Dertig boekdelen van ieder circa 800 pagina's Schepping en levenswerk van prof. dr Van Steens te Leiden Chefarine 4 Landbouwer poogde voor 2de keer vrouw te doden Belgische visserij vreest Ned. concurrentie SIR PERCY Eerste Kamer besprak beleid van minister Witte Toch is het zo 5 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1951 FLORA MALESIANA Binnenkort zal het tweede deel worden gecompleteerd van de Flora Ma- lesiana, een werk dat ten doel heeft een volledig overzicht te geven van alle planten van het Maleise gebied, meer officieel Malesië geheten, en dat de grootste Flora zal worden, die ooit is verschenen. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met de directeur van de stichting Flora Malesiana, prof. dr C. G. G. J. van Steenis te Leiden, wiens schepping en levenswerk deze Flora is. krijgen- Rond een millloen herbarium exemplaren zijn weliswaar reeds verza meld sedert de tijd van Rumphius (1650) tot heden, maar deze bevinden zich in collecties, die over de gehele wereld ver spreid zijn. Men is er echter in geslaagd, de mede werking te verkrijgen van circa veertij instituten, die deels herbariummateriaal Bijna iedereen kent wel de schoolfora's, waarmede men alle in het wild groeiende Nederlandse planten kan determineren De Flora Malesiana verhoudt zich echter tot deze schoolfora's als een grote ency clopaedic tot een eenvoudig woorden boek. Alleen al de bloeiende planten van het Maleise gebied zullen de uitgave van :irca 800 pagina's 20 boekdelen Prof. dr C. G. G. J. van Steenis, bezig aan het Maleise Herbarium, en mej. R. van Crevel, tekenares van de Flora Malesiana. in twee kolommen nodig maken. Hierbij zal dan nog een tiental delen komen varens, mossen, schimmels en algen. Volgens een voorzichtige schatting vat Malesië namelijk minstens 25.000 plan tensoorten. Ter vergelijking diene, Nederland ruim duizend soorten telt, wijl de Flora van Brazilië, die tot nu als het omvangrijkste werk op dit gebied gold, ongeveer 16.000 soorten bevat. Ma lesië is namelijk één van de twee grote gebieden van de aarde het andere is China met een uitermate rijke planten wereld, waarvan echter zeer weinig samenvattends bekend is. In deze gebie den is slechts een gering aantal weten schappelijke werkers en andere belang stellenden, zodat hier naar verhouding ook slechts weinig materiaal zameld. Twintig jaar geleden Reeds in 1930 heeft prof. Van Steenis, destijds werkzaam in de Plant< Bogor, het plan geopperd tot samenstel ling van een Flora van Malesië. Er be stond wel een Flora, van de hand van prof. Miquel uit de jaren 1854- 1860, maar die was incompleet en totaal ver ouderd. Aanvankelijk voelde niemand veel voor het idee van prof. Van Steenis, maar in de loop der jaren wist hij langzamerhand medestanders te vinden. Vooral van de directeur van de Plantentuin in Bogor, waar hij 21 jaar heeft gewerkt, heeft hij veel steun ondervonden. Ten slotte kon op initiatief van de Plantentuin, h: barium Bogoriense te Bogor en het Rijks herbarium te Leiden in October 1950 de Stichting Flora Malesiana worden opge richt, die gesubsidieerd wordt door de Indonesische regering. De stichting, waar van prof. Van Steenis directeur is, heeft een internationaal curatorium, waarvan de directeur van de Plantentuin in Bogor voorzitter en de directeur van het Rijks herbarium te Leiden ondervoorzitter is. In 1930 was prof. Van Steenis echter reeds met de voorbeidende werkzaam heden begonnen. Een van zijn e-rste be moeienissen was, een juiste omgrenzing van het te bewerken gebied te vinden, waarbuiten de plantenwereld zo anders is, dat men werkelijk van een natuurlijke grens kan spreken. Zo is men gekimen tot een gebied, dat geheel Indonesië om val, benevens het schiereiland Malakka; de Philippijnen en geheel Nieuw-Guinea. Noord-Borneo en Portugees Timor zijn hier uiteraard bij inbegrepen. In totaal betekent dit een landoppervlakte van drie millioen vierkante kilometer Medewerking Het spreekt vanzelf, dat het geen een voudige opgave is, van een zo uitgestrekt gebied voldoende materiaal bij elkaar te 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 labiet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen (alen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. ter beschikking stellen en deels een of meer van hun eigen stafleden werk laten verrichten voor de Flora Malesiana. In verschillende landen heeft ,prof. Van Steenis zo in totaal 50 60 medewerkers Aan het tweede deel van de Flora, waar van de slotaflevering binnenkort ver schijnt het eerste deel verscheen ln 1948 hebben 21 personen medegewerkt, onder wie zes buitenlanders. Prof. Van Steenis heeft zelf slechts drie vaste stafleden, met wie hij een onder komen heeft gevonden ln het Rijksherba rium te Leiden. Voor deze huisvesting heeft hij de officiële toestemming van curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden. Er zijn thans tekenen, die er op wijzen, dat ook andere landen meer medewerking zullen gaan verlenen. Zo is onlangs op het achtste Pacific Science Congress te Manilla een resolutie aangenomen, welke alle landen die van de uitgave van de Flora Malesiana profiteren er toe aan spoort, ook actieve steun aan dit werk te Een ander loffelijk initiatief ls genomen door de dienst van het Boswezen in Ma lakka, dat ook veel profijt heeft van de uitgave van de Flora. Het heeft namelijk besloten niet alleen materiaal te zenden, ook geldelijke steun te "erlenen, waardoor de stichting mogelijk een vaste medewerker in Engeland aan zich zal kunnen verbinden. Rubber uit paarde bloemen Prof. Van Steenis legde er in het onder houd de nadruk op, dat het samenstellen een dergelijke Flora niet alleen een liefhebberij is van 'n aantal wetenschaps mensen, maar dat deze ook, evenals alle andere natuurwetenschappelijk onderhoek, zeer zeker economisch nut heeft. Telkens weer krijgen plantensoorten, waar eerst bijna niemand belang in stelde, plotseling door de een of andere ontdekking economische betekenis. Als voorbeeld noemde prof. Van Steenis de paardebloem. In Rusland is men er namelijk in ge slaagd, uit het melksap van deze plant rubber te fabriceren. In Amerika heeft men ontdekt, dat iets dergelijks mogelijk is met het melksap van de guldenroede. Het gevolg van een dergelijke ontdekking is, dat de industrie dan bij de botanici aanklopt om te ver nemen, hoe men deze planten van ver wante soorten kan onderscheiden, waar men ze het meest kan vinden, enzovoorts Om een antwoord op deze vragen te vin den, is een Flora onontbeerlijk. Prof. Van Steenis verwacht niet, zelf zijn schepping geheel te kunnen voltooien. Het is een werk dat vele jaren arbeid kost. Naar schatting minstens 25 Jaar. In het geheel zal, naar men heeft geschat, 300 man-jaren arbeid door specialisten verzet moeten worden. In leder geval stemt het de hoogleraar echter tot vol doening, dat in steeds bredere kring be langstelling is ontstaan voor en medewer king wordt verleend aan zijn geesteskind, de Flora Malesiana. Veerdienst over Grote Belt gestaakt Na aanvaring in het ijs: De veerdienst over de Grote Eelt (De nemarken) is gisteravond gestaakt na een aanvaring tussen een veerboot en de ..Holger Danske" de sterkste ijsbreker van Denemarken. De ijsbreker heelt door de aanvaring een groot lek gekre gen en de electrische inrichting op beide schepen werd beschadigd, zodat het on mogelijk was. in radio contact te komen met beide schepen De Grote Belt is vol drljfsijs en de ..Holger Danske" ii enige ijsbreker die het vaarwater had kunnen openhouden. Door het staken van de veerdienst is een zware slag toe gebracht aan het Deense en continen tale vervoer. Reuter meldt omtrent aanvaring nog het volgende: twee leden van de bemanning van de ijsbreker kwa men door ontsnappende stóom om het leven, drie anderen werden gewond var wie één ernstig. Een poging om de half gezonken ijsbreker te bergen, is opgege ven. Aan boord van de veerboot weroen twee personen gedood. Het schip is «tig beschadigd. De aanvaring had plaats toen belde vaartuigen juist de Grote Belt wilden oversteken. Zij werden door eer grote massa pakijs, die door de wind in bew« ging werd gebracht, getroffen. De veei boot voer daarop tegen de ijsbreker. die voor haar uit ging om de doorgang vry te maken. Wegens toenemende ijsgang in de Oost zee zijn twee van de drie lichtschepen aan de West-Duitse Oostzéekust ve: gen door tonnen. Hitte en plunderaars in Australisch rampgebied Doktoren, politiemannen en vrijwilli gers werken in Australië bij temperatu- van 90 graden onder een blakerende temidden van hopen rottend afval ontbindende cadavers van duizenden koeien, paarden en varkens, die tijdens de jongste watersnoodramp zijn verdron ken. Duizenden daklozen worden ten gevolge van deze overstromingen dysenterie bedreigd, doordat de zoet- watervoorraden uitgeput raken. Vlieg tuigen van de R.A.A.F. vliegen af en met levensmiddelen, bloedplasma, trassen en dekens. Nog een ander ge' bedreigt de getroffen bevolking, dat plunderaars. Bij tientallen trekken door de overstroomde steden en rc alles wat van hun gading ls, tot radio toestellen toe Teylers Stichting Om een legaat, dat f 100 millioen werd Mr J. van den Hoeven, raadsman van Teylers Stichting, heeft bij de Haarlemse rechtbank zyn conclusie van antwoord ingediend op de zes weken geleden door de Amsterdamse lampekappenfabrikant L. C. H R. Wegerif ingediende eis terzake van de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst. De heer Wegerif had Teylers Stichting gedagvaard teneinde te bereiken, dat uit voering wordt gegeven aan een volgens hem, in het testament van de genoemde in- 1676 overleden zydefabrikant voor komend legaat van honderdduizend gul den in obligaties Deze som is inmiddels aangegroeid tot bijna honderd millloen gulden De heer Wegerif stelt zich op het standpunt, dat hij in redhte lijn af stamt van Catharlna Olthoff aan wie dit legaat was vermaakt. De raadsman van Teylers Stichting heeft twaalf argumenten aangevoerd waarom naar zyn inzicht de rechtbank afwijzend op deze eis dient te beschikken. Mr Sylvain Groen, procureur van ei heeft veertien dagen de tijd gekregen te bepalen binnen welke termijn hij zijn conclusie van repliek zal indienen. VIER ]AAR GEËIST En nog trachtte slachtoffer de dokter om de tuin te leiden Wegens poging tot moord1 had zich gis teren de 56-jarige landbouwer C- S. uit Vierpolders voor de Rotterdamse recht bank te verantwoorden. De man gaf loc op 14 December j.l- te Ooatvoorne de v Antje B- van het leven te hebben willen beroven door haar met de achter kant van een bijl te slaan. De els tegen luidde vier jaar gevangenisstraf mei aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Verdachte had al eens eerder gepoogd vrouw, bij wie hij inwoonde, van het leven te beroven. In Januari 1953 stond hij wegens wurging terecht. Na uitritten van zijn straf was hij aan zwerven gegaan. Na enige tijd was man. die vroeger een grote ooer- derij heeft gehad, toch weer bij de vrouw terug gekomen. Er waren wederom moei lijkheden ontstaan, doordat verd. ten on rechte jaloers was op een kostganger, met het uiteindelijke gevolg, dat de man n kwadle avond de bijl greep Met de woorden„Anitje, nu moet het maar eens afgelopen zijn", sloeg hij haar zo hevig dat het bloed uit de wonden liép. Toen de dokier arriveerde zei de vrouw legen ..Ik ben van de trap gevallen" het geen de medicus echter niet beliefde te Het psychiatrisch rapport noemde ver dachte ..ontoerekeningsvatbaar". Uitspraak over veertien dagen. Gentleman-inbreker uit Arnhem kreeg 4 jaar De Arnhemse gentleman-inbreker A. G. L. van der P. ia door de Arnhemse recht bank wegens een serie van 51 inbraken, conform de eis tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. Niet minder dan 20.000 had verdachte op zijn stroop, tochten weten buit te maken. Juweliers kozen nieuw bestuur Tijdens een algemene ledenvergadering van de Chr Bond van ondernemers in de uurwerken- en de goud- en zllverbrancbe is een nieuw bestuur gekozen. Het be staat uit de heren W. F. Goldsohmeding te Amsterdam (voorz.); D. Fabmery de Jonge te Goes; J. J. Mol te Bussum; J. v. d. Werf te 's-Gravenhage en K. J. Zomer te Hoogeveen. Zwemmend van Italië naai Amerika Een sportsman uit Napels heeft de Italiaanse regering om hulp verzocht voor de langste zwem tocht uit de geschiedenis van Italië naar Amerika. Michel Lisi, de eigenaar van een grote winkel in sportartikelen te Napels, zegt, dat een estafetteploeg van 24 man, die tocht in 65 dopen zal kunnen volbrengen. Als voorzitter van de Napolt- taanse afdeling van het Italiaanse nationale verbond voor de diepzee visserij, heeft hij de regering schriftelijk een uiteenzetting van het project gegeven. Hij heeft de regering in zijn brief verzocht hem een moederschip met artsen, koks, oefenmeesters en ander personeel voor de tocht ter beschikking te stellen. „Het is een groots idee ter be vordering van de internationale vriendschap", heeft Lisi tegen een verslaggever gezegd. Op bevrijdingsdag ook in UtTecht vrije middag B. en W. van Utrecht hebbén beslo ten het gehele gemeentépersoneél, voor zover de dienst dit toelaat, en de gemeen te-scholen, op de middag: van de Bevrij dingsdag 5 Mei vrijaf te geven. Korea-vrijwilligers kwamen gisteren thuis In de Engelbrccht van Nassaukazerne te Roosendaal zijn 158 Korea-vrijwilllgers, die een zeer voorspoedige thuisreis, vla Marseille en Parijs achter de rug had den, gisteren officieel verwelkomd. De jongens, die veertien maanden ge leden naar Korea waren vertrokken en dus nog aan de gevechten hebben deel genomen, werden onder meer vergezeld door ds J. Koppert uit Wadenoijen. Kapitein D. van Ardenne uit Den Haag voerde tijdens de thuisreis het commando over de groep. „Gazet van Antwerpen" ongerust Afschafiing beperkende maatregelen hangt nog in de lucht NIEUWF "FLANGE Pure Virginia Cigarettes „De Gazet van Antwerpen" schrijft, dat de Belgische visserijmarkt zich ongerust maakt over hetgeen na 1 Maart zal ge schieden. Op deze datum toch worden in iet kader der Benelux overeenkomsten voor de Nederlandse vlsinvoer de laatste oeperkende maatregelen opgeheven en mag in het bijzonder vis beneden de 40 cm vrij in België worden binnenge bracht. Gevreesd wordt, dat vooral de Belgische middenslagvisserij door deze maatregel getroffen zal worden. Het meest renderende product van deze visserij ls namelijk de tong. Voor de oorlog en ook daarna had België zich met dit kwaliteits product een eerste-rangsposltie weten te verwerven op de Europese markt, waar Engeland. Frankrijk. Zwitserland en Lu xemburg de beste afnemers waren. De Belgische visserijmarkt vreest thans, dat de Nederlanders, hierbij geholpen door de lagere lonen in hun land, ook hun kans op de Belgische exportmarkten zullen wagen. „De Gazet van Antwerpen" schrijft nClpt SflCl 6n S166QS dat er nog een kleine kans is. dat de regering de vrijmaking op 1 Maart a s niet zal toelaten. Het blad weet ln dit verband te berichten, dat verleden week afgevaardigden der Belgische visserij te Brussel besprekingen hebben gevoerd met de ministeriële Instanties, de vissers heb ben zich hierbij energiek verzet tegen een al te overhaaste opheffing der beperken de maatregelen en er de nadruk op ge legd, dat dit rampzalige gevolgen zou hebben voor de Belgische middenslag- visserij. Wij vernemen thans, dat men er in ons land rekening mee houdt, dat de datum 1 Maart nu wel zal moeten worden losge laten. In visserijkringen neemt men aan, dat er over dit vraagstuk eerst weer een ministersböspreking zal worden gehou den. Er is de laatste tijd een zeer inten sief Interdepartementaal contact over dit Zijn voorganger, mr In 't Veld, wil krot opruiming in veel breder verband bezien (Van onze Parlementsredacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van Wederopbouw Volkshuisvesting. Het woord werd ge voerd door de heren Woudenberg (PvdA) Kraayvanger (KVP), baron de Vos Steenwijk (WD), Nijkamp (KVP). Reijers (CH), Tjalma (AR). Branden burg (Comm.) en In 't Veld (PvdA). Mi nister Witte zou vanmiddag de sprekers beantwoorden. Dezelfde onderwerpen passeerden de ivue als enige maanden geleden in de Tweede Kamer. Daar was allereerst de vraag na; verhouding tussen overheidsbouw en par ticuliere bouw. De heer Woudenberg (PvdA) was van oordeel, dat geen uitge sproken beleid wordt gevoerd en dat de minister, al ontkent hy zulks ook hon derd maal. feitelijk de particuliere bouw primair stelt. Voor hem echter was overheidsbouw, zeker voor arbeiders' ningen, primair. De heer Kraayvanger (KVP) liet een veel milder geluid de particuliere bouw horen, evenals de heer de Vos van Steenwijk (VVD). De heer Kraayvanger wilde vooral, dat de steden bij de woningbouw niei achter gesteld worden bij het platteland. De heren de Vos van Steenwyk (VVD) Tjalma (AR) waren niet zo optimis- Voor de tweede maal in een hebben Deense chirurgen de natuur een handje geholpen, door een man zodanig opereren, dat h\j een vrouw is gewor den. Een verlegen Amerikaanse jonge man kwam eind vorig jaar naar Kopen hagen om een operatie te ondergaan, waarop men zich in de Deense hoofd stad heeft gespecialiseerd: het verande- :an sexe. Na de operatie verliet de 28-jarige Charlie McLeod als Charlotte het ziekenhuis. Charlotte was in 1948 drie maanden in militaire dienst, doch werd om medische redenen met groot lof gezonden. Zij verklaarde tegen- rr verslaggevers, dat haar vader, een welvarende verzekeringsman in Tennes- (V.S.), haar niet wil accepteren, zoals nu is Op de linker foto ziet men Charlie, een paar jaar geleden. Op de rechter foto ziet men Charlotte, een knappe brunette Organisatoren loterij Oud- Beijerland vrijgesproken Drie bestuursleden van de Oud-Beijer- landse Middenstandsorganisatie zijn door de kantonrechter te Oud-Beijerland gesproken van de ten laste gelegde over treding van de loterijwet. De kanton rechter overwoog hierbij, dat ie gemoentt Oud-Betjerland toestemming voor eer loterij gedurende een winkelweek had •rleend en hij zich van een nadere beoordeling van dit B. en W.- besluit h' .ld. Vele kleintjes maken één grote Drie jaar geëist tegen dienstweigeraar Jehova-getuige had geen advocaat nodig (Van een onzer verslaggevers) Voor de krijgsraad te Velcie-West ston den vanmorgen drie dienstweigeraars te recht. De zwaarste straf eiste de audi teur-militair. majoor Van der Dussen. tegen de 21-jarige M. J. W uit Utrecht, een Jehova-getuige, die een zeer weifel achtige houding had aangenomen. weer dienst nam, dan weer weigerde tenslotte op de zitting verklaarde geen bezwaar tegen de dienst te hebben. Het liefst diende hij bij de geneeskundige troepen. „Maar nu heb ik er genoeg van", aldus de auditeur, „straks als je in dienst bent begin je weer te weigeren". Hij eiste 3 jaar gevangenisstraf m a. en ontslag uit de dienst, zonder ontzetting uit het recht om by de gewapende macht te mogen dienen. De verdediger, mr Van der Tas. verklaarde W.'s weifelachtigheid uit een grote vrees voor de gevangenis, die hem als weigeraar zou wachten. De 20-jarige Ch. V. uit Rotterd toonde zich principiëler en weigerde e request om erkenning in te dienen. Hij wenste ter zitting ook geen bijstand van een advocaat. „Niet nodig", gaf hij de president desgevraagd te kennen. De eis tegen deze bekL die tot een kleine reli gieuze secte van ca 30 mensen behoort, luidde 1 jaar m.a. en ontslag zonder ont zetting. Mild was de eis tegen de 20-jarige M. S. uit Jutphaas. die zijn weigeren ook op geloofsovertuiging baseerde Daar hij echter voor alle diensten Is afgekeurd, vroeg de auditeur een straf gelijk aan het voorarrest: 2 mrd en 3 weken en on middellijke invrijheidstelling. Na raadkamer werd de zaak tegen W. ►ngehouden. De uitspraak tegen V. was conform de eis. S. kreeg 1 maand m.a Op 1 Maart zal de eerste auto garage van Schiphol in gebruik word«*n genomen Ze biedt plaats aan 70 wagens tisch als de bewindsman: zij zagen nog niet. dat in 1960 het woningtekort zal zijn ingehaald. De heer Kraayvanger (KVP) waar schuwde tegen een overdreven angst voor een werkloosheid in de bouwvak ken na 1960. Tot 1975 hoeft men zich hierover geen kopzorgen te maken, want er blijft nog genoeg te doen. o.a. door de krotopruiming. Ook de heer Tjalma (AR) was hiervoor niet zo erg bang, als de regering maar een goed werkplan op stelt. Naast de krotopruiming dacht hU hierbij aan de bebouwing van de nieu we polders in het IJsselmeergebied en van de gronden, die vrijkomen na de af sluiting van de zeegaten, de tunnelbouw onder het Noordzeekanaal e.d. Hij drong aan op het vergroten van het aantal bouwvakarbeiders. De zwarte lonen ln het bouwbedrijf was de heren Tjalma (AR) en Reijers (CH) een doorn in het oog. Niet alzo de heer Brandenburg (comm.), die meende, dat de arbeider zijn loon waardig ls en dat degenen, die over zwarte lonen pra- een zwarte gedachtengang heb ben. Overigens was hij van oordeel, dat de woningnood niet kan worden opgehe ven, zolang de militaire uitgaven op het eerste plan staan. Oud-minister In 't Veld (PvdA) wijdde speciale aandacht aan de krotopruiming ln breder verband. Men moet komen tot verbetering van de oude stads- en dorps kernen, ook met het oog op de ontwik keling van het verkeer. Wil men na 1960 de dreigende werkloosheid in de bouw vakken kunnen opvangen, dan moeten reeds de plannen gemaakt worden r de sanering van gehele stadswijken. Dit probleem dient veel meer in de pu blieke belangstelling komen te staan. Wettelijke maatregelen zullen nodig zijn neer een nieuwe woningwet, ruimtewet en een wijziging de onteigeningswet niet meer voor de verkiezingen van 1956 het staatsblad kunnen bereiken, moet overwogen den. of geen noodwetgeving in het leven geroepen dient te worden. Men kan bijv. een aangepaste Wederopbouwwet van toepassing verklaren op structuur- en kernplannen. Vóór de Kamer aan deze begroting be gon had zij, zonder debat, die van Alge- Zaken goedgekeurd (communisten tegen). Nu ook vliegtuig „geraakt" Autoruiten vlogen aan stukken Op geheimzinnige weg in Surrey (Engeland) ..Het spookt op de weg" zeggen de be woners van de plaatsjes Esham en Cob- ham in het Britse graafschap Surrey dan bedoelen zij de grote verkeersweg die tussen belde genoemde plaatsjes loopt Sinds 1950 hebben op deze weg niet minder dan 100 ruiten van auto's het be geven. Dat geschiedde steeds plotseling, met een knal van de voorruit was dan niets meer over Na een periode vai weg gisteren weer actief, het kompasglas van een vliegtuig aan stukken vloog, juist toen de machine boven de „spookweg" vloog. Tot nu toe heeft men wel gedacht aan stukjes steen, die door banden vai dere wagens worden opgeworpen en zelfs heeft men al gedacht aan een waanzin nige. die met een bijzonder wapen op de autoruiten schiet, maar door het ge beuren met 't vliegtuig is ook deze stel ling onhoudbaar gebleken. En dan zijn er natuurlijk mensen, dl< aandringen op het zenden van een gees tenbezweerder Het enige wat men tot dusver vai mysterie te weten is gekomen, is alleen ruiten van dezelfde soort verhard glas het begaven. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. 24 Febr Thuisreis: PH-TDO (Maastricht) gezagv. Van Bree Dinsdagmiddag 15.00 uur op Schip hol- PH-TDK (Amsterdam) gezagv. Siuy- ut vanmiddag in Zuerich- PH-TFD (Arnhem) vannacht uit Bang- KOk naar Calcutta- UitreisPH-TDN Vlaardimgen) gezag voerder Motsha^en vanmiddag uit Ba rog- xok naar Tokio; PH-TDP (Rotterdam Van Messel Dinsdagmiddag ie Sydney. PH-TFE (Utrecht) gezagv Mob vannacht uit Calcutta naar Bangkok. PH-TES (Soerabaya) gezagv. Hampton- stall vannacht tn Beiroet; PH-TET (TW- ourg) vannacht utt Bangkok naar Dja karta; PH-TCE (Edam) gezagv. Bosman emigrantencharter Auckland Dins- •tegoch'end in Auckland; PH-TBW (Over- gezagv. Roy vanmorgen uit Cairo Basra. Guajacol en phosphor- van dit prachtige mid del, dat de luchtwegen I PVLMO) L baillv w koop direct e fles. U vindt baat bi). kiM bet beet in te Lloydschip Waterman in Neder land terug Het s.s. Waterman ls gistermiddag van een emigrantenreis naar Zuid-Afrika te ruggekeerd aan de kade van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd. Op de terugreis bracht het schip ruim 200 passagiers, voornamelijk toeristen uit Walvisbaai en Kaapstad naar Europa. Ook ds A. J. Boss, Gereformeerd pre dikant te Leidschendam en pater J. A. G. van der Stok uit Venraay, die de uitreis van de Waterman meemaakten voor de geestelijke verzorging der emigranten, keerden met het schip terug. T>IJ HET aanschouwen van de ste- vige plensbuien, die op geregelde en ongeregelde tijden over ons worden uitgestort, bekruipt ons menigmaal de vraag, waar al dat water toch wel vandaan zou kunnen komen. Dit ls werkelijk geen vraag die alleen in de wanhoop van het ogenblik wordt gesteld, want er is alle aanleiding dit probleem eens ernstig onder ogen te zien Immers, wanneer de hele damp kringzuil. die boven een bepaalde plaats staat, op een warme zomerdag verzadigd zou zijn met waterdamp, zou die hele dampkring-zuil slechts 35 mm regen kunnen produceren. D>k- wijls valt er echter in korte tijd aan zienlijk meer regen het maximum dat in tropische buien werd Lemeten bedroeg 26 mm per minuutwelke regenval dus uitsluitend mogelijk is, wanneer uit de hele omgeving vochtige lucht wordt aangevoerd. Hoe vreemd het voor onze oren moge klinken, het ontstaan van stevige regenbui eist speciale ati fertsche omstandigheden (die in land blijkbaar in overvloedige mate voorhanden zijn). Regen is niet, zoals men vroeger meende, een simpele condensatie van waterdamp, want ken die alléén waterdruppeltjes vatten, brengen het gewoonlijk niet verder dan een miezerig motregentje. Assman heeft op een bergtop een meten, hoe groot de druppeltjes ln een regenwolk zijn. Hij berekende, dat de zwevende waterdruppeltjes grootte van 0.007 tot 0,015 njn eer6t aanzienlijk zouden moeten aangroeien om een behoorlijke valsnelheid te krijgen. Want druppeltjes van 0.02 vallen slechts met een snelheid va cm per seconde. Dat ls dus een treagde film, vergeleken bij wat gewend zijn. Van een eenvoudige c densatle van waterdamp moeten het dus niet hebben. Maar ook, wanneer de zojuist be schreven wolk tot een volledige „wolkbreuk" zou overgaan, moetei daarvan althans wat de hoeveel heden water betreft niet te hoge verwachtingen koesteren, want zelf: de dichtste en dikste wolk zou he' niet veel verder brengen dan 20 mn Bij de stevige, gestadige en veel vuldigs regenbuien, die bij ons naar beneden komen en waarbij dus i water neervalt dan in de dampkring op een gegeven moment aanwezig kan zijn, stelt men zich dan ook voor, dat in de onderste luchtlagen luchi wordt aangevoerd, die met grote snel heid opstijgt. De lucht koelt hierdoor sterk af. waardoor zich kleine water druppeltjes vormen, die echter te klein zijn om als volwaardige druppels neer te vallen; de naar boven ge richte luchtstroom is voor dezo licht-" druppeltjes te sterk. Er wordt dus als het ware één grote watermassa om- hooggevoerd, tot een niveau, waar zich ijskristallen vormen, welke voortdu rend Hangroelen. Deze krlstaPen wor den gedurende de groei zwaarder weten de naar boven gerichte lucht stroom ten slotte te overwinnen en gaan vallen. Wanneer het n>\eau van 0 graden weer wordt overschreden, gaat de neerslag amelten en komt dus als regen ln de onderste luchtlagen terecht. Tijdens de val ontmoeten deze regend.uppela ook de kleinere drup peltjes die omhoog werden gevoerd Deze kleine druppeltjes worden door de grotere in de val meegesleept en het gevolg ia: een stevige plensbui waarvan elke grote druppel een lek in je regenjas slaat. Maar de regen is toch begonnen met naar boven te vallen. Nu moeten wij eens beginnen met de prlemgetallen. Daarover morgen. (Nadruk verbodenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5