanschouwen waard maakt. Met de muziek klopte het (nog) niet helemaal; de geluidsverdeling was niet best. Om ten slotte met een critische opmerking te eindigen: de scène „De Hemel" vinden wij niet erg gepast en had beter achter wege kunnen bleven. Het programma wordt er niet minder om. Zestien personen in Naarden dakloos door brand Een hevige brand in de Sandmannlaan te Naarden in het Zwartewegkwartier op de grens bij Bussum heeft Woensdag twee houten woningen totaal verwoest, waar door drie gezinnen, in totaal 16 personen, dakloos zyn geworden. Vragen over kastekort van het rijk Het Tweedie-Kamerlid Van Leeuwen (VVD) heeft schriftelijik aan- minister Van de Kieft gevraagd hoeveel het kaste kort van het rijk over 1953, det in de mrt- Lloenervnota op f350 a 450 millioen werd geraamd, in werkelijkheid heeft bedragen. Voorts informeert de heer Van Leeuwen tn hoeverre daarop van invloed zijn ge weest veranderingen in de geconsolü- d-erde binneniLandse schuld en in de bui tenlandse schuld en hoe groot de netto- schuldvermindering a geweest- Luidsprekers op straat voor B.B. in Amsterdam De burgemeester van Amsterdam, mr Arn. d'Ailly, heeft een commissie geïn stalleerd „voor de uitwerking van een plan tot het inrichten aan de openbare weg van luidsprekerinstallaties ten be hoeve van de dienst Bescherming Bur gerbevolking". Ned. ratificatie-oorkonde E.D.G. in Parijs overhandigd De ambassadeur van Nederland te Parijs heeft gistermiddag om twaalf uur de Nederlandse ratificatie-oorkonde in zake het verdrag tot oprichting van de Europese Defensie-Gemeenschap over handigd ln het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken ter deponering in het archief van de Franse republiek. Het jaarlijkse ledencongres van de ALG. NED. VER. VOOR VREEMDELIN GENVERKEER, A. N.V.V. zal op 10, 11 en 12 Juni te Enschede worden gehouden. Het „Dlrectorat-general au tourisme de France", het semi-officiële Franse toe ristenbureau. ls voornemens ln Den Haag bijkantoor te stichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3