Lessen uit cijfers Ondermaatse vis moet in de zee teruggeworpen VITAMINEN ACTIFRAL-10 Roken kan longkanker tot gevolg hebben 2 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 "VflSSCHIEN ZIJN er lezers geweest, die uit onze ontleding van de cijfers over de emigratie de gevolgtrekking gemaakt hebben: stoppen daar mee. En die dan gemeend hebben, dat het tevens onze conclusie was. Toch is dat geenszins onze bedoeling. Wij hebben alleen naar aanleiding van de verschenen statistiek enige frappante facetten van de emigratie naar voren willen brengen. Voor ons staat vast: emigratie is noodzakelijk in onze huidige Neder landse verhoudingen. Men kan zelfs verder gaan en emigratie als plicht zien. Maar wat men ook doet men zal de consequenties en de gevol gen van emigratie moeten durven onderkennen en daarmede eventueel rekening houden bij het verdere emigratiebeleid. "PMIGRATIE is noodzaak voor Nederland. Onze bevolking groeit. Dat is een teken van gezondheid. Er zijn wel eens stemmen opgegaan, die opperden: Nederland moet zijn bevolkingsvraagstuk oplossen door een eventueel verplichte geboortebeperking. Wij menen, dat dit een aanslag zou zijn op het gezonde leven van ons volk èn op de vrijheid in het intiemste leven van een echtpaar. De vragen, die rondom de gezinsgrootte rijzen, zal elk echtpaar voor zich, in biddend contact met zijn God, moeten beantwoorden. Een gesprek met predikant of medicus kan belangrijk zijn, maar de beslissing ligt bij elk echtpaar. Of toch ook weer niet. Die ligt bij onze Hemelse Vader, die ook op dit punt weet wat goed is voor Zijn kinderen. "TiE GROEI van ons volk is een gegeven. Ze is een bewijs van volks- kracht. Daarin kan een aanwijzing liggen, dat er uit ons volk velen moeten uitgaan naar andere delen van de wereld, die om openlegging en ontwikkeling roepen. Wy durven dit voor ons volk stellen, omdat het de eeuwen door naar vreemde landen getrokken is en daar aan de opbouw van die landen heeft medegewerkt. In 1600, 1700 schonk men daaraan feitelijk niet veel aandacht. Het ging vanzelf. De vreemde landen lokten. Of de zeeman, die uitgevaren was, bleef in een vreemd land achter. Eerst in de vorige eeuw is er meer bewust aan „landverhuizing" ge daan. Dat was toen een onderneming. Men leze daar het proefschrift van Van Hinte over „Nederlanders in Amerika" maar eens op na. Of de romans van Risseeuw. Reeds de reis op de kleine, ongeriefelijke schepen, die wekenlang duurde, was een beproeving. En later stond men dan in „de huilende wildernis", om met de titel van een van Risseeuws boeken te spreken. Het ging er op of er onder. Er was geen keus. Er was geen weg terug. T7ERGELEKEN met die „landverhuizing" is de emigratie van deze tijd een zachtgekookt eitje. Men vaart op zeewaardige schepen, waar men over het algemeen goed verzorgd wordt, of men wordt in enkele dagen zeer luxueus met onze K.L.M. overgebracht. Men vindt in het emigratie- land ambtenaren en sociale werksters, die behulpzaam zijn. Ook de kerken helpen. En er is eventueel een weg terug. Toch blijft het een grote stap. Want in elke emigratie zit een groot stuk, dat onherstelbaar is. Voor elke emigrant geldt, dat hij en de goede doet dat bewust de schepen achter zich heeft verbrand. Hij neemt zich voor, in het vreem de land te slagen. Hij aanvaardt weloverdacht, dat hij het de eerste tijd „minder" heeft. Hij overwint als hij gehuwd is, gesteund door vrouw en kinderen grote moeilijkheden. Hij weet, dat, als hij terug keert, men hem zal aankijken als „de man, die niet flink genoeg was." Om dit alles moet in elk emigrant een stuk pioniersgeest schuilen. En de besten ontplooien die ook in ruime mate. "TIE EMIGRANT, die zo emigreert, kan daarin een roeping zien. Niet -L' alleen voor de welstand van zijn gezin, maar ook voor de opbouw van zijn nieuwe vaderland. En ook: voor de verbreiding van Gods Koninkrijk. Wie de geschiedenis van de Verenigde Staten beziet in zekere zin het oudste emigratieland vindt dat als belangrijk feit. De Franse professor André Siegfried schreef in een boek over Amerika, dat het Amerikaanse volk een sterk Calvinistische inslag heeft. Hij wijt dit mee'aan de invloed van de vele Nederlandse emigranten sinds 1600. Wie het werk van de bloeiende Reformed en Christian Reformed Churches daar gezien heeft en zich herinnert, dat dit Nederlandse vestigingen waren, zal de betekenis van emigratie ook op dit punt zien. TN DIT VERBAND is het merkwaardig, aan de hand van de cijfers te J constateren, dat de Christenen het gemakkelijkst emigreren. De Re formatorische Christenen gaan daarbij dan vooraan. Dat is ook in ander opzicht verstaanbaar. Een Christen gaat nooit alleen en is nooit alleen in het vreemde land. Hij mist ook veel minder wat men dan wel „cultuur" noemt en waaronder men verstaat het „uit gaand" leven: café, restaurant, schouwburg, concertzaal. Hij brengt zijn eigen cultuur mee. In zijn gezin. En hij zoekt zijn kerkelijk leven. Daarom is het feit, dat er in verscheidene emigratielanden voor veel jongemannen zo weinig huwelijkskansen zijn, van grote betekenis. Dat remt het echte welslagen. Daarom geloven we, dat het onjuist is, als er èn in het uitzendende èn in het ontvangende land zijn, die wat donker kijken, wanneer een aantal emigranten voor het kerkelijk leven eigen wegen zoekt. Dat kan voor de aanpassing, voor het zich gelukkig voelen in het nieuwe land, van grote betekenis zijn. II TET DE LESSEN, welke uit de statistiek van de emigratie te putten -t'-l- zijn, zullen wij hier èn de emigratielanden rekening moeten houden. We zullen moeten aansturen op de emigratie van gezinnen. Althans van echtparen. Althans van verloofden. We zullen ten minste van enige verwondering blijk moeten geven, als de cijfers de schijn wekken, dat een bepaald emigratieland (welks geestelijke structuur daarvoor overigens geen aanleiding geeft wij denken aan Nieuw Zeeland) gemakkelijker voor R.K. toegankelijker schijnt te zijn dan voor Protestanten. IN EIGEN LAND zullen we ook met de lessen der cijfers rekening moeten houden. Emigratie moet een persoonlijke beslissing blijven. Men kan raad- geven de levensbeschouwelijke emigratie-organisaties zijn daarvoor de aangewezen organen maar men mag niemand emigratie weigeren, noch ook die opdringen. Zou er uit de emigratie een wijziging dreigen op de kerkelijke of politieke kaart, dan moeten zij die achterblijven hun roeping zien, om door evangelisatie en propaganda hun positie in het volksleven te versterken. Wij kunnen nooit instemmen met hen, die zeggen: de besten van een volk emigreren. Dat zou een brevet van minderwaardigheid geven aan allen, die het niet doen. De geschiedenis van ons volk bewijst, dat dit on juist is. Na 1850 zijn duizenden geëmigreerd. Toch heeft juist in dezelfde tijd Nederland zich krachtig ontplooid. |V7"IE EMIGREREN om welke reden dan ook zijn degenen, die hun taak, hun plaats, hun roeping elders zien. Wie niet emigreren hebben taak, plaats en roeping hier. Als zij die dan ook maar vervullen. Hun roeping óók ten aanzien van de emigranten. Want voor het uitzendende land is de verantwoordelijkheid niet be ëindigd bij het bezorgen van een plaats op een boot of vliegtuig en even tueel wat consulair contact. Er is ook nog zoiets als nazorg voor de emi granten. Zeker in het eerste geslacht zijn zij niet alleen met banden van natio naliteit. maar ook met banden van het bloed aan Nederland verbonden. Dat brengt mee: correspondentie. Dit is voor vele emigranten van de grootste betekenis. EN DAN ZIJN er nog de geestelijke banden. Geestelijke nazorg door de kerken in het uitzendende land is een taak van groot gewicht. Wordt die goed beoefend, dan zal de emigrant zich te beter in zyn nieuwe land thuis gaan voelen. Maar ook: dan zal te beter tot ontplooiing komen de geestelijke betekenis, die ondanks alle mate riële overwegingen, welke aan emigratie doorgaans ten grondslag liggen voor de Christen aan emigratie onherroepelijk verbonden is: de ver breiding van het Evangelie van Chri9tU9' genade over de gehele wereld. Dat is: ook over landen, die nieuw in opbouw zijn en waardoor die nieuwe opbouw zo licht het geestelijke op de achtergrond dreigt te komen, waar door het leven een vlakke, materialistische inslae krijgt. Ook dit licht moet over de emigratiestatistiek gezien worden. Tegen overbevissing van Noordzee Maaswijdte sleepnetten niet kleiner dan 110 m.m. in 't Noorden en 80 m.m. elders (Van onze Parlementsredacteur) TN APRIL 1946 is een verdrag gesloten teneinde overbevissing van de Noordzee tegen te gaan. Dit verdrag werd goedgekeurd bij wet van 27 Juni 1947 en bevat een aantal geboden en verboden, gericht tot de genen, die zich met de zeevisserij bezighouden. Een en ander moest, vooral met het oog op de strafbepalingen, in een afzonderlijk wetsontwerp nader worden geregeld. Dit ontwerp werd op 9 April 1951 ingediend en gisteren heeft de Tweede Kamer, met de communistische stemmen tegen, haar goedkeuring gehecht aan deze wet tot vaststelling van een maaswijdte van zeevisnetten en van minimummaten op sommige zeevissoorten. De wet verbiedt het vissen met behulp an een sleepnet met een geringere maas- wijdjte dedn 110 min in de Noordelijke of IJslandse wateren en met een gerin gere maaswijdite dan 80 mm in andere wateren- Tijdelijk kam de minister var. Land boud. Visserij en Voedselvoorziening echter toestaan, dat sleepnetten met eer. geringere ma as wijdte dam 80 mm worden gebruikt. Het hiervoor bedoelde verbod geidit iet. wanneer de netten uitsluitend wor den gebruikt voor de vangst van ma kreel harirgachtiige vissoorten, spiering, paibr.rj. grote pietermannen, garnalen, steurkrabben, kleine kreeften of week dieren. Ondermaatse vis moet onmiddellijk eer in zee worden geworpen. Hier volgt m opsomming van de minimum-maten i centimeters (wij plaatsen dit getal tel kens achter de vissoort): kabeljauw (30). schelvis (27). heek (30). schol (25), witje (28). tongschar (25). tong (24). tarbot (30). griet (30). schamtong (25), wijting 10) en schar (20). Voorts is het verboden bij het vissen .et een sleepnet gebruik te maken van middelen» waardoor de mazen van het net versperd raken. Ook mag geen om kopte vis of in moten gesneden vis wor den aangevoerd uit zee. tenzij die maat dan hierboven voor iedere soort is aar- gegeven. Overtreding van deze verboden wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste vijfduizend gutden. Aan het debat werd deelgenomen (foor de heren Van der Zaal (AR). Den Hartog (VVD). De Ruiter (CH). Van Koeverden (KVP), Lemaire (KNP). Haken (Comm.) 1 Van Dis (SGP). Minister ManshoLt deelde mede, dat ons land op grond van het verdrag verpiich' is. het op 5 April a-s- in werking te stel len. Dit was békend en de kust-viseers hebben alle gelegenheid gehad, zich htei- te bereiden. Binnen enkele we ken zal een nota verschijnen over de maatrgeLem ten behoeve van de zeevisse- j en daarin zal ook aandacht worden esteed aan de kustvissere- Aanvankelijk zal de wet soepel worden toegepast Ds Van der Zaal (AR) kreeg te horen, dat het moeilik is. internationaal een wekelijkse rustdag voor te schrijven Voorte beloofde de bewindsman te rullen nagaan hoe in 1954 en 1955 de toestand kustvissars ontwikkelt Daarna zal overwogen worden, of bijzon- diere (steunr) maatregelen nodig zijn- West-Duitslond zak naar de bewinds man hoopt, biniruen. 6 8 weken tot het ordrag toetreden. De Tweede Kamer heeft zich gistermid- teig voorts verenigd met de afstand van gror.digebied der gemeente Schoonebeek aan de gemeente Emmen» keiurde het Ne- derlands-Ita'liaans verdrag inzake sociale verzekering goed. ging aceoord met een post van f 600.400 voor uitgaven van voor lichtend karakter, gericht op verhoging van de productiviteit in de landbouw de kennis van de landbouwhuishoudkun- de (dot bedrag is beschikbaar gesteld uit de Marshallhulp) en had evenmin bezwa- egen een wijziging van de begroting 1952 van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geeft U precies wat U nodig hebtI Aanhoudende hoest Ge hebt kou gevat, ge hoest "4 en een scheurende pijn van j Dr J. J. C. van Dijk in Kamer herdacht (Van onze parlementsredacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, heeft gistermiddag bij de aanvang van de vergadering het verscheiden van de oud-minister en het oud-kamerlid dr J. J. C. van Dijk her dacht. Hij wees er onder meer op, dat dr Van Dijk een uitzonderlijk maar tevens weinig gecompliseerd karakter had. een man uit één stuk was met plichtsbesef, trouw, vaderlandsliefde en een diep gods dienstige overtuiging. Uiterlijk was hij koel. doch hij was brandende van een innerlijke vurigheid. Hij paste een ijzeren discipline toe, in de eerste plaats op zijn eigen leven en wer ken en kon daarom ook veel van ande ren vragen. Zijn strengheid sloot verge vensgezindheid niet uit. De voorzitter besloot met het op dr Van Dijk van toepassing verklaren de woorden, die deze zelf als tweede voorzitter van de Kamer op 22 April had gesproken n.a.v. het overlijden de toenmalige Kamerpresident Ruys de Beerenbrouck. Namens de regering sloot de vice- minister-president prof. dr L. J. M. Beel, zich bij de gesproken herdenkingswoor den aan. daarbij wijzend op de grote be gaafdheid van hoofd en hart. waarmee dr Van Dijk Koningin en vaderland had gediend. Hierna werd de vergadering voor enige minuten geschorst. S.E.R. behandelt advies ouderdomsvoorziening In zijn vergadering van Vrijdag Februari zal de Sociaal-Economische Raad het ontwerp inzake de wettelijke ouderdomsverzekering behandelen. Zoals bekend is verzochten de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris in Maart 1952 de raad advies uit te brengen over een aan tal vragen met betrekking tot de toe komstige ouderdomsverzekering. Crematorium te Dieren wordt 13 Maart geopend Het tweede crematorium in ons land is in Dieren gereed gekomen en wordt Za terdag 13 Maart om half drie geopeno door de heer A. H. Wegerif, algemeen voorzitter vatn de Vereniging voor Facul tatieve Lijkverbranding- Nederlands kankerdeskundige Gevaar groter dan statistieken melden,er moet wat gebeuren, zegt dr Korteweg Dr R. Korteweg, Nederlands kanker- deskundige van Internationale bekend heid. heeft gisteravond op een bijeen komst van artsen verklaard, dat het drin gend tijd wordt om, in navolging van het buitenland, ook de openbare mening in Nederland wakker te maken voor het ge- van zwaar roken en dan speciaal sigaretten als oorzaak van long kanker. Zijn betoog was er op gericht de -tsen van dit gevaar te doordringen en sn te bewegen de mensen in Nederland. 1 vooral de jongeren, te waarschuwen. Dr Korteweg sprak op een vergadering in de afdeling Amsterdam van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Tevens las hij een voor-' dracht voor van prof. dr S. E. de Jongh (Leiden), die zelf verhinderd was. over: Verslaving aan Genotmiddelen, in het bij zonder in verband met de Rookgewoonte. Dr Korteweg gaf een chronologisch over zicht van de publicaties der laatste jaren. Zo was in Juli 1952 een aantal long- kankerspecialisten in Luik bijeen geweest. Het verband tussen het roken van siga retten en longkanker werd geconstateerd. men had nog niet zo ver willen gaan ;en waarschuwing de wereld in werd gestuurd. Toen kwam op 25 October 1953 de waarschuwing aan het publiek van de Scandinavische kankerorganisaties na een bijeenkomst te Kopenhagen. In December n het vervolgens de Amerikaanse onderzoekers Wynder, Grahan en Cronln- ger geweest, die bekend maakten een stof in tabaksrook te hebben gevonden, welke kanker had verwekt bij een muis. De Amerikaanse sigarettenindustrie reageer de hierop met een verklaring, dat zij overtuigd was, dat sigaretten niet ge vaarlijk waren, maar dat zij een onpar tijdig onderzoek zou laten instellen. Ver volgens werd op 22 Januari te Washing ton het besluit genomen, dat het natio nale instituut van gezondheid bij 30Ó.000 oud-strijders uit de eerste wereldoorlog een onderzoek zou laten instellen naar hun rookgewoonten en eventuele doods- Het resultaat van dit onderzoek zal over twee Jaar bekend gemaakt worden. In Februari kwam toen de Britse verklaring. De Britse industrie achtte het bewijs niet geleverd en stelde 250.000 pond beschik baar voor een verder onderzoek. Maar, zo vroeg dr Korteweg zich af, moeten we nu, na de overtuigende statis tieken, die we al hebben, nog wachten op meer? Hij beantwoordde die vraag ontkennend. Het gevaar is nog groter dan de statistieken aangeven. Er moet wat gebeuren. Vooral de jongeren moeten de gevaren onder ogen gebracht worden. Op de voordracht van dr Korteweg sloot aan een beschouwing van dr J. Wie- berdink over een enquête naar rookge woonten bij Amsterdamse studenten. Winterhanden genéóst Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Eemnes-buiten, W. Herpen, cand. te Rotterdam; te Dirks- land (toez.) J. Verwelius te Bodegraven. Bedankt: voor Wezep (Gld.) G. Boer te Gouda. Geref. Kerken Beroepen: te Coevorden, J. Wierse- ma te Ncordwijk-Binnerv Aangenortien: de benoeming tot predikant Stichting Jeugdwerk Friesland, S. E. Wesbonk te Wolvega. Bisschop Dibelius: Na mislukte conferentie, toch bidden en geloven Aan alle Protestantse Duitsers in Oost en West heeft dr Otto Dibelius, voor zitter van de Raad der Evangelische Kerk. na het bekend worden van het negatieve resultaat van de conferentie der Grote Vier, Zondag gevraagd zich niet over te geven aan berusting of zelfs verbittering, maar ook in de grootste teleurstelling standvastig te blijven in het geloof en in het gebed. Alle medewerkers der kerk riep de bis schop op altijd nieuwe banden van broe derlijke liefde tussen Oost en West te leggen. Hij vroeg de gemeenten Groot-Berlijn zoveel mogelijk over zonegrenzen heen samen te komen. Hier In Berlijn moet het voor iedereen duide lijk worden, dat wij één volk zijn en ven, ondanks alle gedeeldheid. Godsdienstige opvoeding bij het M.O. Conferentie op Woudschoten van Chr. Paed. Studie Centrum Godsdienstige opvoeding Is niet alleen een taak van de leraar-godsdienstonder- wijs, maar van alle leraren op de Chris telijke H.B.S.-en, gymnasia, enz. Wie als leraar zijn godsdienst niet innerlijk be leeft. hoe zal hij zijn taak aan d( Christelijke school volbrengen? Met deze woorden opende de heer P. van Duyvendljk op Woudschoten een conferentie, die 160 leraren bijeenbracht om te spreken over de godsdienstige op voeding. Ook deze conferentie was geor ganiseerd door het Chr. Paed. Studie centrum. Is Bijbelonderwijs het centrale vak op school? Neen, dat niet, zei prof dr G. Wielenga, de conferentieleider. Maar aan de godsdienstige opvoeding komt de centrale plaats toe. Als er in de harten der opvoeders geen liefde brandt, kan men zich beter niet Christelijk Prof. Wielenga gaf vele practische wen ken. Hij beval een dagelijkse ochtendwij ding van 10 minuten aan. De school zou een psycholoog in dienst kunnen nemen om meer verantwoorde adviezen te geven dan de docenten kunnen bieden. Prof. Wielenga drong er ook op aan, dat de leerlingen meer ver antwoordelijkheid zouden krijgen. Laat hen door middel van een raad medewer ken bij beslissingen over repetitieroos- ters, orde in de klas, vrijstelling van huiswerk e.d. De heer J. W. van Hulst, directeur van de Herv. Kweekschool te Amsterdam, keerde zich tijdens de morgenvergadering in zijn referaat tegen de maar al te taaie tradities in de verhouding tussen jeugd en ouderen. Nieuwe organisatievorm Chr. Philanthr. Inrichtingen De Chr. Philanthropische Inrichtingen, voorheen te Doetinchem thans te Drie bergen, welke uitgingen van twee ver enigingen met vrijwel identieke besturen, n.l. de Ver. voor Voorlopige Opleiding en de Ver. tot Bevordering van Inwendige Zending, zijn thans ondergebracht in een nieuwe Ver. Hervormd Opleidingscen trum, waardoor de Ver. voor Voorlopige Opleiding nagenoeg is opgeheven, doch alleen nog juridisch voortbestaat met het oog op eventuele legaten en erfstellingen. I.V. op G.G. neemt deel aan De Gouden Schakel De Ned. Bond van Jongelingsvereni gingen op Gereformeerde Grondslag heeft besloten deel te nemen aan de tentoon stelling De Gouden Schakel, die van 25 Mei tot 7 Juni in Rotterdam gehouden wordt, nu deze tentoonstelling niet op Zondag geopend zal zijn. IN VOGELVLUCHT Aan niet-katholieken in Colum bia is het verboden propaganda te ma ken of zending te drijven buiten gebou wen of huizen waarin de officiële kerk diensten worden gehouden. De evangeliste van de Geref. Kerk van Haarlem, mej. G. L. S e ij m o n s- b er gen, is benoemd tot predikants assistente op de Stichting Veldwijk te Ermelo. Een honderdtal studenten van Economische Hogeschool te Rotterdam bracht een bezoek aan de Rubber stichting te Delft om zich te laten voorlichten over de plaats, die rubber in de wereldeconomie inneemt. 11. „Een bof voor mij, vind ik, en ik heb de laat ste tijd niet vaak geboft." Ik zag. hoe zij mij monsterde, maar niet wan trouwend; meer zoals een vrouw critisch een man monstert, waarin zij belang stelt. „Eigenaardig eigenlijk", merkte zij op, „dat jij en ik, Casey Lee, hier in deze wonderlijke kamer zitten, zo mijlen ver van het oord, waar elk van ons thuishoort. Zo'n gemoedelijk hoekje hier vind je niet? En toch vertegenwoordigt het een tweeduizend jaar oude cultuur. Het maakt deel uit van het leven en de overtuiging van een der machtigste volken ter wereld." „Ja", zei ik, „ga door je vindt het toch niet erg dat ik je zit aan te staren. Sonja, terwijl je praat?" „Nee, helemaal niet. Je hebt vriendelijke ogen. De meeste Amerikanen hebben vriendelijke ogen. Komt het, omdat jullie leven zo rustig is? Maar hiér is geen rust is jou dat ook opgeval len? Japan is een onrustig land." Haar woorden boezemden mij minder belang in dan haar diepe stem en de lichtjes, die in haar ogen dansten. „Ja", gaf ik toe. „Japan is erg rusteloos. Hoe zo?" „Misschien heeft het reden om ongerust te zijn", zei ze. „Misschien is dat zijn geestesge steldheid. Japan is erg trots." „Ik zie niet in, welke reden het zou hebben om ongerust te zijn." Zij lachte. „Heb jij nooit het gevoel gehad, dat alles tegen je samenspant? Ik heb het wel eens gehad." „Heb je dat gevoel op het ogenblik soms ook?" vroeg ik. Haar blik werd ineens hard. „Wij hebben het nu niet over mij. Japan heeft het gevoel, dat de gehele wereld tegen het land samenspant. Het doet niet ter zake of men het daarin al dan niet bij het rechte eind heeft, maar dat is Japans overtuiging en misschien heeft het gelijk. Aan de ene kant heeft Japan de Verenigde Staten..." „Ja, dat weet ik wel", viel ik haar in de rede. Dergelijke beweringen maken me altijd ongedul dig. „Wat hebben de Verenigde Staten Japan ooit gedaan, behalve het aannemen van een immi- gratiewet." „Jullie hebben belangen in het Oosten", zei ze. Ik had bij mijn bezoeken aan Washington ge- DE JACHT NAAR HET marine-document i eerste Wereldoorlog 1914'18 noeg politieke gesprekken aangehoord, om met de termen bekend te zijn. „Ja dat is een vage aanduiding, die ik nooit nader heb horen preciseren." „Bekijk de zaak eens van deze kant", vroeg zij. „Een grote mogendheid, die zich steeds verder uitbreidt en verovert! De Verenigde Staten naderen Azië zij hebben Hawaï al inge pikt, en Guam, en de Philippijnen. Waar zullen zij ophouden?" „Dat weet ik niet en dat interesseert me ook niet." Hoe idioot het ook leek, om met een lief meis je over politiek te zitten praten, toch was ik be nieuwd waar zij heen wilde- „En aan de andere kant", vervolgde haar stem, „van deze eilandjes ligt Rusland." Zij sprak met vuur, dat verried hoezeer dit alles haar ter harte ging. Ik begreep niet, waarom het haar zo ter harte ging, terwijl het mij koud liet. „Ook Rusland breidt zich steeds verder uit. Tij dens de Tsarenregering werd Rusland uit Mand- sjoerije teruggedreven, maar misschien komt het terug. Zij leggen dubbel spoor langs de Transsi- berische spoorweg Wladiwostok is een fort langs de grenzen liggen militaire versterkin gen. Rusland heeft de hand uitgestrekt, tot het Mongolië als bufferstaat kreeg. Wat zal zijn vol gende stap zijn? Dat is het, wat men zich in Ja pan afvraagt. Als je een Japanner was..." Zij keek mij aan en zweeg. „Zou ik óók ongerust zijn", antwoordde ik. „Wilde je dat van me horen?" „Ik wil niets van je horen. Ik wil je duidelijk maken, hoe bepaalde personen denken. Bij mon de van de Volkenbond heeft de wereld verschil lende Japanse eisen afgewezen. Japan lijdt even als alle landen onder de economische crisis. Het is niet moeilijk, te begrijpen waarom de Japan ner zich ingesloten voelt. China haat en vreest Japan. China bouwt een luchtvloot en Japan is uit de lucht zeer kwetsbaar. Neem je het de door snee-Japanner kwalijk, dat hij zich bedreigd voelt?" „Nee, volstrekt niet." „Ik ook niet." Sonja's stem daalde. „Als hij naar het Oosten kijkt, ziet hij de grijze muur van Amerikaanse pantserschepen. In het Wes ten meent hij het Russische leger en de Russi sche luchtvloot te zien. En China! Mongolië is vol agenten, Harbin wemelt van spionnen. Hij voelt zich ongelukkig hij is rusteloos. Het ergste vindt hij de afkeuring en het gebrek aan begrij pen van andere volken. Ik heb medelijden met Japan." „Misschien nemen ze alles te zwaar op." „Misschien wel. Maar dat doe jij zelf ook. Het is of ik je al jaren ken, Casey Lee." S.S.R. viert 68e diës in Delft De Sorietas Studiosorum Reformato- rum zal op 4 en 5 Maart te Delft de 68ste dies natalis van de unie vieren. De openingsrede zal worden uitgespro ken door mr A. Zeegers in de aula der Technische Hogeschool. Oude Delft 118. Donderdagmorgen om 10.30 uur getiteld: Het Dirigisme. In de middagvergadering om twee uur welke gehouden zal worden in hotel Wilhelmina, zal prof. dr J. P. A. Mekkes spreken over: Christendom en Huma nisme. Tenslotte zal in de middagvergadering van Vrijdag 5 Maart spreken de heer H. Algra, lid van de Eerste Kamnr der Sta- ten-Generaal eveneens over: Christen dom en Humanisme. Deze vergadering zal ook in hotel Wilhelmina worden ge houden en begint om twee uur. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd; tot hoofd der Chr. Nat school te Zevenhoven (Z.-H.), J. C Groenewogen te Amersfoort; der te openen C V O.-school te Doetinchem. J. Jorritsma te Doetinchem; Ulo te Doetinc.._ te Buitenpost; School met de teren (Kruisbeekweg 11). J. jen Jr te Bussu I; Dr de Vissers te Schiedam. doet geneeskunde: de dames ATE Bosma. Kampen; S Hulsman. Bloemendaal; M B Cats. Leeuwarden; N E Nanninga Stedum; M E Maas, Haren; E J van den Bogaard en B Pasma, beiden te Groningen; en de heren H Blouw. Assen; F Bruins, Bedum; A G J Navis, Bergum; J M Rodc-rmond. Assen; K H van Ek. Buitenpost; J H H Veeger. A F Leemhuis. H P Sijbring en J W Riedstra. allen te Groningen. AMSTERDAM. (G.U.), 23 Febr. Geslaagd voor doet geneeskunde; E J P Spaak. P A Botter, mej J A Uyttenbogaard. W Keuter, af"~~feliÜfil -~;ey Eng Jar- Venink. me; r Wal en C H .vervult U opnieuw van heerlijk gevoel van gez held. Begin er dadelijk Het lied der aethergolven 9.35 Gram. 10 50 Voor prgoramma 12 00 Gra netje" 12.30 Laaid- Orgelspel 12." Nieuws 1.15 I mentsmuziek 2.00 ..Rijk en geert geld", hoor spel 2.30 Alt en piano 3.00 Voor de zieken -.45 Gram 'oor de j( ending: J. wereld; Nederlands-Deense vriendschap" 6 00 Ileuws 6.15 Sportproblcmen 6.25 Gram. 6 40 ipel 10.25 Lichte muziek 10.45 Sportac gengebed 8.00 Nie ram. 7.45 Mor- •am 9.00 Voor m. NCRV: 10.00 Gewijde Gram. 12.30 Land- e 12.33 Voor de boeren 12.40 Gram. 12.55 zon newijzer 1.00 Nieuws 1 20 Sopraan en plano 1.50 Gram NCRV: 2.00 Gram. 2.15 Surinaam se volksmuziek 2.45 Voor de vrouw 3.15 Gram. 3 30 Kamermuziek 4.00 Bijbellezing 4.30 Fluit, viola da J» Jeugd 5.30 6.10 Strijksextet 6.35 Raadhuis-p 6.45 Leger des Hellskwartler 7.00 Nieuws 7.10 Voor de Jeugd 7.30 Gram. 8 00 Radiokrant 8.20 Gev programma 9.45 Gram. 9.50 „Ik denk er zo over., en U?" 10.00 Amusements, •muziek 10.20 „De Protestantse orgelkunst" "0.45 Avondoverdenklng 11.00 Nieuws 11.15— 2.00 Gramofoonmuzlek. Engeland. BBC. 330 m. 12 00 Voor de scho en 1 00 Orgelspel 1.25 Voor de arbeiders 2.00 .'leuws 2.10 Mededelingen 2.10 Gev. muziek Causerie 7.25 Sport 7 Voordracht 1.00 Parlementair overzicht 1.15 ïentsmuzlek 1.45 Concert 2.45 Voor de 3 00 Voor de vrouw 4 00 Amuse. ...uziek 4.45 Lichte muziek 5.15 Mrs dagboek 5.30 Cause _._0 Klankbeeld 10.00 Hoor- spel met muziek 10.30 Gev. programma 11 00 Nieuws lil.15 Sport 1130 Amusementsmuziek 12.05 Voordracht 12 20 Dansmuziek 12 56— 1.00 Nieuws. Brussel. 323 m. 11.45 Gram. 12.00 Omroep orkest 12.&5 Gram. 100 Nieuws 1.15 Gram. 2.00 Engelse les 2,15 Gram. 2 30 Franse les 2 45 Gram. 3 45 Omroeporkest 4.00 Gram, 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 5.15 Voor de kinderen 6.15 Gram. 6.30 Voor dc soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Kamerorkest en solist 7.50 Voordracht 8.00 Japanse kinderliedjes 8.10 Klankbeeld 8 40 Concert 10.00 Nieuws 10 15 Gram. 10.30 Electronlsche muziek 10.45 Gram. 10.55—11.00 Nieuws Brussel. 484 m. 12.00 Pianoduo 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 3.00 Concert 4.05 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5 15 Dansmuziek 6.30 Gram. 7.30 Nieuws 8 00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.13 Gram. 10.55 Nieuws. BBC. Uitzending voor Nederland: 10.00— 10.30 n.m. Nieuws; ..Beste allemaal"; Engelse literatuurgeschiedenis (op 224 m.). Advertentie Maak 0 loa lilt da greep tan Rheumatische Plinen. Doe een bloedzuiverende buur met Kruschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en gewrich- Daarom kunnen mannen noch wen op rijpere leeftijd zonder Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, sporen lever, nieren en Ingewanden aan tot krachtiger wer king. Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pijn verwek- maar worden afgevoerd langs natuur lijke weg. Dat is het hele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders rheumatische pijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2