Nieuwe tak van dienst: voor kasbeheer en credietwezen Het Rijk geeft de helft voor herstel Hoogmade's kerk van NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 fleorganisalie volkscredietbank Hoofd wordt de gemeente-ontvanger, de heer F. Verstegen Ciedietbeooidelingscommissie zal vooral ook de sociale kant behartigen In de raadsvergadering van 31 Augustus jl. deelden B. en W. mede, dat een reorganisatie van de gemeentelijke volkscredietbank in overweging was. Zij is door het vertrek van de directeur der bank meer urgent geworden, waarom B. en W. aan de directeur van de gemeentelijke accountantsdienst hebben verzocht, omtrent de vorm, waarin een zodanige reorganisatie tot stand zou kunnen komen, te adviseren. Dit advies, alsmede een door hem in samenwerking met de gemeente-ontvanger opgesteld nader rapport, zijn voor de raadsleden ter inzage gelegd. Met verwijzing naar de inhoud van deze stukken berichten B. en W. de raad thans het volgende. lijk zijn om te zien naar een huisvestings mogelijkheid voor de nieuwe tak van dienst. Ook afgezien van een reorgani satie der bank, was verbetering van haar huisvesting reeds urgent. B. en W. hebben dan ook reeds geruime tijd ge zocht naar een oplossing van dit pro bleem. Verschillende mogelijkheden tot verbouwing van bestaande panden zijn daartoe overwogen, waarbij echter de te hoge daaraan verbonden kosten in ver houding tot de verbetering, welke er mede zou worden bereikt, veelal een be zwaar vormden voor uitvoering. Op De behoefte aan reorganisatie der ge meentelijke volkscredietbank houdt in de eerste plaats verband met de verschui ving, die zich in de loop der jaren in !het volkscredietwezen heeft voltrokken, waardoor de credietverlening steeds min der tot een bepaalde de minst draag krachtige groep der bevolking beperkt is gebleven en het karakter van de bank als credietverlenende instelling is gewij zigd. Reeds geruime tijd heeft dit laatste de aandacht van B. en W. Voorts ei: ontwikkeling van het financieringsi luut voor de detailhandel nadere ove ging, terwijl tenslotte dient te worden onderzocht, op welke wijze de efficiency bij de uitvoering van het werk kan v den verhoogd. Zoals uit het rapport van de directeur de gemeentelijke accountantsdienst blijkt, ligt het grootste deel van de werkzaamheden der Volkscre dietbank, t. w. die, verband houdende met de uitbetaling, de aflossing, de vervolging en de administratie op technisch- administratlef terrein, zodat hierbij de ver wantschap met het werk ten kantore van de gemeenteonvan- De heer F. Verstegen ger in het oog springt. De gelijkvormigheid van deze administratieve handelingen doet terstond een combinatie van de volkscredietbank met het kantoor van de gemeenteontvan ger voor de hand liggen. B. en W. zijn dan ook van oordeel, dat uit economische overwegingen aan samenvoeging van de volkscredietbank met het kantoor van de gemeente-ontvanger in een afzonderlijke i dienst, genaamd de gemeentelijke dienst voor kasbeheer en credietwezen, onder leiding van de gemeente-ontvan ger. boven andere mogelijke oplossingen de voorkeur moet worden gegeven. Dit betekent geenszins dat B. en W. de sociale taak der bank uit het oog zouden hebben verloren. B. en W. zijn er in tegendeel van doordrongen, dat juist aan dit element in de werkzaamheden alle aandacht moet worden geschonken. Het sociale gedeelte van de taak der bank, namelijk de beoordeling van de crediet- behoefte en de credietwaardigheid en vooral het eventueel verstrekken van hulp aan credietnemers bii de sanering van hun financiën en het voorkomen van verdere afglijding, is in het verleden, doordat de zeggenschap bij één persoon berustte, niet ten volle behartigd. Helpende hand Het ligt dan ook in het voornemen van B. cn W., indien de raad tot de hierbo ven bedoelde combinatie besluit, by de nadere uitwerking een ruime taak toe te kennen aan een credietbeoordelingscom- missle, waarin deskundigen op sociaal terrein zitting zullen hebben. Deze taak zal bovendien aldus worden omschreven, dat de commissie in die gevallen, waarin een credict-aanvraag op zakciyke gron den zal moeten worden afgewezen, zal bevorderen, dat de credietbehoevende eventueel op andere wyze de helpende hand wordt geboden. Aangezien er bij B. en W. overwegend bezwaar tegen bestaat, de volkscrediet bank, ook in haar nieuwe vorm, onder te brengen in het stadhuis, zal het noodzake- Na bijna 80 jaar... Stoep van Minerva gaat nu verdwijnen Gemeente betaalt driekwart der kosten Bijna 79 jaar geleden, op 22 April 1875, verleende de Leidse raad aan het bestuur van de sociëteit „Minerva" vergunning tot het maken en hebben van een stoep met twee trappen op de openbare weg aan de Breestraat. In tiaar advies, dat aan dit besluit voorafging, kon de toen malige commissie van fabricage nog ver klaren, dat de bezwaren voor het verkeer niet zo overwegend waren, dat het ver lenen van de gevraagde vergunning moest worden ontraden. Thans kan dit zeker niet meer gezegd worden, omdat het verkeer zich sedert 1875 zodanig heeft ontwikkeld, dat de aanwezigheid van de stoep en de trap pen als een ernstig bezwaar en gevaar moet worden aangemerkt. B. en W. me nen dan ook, dat de tijd gekomen is, de vergunning in te trekken. Hierop is trouwens ook van de zijde van de raad verschillende malen aangedrongen. Gevolg van het intrekken der vergun ning is, dat het sociëteits-bestuur de stoep en de trappen zal moet verwijderen, ter wijl voorzieningen moeten worden ge troffen om het gebouw toegankelijk te maken. B. en W. hebben hieromtrent en over de daaruit voortvloeiende kosten besprekingen gevoerd met het sociëteits- bestuur. Deze besprekingen hebben tot overeenstemming geleid omtrent het uit te voeren plan en de verdeling van de daarmede gepaard gaande kosten. Deze kosten kunnen op rond 10.000 worden gesteld, waarvan de gemeente 75 procent of 7.500 voor haar rekening neemt. De sociëteit neemt 25 procent voor haar re kening. Voorts kunnen de voor rekening van de gemeente komende kosten voor Etraataanlcg op 700 worden gesteld. B. en W. geven de raad in overweging, de benodigde besluiten te nemen. De stoep kan dan verdwijnen, na bijna 80 jaar! grond daarvan menen B. en W.. dat een bevredigende oplossing alleen kan wor den bereikt door de stichting van een nieuw gebouw, waartoe een mogelijk heid bestaat op een terrein aan de Heren gracht Slechts op deze wijze zal met alle accomodatie-bejioeften van de dienst be hoorlijk rekening kunnen worden gehou- B. en W. willen de nieuwe dienst in stellen met ingang van een nader door hen te bepalen datum. Met ingang van diezelfde datum wil men de gemeente ontvanger belasten met het directoraat. Bedoelde datum kan eerst worden be paald. nadat de nodige verordeningen de bestaande zijn trouwens verouderd zullen zijn vastgesteld en goedgekeurd. Het ligt in het voornemen,, in afwachting daarvan reeds zo spoedig mogelijk de waarneming van de functie van directeur van de volkscredietbank op te dragen aan de gemeente-ontvanger. De opbouw van de nieuwe dienst zal alsdan in nauw overleg met deze functionaris kunnen geschieden. Een voorstel tot vaststelling beheersverordening voor de dienst waarin tevens het door de geldschi wet geëiste reglement voor de gemeen telijke geldschietbank zal kunnen worden verwerkt alsmede een voorstel stichting van een gebouw voor de dienst, zullen zo spoedig mogelijk worden ge- In overeenstemming met de adviezei van de commissie voor de gemeentelijk! volkscredietbank stellen B. en W. de raad voor, de nodige besluiten Ook hogere huur voor bewoners Waardgracht en Weverstraat Maar binnenkort tal van woningen onbe woonbaar" en dat scheelt 35 procent In de raadsvergadering van 9 Februai 1954 werd besloten, het verzoek van 1 de Roode en andere bewoners van d Waardgracht en Weverstraat om intrek king of wijziging van de opgelegde huur verhoging van 20 procent ten aai van de in deze straten gelegen gemeente woningen om advies in handen var en W. te stellen. Naar aanleiding hiervan delen B. W. de raad het volgende mede. Bij besluit d d. 8 December 1953 werd bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1954 o.m. de huurprijzen van alle week- woningen zouden worden verhoogd me het wettelijk voorgeschreven percentage 20. Naar analogie van een beslissing 951 werden slechts die panden van huurverhoging uitgezonderd, die zijn ge legen in het Wederopbouwplan StJrtions- plein. Op 26 Januari j.l. besloten B. er W. af te zien van de inning van huur verhoging ten aanzien van de gemeente woningen aan de Plesmanlaan en die gelegen in het saneringsplan, binnen de grenzen Geregracht-Levendaal-Kraaier- t-4e Binnenvestgracht. Deze wonin gen zullen, naar het zich laat aanzien binnen zeer afzienbare tijd worden afge broken, waarom B. en W. ook hiervoor uitzondering hebben gemaakt, en W. zijn van mening, dat het scheppen van uitzonderingen betreffende de toepassing van huurverhoging beperkt moet blijven tot genoemde percelen. De jongste herziening van de huurprijzen is immers algemeen, zodat B. en w. zich wil len hoeden voor 't op ruime schaal creëren uitzonderingen, dit laatste vooral in verband met de positie van huurders van woningen, die in eigendom toebehoren aan particulieren en gelegen zijn in de nabij heid van de gemeentewoningen. Deze categorie huurders draagt evenzeer de last van de huurverhoging, terwijl de door hen bewoonde woningen, wat de onderhoudstoestand betreft, niet beter of misschien wel slechter zijn dan die. welke aan de gemeente in eigendom toe behoren. In de Huurwet worden slechts die pan den uitgezonderd, welke op grond van de bepalingen der Woningwet onbewoon baar zijn verklaard. De bedoelde gemeentewoningen verke- n echter niet in deze omstandigheid. De het adres onderstreepte verklaring van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft derhalve voor adressan ten geen werkelijke betekenis. ..Onbewoonbaar B. en W. zijn echter voornemens maat regelen te treffen om tot onbewoonbaar- verklaring van die gemeente-woningen geraken, welke -hiervoor in aanmerking komen. B. en W. hebben de directeur var gemeentewerken verzocht,, naar de toe stand van deze panden een onderzoek te stellen en de nodige voorstellen doen. Bij dit onderzoek zal men zich ech ter niet kunnen beperken tot de slechte ieente - woningen. Een perceel een particulier kan in dezelfde of nog bouwvalliger staat verkeren, maatregel van onbewoonbaarverklaring zal dientengevolge een algemeen karak ter dragen en kon wel eens van aanzien lijke omvang blijken te zijn. Hierna zal daadwerkelijke opruiming der krot- moeten volgen, mogelijk gemaakt door het scheppen van vervangende woonruimte. uit bovengeschetste plannen voort spruitende voorstellen zullen zo spoedig mogelijk bij de raad worden ingediend. In afwachting van bedoelde onfcewoon- baarverklaring zullen de bewoners de verhoogde huren moeten voldoen. De adressanten worden hierdoor geenszins onoverkomelijke moeilijkheden ge plaatst, daar ook zij sedert 1 Januari j.l. profiteren van de maatregelen, die de regering ter compensatie van de huurver hoging heeft getroffen. Zodra de onbe- Openbare school aan de Willem-de-Zwijgerlaan Volgende week Maandag zal dc Leidse gemeenteraad een voorstel van B. en W. tot de bouw van een openbare school voor gewoon lager onderwijs behandelen. De school moet volgens het voorstel ver rijzen aan de Willem de Zwijgerlaan ter voorziening in het gebrek aan school ruimte in deze wijk van de stad. Het schoolgebouw moet zeven klasse lokalen bevatten. Het voornemen om in dit plan de houw van een gymnastieklo kaal op te nemen kan niet worden uit gevoerd. De minister van Onderwijs geeft de vereiste urgentieverklaring niet. Het gaat in het hier genoemde voorstel om een school van het zogenaamde haltype. Met de bouw en inrichting zal een be drag van 301.000 gemoeid zijn. Daarbij komt nog een uitgave van 12.000 voor de aanschaffing van leermiddelen. De kosten worden nadelig beïnvloed door de slechte grondgesteldheid ter plaatse, die een zware fundering noodza kelijk maakt. woonbaarverklaring een feit is. zal, op grond van terzake geldende voorschriften, worden overgegaan tot herziening der huurprijzen van de desbetreffende pan- dèn. Dit betekent derhalve dat zowel de huurverhoging van 207c, als die van 15%, in 1951 ingevoerd, na de onbewoonver- verklaring vervalt (huren als op 31 De cember 1950). B. en W. geven de raad in overweging, het adres van bewoners van gemeente woningen aan de Waardgracht en de We verstraat in handen van B. en W. te stel len ter afdoening. Binnenkort uitbreiding van rioolwaterzuivering Eerst zal tweede woning worden gebouwd Bij de stichting van de rioolwaterzui veringsinrichting aan de Slaagh- of Stinksloot is op het terrein destijds een woning gebouwd voor huisvesting van de machinist. Reeds lang wordt de behoefte gevoeld, nog een aan die inrichting ver bonden technisch ambtenaar op het ter rein te huisvesten. De verschillende han delingen, welke periodiek moeten wor den verricht, de nauwkeurige contróle, die de verschillende onderdelen van de inrichting voortdurend vragen, zomede de permanente bewaking van het terrein ter voorkoming van ongelukken en dief stallen zijn oorzaak, dat de huisvesting van slechts één werkkracht op het ter rein onvoldoende moet worden geacht. Bij de thans bestaande toestand is één werkkracht bovendien al te zeer gebon den. De belangen van de rioolwaterzui- veringsinrichting zouden dan ook zeerste worden bevorderd, indien op het terrein zelf huisvestingsgelegenheid zou bestaan voor de chef-machinist. Nu het in het voornemen van B. en W ligt, binnen korte tijd bij de raad plan nen aanhangig te maken om tot een be langrijke uitbreiding van de inrichting over te gaan, doet de noodzakelijkheid van een tweede woning op het terrein zich in nog sterkere mate gevoelen. In verband hiermede hadden B. en W. de directeur van gemeentewerken opdracht gegeven, een plan voor de bouw van wcede woning te ontwerpen, welk plan B. en W. thans de raad hebben aange- De ontworpen woning omvat op de be gane grond drie kamers, een keuken, e w.c. en op de verdieping vier kamers m een doucheruimte. De zolderverdieping bedoeld als bergzolder. Verder is ec.. schuur geprojecteerd. De woning biedt ruimte voor huisvesting van zeven per sonen. De totale stichtingskosten worden geraamd op 27,850, terwijl ingevolge de Premie- en Bijdrageregeling Woningbouw 1953 voor de bouw van deze woning kan "'orden gerekend op een premie \genda voor Leiden Dinsdag Burcht, 5 uur: negende ronde Candida- I tentournooi wereldkampigenschap dam- Schouwburg, 8 uur: zesde abonnements voorstelling, Rott. Toneel met De blanke Koningin. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse kunst kring „Voor Allen", Brussels strijkkwar tet Quator Haydn. Prytaneum, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, dr W. Plokker en prof. dr H. van de Waal over beeldende kunst uit psychiatrische klinieken. Casino, 7 en 9.15 uur: K. cn O.. Zweed se film „Een zomer-idylle" (Sommerlek). I Oegstgeest, bovenzaal Gercf. Kerk, 8 uur: A R. kiesvereniging, prof. dr J. P. I A. Mekkes over de centrale staatstaak Woensdag Gulden Vlies, half 1: Nijverheid en Han del. Koffietafel en rede Tj. S. Visser uit Amsterdam: Drie kwartier stoeien met kegelsneden (vriendelijke wiskunde). Burcht, 4 uur: tiende ronde candidaten- tournooi wereldkampioenschap dammen. Kleine Burcht. 8 uur: Leidse postzegel verzamelaars. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8 half 9: voorlichtingscommissie prijzen en Oegstgeest, Irene, 8 uur: De Lekenspe- lers met „Springtij" van Louis Lockefeer Donderdag Gulden Vlies, half 3: Ned. vereniging van huisvrouwen, jaarvergadering, i Antonius-clubhuis. half 8: toneel- en muziekavond voor collectanten speldjes- verkoopdag invalidenbonden (Zaterdag), aangeboden door personeel K.N.G. Kleine Burcht, 8 uur: Veteranenlegioen, mevrouw S. L. Lokollo-van Heiningen over: Het recht en de vrijheidsstrijd der Zuid-Molukken (..Ambon moet vrij"). Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., vierde en laatste concert Residentie-orkesit o.l.v. Willem van Otterloo, solisten: Bartlett en Robertson, piano-duo. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde Steen straat la, zeven eeuwen Chinese calligra phic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 10—4 uur (tot 28 Februari). Lakenhal, 104 uur: werken van leden Ars Aemula Naturae (t.m. 12 Maart). Lakenhal, expositie „Nood" (foto's van Martien Coppens), 104 uur (tot 1 Maart). Prentenkabinet, 25 uur: Het landschap in de Noord-Ned prentkunst (eerst® helft 17de eeuw), t.m. 27 Februari. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der Menschheid". Hooigracht 48, tel. 2106(1 Geologische onderscheiding Het Kon. Ned. geologisch mijnbouw- kundig genootschap heeft de tweede dag van de bijeenkomst van dit jaar te Lei den doorgebracht in het geologisch mu seum aan de Garenmarkt. In deze bijeen komst die Zaterdag werd gehouden, werd de Van-Waterschoot-van-der-Grachtpen- ning uitgereikt aan prof. Paul Fourma- rier. oud-hoogleraar aan de universiteit van Luik. 5.075. B. en W. stellen de raad e in deze geest voor. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" e Veel moeite goed beloond Restauratie zal waarschijnlijk al in het voorjaar beginnen Naar wij vernemen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen de kerkeraad en de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente van Hoogmade laten weten, dat het rijk voor vijftig procent zal bijdragen in de kosten van herstel van de Hervormde kerk aldaar tot een maximum van f 18.092. Vanavond zal de gemeenteraad van Woubrugge over een restau ratiesubsidie beslissen en de provinciale bestuurders houden zich er ook al mee bezig. Het is te verwachten, dat in het komende voorjaar met de res tauratie wordt begonnen. Afgaande op onze eigen kennis dien aangaande. kunnen we zeggen, dat het Prot. bedehuis van Hoogmade 't kleinste kerkje van de beide Hollanden is.'Tpoh zou de Herv. Gemeente zelf de restauratie de kerk niet kunnen bekostigen. dat zij een van de kleinste Gemeenten, zo niet de kleinste Gemeente land is. Zij omvat 29 gezinnen oftewel 105 zielen Er zijn 51 belijdende leden ongeveer 40 kinderen beneden de ve tien jaar. Kapitaalkrachtigen zijn er niet. ofschoon men in Hoogmade gemiddeld f 40 per jaar per hoofd voor de Kerk serveert. Een en ander betekent, dat men hier op verschillende manieren aan geld moest zien te komen. Ds De Jong, die al heel wat uren aan de zaak van de kerk- restauratie heeft besteed, vertelde ons ei Toen ds Hijmans in Hoogmade predi kant was. werd het verzoek om voo herstel der kerk een rijkssubsidie te ont vangen afgewezen, ondanks het feit. dat het gebouw op de lijst van de Nederlandse monumenten voorkomt (De Hoogmadese Kerk is vóór 1750 gebouwd). In Hoogma de zelf was een sommetje van slechts f 450 beschikbaar. Een druppel op een gloeiende plaat, als en bedenkt, dat architect Van der SteTre t Leiderdorp de restauratiekosten bc- Belangrijke punten op agenda van Leidse raad Leidens raad heeft aanstaande Maan dagmiddag de volgende agenda af t( handelen. Beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid mr F. Portheine (vacature ievrouw Goudswaard-Knipscheer, VVD). Benoeming van een lid van de commis- e voor de G.G.D., idem van de commis- e voor de markt- en havendienst, idem an de commissie voor de personeels zaken, idem van de commissie voor d( sociale zaken, idem van de commissie aor de volkscredietbank (allemaal ires mevrouw Goudswaard). Benoeming van een lid van het bestuur der stichting „Burgerijfonds van Leiden" uit de l°den van de raad (vacature mevr. Goudswaard). Stichting van een openbare lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan. Beschikbaar stellen van f 190.000 aan de Geref. schoolvereniging voor de uit breiding met zeven leslokalen van de school aan de Asserstraat. Aanschaffing van leermiddelen, ad f 1392, voor de op 1 April a.s. te vormen eede klas aan de Geref. school Asser straat. Aanpassing van de salarissen personeel der kleuterscholen, vakleerkrachten la- onderwijspersoneel onderwijs spraakgebrekkige kinderen, en personeel vervolgonderwijs (betreft de vijf procent de huurverhoging, plus enkele ver beteringen, met name voor de vakleer krachten). Slaagh- of Stinksloot. Aankoop van een perceel bouwgrond aan de De Gijselaarstraat (circa 3767 m2. ad f 11,15 per m2, in het belang van de volkshuisvesting). Verkoop van industrieterrein by de Kanaahveg aan het aannemersbedryf Gebrs Schouls N.V. te Leiderdorp. Verpachting van het visrecht in de Grote Sloot (gemeente Warmond) aan de heer P. van der Drift te Warmond, voor f 22,50 over 1954. Beschikbaarstelling van f 5485 voor de aanschaffing van een dienstauto voor het openbaar slachthuis (ter vervanging van ringsdienst van gemeenten). Reorganisatie Goedkeuring antwoording grootte op f 38.960. Men schrok dit bedrag, dat men de architect opdracht gaf de kosten van de allernoodzakelijkste herstellingen te berekenen. Die begroting vertoonde een eindcijfer van f 34.000, dus slechts een f 4000 minder dan de oor spronkelijke. Van alle kanten De enige mogelijkheid was dus om de zaak flink aan te pakken. Nu dat heeft men in Hoogmade, onder de bezielende leiding van ds De Jong, die, emeritus predikant zijnde, daar als hulpprediker werkzaam is. gedaan. Ds De Jong ging om te beginnen pree.kbeurten zonder honorarium maar mét collecten vervul- omliggende gemeenten. Zo preekte ■an de volkscredietbank. an de rekening en ver- de Armenraad over 1952 (bijdrage gemeente f 41.600.45). Prae-advies op het adres van bewoners van gemeentewoningen aan de Waard gracht en de Weverstraat in zake de huurverhoging. Interpellatie van mevrouw Braggaar- de Does in zake de huurverhoging. Interpellatie van de heer Van Weizen in zake de huurverhoging. hij in Leiderdorp, Woubrugge, Koudekerk aan den Rijn, Alphen aan den Rijn, Zwammerdam, Ter Aar en Hazerswoude. Dit heeft een paar duizend gulden in het laatje gebracht. Toen kreeg ds De Jong het advies, dagblad voor deze zaak te winnen, klopte aan bij het landelijk dagblad Trouw in Amsterdam, dat de deur wagen wijd voor hem openzette. Op het artikel, dat in dit blad verscheen, zijn giften bin nengekomen uit alle oorden van het land. ^kleinste gift was 55 cent. de grootste Het artikel werd gepubliceerd in de week vóór de ramp en ds De Jong wachtte na die eerste Februari giften „van betekenis" meer, omdat de aandacht van ons volk toen wel voor andere dingen dan voor de restauratie in Hoogmade werd gevraagd. Wie zal de verbazing van ds De Jong schetsen, toen deze na de eerste Februari nog een gift van duizend gulden uit het rampgebied ontving. De gift kwam uit IJsselmonde Ds De Jong vertelt ook met dankbaar heid, dat al die giften niet alleen van Hervormden afkomstig waren. Ook Ge reformeerden werden door deze publica tie getroffen; zü bleken dus ook te be grijpen, dat de Protetsantse „nederzet ting in het Rooms-Katholieke Hoogmade haar kerkgebouw niet mocht verliezen. Verder werd er gesproken met het be stuur van de Ned. Gustaaf-Adolfvcrcni- ging in ons land. die zich ten doel heeft gesteld Protestantse minderheden in het buitenland te steunen. Toen het hoorde van de moeilijkheden, waarin deze min derheid in Hoogmade was komen te ver keren. stelde het terstond f 500 in het vooruitzicht. Van dc landelijke kerkvoogdijenraad erd een bedrag van f 950 ontvangen. En thans heeft Hoogmade f 10.000 in de res- de kring- tauratiepot. Dat is ook te danken aan de Protestanten van Hoogmade zelf dip zoals al opgemerkt, f 40 per hoofd per jaar voor de Kerk afstaan. men Tn Den Haag de nodige ernst dit geval aan de dag leggen. De eerste reactie was. dat men subsi dieverlening niet meer als uitgesloten behoefde te beschouwen. Hoogmade heeft toen de gedachte van afbraak maar gauw aan de kant gezet en ging voor de zoveel ste keer, maar nu met gegronde moed. afwachten. Thans heeft ds De Jong be richt ontvangen, dat het rijk met vijftig procent over de brug komt. Draagt de provincie nu 20 procent in de kosten van herstel bij en de burgerlijke gemeente 10 procent, dan rest voor de Hervormde Gemeente 20 procent, dat is een bedrag van ruim zevenduizend gulden. Het plan Het restauratieplan, dat enige lijd ge leden door het architectenbureau Dekker en Van der Sterre werd ogesteld, omvat onder meer de vernieuwing van 'n groot deel van 't metselwerk, het uithakken van oude voegen en het inzetten van nieuwe, vernieuwing van het plafond en bepleis- stering met sterke eementspecie van de funderingen, het bekleden van de kuip- toren met dakleien, nieuwe gootbekledin- gen en het aanbrengen van zinken af voeren, gedeeltelijke vernieuwing van de kapconstructie en vernieuwing van de torentrap, nieuwe ingangdeuren en nieu we eiken ramen en het aanbrengen van electrische leidingen (nu bestaat de' Het interieur van de Hervormde kerk te Hoogmade, dat hij de restauratie ook grondige wijzi ging zal ondergaan. De preek stoel, die van eikenhout is, wordt van zijn ontsierende verflaag ontdaan en blijft dus behouden, maar de rest van het meubilair verdivijnt, omdat het totaal ver ouderd is. Vóór 'de preekstoel wordt een gesloten bankenvak ingericht met een pad dus langs de beide zijmuren; de zijbanken komen te vervallen, alleen de ambtsdragerszitplaatsen blijven aan weerszijden van de kansel. Foto arch. Van der Sterre. kunstverlichting der kerk uit één petro leumlamp er wordt des Zondags dan ook maar één dienst gehouden en op de Oudejaarsavond brengen de kerkgangers hun kaars mee. die in een houder op de bank wordt gezet). Het oude meubilair, dat nog gestaan heeft in de vorige kerk, wordt in zijn ge heel afgedankt; er valt niets meer mee te beginnen. De preekstoel, die van zijn ontsierende verflaag wordt ontdaan, be houdt zijn plaats tegen de achtermuur. Het doophek komt niet terug, zodat vóór de kansel een open vak ontstaat. Het is de bedoeling, daarachter, dus ook vóór de preekstoel, een gesloten bankenvak in te richten, zonder middenpad dus. Langs de beide zijmuren komt dus een pad; de zijbanken komen te vervallen. In totaal zullen er tachtig zitplaatsen zijn. De bon ken voor kerkeraad en kerkvoogdij zijn aan weerszijden van de preekstoel ge projecteerd. Aanmoediging Ondanks de genoemde afwijzing werd het contact met Den Haag niet verbroken. Eerst werd een verzoek ingediend een ..aanmoedigingssubsidie" te mogen ont vangen, maar toen in kerkelijke kringen in Hoogmade stemmen waren opgegaan om j de oude kerk maar af te breken en voor |/25.000 een nieuw kerkje te zetten, ging, Jaarvergadering Dierenbescherming Grote bazar voor dierenasyl op het programma De algemene ledenvergadering van de afdeling Leiden en omstreken va Ned. vereniging tot bescherming dieren is belangrijk geweest. In dan één opzicht. Ten eerste door het openingswoord van de voorzitter, W. Hugenholtz. Deze deed de Leidse brandweer, die in het afgelopen jaar zi menigmaal dieren uit een netelige situa tie hielp .gerechtvaardigde hulde toe komen. Hij kondigde voor dit jaar nog eer belangrijke bazar ten bate van het te bouwen dierenasyl aan en verder zei hij van ganser harte te hopen, dat de Dieren- wet nog dit jaar de volksvertegenwoordi ging zou passei Na het openingswoord was het de beurt an secretaresse en penningmeester an de lotgevallen der vereniging in het afgelopen jaar te verhalen. Het was optimistisch stemmende geschiedenis. Het intal is weer gestegen, van 1117 tof 1159, de afdeling heeft f 2700 kunnen af- afdragen aan het fonds voor het nieuw< dierenasyl en jn de kas van dit fonds bleken nu f 14000 op vervulling bestemming te wachten. De bestuursverkiezing bracht alleen deze verandering, dat dokter Van Alphen die zich om gezondheidsredenen niet her kiesbaar had gesteld, werd vervangen door de heer Broers. Notaris Jongsma deed enige mededelln- ?n over de medio November van dit ar te houden bazar voor het dierenasyl. Men zal trachten de grote zaal van dc Stadsgehoorzaal voor bazarruimte te krygen. Ten slotte vertelde mr dr Hugenholtz «r het dierenasyl. De gemeente heeft in de buurt van het woonwagenkamp een het asyl gekocht. Het Is de bedoeling, dat de vereniging die gron fpacht kryi' cn dat de gemeente by de bcuw helpt in dc vorm van het nemen i een hypotheek. Verder zou de ge- ente per ondergebracht dier een be- ild bed*"*? f( overtuiging uit te spreken, dat de be scherming van dieren een grote sociale taak is en dat die taak in de toekomst door de overheid wordt verricht. Wat dit laatste betrof, zei hij te hopen, dat in deze van Leiden de victorie zou mogen beginnen. Hü wekte de leden op zoveel mogelijk hulp te verstrekken bij de bouw van het asyl. Bij de rondvraag werden nuttige op merkingen gemaakt en suggesties gedaan. Zo opperde men het idee een plaatsings commissie te benoemen voor verloren dieren. De vergadering werd ook bijge woond door de heer Hugo van Poelgeest, voorzitter van de Ned. vereniging tot Be scherming van dieren. Nu Gebrs Schouls N.V. (Leiderdorp) naar de Kanaalweg b. cn W. van Leiden hebben met het aannemersbedrijf Gebrs Schouls N.V. te Leiderdorp onderhandelingen gevoerd omtrent de verkoop van een perceel in dustrieterrein, groot circa 7725 m2, gele gen aan de Kanaalweg. De N.V. wenst het eigendom van deze grond te verkrij gen voor het daarop vestigen van haar bedrijfsgebouwen met kantoor en daarbij behorende vier woningen. Zij is bereid, voor het terrein, dat bouwrijp en opge hoogd is, een prijs van f 57.000 te beta- en. Deze prijs komt B. en W. aanneme lijk voor Het college gaat ook accoord met enkele voorwaarden o.m. inzake uitweg over een bestaande dam aan de zyde van de Kanaalweg en het mede gebruik van een geprojecteerd voetpad naar de Trekvlietweg. Dit voetpad, d-t eigendom van de gemeente blijft on 'e- kan dienen voor de andere aan- üw"??-e..ind"strieterreinon' moet voor gemeente worden aa.i- **r dr hugenholtz eindigde met als zijn caamd op f 5500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3