KATWIJK in 1920 -EN NU Ged. Staten stonden bouw van twee woningen niet toe Zes zusjes trouwden met vijf broers Uranium en olie: de beste geschenken van 1953 HE nieuwe leidsche coubant 4 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 KATWIJK Ziektekostenregeling voor de ambtenaren Commissierapport thans verschenen In de raadsvergadering van 29 October 1953 kwam een voorstel in behan deling inzake ziektekostenvoorziening voor het gemeentepersoneel. Na breedvoerige discussie werd het voorstel teruggenomen ter nadere bestu dering door een commissie ad hoe. Het rapport van deze commissie is thans verschenen. De commissie bestond uit de heren mr J. van der Plas. L. Borleffs, D. Vlas veld. dr G. W. Overdijkink en C. var der Plas. Allereerst heeft zij zich bezig gehouden met de vraag, of contact moest worden gezocht met het verzeke ringswezen in die zin. dat ten behoeve van het gemeentepersoneel een collec tieve verzekering zou kunnen worden afgesloten, hetzij voor alle. hetzij bijzonder zware risico's. De commissie is unaniem van oordeel, dat collectieve verzekering van het gemeentepersonee' in de particuliere sector geen aanbeve ling verdient. Voorts bezag de commissie de vraag, of de gemeente moet toetreden tot de gemeenschappelijke regeling ziektekos ten voorziening ambtenaren der gemeen ten in Zuid-Holland, op basis verrichtingsstelsel. De meerderheid van de commissie meent, dat de positie van de ambtena ren een bijzondere regeling eist. Door de gedeeltelijke eigen risico blijft he; begrip particulier patiënt onaangetast Wel is zij van oordeel, dat de regeling nog niet in alle opzichten perfect ia Het heeft haar aandacht getrokken, slechts weinig gemeenten in de provin cie zijn toegetreden, en dan alleen r de kleine De meerderheid van de co missie adviseert tot toetreding, mits deelneming van 4000 ambtenaren v, zekerd is. omdat niet is gebleken, dat een betere voorziening is. Het derde vraagstuk was, of kon wi den volstaan met de interimregeling ziektekosten, op grond waarvan de amb tenaar jaarlijks een tegemoetkoming ontvangt in de door hem gemaakte kos ten. De meerderheid van ziet dit als een noodmaatregel. De minderheid van de commissie will de in voorbereiding zijnde rijksregeling afwachten. Haar bezwaren zijn boven dien gericht tegen de financiële kant van de regeling. Me< een premieheffing van 4 procent is geen sluitende begro ting mogelijk. De minderheid wil de interimregeling handhaven. Telefooninstallatie voor raadhuis De uitbreiding van de gemeente in d> loop van de laatste jaren heeft ook tot gevolg gehad, dat het raadhuis een steeds intensere bezetting heeft gekregen. De in 1932 aangebrachte telefooncentrale kan het drukke telefoonverkeer niet vlot meer verwerken. Een derde telefoonlijn is dringend nodig, maar de huidige cen trale is aan haar maximum. Het is daar om. dat het college van 1 stelt een geheel nieuwe installatie aan te schaffen, te meer, daar de bestaande ook ouderdomsverschynselen vertoont. De be doeling is er een aan te brengen met capaciteit van vier lijnen en 27 interne aansluitingen. In gebixiik wil drie lijnen en 20 interne aansluitingen, zodat er een behoorlijke reserve zal zijn. Deze noodzakelijke voorziening zal vooi aanleg een bedrag vergen van ƒ9300. ter wijl gedurende 15 jaren een maandelijkse vergoeding zal moeten worden betaald van 68.25. In de Donderdag te houden raadszitting zal over deze zaak worden beslist. Wat behandelt de raad Donderdagavond om half acht komt de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen ter behandeling van de vol gende agendapunten: verkoop grond aan J, van Egmond en J. Jonker; wijziging gemeentebegroting 1954; credietaanvrage aanschaffing nieuwe telefooninstallatie voor het raadhuis; toetreden ziektekos tenregeling t.b.v. ambtenaren in dienst der gemeenten in Zuid-Holland; uitbrei ding hoogspanningsnet te Katwijk aan den Rijn; belastingreclames; voorstel be treffende rattenbestrijding; principevoor- «tel bouw van een kerkgebouw voor de Chr. Geref. Kerk; credietverlening wo ningbouwvereniging De Brittenburg; cre- dietverhoging voor het herstel van de stormvloedschade; uitbreiding straatver lichting in de omgeving van het nieuwe gemaal van Rijnland; credietverlening herstel van de bovenverdieping school gebouw Voorstraat; onderhandse aanbe steding aanleg van een centrale verwar- KOUDEKERK AAN DEN RIJN Eerste steen De eerste-steen leg ging van de nieuwe huizen aan de Prinses Wilhelmi na straat zal door de burgemeester geschieden morgenmiddag 4 uur. Jonge Kerk Onder leiding van ds Poort is de Jonge Kerk bijeen geweest. Zoals was afgespro ken. werd deze avond op gezellige wijze doorgebracht met spelen en volksdansen. TER AAR Gevonden Als gevonden voorwerpen zijn aange geven 1 vulpen en 1 balpuntpen. Stierenkeuring Op de volgende uren en plaatsen zal de verplichte stiererïkeuring worden ge houden op 11 Maart9 uur te Lamgeraar bij de brug over die Leid&e vaart; te half tien in de Kerkbuurt op het erf bij bak ker J. Vuijk; tie 10 uur in Kocrteraar op Iwt erf bij de erve Kroft- ZEVENHOVEN Schoorsteen ontplofte Bij de voorbereidingen voor de traditio nele instuifavond van het afgelopen week einde in de voormalige openbare school sprong door totnutoe onbekende oorzaak bij het aansteken van de kachel de hele schoorsteen van het gebouw met een knal uit elkaar. Grote brokken steen kwamen zowel in als buiten het gebouw omlaag. Sommige stukken kwamen zelfs door de zoldering heen. Geen der drie aanwezige personen werd gewond. Alleen kreeg één van hen een lichte verwonding aan zijn been. doordat een gedeelte van de zolder op hem neerkwam. Maar hij werd door dit stuk zolder meteen ook beschermd te gen vallend gesteente. In een oogwenk was de reeds geheel ingerichte zaal her schapen in een ruïne. Enkele spelen wer- j den min of meer beschadigd. Hoofd Chr. school Met Ingang van 1 Mei is benoemd tot hoofd van de Chr. school de heer J. Chr. Groenewegen. geboren 10 Januari 1920 te Weesp. Hij Is opgeleid aan de Hervormde kweekschool te Amsterdam en is In het bezit van het C.V.O.-diploma. Het nieuwe hoofd is werkzaam geweest te Weesp. Amsterdam. Uithoorn foort. mingsinstallatie in het gymnastieklokaal aan de Parklaan; medewerking tot stich ting van een gymnastieklokaal in het bouwplan Molenblok; verzoek om toe kenning van een tegemoetkoming art 13 l.o.-wet; vergoedingen bedoeld in art. 103 l.o.-wet: verlenen van voorschotten art. 101 l.o.-wet voor 1954; idem voor het buitengwoon lager onderwijs. Ledenvergadering Vrijdagavond 8 uur houdt de pas op gerichte aquarium-vereniging in De Ros kam te Katwijk aan den Rijn een leden vergadering. KATWIJK AAN DEN R11N Jaarvergadering van de Oranjevereniging In café Fennes werd gisteravond de Jaarvergadering gehouden van de Oranje vereniging, waar zeer veel belangstelling voor bestond. De voorzitter, dokter J. Bergman, herinnerde in zijn openings woord aan de feesten ln het afgelopen Jaar. die zo uitstekend geslaagd zijn. Na de notulen had de prijsuitreiking plaats aan de prijswinnaars bij de op tocht en de gevelversieringen. Deze prij zen bestonden uit bekers. Het jaarverslag van de secretaris, de heer E. van Wensveen, wees op de grote spontaniteit van de bevolking op de feest dag, waardoor het welslagen zeer zeker werd beïnvloed. De penningmeester, de heer N. J. Winters had in zijn jaarover zicht een batig saldo te melden van f 498.16. In de nieuwe kascommissie wer den benoemd de heren Adr. Verhart, Chr. Moerkerk en A. Durieux. De heer A. Wassenaar werd onder al gemene instemming tot erelid benoemd. Hierna volgden diverse verkiezingen. De voorzitter, de heer J. Bergman, werd als zodanig herbenoemd. Ook de bestuurs leden de heren J. van der Horst, N. J. Winters en D. de Koning werden her kozen. In de vacature P. A. Schoneveld werd gekozen de heer S. Zwaan. In bespreking kwamen daarna de fees telijkheden in dit jaar. Mede in verband met het 40-jarig bestaan werden verschil lende plannen besproken. Algemeen men van oordeel, dat de feesten in wat grootsere vorm moeten plaats vinden. Jaarvergadering Morgenavond om half 9 wordt ii zaal bij de Geref. kerk de jaarvergade ring van de Geref. schoolvereniging ge houden. KATWIJK AAN ZEE Verkoop blindenhand- werk De Jaarlijkse verkoopdag van het blln- denhandwerk van de vereniging „Blln denpenning" te Amsterdam zal dit jaai worden gehouden op Donderdag 11 Maan aanstaande, zo vernemen wij. als altijo in de zaal Haasnoot aan de Dwarsstraat Katwijk aan Zee komt op deze dag altijd goed naar voren; er blijken velen te zijn. die met het kopen van verschillende huishoudelijke artikelen wachten tot deze dag. Welnu, huisvrouwen, 11 Maart wordt het werk der blinden weer tentoonge steld. Er wordt wederom voor een uit gebreide en gevarieerde collectie gezorgd Men verzocht ons er nog op te wijzen, dat de vereniging „Blindenpenning" niet huis aan huis verkoopt. Dit wordt wel eens gedacht Als blindenhandwerk huis aan huis wordt aangeboden, diene men zich met betrekking tot de herkomst wel goed op de hoogte te stellen. Nieuwe Chr. Geref. kerk aan Annastracrt Zoals wij reeds eerder meldden, zal een nieuw kerkgebouw voor de Chr Geref. kerk gebouwd worden. Het be stuur van deze Kerk heeft nu het ge meentebestuur verzocht om medewer king tot het stichten van een kerkge bouw op een terrein, gelegen aan de Annastraat, daar waar de Parklaan (W.) in de richting van de Randweg afbuigt Het oude kerkgebouw aan de Bestevaer- weg is reeds verkocht. Stormschade f 281.000 Vorig jaar werd. in een spoedeisende gemeenteraadszitting, vijf dagen na de stormramp, een crediet aangevraagd om de schade aan Boulevard en duinrecp op te vangen. In de raadszitting van Don derdag wordt nu de definitieve rekening voorgelegd. Daaruit blijkt, dat de schade in totaal heeft bedragen ƒ281.000. Enkele belangrijke cijfers uit deze rekeningen volgen hier: grondwerken ƒ96.000. afras tering ƒ700, helmbeplanting ƒ3000, be stratingen ƒ38.000. riolering ƒ2300. met selwerken ƒ22.000 Enkele posten zyn nog niet werkelijkheid geworden, onder andere herbouw muziektent ƒ14 500. Zuidpost KRB 15.000, Noordpost KRB 15.0000 Hoog en laag water Donderdag 25 Februari: hoog water 43 en 20.03, laag water 3.12 en 15.37 uur. Katwijk in 1920, wat lijkt dat lang geleden! En wat is er in de halve men senleeftijd, die sindsdien verlopen is, al niet veranderd! Iemand, die het in 1920 voor het laatst bezocht zou hebben, zou het nu, na ruim 30 jaar, bijna niet meer terug kennen. Katwijk aan Zee vroeger: de weg naar Katwijk-Binnen. Visserijgolfjes Hausse ln tong duurt voort De om waarschijnlijk grote tong vangsten blijven aanhouden: ook de Dinedagmaxkt kreeg weer een aanzienlijk kwantum fijn- vis te verwerken. De tien loggers, die gisteren in IJ muidien binnen lagen, brach ten 1650 kisten vis mee, waarvan 15000 kilo tong en 2100 srtijve kabeljauwen. De grote tong deed f 1,95; de groot middel f 1.15. de kleinmiddel f 1.20 en de enen f 1.terwijl slips verkocht zijn voor f 1.— tot f 1.05- Flamingo vandaag zeker De trawler Flamingo Lag gisteren al binnen voor de middenweekse markt- Het schip heeft 700 kisten (waarvan 180 schelvis» aan de rumoerige Noord ont worsteld: de Gelria. dde Zondag nog vis sende was. kam ook nog komen en de Antje stond eveneens op de nominatie. Belg en Brit De Belgische haindiel nam als gewoon lijk weer de meeste kabeljauwen uit de markt: de regels gingen voor f 66, tot f55.weg. net OHanenlana nam ue kisten kabeljauw voor zijn rekening voor f 65Voor Engeland is de grove schol gekochtf 12,— tot f 14.— voor de grote, f 16,tot f22.— voor de middel, f 37. tot f 45,voor de zetschol en f 30, tot f37.waren de (matige) export- Binnenland de rest De Nederlandse detaillisten stapten op de kleinschollen afde 2 en 3 schol deden - tot f22,— en f 12.— tot f 14.— Kleine wijting ging met f 18.tot f 22. strijken- Stroppen reizen blijven voor de trawlers bar slecht: de ongeveer dertiendaagse reizen worden met ndet meer dan gemiddeld een duizend gulden per reisdag beloond Eli, V ikmigbamk. Klaas Wijker, Vios en Postboy hebben stuik voor stuk een dii'kke strop aan hun laatste Noontoeereizen overgehouden. De hoogste Noordilosser de Maaradagmarkt. de Kw 52. kwam er dicht bij met zijn f 11-500- O EGSTGEEST De centrale staatstaak Op een in vergelijking met anders goed bezochte vergadering van de A.R. kies vereniging, in de bovenzaal van de Geref. kerk, sprak prof. dr J. P. A. Mekkes uit Den Haag gisteravond over het onder werp „De centrale staatszaak". Spreker begon zijn voordracht met er op te wijzen, dat de Chr. politiek bezin ning nodig heeft, bijgestaan door het en thousiasme van het geloof. Hij wees op de glorietijd van dr Kuyper, op de school strijd tussen de humanistische partijen en de Christelijke en op het feit, dat nu niet de liberalen, maar de socialisten tegenover de Christenen staan. een theoretische beschouwing ont wikkelde spreker de stelling, dat de staat de beschermer van de mens kan worden, het algemeen belang kan dienen de burgerlijke vrijheid kan bevorde- onder bepaalde voorwaarden. Hij be zag vervolgens de practische toestand tegenwoordig. Het beginsel van de gerechtigheid Gods wordt tegenwoordig niet aanvaard, aldus spreker. Het Indivi duele recht moet wijken voor het recht de gemeenschap en het kapitalisme wordt verdrongen door welvaartverde ling. De mens heeft zich daarnaar te voegen. Prof. Mekkes stelde tegenover de toe nemende staatsmacht artikel vier van het beginselprogram, waarin wordt uitge sproken, dat de staat de gerechtigheid moet dienen en reguleren. Met een pro gram kan de situatie wel niet worden ge red, aldus spreker, maar wel kan het program het beginpunt van ons onder richt zijn. Na de voordracht stelden sommige aan wezigen vragen. De vergadering stond onder leiding van de heer D. Horten- Van de oude Boulevard, zoals velen tze lezers zich die nog wel voor geest kunnen halen, is niets meer o Hotel du Rhin, het Badhotel, het oude Zwaantje, waar ln September de „groen tjes" ln een lange rij heentrokken met hun vreemdsoortige muziek voorop, zijn verdwenen en leven alleen nog voort in de herinnering en op oude foto's zelfs de Oude Kerk kijkt ons met haar toren een beetje vreemd aan toch eigenlijk de Oude Kerk niet is. En al is de Voorstraat niet zo radicaal veranderd als de boulevard, al ti ffen 'ele oude bekenden aar gasthuis, weeshuis. Hervormde school i Hervormde kerk, welk een totaal ere Indruk maakt zij toch. In de eerste plaats zijn de twee rijen iepen, die aan de Voorstraat een geheel ander aanzien gaven, al lang gerooid verder zijn vele gebouwen, die er in oi jeugd beslist bij hoorden al jaren gele den gesloopt, zoals de openbare school, of geheel veranderd. M«ar niet alleen het uiterlijk, ook de omvang van Katwijk is geheel gewijzigd. Hele buurten, 7 >als de „Zui" en de Zeeheldenbuurt bestonden nog niet. De oude begraafplaats, nu vol komen ingebouwd, lag aan de rand van het dorp. Als je in de Zuidstraat liep. hoefde je maar even in het duinpad op te lan en Je stond in de duinen. Het wantveld, dat nu helemaal bebouwd was toen inderdaad nog een „want"- veld. Als Je bij de tramhalte „De Valstrik' die iets ten Oosten van de tegenwoordige halte Duinoord e.i schuin tegenover de speeltuin „De Valstrik" gelegen was stapte, stond je eigenlijk nog buiten Katwijk en kon Je in de verte Noordwijk zien liggen. Waar nu de huis houdschool staat met een hele nieuwe wijk er omheen, daar liep toen het „Mai legat", een brede sloot, die van het eind de tegenwoordige Wyborghstraat het einde van de Vreugdeweg liep en vele jeugdige Katwijkers hebben leren schaatsen. Katwijk in ruim dertig jaar uit gegroeid tot een groot dorp. Al zal niet iedereen, die met genoegen aan het ver leden terugdenkt, dit met ongemengde ge voelens vaststellen, het is nu eenmaal zo Katwijk weet zich gelukkig aan te pas- i. De ruime moderne Boulevard met zijn mooie hotels en pensions, de goed geoutilleerde badinrichtingen, een tennis- ït acht banen en de frisse tn ruime wijken zijn er het bewijs an. En al zullen het uiterlijk en de omvang van Katwijk er stellig weer door veranderen, toch hopen we dat binnen niet al te lange grote wens van vele Katwijkers illing zal gaan; Katwijk een eigen havi Zesjarig meisje overleden bij aanrijding in R'dam Gistermiddag tegen half vijf zijn op de Hooidrift te Rotterdam de twee zusjes B. van vjjf en zes jaar door een personen auto aangereden. Het oudste meisje was op slag dood. Het andere liep een hersen schudding op. De moeder van de kinderen was getuige van het vreselijk gebeuren. De chauffeur van de auto was zodanig overstuur, dat thans te Amers-'hiJ in het Ziekenhuis-Ccolsingel behan- I deld moest worden. Raad Warmond Gaat gemeente bij de Kroon in beroep? De spoedeisende vergadering van de Warmondse gemeenteraad, die gister avond werd gehouden, heeft een uur geduurd, in weerwil van het feit, dat er maar één punt op de agenda stond. Men sprak over de door Ged. Staten gedeeltelijk goedgekeurde wijziging van het uitbreidingsplan. De raad besloot op 11 December 1952 na lang beraad het uitbreidingsplan op een groot aantal punten te herzien. Tij dens de behandeling verzocht de heer C. van Winsen, Herenweg 56, om op het voor zijn woning gelegen perceel grond drie woningen te mogen bouwen. Bij het tot dan toe geldende uitbreidingsplan was het hem niet mogelijk óm ter plaatse zelfs ook maar één woning te bouwen. De gemeenteraad stond afwijzend tegen over de plannen van de heer Van Win sen. Deze gaf zijn pogingen om toestem ming te krijgen evenwel niet op, temeer niet omdat wel het bouwen van een wo ning op een naastliggend perceel van de heer Van Elburg werd toegestaan. Uit eindelijk gaf de raad toestemming voor twee woningen. De heer Van Winsen ging van dit be sluit ln beroep bij Ged. Staten. Hij voer de als argumenten aan. dat het bouwen woningen, in plaats van drie, zijn grond in waarde zou doen dalen, dat de kostprijs van beide te bouwen wonin gen daardoor met f 1500 zou stijgen en dat hij winst tot een bedrag van f 4000 derven. Aesthetisch achtte hij geen bezwaren tegen de bouw van drie wo ningen mogelijk. Tegen de verwachting in wilden Ged. Staten uit overwegingen ten aanzien van het landschapsschoon de oude toestand gehandhaafd zien. Er zouden dus geen woningen mogen worden gebouwd, ook niet de twee. waarvoor de gemeente toe stemming had verleend B. en W. wilden j Martha sluitend ter wille van de heer Van Win sen hebben genomen. De voorzitter her haalde deze bewering evenwel. Volgens hem was de hele opzet van het uitbrei dingsplan de hoek ter plaatse open te houden. De heer Van Rijn wilde het genomen besluit ook bij de Kroon verdedigen. Het bleek, dat niemand er van op de hoogte was of de heer Van Winsen misschien zelf ook in beroep was gegaan. De voorzitter maakte daarom de opmerking, dat mocht de raad zich tot de Kroon willen wenden, in het besluit daartoe ook zou moeten worden bepaald, dat het zou worden in- alleen nog LEIDERDORP Bescherming bevolking Volgende week Donderdag 8 uur zal in het dorpshuis alhier een contactavond voor de bescherming bevolking worden gehouden. Op deze avond hopen de bur gemeester, adjudant Kronenburg en he kringhoofd, de heer Ros, te spreken. De basiscursus, die door adjudant Kro nenburg werd gegeven, is nu ten eindei maar wil de plaatselijke organisatie klaar zijn voor een mogelijke actie, dan moet er nog wel het een en ander gebeuren. De gemeente is verdeeld ln drie blok ken, Zijlkwartier, kerkwijk en Doeswijk. de algemene leiding berust bij de burge meester. Direct onder hem is een hoofd zelfbescherming werkzaam. Als zodanig fungeert de heer C. Hobo. De sociale dienst heeft een vaste kern van zeven per sonen. Een mobiel medisch team van vijf tien personen is in oprichting. Thans heb ben zich 140 personen verbonden en zijn er nog zeven vacatures voor noodwachter. Kerkelijk Hulpbetoon Morgenavond half 8 houdt de vereni ging kerkelijk hulpbetoon van de Geref. Kerk de jaarvergadering in Irene. Ge sproken wordt over de opleiding van ge zinsverzorgsters. Het programma ver meldt verder muziek en voordracht. Evenals Stalinstadt door de com munisten, was de Volkswagenstad Wolfsburg in Duitsland door Hitier bedoeld als een moderne fabrieksstad zonder kerken. De kerkdiensten worden er thans echter bijzonder druk beocht. ngs is er een kerkelijke week ge- Plechtigheid in Oisterwijk Zesde bruidegom behoort ook nog tot de verre familieleden Oisterwijk en hot daar bij behorende kerkdorp Heukelom zijn gisteren ge tuige geweest van het huwelijk van de zes zus jes De Kort met hun res pectievelijke bruidegom- men, zijnde de vijf gebroe ders Bertens uit het na burige Berkel-Enschot en Jan van Haaren, die „nog in de familie is", afkom stig uit Udenhout. In het raadzaaltje van hetg emeentehuis van Berkel-Enschot fungeerde burgemeester Panis als ambtenaar van de burger- De gemeenteraad va- lijke stand. der De Kort Is wethouder ontbrak niet bij dit heuglijk gebeuren. Burgemeester Panis hartelijke bood onder toespraak r meente aan elk der paar tjes een herinneringsbord aan. Vier van de zes paren zuWen spoedig naar Ca nada emigreren. Eer lange file van auto's en autobussen, om zwermd door persfotogra fen en nieuwsgierigen, ge leidde de bruidsparen daarop in feestelijke stoet naar de in de gemeente gelegen Parochiekerk van Sint Petrus' banden. De plechtige intocht van de zes bruidsparen, voor afgegaan door koorknapen en omgeven door bruids meisjes, maakte veel druk op de aai deze kerk, die zegen. spraak van de pastoor, ge volgd door de huwelijks- Hierna maakten de zes bruiden elk met een ver sierde en brandende kaars in de hand een huldetocht. Een duizendkoppige me nigte nam onder gejuich op het Kerkplein afscheid van de stralende echtpa ren, die zich daarna naar 't ouderlijk huis der brui den begaven, in het lan delijke Heukelom, waar de familie feestvierde in een speciaal daarvoor gebouw de tenten waar ook „De :igen in Buurt" naar Brabantse schep-1 gewoonte te gast was. de architect (Zie i foto pag. 1) Koningin Elizabeth van Engeland was de eerste regerende monarch die het Australische parlement in Canberra opende. Van deze his torische gebeurtenis werd bovenstaande foto genomen. De Koningin draagt haar kroningsgewaad. Bodemschatten in Australië Met deze rijkdommen in de grond, geen angst meer voor daling van wolprijs (Vazi onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) 'ET JAAR 1953 heeft voor Australië twee nieuwe bronnen van inkom sten geopend, welke kunnen bijdragen tot hechter financiële basis voor dit land en er tevens toe kunnen leiden dat de wereld-betekenis van dit „Nieuw-Holland" hoger aangeslagen wordt, dan tot nog toe het geval was. Eerst was het het uranium, dat de bodem-rijkdom van Austra- sterker daglicht stelde; in de tweede plaats riepen tegen het einde van het jaar de olie-boringen in West-Australië nieuwe speculaties naar rijkdommen op. De gevolgen van dit alles zijn reeds merkbaar in Australië. Toen in de mid dag van 28 November, Blue Marriott uit Perth, werkzaam op het terrein der proefboringen in Exmouth South, plotseling met een laag vloeistof werd overgoten, had hij niet meteen de in druk een uitermate kostbare „shower" te hebben gekregen. ,,Aw. what is this?,, vroeg Blue zich af Na korte tijd wisten technici op het veld hem te vertellen, dat hij een olie- bad had ontvangen. Het verhaal gaat. dat andere mannen op het werk var vreugde zich eveneens van een shower" voorzagen. Hoe dan ook. het grote nieuws spreidde zich in enkele uren niet slechts heel Australië, doch over vrijwel heel de wereld, men heeft olie gevon den in Australië. Was dit zo belangrijk? Ja. want het was practisch de eerste olie ooit in Australië geboord Australië was olieloos Indien ge de boeken over Australië op naslaat, zult ge zeer zelden het woord „olie" daarin tegen komen i U 1 vertellen dat i toe" die vloeistof in dit land niet gevonden heeft. Ja. in Rosma (Z O. Queensland) en Gipsland heeft men na heel veel speuren een weinig petroleum aangetroffen, doch het is zo weinig, dat getrokken, zodra bleek, dat de heer Van Winsen zich niet bot de Kroon zou hebben gewend. Daarmee waren de raadsleden De voorzitter bracht na nog een korte discussie het voorstel om niet ln beroep 1 de behoeften van het land te gaan in stemming. Alleen wethouderdoor worden gedekt. Dekker steunde B. en W. De overige Er moet veel petroleum worden inge- raadsleden waren allemaal voor beroep voerd. De economen in Australië ma- by de Kroon. Aan het besluit werd de ken zich juist het meest bezorgd over zoeven genoemde restrictie verbonden. dat gebrek aan olie; de jongste oorlogs besloten zitting sprak de raad jaren hebben ook hier bewezen wat hierna op voorstel van de heer Weijers nog over het urgente woonruimte-vraag stuk van de familie Heemskerk. VALKENBURG Gecombineerde jaarvergadering De Geref. vrouwenveremgiTïg Maria en nth a en de Geref. mamnenveren^-ging de mogelijkheid om bij de Kroon r'ilippus hielden gisteren haar gecombi tegen het besluit van Ged. Staten in be roep te gaan. na lang wikken en wegen geen gebruik maken. De beslissing kwam volgens het college aan de raad toe. Gis teravond werd over deze kwestie ge sproken. Wel in beroep neer-de jaarvergadering in die kerk aan le Hoofdstraat. De voorzitter van de maivneniveremglnig, de heer Th. v. d. Mey. neriniiverdie er aan, dat vorig jaar een openbare vengadiermig achterwege was gebleven in verband met de ramp- Hij wees op de opdracht het Woord, dat op - gekomen, doch ook door een mei de verwtgiiv? wordt bestudeerd, in de beidsveld dat zich geopend heeft zulks heeft te betekenen! Op Tasmanië en New South Wales, nabij Newcastle, vindt men weliswaar zgn- ..oil-shades" een soort van olie houdend gesteente, doch van grote om vang is dit niet. U<t een ton gesteente ziet men kans tot 500 liter ruwe olie te leveren- Er zijn voorts sporen aange troffen van asfalt, doch zij hebben niet kunnen leiden tot grote olie-vondsten Men zal dus kunnen begrijpen dat de voorlopige resultaten der boringen te Exmouh hoopvolle persnectievcn heb ben gegeven, hetgeen niet alleen door een sterke stijging der aandelen van „Ampol". welke voor een groot deel de ingen financiert, -ot uitdrukking De De heer Schepers (WD) was er voor •el ln beroep te gaan om consequent bij het besluit tot de bouw van twee wonin gen te blijven. Voor de heer Van Vliet (KVP) gold als voornaamste factor, dat Warmond zuinig met grond moet wor den omgesprongen, die voor woningbouw kan dienen, mits dit met het behoud en de bevordering van het dorpsschoon in •ennemming is te brengen. Hij vocht m «naak- »e< tableau ,en v de ui'lating van de burgemeester aan. als Holla-nd is de Bruid werd. op verzoek. steld. de raad het besluit tot het toestaan :ts twecm-ni vertoond Ds Nijhuis slcv Toch zijn er waarschuwingen gegeven de bouw van twee woningen uit- tfeze^ goed geslaagde jaarvergadering- tegen genoemde „olie-tochten", daar de wereld uil te dragen, ook mt de daad. De heer W Russchenberg beha-ndelde de figuur vain Johannes de Doper Uit de Jaarverslagen bleek, dot de verenigin gen respectievelijk 27 en 20 leden tellen. De kassa idli bedroegen f44.57 en f 81-15- Een wedstrijd in het oplossen van rebus- mcjltt t iijct wa OT»lM«l aan da vadarljodaa Je***- hëafl taraMdelTJi Mo'»»ndé' mededelingen olie-vondsten hadden o-a. tot gevolg, dat honderden arbeiders, meest vak lieden. hun spulletjes bijeen pakten en naar Exmouth togen in de hoop op een goede baan en een paar aandeeltjes. Welk laatste tussen haakjes opge- I merkt nog niet^^rt|H haar personeel beschikbaar ge- onderneming niet van plan was zich hals over kop in de olie te storten. Niettemin, tot zelfs uit Midden-Aus- trali zijn zeer vele vaklieden, op regel matige wijze via de Arbeidsbureaux ge- recruteerd naar de velden van Exmouth getogen, waar plots een drukte var lang is ontstaan. Dezer dagen zag ik in een algemene economische beschouwing over Aus'ralië vermeld, dat na de nium-ontdekking. gevolgd nu door de olie. alsmede door diverse ontginnin gen. in de nabije toekomst meer gebrek aan arbeidskrachten zich zal laten gel den. ondanks de intocht van immigran ten. Mogelijk dat dus de olie ln fi nanciële betekenis ook voor de Im migranten breed uit zal vloeien. Exmouth-South in olieroes Exmouth-South is „normaal" een plaatsje met 1600 zielen, welk aantal nu in enkele weken tijd ver boven de 2000 is gestegen. In figuurlijke zin is er alles met olie doordrenkt. De man van de ..general store", het winkeltje van alles, kan de sterk gestegen klandizie bijna niet aan In het hulp-postkan toortje had men nimmer gedroomd zo veel telegrammen te moeten verzenden. De autobus naar het plaatsje Is bij Iede re rit stampvol met passagiers, waar tegen de chauffeureigenaar geen bezwaren maakt. En op het olieveld? De 50 meter hoge zilverkleurige boortoren, is een duidelijke gids naar de plaats waar de groen drabbige vloeistof voor de eerste maal in Australië om hoog spoot. Zeshonderd vaten olie liggen opgesla gen; op de laboratoria is men bezig de waarde van de vondst vast te stellen. „Leken" weten reeds te vertellen dat het prima olie is De zeventig man welke aanvankelijk op het boorveld werkte, hadden allen aandelen op zak. Aan verkopen denken zij niet! Heel slecht komt farmer O'Neill, op wiens 1400 acre bedrijf de olie werd ge boord. van de vondst af. Hij had het land n.L gehuurd van het gouvernement Hij krijgt nu niets van de olie Men vond de vloeistof op een diepte an slechts 1200 meter, hetgeen een heel gunstig teken voor de aanwezige hoe veelheid moet zijn En intussen trekken evenals ln de dagen na de ontdekking van uranium vele gelukzoekers er op uit, speu rend naar andere oliebronnen. Je wee; nooit wat Je in Australië nog eens ontdekt Er zit iets in Australië... Het is nog maar enkele jaren geleden, it men bij het Pact voor de Pacific- landen, Australië, eigenlijk had „ver geten". Er is een speciale reis van de minister president voor nodig geweest om wat ndacht voor Australië in ge noemd Pact te verkrijgen. Na de ontdek king van de Uranium-voorraden is men Weekstaat Ned. Bank Inschrijving langlopend schatkistpapier De veranderingen, op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank zijn, ditmaal minder ingrijpend dan vorige week. De goudvoorraad bleef onveranderd op f 2 924 mililoen. De netto deviezenreserve steeg met f25 min tot f 1.488 min. zodat beide posten tezamen weer de f4,4 milliard hebben overschreden en beland zijn op f 4.412 min. Op de passiefzijde van de balans springt ln het oog de stijging met f77 min van het tegoed der handelsbanken. Eensdeels houdt deze mutatie verband met de toe genomen deviezenreserve, anderzijds mag worden aangenomen, dat zy een ge volg is van vervallen en niet geprolon geerd schatkistpapier. Ook de vermin dering van het tegoed van de schatkist friet f 75 min houdt waarschijnlijk hiermee verband. De banfcbiljettencirculatie ls, nu de ultimo nadert, reeds met f 14 min opge lopen tot f3.192 min. De bijzondere reke ning is ongewijzigd gebleven op f 1.015 min. In geldkringen heeft men met belang stelling kennis genomen van de jongste maatregelen, genomen om verandering te brengen in de „super-liquiditeit" van het bankbedrijf. Grote veranderingen voor de geldmarkt verwacht men hier van vooralsnog niet. Daggeld noteert nog steeds een half procent en is ruimschoots beschikbaar. Ook de naderende ultimo maakt bijzondere voorzieningen niet direct noodzakelijk. (Gisteren heeft tot 's middags 1 uur de inschrijving opengestaan bij de Neder landsche Bank op de nieuwe schatkist certificaten met een looptijd van 8—10 en, 12 jaar. Minimaal moest voor f 1200 mil- lioen worden ingeschreven, maximaal wordt f1400 millioen uitgegeven. De meningen over de hoogte der In schrijvingen verschillen, maar men ge looft, dat het minimum met vlag en wim per zal worden behaald). lornaamste posten in millioenen Schatklspap516.6 516.6 Voorseh. ond. p31.2 42 1 Boekvord. op Staat 700.0 700.0 Goud 2.923.7 2.923.7 Zilver 12 9 13.2 Vord. bult, g. 1.486.1 1.449.7 Buitenl. betaalm5.4 5.8 Vord. in gld beUlingsacc. 195.5 196.5 Diverse reken41.2 40.3 Passiva: Circul. (oud) 30.2 30.2 3.192,2 3.178.2 Bartkasslgnat5.1 5.0 Rek.-Crt Rijk 959.1 1.034.1 Idem bijz. rek 1.015.5 1.015.5 Saldi v. banken 316.8 239.5 Saldi betal.acc. 63.1 57.1 saldi niet-ingezet 22.2 22.3 Andere saldi 167.9 169.8 Saldi buitenl. g. 88 8 84.5 Diverse reken. 52.3 51.7 Sobatkistp. uit betal.acc. 24.8 24.4 SASSENHEIM Wie liet die jonge man liiten? Mr Tj. D. Schaper, advocaat te Leiden, verzoekt ons opname van het volgende: Op Zondagavond 3 Januari is in Sas- senheim ingebroken, waarbij tevens een het betreffende perceel staand on beheerd rijwiel werd ontvreemd. In ver band daarmee is van groot belang, dat de bestelautorijder, die op die avond een met Duits accent sprekende jonge man tussen Sassenheim en de Haagse Schouw als lifter meenam, zich •ijld tot mr Schaper, Rapenburg 78, Leiden, wendt. Hierdoor kan een moge lijke onschuldige veroordeling worden voorkomen. Spoed is gewenst, daar de strafzaak reeds morgen voor de tweede maal dient. MARKT- EN V1SSERIJBERICHTEN WOERDEN. 24 Febr. - Kaasmarkt Aangevoerd acht partijen. Notering: eerste wal. 220—230. Handel flauw. IJMUIDEN, 24 Febr. Prijzen van giste- en Gr tong 195188 grm tong 124—111 kim Dng 130—116 kl tong I 113—99 kl tong II U4—07 tarbot I 2170 alles per kg- tarbot II 82—75 tarbot IV 68—24.50 gr schol 13-8 grm schol 21—10.50 kim schol 45—24 kl schol I 3725 kl schol n 23—11 schar 23—17 bot 12—8 kl schelvis H 33—32 wijting 23—8 gr gul 35—28 mid gul 31—24 kl gul 27—22 kl haal 11 alles per 50 kg; gr kabeljauw 132 —62 per 125 kg. Totale aanvoer 2030 kisten. IJMUIDEN.^ 24 Febr. Besommingen blijkbaar tot het inzicht gekomen dat er wel iets zit in Australië; de ^belangstel ling Is plotseling vergroot. Het valt te verwachten dat indien olie van be tekenis wordt aangetroffen aan de defensie van dit werelddeel groter aan dacht zal worden besteed. Bij aanwezigheid van zoveel kostbare producten, ook ten dienste der oorlog voering. zal men dit land minder „open" laten dan bij de vorige oorlog ge schiedde. En op meer „normaal" en vredelievend terrein; indien de oliebronnen ook in Australië gaan spuiten, wordt de econo mische stabiliteit belangrijk versterkt, zodat minder angstig op de wolprijs fluctuaties behoeft te worden gelet, daar inkomsten „uit anderen hoofde" dan wol, tarwe en goud. dit jonge land tot groter ontwikkeling helpen brengen

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4