Donkere bladzijde uit de geschiedenis van de arbeid Het lijden van de kinderen in de „fabiykstad" Leiden Prof. E. Gorter, 72 jaar oud, overleden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 Een onprettig rapport over de Sleutelstad IN ONZE TIJD, nu de sociale wetten een beschermende muur vormen, met name om de kinderen, kunnen wij ons niet indenken, hoe schrik kelijk de misstanden waren, die nog geen eeuw geleden op het gebied van de kinderarbeid heersten. Een duidelijk beeld van de toestand geeft een rapport, dat in 1860 door de hoofdingenieur voor het stoomwezen aan de betrokken minister werd uitgebracht. De rapporteur begint met „de fabrykstad Leiden, omdat die stad om de verregaande overdrijving van de duur van den werktijd, de meeste aandacht verdient." Dit gedeelte van het rapport laten wij hier volgen. In Leiden wordt bij het aannemen van kinderen in de fabryken in het geheel t gevraagd, noch welken ouderdom zij bereikt hebben, noch of zij lezen of schrijven kunnen, noch of zij een bewijs den geneesheer hebben of hunne ligchamelijke gesteldheid voldoende is, het werk te kunnen uithouden. Het gevolg daarvan is, dat zij dikwijls door het winstbejag der ouders op een zeer jeugdigen leeftijd van 8, 9 10 jaren op de fabryken worden aangenomen, waar van veele noch lezen, schrijven of reke nen kunnen en soms een ziekelijke lig- chaamsgesteldheid bezitten. Die arme kin deren worden dan verpligt om dikwerf 14 of 15 uren, de schofttijd nog niet mede- gerekend, en meesttijds in bedompte of slecht geventileerde lokalen te moeten werken, en dat veeltijds zonder genoeg- m gezond voedsel te verkrijgen. Het gevolg daarvan is dan ook, dat veele van die kleinen op vroegen leeftijd sterven of geen hoogen ouderdom bereiken; de overigen worden zoowel naar ziel als r ligchaam slecht ontwikkelde men- schen, welke zelden een ouderdom van 50 jaren bereiken. weet wel, dat sommige fabrykanten daarop een gunstige uitzondering maken naar het schoolgaan vragen en de kin deren in de gelegenheid stellen van 1 tot ren de school te bezoeken, maar als zij niet lezen of schrijven kunnen, dan worden zij om die reden op dat uur op de openbare scholen niet toegelaten. Ech ter heeft de Diaconie in 1858 een school daartoe ingerigt, alwaar voor de kinderen van 1 tot 2 uren gelegenheid is om op 6chool te komen. Ik behoef Uwe Excel lentie niet op te merken, dat In de schoft tijd van 1 tot 2 uren, waarin die kleinen moeten eten, weinig lust overblijft om in dien tusschentijd te leeren, zoodat men zulks als van geene beteekenis kan aan merken. Nachtarbeid Ofschoon er Zondags in het algemeen niet gewerkt wordt, doet men het toch dikwerf als het druk is des Zaturdags nachts. Daarbij komt, dat de jongens n meisjes doorgaans door elkander HANDTEKENING EN KRUISJE Nu en dan gebeurt liet op het Leids postkantoor of- op één der agentschappen, dat de be ambte achter het loket aan een „klant" een merkwaardig ver zoek doet: „Och, zet u even uw handtekening, dan kan ik dit bedrag uitbetalen". De aange sprokene kijkt dan verrast op: hij denkt héél even een goede dag te hebben. Doch de bedoe ling is niet, dat het bedrag aan hém wordt uitbetaald, maar aan de oude man of vrouw naast hem vóór het loket. Daar in zit juist het merkwaardige De man of de vrouw, die het bedragje zo gelukkig incasseert, is een levend teken van de wantoestanden, die de vorige eeuw in Leiden heersten. Hij of zij heeft nooit lezen en schrij ven geleerd. (Waarom niet, dat kunt u lezen in bijgaand artikel van de heer R. Zuidema te Goes, in vroegere jaren redac teur van ons blad). De Leidse analphabeet kan volstaan met een kruisje te zetten. En iemand, die er niets mee te maken heeft,moet z'n hand tekening plaatsen, wil de P.T.T. het geld kunnen uitbetalen. In Leiden, de universiteitsstad sinds eeuwen, anno 1954. ken hetgeen de natuurdriften zeer vroeg opwekt; zelfs is bij sommigen No. 100 niet eens afzonderlijk. De vrije tijd wordt doorgaans misbruikt. De viering van den Zondag verwaarloosd en hett misbruik van sterken drank, een bron van alle ondeug den werkt zeer nadeelig en bevordert mede een te vroege ontwikkeling van ge slachtsdrift. Er zijn wel verschillende fa brykanten, die meer afdoende verande ringen zouden wenschen en ook daarstel- len; doch zij bekennen dat zulks niet doenlijk is. tenzij daartoe alle fabrykan ten door bepaalde verordeningen verpligt worden. Uit een onderzoek onlangs inge steld blijkt het, dat er te Leiden 26 kinderen beneden dë 10 jaren en 124 kinderen van 10 tot en met 13 en 182 kinderen van 13 tot en met 16 jaren in die fabryken werken op een normaal getal van 1828 arbeiders; dit geeft dus 8 procent kinderen onder de 14 jaren en 10 procent van 14 tot 16 jaren. In die fabryken wordt des zomers doorgaans gewerkt van des morgens 5 a 6 ure tot des avonds 9 ure, dit is 15 uren daags, met tus schenpoosing van 's morgens een half uur, 's middags 1 Vz uur en des avonds een half uur. Des winters van des morgens 7 a 8 ure tot des avonds 10 ure. Niet zelden wordt er overwerk verrigt door kinderen vooral gedurende de genaamde schofturen, door alle arbeiders dikwerf tot middernacht en sommigei ook van des Zaturlags tot des Zondegs- morgens ten 6 ure, zoodat er dan 24 urer achtereen wordt gearbeid met slechts 312 uur tussenpoosing. De stoommachine drijft hun bij hunne afdeeling voort, verzuimen zij. dan valt dit onmiddellijk in het oog. Zij worden dan of berispt, niet zelden gekastijd, in hun loon gekort en bij herhaling wegge jaagd; zoo gaat het in de werkzalen; in 'net huisgezin bij de ouders gaat het niet veel beter, vooral als van het loon is soort van arbeid is doorgaans ln manufactuurfabryken niet zwaar, door gaans wordt het werk staande verrigt of bij ene beweging van 2 tot 4 El; er heeft nimmer afwisseling plaats, altdij eentoo- nig. Het loon wordt doorgaans berekend de uren arbeids, zoodat d i e werk plaatsen door de ouders worden uitge kozen. waar de kinderen het meeste kun nen arbeiden. Van de kinderen van 6 tot 9 jaar ver zuimen 30 procent de school; van die van 9 tot 14 verzuimen 50 procent. Oe kinde zijn dikwerf ziek tengevolge van de afmattende en langdurige arbeid; de was dom gaat daarom ook zeer traag voort. In Leiden waren van de dienstpligtigen voor de Nationale Militie van 1850 tot en met 1859, 3636 opgeroepen, 1366 te klein en 422 ongeschikt voor de dienst, alzoo ongeveer 50 procent onbruikbaar. De vatbaarheid voor bijzondere lig- chaamsgebreken openbaart zich spoedig. Zij vermageren door langdurige arbeid en door slechte voeding. Zij worden krachteloos, vandaar de vroege sterfte, meestal door borstaandoeningen en uit- teerende ziekten. Het onderwijs dat het kind van 6 tot 8 jaren heeft genoten, wordt door den arbeid geheel vergeten. Voorziening De rapporteur besluit zijn beschouwin gen. met de minister te adviseren, ver schillende wettelijke maatregelen te ne men, daar. zegt hij, deze toestand on houdbaar is en dringend voorziening ver eist. Hij dringt er verder op aan, een in specteur met het toezicht te belasten. Voor zooverre mij bekend, zegt hij, zou de ik Uwe Excellentie geen beter persoon hiervoor kunnen aanwijzen als den heer H. Zaalberg, thans grossier in manu facturen te Leiden, welke Heer sinds 13 jaren bij de Diaconie van Leiden ge toond heeft alleszints met het armwezen bekend te zijn en nog onlangs rapporteur was van de Commissie van de Maat schappij van Nijverheid betreffende de toestand der kinderen in de fabryken, waarvan het rapport tengevolge heeft ge had, dat op de vergadering van de Maat schappij van Nijverheid te Arnhem een parig besloten is zich tot de Regering te wenden met het verzoek om verordenin gen daartestellen op het werken van kin deren in Fabryken. Door ergerlijke misstanden als hier ge tekend heeft de Leidse fabrieksbevolking veel geleden. Droevig waren de gevolgen voor de verarmde en ontredderde gezin nen. Wij kunnen het dan ook zien als een niet te schatten voorrecht, dat mede dank zij de doorwerking van de Christe lijk sociale beginselen en de opkomst en de ontwikkeling van de vakorganisatie aan dergelijke onterende misstanden een einde is gekomen. R. Zuidema GRONDLEGGER VAN ALLE LEIDSE CONSULT AT1EBUREAUX Gisteren is op 72-jarige leeftijd te Leiden overleden prof. dr E. Gorter, oud-hoogleraar in de kindergeneeskunde te Leiden. De crematie van het stoffelijk overschot vindt Maandag te Westerveld plaats na aankomst van de trein van 14.01 uur. Het is moeilijk in kort bestek de betekenis van prof. Gorter weer te geven. Men kan slechts oppervlakkig zijn betekenis voor de wetenschap schetsen. Aan grote wetenschappelijke kennis paarde hij een scherp klinisch vernuft en een grote liefde voor he» kind. Gorter dert °P Maandag 1 Maart maakte naam als geleerde, als clinicus en als weldoener ten bate van het zieke kind. Agenda voor Leiden Donderdag Turk, 8 uur: Vereniging Koninginne dag, jaarvergadering met feest zilveren lubileum. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie-Or kest, zevende abonnementsconcert o.l.v. Paul Hupperts, solist Theo Olof. viool. Schouwburg, half 8: Litteris Sacrum met ..De Patriot" van Alfred Neumann. Gulden Vlies, 8 uur: Expogé, film „Sterk in de storm". Kaasmarkt 1. 8 uur: Geref. schoolver eniging, buitengewone algemene leden vergadering. Hotel Centraal. 8 uur: Ned. Handels reizigersvereniging. VrUdag Federatiehuis Gerecht 10. O., sociologische cursus va van Heek over: De vereenzaamde derne mens en zijn toekomstverwach tingen. Waalse bibliotheek. Pieterskerkhof, 8 uur: ds Henri Hatzfeld uit Straatsburg over: Kierkegaard et l'Eglise d'aujourd' hui. Rehoboth. 8 uur: Centrale A.R. kiesver eniging. prof dr J. J. de Jong (V.U.) over: Christelijke politiek in Europa. Prediker, half 8 afdeling Leiden Chr. houtbewerkersbond, 37ste jaarfeestver gadering. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond per soneel Zaalberg. Koor Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avond gebed. Zaterdag Volkshuis, 4 uur: dr A. J. Ch. Haex over: De vorderingen in de geneeskunde van de laatste tijd. Gulden Vlies, 3-4 uur: Leidse roei- en zeilvereniging „Die Leythe", receptie 40- jarig jubileum (6 uur: feestmaaltijd in het Vlies, half 9: revue in de Burcht) Café Zuid, Herenstraat 43, 35 uur: vereniging „Hengelsport", receptie gou den jubileum. Schouwburg, half 8: Litteris Sacrum met „De Patriot" van Alfred Neumann. Marekerk, 7 uur: bijzondere kerkdienst, dr P L. Schoonheim over: Strijd, waarheid, koorzang Halleluja, mevrouw T. Stenz-Leening. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde Steen straat la. zeven eeuwen Ghinese calligra phic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 104 uur (tot 28 Februari). Lakenhal, 104 uur: werken van leden Ars Aemula Naturae (t.m. 12 Maart). Lakenhal, expositie „Nood" (foto's van Martien Coppens), 104 uur (tot 1 Maart). Prentenkabinet, 2—5 uur: Het landschap ln de Noord-Ned. prentkunst (eerste helft 17de eeuw), t.m. 27 Februari. L 1 s s e, Bloemlust-hallen, 922 uur: grote jubileumtentoonstelling (t.m. Zater dag). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. tel. 21313 Leidenaar met auto in sloot na overval De politie te Made (NB.) heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag twee mannen aangehouden, die er van worden verdacht. Dinsdagavond op de kassier van de Madese boerenleenbank een mislukte overval te hebben gepleegd Het zijn een 29-jarige Leidenaar en een 55-jarige Rot terdammer. De mannen, die. zoals giste ren als gemeld is. met een auto waren ge vlucht. zijn met hun wagen even buiten Made met grote snelheid uit de bocht gevlogen en in een sloot terecht gekomen. Daarbij werd het voertuig ernstig bescha digd. terwijl de mannen bloedende won den aan het hoofd opliepen. Zij wisten uit de auto te komen, maar toen zij ge- straat liepen, heeft Raad van Leiden De gemeenteraad van Lelden verga- Evert Gorter werd op 19 Februari 1881 te Utrecht, waar zijn vader arts was, ge boren. Hij doorliep het gymnasium te Arnhem en studeerde te Leiden medicijn In 1905 deed hij zijn arts-examen, twee jaar later te promoveren op een proefschrift, getiteld: „Verschillende typen tuberkelbacillen en de wegen der tu berculeuze infectie". In Parijs, aan het Metschnikoff-laboratorium van het Insti tuut Pasteur en in het Höpital des en- fants malades, bekwaamde hij zich verder de enorme taak, die hem te wachten stond. Hierna keerde hij naar Leiden te rug. Van 1906—1909 was hij als assistent bonden aan de kliniek voor inwendige ge neeskunde van professor Nolen. In 1916 werd dr Gorter lector in de kindergenee: kunde, waarna in 1923 zijn benoeming tot hoogleraar in deze wetenschap volgde. Gorter de geleerde Zijn bijzondere belangstelling ging uit naar het onderzoek van de monomolecu- laire lagen van eiwitten. Een zuiver che mische aangelegenheid dus. Hij was het ook, die de nadruk legde op het belang de chemie ten opzichte van het w de stofwisseling. Hij bracht de syn these tot stand tussen clinische paediatrie chemie. En hierdoor kwam hij steeds dichter bij de kernproblemen van zijn vak Dat deze grondlegger van de moderne paediatrie zijn kennis niet binnen de van zijn kliniek hield moge blijken uit de vele artikelen, die hij in Neder landse, Zwitserse, Franse en Italiaanse vakbladen schreef. Van de meeste was hij zelfs redacteur. Ook zijn boeken verwier- alom grote bekendheid: „Voeding van de gezonde en zieke zuigelingen", „Kin dergeneeskunde" en „Kinderverpleging", welk laatste werk het leerboek voor ver pleegsters is geworden. Gorter de clinicus Drie vrienden van dr Gorter stelden de kindergeneeskundige in 1916 een som gelds ter hand voor de aankoop en de ver bouwing van een huis in de toenmalige Boerhaavestraat (thans Eerste Binnen vestgracht), om hierin een speciale afde- voor de kindergeneeskunde op te richten. Zoals men weet, was deze tak van etenschap nog geen apart vak. Zij was ndergebracht bij de inwendige geni de. Dit is Gorter's grootste verdienste: der de meest ongunstige omstandigheden verrichtte hij in dat kleine huis in die .malle straat zijn baanbrekend werk. „En toen", zo schrijft een zijner leerlingen, ,op latere leeftijd de levenskracht hem chier ontnomen werd, wist hij door evensmoed zijn arbeid voort te ten". Als de tijd hem gelegenheid gaf, in Den Haag, om de regering wakker maken voor het belang van zijn arbeid, Steeds weer hamerde hij daar op hetzelf- ambeeld: „Geef mij steun! Geef mij il financiële steun!" Colijn De Visser brachten een bezoek aan kliniek. De Rockefeller Foundation stelde sommen gelds beschikbaar. En lang zamerhand kon de geleerde zijn vleugelen eder uitslaan. In 1927 betrok hij zijn euwe, ruime en lichte kliniek op het Boerhaavecomplex. De eerste afdeling, die daar in gebruik werd genomen. Bij al zijn arbeid stond bij Gorter de patiënt, het kind, vooraan. Hij werkte alleen met reageerbuisjes, doch in de allereerste plaats bij het ziekbed var kind. En in zijn researchwerk prevaleer- het belang van de hem toevertrouwde patiëntjes. Organisator Naast zijn veelzijdige arbeid, zag pro fessor Gorter bovendien kans zijn orga- orische talenten te ontplooien. Instituut voor Praeventieve Geneeskunde n schepping van zijn geest. Hij is de grondlegger van alle consultatiebureaux Leiden en ook van een van Leidens oudste ziekenfondsen. Dat zijn werk tot ver over de grenzen waardering vond, moge blijken uit de dat hem de leerstoel in de kinder geneeskunde te Gent werd aangeboden, dat de Sorbonne hem tot ere-doctor he mde en dat hij het lidmaatschap ver- irf van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Naar de Andestoppen Drs T. de Booy heeft gisteravond voor K. en O. in de foyer ven de Stadsgehoor zaal een lezing gehouden over de toppen van het Andesgebergte. Hij illustreerde deze lezing met een boeiende film. Aan gezien drs De Booy enkele weken ge leden voor de vereniging „Oost en West" dezelfde lezing heeft gehouden, volstaan wij nu met deze korte vermelding. het politiebureau S. G. P. hield openbare vergadering De afdeling Leiden van de S G P. hield gisteravond in Rehoboth een openbare vergadering onder leiding van de voor zitter de heer N. Weeda. De heer K. Chr. Hoekstein te Rijswijk sprak over het on derwerp ..Heilzame verstoring van een heilloze handel" en ging eerst aan de hand van Johannes 2 nader in op de tem pelreiniging. Hierna zei spr: „Wij zyn het, die in de voorhof handel bedrijven; dit is een afschuwelijk feit". Spr. wekte de aanwezigen op, navol gers van Christus te zijn. De mens moet Zichzelf onderzoeken en bannen, wat géén waarde heeft voor de eeuwigheid. De laatste tempelreiniging zal niet met touw tjes worden voltrokken, maar met onuit- blusselijk vuur. Het lichaam moet een tempel zyn van de Heilige Geest, maar de mens grijpt naar allerlei middelen, die hem niet toe komen. In dit verband noemde de heer Hoekstein de vaccinatie. Nadat hij ook het gezin en de landspolitiek tempels had genoemd, wekte «spr. de aanwezigen op. niet alleen hoorders, maar ook daders van het Woord te zijn. Tot slot gaf de heer Hoekstein een uitvoerige beschou wing over het beginselprogram van de S.G.P. rtcvt is 'm> Zo n ROXY houdt je Iris achter het stuur. En ze zijn lekkerder dan ooit nu ze labriekvers uit die F. S. packs komen. Geen wonder dat iedereen zegt: Ir W. J. Burgersdijk volgende week tachtig jaar VOORAANSTAANDE FIGUUR N.Z.H.-KRINGEN IN Volgende week Dinsdag hoopt ir W. J. Burgersdijk, die in de kringen van de N.Z.H. een vooraanstaande positie heeft ingenomen, tachtig jaar te worden. Op verzoek van de heer Burgersdijk vermelden wij, dat hi) zijn verjaardag wegens fumilie-omsUwdigheden in stilte wenst te vieren. Op 23 Februari 1874 wend1 ir Burgers- ijk te Deventer geboren'. Hij doorliep in rijm 'geboorteplaats de H.B-S. en was reeds op 22-jarige leeftijd' civiel ingenieur. In werd hij 'benoemdJ tot assistent bij de polytechnische school te Delft en twee jaar later vertrok bij naar Den Bosch. Later trad bij in dienst bij de R-T.M. oor de aanileg van tramlijnen op de ZuidboWandse eilanden. Hij was vervol gens uitvoerend ingenieur bij de aanleg van de Z.H ES. en ging-m-i907 als inge nieur in dienst van de gemeente Utrecht, I in welke plaats hij enige bruggen bouwde. Leids amateuriestival Kwartet toneelwerken van zeer uiteenlopend gehalte De schaarse bezoekers van het Leids amateurfestival hebben gisteravond in de schouwburg een kwartet toneelwerken voorgezet gekregen van sterk uiteenlopend gehalte. Het best waren nog de vertaalde stukken; wat men van eigen bodem had uitgezocht kon zelfs de toets van een zachte critiek niet doorstaan, het spelpeil dan nog buiten beschouwing gelaten. Het eerst kwam voor het voetlicht de toneelvereniging Door Oefening Beter met Het Apenklauwtje, een als thriller be doeld in drie taferelen uitsgesponnen werkje van W. W. Jacobs. De goede heer Jacobs heeft blijkbaar wel eens naar to neel gekeken, maar er toch niet bar veel van opgestoken. Het op zichzelf niet on aardig gegeven verzandde in een zielloze en van alle fantasie verstoken melo-dra- matische „samenspraak", die het mis schien hier en daar ten plattelande nog wel zou doen, maar ln een stad als Leiden zeker niet meer. Jammer, dat op het fes tival ideaal altijd sterker is dan bruut wapen geweld. Ferguson is daar uitermate in ge slaagd. Van eigen bodem was weer de keus van Ons Toneel, Zo'n Snaak, van Gré van Gameren. Ook hier kan ons oordeel helaas niet gunstig zijn. De schrijfster heeft met weinig kunst en veel vliegwerk een in trige in elkaar getimmerd, die het moet hebben van humoristisch bedoelde situa ties in een alle geest en esprit missende dialoog. Meer woorden zullen we hier aan maar niet wijden. Van uitstekend gehalte was Eindelijk dergelijk stuk werd opgevoerd.iets om over te praten, een geestige en Vermaak bracht een werk van Jcter vanPhillp°tts. Hiér weer een prach- F. A. Ferguson. Cempbell ol Kümohr. een|»8 voorbeeld van Engelse aellspol. met episode uit de Ierse vrijheidsstrijd. Dit buitengewoon sterk geschreven werk is •igenlijk tijdloos. Het beoogt gestalte te geven aan de door alle tijden heen gel dende waarheid, dat een vast verankerd Vereniging voor paedagogieJr Dr Vedder over moeilijkheden in de kleuterleeftijd Voor de afdeling Leiden van de vereniging voor paedagogiek sprak gis teren in het Gulden Vlies dr A. Vedder, psychiater te Haarlem, over de le vensmoeilijkheden, die ontstaan in de kleuterleeftijd. In het begin van zijn causerie betoogde dr Vedder, dat de periode van de kleuterleeftijd van groot belang is voor het kind, omdat het dan kennis maakt met een levens problematiek, die beslissend werkt voor zijn verdere ontwikkeling. de vraag, of Freud gelijk heeft met dit alles in het sexuele vlak te trekken. Er Prof. dr E. Gorter kunde. De regering deelde mede, dat het Rijk de exploitatie van deze afdeling voor zijn rekening zou nemen en dat een lecto raat voor kindergeneeskunde zou worden ingesteld. In dat kleine, oude, onaanzienlijke en weinig doelmatige huis nu begon dr Gor ter met zijn kinderkliniek. Hier woekerde hij met zijn uitzonderlijke talenten en leidde hij vele artsen op in deze speciale wetenschap. In dit gebouwtje begon hij z;jn studie in de zuigelingen-hygiène en voedingsstoornissen en legde hij de basis voor de tegenwoordige kindergeneeskun- Zeer ln het bijzonder behandelde spr. de periode, die Freud de oedipale fase heeft genoemd. De situatie, waarin Oedipus, een figuur uit de Griekse mytho logie. zich heeft bevonden, herhaalt zich in het leven van elk mens. Het liefdes object van het kind is de moeder. Op latere leeftijd komt daar niets bij, de aan trekkingskracht van het andere geslacht. De jongen hecht zich aan de moeder, het meisje meer aan de vader. Het is zeer gewenst, dat de aggressie van de zoon ten opzichte van de vader naar bui ten komt, dat deze niet wordt verdron gen. Als het huwelijksleven goed is en de ouders de juiste instelling hebben tegenover hun kinderen, zal de oedipale fase zonder stoornis verlopen. Wanneer de gevoelsbanden van het kind niet op de juiste wijze worden op gelost. zal het in zijn later leven grote moeilijkheden ondervinden. Al is hij nog zo ontwikkeld, deze mens zal toch onvol wassen blijven, aldus spr. Hij zal het stempel blijven dragen van het kinder lijke. Ook in het huwelijk zal zo'n mens niet gelukkig worden, omdat de man het moe derlijke zal blijven zoeken in zijn vrouw; en de vrouw het vaderlijke in haar man. Zij kunnen geen goede opvoeders zijn en kweken neurotische kinderen. Spreker besloot mei de behandeling van zijn tal van factoren door bij het kind een gevoel van onveilig heid wordt gewekt, zodat het tot een der ouders om bescherming wordt gedreven. Dan ontstaat een te sterke vader- of moederbinding. De avond werd geleid door de heer H. A. Vriend, die in zijn openingswoord de verheugende groei van het ledental LISSE Vrouwenavond Ons Belang Gisteravond heeft de Prot coöperatieve verbruiksvereniging en bakkerij Ons Be lang een vrouwenavond gehouden, waar voor de belangstelling groot was. De heer B. van der Linden opende. De winkelchef. de heer A. van Aalst, sprak een propa gandistisch woord, en verder was er een programma van muziek, declamatie en voordracht. Ouderavond Morgenavond wordt in de Geref. school aan dc Schoolstraat de jaarlijkse ouder avond gehouden Mej dr Cramer hoopt een inleiding te houden. verrassend goed gevonden ontknoping. Opvoerster was de toneelvereniging De Speelgroep. We hebben gemeend niet kleurloos te oeten zijn ten aanzien van de keuze. Te jner tijd zal de jury een oordeel vellen Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes M C zn v C An- nard en E A l'Ami; Lenie dr v P A Schouls en W Rasser; Alida C M dr v J d Poel en T E v d Geest; Ronald E M G Moojen en T Agerbeek; Hen- drika A C dr v H A C de Koning en O Tegelaar. GEHUWD: C Meijers en J. Karreman; M de Ridder en C Leugering; J P van Zegveld en T C Schaap; T Versteeg en C J Boom. OVERLEDEN: W van der Linden, man, 66 jr; A M C Bergmann, wed van Van Schreven, 73 jr. In 1909 begon ir Rungersdijlk zij-n loop baan bij de NZ.HV-M. Gedurende 32 jaar gaf hij can deze onderneming zijn beste krachten. Hij ontwierp onder meer het in 1931 gebouwde hoofdkantoor aan de LeidBohevaarit en de tweelmigrijtuigen, dlie rijden op de lijn Den Haag-Katwijk- Noondwijik. Op 1 September 1941 werd' de heer Burgersdiijik gepensionneerd. Hij is thans nog commissaris. Voor zijn verdiensten werd de heer Burgersdijk benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. In verschillen de organisaties en instellingen iheeft hij werkzaam aandeel gehad. Ondanks zijn hoge leeftijd) beoefent hij nog ver scheidene takken van sport. Meisje geied Vanmorgen omstreeks elf uur viel het zevenjarige meisje Marija Heymans ter hoogte van de Bostelbrug in de Rijn. De 19-jarige scholier J. van der Luijt uit Oegstgeest bedacht zich geen ogenblik, sprong gekleed te water en wist het meisje, dat al naar het midden dreef, redden. Het meisje werd naar de ouder lijke woning in de Warmonderstraat voerd. Filmavond Tuinbouw en plantkunde In de filmzaal van de rijksuniversiteit gaf de afdeling Leiden van de Konink lijke Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde voor haar leden en genodigden een filmavond, waarvoor veel belangstelling bestond. De heer J. Jonker, voorzitter van de afdeling Leiden, opende de avond met een woord van welkom en gaf in het kort het dpel van de maatschappij weer. Het be langrijkste streven van de maatschappij is vaklieden en liefhebbers tot elkaar te brengen en de waarde van planten en bloemen te Ieren kennen. Het programma werd geopend met „Bloemenavontuur in Holland", een kleu renfilm, die werd vervaardigd in opdracht van de vakgroep van bloemisten. Deze film toont aan, welke belangrijke rol de bloemen in het Nederlandse leven spelen, zowel in de stad als op het land. Hierna werd de bedrijfsfilm van de nationale levensverzekeringbank „Sterk in de Storm" gedraaid. De winnaars van de Kerstshow, die in December van het vorige jaar was ge houden, ontvingen uit handen van de heer jTonker de door hen behaalde prijzen. De namen van de gelukkigen vermeldden wij reeds in ons verslag over de tentoonstel ling van deze Kerststukken. Na de pauze werd het filmprogramma vervolgd met de kleurenfilms „Wereld- tuin", „Schaapherder In Arizona" en „Kleur". Pensioen bij de N.Z.H. Op Maandag 1 Maart hoopt de heer R. J. Isselnian, conducteur bjj de N.Z.H. te Leiden, de dienst te verlaten wegens het bereiken van de -pensioengerechtigde leeftijd. De heer Isselman, die al jaren als conducteur op de stadstram dienst doet, is bij het trammend publiek van Leiden geen ombekende. Accelerando gat uitvoering in kleine zaal Toelichting van dirigent bij elk nummer Onze waardering voor de mondaccor- deonisten van de vereniging Accelerando, die gisteravond in de kleine zaal van stadsgehoorzaal een uitvoering gaven, verstevigd door de verhoogde kwaliteit van de muziek. De vereniging is op 1 November 1952 opgericht (of heropge richt en zal het daarna eerst wel moei lijk hebben gehad. Het bespelen van eer mondaccordeon is lang niet zo gemakke lijk als het wel lijkt; de mogelijkheden van het instrument zijn vrij beperkt wil men zestien instrumenten zuiver gelijk bespelen, dan komt er vel wat vi Het is vooral aan de dirigent, de hi J. Scheffers, te danken, dat de instru mentalisten van Accelerando in hun tech nische en muzikale vorderingen weer zo'i flinke stap hebben gedaan. Bij de samen stelling en instudering van 't programma had de dirigent het zijn leerlingen niet gemakkelijk gemaakt, maar hieraan moet terstond worden toegevoegd dat zij zelf het er ook niet bij hebben laten zitten. De club kon gisteravond dus goed voor de dag komen en de aandacht van de be langstellenden getuigde van waardering. Aan het concert ging een toespraakje van voorzitter G. Boswinkel vooraf. Hij bracht hulde aan de heer Scheffers Haagse rechtbank Sassenheimse melkslijter won kort geding De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort ge ding tussen de melkslijter J. Drost te Sassenheim en de zogenaamde Melksane- ring Bollenstreek. De melkslijtér Drost ondertekende in 1952 de saneringsover eenkomst. maar stelde zich direct daarna op het standpunt, dat hij toch de melk handel wilde blijven uitoefenen. Als bij zonder argument voerde hij aan. dat hij het contract onder bedreiging had onder tekend. Zijn bedrijf zou bij weigering worden droog gelegd en de melkstandaar- disatiebedrijveri zouden hem niet meer Mr J. van der Plas. de advocaat van de heer Drost, werd in het gelijk gesteld. De president overwoog, dat er geen enkele ~3 is om thans in kort geding de gevraagde voorzieningen toe te wijzen of te treffen en wel op grond van de navol- cende punten. Ten eerste heeft de heer Drost zich reeds anderhalf jaar niet aan het contract gestoord, ten tweede is in verband daarmee nooit enige druk op hem uitgeoefend en ten derde is deze overeenkomst in strijd met dc zoede orde en de openbare zeden. De president stelde zich op het standpunt, dat in deze zaak de beslissing van de minister of van de gewone rechtbank maar moest worden afgewacht. Deze zaak heeft in het algemeen en in de Bollenstreek in het bijzonder zeer de aandacht getrokken. Vele adhaesiebetui- gingen komen bij de heer Drost en diens advocaat binnen. In verband met het verzoek aan de minister tot ontbinding van de saneringsovereenkomst is de CCD een zeer uitvoerig onderzoek begonnen naar de gedragingen van de melkslljters. Zoals men weet. was de saneringscom missie het kort geding tegen dc heer Drost begonnen om hem te doen veroor delen tot betaling van een dwangsom van f 25 per klant, die hij buiten zijn wijk bediende. de wijze, waarop die zijn gewichtige functie vervult. We hebben u leren ken nen als een goed leermeester. Onder uw leiding zijn we al aardig gevorderd, zei de heer Boswinkel. Namens de club werd de heer Scheffers een dirigeerstokje aangeboden. Hij toonde zich voor deze geste zeer erkentelijk. Het stokje zij een symbool van Accelerando's crescendo. Vermelden wij nog, dat de heer Schef fers bij elk nummer van het programma de luisteraars een korle toelichting gaf. Zodoende werd de zaal direct bij de mu ziek betrokken. En dat liet niet na. ook op de aanwezige jeugd, die wel een» rumoerig kan zijn, een gunstige invloed uit te oefenen. Steer in 't gezin De «Nieuw* Leidsche" er in/ NOORDWI1K Oudste inwoner overleden Maria Brederode, weduwe van W. van Abswoude, de oudste inwoner van Noord- wijk. is gisteren overleden. Zij is 97 jaar en 214 maand oud geworden. De oudste inwoner van Noordwijk is thans Arie van Rooijen, wonende in Dal- rust, die op 2 Januari JJ. 97 Jaar werd. Ouderdag kleuterschool In de Chr. Kleuterschool te Noordwijk aan Zee werd gisteren een ouderdag ge houden. 's Middags was er openbare les, waarbij verscheidene ouders van deze ge legenheid gebruik maakten om de kleu ters ook eens in hun ge.zone schoolleven gade te slaan. Het bleek, dat de jeugd al heel aardig kan knutselen, en ook bij de spelletjes deden ze hun uiterste best. Aan de ouders werd bij deze gelegen heid tevens het nieuwe „ambtsgewaad" van Sint Nicolaas en van zijn zwarte knecht getoond, een aanwinst van de „inventaris" der school. 's Avonds was er een ouderavond, die onder leiding stond van de voorzitter van het bestuur, de heer E. L. de Witt. Spreekster was mevr. Van Mlerlo uit Amsterdam, die een interessante lezing hield over het onderwerp: De godsdien stige opvoeding thuis". Dc voorzitter was dan ook aller tolk. toen hij mevr. Van Mierlo hartelijk dank bracht voor haar

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3