li Generaal Franco loopt te hard van stapel veel X: ~y Malenkof bereid op hoger niveau te praten? Bedrijfsleven moet zelf het cadeaustelsel regelen Voorzichtig geweest - toch onder trein 1 s MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 MAROKKO EN GIBRALTAR Zo luidt het oordeel van nuchter denkende Spanjaarden F SLECHTS ENKELE DAGEN heeft zich de atmosfeer in Madrid ge wijzigd: het Spaanse publiek is ongerust geworden, niet zozeer over de studentendemonstraties tegen de Engelsen op zichzelf, als wel over de con sequenties, die dergelijke demonstraties in Spanje kunnen hebben. De ouderen herinneren zich maar al te goed, dat het gevaarlijk is het Spaanse temperament tot explosie te brengen. Zelfs georganiseerde manifestaties kunnen hier gemakkelijk uit de hand lopen en zouden zich bv. tegen de tegenstanders in het land zelf kunnen richten. De Spanjaard is in het al gemeen dan ook meer geporteerd voor diplomatieke onderhandelingen met de Engelsen over Gibraltar. Aldus schrijft de Madrileense correspondent van de National Zeitung. Steeds grotere critiek heeft men nu ook ten aanzien van de regeringspoli- tiek inzake Marokko. Het Marokkaanse avontuur heeft het Spaanse volk nooit geestdriftig gestemd. De oudere genera tie herinnert zich nog de „semana san- griente" (bloedige week) van Barcelona in 1911, die het gevolg was van het wilde protest van het Catalaanse volk tegen Madrids Marokkopolitiek. Volgens velen is toen een ontwikkeling begonnen, die tot de instorting van de monarchie heeft geleid. Expedities naar Noord-Afrika kon het volk echter niet verhinderen. Deze on derneming in het uitgestrekte bergach tige kustgebied werd een zeer bloedig avontuur: in 1921 werden de Spaanse troepen vernietigend verslagen door de Rif-Kabylen, Abdel Krim kon met ver kregen losgelden de oorlog nog jarenlang voortzetten. Weinig bijval Zeker brengt de Spanjaard over het algemeen niet veel liefde voor Frank rijk op, maar hij acht het tooh beter, het Marokkaanse vraagstuk met de Fransen tezamen op te lossen, de allian tie tussen Spanje en Marokko vindt dus weinig bijval. Hoge Commissaris Vali- no kan in Tetuan de Marokkanen wel oproepen, één „granietblok" te doch men weet, uit welk een conglo meraat de bevolking bestaat. Bovendien meent de Spanjaard, dat men de Berbers niet moet tonen, dat men ze nodig heeft, dat verschaft deze krijgszuchtige stammen een zeker n derwaardigheidsgevoel, dat zich op kwade dag wel eens tegen Spanje kunnen richten. Ten slotte is de Spanjaard ongerust geworden over het feit, dat de regering in Madrid met haar demonstratieve po litiek is begonnen sedert de alliantie met de Verenigde Staten tot stand gekomen. De nieuwe politieke koers x Madrid wordt door velen gevaarlijk ge acht Het Spaanse instituut voor het publie ke opinieonderzoek deelt de Spaanse be volking in vier inkomensgroepen: de rij ken, de burgers, de middenstand en de Rijken De rijken: dat zijn de grondbezittende adel, de grootindustriëlen en enige kenlieden; en voorts wat in de volks mond „estraperlistas" worden genoemd (inkomens uit duistere bron). De grote vermogens zijn in de werkelijke bete kenis onschatbaar. Het merkwaardige ervan is, dat die enorme vermogens enerzijds niet te „grijpen" zijn door de belastingen en anderzijds niet produc tief worden gemaakt (de uitzonderingen in het Noord-Spaanse industriegebied be vestigen sleohts de regel). Pogingen om dit „kapitaal" rendabel te gaan maken, hebben alle gefaald, wanneer de groot kapitalist niet zonder moeite grote sten kan behalen, acht hij alle moeite vergeefs en zal hij niets doen. De burgers: Zij, die goede inko mens hebben en over behoorlijk vei gen beschikken. Spanje is het land lage lonen. Een hoge functionaris in particulier bedrijf verdient maandelijks 8000 pesetas, die echter geheel andi door de belastingen worden behandeld dan de millioenen van de rijken. Van de genoemde 8000 pesetas wordt bijna 20 pet afgetrokken aan directe belas tingen, om te zwijigen van de indirecte belastingen. Doch deze groep burgers betrekt zijn belangrijkste inkomen dan ook uit aandelen- en grondbezit. Beide groepen „rijken" en „burgers" vormen ongeveer 15 a 20 pet van de Spaanse bevolking. De buitenlander, die meent, dat Spanje een arm land is, wordt getroffen door de overdadige luxe, waarmee deze bevolkingsgroepen zich omgeven. Tegen deze demonstratieve le venshouding heeft onlangs de aartsbis schop van Toledo, kardinaal-primaat van Spanje, in een herderlijk schrijven stel ling genomen, toen hij tot bescheiden heid maande. dagloon van een geschoolde arbeider be draagt in de eerste categorie 23 pts. Dit loon moet wel door zwarte handel e.d. aangevuld worden. De aartsdiocese van Valencia publiceerde onlangs het resul taat van een enquête onder werknemers en -gevers m.b.t. de minimumlonen, het bleek, dat een familie van 2 personen bij zeer geringe aanspraken minstens 50 pts per dag moet verdienen; de aarts bisschop van Valencia liet niet na, allen, die schuld dragen aan de huidige loons- verhoudingen, .slechte Katholieken" te noemen, een zeer ernstige berisping in dit land, die ook geacht moet worden te zijn gericht op de minister van Arbeid, die onlangs meende, dat eisen om loons verhoging nog te vroeg waren gekomen. economische groei. De eerste maatrege len zijn van monetaire aard. Men past het middel van „koopkrachtinjectie" toe. Weliswaar zal men de prijzen blijven ,,be-' •aken", maar men is optimistisch ge stemd ten aanzien van het vraagstuk in de spiraal van lonen en prijzen. Op de goederenmarkten schijnt de span ning niet groot te zijn en de consumptie goederen industrie zit met groeiende voorraden. Zo zou dus de stijging der lonen en salarissen, vooral van de zeer lagen der bevolking met de kleinste Inkomens (onderwijzers verdienen ook na de onlangs toegestane salarisverho ging plm 70 tot plm. 140 gulden per maand) inderdaad reëel kunnen zijn. Er zullen echter toch wel hier en daar prijs aanpassingen moeten plaatsvinden,maar deze zullen naar het standpunt van de regering grotendeels moeten worden op gevangen door de ruime winstmarges der ondernemers. In de practijk zal dat moge lijk zijn daar er in Spanje nog steeds prijsbeheersing bestaat. De regering is van plan wanneer er aan bepaalde goederen ernstige schaarste ont staat zeer snel door invoer deze schaar ste te verminderen. In 1953 werd een hernieuwing van de distributie van gra nen alsmede van prijsverhoging daarvan vermeden door de invoer van 1 millioen ton graan die tegen officiële prijzen op de markt werd gebracht. Het wachten nu op de eventuele verandering van crediebpolitiek der staatsbanken. De door hen tot stand te brengen v« ruiming van de koopkracht zou vóór alles aan de investeringen ten goede moeten komen. Pas wanneer men meer weet over deze nieuwe credietpolitiek kan men zich een adequaat beeld vormen van de nieu we economische politiek der Spaanse regering. Pantalon is mannen- dracht, zei de rechter Rechter Thiron, president van de rechtbank te Verviers (België) heeft Zaterdag de beslissing genomen, een dame, die door de verdediging als getuige was opgeroepen, niet toe te laten omdat deze dame in een lange broek was verschenen. „Een vrouw, die in zulk een mannendracht" voor de rechtbank verschijnt," zo verklaarde de rech ter verontwaardigd, „geeft daarmee uiting aan haar geringschatting voor de rechterlijke macht. Der halve wens ik een dusdanig ge klede vrouw niet als getuige toe te De advocaat van de verdediging pleitte een kwartier lang om de rechter duidelijk te maken, dat de lange broek reeds een lange ont wikkeling In de damesmode heeft doorgemaakt en dat zulk een kle dingstuk niet meer als exclusief mannelijk mag worden beschouwd Bovendien wees hij op de tech nische verschillen tussen *n heren- lange broek en 'n dames-langc- broek. Ten slotte vertelde hij, dat de getuige rechtstreeks uit de fabriek, waar zij werkt, naar de rechtbank was gekomen en daardoor geen bij zondere zorg aan haar toilet had kunnen besteden. De advocaat had echter geen suc ces. De rechter liet zich niet van zijn eenmaal ingenomen standpunt afbrengen en weigerde beslist, de de getuige te horen. Fabrikant door gladheid omgekomen Ten gevolge van de gladheid van de weg is Zaterdagmiddag omstreeks half- drie bij de sluis te Uffelte, onder Mep- pel, de 59-jarige confectiefabrikant D. Zagorskl uit Amsterdam verongelukt. De heer Zagorskl was op weg van Nwe- Pekela, waar hij de vorige week we industrie had gesticht, naar Am sterdam. Gedurende de afgelopen week had hij bij de burgemeester van Nieuwe- Pekela gelogeerd. Hij is met grote snel heid met zijn Volkswagen tegen een boom gereden. Met zware inwendige kneuzin gen werd hij naar het Diaconessenhuis te Meppel overgebracht, waar hij omstreeks r is overleden. heer Zagorski was directielid vai N.V. Zagorski-Lindau te Amsterdam Nieuwe-Pekela. Churchills rol te Berlijn Britse bladen verwachten, dat Engeland de band met de EDG nauwer zal aanhalen AL WAS CHURCHILL op de conferentie te Berlijn niet persoonlek aan wezig, toch speelde hij, naar het oordeel van Westelijke autoriteiten, op de achtergrond een grote rol. Reeds op de Bermudaconferentie, ver leden jaar December, richtte hij een ernstig woord tot Laniel en Bidault: de houding van Frankrijk zou het Atlantische Pact in gevaar brengen. Tenzij dit land zou vasthouden aan de ratificatie van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap, zou, zo zeide Churchill toer., het Westen geconfronteerd worden met de volgende keuze: öf de Duitse hulp bronnen direct dan wel indirect onder te brengen in de NAVO, öf de Ame rikaanse troepen Europa te zien verlaten. Plechtig voegde de Britse premier hier aan toe, dat in het laatste geval ook de Engelsen zich zouden terugtrekken. Met deze wetenschap vertoefde Bidault op de Berlijnse conferentie. Daar komt nog bij, dat het Westen besloten had, Bidault in de schijnwerpers van het Ber lijnse toneel te plaatsen om daardoor de Westerse eenheid te meten en de Franse openbare mening te kunnen bundelen. In dien de eenheid na Berlijn in stand zou zijn gebleven, zou de conferentie reeds de moeite waard geweest zijn. Welnu, die eenheid van het Westen is te Berlijn ge demonstreerd. Men zal zich herinneren, dat Churchill steeds een voorstander is geweest van besprekingen op nog hoger niveau dan dat van de ministers van Bui tenlandse Zaken. Merkwaardigerwijze ko men er nu berichten van Russen en per sonen uit andere communistische landen, die de conferentie te Berlijn hebben mee gemaakt, als zou Malenkof niet afkerig zijn van een enbijeenkomst met Churchill en'of Eisenhower om de wereldspanning te verminderen. Deze woordvoerders me nen. dat er werkelijk iets bereikt kan worden, aangezien Malenkof een schander man is. ..geen genie, maar een goed be stuurder" Bij hem voelen wij ons veili ger, aldus deze zegslieden. Stalin was een genie, maar de kwestie van oorlog en vrede is tegenwoordig zo delicaat, dat een genie ons te gronde zou kunnen richten. Dezelfde kringen vertellen, dat Malen kof binnen niet al te lange tijd opruiming zal houden onder de leiders in de satel- liet-staten. Hij zou bijzonder gebeten zijn op Walter Ulbricht, vice-premier en di machtigste man in Oost-Duitsland. Malen kof zou hem en zijn brute politiek verant woordelijk achten voor de gebeurtenissei van 17 Juni 1953. Oostenrijk beraadt zich ovc aansluitin bij de Raad van Europa: sinds 1952 heeft dit land waarnemers te Straatsburg. Molotof is Zaterdag veilig en wel in Moskou teruggekeerd. Minister Eden fereerde die dag voor de tweede maal Churchill. Vandaag zou hij het gehele Zestig jaar Everhard van Beijnum recipieerde Standpunt van werkgevers Een regeling van het cadeaustelsel moet i paalde evenwichtsverhoudingen worden in eerste Instantie een zaak zijn van het verstoord, hetgeen dan weer leiden zal bedrijfsleven zelf en behoort niet aller-ot regeling ook van andere eerst tot de taak van de overheid. Met1 rentiemethoden. een nota over het cadeaustelsel in deze De werkgeversverbonden willen liever geest hebben de vier centrale werkge- bepleiten een regeling door publiek- erbonden zich vandaag tot minister! rechtelijke bedrijfsorganen, al is deze Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp ge- Met grote bezorgdheid blijken de werk geversbonden te hebben kennis genomen van de mededeling, dat de regering spoe dig hoopt te komen met een wetsvoor stel tegen de uitwassen van het cadeau stelsel. In dit stelsel zien de bonden een van de vele vormen van economische mededinging en daarom zijn zij van me ning dat het onderwerp in de eerste plaats bezien moet worden tegen de achtergrond van de algemene beginselen, die in ons land daarvoor gelden. De regering zelf is van oordeel, dat het regelend optreden op het terrein van de economische mededinging in eerste instantie een zaak is van het bedrijfs leven zelf. De werkgevers vrezen, dat, wanneer de regering in.de regeling van het cadeaustelsel zich gelden laat, be- De kathedraal van Segooia in Spanje is een der machtige bouwwerken, waaraan Spanje zo rijk is. Als men de armelijke huisjes er mee vergelijkt, waar in de Spanjaard z*n leven moet slijten, valt het enorme contrast onmiddellijk op. Amerika Uit Washington komen nu in Madrid berichten binnen, die er op wijzen, dat Middenstand Van „burgers" en „rijken" door zeer grote kloof gescheiden is „middenstand". Brengt de kostwinner maandelijks 6000 pts. naar huis dan is dat reeds veel, doch dit laat slechts een zeer bescheiden levenswijze In deze groep vindt men vertegenwoor digers, kleine zakenlieden, een groot deel van de academisch gevormden (slechts weinigen onder hen, vnl. art sen, behoren tot de „rijken"). Wederom op grote afstand volgt het grote, meelijwekkende leger der men", waartoe ln de eerste plaats de arbeiders en ambtenaren behoren. Het binnenkort de gunning de Ameri kaanse projecten in Spanje te verwach ten is. Drie Amerikaanse firma's zullen een bureau oprichten in Madrid en met goedkeuring van de Spaanse regering, de werkzaamheden aan Spaanse firma's overdragen, zo schrijft het Duitse Han- delsblatt. Uit de Amerikaanse berichten blijkt, dat men nu ook wel Duitse firma's wil inschakelen. Het aanbod van een Duit se groep, die 25 pet als betaling in de vorm van tarwe wil aanvaarden, zou een beslissende wending hebben gegeven. Men verwacht nu een grote activiteit van de Amerikaanse, Spaanse en Duitse bouwfirma's, die zich op allerlei wijzen zullen kunnen samenvoegen. Onlangs hebben zich reeds vier grote Duitse fir ma's gelieerd met de Amerikaanse firma Brenner en tezamen de „United Con structors" opgericht. Ook Franse firma's die met de Amerikanen in Noord- Afrika hebben samengewerkt, doen hier moeite, werk t« vinden. Nieuwe koers Volgens de Neue Zuericher Zeitung wij zen recente verhogingen van lonen en sa larissen in Spanje er op, dat de regering een nieuwe koers wiO volgen, welke moet voeren naar grotere bedrijvigheid Wereldnieuws in zakformaat Een gratis reis naar de Ver. Staten, ziedaar de prijs voor de kok, die een gezelschap van 150 Amerikaanse gas tronomen op hun reis door Frankrijk, Italië en Zwitserland het meest verfijnde gerecht zal voorzetten. Overigens een duur grapje.... Het Britse vorsten paar is op Tasmanië aangekomen De Westkust van de Middenamerlkaanse staat Nicaragua is geteisterd door krachtige aardbeving. In hetzelfde ge bied begonnen twee vuQkanen te werken. In Tokio is door alle belanghebbende naties een overeenkomst voor de in Ja pan gelegerde niet-Amerikaanse troepen ondertekend, die de status van deze troepen bepaalt. De twee zoons van het terechtgestelde spionnenpaar Rosen berg zulen onder de hoede van een Joods instituut worden gesteld in afwachting van een beslissing door het New Yorks kindergerecht over hun uiteindelijke op voeding en verzorging. Een Brits par lementslid heeft aangedrongen op i zieken. Conservatieve protesten hebben televisie in de inrichtingen voor geestes- de B.B.C. gedwongen een interview met de 19-jarige communistische padvinder Paul Garland af te gelasten. Het ging om de vraag: kan oen padvinder commu nist zijn? -tr Een als zeer kundig bekend staand Russisch diplomaat, Bogomolof, is als de nieuwe ambassadeur in Italië aar gekomen. Zjjn voorganger, een „Beriaan' is indertijd teruggeroepen. De Rus sische communistische partij l® een i achtige campagne begonnen om tien duizenden jonge arbeiders naar de on ontgonnen landbouwgronden te trekken. De officiële, Britse commissie voor medisch wetenschappelijk onderzoek, die een studie is begonnen over het verband tussen roken en longkanker, heeft dit onderzoek van de Britse tabaks industrie een bedrag van 250.000 gulden ontvangen en aanvaard. Een nieuwe, Franse electrische locomotief heeft tus- Dyon en Beaune een recordsnelheid Industries Ltd te Windsor (Ontario) zijn 222 km per uur bereikt. Een groot gedeelte van de gebouwen der Canadian plotseling in een voormalige zoutmijn weggezakt. De schade bedraagt ruim vijf millioen dollar. Afgewezen door 't leger Kras ultimatum van Senator McCarthy Minister Stevens verschijnt voor zijn commissie „Binnen 24 uur moeten de namen worden bekendgemaakt van alle Ame rikaanse legerofficieren, die de commu nisten trachten te beschermen". Aldus luidde het ultimatum, dat sena tor McCarthy Zaterdag heeft gesteld. De Amerikaanse legerleiding wees het ulti matum echter onmiddellijk van de hand. Wel zal de minister voor het Leger, Ro bert Stevens, morgen voor McCarthy's commissie getuigenis afleggen. Hij doet dit geheel vrijwillig. McCarthy stelde zijn ultimatum, na dat hij had ontdekt, dat een reserve- officier bij de tandheelkundige dienst juist voor zijn eervol ontslag tot majoor was bevorderd, hoewel van hem bekend was, dat hij communistische sympathieën had. Onmiddellijk na zijn ontdekking eiste McCarthy dat binnen een etmaal de namen zouden worden gepubliceerd van al degenen, die bij de bevordering en het eervol ontslag van de majoor be trokken zijn geweest. gelijkheid thans nog slechts in beperkte mate aanwezig. Daarnaast zien zij de hand liggende vorm in de onder- rsovereenkomsten, waarbij alle be langhebbende groepen kunnen worden betrokken. Voor een dergelijke komst kan dan verbindendverklaring worden gevraagd. Ook is er nog de mogelijkheid die het Burgerlijk Wetboek opent om kennelijke uitwassen te bestrijden als onrechtmatige Droppings van veevoer boven Amerland Ijs bij Deventer verdwijnt De Wadden zijn weer geheel toege- Toren, maar niet toegankelijk voor voet gangers. Meer dan anders nog zal tocht over het wad te voet levensgevaar lijk zijn. Nadat het vliegveld te BaJlum op Ame land door een ploeg arbeiders geheel sneeuwvrij was gemaakt, zijn Zaterdag middag weer veertien kleine vliegtuig) geland. Zij hadden plm. 1400 kg post •rachtgoederen aan boord. Vandaag zou een Beechcraft tien •luchten naar het eiland maken totaal acht ton veevoer droppen, omdat landingen weer onmogelijk Het ijs in de Geldersche IJssel bij De- inter is Zaterdagmiddag zeer geleide lijk drijvend geraakt, „onder enig kruien de schotsen. Aan de linkeroever de IJssel zat daarna echter nog strook zwaar ijs vast, waardoor de x dienst van Deventer nog niet kon worden 1 jWM M 1 Continu-bedrijl J P 1 0. Bat 6 CopaaRa-*.. Britse kabinet toespreken. In verband met de beoordeling van de houding van het Westen na de Berlijnse conferentie met betrekking tot de noodzaak van verdere bundeling van krachten, is het van be lang. dat Britse kranten beschouw:neen wijden aan de mogelijkheid van een wijzi ging van de Engelse houding tegenover de Europese Defensie-Gemeenschap met het doel. de Franse ratificatie te bespoe digen. Verwacht wordt n.l., dat Eden ln het Lagerhuis Woensdag aanwijzingen in die richting zal geven. Sommigen menen, dat Engeland naast herbewapende Duit sers Britse troepen in het Europese leger zal brengen. Anderen gaan minder ver, maar zijn er wel van overtfllgd, dat er nieuwe concessies gedaan zullen worden. Mensen op de daken Grote watersnood in Australië Ongekend zware orkanen, gevolgd door overstromingen hebben het jongste weekeinde Noord Nieuw-Zuld-Wales in Australië geteisterd. Vele verbindingen zijn verbroken cn daardoor heeft men nog geen overzicht van de ramp. Vast staat evenwel, dat achttien mensen zijn verdronken en dat velen worden ver- Honderden stuks vee verdronken. F,venals zulks in de rampnacht van 1 Februari 1953 in ons land het geval was, bevinden zich thans in Nieuw-Zuid-Wa- les vele gezinnen huiverend op de daken, temidden van snelstromend water. Talrijke spoorlijnen, wegen en bruggen werden door het water meegesleurd. Verscheidene steden zijn geïsoleerd en verstoken van gas en electriciteit. Duizenden mensen vluchtten in auto's uit laaggelegen districten, waardoor de wegen overvol waren. De Australische luchtmacht is het reddingswerk begon- Vrtjwllllgers en materiaal zijn uit Brisbane naar het rampgebied onderweg. En kilometers uit de kust drijven tafels stoelen en zelfs huisdeuren als stille getuigen. Door het instorten van huizen in Zuid- Italië, een gevolg van de zware regens, zijn dit weekeinde twee personen om het leven gekomen en één zwaar ge wond. In de provincie Calabrië woedde een hevige storm, gepaard gaande met stortbuien. Hierdoor werden twintig buizen onbewoonbaar. Botsing Zahedi-Kasjani in Perzië Politiek-religieus leider zegt, met bevreesd te zijn... Het Perzische kabinet-Zahedi zal krachtige maatregelen nemen tegen de cude politiek-religieuze leider Kasjani als deze zijn vijandige houding tegen over het huidige bewind in Perzië niet wjjzigt. Volgens een woordvoerder van Zahedi zijn Kasjani en diens trawanten marionetten geworden van de vijanden en verraders van Perzië Dit is de eer ste officiële aanval op Kasjani. Kasjani. die fel anti-Brits is, beschul digt Zahedi er van, pro-Britse parle mentsleden te hebben geïnstalleerd. Hij is fel gekant tegen de besprekingen over het olieconflict met Engeland en riep de Perzen zelfs tot rouw op, toen de diplomatieke betrekkingen met Engeland werden hervat. Toen Kasjani hoorde wat over hem gezegd was. verklaarde hij. niet bevreesd te zijn. „Ik heb al zoveel premiers ten val gebracht: Abdoel Hosein Jahir (ver moord in 1919) Ali Razmara (vermoord ln 1951), Gavam es Soeltaneh (leefde in ballingschap) en Mossadeq (veroordeeld wegens hoogverraad) en nu is de beurt aan Zahedi...." Intussen is de uitslag bekendgemaakt van de senaatsverkiezingen in Teheran. Hieruit blijkt dat de aanhangers van Mossadeq een algehele nederlaag heb ben geleden. Drie gewonden te Rilland Bath TWEE AUTO'S EN PAARD OP ONBEWAAKTE OVERWEG Op de onbewaakte overweg bij Rilland- Bath is Zondagochtend een auto. bestuurd door de heer M. Goense uit Damespol der. door de sneltrein Bergen op Zoom Vlissingen gegrepen. De heer Goense kwam met de schrik vrij, zijn echtgenote moest met een armbreuk in het Zieken huis te Bergen op Zoom worden opge- Vanwege de mist was de heer G. te voren nog uitgestapt om te luisteren of er een trein naderde. Niettemin werd de achterkant van de auto gegrepen door de in volle vaart rijdende trein. De auto werd vernield, de trein kreeg slechts lichte schade aan de automatische koppeling. Dit bleek tijdens een onder zoek te Bergen op Zoom, waarna de trein normaal ln dienst is gebleven. Met dat al hadden de reizigers een ver traging van 27 minuten. Zaterdagmiddag Is bij de onbewaakte overweg te Warfum een melkauto ge grepen door een dieseltreln. De auto werd bestuurd door de heer K. A D uit Uskwerd, terwijl naast hem de 8-Jarige J. K. zat. Het voertuig werd gegrepen en mee gesleurd. Beide Inzittenden werden niet levens gevaarlijk gewond, naar het Academisch Ziekenhuis te Gren -gen vervoerd In 1950 overkwam de heer D., op de zelfde plaats een dergelijk ongeluk. Op de onbewaakte overweg bij Den Hulst is een paard, dat met een hoef tussen de rails beklemd zat, door de sneltrein uit Groningen overreden, dier werd zo zwaar gewond, dat het plaatse moest worden afgemaakt, paard was voor een wagen met bussen melk gespannen en kon niet tijdig uit zijn benarde positie worden bevrijd. De sneltrein uit Leeuwarden, die vlak daar op moest passeren kon tot stilstand den gebracht, doordat iemand hem tege moet ging. Bom in Duits danslokaal maakt drie doden Drie mensen werden gedood en vijftig gewond, toen Zaterdagavond tijdens een bal masqué In een danslokaal te Neuren berg een bom vermoedelijk een artil leriegranaat ontplofte. De bom was in de vensterbank gelegd door een 18-)arlge electrlden, Johann Raabe, wiens lijk later in de tuin werd aangetroffen. Vermoedelijk werd hy zelf gedood, toen hy de bom door een raam ip de vensterbank legde Omtrent het notlef voor deze daad tast men in het hard van Beynum. onderdirecteur van het Kon. Conservatorium en hoofdleraar piano aldaar, een drukke dag. Op de des middags te zijnen huize gehouden recep tie verschenen tientallen belangstellen den en even zovele telegrammen gaven blijk, dat de heer v. Beynum in tal van kringen zeer gezien is. De 60-jarlgc ont ving niet minder dan 40 bloemstukken. Onder de talrijke gasten merkten wy o.a. op mr G. A. v. Haeften, voorzitter van de Commissie van Toezicht van het Kon. Concervatorium; jhr mr W. C. Six, chef van het kabinet van de burgemees ter; do voorzitter van het Residentie orkest, vice-admiraal jhr E. J. v. Holthe. alsmede andere bestuursleden van het Residentieorkest, de secretaris van de Commissie van Toezicht van het Kon. Conservatorium, enige leraren en leer lingen van dit instituut, en voorts andera Arrestant bleek een deserteur te zijn De rykspolitio te Nykerk heeft, zoals we reed meldden, Vrydag de 20-jarige J. D. uit Rotterdam gearresteerd wegens oplichting en diefstal van horloges. Het blijkt, dat D., die dienstplichtig soldaat is, door de marechaussee werd gezocht, na zqn ontsnapping uit de legerplaats Laren, waar hy onder verzwaard arrest Toch is het zo! W7ANNEER we door het zand slof- fen, kunnen we byna altyd een zacht geruis waarnemen, veroorzaakt door de wcggiydende korrels. Maar op bepaalde pdaatsen biyft het niet by geruis, maar gaat het geluid over ln zingen, knarsen en zelfs krijsen. In de Sahara, de Arabische woestyn de woestijnen van Midden-Azië, heeft het geluid een veel diepere klank kan van gebrom overgaan tot diep gedreun. Dit klopt met de ver halen van middeleeuwse reizigers, die wisten te vertellen van zingende ber gen en zonderlinge, trommelachtlge geluiden, welke zij ln de zandvlakten hadden waargenomen. Dit, min of meer melodieuse zand, wordt op talrijke plaatsen over do gehele wereld aangetroffen en voor muzikale uitingen op bescheiden schaal kunnen we, wat onze streken betreft, terecht aan de Schotss en Engelse kust, de Baltische stranden en de kust van Bornholm. Ja, onder bepaalde omstandigheden kan hst zingende zand in verzwakte vorm zelfs hier en daar aan het Nederlandse strapd worden aangetroffen. Prof. Minnaert heeft het byv. by eb waar genomen aan het strand van Noord- wyk, ln de uiterste strook die door do vloed bevochtigd, maar daarna door de zon gedroogd was. Heel zwak jes constateerde hy hetzelfde ver- schynsel by Zandvoort, zelfs op plaat sen waar veel gelopen was. Het zin gende zand van Schotland ls echter veed beter en van aanzieniyk luid ruchtiger kwaliteit dan het onze, want het Schotse zand zingt nog wanneer het naar huls wordt meegenomen en er allerlei experimenten mee worden De theorieën die dit vreemdsoortige gedrag moeten verklaren, zyn veel vuldig, zodat we ons onmogeUjk daar in kunnen gaan verdiepen. Het ls zeker, dat korrels van geiykmatlge grootte een voorwaarde zyn voor het zingende zand en dat het geluld ver- dwynt zodra er stof, kalkdeeltjes of andere verontreinigingen in voor komen. Prof. Minnaert meent dat het geluid ontstaat doordat elks zand korrel langs een aantal andere giydt, waardoor per seconde evenveel tril lingen worden opgewekt als er zand korrels door elke korrel afzonderiyk worden aangeraakt. De toon kan dan alleen ontstaan, wanneer die trillin gen met ongeveer geiyke tussenruim ten ontstaan. De els van geiyke kor relgrootte wordt hierdoer begrypeflyk. alsook het feit dat verontreinigingen het geluid teniet doen, evenals regen en vochtige zeewind. We zouden uu de indruk kunnen krijgen dat het lekkere mulle zand in de duinen - mits niet verontrei nigd wel een aardig toontje zou kunnen zingen. Dat is nu ook weer niet het geval, want de zandkorrels dienen zo dicht mogeiyk opeengepakt te liggen, zodat iedere storing be tekent dat vrywel alle korrels naar alle kanten gaan schuiven. Een der- geiyke dichte opeenhoping kan aan onze kusten verkregen worden na vloed. Zyn alle voorwaarden vervuld dus dichte, droge opeenhoping van korrels van elljke grootte, zonder verontreinigingen dan kan een toon van 200 trillingen per seconde worden opgewekt bij een korrelgrootte van 0.4 mm, die met een snelheid van S cm per seconde over elkaar schui ven. Een voetstap in het %nd wekt ?en dergeiyke trilling reeds op. Zoals gezegd, er zyn nog andere 'heorleën, die we echter moeten laten voor wat zij zyn, want enkele lezers wtllen weten hoe in 1929 het ijs In de dichtgevroren Zuiderzee zich by eb en vloed gedroeg. Daarover morgen. (Nadruk verboden.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5