Uitgebreide taak van het instituut voor praeventieve geneeskunde Het „voorkomen is beter dan genezen" wordt wel gemakkelijk uitgesproken Sportclub van invalidennu nog de enige in ons land C. van der Kraan 25 jaar bij del Rits gemeente Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 Statistiek De zesde afdeling, statistiek, is in de eerste plaats hulpafdeling voor alle an dere afdelingen. De waardering voor sta tistiek is zeer gestegen in de laatste 25 jaar. Afgaan op „indrukken" is bijna overal vervangen door „cijfers", en de kunst goede cijfers te krijgen en ze goed te interpreteren is niet eenvoudig. Zo is dan tegenwoordig de statisticus bij bijna elk onderzoek, reeds bij het ontwerpen van het plan ingeschakeld, na er zorg voor te hebben gedragen dat de onder zochte groepen goed naar samenstelling Centrum van onderzoekers, medici, verpleegsters en andere belangstellenden Enige tijd geleden schreven wij over de belangrijke uitbreiding, die het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde aan de Wassenaarse- weg te Leiden zal ondergaan. De directeur van dit Instituut, prof. dr R. Remmelts, was zo vriendelijk ons iets te vertellen over de arbeid, die daar verricht wordt. De gedachte die 25 jaar geleden bij de stichters van het instituut voorzat, was dat het „voorkomen is beter dan genezen" wel veel en gemakkelijk wordt uitgesproken, maar dat de aandacht in de maatschappij en in de geneeskundige wereld aan het voorkomen van ziek ten geschonken, te gering was in verhouding tot het belang hiervan. Het is begrijpelijk, dat de belangstel ling van de medici allereerst uitgaat naai de curatieve geneeskunde, het bevorde ren van de genezing van zieken. De stu dent kiest de medische studierichting met de bedoeling zieken te helpen. Het i disch onderwijs is grotendeels hierop gesteld. Daarbij komt nog dat voor enige jaren er weinig gelegenheid was vooi medici een behoorlijk gesalarieerde werk kring te vinden buiten de curatieve ge neeskunde. Gedurende de laatste decennia is hier in echter een verandering merkbaar ge worden. Men is meer aandacht gaan schenken aan het voorkómen van ziekte, waardoor veel persoonlijk leed kan wor den bespaard. Dit is tevens voor de ge hele maatschappij van groot economisch belang. Zo ontwikkelde zich belangstel ling voor de ..praeventieve geneeskunde". Deze naam. die niet geheel logisch is c dat hier van „genezen" geen sprake heeft eohter in binnen- en buitenland burgerrecht verkregen en wordt alom gebruikt. Men verstaat onder praeven tieve geneeskunde dat deel van de ge neeskundige wetenschap dat zich bezig houdt met het voorkomen van ziekte en het bevorderen van de gezondheid. Deze belangstelling is gegroeid door dat de vraagstukken op dit gebied in om vang en betekenis voor de maatschappij toenamen en de technische mogelijk heden zich ontwikkelden, waardoor medici op deze gebieden een werkkring konden vinden dan vroeger het geval Ouctefe aide ling De doelstelling van- het Instituut zoals in de statuten omschreven: „bevorderen van de praeventieve geneeskunde algemeen en van de arbeidsgeneeskunde in het bijzonder" is een zeer ruime, bij niet gestreefd kon worden na£ ledigheid. Het Instituut tracht zijn taak hoofdzakelijk te vervullen door research (onderzoek, speurwerk), onderwijs er voorlichting. Hiertoe beschikt het Insti tuut over een zestal afdelingen, die op velerlei wijze samenwerken. De oudste afdeling is die voor bacterio logie en experimentele pathologie, voornaamste grondslag van praeventieve geneeskunde is de kennis van de o zaken der ziekten. Het is begrijpelijk men ziet het overal en in alle tijden, dat men zich begint te wapenen tegen Infectieziekten. In landen, waarin neeskundige voorzorg zich nog niet ont wikkeld heeft, zal men allereerst d< strijd hebben aan te binden tegen ziek ten, die grote epidemieën veroorzaken, als pest en cholera. Maar ook in ons land, dat voor dergelijke plagen gevrijwaard is, blijven nog tal van vraagstukken op het gebied der besmettelijke ziekten over. Van de onderwerpen, die op deze af deling bestudeerd worden zijn als de be langrijkste er drie te noemen: postvacci nal encephalitis (hersenontsteking m inenting), poliomyelitis (kinderverlam ming) en influenza. Van postvaccinal encephalitis is d« oorzaak nog een vraagstuk, terwijl wat betreft poliomyelitis en influenza onder zoekingen verricht worden over de moge lijkheid een voorbehoedmiddel (vaccin) te vinden. Arbeidsgeneeskunde De afdeling arbeidsgeneeskunde bestu deert de omstandigheden .waaronder een mens zijn werk het best kan verrichten, en de invloed, die het werk en de om geving op de arbeider hebben. Terwijl vroeger in de industrie cfe aandacht bijna uitsluitend, op de machines werd- gericht, wordt nu meer aandacht geschonken aan de werkende mens. Zo worden hier, in samenwerking met andere instellingen, onderzoekingen verricht omtrent de in vloed van verschillende temperaturen op de arbeider, van het geluid in de in dustrie op de gehoororganen der arbei ders en van voor de gezondheid schade lijke stoffen in de industrie op het men selijk organisme. Ook de praktijk der arbeidsgeneeskun de wordt beoefend, met de bedoeling in nauwe aanraking te blijven- imet de vra gen, voortkomend uit de praktijk der bedrijfsgeneeskunde. Geestelijke gezondheid De afdeling geestelijke gezondheid ont leent haar bestaansrecht aan het feit, dat het niet alleen bacteriële of physische factoren zijn, die ziekten veroorzaken, maar dat psychische factoren ook hun be tekenis hebben. In het bijzonder wordt hier studie gemaakt van geestelijke in vloeden op gezondheid en werkprestatie in de industrie, „human relations in in dustry". zoals de Amerikanen het noe men. Het blijkt meer en meer. hoe groot de betekenis van de geestelijke gezond heid Is op de verhouding van arbeiders onder elkaar, werknemer tot chef en niet minder van werknemer tot zijn gezin en de gehele maatschappij. Behalve psycho logen en medici werken hieraan ook sociologen mede. Personeelsbeleid, dat hier nauw bij be trokken is, en maatschappelijk werk in de industrie worden eveneens bestudeerd. Als andere onderwerpen van deze afde ling zijn nog te noemen-: studie van voor- lichtir.gsproblemen, speciaal praeventief medisch gebied, kinderpsychologie en de psychologie van ongevallen. De afdeline anthropogenetica. erfelijk heid bij de mens. bestudeert in tegenstel ling met de tot dusver genoemde uitwen dige invloeden op gezondheid en ziekte, de betekenis van de inwendige factor, de erfelijke aanleg Tal van ervarings feiten op erfelijk gebied (stambomen) worden vastgelegd en in sommige geval len is het mogelijk met deze gegevens voorspellingen te doen, wat betreft kans op het al of niet voorkomen bepaalde afwijkingen bij een volgend geslacht. De vijfde afdeling, gezondheidszorg, heeft als taak te bestuderen en te bevor deren de gezondheidszorg van bepaalde groepen der bevolking. Deze afdeling is begonnen met eer >nderafdeling „Kinder- hygiëne", waar o.a een analytische studie van de kindersterfte wordt verricht. en grootte worden gevormd en voldoende contróleproeven worden ingesteld. Boven dien onderhoudt deze afdeling reeds 6 jaren lang een verzuimstatistiek var geveer 300 000 werknemers van een kleine 300 bedrijven over het gehele land Zo kan men uit de wekelijkse rapporten zich een beeld vormen van de wisseling van ziekteverzuim der werknemers plaats en tijd', hetgeen voor de kennis van ziekmakende invloeden van belang Is. Sedert kort is tevens ontwikkeld ee verfijning van dit werk, n.l. een ziekti diagnose-statistipk. Onderwijstaak De onderwijstaak, die het instituut zich gesteld heeft, bestaat o.a. in het geven van opleiding aan hen, die een taak op het gebied van praeventieve geneeskunde zullen gaan vervullen: inspecteurs va volksgezondheid, ambtenaren van neeskundige diensten, schoolartsen, kin derhygiënisten. bedrijfsartsen e.d. F cursus gezondheidszorg en praeventi* geneeskunde geeft opleiding voor beoefe naars van algemene gezondheidszorg, kinderhygiënisten en arbeidsgeneeskun- digen. Door samenwerking met de tropen- Instituten in Leiden en Amsterdam kan aan deze cursus ook een speciale oplei ding voor de tropen worden toegevoegd. Deze cursus wordt gesteund door de Rockefeller Foundation en World Health Organization. Tal van groepen medici, verpleegsters en andere belangstellenden zijn in loop der jaren in het instituut ontvangen, terwijl als andere vorm van voorlichting directeur en afdelingshoofden verschei dene voordrachten hebben gehouden. het instituut voar praeventieve geneeskunde aan de Wassenaar sew eg. Fato N. van der Horst Gezonde geest in een gezond lichaam „Op zoiets heb ik nu al meer dan twintig jaar zitten wachten" Wie Zaterdags langs het lokaal van de voormalige Infirmerie aan de Mors singel te Leiden Loopt, kan daar plotseling worden opgeschrikt door een waar Indianengehuil. Wanneer men dan een kijkje gaat nemen, ziet men een aantal mannen zowel jonge als reeds grijzende een partijtje handbal weggeven, dat er niet om liegt. Het bijzondere van deze sportmid dag echter ligt wel hierin, dat de deelnemers allen zich in rolstoelen voortbewegen. worden beoefend op een terrein Met verbazingwekkende snelheid plaatsen de spelers zich. Handig zwenken zij naar links of rechts, passeren elkaar en proberen met listige schijnbewegingen de keeper te verschalken. Als dat lukt, hoort merl het gerucht, waar we het zo- Juist over hadden. Er wordt geheel vol gens de spelregels gespeeld, en men tracht zijn tegenstander zoveel mogelijk dekken. De meeste van de spelers zijn ernstige oorlogsslachtoffers. Zij hebben een club opgericht om verschillende takken sport te kunnen beoefenen. Hieronder vallen bijna alle balsportc alleen voor volleybal de spelregels e zins moeten afwijken. Verder doet aan boogschieten, kogelstoten, speei pen, zwemmen, ping-pong en lichamelijke oefeningen. Het geheel staat ondi ding van de heer Joh. Kuiper, lera de Sociaal-Medische Dienst. Alle invaliden kunnen lid van deze club worden, zowel burgers als mllitaii maar vereist is, dat zij zich voortbewegen In rolstoelen en dat zij een sportieve geest bezitten. Een burger-lid zei. toen hiervan hoorde: „Op zoiets heb ik nu meer dan twintig jaar zitten wachten' De club vindt haar oorsprong in herstellingsoord Aardenburg. Het ligt in de bedoeling, nog meer clubs in Neder land op te richten, die dan in competitie verband tegen elkaar kunnen uitkomen. De beste clubs wil men uitzenden naar Londen, waar jaarlijks een internationale Olympiade wordt gehouden. Vooral in Canada is daar sterk vertegenwoodigd. In Engeland worden sinds vele jaren op deze wedstrijden gespeeld, die duizenden toeschouwers trekken. In Leiden oefent men nu hard om eer daags tegen Aardenburg te kunnen uit komen. De spelers getroosten zich hier- wel offers, want ze moe'ten elke Za terdagmiddag uit diverse plaatsen, zoals Amsterdam, Rotterdam en Den Haag komen, terwijl ze allen een betrekkelijk klein pensioen hebben. De buitenspelen Waalsdorperweg in Den Haag. De organisatie, die een en ander ver zorgt, is de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers (B.N.M.O.) Maar zoals gezegd, ook burgerlijke invaliden zijn van harte welkom. Zij kunnen zich opgeven bij de secretaris van het sport- bestuur, de heer H. Booy, Lorentz- kade 52, telefoon 24636. Het bestuur gaat uit van de gedachte: „Een gezonde geest in een gezond lichaam". Juist voor deze mensen is deze gedachte zo belangrijk. Doch hiervoor is geld nodig, veel geld zelfs. Daarom houdt het bestuur zich aanbevolen voor medewerking op elk ter rein: geldelijke bijdragen of steun in natura (bijvoorbeeld sportartikelen). De zaal, die men thans gebruikt, is welwil lend beschikbaar gesteld door de garni- zoens-commandant, de heer Gerth van Wijk. De sportclub van invaliden speelt een fris partijtje handbal. Rechts de instructeurde heer Joh. Kuiper. Foto N. van der Horst Agenda voor Leiden Maandag Lelds Volkshuis, 8 uur: K. en O., „Keu kengeheimen", kookcursus door mevr. D. L. Creyghton—Eldering. Jacobazaal Burcht. 8 uur: afdeling Lei den Dierenbescherming, jaarvergadering. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafen, laatste ronde competitie. Universiteit, 8 uur: dr U. Bahadir Al- kim (Istanbul) over de opgravingen tc Karatepe in 1947—1953. Schouwburg. 8 uur: zesde abonnements voorstelling, Rott. Toneel met De blanke Koningin. Dinsdag Burcht, 5 uur: negende ronde Candida- tentournooi wereldkampioenschap dam- Schouwburg, 8 uur: zesde abonnements voorstelling, Rott. Toneel met De blanke Koningin. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse kunst kring „Voor Allen", Brussels strijkkwar tet Quator Haydn. Prytaneum, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, dr W. Plokker en prof. dr H. van de Waal over beeldende kunst uit psychiatrische klinieken. Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O., Zweed se film „Een zomer-idylle" (Sommerlek). Oegstgeest, bovenzaal Geref. Kerk, 8 uur: A.R. kiesvereniging, prof. dr J. P. A. Mekkes over de centrale staatstaak. Woensdag Gulden Vlies, half 1: Nijverheid en Han del, Koffietafel en rede Tj. S. Visser uit Amsterdam: Drie kwartier stoeien met kegelsneden (vriendelijke wiskunde). Burcht, 4 uur: tiende ronde candidaten- tournooi wereldkampioenschap dammen. Kleine Burcht. 8 uur: Leidse postzegel verzamelaars. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8 half 9: voorlichtingscommissie prijzen Oegstgeest, Irene. 8 uur: De Lekenspe- lers met „Springtij" van Louis Lockefeer. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde Steen- straat la, zeven eeuwen Chinese calligra phic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 104 uur (tot 28 Februari). Lakenhal, 104 uur: werken van leden Ars Aemula Naturae (t.m. 12 Maart). Lakenhal, expositie „Nood" (foto's ,an Martien Coppens), 104 uur (tot 1 Maart). Prentenkabinet, 2-r5 uur: Het landschap In de Noord-Ned. prentkunst (eerste helft 17de eeuw), t.m. 27 Februari. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Provincieforum op 3 Maart Op Woensdag 3 Maart zal in de kleine stadszaal het uitgestelde provincieforum plaats hebben. Deze instructieve avond mondelinge en schriftelijke vragen provinciezaken zullen worden beant woord wordt georganiseerd door de Politieke Jongeren Contact Raad met me dewerking van de Leidse afdelingsbestu- der constructieve partijen. De bedoe- is. belangstelling te wekken voor de politiek in het algemeen en die der pro vincie in het bijzonder, mede met het oog op de naderende Statenverkiezingen. De volgende leden van Provinciale Sta- n van Zuid-Holland zullen in het forum tting nemen: mr S. J. R. de Monchy te 's-Gravenhage (V.V.D.); mr dr P. G. Knib- be te Leiden (A.RJ».); H. van Wouden berg te Leiden (P.v.d.A.); D. van der Kwaak te Leiden (C.H.U.). Ter inleiding zal een korte uiteenzetting worden ge geven over de betekenis der Provinciale Staten. Schriftelijke vragen voor het forum, ver provinciale aangelegenheden, kun- en reeds thans worden ingezonden bij het secretariaat van de P.J.C.R., Grüne- rielaan 25, Oegstgeest. Met nadruk wordt op gewezen, dat deze bijeenkomst niet uitsluitend voor jongeren wordt belegd, jr iedere belangstellende toe gankelijk is. Filmopnamen in Leids museum De Televox-filmproductie zal, ten be hoeve van de binnen- en buitenlandse televisie, tien films maken met een speel- duur van 10 tot 30 minuten. De opnamen van de eerste film zijn zojuist voltooid ln het museum van natuurlijke historie te Leiden. De productie van de imeeste films wordt geleid door de heer C. Die- derik Brouwer te Leiden. Chr. H.B.S. naar K.M.A. De Chr. HBS aan de Ka gerst ra at zal deelnemen aan de Woensdag te houden legerjeugddag in de Kon mil. Academie in Breda. Per bus zullen 47 leerlingen kwart over acht derwaarts gaan. Gouden huwelijk Het echtpaar A. v d Velden-Flander- hljn, Middelstegracht 71, herdenkt Don derdag het feit, dat het vijftig jaar ge leden in ondertrouw ging. De huwelijks voltrekking geschiedde op 9 Maart 1904. Eerste voorjaarsboden rond Leiden In de polders rond Leiden zijn in de afgelopen dagen vele troepen veldleeu weriken waargenomen. Hier en daar zijn ook de eerste vluchten doortrekkende kieviten gezien. Dit zijn de onmiskenbare tekenen, dat het voorjaar op komst is. Ds J. Plomp beroepen te Utrecht Ds J. Plomp te Leiden ontving een be roep van de Geref. Kerk te Utrecht (vaca- ture-ds K. Hart). Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hans, z v E J Teske en C A Holleman; Hendricus J, z v M J Noordervliet en H M C Massaar; Hille- chicna C M, d v H A Wetting en C H van Wel; Adriana, d v A Hogewoning en J van Vliet; Simon, z v S van Oevelen en T M Hoogendoorn; Pieter, z v B Ooms en P E G H Kouwenhoven; Paulus. z v J Devilee en M W v d Blom; Clasina A, d v S Postma en L H Stolcz; Arie E K. z v NC A Pols en M T Habraken. EEN HARTIG AFSCHEID Wat zagen we door de „kier van de deur" Towy en Dully, zoals ze elkaar noemen, nog even aan 't nabomen, onder het genot van een Lexi, over de gezellige tijd in Berlijn. Caviaar en Lexington cigarettes van America s Best Tobaccos hadden ze voor elkaar meegebracht. Geen vuiltje meer aan de lucht, buurman Vooraanstaande figuur in plaatselijke bouwwereld Deze week hoopt in Leiden iemand te jubileren, die in de plaatselijke bouwwereld een grote bekendheid geniet. Het is de heer C. van der Kraan, wonende Maredijk 89a, die Zaterdag zal herdenken, dat hij 25 jaar geleden als hulpopzichter-tekenaar aan de gemeente Leiden werd verbonden. Het jubileum wordt niet Zaterdag, maar Vrijdag gevierd. De heer Van der Kraan is in Oogst- geest geboren. Na de ambachtsschool en de avondschool van Mathesis (zeven jaar) te hebben doorlopen, ging hij privaatles sen volgen voor het diploma opzichter B. N. A. (Bond Ned. Architecten), welke studie hij in 1931 afsloot. Zijn benoeming aan. het stadhuis te Leiden heeft de heer Van der Kraan eigenlijk aan de stadhuisbrand te dan ken. Hoeveel mensen immers waren toen niet nodig om langzamerhand wi orde op zaken te stellen. Men voegde echter aan toe, dat men hem voorlopig drie dagen per week kon gebruiken, omdat het werk na de brand aanvanke lijk te onoverzichtelijk was. De dienst Gemeentewerken was onderge bracht in de oude openbare school aan de Van der Werffstraat. Van genoemde be paling is in de praktijk gelukkig niets terecht gekomen. Toen de heer Van der Kraan op de 27ste Februari in dienst trad, was er genoeg te doen. Tot 1941 is hij verbonden geweest aan de tekenkamer. Eerst werkte hij onder de heer G. S. de Haan, later onder de heer A. Dubbeldam. Vooral aan de heer Dubbeldam heeft hij wat zijn opleiding betreft veel te danken. De heer Van der Kraan was onder meer betrokken bij de verbouwing van het gebouw van Maat schappelijk Hulpbetoon aan de Lammer markt, de bouw van de 55 woningen aan de Os- en Paardenlaan met straataanleg riolering, de aanleg van een gedeel- van de Burggravenlaan, de bouw van het gymnasium aan de Fruinlaan (dat op 8 Januari 1938 werd geopend) en de ver bouwing van Endegeest. In 194! is hij overgegaan naar de af deling 'bouw- en woningtoezicht, waar hfj 1 functie van inspecteur bekleedt. Thans hen technisch ambtenaar A. In 1913 ver wierf hij het diploma betontechnicus P. N. A. (Polytechnisch Bureau Neder land Arnhem). De heer Van der Kraan belast met het controleren van de aanvragen voor bouwvergunningen en Receptie van. Die Leythe Ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan vierde de Leidse roeivereniging Die Leythe Zaterdag feest, 's Middags l een drukbezochte receptie gehou- in het Vlies, waar velen het bestuur hun gelukwensen kwamen aanbieden. De heer J. C. F. Coers, voorzitter de Leidse Sportraad, maakte -bekend, dat de Wifra-wisseJbeker, bestemd voo: persoon of groep van personen, die zich in 1953 het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor de Leidse sport, is toe gekend aan de dames-vier van Leythe, die tijdens de Europese kam pioenschappen van vorig jaar in Kopen hagen de overwinning behaalde. De beker zal op een op 12 Maart te houden bijeenkomst worden uitgereikt. Wel over handigde de heer Coers voorzitter Flim de bij de beker behorende plaquette. Een beker ontving Die Leythe Njord en die is volgens de praeses deze vereniging bestemd voor de Die, Leythe-heer, die dit jaar de beste pres tatie levert. Verder voerden het woord een verte genwoordigster van de L.SM.R.V. De Vliet, wethouder J. C. van Schaik, die vooral de onlangs door Die Leythe ge organiseerde wedstrijden voor middel bare scholen toejuichte en mr Bruyn, voorzitter van de Ned. Roeibond. Na de receptie volgde in intieme kring een roeiers-maalüjd, terwijl de dag werd besloten met een revue in de Burcht. Ds Vergunst deed intrede in Corsica (Amerika) Onze oud-stadgenoot ds A. Vergunst. laatstelijk predikant van de Gereformeer de Gemeente te Zeist, deed dezer dagen zijn intrede in Corsica, South Dakota. Ver. Staten. De bevestiging geschiedde door ds Hegeman., predikant van de Netherlands Reformed Church van Sioux Center. Deze sprak naar aanleiding van Johannes 3 30 en bepaalde de Gemeen te bij de verheerlijking van Christus te genover het eigen ik. In de avonddienst deed ds Vergunst zijn intrede met de tekst Johannes 4 4, de gang van Jezus door Samaria. De dienst, die werd bijge: woond door vele leden van de Neth Reformed Churches van Sioux Center en Rock Valley, stond in het teken van de blijdschap, daar de nieuwe leraar de eerste eigen predikant van de Gemeente ls. De moeder van ds Vergunst. die rret hem naar Amerika is gegaan, kon de beide diensten wegens ziekte niet bij met de controle van de uitvoering van. Zijn werk ligt dus zowel in de stad als op het stadhuis. Buiten de kring van zijn dagelijkse werk ztfn de heer Van der Kraan nog enkele andere functies toevertrouwd. Hij ouderling van de Geref. Kerk, be stuurslid van de vakgroep Gemeente werken van de Ned. Chr. bond van amb tenaren, bestuurslid van de plaatselijke Chr. Film-actie en voorzitter van de korfbalvereniging Pernix. ritssluitingen in onze kleding be grepen. Bij een truidie wij in vroe ger, magerder en dus kouwelijker da gen, droegen, geraakte het vel van onze hals altijd klem tussen de venij nig kleine tandjes van de rits. Ons gekerm was toen spreekwoordelijk. Maar sinds wij vorige week in een inrichting van publiek vermaak (we zeggen lekker niet, waar!) een rits drama hebben meegemaakt, zijn wij voorgoed van het gebruik van deze sluiting genezen. Daar zetelde voor ons een meneer met een uitgebreide rits aan zijn kle ding. Hij wilde deze op een gegeven ogenblik dicht doen, juist toen hij voor een passerende juffrouw moest opstaan. En toen geschiedde het ongeluk. De juffrouw zei: „Hé, ik zit ergens klem". „Ja," zei de meneer: „Uw vest zit klem in mijn rits, maar dat is niet erg, ik trek em zo weer los." De rits deelde dat optimisme niet. De meneer en de wildvreemde juf frouw stonden borst aan borst, hij steeds roder wordend en zij steeds kwader. Natuurlijk kreeg de rits de schuld, maar die trok zich er niets van aan en zo zag de bijna gevulde zaal een trieste aftocht. Gelijk de twee harten van Vondel „hecht aanéén gesmeed" schoven meneer Rits, de geritste juf frouw en mevrouw Rits (voor de goede orde) de rij uit. Op de gang heeft een schaartje redding gebracht. De voorstelling was niet in staat, wij bekennen het eerlijk, de vrolijk heid te overtreffen, die wij, -vóór het rijzen van het doek reeds hadden. Zo zijn wij mensen: zelf doodsbe nauwd voor een rits, maar ons naar lachend als iemand anders er zulke moeilijkheden mee heeft! Gevestigde en vertrokken personen In de week van 15 t/m 20 Februari Te Leiden vestigden sich: J. Ardon, Hugo de Vriesstraat 17; D. Bakker, graniet- en betonwerker, Lage Rijndijk 142; A. C. Barentsen, arts, Rijns- burgerweg 18; L. K. H. van Beek, Heren gracht 100; P. A. Beukeboom, liefdezuster, Zoeterwoudsesingel 34; J. den Boesterd fam., instrumentmaker, Temminckstraat van den Boogaard, metselaar, Koninginnelaan 18; G. Crama en familie, med. analyst, Oosterstraat 27; F. O. van der Dussen, Witte Singel 43; F. W. F.cken- hausen, Rijnsburgerweg 141; J. E. L. van der Geest, Langebrug 55a; E. H. Beekman Gravekamp. Hoge Morsweg 90; A. J. Schipper—Hagoort. Witte Singel 40; H. J. Hazewinkel, matroos II KM. Noordeinde 2a; E. van der Hoeven, juriste, Vondel laan 42; Y. C. van den Hoogen, leerling- verpleegster. Rijnsburgerweg 10; A. Hout- filiaalhouder, Haarlemmerstraat 166; H. Kloosterman, electr. snijbrander, Nic. Beetsstraat 29a; J. Kluit, chef verkoper, Zoeterwoudse Singel 78; C. Matthij: Kreke, Roomburgerweg 8, K. H. Kwee, Zoeterwoudse Singel 81; A. Botermans-de Leeuw, Toussaintkade 7a; P. C. A. Putte, leraar Ned. taal en lettcrk., Witte Singel 10; D. C. P. Roodzant, Rijnsburger weg 50; M. C. Schuurman, Haagweg 16a; M. A. P. Sprong, dienstb., Melch. Treub- laan 57; F. H. Stadler, Boerhaavelaan M. Bavelaar—Stapper, Utrechtse Jaagpad 74; C. G. Struijke. schipper KM, Noord einde 2a; C. H. van Dongen—Thoënes fam., Temminckstraat 1; A. Trapman, s._ geant, VeiUngkade 45; W. F. J. M. Wijting, verpleegster, Johan de Wittstraat 36; A. Zandbergen schrijfmach.-monteur, Coorn- hertstraat 10a. Uit Lelden vertrokken: Wed. M. G. MiddendorpAdriani, var Groeneveldstlchting 3, naar Zeist, Bloe- menheuvellaan 21; L. W. Bakhuizen var den Brink, Rapenburg 40, Straits Settle ments; J. de Beus en fam., Breestraat 114, Monster, Hazelaarplein 3; J. J. F. Blijleven, Oude Rijn 166, Hillegom, Leid- sestraat 155; P. H. Borst, Utrechtse Veer 24, Ter Aar, Langeraarseweg 94; H. W. Bothe, Prinsenstraat 38, Rotterdam, Waal dijk 6a; T. Mooy—Broek en fam., Rijns burgerweg 153, Amersfoort, v. Maerlant- laan 4; P. J. Bijleveld, Jan van Goijen- kade 12, Rotterdam, Stadhoudersplein A. Deierkauf, Sumatrastraat 44a, Boxtel, Prins Hendrikstr. 64; J. Dorleijn fam.. Plantsoen 19. Vlissingen, Wilhel- minastraat 89; H. A. van Dijk, Da Costa- straat 24, Warmond, Heerenweg 131; G. H. Engering, Haagweg 13, Groesbeek, Nijm. baan 31; J. W. C. Felis, Sieboldstraat 22, Utrecht, Paul Krugerstraat 3 bis; C. P. Focke, Dijkstraat 7. Koudekerke (Z.), Huize „Der Boede"; J. W. Goyarts, Zijl singel 73, Nijmegen, Muchterstraat no. 19; M. L. M. Gussenhoven, Oude Rijn 2, Voorburg, Park Leeuwensteijn 7; Wed. M. A. A. Teunlssen Bruggink-Gutjahr, Rijns burgerweg 93, Aarle-Rixtc!, Bro-k C 15; J. H. Gij'jeU, Varkenmarkt 6, Delft, Kloosterkadu 180; G. W. Haffert, Noord einde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5; H. F. Harrt, Rembrandtstraat 4, Breda, Vier- wind>nrtraat 3; E. B. den Hartog, Rijns burger». 10, Alphen aan den Rijn, Ouds- hoornseweg 88; W. Haverkamp en fam.. Potgieterlaan 20a, 's-Gravenhage, Nieuwe Haven 484; E. J. Hekking, Breestraat 29, 's-Gravenhage. Thorbeckelaan 136; W. F. M. Heuvel. Rijnsburgerweg 10, 's-Graven hage, E. Staasstraat 40; A. Heyl, Rapen burg 24, 's-Gravenhage, Moer weg 237; P. J. A. Hosman. Breestraat 111, Amsterdam, Nassaukade 322 II; G. M. van Huet, Rijns burgerweg 10, Amsterdam, Middenweg 161; P. A. Janssen, Zoeterwoudse Singel 34, Blokker. Gr. Postweg 73 B; J. Jonk mans en fam., Fagelstraat 4, Bussum, Gr. Hertoginnelaan 9; K. J. Knoppert, Atjeh- straat 25, Sassenheim, Hoofdstraat 309; J. J. van Leeuwen, Rijnsburgerweg No. 191, Voorburg, Effathalaan 33; B. S. Lim, Rijnsburgerweg 56, 's-Gravenhage, Van Merlenstraat 102; A. W. Linnenbank. Haagweg 47, 's-Gravenhage, Jacob van Campenplein 71; G. J. Lut, Breestraat 156, Alkmaar, Breedstraat 4—6; C. Martijn, Zoeterwoudse Singel 52, Oegstgeest, En- degeesterstraatweg 5; Wed. M. C. Bronk- horst—Mieg, Hogewoerd 90. Heemstede, Schouwbroekerstraat 4; M. H. Muyselaar, Uitegstegr. 107a, 's-Gravenhage, Vrees- wijkstraat 105; A. P. G. Oudshoorn, Zoe terwoudse Singel 95, 's-Gravenhage, Kor- tenbos 142; M. C. Paddenburg, Haarlem merstraat 170, Nieuw-Zeeland; M. M. J. Pollmann. Hoogstraat 3, Nieuw-Zeeland; H. van Rhijn, Heerengracht 102, 's-Gra- venhage, Hemsterhuisstraat 176A; A. A. Rodenburg, Lorentzkade 23, Zoelerwoude, Hoge Rijndijk 110; I. Rouw. Witte Singel 27, Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 44; N. P. Sanderse, Lijsterstraat 4, Rot terdam. Bergselaan 258b; C. A. v. d. Sloot Lijsterstraat 4. Rotterdam. Bergseln 258b; M. Storm. Hugo de Vriesstraat 28, Delft, Phoenixstraat 39; Wed. L. M. Gutjahr— Straman en fam., Rijnsburgerweg 93, Rhe- den (Gld.), Heemskerklaan 35; A. W. Tho- len en fam., Tib. Siegenb.straat 6. Win schoten, Oudewerfslaan 34; H. Timmer man, Declmastraat 11. Oegstgeest, War- monderweg 80; H. S. Wilmar, Witte Sin- ■Gravenhage, Ruychrocklaan 143; A. P. van WUck, HoogL Kerkgracht 17, Breda, Burg. Kerstenslaan 7. Kierkegaard en de Kerk van heden Ds Henri Hatzfeld, studentenpredikant ,n de universiteit te Straatsburg, hield Vrijdagavond in de Waalse bibliotheek een referaat over het onderwerp „Kier kegaard en de Kerk van heden". Spreker toonde aan, dat Kierkegaard bet ln zijn tijd heeft aangedurfd, de Deense Kerk wakker te schudden. Ds Hatzfeld verhul de echter geenszins de negatieve elemen ten ln de gedachten van Kierkegaard, noch dienst beperktheden. In Kierkegaard zag spr. echter de harts tochtelijke zoeker naar waarheid, de Christen die niet ophoudt te zien naar Jezus Christus. Hij heeft gezocht naar een grotere liefde en nog heden ten dace, aldus spr.. kan de Kerk hervinden wat haar ontbreekt: de zin van haar actuele verantwoordelijkheid. Ds Chr. Cabanls, Waals predikant te Leiden, sprak een dankwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3