Een merkwaardige oorlog Partij van de Afstamming Koffers zijn weer gepakt Rumoer van buiten" dringt slechts ge dempt door in kabinet LAXEERAKKERTJ1S Er dreigt verwijdering tussen Franse Kerk en Vaticaan 2 DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 TN INDO-CHINA wordt een merkwaardige oorlog gevoerd. Men kan het eigenlijk niet eens een oorlog noemen. Want beide partyen zijn te zwak om een strijd te kunnen leveren, die een dergelijke betiteling „verdient". Hoogstens zou men het een bewegingsoorlog kunnen noemen. Er wordt vaak dapper gevochten en in de afgelopen zeven jaar zijn er al veel doden gevallen. Maar de werkelijke betekenis van de strijd ligt in de politieke gevolgen van een eventuele nederlaag voor een van beide partijen. Het is dan ook de strategische onzekerheid welke aan deze stryd in Zuid-Oost-Azië zoveel gewicht geeft. Geen van beide partijen kan op het ogenblik een beslissing forceren (zonder hulp van buiten af). Op den duur werkt de afmattende strijd in het nadeel van Frankrijk zodat dit land er thans meer dan ooit naar ver langt door onderhandelingen een eind aan de strijd te maken. Daartoe pro beren de Fransen zich eerst een krachtige positie te veroveren. De roden weten dit en doen nu alles om de Franse plannen in de war te sturen. Door allerlei onverwachte manoeuvres trachten zij politieke in vloed te krijgen op het verloop van eventuele onderhandelingen, zoals die thans nog gaande zijn in Berlijn. Ze zorgen er voor, dat de Fransen nooit hun handen vrij krijgen voor een krachtig offensief. "C1 EN ACCOORD met de communisten is het enige waar de Fransen thans naar uitzien. Nieuwe Franse troepen gaan er niet meer naar Indo- China. De Vietnamese troepen die op papier indrukwekkend lijken, ver trouwt men niet. Het aanbod van Zuid-Korea kan men niet accepteren, uit vrees dat dan ook rood China het vuur zal openen. En Amerikaanse inter ventie wordt deels om dezelfde reden eveneens van de hand gewezen. Er zijn al stemmen opgegaan om de staat Vietnam te splitsen en zo doende een rode bufferstaat te scheppen tussen China en Indo-China. Op die wijze zou geen grondgebied verloren gaan omdat de roden dit gebied thans ook al bezetten. Zelfs al zou China hiermee accoord gaan, dan is het duidelijk dat dit slechts een zeer tijdelijke oplossing zou zijn, omdat de communisten na (korte of lange) adempauze de strijd op een ongelegen ogenblik kunnen hervatten. Als men in aanmerking neemt dat de Fransen in dat geval wel licht reeds uit Indo-China teruggetrokken zouden zijn geweest, kan men zich voorstellen hoe dit avontuur zou aflopen. f"PE WASHINGTON ziet men intussen de toestand somber in. De stryd kostte Amerika al zoveel geld dat president Eisenhower gisteren uit drukkelijk moest verklaren er niets voor te voelen de Amerikaanse hulp aan Indo-China nogmaals te vergroten. Ook Eisenhower is voorts gekant tegen uitbreiding van het Indochinese conflict en dus ook tegen het plan van Syngman Rhee om tenminste één divisie uit Zuid-Korea naar Indo- China te zenden. De toestand is dan ook werkelijk somber, vooral daar de communisten kunnen rekenen op dg steun van een stdeds groter deel van de Indochinese bevolking. De Fransen zijn geen benijdenswaardige mensen. T~\E VOLGENDE wetenswaardigheden lazen we in Het Vrije Volk, orgaan van de Party van de Arbeid, aan het lidmaatschap waarv Christenen niets meer in de weg heet te staan: „Het is langzamerhand niet meer omstreden, dat de mens is voortge komen uit aapachtige voorouders en geleerden zyn het er wel over eens, dat de mens anatomisch by de groep der apen thuishoort, aangezien hij in lichamelijke bouw fundamenteel weinig van de apen verschilt. Hij ver toont zelfs een grote overeenkomst met de chimpansee en de gorilla. Dit wil overigens niet zeggen, dat hij rechtstreeks van de een of ander afstamt. Ze zijn tijdgenoten van elkaar en alle drie hebben ze dezelfde voorouders' „Er zijn heel wat anatomische en andere bewijzen voor de stelling dat de mens, evenals de thans levende hogere antropoiden (gorilla, chimpansee, orang-oetan en gibbon) afstamt van voorouders, die in bomen hebben ge woond". „Zelfs is de mens nog niet eens geheel aangepast aan zijn rechtop staande houding. Het leren balanceren op de achterbenen heeft millioenen jaren gekost en telkens opnieuw heeft een kind veel moeite en tijd nodig om het te leren". Het lijkt ons alles nogal tamelijk progressief. TN BERLIJN zijn de koffers weer gepakt. De vier ministers en hun ad- viseurs gaan naar huis. Ze laten een grote leegte achter voor Duitsland en Oostenrijk, maar ook voor de rest van de vrije wereld. Duitsland wordt niet herenigd en Oostenrijk wordt niet onafhankelijk. Vooral dit laatste heeft aan het eind van de conferentie een zeer pessimistische stemming veroorzaakt. De Oostenrijkse kwestie leek het enige punt te zijn, waarop overeenstemming kon worden bereikt. De pessimisten hebben dus opnieuw gelijk gekregen. En dat kon ook haast niet anders. De conferentie kwam tot stand, omdat het Westen zich genoodzaakt voelde, nog eenmaal te proberen, of er inderdaad met de Rus sen te praten viel, na de dood van Stalin. Vooral van Engelse en Franse zijde is op het houden van de besprekingen aangedrongen. We wezen er deze week al eerder op, dat in Frankrijk het verzet tegen het Europese legerverdrag werd aangemoedigd door de nu ydel gebleken verwachting, dat de Russen hun streven ter verovering van de wereld hadden opgegeven. Toen de Russen instemden met het houden van de conferentie was het Westen in het defensief gedrongen: het vreesde, dat Moskou de besprekin gen slechts zou gebruiken om te pogen, Amerika en Europa van elkaar te vervreemden. Hierover hebben de Russen waarlijk geen twijfel laten be staan. Er is daarom reden tot dankbaarheid, dat het Westen juist door de yenijnige Russische aanvallen op Amerika zich als één man heeft verweerd en dat met name Frankrijk niet is gezwicht voor de lokkende roep van de vogelaar van het Kremlin. We moeten nog afwachten welke invloed de conferentie zal hebben op het verdere verloop van de koude oorlog. Er zijn enkele mogelijkheden. Maar over die problemen hopen we een andere keer te schrijven. Wie zag dit ongeluk tussen Delft en Overschie Woensdagavond omstreeks kwart vooi acht is op de Rijksweg tussen Delft er Overschie een aanrijding gebeurd. Een personenauto, komende uit de richting Den Haag, botste tegen een vrachtauto met aanhangwagen op, welke van een erf •eg op reed en de richting Rotterdam in wilde rijden. De bestuurder van de personenauto werd hierbij gewond. In verband met het onderzoek verzoekt de commissaris van politie te Delft getuigen dit ongeluk zich te willen melden zijn bureau. Oude Delft 69 te Delft, afdeling Verkeer, tel. K 1730—23333. Onfsnapf uit Bloemendaal Dader van 100 inbraken weer gearresteerd De Bloemendaalse recherche heeft, na maanden speuren, in Amsterdam de hand weten te leggen op een der beruchtste inbrekers van Nederland, Chr. v. d. B. Men schat, dat hij ruim honderd inbra ken heeft gepleegd. B., die op vele plaatsen van het land opereerde, doch zijn voornaamste werk terrein had in het Gooi en in de omge ving van Heemstede en Bloemendaal, werd reeds eerder gearresteerd. Hij had toen een geladen revolver bij zich. Hen werd opgesloten in het politie bureau te Bloemendaal. Hieruit wist hij te ontsnappen. Ten slotte kwam de politie er achter, dat hij verblijf hield in de woning van zijn verloofde in Amsterdam. Op de verjaardag van de vrouw deed de politie hier een inval. B. trachtte nog ontsnappen, doch dit lukte niet, daar de politie een cordon om het huis had ge- De keelontsinettende tabletten Oud-Kamerlid G. Baas Kzn weldra 70 jaar Een bekende figuur in de A.R. politiek, de heer G. Baas Kzn te Amsterdam, wordt op 26 Februari zeventig Jaar. Van 1921 tot 1939 is de heer Baas lie van de- Amsterdamse gemeenteraad g< weest. Zes jaar was hij in die tijd wet houder. Sinds 19317 heeft hij zitting in de provinciale staten van Noord-Holland en bij de aanstaande verkiezingen voor dit lichaam is hij in de statenkieskring Am sterdam lijsttrekker. Van 1937 tot 1946 (met uitzondering van de «oorlogsjaren) was de heer Baas lid van de Tweede Kamer. Voorts is hij bestuurshd van het C.N.V., secretaris van de Chr. Besturen bond en van de Chr. Bond van Handels- en Kantoorbedienden geweest. Bij melksanering geen lichtvaardigheid De melksanering. die in een aantal ge meenten wordt toegepast, vindt meestal haar grondslag in een ondernemersover eenkomst. Voor 22 gemeenten is thans de sanering, op verzoek van de initiatief- ?rs, geregeld bij besluit van het Be drijfschap \t>or Zuivel. Dit bedrijfsohap gaat hiertoe slechts over, indien ten min ste 90 pet (gerekend zowel naar aantal laar omzet) van de betrokken melk handelaren voorstanders zijn van de sec torindeling. Bovendien moet aan bepaal de voorwaarden zijn voldaan, die waar borgen inhouden voor de belangen van de consumenten en de melkhandelaren. Tenslotte moet het college van burge meester en wethouders van de betrokken gemeente tegen een en ander geen be zwaar hebben. De melksa neringsregelingen vormer thans een onderwerp van studie, waarbij zowel het ministerie van Landbouw het Bedrijfschap voor Zuivel als het nisterie van Economische Zaken zijn betrokken De regering heeft dit aan de Eerste Kamer meegedeeld in haar antwoord op het voorlopig verslag over het ontwerp van de vestigingswet bedrijven. Van het ert van School en Kerk Wie wil naar Amerika?*. Gerepatrieerden en Indische Nederlan ders, die in aanmerking willen komen voor emigratie naar de Verenigde Staten krachtens de Refugees Act. wordt zocht ter voorbereiding van het nodige administratieve overzicht, hun volledige familie, bijzonderheden en vrdegere werkzaamheden op te geven aan de se cretaris van het comité Indische Ont moetingsdag. postbus 37, Leiden. Dr Drees in de Eerste Kamer: de economische weerstandskracht kan vertrouwen gesteld In (Van onfe Parlementsredacteur) 1 MINISTER-PRESIDENT, dr Drees, behoefde gisteren in de Eerste Kamer by de algemene beschouwingen over de rijksbegroting niet zo heel véél te zeggen. Een groot deel van het debat was immers gewijd aan de verhouding tussen de verschillende partijen. Als hoofd van een gemengd kabinet moest hij zich daarbuiten houden. Wel verklaarde dr Drees, dat er binnen het kabinet een uitstekende samenwerking heerst en dat het „rumoer van buiten" slechts gedempt in de vergaderzaal van het kabinet doorklinkt. Aan het slot van zijn rede riep dr Drees ook het Nederlandse volk op tot eenheid en samenwerking, daarbij her innerend aan de wijze, waarop de wa tersnoodramp is tegemoetgetreden. Deze eensgezindheid is temeer nodig, waar de mogelijkheid (niet de waarschijnlijkheid) een depressie onder ogen moet wor den gezien. Internationaal is men hier tegen waakzaam en ook de Nederlandse positie is «terker geworden door lage kostprijzen -grotere deviezenresèrves cn minder nationale schuld. Daarom kan ver trouwen gesteld worden in de weerstands kracht van Nederland. Een groot deel van de rede van dr Drees was gewijd aan een bestrijding de communistische zienswijze. Hel woningtekort is nog wel staatsvijand m naar er is toch al heel wat gebeurd: komt zelfs reeds een tekort aan ar beidskrachten. Ook bestreed hij de op vatting. als zou door de prijsstijgingen de loonsverhoging ongedaan worden ge maakt Bovendien heeft Nederland een van de prijsstijgingen niet in de hand. Voorts protesteerde de bewindsman tegen het herhaalde verwijt, dat de bevrijdings dag door de regering in het vergeetboek wordt geplaatst. Mr In 't Veld (PvdA) kreeg te horen, dat de regering geen reden ziet. het organiseren op 5 Mei van-grote Inzamelingen voor vluchtelingen in de weg te staan: als er belangstelling is, zal zij dat zelfs stimuleren Consequentie De heer Brandenburg (comm.) had de regering een verkeerde houding tegen over Indonesië verweten. Geen wonder, dat dit land contacten in West-Duitsland zoekt, zo meende hij. Nou breekt mijn klomp, zo was ongeveer de reactie dr Drees: het regiem in Indonesië, dat de communisten zo bewonderen en dat ook de steun van de communisten heeft, mag wel met Duitsland onderhandelen als Nederland zoiets doet, staan de heren op hun achterste benen. „Enige quentie aanbevolen", aldus de minister president. Duidelijk sprak dr Drees uit, dat de regerings-opvatting: geen verdere poli tieke integratie zonder economische, van principiële aard is. De bewindsman lach-1 te wat om het communistisch verwijt, dat Nederland door de Amerikanen bezet zal worden, nu in ons land vliegtuigen zul len worden gestationneerd. De heer Louwes (WD), die niet was haar te statisch, te weinig geprojecteerd op de maatschappij-in-ontwikkeling. Prof. M^enaar (WD) betoogde, dat ook zijn partij peer. binding yan de leden aan een levensbeschouwing aanvaardt. Niet temin vond hij de VVD geen onzi verschijning. Hij achtte het lidmaatschap van een kerk geen waarborg voor een meer ethische beschouwing van sociale problemen. Doelbewust overtuigd dat hij het mis had met betrek king tot de oorzaken van de watersnood, kreeg van de minister te horen, dat de verdediging feen het water inderdaad centraal en niet alleen ir technisch probleem is. Overigens ra', deze angelegenheid verder bij de begroting •an Verkeer en Waterstaat worden be handeld linister Van de Kieft betoogde, dal nog geen tekenen van conjunctuur- teruggang zijn waarde nemen Hij deelde voorts mede. dat het uitkeringspercentage het Gemeentefonds zal worden ver hoogd van 116 op 120. zulks in verband met de lasten-verzwaring voor de ge meenten Controle Evenals prof. Hellema (AR) vond hij de controle op de overheidsinvesteringen in de overheidsbedrijven zorg barend. Hij beloofde dit nader te zullen bestuderen, waarop prof. Hellema vroeg, de Kamer op de hoogte te stellen van het resultaat in deze studie. De stijging van de overheidsuitgaven :h"« d-°zQ bewindsman welhaast onver mijdelijk. De heer Teulings (KVP) kon niet gedaan krijgen, dat vastgehouden zou worden aan een bepaald percentage aan overheidsuitgaven van het nationaal inkomen. De replieken handelden in hoofdzaak opnieuw over de verhouding tüssen de partijen. Gistermnreen had de héér Cam- melbeek, een RK-lid van de PvdA, reeds de degen gekruist met mr Kropman, de fractie-voorzitter van de KVP. Zijn be toog culmineerde in de stelling, dat het niet de taak van de partij is. antwoord te geven op de diepste levensvragen, rr dat dat de taak is van ieder partijlid a zichzelf. Mr In 't Veld (PvdA) zou betreuren als er een einde zou komen de samenwerking, omdat dit de sociale en politieke spanningen zou doen toene men. de rede van mr Kropman had hij bijzonder gewaardeerd, doch hij vond Mr Kropman (KVP) richtte zie mr In 't Veld, die betoogd had, dat het in de eerste plaats gaat om het practisch handelen. Ja zeker, aldus mr Kropman, maar dan toch doelbewust handelen en voor de Rooms-Katholieken ligt het doel anders dan bij de PvdA. De heer Cammelbeek vroeg hij. of hij zich ten vole bewust was van zijn verantwoorde lijkheid, omdat, als hij lid van de PvdA is. ook duizenden arbeiders en midden standers er geen been in zien. deze partij te steunen. Dit verzwakt de mogelijkheid van de doorwerking van de RK.-begin- De heer Cammelbeek was ziel wel bewust van deze verantwoordelijk heid. maar betoogde daarbij, dat «root verschil'is van klimast tussen de SDAP van vroeger en de PvdA van thans. Hij zag de mogelijkheid van synthese tus- kerk en socialisme. Bovendien, zo meende hij. moet de kerk sterk genoeg staan om de eventuele invloed van een onkerkelijk milieu, waarin de gelovige leden van de PvdA terecht kunnen ko- vitraliseren Hij wilde onder scheid maken tussen het naastbijgelegen doel en de uiteindelijke bestemming van Trage darmwerking Iis schadelijk voor Uw gestel Neem zonder kans op gewenning Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk o e p e n te Brakel (toez.): C. J. P. Lam, cand. te Hilversum. kt voor Harderwijk (toez.): J. Verwelius te Bodegraven. nomen naar Ureter p-Siegers- woude: Y. Strikwerda, vic. aldaar; naar Aruba, Piedra Plat St. Nicolas (Prot. Kerk): W. Kraayenhoff, cand. te A'dam. Sprekers en voorzitters van Evanston 500 Gedelegeerden vertegenwoor digen 161 kerken uit 48 landen De assemblee v-o-n da Wereldt-aad v^m Kerken te Evanston zal worden bijge woond door ongeveer 500 gedelegeerden, gekozen door de 161 aangesloten kerken 48 landen, voorts door ongeveer 150 bijzondere adviseurs, delegates vriende organisaties, waarnemers scheidene kerken, die geen lid zijn, jeugd adviseurs van de kerkelijke jeugdbewe ging en toegevoegde bezoekers aangewe- door leden-kerken, tezamen on-ge- 1200 personen- In het presidium zul len zitting hebben: de president schop Eivimd Benggrav v. Noorwegen, ds Mare Boegner van Frankrijk, de aarts bisschop van Canterbury. Geoffrey Fisher, bisschop G. Bromley Oxnarn aartsbisschop Atihenaigoras, me- teopolitaan van Thyaitiera- Voorts aarts bisschop Brilioth van Zweden, dr Henry Dus en te Nw York. dr John Mackay van Prinoeton, de bisschop vair. Chichester, dr Bell. düe voorzitter is het uitvoerend comité van de We reldnaad. dr Franklin C- Fry (V.S.) en bisschop C- K. Jacob uit Zuid-India. Als sprekers zijn o.a aangezocht: bisschop Dibelius van Berlijn, bisschop Bertagrav van Noorwegen, dr Charles Malik van de Libanon, prof. Edmund Schlink te Heidelberg (Did), prof. R. L- Cabhoun (V.S-). ds Chandu Ray van Pakistan- isschop Anders Nygren van Zweden en dr C- W. Ranson uit En-ge land- Zoals al eerder gemeld werd. zal ook president Eisenhower zo mogelijk de vergadering toespreken. In aansluiting aan de assemblée wordt a. een openbare samenkomst 100.000 deelnemers in Chicago gehouden (15 Augustus) en een bijzonder ewijdie muziek door het Chicago Symphony Orchestra op 19 Augustu; Er zijn in de grote zaal ongeveer 400 zitplaatsen voor de pens bestemd. Men rekent ook op uil-gebreide raddo- visie-uitzendingen. Nederlandse Baptisten niet naar Evanston De Uniecommissie van de Baptisten Gemeenten in Nederland besloot geen af gevaardigde te zenden naar de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Evan ston. Ook kan de Uniecommissie wegens overbelasting, niet over alle vraagstuk ken die er aan de orde komen, baar ma- kennen geven. Wel zullen de pre dikanten H. v. d. Werf en H. Bakker deelnemen aan de op 27 en 28 Maart in Amsterdam te houden oecumenische con ferentie. De commissie stelde de heer J. Kiewiet beroepbaar. Hij studeerde in Rüschlikon De kwestie van een eigen opleidings instituut voor Baptisten voorgangers kwam dezer dagen in de kring der Unie- opnieuw ter sprake. Italiaanse predikant uit Livorno verbannen De Italiaanse predikant Lido Petrinl van de Church of Christ is gisteren voor vijf jaar uit de Italiaanse stad Livorno verbannen. Zondag werd hij, zoals men weet, na een kerkdienst gevangen ge nomen. Hij zou de openbare orde hebben verstoord. Drie jaar geleden onderging Petrini een gevangenisstraf wegens het aanplakken van een biljet van de Church of Christ. De se Hammar Ottawa een •erkrljgen. Van de 46 candidaten, die in 1953 xamen aflegden voor beroepskeuze- d v 1 s e u r slaagden er 37. De Noorse Kerk zal een predikant permanent aanstellen voor de honderden zeehondenjagers die elk jaar bij Groen land wekenlang op de vaart zijn. De predikant za! met een van de schepen door de radio godsdienst oefeningen e.d. uitzenden. De Wereldbond van Chr. studenten houdt van 15—24 Juli In Rio de (Brazilië) een congres voor Prot. theologische studenten In Latijns Amerika. Dertig professoren en studenten van de Handelshogeschool te Sankt zullen van 1 tot 4 Maart de gasten zijn van de Ver. De Amsterdamse Haven en van 27—29 April zal een groep Duitse studenten dit voorbeeld volgen. Het Amerikaanse Jordaan-irri- plan dreigt enkele heilige plaat- (Advertentie Last van zenuwen Mijnhtrdc'i Zen uw tabletten de j De Eerste Kamer komt volgende week Dinsdag en de daarop volgende dagen eer bijeen. Dan staan op de agenda de •riieineswet bedrijven, de wijziging van de kieswet en de begrotingen van Alge- Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisvesting. sen langs het r bare Broodvei R K. Palestijn Galilea onder t i.a. de oude synagoge van de kerk van de Wonder- ïenigvuldiging, zo wordtin kringen gevreesd. Duits hoger instituut voor diakonaat Dr Otto Dibelius zal Dorade reüa-g i' Heidelberg een nieuw wetenschappelijk instituut voor het diakonaat aan de uni versiteit aldaar overdragen. Dit door ker kelij'ke instanties opgerichte instituut zal studenten van alle faculteiten inleiden in de belangrijkste takken van sociale diraconale arbeid der Evang. Kerk. De nood-zaak om in de huidige vertechni- eeerde economie en in een moderne wel vaartsstaat een diakonaat te hebben op wetenschappelijk peil, werd in kerkelij ke kringen reedis lang enk-end- Niet al leen voor predikanten is dit nuttig, maar ook bijv- voor medische studenten, die later wellicht arts willen- worden- in een Inrichting van- barmhartigheid of op an dere wijze met het diakonaat te ma-ken kr ijigen. Bij het dep. van Wederopbouw is de hoofdcommies in vaste dienst H. Schol bevorderd tot hoofdcommies A. 1 het Hart, F. Gevers, geb. te Rotterdar erktuigkundig ingeni fctulgk K Hubee, Elndhove Cand de Boer, Door... - geodetisch Ingenieur; K Leegte. Onderder Molen. Oude-Niedorp vliegtuigbouwkunde: E Cré Ingenieur geodesie: C M A Nogmaalsde priester-arbeiders R.K. senator protesteert tegen inmenging van Pauselijke nuntius (Advertentie) MIJNHARDTJES: sterke^ bestrijders van kou en griep. I II I I I I I II I I II llllllllllllll Het lied der aethergolven VRIJDAG 19 FEBRUARI versum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws ~/3 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.45 Voor ae huisvrouw 9.00 Gymnastiek 9.1Ö Gram. Schoolradio VPRO: 10.00 .Kinderen en sen", oaus. 10.05 Morgenwijding VARA: Voor de kleuters 10.40 Kamerkoor 10.55 •dracht 11.15 Gram 11 35 Orgel en zang :0: 12.00 Amusementsmuziek 12 30 Land- tuinbouwmededellngen 12 33 Sport en •nose 12 40 Gram 1 00 Nieuws 1.15 Mede ogen en gram. 1.3Ó Lichte muziek 2.00 Muzikale Lichte nvuzlek 6.00 Nieuws 6.15 tsmuzlek 6.45 „De haverkist". In Franse R.K. kringen heerst een ern stige ontstemming over het optreden van de Pauselijke nuntius in Frankrijk, aan wiens rechtstreeks ingrijpen men de maatregelen tegen de priester-arbeiders wijt. Men acht het niet de taak van de nuntius om de beslissingen van het Fran se episcopaat te beïnvloeden en is van mening, dat het Vaticaan niet de juiste instelling heeft om de situatie in Frank rijk zuiver aan te voelen. Reeds eerder in de geschiedenis zijn de betrekkingen tussen de Franse R. Katholieken en het Vaticaan niet bijzonder innig geweest en Voor Jubo II van N.C.R.V. al 4.000 turners Cantate van Badings met 5.000 zangers Aan de voorbereidingen voor de Jubo II het feest van de N C.R.V. op Tweede Pinksterdag (7 Juni) te Arnhem wordt hard gewerkt. Voor de turndemonstratle op de grote Sonsbeekwelde hebben reeds 3180 dames cn 917 heren ingeschreven, voor de door de stad reeds 96 verenigingen uit het gehele land en voor de muzikale opluis tering 30 muziekcorpsen. Voorts zullen 5.000 zangera en 1.000 kin deren zich laten horen In een cantate van Badings. Een openluchtspel zal den opgevoerd fn het zgn. Larlxdai Sonsberk, waar een groot toneel komt met als achtergrond e*n kerk In 1949 waren hier 40 000 zitplaatsen geïmprovi seerd Ook ligt het in de bedoeling een carillon te laten komen met 49 klokken Tot de festiviteiten behoren voorta een autopolowedstrijd. een tournool van de landelijke ruiters en tot slot. evenala bij de eerste Jubo in 1949. een vuurwerk. Kinderen uit 7 landen maken opstellen over Europa Het voorlopig comité voor de Europese Scholendag heeft onlangs ln Parijs be sloten. dat kinderen uit de zeven deel nemende landen, (Frankrijk, West-Duits land. België, Italië, Nederland iAixemburg en Saarland) een interna tionale opstellenwedstrijd zullen houden over een Europees onderwerp, dat I zeer breed en opvoedend karakter zal dragen. In Frankrijk za) dit internatio naal scholeneoncours op 31 Maart plaats hebben, in andere landen omstreeks Vermoedelijk alleen, omdat meneer Moto mij aan haar herinnerd had. dacht ik aan dat meisje van de vorige avond. Zij was het liefste meisje in de zaal geweest. Wat was zij? Een Russische emigrante, misschien een spionne; Japan was vol spionnen. Onder die gedachten moet ik inge slapen zijn. HOOFDSTUK II De volgende middag werd ik om half één ge wekt. Ik herinner mij het uur, omdat ik op mijn armbandhorloge keek. Ik werd wakker, omdat iemand op mijn deur klopte. De deur moet niet op slot zijn geweest, want toen ik de ogen open de, stond een hotelbediende naast mijn bed. Ik voelde mij niet erg opgewekt. Mijn hoofd bonsde en mijn handen trilden. „Alstublieft, meneer", riep de jongen. Ik zag, tot mijn grote verbazing, dat mijn ka mer keurig was opgeruimd en mijn kleren netjes opgevouwen in plaats van, zoals gewoonlijk, in alle richtingen verstrooid lagen. Toen herinnerde ik mij meneer Moto, die, volgens zijn zeggen, in Amerika kamerdienaar was geweest. „Wacht even, jongen", zei ik. „Zie je die veld fles op mijn schrijftafel?" Het was de oude, met leer beklede veldfles, die ik al van de oorlog af had. „Schenk mij daar vlug een half glas van in." „Meneer", begon de jongen weer. „Doe wat ik je zeg!", viel ik hem in de rede. Mijn zenuwen waren aan rafels. „Schenk in en geef hier! Als er geen glas is, schenk je het maar in een bekertje, dat er aangeschroefd is!" Ik moest hel bekertje met beide handen vast houden, toen hij het me gaf, maar toen ik een maal gedronken had, gevoelde ik mij iets beter. Mijn hoofd werd helder, mijn handen vast en ik was weer meester van mijn spieren. Het is een paardenmiddel en ongelukkig wie er behoefte aan heeft! Meteen viel mij de afgelopen dag in en hoe mijn opdrachtgevers mij in de steek hadden ge- laten. Een ogenblik kwam de dwaze hoop bij me vrijwel weerstand te hebben geboden en mijn op dat zij zich bedacht hadden, en dat de jongen .spieren waren nog hard. Ik *cee aJ_ telegram bracht, maar zijn volgende teken op_ mijn linkerschouder, de kogel woorden verstoorden die illusie. „Er wacht een dame op U," deelde hij mede. ..Zij stuurt u dit. alstublieft", en hij gaf mij een briefje. Ik scheurde de enveloppe open en las. Ik her inner nij nog het schrift groot en kloek. Waar blijft u? Bent u vergeten, dat u mij voor de lunch hebt uitgenodigd? Ik wacht. Ik ben niet gewend, dat men mij laat wachten. DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1914'18 Als u mij ooit wilt terugzien, moet u zich haas ten. De ondertekening luidde „Sonja". Ik herinner de mij in de verste verte niet, haar of iemand anders voor de lunch te hebben uitgenodigd, maar ik bezat te veel trots om haar te laten merken, dat k net vergeten had. „Maak mij een koud bad", zei ik, „en zeg de dame, dat ik dadelijk klaar ben." Het koude bad deed mij goed. Toen ik eruit stapte voelde ik me een ander en jonger mens; het koude water scheen enkele van de lijnen rond mijn ogen te hebben weggewassen Eerlijk gezegd was ik verbaasd, dat ik er zo goed uit zag. Mijn gezicht vertoonde spuren van het le ven der laatste dagen, maar mijn lichaam scheen uit een Oostenrijks machinegeweer het sleutel been had verbrijzeld, en naar de lange groef in mijn rechterkuit, die was opengereten door een splinter, toen ik achter de linies neerstortte maar dat was al lang geleden. Buiten wachtte een meisje op mij een knap meisje wat mij deed beseffen, dat ik toch nog enige beschaving moest bezitten. Ik kleedde mij zorgvuldig in een blauw serge costuum, en zei tot mezelf: „Tenslotte blijf je toch een ke rel, Casey Lee." Vrolijk stapte ik naar beneden. Ik herinner mij nog, dat ik een liedje neuriede, dat wij 's avonds altijd zongen, als de vliegers samen kwamen. De gele steen was gedurende die nacht omge toverd, blijkbaar ter ere van het bezoek van de een of andere hoge gast. De zuilen waren ge tooid met slingers van nagemaakte perzikbloe- zem en gedrapeerde banieren telkens één met de rijzende zon van Nippon tezamen met een andere, die ik niet kende. In de hal heerste grote drukte, onder leiding van khaki geklede officieren, gelaarsd spoord, en heren in zwarte jassen met hoge hoeden die blijkbaar op de ministeries thuis hoorden. Zij hadden allen hetzelfde gespannen, bezorgde gezicht, dat ik vaak bij Japanners heb opgemerkt, alsof zij vast besloten waren, dat ten aanschouwen van een critisch toekijkende wereld alles in volmaakte vorm zou geschieden Ik sloeg verder geen acht op de drukte, maar keek uit naar het meisje wier komst ik verge ten was. Terwijl ik haar zocht onder de Japan ners en buitenlanders die rond de tafeltjes za ten, ontdekte ik. dat ik me niet heel duidelijk meer herinnerde hoe zij er uit zag Ik wist al leen nog, dat zij werkelijk mooi was, en blond Ik begaf mij regelrecht naar het enige meisje, hetwelk aan dat signalement beantwoordde, de mogelijkheid, dat de historie zich op dit punt gaat herhalen hoeft niet uitge sloten geacht te worden. Zo pleit Francois Mauriac ln de Figaro voor het sluiten concordaat om een einde te de inmenging van de Pauselijke nuntius in de gang van zaken in de R.K. kerk in Frankrijk. De zaak is rechtstreeks op politiek ni veau gebracht door vragen van een R.K en een socialistische afgevaardigde. De R.K. senator Michelet vraagt minister Bidault. of het niet op diens weg ligt. de aandacht van het Vaticaan te vestigen op de „betreurenswaardige gevolgen, welke via de kerk van Frankrijk dreigen voor het prestige en het aanzien van ons land in de wereld door de besluiten, waardoor Franse priesters en religieuzen getroffen zijn". Gabriel le Bras. hoogleraar in de rech- n aan de universiteit van Parijs en acf- seur in godsdienstige zaken van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken. vertrekt binnenkort naar Rome besprekingen met de Franse ambas sadeur bij het Vaticaan en de Vaticaanse autoriteiten. Inmiddels heeft het Vaticaanse blad Osservatore Romano over het protest der 73 priester-arbeiders geschreven, dat uit dit manifest een taal spreekt van „klas- sestrijd zonder bestand en zonder alter natief". De kerk kan niet goedkeuren, dat haar priesters aan deze strijd deel- aldus dit blad. caus. 7.50 Berichten 8.00 Nieuws 8.05 Boek bespreking 8.10 Orkestmuziek 8.30'„Bene lux". caus. 8.40 ..Hedendaagse arbeidsproble men", caus. VARA; 9.00 Voor de jeugd 9.36 Liohte muziek 10.00 Buitenlands overzicht 10J5 Rhythmisöhe muziek VPRO; 10.40 „Van daag". caus. 10.45 A vond wijding VARA: 11 00 Nieuws LI. 15—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7 00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muziek 7 45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.30 „Tot uw dienst" ik wist dat zij het was, omdat zij me aankeek, chi naar Calcutta. Posilies KLM-vliegtuigen Thuisreis: PH-TDN (Vlaardingen) gezagv. Hurdman gistermiddag op Schip hol. PH-TET (Tilburg) gezagv. Paap van morgen half zes in Cairo; PH-TFD (Arn hem) vanmorgen 10 uur uit Karachi naar Dahrahn; PH-TFG (Friesland) gezagv. Bradley vannacht kwart over één uit Biak naar Manilla; PH-TES (Schiedam) morgen half vijf uit Djakarta naar gapore. Uitreis: PH-TDK (Amsterdam) ge zagvoerder Sluyter vannacht kwart één van Bangkok naar Tokio; PH-TFE (Utrecht) gezagv. Shanley even na mid dernacht van Bangkok naar Singapore PH-TEP (Pontianak) gezagv. Geerling gisteravond half negen uit Cairo naa Karachi; PH-TDO (Maastricht) gezag' Deknatel vannacht kwart voor twee uit Rome naar Cairo; PH-TCE (Edam) gezag voerder Bosman (emigrantencharter naai Oakland) vanmorgen hall acht uit Kara- tuinbouwmededellngen 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui 100 Nieuws 1.15 Liohte muziek 1.45 Gram. 2.00 Schoolradio 2.30 Kamerorkest .liste 3 15 Voordracht 3.33 Viool en Tuinbouwpraatje 4 15 I en toelichting 7.30 Gram. 8.00 Radiokrant 8.20 Radio Philh Orkest 9.10 ..Kleutervreugd en kleuterverdriet In Bagdad", caus 9.30 „Studentikoze verbroedering", reportage 9.55 Instrumentaal trio 10.20 Kunstoverzicht 10.40 Candidaten-toumooi wereldkampioenschap Avorvdvoerden-king 11.00 4 00 Hoorspel 4.30 Schot dracht 6.00 Voor de ki 7.15 Sport 7.30 Concert 8.45 Hoorspel 9.30 „At home and bi 14.15 Recital 14.4 —12.03 Nieuws, Engeland. BBC. 1500 en 247 Dale's dagboek 12.15 Lichte i t 5.45 Voor- 7.00 Nieuws 3 Gev, programma t 2.45 Voor de kin- v 4.00 Dansmuziek c 5.15 Mrs Dale's dagboek 5 30 Orgelspel 6.00 Concert 6.45 Gi Verzoekprogramma 7.45 Hoorspel 8.( 8 25 Sport 8 30 Gev. progr; -gramma 9.15 Discussie 10.00 Gev. muziek 11.00 Nieuws 11.15 Actualiteiten 11.20 Lichte muziek 12 05 Voordracht 12.20 Lichte muziek 12.56—1.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.00 Nieuws 1 15 Orgelspel 2 00 Schoolradio 3.38 Gram 3.00 Nieuws 5 10 Lichte muziek 6.00 Vlaamse liederen 6 10 Voordracht 6.30 Voor de solda ten 7 00 Nieuws 7.40 Gram. 8.05 Beiaardspel 8.15 Symphonle-oi sol. 9.05 Kunst- 10.00 Nieuws 10.15 Intern Radio Univers 10.30 Gram. 10.55—14.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nle 1.20 Gram. 2.00 Omroeporkest 2.50 Gram. Lichte muziek 5 00 Nieuws 5.15 Gram. Pianorecital 5.50 Gram. 7.30 Nieuwe Radio-variété's 9 30 Lichte muziek Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram. Nieuws. BBC. Uitzending voor Nederland; 10, AVRO: 8.156.48 r.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2