ïlicuuie £ri&srl)c (fouraitt Sowjet-kruimel voorstellen voor Duitsland Verplichte inenting nu voor alle militairen Wist U Er is een prinses geboren in Luxemburg DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. Vier en dertigste jaargang No 9969 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slanioasttdi ts gfjf&leoen tngn hfrt (n Ugljenspocf Prof. E. Gorter (72) overleden POLITIEK SCHAAKSPEL TE BERLIJN AFGEBROKEN NAVO kan aangepast (maar hoe aan Rusissch Veiligheidsplan VANMIDDAG werd in Berlijn de laatste vergadering van de Grote Vier gehouden. Daarna gingen de ministers weer naar hun hoofd sleden terug. De spelers in het politieke schaakspel lieten een afgebroken partij achter. Staan de stukken zó vast. dat er niet verder gespeeld kar. worden? Of zullen de verdere zetten op lange afstand worden gedaan? Dit kan pas definitief beoordeeld worden als bekend is, wat er van middag nog is besproken. Gisteren zijn de Grote Vier het wordt een tonig opnieuw weinig opgeschoten, ondanks kruimelvoorstellen van Molotof met betrekking tot het herstel van de Duitse eenheid. Deze voorstellen van Molotof kwamen enigbaar is met zijn plan voor de veilig- op het volgende neer: heid van geheel Europa, mits het aai 1. Instelling van een gemengde Oost- en Russische conceptie wordt aangepast. Westduitse commissie, die zich moet Daartoe zou echter eerst het plan-Molo- tof moeten worden bestudeerd. Hij liet dus opnieuw onzekerheid heersen over zijn ware bedoelingen. Dit, tezamen mei zijn plotselinge kruimel-voorstellen mei betrekking tot Duitsland, doet vermoeden, dat Molotof met opzet een soort vertra gingstactiek voert, ten einde te bereiken, dat er aan het slot van de conferentie nog enige punten overblijven, waarover 2. Idem voor het nauwer aanhalen van de banden tussen beide zones op het ter rein van cultuur, wetenschap en sport; 3. De vier bezettende mogendheden moe ten trachten het eens te worden over de sterkte en de bewapening van de politie, zowel in Oost- als in West-Duitsland Dulles stelde aanvankelijk voor, deze nieuwe plannen verder te bespreken langs diplomatieke kanalen, maar op uitdruk kelijk verzoek van de Russische minister verklaarde hij zich ten slotte bereid er vandaag nog in Berlijn over te praten, voorzover de tijd zulks althans toelaat. Want vanmiddag zou nog eens de gehele agenda de revue passeren. Gistermiddag heeft Molotof voorts dui delijk gemaakt, dat de N.A.V.O. wel ver verder gesproken kan worden, zij het niet •echtstreeks door de Grote Vier zelf. Men :ou dan immers niet kunnen zeggen, dat de conferentie helemaal is mislukt! De Rus herhaalde, dat het zijn alles beheersend doel was, de Europese Defen sie Gemeenschap te torpederen en dat zijn veiligheidspact-plan met de E.D.G. renigbaar was. Veel indruk op de Westelijke Drie hebben deze betogen niet gemaakt. Omtrent de geheime zitting van gister morgen over een gesprek met Rood-China is de wereld niet veel wijzer geworden. Vanmorgen werden de geheime bespre kingen voortgezet. Van Franse zijde blijft men een opvallend optimisme ten toon spreiden: men hoopt op de mogelijkheid van een gesprek over Indo-China. De Britse en Amerikaanse delegaties zijn iets minder enthousiast, maar ook zij gaven toe, dat er enige voortgang was gemaakt. De conferentie zal vanavond om 6 uur afgelopen zijn. Minister Dulles maakt op de terugreis naar Amerika een tussen landing te Bonn om Bondskanselier Ade nauer op de hoogte te stellen van het be loop der conferentie. Bidault gaat per trein naar Parijs. Eden vliegt morgen terug naar Engeland. De koffers stonden vanmorgen al gepakt. Eisenhower wil Atoomgegevens voor Navo Beperkende wet-McMahon is sterk verouderd De wet-McMa- hon 119461. ver biedt de Ame rikaanse lndus- zij handen staat is, splijt baar materiaal te maken of bezit te hebben. I Ook beperkt j deze wet de uit wisseling atoom-gegevens met het buiten land. Presiden" Eisenhower acht deze wet na acht jaar verouderd en onwerkelijk. Daarom stelde de president gisteren aan het Co® gres 't volgende voor: 1. Gegevens over het tactische gebruik van atoomwapens moeten ter beschikking van de bondge noten worden gesteld. 2. Voor industrieel gebruik en voor het doen van onderzoe kingen moet er splijtbaar materiaal ir voldoende hoeveelheid beschikbaar wor den gesteld voor bevriende mogendhe den. 3. Verzachting van de beperkende bepalingen voor Amerikanen, die buitenland betrokken zijn bij de produc tie van splijtbaar materiaal. 4. Verbete ring van het toezicht op en de versprei ding van gegevens over kernenergie. 5. Toestemming van de Amerikaanse in dustrie om atoom-reactors te bezitten, te maken of te huren en splijtbare ma terialen te bezitten of te vervaardigen. „Nu is gebleken, dat men elders op de wereld grote vorderingen heeft ge maakt op het gebied van de kernenergie, wordt de veiligheid van de Ver. Staten meer gediend door samenwerking dan door geheimhouding," aldus Eisenhower Indien het Congres zich accoord ver klaart met de inzichten van de president t.a v. het atoom-vraagstuk, dan zullen de troepen van alle N.A.V.O.-landen, ook Nederland, kunnen worden ge oefend in het gebruik van atoom-grana ten en -bommen. Bovendien kunnen zij profiteren van de ervaringen der Ame rikanen op het gebied van de bescher ming tegen a-toomaanvallen. Ook buiten Den Haag Vrijstelling mogelijk wegens gewetensbezwaren en op medische gronden Militairen, die nog niet eerder tegen pokken zijn ingeënt, zullen daartegen in de loop van dit jaar alsnog ingeënt wor den. Tot nu toe was alleen vrijwillige in enting of herinenting van militairen, be horende tot het Haagse garnizoen, aanbe volen in verband met het uitbreken van de witte pokken. De desbetreffende com missie van advies heeft nu echter aange raden ook de andere militairen te laten inenten. Minister Staf heeft daarna deze inenting verplicht gesteld. De mogelijk heid daartoe is geopend door de wet tm- munisatie militairen van 7 Augustus 1953, Militairen, die op grond van hun gods dienstige overtuiging gewetensbezwaren hebben tegen Inenting, kunnen de minis ter verzoeken om vrijstelling. Voor een minderjarige militair kan zo'n verzoek ook worden ingediend door degene, die Stral of... naar de verkeersschool De Dordtse kantonrechter heeft drie personen, die terecht moesten staan wegens verkeersovertredin gen, behalve tot de gangbare straf veroordeeld tot een voorwaarde lijke geldboete van vijftien gulden, welke boete zij kunnen afkopen door een cursus van zes lessen te volgen in het Centraal instituut voor Verkeersonderwijs te Dor drecht. De Dordtse kantonrechter zal by de berechting van verkeersdelic ten deze bijzondere strafbepaling blijven toepassen in die gevallen, waarin niet de hand ivera gehou den aan de elmentaire verkeers regels, aldus het A.D. Jongetje in Amsterdam door auto overreden In de Borneostraat te Amsterdam is gisteravond een achtjarig jongetje, dat spelend de rijweg overstak, door een per sonenauto aangereden. Het kind overleed op weg naar het ziekenhuis. Het dochtertje van de fam. N'ehoff te Nieuwolda (4 jaar) is gistermiddag Lij het plotseling oversteken van de sl weg overreden door een bestelauto, be stuurd door de 70-j. C. J. Geertsem 't Waar (Gr.), en op slag gedood. Noodlanding (op 1 wiel) op Schiphol Israëlisch vliegtuig beschadigd Een tweemotorig Israëlisch vliegtuig de Curtiss-Commando 4 X - A.L.F. Israëlische luchtvaartmaatschappij El - Al, heeft gisteravond om half twaalf noodlanding gemaakt op Schiphol. Het toestel hhd te voren reeds radio grafisch meegedeeld aan Schiphol, dat het in moeilijkheden verkeerde, doordat het linkcrgcdccltc van het intrekbari landingsgestel onklaar was geraakt. Op het vliegveld werd alles in gereed heid gebracht. De brandweer „crash"-wagen rukten uit en stelden zich op langs de landingsbaan. Het vliegtuig maakte een landing op één wiel en zakte daardoor bij de uitloop aan de linkerzijde door. De linker vleu- geltop, een gondel en een propellor wer den beschadigd. Het toestel kwam var Rome en had alleen vracht en geen pas sagiers aan boord. De uit drie koppen be staande bemanning bleef ongedeerd. De El - Al bezit 6 vliegtuigen van type. Drinkwater te duur? Adres van Schiedammers aan de Koningin Tweeduizend Schiedammers hebben adres getekend, waarin zij de Koningin verzoeken om vernietiging van een raads besluit. Het gaat om een besluit van eind November j.l., waarbij werd beslist, dat de gebruikers van de waterleiding voort aan tegelijk met de nota voor gas en licht er een voor water krijgen aangebo den. Tot nu toe werden deze kosten direct op de huiseigenaar verhaald die ze echter verwerkte in de huurprijs. Het adres aan de Koningin is opgesteld door een actiecomité uit de burgerij, dat het nieuwe stelsel van afrekening geen genoegen neemt. Er wordt niet gepraat Overal succes voor de Fransen in Indo-China De Franse troepen, die van uit de vesting Dien Bien Phoe in Noord-Laos een krachtig tegen-offensief begonnen, maken goede vorderingen. De vijandelijke legers worden zonder onderbreking te ruggedrongen. De Franse staatssecretaris voor Indo-China. Jacquet, verklaarde het kabinet, dat de tegenactie van Uniestrijdkrachten een onmiddellijka I dreiging van Laos vermoedelijk heeft te niet gedaan. Maar de staatssecretaris repte niet van de goed-uitgeruste en goed getrainde Rode armeé die tussen Dien Bien Phoe en Loeang Pratang in Zuide lijke richting oprukt De Franse Hoge Commissaris in Indo- China. Dejean, heeft met klem de berich ten tegengesproken, dat voorbereidingen worden getroffen tot vredesbesprekingen met de Vietminh. In geheel Indo-China. zowel in Noord en Midden-Laos als in Cambodj Vietnam, verloopt de strijd in het deel van de Fransen, die overal aanval zyn. de ouderlijke macht of voogdij over uitoefent. De minister beslist over 'rzoekschrift na advies te hebben inge- onnen van de daartoe ingestelde Vrijstelling kan ook worden gevraagd Dor militairen voor wie op geneeskun dige gronden een bijzonder gevaar var de inenting is te duchten. In zo'n geval verklaring van een geneeskun dige worden overgelegd. Weer drie alastrim- patiënten ontslagen Weer zijn drie alastrimpatiënten gene- :n verklaard. Er bevinden zich thans nog 17 patiënten in de ziekenbarakken. Een observatiegeval kwam er bij, zodat dit aantal op 4 kwam. Over het ijs van Urk naar Enkhuizen Een aantal jongelui uit Urk is gisteren i ruim anderhalf uur over het IJsselmeer aar Enkhuizen gewandeld. De terugreis duurde iets langer tengevolge van een vrij dikke mist Het ijs tussen Urk en Enk huizen is vrij goed, maar er bevinden zich veel wakken in. Voor het invallen van de duisternis waren de jongelui in Urk. Koning Boudewijn naar Nederland Volgens enige Belgische bladen zal Koning Boudewijn van België in de aan staande zomer een officieel bezoek aan Nederland brengen. Van bevoegde- zijde te Brussel is ver nomen, dat het bericht op zijn minst voorbarig is. De Koning zal geen officiële bezoeken in het buitenland afleggen, zolang hij nog niet alle delen van het nationale grond gebied heeft bezocht. Na de traditionele „blijde inkomste" in de hoofdsteden van de Belgische provincies zal de Koning omstreeks Juni een bezoek aan Congo brengen. Feest in Kopenhagen Foto van Marijke voor Deense kinderen Prijzen voor opstel over ens land uitgereikt Toen de Koningin en Prins Bernhard vorig jaar een bezoek brachten aan Dene marken. is ter gelegenheid van dit bezoek een opstelwedstrijd voor de Deense jeugd uitgeschreven over Nederland. Deze wed strijd is een groot succes geweest. Vandaag, op de verjaardag van Prinses Marijke, zouden duizend leerlingen van Deense scholen in het raadhuis van Kopenhagen bijeenkomen om de gewon nen prijzen in ontvangst te nemen. Zij zouden door burgemeester H. P. Soeren- sen worden toegesproken. Hij zou ook de prijzen aan de winnaars van de opstel wedstrijd uitreiken. Er zijn drie eerste prijzen, elk een reis van twee weken naar en door Nederland: Deze prijzen zijn aangeboden door de Nederlandse ministeries van Buitenlandse Zaken en van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. Andere prijzen zijn fotoboe ken over Nederland, poppen en leg- puzzles. Alle duizend kinderen zullen een foto ontvangen van Prinses Marijke. Uit Nederland zijn o.a. repen chocola verstuurd. Amerika geeft geen visum voor Chevalier Het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft aan Maurice Che valier een inreisvisum geweigerd, omdat zij-n komst in de Ver Staten „in strijd zou zijn met de belangen" van het land. De bekende chansonnier had op 4 Dec. een visum aangevraagd voor een tournée door de V.S., maar de Amerikaanse con sul te Parijs had daarop ongunstig ge adviseerd. Weer een tram te fl'dam in beslag genomen Ambtenaar O.M. was getuige van botsing Opnieuw is gisteren in Amsterdam een tram in beslag genomen. De -tram was op het Kleine Gartmanplantsoen in bot sing gekomen met een personenauto. De bestuurder schijnt tydig te hebben ge remd, maar volgens hem en enige om standers werkten de remmen onvoldoen de. Het gevolg was, dat de auto een paar flinke deuken opliep en de tram verf- schade kreeg. Merkwaardig genoeg was een ambte naar van het O.M., die in het gebouw van het kantongerecht voor het stond, juist getuige van het ongeluk. Hij liet de wagen onmiddellijk in beslag men. Dezelfde ambtenaar heeft al tv maal eerder beslag laten leggen op tram; in totaal zijn er nu al bijna tien trams uit de circulatie genomen. Op het ministerie van Marine te Den Haag heeft gistermiddag de staatssecre- van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, posthuum toegekende onder scheidingen uitgereikt aan de nabestaan- Op onze foto neemt mevr. W. H. JarmanFerwerda voor wijlen haar man, DAT in Oude Schild op Texel een actiecomité is gevormd voor het behoud van de veerhaven, daar plannen bestaan voor de aanleg van een nieuwe haven by het Horntje. DAT de Ned. Reisvereniging een drie weekse reis door Israël organiseert, die haar eerste na-oorlogse reis naar een ander werelddeel zal zijn. DAT de algemeen secretaris van de Ned. Jeugdgemeenschap, J. Peters, mor gen in he; A.M V.J.-gebouw te A'dam recipieert t.g.v. zijn 35-j. jubileum in net jeugdwerk. DAT mr W. J. G. Baron Gevers. Ned ambassaderaad te Londen, op 3 Maart naar Perzië gaat. waar hij gezant wordt. DAT ged. staten van Gelderland de opheffing hebben voorgesteld van dt dorpspolders en administratieve afdelin gen in het polderdistrict Bommelerwaarö boven de Meidijk. luitenant-ter-zee le klasse L. J. Jarman, de Bronzen Leeuw in ontvangst, hem toegekend als commandant van HM. derzeeboot K16 bij het op 24 December 1941 tot zinken brengen uan een Japanse torpedobootjager. Hij sneuvelde op 25 December 1941. DAT binnenkort in Zierikzee wordt begonnen met de bouw van de nieuwe zuivelfabriek der Ver. Zuivelbereiders, ter vervanging van het door de waters nood verwoeste bedrijf in Nieuwerkerk. DAT als leden der afd. rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel m.i.v. 1 Januari jL op hun verzoek eervol zijn ontslagen Jhr mr D. Rutgers van Rozen burg en prof. mr Tj. J. Dorhout Mees DAT dr W. J. de Koek. die als ver tegenwoordiger van het archief der Unie van Zuid-Afrika 2Vi jaar in Nederland heeft gewerkt, eind Februari met zijn gezin Den Haag zal verlaten. DAT in het nieuwe streekdorp Scheer - wolde, in het ingepolderde gebied in de kop van Overijssel, de eerste winkel is geopend, nl. een kruidenierszaak van A. Vaartjes. DAT te overlaat te Lobith i.v.m. wa terstaatswerken op Duits gebied ver moedelijk pas in 1957 zal worden ge sloten. DAT in Haanöte-.e een nieuw rusthuis voor 75 bejaarden komt. Zij zal Maiie-Astiid heten Kanonnen brachten een saluut van een-en-twintig schoten OP HET FRAAIE kasteel Betzdorf nabij de stad Luxemburg, heeft prinses Josephine-Charlotte, gemalin van kroonprins Jan van Luxemburg, gisteravond het leven geschonken aan een dochter. Het nieuwe prinsesje zal de naam Marie-Astrid krijgen. Moeder en dochter maken het uitste kend. Om het Luxemburgse volk officieel op de hoogte te stellen van het goede nieuws zijn gisteravond 21 kanonschoten gelost. De jonggeborene zal binnen drie dagen worden gedoopt. Groothertogin Charlotte zal meter en koning Leopold III peter zijn. De doop zal plaats vinden op het kasteel Betzdorf en worden verricht door bisschop-coadjutor mgr. Lommei. De ge boorte-akte werd reeds ondertekend door eerste-minister Bech en de minister van Justitie. Bodson. Prinses Josephine-Charlotte is de oudere zuster van koning Boudewijn van België en de enige dochter van de afge treden koning Leopold en diens overleden echtgenote koningin Astrid. Op 9 April 1953 huwde de prinses met prins Jhn van Luxemburg. Nog slechts nauwelijks een jaar ver toeft prinses Josephina-Charlotte temid den van het Luxemburgse volk. Die tijd is genoeg geweest om een diepe genegen heid te doen groeien tussen dit volk en de Belgische prinses. Zonder tot onbescheidenheid te verval len, maakte de Luxemburgse pers zo nu en dan melding van een persoonlijke ge beurtenis uit het leven van het jonge paar, voor wie het kasteel Betzdorf was ingericht. Eén van die gebeurtenissen, die het Luxemburgse èn het Belgische volk zo hebben geroerd, werd dezer dagen be kend: de eenvoudige prinses richtte zelf de kinderkamer in voor het kindje, dat zijn verwachtte. Deze nieuwe koningsdochter. Marle- Astrid. versterkt nog de band. die tussen het jonge paar en Luxemburg bestaat. Tussen het land en een koningspaar, dat eens tot de hoogste verantwoordelijkheid zal worden geroepen. DAT tegen de Roosendaalse aardappel handelaar A. H. V., die met zijn auto op marcherende militairen is ingereden, waardoor 1 marechaussee werd gedood en 12 anderen werden gewond, voor het Bossche hof bevestiging is geëist van het rechtbankvonnis (5 maanden plus 2 jaar ontzegging). DAT tegen de 33-j post-stationhouder P. v. T. te Schraard (Fr.) wegens verduis tering van f 1500 voor de Leeuwarder rechtbank 1 jaar gevangenisstraf is ge- eist. waarvan 4 maanden voorwaardelijk Dat het gemeentebestuur van Drachten minister Suurhoff heeft gevraagd ook deze gemeente te verplichten om jodium- houdend zout in brood te verwerken (om krop tegen te gaan). Dat twee Canadese vertegenwoordigers in Engeland electrotechnische ingenieurs gaan werven en misschien ook in ons land komen met hetzelfde doel. Dat de directeur van de wegenbouw maatschappij Gruno te Groningen. L. Boeren, gisteren, 63 jaar oud. is over leden. De Brandenburger Tor te Ber lijn, op de grens van Oost en West. Het Duitse woord Tor be tekent poort. Aan het einde van de conferentie van de Grote Vier is het duidelijk, dat deze poort tussen Oost en West voor lopig nog gesloten zal blijven. Maar Tor betekent ook dwaas. En zo is de Brandenburger Tor het massale symbool van de menselijke dwaasheid, die wei gert, de poort, die Oost- en West-Duitsland kunstmatig ge scheiden houdt, de taak te ge ven, die haar krachtens haar aard toekomt: te zijn een vrije doorgang. Evenhuis in Priok De heer Evenhuis, hoofdredacteur van De Vrije Pers. die onlangs te Soerabaja gearresteerd is en vervolgens naar Dja karta werd overgebracht, is door het hoofdparket verhoord en vervolgens naar het immigrantenverblijf te Tandjong Priok overgebracht. Minister Beijen dineerde bij Duitse ambassadeur De ambassadeur in Nederland Westduitse Bondsrepubliek, dr H. Mühlen- fejd en zijn echtgenote hebben in hun residentie in Den Haag een diner gegeven ter ere van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beijen en Op deze foto ziet men hei Londense meisje Celia White bezig met het be oefenen van dc tekenkunst met haar voet. Celia is 16 jaar en ziet kans een keurige schels van Sir Winston Churchill te maken. Maar dat is nog niet alles. Zij kan met haar voet ook pianospelen en heeft het normale gebruik van haar handen nog vermeerderd met dc kunst uan het schrijven met twee handen tege lijk. En men ziet geen onderscheid in hel schrift. Hoe Celia tot dit alles is gekomen? Wel, zij heeft platvoeten en op zekere dag hoorde zij van een kennis, dal men veel kan verbetereu door een potlood tussen de tenen te klemmen. Het bleef bij twee lenen: Ie grote en de tweede, waartussen ij gemakkelijk een potlood klemt ~owcl de film- als de televisielens -yn al op Celia's voet gericht geweest. Om het vriespunt Hei KN.M.1. tc De Bilt ver wacht tot morgenavond: m Veel bewolking met plaat- I- -V' l'/ seiyk in hoofdzaak in het Westen van het land enige sneeuw of regen Zwakke tot JR matige wind uit Zuidelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi, maar vannacht en morgen ochtend in het Noordoosten van het land weer lichte vorst. (Opgemaakt heden morgen te 10 uur). Zon en Maan Vrijdag: Zon van 7 49 tot 18 00 uur; Maan van 20.19 tot 7.57 uur. Op 26 Fe- oruari L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1