Sprekende cijfers Nieuw plan Provinciehuis thans gereed gekomen M n M T lof Oorlogsbodems maken lange oefenreizen 2 DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 TN DE „Statistiek van de buitenlandse emigratie 19501952", waaraan we in onze vorige artikelen reeds een en ander ontleenden, staat als kleurige grafiek een kaart van Nederland, waarop in variatie van rood is aangegeven, hoe de bereidheid tot emigratie was in elk der 78 economisch- geografische gebieden, waarin ons land is verdeeld. Van zeven gebieden is de kleur vol-rood. Zij hebben in de jaren 1951- 1952 de meeste emigranten geleverd. Die gebieden zijn: het Groningse weidegebied, het Friese weidegebied, de Friese bouwstreek, de Wierin- germeer, Texel, Haarlemmermeer en Amstelland en het Westland. Uit deze gebieden trokken in de genoemde jaren meer dan 85 emi granten per 1000 inwoners weg. ER ZIJN achttien andere gebieden, met een dun rood lijntje aangegeven, die minder dan 25 emigranten leverden. Dit zijn: het Westen van de Gelderse Achterhoek, de Lijmers (bij Nijmegen), Over- en Neder-Betuwe, Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen, de Westelijke Betuwe en Tielerwaard, Bommelerwaard, het kleigebied van de Kromme Rijn, Schouwen-Duiveland-Tholen, West-Zeeuws-Vlaanderen, Oost-Zeeuws- Vla anderen, het zeekleigebied van Noord-Brabant, de Baronie van Breda en Bergen op Zoom, het Westelijk industriegebied van Noord-Brabant, het Land van Heusden en Altena, de Kempen, Midden-Limburg, het mijn- gebied en overig Zuid-Limburg. Wie de kaart van Nederland kent, zal ons toestemmen: een groot deel van deze streken is typisch R.K. BEKIJKT MEN de gekleurde kaart verder, dan ziet men, dat Friesland voor de helft vol-rood is gekleurd. Dat is bij geen andere provincie het geval. Friesland is dan ook dè emigratieprovincie. Gerekend van uit de cijfers der volkstelling 1950 zijn er in de jaren 1950, 1951 en 1952 van elke 1000 Friezen 25 geëmigreerd. Noord-Holland echter ligt met 24 daar vlak achter. Dan volgt Zuid-Holland met 23. Utrecht met 19 per duizend kan ook meedoen. Groningen komt met 17, Drente met 15, Noord-Brabant en Gelderland met 14, Overijssel met 13, Limburg met 12. Zeeland sluit met 11 emigranten per 1000 inwoners de rij. Er zouden natuurlijk allerlei opmerkingen te maken zijn over deze verschillen. Ze houden uiteraard verband met de geaardheid van de be volking in de verschillende gebieden en provincies. MERKWAARDIG GENOEG schijnt niet alleen de godsdienst invloed te hebben op de bereidheid tot emigratie de tegenstelling Gerefor meerdR.K. maar zelfs ook de „ligging" in een bepaalde godsdienst. Bij een zelfde kerkelijk leven is er toch verschil tussen Gereformeerde Zeeuwen en Friezen. In 1951 en 1952 emigreerden uit Friesland naar de grote emigratie- landen 4383 Gereformeerden, uit Zeeland 430. Dat betekent voor Fries land bijna 40 per duizend, voor Zeeland nog geen 9. Een merkwaardig verschil. Wij kunnen hier eenter niet te lang by stilstaan. Waar we wel op willen wyzen is, dat door de emigratie het kerkelijke beeld van een pro vincie op de duur een wijziging kan ondergaan. INDIEN DE EMIGRATIE een netto verlies zou zijn (de andere factoren schakelen we dus nu even uit), zou de bevolking van Friesland door de emigratie in 1951 en 1952 gedaald zijn van 459.862 in 1947 tot 451.380 eind 1952. Het percentage der Hervormden zou dan stijgen van 39,7 tot 39,9, dat der Gereformeerden dalen van 24,4 op 23,8. De R.K. zouden zich handhaven op 7,3. Het percentage der onkerkelijken zou omhoog gaan van 23,4 op 23,7. Om Zuid-Holland eens anders te bekijken: van de R.K. emigreerden in 1951 en 1952 ruim 1 pet, van de Hervormden bijna 1 pet, van de Ge reformeerden bijna 2 pet, van de Luthersen bijna 1 pet, van de Doopsge zinden ruim 1 pet, de Remonstranten hi pet, de Israëlieten eveneens hi pet, de „overige kerkelijke richtingen" ruim 1 pet en de onkerkelijken 3/4 pet. Er emigreerden 14.158 Protestanten, 6.048 R.K. en 3.639 „zonder gods dienst". NOG WEER een andere vraag is: waar gingen de emigranten heen? Ook de beantwoording van deze vraag geeft weer een eigenaardig beeld. Van de 35.711 Hervormde emigranten naar de grote emigratielanden in 19481952 vertrokken er 15.188 naar Canada, 11.405 naar Australië, 4.065 naar Zuid-Afrika, 2.770 naar de Verenigde Staten, 2.283 naar Nieuw Zeeland. Van de 33.573 Gereformeerden gingen er 24.753 naar Canada, 3.553 naar Australië, 2.679 naar de Verenigde Staten, 1.864 naar Zuid-Afrika en 724 naar Nieuw-Zeeland. Voor de R.K. waren deze cijfers: Canada 14.486, Australië 14.415, Nieuw-Zeeland 3.670, Zuid-Afrika 2.640 en Verenigde Staten 1.417. Er vertrokken 18.161 mensen zonder godsdienst. Van hen verkozen 7.181 Australië, 4.130 Canada, 3.315 de Verenigde Staten, 2.127 Zuid- Afrika en 1.407 Nieuw-Zeeland. Treffend zijn hier de uitgesproken voorkeur van de Gereformeerden voor Canada en van de niet-kerkelijken voor Australië. DIT KUNNEN WE ook bezien van uit de ontvangende landen. Canada kreeg dan op zijn 60.012 emigranten 24.753 Gereformeerden, 15.188 Hervormden, 14.486 R.K., 4.130 zonder godsdienst en 1.455 „overige gods diensten". Het aantal Protestanten beloopt dus ruim 41.000. Australië liet 38.645 Nederlanders toe. Daarbij waren 14.415 R.K., 11.405 Hervormden, 7.182 zonder godsdienst, 3.553 Gereformeerden en 1.490 overige godsdiensten (16.400 Protestanten). De Verenigde Staten ontvingen 11.671 Nederlanders: 3.315 zonder godsdienst, 2.770 Hervormden. 2.679 Gereformeerden, 1.490 overige gods diensten en 1.417 R.K. (6.900 Protestanten). Zuid-Afrika opende de deur voor 11.252 Nederlanders. Meer dan de helft was Protestant, nl. 6.450. Van dezen waren de meesten Hervormd, nl. 4.065. Dan volgen de R.K. met 2.642, zonder godsdienst met 2.127, Gere formeerden met 1.864 en overige godsdiensten 554. Nieuw-Zeeland met zijn nog geen 2 millioen inwoners liet 8.454 Nederlanders toe. Bijna de helft waren R.K., nl. 3.670. Hervormd waren er 2.283, zonder godsdienst 1.407, Gereformeerd 740 en overige gods diensten 370. Wij volstaan dit keer met de vraag: kregen de emigratielanden hier- mee een juist beeld van de Nederlandse bevolking? De andere vraag: welke invloed heeft deze toestroming op de gods dienstige verhouding in het ontvangende land? is voor ons moeilijker te beantwoorden. leden van Gedep. Staten liggen. De voor het merendeel bestaan- Nederlandse architecten, is dankbaar, dat de Staten ir. Peutz op dracht hebben gegeven tot het maken een nieuw schetsplan. Realisering het project zal leiden tot een ge- bouw, dat de gebruikers vollediger be vrediging zal schenken. De financiering WORDT HET NU ZO Verwerkelijking van het plan zal 13 millioen vergen GEDEP. STATEN VAN ZUID-HOLLAND hebben thans aan de Provin ciale Staten het, door ir F. P. J. Peutz te Heerlen gewzigde ontwerp voor het nieuwe provinciehuis aangeboden. In de vergadering van 16 Maart zal dit onderwerp mondeling worden toegelicht door de ontwerper. Gedep. Staten stellen voor: aan architect Peutz op te dragen het voorlopig ontwerp uit te werken, hetgeen omvat: het maken van het uitvoerings- ontwerp met bestek en begroting. Voorts vragen zij de Staten het col- ge te machtigen, alle handelingen te verrichten, welke voor de verdere uit voering van het bouwplan nodig zijn, met inbegrip van het aanbrengen van geringe afwijkingen in het ontwerp, wel ke tijdens de uitvoering nodig mochten blijken. Afwijkende wijzigingen dienen aan het oordeel van de adviescommissie uit de Staten te worden onderworpen, terwijl over ingrijpende wijzigingen de Statenvergadering zal ntoeten oordelen. Gedep. Staten schatten de netto-kosten van de bouw op 13.892.000. Zoals men weet. maakte ir. Peutz, die één van de vyf architecten was, die voor het maken van een ontwerp waren uit genodigd, een schetsplan. dat in een bij zondere vergadering, gehouden in Maart 1953. werd geaccepteerd. Toen werd evenwel aan ir. Peutz opdracht gegeven, in nauw overleg met het college een nieuw schetsplan van het Provinciehuls te maken, waarbij een totale bouwsom van f 12 millioen moest worden aange houden. Voorts moest de architect wijzi gingen in de oorspronkelijke onderdelen van het plan aanbrengen die, naar het oordeel van de Commissie van beoorde ling, niet geheel voldeden. Het herziene plan is in principe het zelfde als het oorspronkelijke schetsont werp. Zoals wij reeds eeraer meiuaen zijn de ambtswoning van de Commissaris der Koningin en de toren vervallen. Door ook de hall voor het publiek te veranderen en de autogarage te wijzigen is de inhoud van het gebouw van 180.00C m3 teruggebracht tot 150.000 m3. De ra ming van de bouwkosten benadert, vol gens het oordeel van Ged. Staten, daar door meer 't bedrag, dat het college aan vankelijk voor ogen stond. Het laten vervallen van de ambtswo ning van de Commissaris der Koningin geschied in overeenstemming met de nister van Binnenlandse Zaken. In de behoefte aan ruimte voor representatie doeleinden is voorzien door het op- aen van zodanige ruimten in het plan >r het Provinciehuis. Zij zijn aange bracht op de 6e étage. Commissie van beoor deling is tevreden De Commissie van beoordeiing, die de oorspronkelijke schetsplanne bekeek, is van mening, dat het verbeterde project beter aan zijn doei beantwoord, dan het oorspronkelijke. De sterke concentratie van het werkgedeelte in de hoogbouw langs de Koningskade deed het gebouw, aldus de Commissie, aan duidelijkheid winnen. De grote greep, die het exte rieur kenmerkt, vindt men terug in de ruimtewerking van de interieurs. De Commissie acht het een winst, dat de Commissariswoning is vervallen en dat o gelukkige wijze in de behoefte representatieruimte werd voorzien, door het werkvertrek van de Commis saris te doen samenvallen met de nodige ontvangstruimten. Gunstig is ook. dat op hetzelfde niveau de vertrekken van de Het nieuwe ontwerp van ir Peutz te Heerlen voor het nieu we Provinciehuis te 's-Graven- hage. Het wijkt in zoverre af van het oude plan, dat de toren vervallen is. In plaats daarvan wordt het gedeelte van het ge bouw, dat aan de Koningskade verrijst, hoger opgetrokken. De tweede vleugel komt aan de Benoordenhoutseweg. Van het erf van School en Kerk Schoolstrijd ontbrand in Neder-Saksen? Betoepingsweik Ned. Herv. Kerk. iroepen: tot predikant voor bij zondere werkzaamheden (pred. dir. Herv. opleidingscentrum te Doorn) W. Th. Hoek Doorn; te Waddinxveen (vac. J J Moll). H. J. Abma te Rotterdam-Delfs- havon. Geref. Kerken. Tweetal: te 't Zandt (Gr.) J. van Dijk te Nieuwleusen en J. Stierstra te Rottevalle van wie eerstgenoemde be roepen is; Zwagerveen C. Glaubitz te Hallum. Chr. Geref. Kerken. Beroepen: te Apeldoorn (vac. prof. W. Kremer), D. de Bruyne te Hilversum (C.); te Utrecht (C), D. Biesma te Am sterdam (O.). Bedankt: voor Doornspijk J. C. v. Ravenswaay te Scheveningen. Vrije Evangelische Gemeenten. Bedankt: voor Apeldoorn (vac. Joh. J. v. Petegem). H. F Huson te Hendrik Ido-Ambacht. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Werkendam camd. T. Cabaret te Rotterdam. Voor de herbouw van de Grote Kerk te Rotterdam werd een gift van ƒ2000 ontvangen. Prof. dr H. Ridderbos en dr H. Berk hof zijn uitgenodigd op een tweetal ver gaderingen te Hilversum te spreken, uit gaande van de commissie voor het ker kelijk gesprek tussen Gereformeer den en Hervormden aldaar Voorstel van commissie „Geen melkmonopolie in het Westen" Nieuwe vereniging met driej MOM 1 ',inj gelijkwaardige partners 1 :t is Gedep. Stagen nog niet moge, nauwkeurig financieringsplan v nieuwe gebouw over te ieggen. kosten van ue grond worden geraamd op 1.3 millioen. De bouwkosten belopen 13.750.000, de decoratieve aankleding het gebouw zal ƒ500.000 vergen en de inrichting een bedrag van 1.375.000 Voor honoraria e.d. is nodig 500.000. In otaal qus ƒ17.425.000. Daar staat evenwel een bedrag ontvangsten, groot ƒ3.533.000 tegenover. Daaronder vallen de oorlogsschadever goedingen en de opbrengsten van de ver koop van grond aan het Korte Voorhout de Schouwburgstraat. Zo komen Ge dep. Staten tot een netto bedrag 13.892.000. De regering heeft een rijks bijdrage van een half millioén toegezegd de bouwkosten van de Statenzaal. Dit bedrag is reeds bij het hierboven ge noemde bedrag van ontvangsten inbe grepen. In de begroting 1954 is reeds 3 mil lioen uitgetrokken voor de herbouw var het Provinciehuis. Uit de toelichting op die post blijkt, dat er nog dit jaar met de herbouw kan worden begonnen. Autoreisbureaux richten vereniging op Doel; orde scheppen, in het belang van het publiek Dertien auto-reisbureaux uit het ge hele land hebben gisteren in Amsterdam definitief besloten tot de oprichting van de Nederlandse Vereniging van Auto reisbureaux. De vereniging is opgericht met het doel ..op krachtige wijze mede te werken aan het scheppen van enige orde in de vrij wel algemeen aangemerkte chaotische toestanden op het gebied van de toeris tische autoreizen naar het buitenland, waarbij het streven voornamelijk gericht zal zijn op het dienen van het algemeen belang van het reizend publiek". Er zal worden onderzocht op welke ijze personen, die gedupeerd zijn door »n auto-reisbureau dat niet bij de ver eniging is aangesloten, geholpen kunnen worden. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd bij de heer P. J. Goes, Laan Meerdervoort 683. Den Haag. Het voorstel tot oprichting van de Melk- vereniging West is nu aan de organisaties op het gebied van de melkvoorziening toegezonden. Het plan is opgesteld door de werkcommlssle-Blink van het orgaan overleg in zake de melkvoorziening in West-Nederland. Ten stelligste wordt in het rapport ont kend, dat de vereniging tot een monopolii of een semi-monopolie zou leiden. D' commissie zegt dat zij daarin een groot gevaar zou zien. De nieuwe vereniging zal bestaan uit drie gelijkwaardige partners: de boeren, de melkinrichtingen en zuivelfabrieken en de melk-détailhandel. Alle belangrijke besluiten kunnen slechts met een n derheid van ten minste driekwart stemmen worden genomen. Algemene voorschriften, die door het bestuur zijn vastgesteld, kunnen door de algemene vergadering buiten werking worden ge steld. Verder komt er een machtige raad De Melkvereniging West maakt noch direct noch indirect aanspraak op i publiekrechtelijke status. Iedereen kan of later een boerderij, een melkproducten- of zuivelfabriek of consumptiemelkfabriek in het gebied van de vereniging beginnen zonder dat iemand hem dwingt enigerlei vereniging mee te doen. Uit het rapport blijkt verder, dat de vereniging wil gaan werken met formeel niet bindende adviesprijzen. De door de vereniging geadviseerde prijzen zullen echter voor de leden wel bindend zijn. Hoe staat het er bij jullie nu voor? Amerikaanse senatoren op inspectie in Europa Teneinde zioh op die hoogte te stellen an de vliegifulgprodiuctie. de aanleg van luchtbases en de verdedigingswerken, zijn de Amerikaanse senatoren bridiges en Symington gisteren in Parijs aarageko- Senator Bridges is voorzitter van de senaatscommissie voor toewijzingen en senator Symington is vroeger minister van Luchtvaart geweest Zij zullen een bezoek brengen aan vijf West-Europese landen en daarbij gesprekken voeren met Amerikaanse generaals. De landen, die zij zullen bezoeken zijn Frankrijk. Duits land. Italië. Engeland en Spanje. Gesubsidieerd schilderwerk nog tot 20 Maart De termijn voor de oplevering vai buiten- en binnenschilderwerk wordt vooi de uitvoering van schilderswerkzaam heden waarvoor een DUW-subsidie is toe gezegd, verlengd van 27 Februari tot ei met 20 Maart. Deze verlenging is een ge volg van de vorstperiode. Regering wil bijzondere scholen sluiten In Neder-Saksen West-Duitsland) ls de schoolstrijd ontbrandt, nu de regering •etsontwerp heeft ingediend om 1 April alle bijzondere scholen op te heffen en het openbare onderwijs ver plicht daarvoor in do plaats te stellen. Het protest tegen deze voorgenomen maatregel komt zowel van Evangelische s van R.K. zijde. De R.K. bisschoppen van Osnabrück, Hildesheim en Münster hebben tegen het wetsontwerp in een herderlijk schrijven geprotesteerd, en sporen de gelovigen aan tot strijd en gebed voor het behoud der bijzondere scholen. Ds Boyken, lid van de synode der Evang. Luth. kerk in Neder-Saksen liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. aldus meldt het Kath. Ned. Persbureau. (Zoals men weet, draagt dc Duitse openbare school een ander karakter, dan de Nederlandse. Godsdienstonderricht is daar b.v. ver plicht Red.) Conferentie Kerk en Theater In het Eykmanhuis te Driebergen zal op l en 21 Maart een conferentie gehouden worden over: Kerk en Theater. Het programma luidt: „Kerk en Theater" door Ds Jan Wit. „De moderne Engelse toneelliteratuur van Fry en Elliot" (met voorlezen uit de werken) door mej. C. A Eijken. De leiding berust bij ds Jan Wit W. Vogel. Aanmelding bij het se cretariaat van Kerk en Wereld te Drie bergen Christelijk weeshuis voor Nieuw-Guinea De Bond van Oud-Steurtjes in Neder land meldt, dat in Hollandia op Nieuw- Guinea een commissie in het leven is ge roepen ter voorbereiding van een stich ting Christelijk Wees- en Kindertehuis Nieuw-Guinea. Ook in Manokwari dergelijk comité opgericht. Dit heeft voorgesteld het tehuis Pa van der Steur-stichfing te noemen. Men overweegt ook kinderen van Nederlandse nationali teit. die thans in Indonesische inrichtingen verblijven, daarheen te doen komen. Advertentie. (HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gij er Akker s Kloosterbalsem op doei Deze heerll|ke. zuiverende wond- balsem reinigt en geneest wonden van allerlei aaid. (speciaal ook brandwonden), de zo belangrijke groei van huid Maar ook als w tiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker s Kloosterbalsem al drie geslachten lang ge prezen met de bekende woorden. „Geen goud zo goed" n bevordert ijlmiddel bij rheutna- T touw en op Zaterdagmiddag op Texelf 100 De inwoners van Texel schijnen speelale voorkeur te hebben voor trouwen op Zaterdagmiddag. Daar het aantal gegadigden voor deze middag de laatste tijd gestadig toeneemt, hebben B. en W. aan de gemeenteraad voorgesteld het tarief, dat voor de Zaterdagmiddag f 50 bedraagt, te verhogen tot f 100. Deze maatregel zou hoofdzakelijk ten doel hebben de werkzaamheden van de ambtenaren van de Burgerlijke Stand op Zaterdagmiddag zoveel mogelijk te be perken. De Zeven Provinciën eind Maart naar Amerika Na de kruiser De Ruyter die 18 Januari Dor een reis van twee maanden is ver trokken, gaat de kruiser De Zeven Pro- jicién een reis van 2M maand maken. Eind Maart wordt uitgevaren naar Portsmouth. Daarna volgt Las Pairnas op de Canarische eilanden, waarna koers wordt gezet naar La Guaira in Vehe- suela- Dan gaat heit schip naar Willem stad op Curacao en Oranjestad op Aru- u Voorts worden nog bezoeken gebracht aan San Juam op Porto Rico en aan Anmopolis in do V S., waar de adeLbor- sten-opleidiwg van de Amerikaanse ma ïs gevestigd'. Onze adelborsten zul- zich namelijk aan boord van De Zeven Provinciën bevinden voor hun jaarlijkse reis. De kruiser zal op de te rugreis wellicht nog Bermuda aandoen- Het oefensmaildeel V, bestaande uit de torpedojagers Evertsen en Kortenaer. de fregatten Van Amstel en De Blitter cn de onderzeeboten Walrus en Zeeleeuw vertrok op 18 Januari voor een oefenreü van bijna drie maanden- Na een kort verblijf in Nederland het smaldeel opnieuw uitvaren, nu reizen naar Noord-Ierland en Noorwe gen. waarbij het zal deelnemen aan oefe ningen tezamen met eenheden vaa mannes van andere landen van NAVO- Gedurende deze periode zullen die De Bitter en de Walrus respectieve lijk wordlein vervangen door De Zeeuw en de Zwaardvis Het vliegkampachip Karei Doorman zal ach vrijwel sieedis bij smaldeel V bevin den behalve in de periode van eind Aprli tot begin Jumii. Heit schip zal dan eer maken-, waarbij de ha- Momtreal en Halifax (Canada) ^}B-, GEBISMUREERD MAGNESIUM Ve/érQgfcM/ bij Apolh»k»n Zeepost voor Oost en West Met de voigende sobepen kan zeepos. worden verzonden- De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn. staan, tussen haakjes, achter de naam van het «chip vermeld: Indonesië, ma Oranje (11 Maart); Ned. Nw-Guinea. mi- Kota Agoeng (4 Maart); Ned. Antillen, nu Ma» il Maart); Sunrwwne. ss Baain (3 Maart); Urne van Zuid-Afrika en Z-W Alnka, ms- Wmchester Caatie <27 Febr.) Canada ss- Waterman (27 Febr.); m. Averdijk (3 Maart), sa- American Coun- •eier <4 Maart); Zuid-Aemerika. ss Andes (27 Febr Australië: ss. Himalaya (27 Febr.); Nieuw-Zeeland. via Engeland (27 Febr). De postkantoren geven inlichtingen over de verzenckmgsdnte van postpakket - In A'dam is als onderdeel van de Ned. Unie van Metaalgieterijen en aan verwante Bedrijven de groep Ned. Fabri kanten van Oliehaarden en kachels opge richt. (Voorzitter drs Ni1««en van Becht en 'ick N.V.). 10. „Waar gaan wij heen?" vroeg ik. Sonja glimlachte. ,,Houd je niet van wandelen? Het is hier zo gezellig. Jij en ik zijn nu net personen uit het boek van die Engelse schrijver Swift heet het niet „Gullivers Reizen"? Wij gaan naar een thee huis, waar wij sukiaki kunnen krijgen. Men ver wacht ons daar Onder het spreken wees zij op de ongeverfde houten schutting, van een huis, dat wat groter was dan de andere. „Hier is het", zei ze, een hek openduwend. Achter de schutting lag één dier miniatuurtuinen, waardoor Japan zo beroemd is. Sonja en ik stonden als twee reuzen in een landschap, vol vijvers, beken, dalen en bergen, waarvan niets hoger reikte dan onze knieën. Dwergdennen, waarvan de grootste nog geen twee duim was, met groene grasvelden aan hun voet. Tussen het mos rondom de vijvers bogen allerlei bloeiende plantjes zich over het water, waarin goudvisjes zwommen, zeldzame soorten goudvisjes, waarvan het kweken eeuwen heeft gekost. Dit tuintje, dat niet groter was dan een gewone kamer, bood in miniatuur alle aspecten van een groot park. De deur aan het einde van het pad was intus sen opengegaan en drie vrouwen in kimono tra den buigend en glimlachend naar buiten. Aange zien ik reeds van de gewoonten van dergelijke gelegenheden op de hoogte was. zette ik mij op het stoepje voor de deur, trok mijn schoenen uit en stak mijn tenen in de pantoffels, die een der meisjes mij reikte, terwijl Sonja hetzelfde deed. „Het is net of je met poppen speelt", zei ze, „Heb jij ooit met poppen gespeeld. Casey? Ik wel. in Odessa, heel lang geleden." „Neen", antwoordde ik, „enkel soldaatjes. Son ja, Wij zullen kimono's Zij zei iets tot de oudste der drie vrouwen en de beide meisjes brachten kimono's. Ik trok mijn jas uit en een kimono aan. Daar op ging een der meisjes ons voor langs een met matten belegde gang en schoof glimlachend een deur open. Wi) trapten beiden onze pantoffels uit en traden binnen. De kamer was van een Spar taanse eenvoud en even teer als een beschilder de waaier. Midden in het vertrek stond een laag tafeltje en aan weerszijden hiervan lag een kus- DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlof 1914—11 sen op de grond. Op een punt van de tafel stond een houtskoolkomfoor en er omheen stonden schoteltjes met vlees en fijngehakte groenten en soya de ingrediënten van die heerlijke Japanse schotel: sukiaki Aan de ene kant van de tafel gaven schuifdeuren van papier toegang tot een balcon, dat weer op een dwergtuintje uitkeek. In de tegenoverliggende wand was een nis, waarin zich de enige ornamenten bevonden een por seleinen afgodsbeeldje op een voetstuk van teak hout, met daarachter een met kersenbloesems beschilderde strook. Iets lager in de nis stond een vaas met bloemen, heel zorgvuldig en pre cies gerangschikt, want bloemen schikken is in Japan een aparte kunst. Dat was alles, verder was het vertrek ledig. Ik zette mij aan tafel. Sonja zat tegenover mij. Een van de serveermeisjes in haar gebloemde kimono, het haar gekapt als een Japanse pop, knielde op de drempel, boog, trad binnen en nam haar plaats in bij het houtskoolkomfoor, waar zij de ingrediënten voor het maal in een pannetje deed. Het pruttelde gezellig en een lekkere etens- lucht vermengde zich met de scherpe geuren van de houtskool. Een tweede meisje knielde naast de tafel, plaatste twee heel kleine kopjes voor ons en vulde die met hete sakéwijn. „Op je gezondheid, Sonja", zei ik en ledigde mijn kopje, dat het meisje terstond weer vul de. Die hete Japanse wijn is koppig. Hoewel men hem in heel kleine hoeveelheden drinkt, wordt het kopje steeds weer gevuld en men drinkt meer dan men weet. „Ik hoop, dat je het hier prettig vindt", zei Sonja. Ik verzekerde haar van wel en ik meende het. Zij had haar waakzame houding laten varen en scheen met de luchtigheid, welke Russen eigen is, alle zorgen te hebben opzij gezet. Zij was de gastvrouw, die mij naar een rustig plekje had gebracht, waar wij ongestoord konden lunchen Haar blauwe ogen gingen half schuil onder de lange wimpers en de rode lippen glimlachten. Wij kregen ieder een groen kommetje met een rauwe eierdooier erin, en het maal was ge reed. Wij reikten met onze eetstokjes naar het komfoor om stukjes vlees en groenten. Ik gevoelde, dat een zeker comediespelen tus sen ons was afgelopen Wij erkenden zwijgend, dat niet ik Sonja te eten had gevraagd maar Sonja mij; en zij wist heel goed. dat ik natuur lijk begreep dat zij mij met een bepaald doel had uitgenodigd. Ik verlangde niet beter dan naar haar te luisteren en het ene kopje saké na het andere te drinken, terwijl zij het gesprek leidde. Haar eerste opmerking was bijna banaal. „Daar zitten wij nu!", zei ze. Ik knikte. New York zullen worden bezocht. De bezoeken aan Montreal en New York zuJ- .officieel" zljin. ter beantwoording i bezoeken, die die marines van Canada die Ver. Staten aan Nederland brach ten. Nederlander schonk pen van Garibaldi D Nederlandse ambassadeur in Rome, dr H. N. Boon, heeft het historisch mu seum van de Italiaanse hoofdstad gis teren een inktkoker en een penhouder Italiaanse vrijheidsheld Garibaldi aangeboden. De inktkoker, een kunstvoorwerp filigraan-zllver in de vorm van een gon del, werd eens door Garibaldi Nederlandse arts J. C. Hacke van Mijn den geschonken en is thans door de erf genamen van deze arts beschikbaar ge steld. Beneluxprivaairecht Bij de Belgische Senaat is een wets ontwerp Ingediend betreffende d» goed keuring van een verdrag op het Inter nationale privaatrecht in de Benelux. Het verdrag regelt in 28 artikelen de be langrijkste gevallen en is een uitvloeisel van het werk ener studiecommissie on der voorzitterschap van de Nederlandei prof. mr E. M. Meyers en de Belg prof. Van Dievoet. Alle met deze artikelen strijdende bepalingen in de nationale wetgevingen zullen vervallen. Gen. Jans ontving de Medal of Freedom Uit handen vain luitenant-kolonel Al- don H. Hoffman, adjunct-leger-attaché aan de Amerikaanse ambassade Haag. heeft de 79-jarige gen er aal - ma j oor o-d- J- R L- Jans gistermiddag te zijnen huize in Venlo de Medal of Freedom met zilveren paiimtaik ontvangen- De Ameri kaanse regering heeft hem deze onder- sqheidtng. zoals we reeds meldden, ver leend als erkenning van zijn verdiensten als verzetsleider tijdens de oorlog. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM 23 Febr. Thuisreii PHTFG (Friesland) Gezagv. Hob- son gisteravond kwart voor negen op Schiphol. PHTEP (Pontianak) gezagv. Vlotman vanochtend tien uur in Amster dam. PHTDO (Maastricht) gezagv. van Breemen vanmiddag twaalf uur in Ge- nève. PHTDK (Amsterdam) gezagv. French vanmiddag een uur In Karachi. PH—TET (Tilburg) gezagv. Deknatel vanochtend half zes uit Djakarta Singapore. PHTDN (Vlaardingen) ge zagv. Mothagen vanmiddag twaalf uui uit Tokio naar Bangkok. Uitreis: PH—TDP (Rotterdam) ge zagv. van Messel gisteravond half twaalf uit Manilla naar Biak. PHTFD (Arn hem) gezagv. Feeney vannacht kwart voor vijf In Rangoon half zes vertrokken naar Bangkok. PH—TFE (Utrecht) ge zagv. Brugmans vanochtend kwart acht in Cairo half tien vanochtend Karachi. PH—TCE (Edam) emigranten- charter naar Auckland, gezagv. Bosman, vannacht half een uit Sydney i Auckland. PH—TBW (Overloon). grantencharter voor Melbourne, tien uit Rome naar Cairo. terleeschool voorde aldaar; Groen van Prinstererscl te Amsterdam-Zuid, H v d Wetering te I zen; Julianaschool te Rijnsburg (tijd.), van Joolingen te Lopik; Rehoboth Nieuw-Venzu- te Rotterdam G A van de Belt te Ove te Nieuw]ande, E Braru (Old.): Chr Nat school t( doctor in de wis- en natuurkunde, schrift; Onderzoek van een boogontlading 1: stikstof bij verhoogde druk. P. J. Somen cand rechten: J J A Los. Nispen: T J L Schoemaker, Utrecht; mej J M Bos. Utrecht; Doet rechten: J A E M van HeMenberg Hubar, Hilversum; Cand muziekwetenschap; H C M Koenen. Utrecht; Semi-art-s: P W Thysen, Nijmegen; G van Herpen, Utrecht; Th F Fllipplni. Helmond; P L de Vries. n te ren; A A J ter Schure. Steenwijker- wold; Arts; M H G Jessen. Sittard; F J M Rouppe van der Voort. Rosmalen; mej W B Knoop. Heusden: mej R Y Strikwerda. Apeldoorn; B W Vettorado. Eindhoven; J D van de Ley. Hilversum; mej G M Stevens. 'en; A Th Rooyakkers, Schyndcl. Het lied dei aethergolven WOENSDAG 24 FEBRUARI versum I. 402 m. VARA; 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor huisvrouw 9.00 Gymnastiek voor de uw 9.10 Gram VPRO; 10.00 Schoolradio eg omhoog", ca us. 2.00 Voor de kinderen 4.00 Voor de rieken 4.30 Strijkkwartet 5 15 Gram. 5.30 Instrumentaal kwintet 5 50 Rege ringsuitzending; André Jurres; „Nederland en de wereld; Hoe ver reikt de stem van de Nederlandse componist In het buitenland" 6.00 Nieuws 6.20 „Het volle pond", eaus. 6 35 Orgelspel 6.55 Sportpraatje 7.00 Voor de Jeugd 7.05 Sopraan en piano 7.25 Vara-varia gram. VPRO; 7.30 Voor de jeugd VARA; Nleu\ i 8.05 I >el 10.20 Cabar t 8.15 Hllvc lchte muziek 11.45—12.00 Gram. II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws .33 Gewijde Nieuws 1.15 belkw. Kamer t 11,00 ,10 Gram, 7.15 Gymnastiek muziek 7.45 Een Nieuws 8.15 Grai Gram. 12.05 Bas-bariton en plano 12.30 Land. en tulnbouwmededellngen 12.33 Gram. 12.37 Middagpauzed lenst 12.59 Klokgelui 1.00 Pit op pad 1,20 Vocaal dub- tet 1.50 ,,Saul" oratorium 3.43 oor 4.00 Voor de jeugd 5.20 Licht» muziek 5 30 Orgelspel 6.00 Militaire cause rie 6.10 Gram. 6 15 Cello en orgel 6.30 Spec trum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven 6.45 Geestelijke liederen 7.00 Nieuws 7.10 Boekbespreking 7 25 Gram. 7.30 Buitenland» overzicht 7.50 Gram. 8 00 Radio krant 8.20 Bariton, koor en orkest 9.30 ..De kerkelijke situatie tn Indonesië", caus. 9.50 Banjo-orkest 10.30 „Hervormd-Gerefor meerd". caus, 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15 Zang en voordracht 11.3512.00 Gramofoonmuzlek. Engeland.' BBC. 330 m. 12.00 Voor de scho len 1.00 Gram. 1.30 Voor de boeren 2.00 Nieuws 2.10 Ooggetulgeverslagen 2,30 Dans muziek 3.00 Voor de «scholen 4.00 Hoorspel 5.00 Vespers 5.45 Causerie 6.00 Voor de kin deren 7.00 Nieuws 7 15 Causerie 7.25 Spurt 7.30 Pianorecital 7.50' Causerie 8.00 Concert 8.50 Causerie 9.10 Concert 10.00 Nieuws 10.15 Gev. programma 11.15 Causerie 11.35 Gram. 11,45 Parlementair overzicht 12.00—12.03 dracht 1.00 Pari. overzicht 1.15 t muziek 1 45 Concert 2.45 Voor de kleu- ters 3.00 Voor de vrouw 4.00 Concert 4.45 Amusementsmuziek 5.15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Schots orkest 6.30 Amusementsmuziek 7.00 Orgelspel 7.15 Voor de jeugd 7.45 Hoor spel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Klankbeeld 9 00 Gev. programma 9.30 Hoorspel 11.00 Nieuws 10.15 Klankbeeld 11.35 Sport 11.50 John Runge 12.05 Voordracht 12.20 Lichte muziek 12.56—1.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Symphonle-orkest 1.00 Nieuws 1 15 Gram 2.00 Schoolradio 3.45 Gram. 4 05 Concert 5.0Ó Nieuws 5.10 Kamer muziek 5.30 Causerie 5.40 Kamermuziek 5.50 Boekbespreking 6.00 Gram. 6.1 voor di alMRaliÉriMHmBHV 9.30 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel. 484 ra. 12.00 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Conce - - - 9.30 Folkloristische muziek 10 00 Nieuws 0.15 Lichte muziek 10.55 Nieuws. BBC. Uitzending voor Nederland; 10.00—

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2