Landschap door oliewinning allerminst geschaad Boortorens onder Rijswijk Delft en Kijkduin Bezorgdheid over verduistering in faillissementen Toch is het zo 5 DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 OP DE VELDEN VAN SCHOONEBEEK Bijna geen verlies van grond en... de boer wordt goed betaald! (Van een onzer redacteuren) OP ZEKERE DAG kwam er een boer uit het Schoonebeekerveld bij de leiding van de Nederlandse Aardolie Maatschappij met de vraag, waarom zij een olie-put had laten boren op het terrein van zijn buunnan in plaats van op een prima stukje land van hemzelf. Er zat nl., zo zeide hij, onder zijn land veel meer olie dan onder dat van zijn buurman. Daar kon die boer niets van weten, doch hij was aangetrokken door de vrij hoge vergoeding, die de maatschappij uitbetaalt voor het gebruik van het kleine stukje land, waar de „ja-knikkers" de olie uit de grond pompen. Was het maar zo eenvoudig, dat iemand met een (gezond) boeren-verstand kon zeggen: „Jongens, hieronder zit olie, laten wij daar maar eens een put boren". Zo ligt de zaak niet. Aan het boren naar olie gaat een langdurige studie van de bodemgesteldheid vooraf en wanneer de geologen tot de conclusie komen: precies op deze plek is er kans op olie, dan moet een exploratie-boring de proef op de som geven, dat de deskundigen het in derdaad bij het rechte eind hebben gehad. korst door onnoemelijke krachten her haalde malen in beweging geweest. Het gevolg hiervan is, dat de diepere aard lagen in Nederland niet vlak liggen, maar bergenen dalen vertonen. Aangezien in de poreuze zand- of kalklaag de olie met zout water vermengd zit en olie de nei ging heeft op water te drijven, spreekt het vanzelf, dat de olie zich gaat ver zamelen in de toppen van de onder grondse „bergen". Nu moet men zich niet voorstellen, dat zich diep onder de grond een olie-meer vormt. Men kan het zich beter voorstellen als een emmer met grind, gevuld met water. Men kan hierin ccn pomp zetten, die tot op de bodem reikt. Dan kan men het water uit de em- ipen, maar deze blijft even vol 1. Bergtoppen Olie is van huis uit van organische oorsprong. Millioenen jaren geleden, nemen de geologen aan, moet, waar thans olie gevonden wordt, een niet te diep zee bekken zijn geweest met een rijk micro- organisch leven (plankton en dergelijk dierlijk of plantaardig leven) bij een mild klimaat. De beestjes stierven en de stof felijke resten zakten naar beneden. De rivieren brachten slib aan, dat zich uit spreidde over de gestorven micro-organis men. Door allerlei invloeden is de aard korst voortdurend in beweging. Is nu de bodem gedaald, dan kan de sliblaag dik ker worden en komt alles dieper te lig gen. Deze laag sluit de zuurstof af, zodat de micro-organismen (die bestaan uit koolstof en waterstof) niet verrotten. On der enorme druk en bij hogere tempera turen heeft nu een chemisch-physische omzetting plaats gehad, die koolwaterstof- verbindingen heeft doen ontstaan, verbin dingen, die wij kennen als aardolie of aardgas en die zich dus vormen in een kleilaag. Boven deze laag heeft zich vaak een zandlaag gevormd, die kan fungeren als réservoir, waarin de olie naar boven wordt geperst. Boven deze poreuze zand- of kalklaag heeft zich in de loop der tijden dikwijls weer een kleilaag afge scheiden, die ondoordringbaar is, zowel voor water als voor olie. Dit proces heeft millioenen jaren ge duurd en in die tijd is tevens de aard- Enkele cijfers Aan het geologisch-geophysisch onderzoek van de Nederlandse bo dem heeft de Nederlandse Aard olie Maatschappij sedert 1948 ruim 13 millioen uitgegeven. Het seis misch onderzoek vond plaats langs schotlijnen met een totale lengte van 7300 km, waarvan bijna 2300 km in het Westen van Nederland. Daarnaast vereisten de exploratie boringen in totaal een uitgave van ruim f35 millioen. In totaal wer den tot eind 1953 niet minder dan 153 exploratie-boringen (te onder scheiden van exploitatie-boringen) verricht, waarvan 41 in het Westen des lands. Deze laatste bereikten een diepte van in totaal 58.400 ge boorde meters. De etmaalproductie bij Schoone beek is op het ogenblik 2700 ku bieke meter van zout water ont dane olie. Het gebied beslaat een oppervlakte van ongeveer 93.000 ha. Men schat, dat hier nog min stens 25 jaar lang olie gepompt kan worden. In Rijswijk hebben verschillende boringen twee putten opgeleverd, die het samen brengen tot een productie van 50 kubieke meter per etmaal. Bij Delft is tot nu toe één put aangeboord, die nog maar pas in productie is. Het Zuidhol landse gebied, waarvoor de N.A.M. concessie heeft aangevraagd, om vat ongeveer 17.000 ha. Olie wordt in Europa gevonden in de volgende landen (in volg orde van productie-grootte)Rus land, Roemenië, Oostenrijk, Duits land, Nederland. Op deze wijze is door verschillende bo ringen het olieveld bij Schoonebeek af getast en heeft men daar een olieveld gevonden, dat naar Amerikaanse maat- in „groot" genoemd mag worden. De De olie-speurders moeten dus proberen uit te zoeken waar zich onder de vlakke Nederlandse bodem de „bergtoppen" be vinden. Zij beginnen met zwaartekracht metingen aan het aard-oppervlak. Men noemt dit de gravimetrische methode. De zwaartekracht is niet op ieder punt ge lijk: zij is n.l. groter, wanneer oudere lagen dichter aan de oppervlakte komen. Door een'groot aantal metingen kan op deze wijze zeer globaal een inzicht wor den verkregen in de onderaardse struc tuur en kan vastgesteld worden, dat wel licht een opplooiing is gevonden. Daarna gaan de geologen over tot de seismische methode. Daartoe worden op verschillende plaatsen miniatuur-aard- bevinkjes veroorzaakt door in gaten acht tot dertig meter diep dynamiet tot ontploffing te brengen. Hierdoor worden geluidsgolven opgewekt, die zich door de aarde voortplanten en teruggekaatst den op die plaatsen, waar de physische eigenschappen van de aardlagen ve deren, d.w.z. op de scheidingsvlakken de gesteenten. De teruggekaatste golven worden weer opgevangen en geregistreerd op deze wijze kan uit een grote serie gegevens bepaald worden, welke helling de gevonden ondergrondse „berg" heeft. Is de structuur van de bodem gevonden, dan moet er geboord worden om te zien werkelijk aardolie of -gas is te zien of er zoveel zit, dat exploitatie lonend is. Dat boren geschiedt met een boortoren. In feite is dit een 30 m hoog hijsblok, nodig om telkens drie boorpijpen lengte naar beneden te kunnen laten zakken. Onder de boortoren bevindt boorvloer met een draaischijf, aangedreven door dieselmotoren. In de draaischijf bevindt zich een vierkant gat, waardoor een vierkante stang wordt ge stoken. Onder aan deze stang zijn de hoorbuizen geschroefd, terwijl daaronder de boorbeltel is aangebracht. Door de draaiende beweging en het gewicht van de boorpijpen baant de beitel zich al schrapende of vergruizende een weg door de aardlagen. Door het Inbrengen van spoeling via de hoorbuizen wordt het los- geboorde gesteentegruis buiten de pijpen boven gevoerd. Aan de hand van dit gruis kan de deskundige zien, of een oliehoudende laag ls aangeboord. Heeft men de onderzijde In het wijde land van het wes telijk, deel van de gemeente Rijswijk is reeds enige maan den dit beeld te zien. Boor torens verrijzen om daarmee te onderzoeken, of er olie of aard gas in de bodem te vinden is. De linkse toren is een „vaste", de rechtse, is verrijdbaar.De mobiele torens worden bij Schoonebeek ook gebruikt om de zuigbuizen van in productie zijnde putten van tijd tot tijd schoon te maken. (N.A.M.-foto). geboorde gat gedeeltelijk van een cement- bekleding voorzien, wordt in de olie houdende laag een zgn. zeefpijp aange bracht, die wel olie en water, maar geen zand doorlaat en wordt een zgn. stijgbuis- serle ingelaten tot even boven de produ cerende laag, ten einde de olie hierdoor naar boven te kunnen laten vloeien. Afgetast Ten geleide De Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft een concessie aan gevraagd voor het onttrekken van aardolie (en eventueel aardgas) aan de bodem in een gebied van ruim 17.000 ha, dat zich uitstrekt van de Noordgrens van Rotterdam in Noordwestelijke richting tot de grens der territoriale wateren by Kijkduin. Dit betekent, dat de N.A.M. in de oliewinning van dit gebied „iets ziet". In het Westen des lands werden de laatste jaren reeds meer dan 40 boringen ver richt voor onderzoek, o.a. aan de Leyweg bij Loosduinen, bij Berkel, b(j Schiebroek. in Rijswijk en bij Delft. Binnenkort zullen ook der gelijke exploiratie-boringen wor den verricht in het Westduinpark onder Kijkduin. Tot nu toe is het resultaat geweest, dat exploitabele oliclagen werden aangetroffen bij Rijswijk, terwijl verleden week ook bij Delft, een olie-gevende put is aangeboord. Zal dit alles beteke nen, dat er zich in Zuid-Holland een groot olie-winningsbedrijf zal ontwikkelen? Daar zijn de deskun digen het nog niet over eens, maar dat de productie ooit een omvang zal bereiken lis bij Schoonebeek in Drenthe, moet in de hoogste mate onwaarschijnlijk worden ge acht. Niettemin is de olie-produc tie begonnen en in verband daar mee heeft een onzer redacteuren, op uitnodiging van de N.A.M.een bezoek gebracht aan het grote olie veld in Drenthe en aan het kleine olieveldje b(j Riiswijk. Van zijn bevindingen treffen onze lezers op deze pagina een en ander aan. tot 1000 meter. De druk is hier te gering, dan dat de olie uit zichzelf naar boven komt. Zij moet dan ook worden opgepompt. Daarom ziet men op regelmatige afstanden de pomp- installaties, die „ja-knikkers" wor den genoemd, of, zoals de plaatse lijke bevolking het zegt, „meulens". Deze, een meter of drie, vier hoge gevaarten, die in voortdurende be weging zijn, vormen in geen enkel opzicht een storend element in het landschap. Zij storen niet meer dan de vele Amerikaanse watermolens ii het Friese landschap en veel minder dan de talloze pijpen van de kassen in het Westland. Hiertoe wordt sterk bijgedragen doordat de N.A.M. de „ja-knikkers" zoveel mogelijk ca moufleert door opgaand geboomte. Geen mastbos Opvallend is het verschil tussen het Drentse en het Duitse landschap. In Dren the overal de weinig opvallende, donker groen geschilderde „ja-knikkers". Ir Duitsland boven iedere put nog een boor toren. Drenthe liefelijk, Duitsland een mastbos. Dit komt omdat de maatschap pij, die het Duitse deel van het Schoone- beekveld ontgint, boven iedere put aste boortoren bouwt, ten einde deze te kunnen gebruiken om de buizen omhoog te trekken, wanneer ze moeten worden ichoongemaakt (er heeft geregeld paraf- fine-afzetting plaats) dan wel wanneer ei Flakkerende vlam in een weiland Voorspellingen over ontwikkeling Zuidhollands olieveld zijn nu nog niet te doen (Van een onzer redacteuren) WIE OP HET OGENBLIK in het meest Westelijke deel van de gemeente Rijswijk in het verlengde van de Schaapweg kijkt, ziet de contouren opdoemen van enkele boortorens. Bovendien ziet hij, vlak bij een paar olie-tanks, midden in een weiland, een pijp omhoog steken, waaruit een flakkerende vlam schiet. Allemaal tekenen, dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij hier bezig is met het zoeken naar en het winnen van olie. Geologen hebben uitgemaakt, dat er in de strook van ruim 17.000 ha ten Noorden van Rotterdam tot voorbij Kijkduin een zestal ondergrondse „bergen" te vinden zijn, in de toppen waarvan mogelijk olie zit. Overigens is dit gebied veel moeilijker dan dat van Schoonebeek, omdat zich hier veel meer breukvlakken voordoen. Dat is de reden, waarom deskundigen betwijfelen of hier sprake kan zijn van een groot, en vooral: exploitabel, olieveld. In Augustus van het vorig jaar werd in de gemeente Rijswiik voor het eerst geboord. Op een diepte van 1500 meter werd een olievoerende laag aangeboord. Productieproeven leverden een gunstig resultaat op. Begin September werd de put in productie genomen met aanvan kelijk een gemiddelde dagopbrengst van 15 ton, thans opgevoerd tot 25 ton. Veer tig meter verder naar het Noorden werd een tweede put geboord, maar wat er naar boven kwam. geen olie, wel water. Een derde boring, verder naar het Zuid westen was weer raak: in Januari kwam deze put in productie, eveneens me: een opbrengst van 25 ton per etmaal. Een vierde boring was weer mis. maar hier heeft de N.A.M. de moed nog niet opge geven: een diepere boring (tot 1800 m) schijnt nog kansen te bieden. Op een vijf de plaats wordt op het ogenblik een boor-apparatuur aangebracht en binnen veertien dagen zal de boorschyf ook hier Inmiddels heeft men ook een exploira- tie-boring verricht onder Delft, aan de Rijswijkse zijde, en ook daar heeft men verleden week een put in productie kun nen nemen. Zodra de apparatuur er voor vrijkomt zullen ook exploiratie-boringen verricht worden in het Westduinpark onder Kijkduin. Het is de bedoeling, in dit gebied, tussen het verversingskanaal en Kijkduin, achter de eerste duinenrij twee opsporingsboringen te verrichten. Het gaat hier om domeingrond, in beheer bij Delfland en in erfpacht bij de ge meente 's-Gravenhage. Burgemeester Schokking van 's-Gra venhage met vijf wethouders en burge meester Bogaardt van Rijswijk met al zijn wethouders, hebben onlangs een be zoek gebracht aan de olievelden van Schoonebeek: zij wilden wel eens weten, wat de N.A.M. zoal in het schild voert en welke gevolgen het produceren van olie voor hun gemeenten kan hebben. Zij zullen wel tot dezelfde conclusie gekomen zijn als wij, toen wij de boringen Schoonebeek en bij Rijswijk met elkaar konden vergelijken. Kan men in Schoone beek spreken van een grote olie-industrie, in Rijswijk kan men daarvan voorlopig nauwelijks spreken. En de vroede vade- hebben in ieder geval kunnen het landschap zoveel mogelijk te sparen, stateren. dat de N.A.M. alles doet Misschien is het hun net vergaan als wij hebben een dag in Schoonebeek rondgezworven en de enige olie. die wij hebben gezien bevond zich in een flesje, dat de directeur van de N.A.M. Goch, ons binnenshuis ter hand stelde! Behalve in omvang is er nog schil tussen het olieveld van Schoone beek en het olieveldje van Rijswijk. In Schoonebeek wordt de olie minder diep gevonden, is de druk te gering en moet de olie met „j-a-knikkers" uit de bod< worden gepompt. Tn Rijswijk en bij Delft zit de olie veel dieper en wordt onder gronds een zodanige druk aangetroffen, da: de olie uit zichzelf boven komt. Men dan ook, dat de putten bJJ Rijswijk „spuiters" zijn. Zolang de druk groot ge noeg is, is er dan ook geen sprake van, dat in Zuid-Holland de zgn. „ja-knikkers" zullen verschijnen. Rijswijk heeft ook nog maar éèn klein meetstationnetje. Wel wordt ook hier hei zoute water van de olie gescheiden, zo dat de tankwagens ontwaterde aardolie naar de Rijswijkse haven brengen om verder per lichter naar Pernis te worden vervoerd. De verwarming van de olie ge schiedt, evenals bij Schoonebeek. met gas. dat uit de aardolie vrijkomt Er is echter op het ogenblik per dag een overtollige gasnroductie van 800 kubieke meter, blijkbaar te weinig om er in dit stadium mee te doen. Daarom wordt dit overtollige gas verbrand: dat is de vlam. die dag en nacht in een Rijswijks wei land te zien is. Niemand weet, wat de toekomst brengen zal. Het doen van voorspel lingen over de omvang en de ontwik keling van het oliehoudend areaal te Inbreker werkte bijna huis aan huis Pas vrij, toch weer tien kraakjes op één nacht De gemeentepolitie te Apeldoorn heeft de 49-jarige Amsterdammer P. van H. die reeds meer dan 18 jaar van zijn leven in de gevangenis heeft doorge bracht en nog geen maand geleden daar uit werd ontslagen, aangehouden als ver dacht van het plegen van een serie in braken in de nacht van Zondag op Maan dag jl. De inbraken, totaal zeker tien. werden allemaal gepleegd in Apeldoorn-Zuid. De verdachte schijnt bijna huis-aan-huis ge werkt te hebben. Hij maakte echter slechts een bedrag van f68 buit. Dat de politie de man zo spoedig heeft kunnen aanhouden dankt zij aan een hoofdagent, die rapporteerde dat hU een verdacht persoon was tegengekomen. On middellijk werd de radio-auto achter de man aangestuurd. Men slaagde erin de verdachte bij Beekbergen aan te houden. De man weigerde hardnekkig mee te delen, waar hij de nacht had doorge bracht. doch een speurhond wees hem enige»malen zonder enige aarzeling aam. Indonesië wil zeggenschap in zake Indo-China De Indonesische minister van Buiten landse Zaken. Soenarjo, heeft voorgesteld, dat de Aziatische landen, die niet recht streeks betrokken zijn bij de oorlog in Indo-China en Korea, eveneens zullen worden uitgenodigd tot de in Genève te houden conferentie. Rijswijk of omgeving is nog niet mo gelijk, aangezien de werkzaamheden zich nog in een te vroeg stadium be vinden. De tot heden verkregen re sultaten wettigen een bescheiden op timisme. Maar er zal nog heel wat geboord moeten worden, voor de N.A.M. met enige zekerheid kan zeg gen: zó zal hier de ontwikkeling worden. Minister beraamt maatregelen Vragen van Kamerleden over uiteenlopende moeilijkheden en mogelijkheden Een gedeelte van een meetstation, door een boomgroep zoveel mogelijk onttrokken aan het gezicht. Op de voorgrond een gas-afscheider, om geven door een brandwal. Van deze meetstations heeft Schoonebeek er 18, het kleine veldje te Rijswijk nog slechts één. (N.A.M.-foto). aangeboord, dan wordt de wand sen aantal putten naar een meet- lengte en breedte is hier vrij gemakke lijk gevonden. Het gebied werd over d« gehele oppervlakte „geperforeerd" met boringen op afstanden van 400 m. Wt hebben gezien, dat men bezig was mei de 269ste boring. Dat wil echter niet zeg- er ook 268 olie-gevende putter zijn: een stuk of twintig boringen zijn mislukt omdat men net op een breuk boorde of water in plaats van olie boven haalde. Het is de bedoeling, dat het aantal olie-gevende putten rondom Schoo nebeek wordt opgevoerd tot ruim 300. Wij zijn tot nu toe eigenlijk steeds ondergronds" gebleven. Maar na tuurlijk is ook bovengronds te mer ken, dat er een „oliebedrijf" aan het de olielaag j wer^ *s- Bij Schoonebeek wordt de het olie gevonden op een diepte van 700 reparaties moeten worden verricht. -De N.A.M. daarentegen gebruikt hiervoor grote rijdende boor-installaties, die tel kens kunnen worden geperfectionneerd. In Drenthe ziet men deze hoge gevaarten dus slechts op plekken, waar wordt ge boord, waar een schoonmaakbeurt wordt verricht en waar reparaties nodig zijn ge bleken. Via ondergrondse leidingen wordt de station vervoerd. Hier komt zij in tanks, zien van spiralen, waar heet v door wordt gevoerd. In de grond is de olie n.l. goed vloeibaar bij een tempera van 38 gr. Aan de oppervlakte ge komen is de temperatuur nog 20 gr. bij het meetstation nog 14 a 15 gr. P de olie zo dik. dat zij niet gned han teerbaar meer is. Daarom wordt de peratuur weer opgevoerd in de tanks met heet-water-spiralen tot 50 gr. Celsius. Het r wordt verhit met gas, dat ui De zingende vijl jwe aardolie afkomstig is. Van de :hillende meetstations gaat de olie het centrale hoofdstation, waar de olie ontdaan wordt van het (zoute) water. De ontwaterde olie gaat weer naar grote tanks op het laadstation, waar afzuig- inrichtingen er voor zorgen, dat de ge reedstaande tankwagons worden gevuld. Twee maal per etmaat gaat er een trein an 30 van deze wagons heen en terug aar Pernis, naar de raffinaderiji Er wordt per etmaal ongeveer 6000 ku bieke meter uit de bodem opgepompt. De helft hiervan ls echter water, brem-zout water, dat per liter 115 gram keukenzout (het is dus driemaal zc zeewater). Per etmaal is er zo een pro ductie van drie millioen liter zout water. Dit wordt gezuiverd van mineralen in een waterklaringsinstallatie en daarna wordt het weer in de bodem terugge pompt Men doet dit in de eerste plaats omdat men toch ergens met dit waarde loze water heen moet, maar tegelijkertijd wordt hiermee bereikt, dat de druk in de oliehoudende laag, nodig om de olie naar de verschillende putten te drijven, zoveel mogelijk constant wordt gehouden. Wat is nu de invloed van de olie industrie op de omstandigheden van de landbouwende Drentse bevolking Zij is er heus niet slechter van ge worden! De N.A.M. heeft voor de ex ploitatie wegen moeten aanleggen, voor haar personeel 120 woningen moeten bouwen. Natuurlijk heeft zy terreinen moeten huren, maar wan neer men weet, dat zij in het uitge breide Schoonebeekerveld van he landbouw-areaal niet meer dan 1 pet heeft behoeven te „bezetten", dan ziet men dat het verlies aan land bouwgrond helemaal geen vaart loopt. Voor een put met een ja-knik ker is niet meer dan 10 are nodig. Deze lapjes grond worden in erfpacht verkregen tegen een canon, die enige malen hoger ligt dan de pachtprijs. Bovendien krijgt de boer een (af lopende) vergoeding voor het derven van inkomsten, terwijl hij voorts nog bepaald bedrag per strekkende meter ontvangt voor het gedogen van het aanleggen en hebben van de no dige pijpleidingen door zijn land op een zodanige diepte, dat er rustig overheen geploegd kan worden. Zo zijn de boeren ook in financieel op zicht van de olie niet slechter ge worden en daarmee is tevens ver klaard, waarom de boer, met wie wy ons verhaal begonnen, er zo tuk op was. dat juist op zijn land een put worden geboord: dat olie-boer worden leek hem wel! Mwuster Donker is overtuigd vair ernst ven het feit dat in de laatste maanden van 1953 in drie gevallen faü- üssemeiïïtsgeldeni zijn verduisterd door curatoren. Naar voorlopige schatting is in het arrondissement 's-Graven' 150 000 uit faïJliseementskassen ontvreemd het arrondissement Zuitphen 137-000 en in het arrondissement Groningen f 20.000. De minister beraadt zich over de vraag welke voorzieningen tegen zulke verduis teringen moeten worden getroffen. Alvo rens echter zijn standpunt te bepalen, wi] hij het resultaat van een thans ingesteld onderzoek van de procureur-generaal bij de Hoge Raad- en het advies van de Orde vam Advocaifien afwachten. Dit heeft de bewindsman geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mej. TendeJoo (PvdA). De Bredase rechtbank heeft onlangs een medisch specialist, die vervolgd wai gens overtreding van de pryzenbeschik- kin-g m-edisch-specialistisehe verrichtingen voor ziekenfondsen, ontslagen van rechts- vervolging. Het Eersic-Kamenlid De Vos van Steen wijk (VVD) had hierover gen gesteld- Minister Zijlstra heeft geantwoord, dat deze rechterlijke uit spraak voor hem geen nieuwe omstandig heid schept, aangezien hij reeds had toe gezegd. de beschikking zo spoedig mo gelijk te zullen intrekken Het overleg hierover is nog n-iet beëindigd. Het Tweede-Kamerlid Posthumus (P v. d. A-) heeft schriftelijk aan minister Algera gevraagd wanneer de wijzigingen van het algemeen reglement dienst de Ned. Spoorwegen zullen worden goed gekeurd. Voorts informeert hij waarom de minister de gegevens over de oorzaken der spoorwegongelukken in 1952 niet aan de Staten-Genera al heeft overgelegd. Ook vraagt de heer Posthumus of uit die nieu we richtlijnen in zake de vergunningver lening voor het goederenvervoer langs de weg moet worden afgeleid d-at in de toekomst, wanneer er meer vraag komt, overheidsondernemingen niet meer de gelegenheid krijgen haar wegvervoer uit te breiden. De heer Weiter (KNP), heeft ministei Van de Kieft gevraagd of er. gezien de hiridfcge gunstige tleviezenpositie, aanlei ding bestaat om verruiming van het ter nationale credietwerkeer te bevordo- vorm van korte uitzettingen het buitenland van gelden die in het bin nenland met meer zijn onder te brengen De heer Engelbertlnk <KVP) heeft aan minister Van de Kieft verzocht, te zorgen dat het totaal aantel geraamde boerde- rijen voor 1954 in de Noordoostpolder ook inderdaad wordtt gesticht en ver pacht- Er zijn nl- moeilijkheden ontstaan, doordat de toegezegde nota hierover Is uitgebleven. Eveneens aan minister Van de Kieft heeft die heer Haken (Comm. gevraagd waarom de pachters van do meinboerderijen dlie dit jaar opnieuw moeten inhuren een hogere pacht moeten betalen. Tenslotte heeft die heer Engelbertink aan minister Algera gevraagd of hij bij de rijkspolitie heeft aangedrongen op ge rechtelijke vervolging van landbouwers in Lievelde (Gld) die overhangende tak ken van bomen aan de rijksweg hebben gesnoeid om toevoerleidingen te kunnen spannen voor de levering van eleetrici- teit Door een dergelijke vervolging zou de levering van stroom maandenlang worden belemmerd. Bezwaren van Kamers van Koophandel De Kamers van Koophandel van 's-Gra- venge. Rotterdam, Dordrecht, Gouda en de Beneden Maas hebben in een adres aan de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat het wetsontwerp op de economische mededinging de bevoegdheid van de Regering om in te grijpen moet beperken tot 't strikt noodzakelijke en waarborgen moet bevatten voor rechtszekerheid L-n onbevooroordeeldheid. De Kamers wen sen het verkeer van de wet uit te sluiten en willen deze beperkt zien tot de Ned. markt. Zij wensen geen spoedmaatregelen tegen ondernemingen van internationaal karakter. Aanmeldingsplicht moet er pas zijn, aldus de Kamers, wanneer bepaalde feiten grond opleveren voor het vermoe den. dat er schadelijke mededelingsrege- .ïngen bestaan. De Kamers vragen inscha keling van de rechter en de mogelijkheid van beroep van de beslissingen der mi nisters. Minister MansHolt naar Zwitse Minister Mansholt >orwier dag avond a s naar Zwjtsc. om te Lau voor de vereniging van Zwitserse ingenieurs een lezing te houden over het >robloem van de organisatie van de agra rische markten in Europa- L1 EN AFBEELDING ven de bevroren Gouwzee, op welks hobbelige, maar gladde oppervlak de schaatsen rijders of sleevaa-rders zich in ijltem po naar Marken spoeden, moge een plezierige aanblik opleveren, een wer kelijke zee. die in die greep van het ijs is gevangen, ziet er ongastvrij en hui veringwekkend uit. We mogen het de eerste poolreizigers dan ook werke lijk niet kwadijk nemen, dat zij bij die eerste kennismaking met het eeuwige ijs reeds de steven wendden en koers zotten naar de veilige thuishavens. ..Waar de zee dik en geronmen ie, zo verklaarde Pytheas in die 4de eeuw v. Chr-, kan geen land meer bestaan; ook geen zee en geen lucht, doch ail- leen een mengsel van deze drie. zodat daar alles moet zweven, geen schip kan varen en geen mens kan lopen". Van drift zweven is meestal rui et veel terecht gekomen, maar het is inder daad waar, dat de bevroren zee zich zowel voor de vaart als voor het voet- gangersverkeer slecht leent. Degenen, die in 1929. loen de Zuiderzee dichi lag. over het ijs van Friesland naar N.-Holland zijn overgestoken kunnen daarvan enigszins getuigen. Inpiaats van een mooie gladde ijsvlakte, zoals we die op de foto's van de bevroren Gouwzee gewend zijn. was het Noor delijke deel vam de Zuiderzee destijds ïen onregelmatig ijslandschap, waarin opgestapelde ijsformaties afwisselden met hobbelige en brokkige ijsvlakten. Een moeilijk begaanbaar terrein dus, dat voor een „oversteek" heel wat uithoudingsvermogen vergt. Vandaar dat ir. oude tijden een dergelijke ge beurtenis door penningen of andere herinnerin-^tekenen werd herdacht. Zo heeft een onzer lezeressen een le peltje in haar bezit, gedateerd 25 Fe- oruari 1740. met de woorden: „Met paard en slee gehaalt „tot Stavoren betaalt De wind is voornamelijk schuldig aan dergelijke onregelmatige ijsfor maties. In veel mindere mate speelt hierbij die eb- en vloedbewegmg een rol. De getij verschillen waren in 1929 in het N. deel van de Zuiderzee geveer 80 cm. maar bedroegen in de Z. regionen niet meer dan 30 cm. Hierdoor werd de ijsmassa in de loop van 24 uur weliswaar tweemaal op cn neer bewogen, waardoor scheuren konden optreden, maar dit veroor zaakte toch niet die grilligheid in formatie ais de wind door opetuwing vam waiter, overslag van golven en overspoel! ng met ijsschotser wist te bewerkstelligen- Nu we het op verzoek van enkele lezers over het gedrag van wijlen het Zuiderzee-ijs bij eb en vloed hebben, mogen we één merkwaardigheid toch niet over hot hoofd zien, vooral mei. omdat in het rapport van prof. Lo- rentz hierop reeds werd gewezen naar lanJeidirw» ven de e>rvaringen, riie 'ii- dens de strenge winter van 1890 wer- ien opgedaan dy zware ysg«n0 .ti ae Zuiderzee bleken de getyversohiilon welke in het N. deel ongeveer 80 cm bedroegen, kleiner te worden, terwijl de verschillen van 30 cm in het Z. deel toenamen Het omgekeerde dus "an u-at we zouden verwachten- Over het omgekeerde gesproken, eert u dat regenbuien altijd begin- nen naar boven te vallen Daarover morgen- (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5