Baghdad: de kudde schapen in hoofdstraat Slapen op het dak - koeien in taxi's - schoorsteenveger met een kip Ondernemers zorgen zelf voor bloeiend bedrijfsleven Zes en twintig speelfilms voor Amerikaanse televisie Toch is het zo! 5 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 STAD VAN 1001 NACHT(MERRIES) (Een reisverhaal van Wim Dussel) HET IS JAMMER", zo beaamde het koor van Nederlanders (meer dan zestig) dat in Baghdad woont, „dat je niet in de zomer bent gekomen". Ik was dat roerend met hen eens, want toen ik op 31 December 's avonds om acht uur Baghdad binnenreed, regende het pijpestelen, hetgeen hier betekent dat men schoenen met crêpezolen thuis moet laten en beter met een paar (leren) laarzen aan over straat kan gaan. Baghdad, stad van 1000 en één nacht, valt dan namelijk nogal tegen: de straten zijn dik met modder bedekt en wie zijn weg zoekt onder de galerijen van haar hoofd straat Rashid Street glibbert er alle kanten heen. Als het droog is, is Bagh dad stoffig en als het zómer is, moet het een hel zijn de temperatuur stijgt dan tot 120 a 130 graden (in de schaduw). Iedereen slaapt dan.... op het dak. niet net gelicht iswacht, per hetgeen een eigenaardig gezicht is. vooral als de mensheid 's morgens opstaat en men rondom zich heen ziende, anderen zich ziet uitrekken en zelfs kan horen geeuwen. Het moet voor een beginner erg moeilijk zijn om te slapen op die ma nier. Ten eerste is daar het werkelijk fantastische sterrenbeeld, waaronder men slaapt, ten tweede zijn er de duizenden honden, die op de een of andere geheim zinnige manier de hele nacht door draad loos verkeer houden door middel van hun geblaf, en ten derde is er de muziek van de nachtclubs, die overal hoorbaar is. Maar omdat de nacht in Baghdad wel verkoeling brengt, slaapt genoemde mens heid over het algemeen vrij goed Dan komt de morgen, de zon en daar mee de hitte. Men werkt van achten tot tweeën, daarna is onmogelijk. Wie maar enigszins kan, spoedt zich dan naar huis en neemt een bad. Wie het beter kan doen, gaat buiten Baghdad wonen waar het niet zó warm is of neemt twee of drie keer zijn toevlucht tot een douche. Overi gens is dat een drama: velen hebben een wa tertank op het dak staan, en wie dan de „koude" kraan open draait. verbrandt zich levend: het water kóókt. Gelukkig is er dan nog de „warme" kraan, die in verbin ding staat met de cen trale verwarmings ketel in de kelder en dat water is natuurlijk lekker koel En om deze wate rige inleiding te be sluiten: de bezitters van, ijskasten smijten alle blokjes, die de frigidaire maar kan produceren in de kuip. En tien tegen één, dat de ijsman, die men 's zomers ergens sta ven ijs ziet dragen de opdracht krijgt ze in de badkamer te 'bren gen Nee, ik 'ben blij, dat ik in de winter hier ben. Ofschoon dat óók niet alles is. Moet U horen Ze 'hebben hier geen kachels, tenminste niet de apparaten, zoals wij die ken nen. simpel en alleen, omdat er geen anthraciet voorkomt. Ik weet niet, of het door de Engelse invloed komt. maar zéker is. dat er vele open haarden zijn. die om deze tijd van het jaar heerlijk branden. Maar hout geeft misschien nog wel meer dan kolen roet en dus moet de schoorsteen wel eens een keer tje geveegd worden. De schoorsteen veger doet dat simpel: hij brengt een (levende) kip mee. die hij boven in de scnoorsteen de vrijheid geeft Al flad derend komt het dier naar beneden, en dc schoorsteen is althans volgens de véger keurig schoon. beneden je waardigheid om met minder dan één bel op het verhikel te rijden. Een beetje fietser heeft minstens twee bellen, een of twee toeters. een dito aantal achteruitkijkspiegels plus nog wat sierlijke en veelkleurige pluimen tussen de spaken. Vijf tot tien achterlichten is weliswaar niet gewoon, maar het kómt De framebuizen zijn omwikkeld net de originele fabrieksverpakking papier die men dus laat zitten iet 's werelds laatste technische snuf- tot in de kleinste dorpen van Azië verkrijgbaar plastic, in even eens felle kleuren. Geen wonder dat een voertuig als "s Schrijvers Globemaster nogal eens zoek is, omdat de lieve jeugd er bezit van heeft genomen Er staat nu in het Arabisch. „Holland" op geschilderd, dit. omdat de eigenaar ervan nog immer voor ..Amerikanie" of „Anglesie" wordt gehouden. Wat zegt U? Laat het ding dan thuis staan en ga lópen? OK. Tippelt U een zelicht is wacht per ex- eindje mee? Kijk uit: daar is 'n riolering: presse kaS toch Ski"" v«l er niet in. want die dingen zijn hier J-* gewoon open JJQ pOSl O. en hier moeten we even op de weg Nee. dat is er niet bij: Ze hebben er nog gaan lopen, want het trottoir is nog van nooit van gehoord. Alleen luchtpost of modder, maar er wordt hard aan gewerkt aangetekend.Nou. dan maar per om er een échte stoep van de maken met luchtpost.Kijk uit: waaT gaat Uw tegels, die netjes om de tomen heen wor- bricf heen? Naar Nederland? O.K. Binnen den gelegd, zo dat die na een paar jaar tweemaal vierentwintig uur kan de wel dood zullen zijn, omdat ze geen water brief er zijn! Maar post geen epistel dat meer krijgen. O. nou zitten we vast: daar Baghdad zélf bezorgd moet worden: steekt net een schaapsherder de weg over dat kost een dag of vier. vijf. Stuur ook met een hele colonne wolproducenten, zo geen „by airmail' naar Beirouth of maar, midden in de stad. Aleppo: dat duurt een week of twee. Dan deze kant maar op. Rashid Street O, U heeft een stuk of tien. vijftien, weer in, waar je altijd weer terecht desnoods twintig poststukken af te geven? komt. Toch hebben ze hier wel aardige De beambte heeft de tijd en weegt alles winkels, ultra-moderne zelfs. Even de etalage bekijken.... hm de prijzen zijn wel iets hoger dan in Hollandja het leven is hier een keer of drie duur PaTdon mevrouw (U kijkt om) loopt iemand tegen U op? Nee. het zijn mi paar ezeltjes, die op het trottoir lopen Verder maar weer. niets van aan trek ken: U bent hier niet in Holand hoor! Maar warempel: ze hebben hier toch Ne derlandse producten! Kaas. koekjes, cho coladeEven wat meenemen! Df koekjes zijn goed. maar kosten ook zever gulden per blik. De kaasnee. het niet. wat we in Holland gewend zijn de chocolade is, een enkel merk uitge zonderd óók lang niet die kwaliteit die thuis haddenWaarom expor teren we alleen maar rommel hierheen? Kom. we steken de straat maar over Pas op. dame. val niet over die koeiedingesZullen de bus maar nemen in de stad van dui zend en één nacht-merries? Als U wacht Een taxi Wilt U met een taxi? Geen enkel be zwaar, Baghdad kent ze bij honderden. Het vervelende is. dat er soms wel eens koeien meegaan ook, die dan met hun kop door het ene en met hun staart door het andere raampje steken. Nog fraaier zijn de „wilde" taxi's, een soort vracht auto's, waarop de een of andere vin dingrijke Arabier een „eigen" carrosserie heeft gebouwd, die elke vierkante centi meter chassisruiimte (en nog méér) benut, zodat er een twintigtal mensen en even- zovele schapen, kippen. kalkoenen of andere dieren mee kunnen. Wie zo'n wa gen ziet, terwijl deze uitgeladen wordt, staat versteld waar alles vandaan komt. Natuurlijk gaat ge in Baghdad op het terrasje zitten van een der in het Oosten in grote hoeveelheid aanwezige koffie huizen of, als het te koud is. kruipt ge binnen. Een krant lezen? Voor twee fils (cent) verhuurt men die. Het is alleen een beetje moeilijk om regelmatig dezélfde te lezen, omdat de namen steeds veranderen. En dat staat weer in verband met de pers vrijheid die hier niet is. En dót staat weer in verband met de politiek, i dat is te ingewikkeld voor een simpel verhaal als dit. Terwijl U de krant leest, schiet het U te binnen dat er nog een paar brieven gepost moeten worden. Gauw even naar de overkant van de straat, het postkantoor staat, dat hier blijkbaar dag en nacht. Vrijdags en 's Zondags cluis, open is. Even gauw oversteken, nou. dat gaat zó maar niet! Rashid Street is de enige hoofdstraat van de stad en het verkeer beweegt zich in twee rijen in beide richtingen, zodat het wel een tien minuten duurt eer U de overkant bentals de bus nu maar De Baghdadse rioleringen liggen open en bloot langs de straat. knopen uitgekpobbeld wordt of U of 64 fils de man bent. Het duurt tuurlyk een beetje lang. maar als U een goede bekende bent hindert dat niet: U krijgt er een glaasje thee bij. dat onder de tralies naar U wordt toegeschoven. Niet altijd is er voldoende wisselgeld, dat geeft óók al niet: U houdt het een volgende keer te goed of krijgt er wat zegels voor. Ziezo, dat is ook al weer gebeurdWat nu? Wat is dat daar voor een hoop men- n? Een ongeluk? (typisch Hollands bent U toch nog; wie denkt er nou ongeluk? Er wordt hier niets geleid, is niets voorgeschreven en daarom gebeuren er hier weinig ongevallen), e. er komt zomaar midden o\ een bioscoop uit; „zegening" in deze moderne tijd van technicolor. nensenmassa is ontstaan door kleine ruzie. Iemand is met zijn flets verward geraakt in iemand anders Ara- bise rokken. Ja, dat heb je hier. waar ze de fiets meenemen in de bioscoop en het ding dan op het toneel leggen. (Wel eens van de Dief van Baghdad ge hoord?) Enfin, die fietsen liggen daar dan, en wee als de voorstelling te laat begint of de inhoud niet in overeenstemming is met de groots aange kondigde titels: dan grijpt men bellen toeters en protesteert Die fietsen Trouwens, over die fietsen kun je wel :n verhaal alléén schrijven. Het is hier Heel Groningen een uur zonder stroom Treinen en trolleybussen stonden stil Stad en provincie Groningen en eer deel van Drenthe hebben het gistermid dag meer dan een uur en in sommige ge vallen bijna twee uur zonder electrici- teit moeten stellen. Voor vele industrieën betekende dit een grote tegenvaller. Zo moesten enkele strocartonfabrieken, die niet op een eigen net waren aangesloten in de provincie, hun productie staken. De bioscopen In Groningen moesten de voorstelling afge lasten. De trolleybussen van het gemeen telijk trambedrijf stonden midden i stad stil en werden later op de middag vervangen door bussen. De electrische trein die om 13.50 uit Zwolle was vertrokken naar Groningen en daar om 15.05 had moeten aankomen, is dichtbij het station Groningen blijven staan. Deze trein is later door een stoom locomotief naar Groningen gesleept, waai hij met 32 minuten vertraging aankwam. De trein die om 15.40 naar Zwolle moest vertrekken, kreeg 10 minuten ver' traglng. De oorzaak van de storing Is waar schijnlijk een mankement aan een van de generatoren van het prov. electric!- teltsbedrijf te Groningen. P.C.B. Beroepsgoederenvervoerders vierde eerste lustrum (Van onze sociale redacteur) IJ HEBBEN geen Christelijke organisatie voor ons eigen gerta Wij hebben te zoeken de verbinding van geloof en gebod met onze dagelijkse arbeid. Gods Woord zegt: vreest God en houdt Zijn geboden. Dat stelt ons tegenover humanisme en doorbraak. Dat daarachter staat: „want dat betaamt alle mensen", moet ons uitdrijven tot nooit-aflatende propaganda. Deze kern van het slotwoord, dat de heer A. Borst Pzn., voor zitter van het Verbond van Prot.-Ghristelijke Werkgevers, gisteren sprak in de eerste te Utrecht gehouden lustrumvergadering van de Ned. Bond van Prot.-Christelijke Beroepsgoederenvervoerders, verhief deze vergade ring op een hoog plan. De voorzitter, mr dr E. P. Verkerk, J sprak daarna over het recht van de vrije herinnerde er in zijn openingswoord dat de bond op 16 Februari 1949 ut 17 leden werd opgericht. Thans (als jubi leumgeschenk bood de heer D. Pronk een lijst met 72 nieuwe leden aan) is een aan tal van 1529 bereikt. De organisatie is ge groeid in breedte, lengte, ledental, ser vice, financiën en invloedHet orgaan „De vrije vervoerder" wordt in Maart een 14-daags blad. Minister mr J. Algera was de eerste, die de bond geluk wenste met z'n le lustrum. Vijf jaar is verschrikkelijk lang, als men het vergelijkt met de gemiddelde duur van een ministerschap Spr. herinnerde aan de juist de vorige dag in werking getreden maatregelen, die gevolg zijn van de wensen van het be roepsvervoer. De verhouding tussen Over heid en particuliere vervoerders is daar in duidelijk afgebakend. De heer H. W. Tilanus bracht de geluk wensen van de C.H. Kamerfractie en Na IS jaar Voor het eerst sinds het uitbreken de tweede wereldoorlog is weer een. Duits geregistreerd pasagiersschip, 19.000 ton metende „Gripsholm", de haven van New York binnengelopen. De spierwitte „Gripsholm" is door de Noordduitse Lloyd voor onbepaalde tijd van de Zweedse Amerika-lijn gecharterd. Het schip, dat met een volledige Duitse bemanning vaart, zal later herdoopt worden in „Berlin". 'erhoogt Uw werklust Verkwik, „r(rllti oevordot Uw lob niet langer - WRICLEY Voor 30 millioen kijkers Ned. filmindustrie kreeg belangrijke opdracht (Van een onzer verslaggevers) "'VE CINETONESTUDIO'S te Duivendrecht bij Amsterdam zullen in d< komende maanden grote activiteit te zien geven. De Triangle Pro ductions Comp. uit Amerika, een maatschappij, die zich toelegt op de ver vaardiging van televisiefilms, heeft deze Nederlandse industrie namelijk opdracht gegeven tot het vervaardigen van 26 speelfilms, die elk een half r 400 Amerikaanse tele- i totaal kijken 30 millioen vertoning zullen vergen. Elke week wordt visiestations een dergelijke film vertoond en i Amerikanen er naar. De studio's in Duivendrecht z\in ge-1 gesproken, en het is de taak van de ac- kozen, omdat zjj. naar het oordeel vanteur Alden, om de Amerikaanse toelich- de producer der Triangle Prod., de heer ting te geven en tevens om de hoofdrol Arthur Dreifuss, ..naar Hollywoodse I te spelen. Dat Is die van een Amerikaans maatstaven gemeten", tot de beste van geheim agent, die In West-Europa West-Europa behoren. Itact opneemt met personen, die met hem Met de heer Dreifuss is de Amerikaan- samenwerken. Het moeten alle „life"- opnamen z\in om de werkelijkheid dicht mogelijk te benaderen. De sce nario's zijn geschreven door de beste Amerikaanse tekstschrijvers. Kolonel Donald Robertson, van de staf van ge neraal Eisenhower, gedurende de oorlog, erkte er aan mee. HU verschafte de geschiedkundige gegevens. De filmserie heet namelUk „Amerikaans Oorlogs archief". BU do verfilming maakt men gebruik van Nederlandse acteurs en actrices, die thans uitgezocht worden. Ook worden spelers gekozen uit toevallige passanten op straat en daarover vooral was men zeer tevreden. De Nederlandse filmindustrie, die na de oorlog slechts twee speelfilms uit bracht, doch een uitvoerig apparaat In stand moet houden, om paraat te kunnen blijven, is door deze Amerikaanse order zeer geholpen. se televisie-ster Robert Alda naar Am sterdam gekomen, alsmede enige Ame rikaanse technici en cameramensen. In totaal werken slechts rijf Amerikanen dit omvangrijke project mee. Van Nederlandse zyde zal men, in deze ko mende maanden over tenminste vijfdui zend werkkrachten moeten beschikken. Er ls een bedrag van f 2 millioen met •ze affaire gemoeid. Vreemde gezichten De heer Dreifuss deelde mede dat de Nederlandse acteurs en actrices onbe kenden zijn op de Amerikaanse televisie schermen. Dat is van groot belang, aan gezien de films elke week terugkomen i men niet steeds met dezelfde gezich- n kan werken. Op het ogen'bliik is de Amerikaanse toeschouwer zeer geïnteresseerd in het geen zioh, tien jaar geleden, in Europa afspeelde. Vandaar, dat men de thans lopende films alle laat spelen rond de befaamde Westwall, die de Duitsers op wierpen. Tegen de achtergrond daarvan wil men een groot aantal histories uit de Europese verzetsbeweging op het doek brengen. De films zullen alle in de Cinetone- studio's vervaardigd worden, doch er worden buitenopnamen gemaakt in Am sterdam, Rotterdam, Scheveningen. Den Helder. Bergen en andere Nederlands plaatsen. In de films wordt Nederlands ondernemer. De penningmeester, de heer P. de Vrij (Benthuizen) bood het geschenk der leden bedrag van ruim f 4350.-, dat besteed zal worden de propaganda en de service aan de leden. Mr J. Hazenberg (Wassenaar) overhan digde een geschenk namens de bonds- adviseurs en vertegenwoordigers der zus terorganisaties voegden daar cadeaux aan toe. die alle de bestuurskamer zullen d. Rerg-Kreyger sprak op geestige wijze over „de vrouw van de beroepsvervoerder". Aan haar en mevr. Verkerk werden bloemen aangeboden. Minister geen bewonderaar Burgemeesters en koninginnen OOK minister Beel kan het niet bewonderen, dat burgemees ters bij verschillende evenementen zich er toe lenen, gesierd met de tekenen van hun ambt, bloemen-, jruit-, kaas-, zeil- en andere ko ninginnenofficieel te ontvangen. Dit deelt de minister mee in ant woord op een vraag in het voor lopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1954 van Bin nenlandse Zaken. De minister wil hierbij in het midden laten, in Hoe verre het juist is, als in het voor lopig verslag kennelijk wordt aan genomen dat de burgemeester btj het optreden in het openbaar be schouwd moet worden als de „ver tegenwoordiger van HM. de Ko ningin." Voor het geven van een wenk als in het voorlopig verslag be doeld, acht de minister geen aan leiding aanwezig. Hij geelt er de voorkeur aan de burgemeesters vr\j te laten in de beoordeling van hetgeen de handhaving van de waardigheid van het ambt op dit stuk meebrengt. maar mee onderscheidde zich naar plaats en samenstelling in twee opzichten van de andere klassieke wereldwonderen. Werden de vuurtoren Pharos en de grote pyramide in Afrika aangetrof fen, de hangende tuinen, de kolos van Rhodos, de tempel van Diana en het mausoleum moesten in Klein-Azië worden gezocht, zodat het Zeusbceld het enige wereldwonder was, dat op Europese bodem stond. Maar er was nog een ander verschil. Alle andere wereldwonderen waren van solide en betrekkelijk onvergankelijk materiaal vervaardigd, terwijl het beeld van de Griekse god o ironie! juist ge maakt was van grondstoffen, die ge makkelijk konden worden aangetast, zoals hout, ivoor en goud. En bij dit „aantasten van het goud" dienen we geenszins aan chemische invloeden te denken, want daar tegen is dit edele metaal nogal bestendig. Neen, bij „aan tasten" dienen we voornamelijk aan de hebzuchtige vingers te denken. Hoe het ook zU, met uitzondering van wat miniatuur-afbeeldingen op munten, die uiteraard alleen de grove details weergeven, is er van het roem ruchte Zeusbeeld weinig overgeble ven dat deze schaduw uit het verre verleden lot werkelijkheid kan wek ken. In Florence bevindt zich een bronzen munt van de Griekse stad staat Elis, uit de tijd van Hadrianus (117—138 n. Ohr.). waarop het hele majesteitelijlte beeld van Zeus tot een grootte van nauwelijks twee centime ter is teruggebracht. U kunt zich wel voorstellen, dat bij een dergelijke af meting de aanblik van het beeld schokkend, noch ontroerend is. Van de Romeinse veroveraar van Macedonië. Paulus Aemilius. wordt echter ver. teld, dat hij bij het aanschouwen van het beeld tot in het diepst van zijn ziel geschokt was, als had hij zich in tegenwoordigheid van Jupiter de Romeinse tegenhanger van Zeus bevonden". We zullen de andere lof tuitingen laten voor wat ze zijn en lie ver de geschiedkundige feiten laten spreken. Zoals bekend, was de zetel van Zeus volgens Griekse opvattingen gevestigd op de berg Olympia, de hoogste berg van Griekenland, gelegen bij de grens van Thessalië en Macedonië. Een van dc belangrijkste plaatsen van Zeusaan- bidding was voorts de stad Olympia, aan de andere kant van Griekenland gelegen, nl, in het landschap Elis. Hier werden de Olympische Spelen gehou den, maar ondanks de grote toeloop van Grieken naar deze streek, zUn er geen aanwijzingen, dat hier een im posant heiligdom voor de Zeusverering bestond. Tengevolge van de nationale verheffing na de Perzische oorlogen en ter herinnering aan hun overwin ning op de inwoners van de (Griekse!) stad Pisa, besloot de bevolking van Elis een waardige tempel voor Zeus op te richten, waarin het beeld van de Griekse god zou worden geplaatst. De tempel werd weliswaar gebouwd tus sen 480 en 450 v. Chr., maar het ge bouw bleef een hele generatie leeg staan. éér aan de vervaardiging van het beeld kon worden begonnen. Voor een besohrijvlng van dit monument komen we dan terecht bij Pausanias, die 600 jaar later de stad Olympia bezocht en die zUn bevin dingen heeft neergelegd In een soort baedeker, waarvan we thans nog nut hebben. Daarover morgen. (Nadruk verboden) Advertentie Stemgoochelaar krijgt 21/* jaar Deurwaarder opgelicht voor 60.000 De 39-jarige Amsterdamse fotograaf J. J V.. een ex-conferencier en humorist, die in een tijdsbestek vain zes jaar thans 70-jarige oud-deurwaarder te Am sterdam voor totaal minstens ƒ60.000 heeft dpgelicht, is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot twee en half jaar gevangenisstraf met aftrek. Dc officier-van Justitie had voor „deze laaghartige oplichting ten nadele a een oude man" de maximumstraf i drie jaar geëist. De veroordeelde had dank zij a gave om mensen te kunnen imiiteren zijn stem te kunnen verdraaien, die hU in vele telefoongesprekken heeft bruikt zes jaar Lang met zijn gezin practisch geleefd van de bedragen die hij verkreeg door zijn slachtoffer op te lichten. De fotograaf kwam in 1946 ln contact met de deurwaarder. Hij vertel de dat er verschillende boedels beschik baar zouden komen, waarvoor de deur waarder de afwikkeling zou krijgen. Tel kens vroeg de veroordeelde geld a a deurwaarder voor de diverse gemaakte onkosten. Achtste brand gesticht in vier maanden Voor de achtste maal sinds November van het vorig jaar heeft gisteren ln 't Brabantse dorpje Oud-Gastel een stro- mijt ln brand gestaan. Het was opnieuw het werk van een pyromaan, die reeds maanden de streek onveilig maakt e nu voor de eerste maal niet op Zondag avond of Maandagnacht, maar op ee ander tijdstip een brand stichtte. Posities KLM-vliegtuigen hol. PH-TDN (Vlaardingen) vanochtend half vier uit Beiroeth naar Zürich. PH- TET (Tilburg) gezagv. Hobson vannacht half drie van Bangkok naar Calcutta. PH- TFG (Friesland) vanmiddag half twee uil Sydney naar Blak. PH-TDK (Amsterdam) gezagv. Vlruly gistermiddag half vier ln Kadena. Uitreis: PH-TES (Soerabaja) gezagv. Sluyter vannacht 2 uur uit Bangkok naar Djakarta. PH-TFE (Utrecht) gezagv. Shanley vanmorgen half vier uit Karachi in Calcutta. PH-TFD (Arnhem) gezagv. Vallance vanmorgen 6 uur uit Beiroeth naar Bagdad. PH-TEP (Pontianak) gezagv. Motshagen vanmorgen 10 uur van Schip hol naar Cairo. PH-TCE (Edam) gezagv Bosman (emigrantencharter naar Oak land) vanochtend zeven uur uit Cairo naar Karachi. Prijsverlaging levensmiddelen 'maar bovenal Handhaving van de kwaliteit De sterke prijsverlaging van een aantal belangrijke levensmiddelen door Alben Heijn aan het Nederlandse publiek ge bracht, zijn op duidelijke wijze begrepen en gewaardeerd. Het is geweldig druk in de A. H. winkels! De vraag werd echter gesteld, kan dit nu wel tegen deze lage prijzen, gaat dit niet ten kosie van de kwaliteit? Daar is maar één antwoord op, n.l. Albert Heijn met zijn meer dan 65 jarige rc- futatie, garandeert U de prima kwa- teit van ieder artikel. In het grote A.H. fabriekscomplex waakt een uitgebreid laboratorium met een staf van bekwame deskundigen over Uw belangen voor een constante prima kwaliteit. Hier wordt alles gecon troleerd" wat binnenkomt en wordt af geleverd en is men steeds rusteloos bezig de kwaliteit nog hogerop te voeren. Door een enorme productie en grote omzet kan Albert Heijn zijn prijzen lager stellen. Het is dus niet alleen zo, dat men veel voordeliger winkelt bij Albert Heijn, het kopen in de bekende A. H. winkels geeft de Nederlandse huisvrouw bovendien de zekerheid „steeds de beste voeding voor haar gezi ALBERT HEIJN Hedenmiddag in Den Haag Posthume onderscheidingen voor dappere Marinemannen middag in de Rode Zaai van het terie van Marine aan nabestaanden een aantal posthuum toegekende onderschei dingen uitgereikt. Aan wij-ien luitenent-ter-zee der Ie kl- C- J. Jarman en Vijlen adelborst J. C- Meijer is de bronzen leeuw toegekend Eerstgenoemde was commandant van Hr Ms Onderzeeboot K 16 en bracht op 24 December 1941 ten Noorden van Kuch in g (Br. Noord-Borneo) een Japanse torpedo- bootjager tot ziniken. Na 24 December werd echter niets meer van de K 16 ver nomen. Aangenomen wordt, dat een Ja panse onderzeeboot de K 16 heeft getor pedeerd- Zes officieren en dertig schepe lingen zijn hierbij gesneuveld. Wijlen adelborst der zeedienst J. C Meijer heeft zich door het bedrijven van bijzondere moedige en beleidvolle daden ln dc strijd tegen de vijand onderschei den als Md van een ondergrondse groep, die in verbinding stond met een geheime Grotere oefeningen van de B.B. Het Is de bedoeling, de oefeningen van de organisatie Bescherming Bevolking dit jaar op ruimere schaal en ln groter verband te houden dan tot dusver het geval was geval was. Het ligt voorts in het voorne men van minister Beel, voor de uitrus tingen van de blokploegen van de be scherming bevolking een vergoeding in geld te verstrekken aan de betrokken ge meenten of kringen, dan wel deze uit rustingen van rijkswege te doen verstrek ken. Dit deelt de minister mede in zUn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1954 van zijn departement. agent, d/ie zijn inlichtingen in bezet ge bied van deze groep ontving. In Mei 1942 werd hij gefusilleerd Bij zijn verhoren nam hij alle schuld op zich en trachtte zo doende zijn kameraden te redden- Het bronzen kruis zal worden verleend aan wijlen ltz 1 R. C. Jongelie van de Kon. Marine reserve, aan wijlen ltz 3 C- C. Braggaar van dte Kon- Marine reserve, aan wijlen ltz van speciale diensten der derde klasse A. C- van der Giessen van de Kon. Marine reserve, aan wijlen bootsman P- C. Boogaard, aan wijlen ser geant van speciale diensten H. M- Ma- care. aan wijlen sergeant van speciale diensten G. L. Ruseier, cn aan wijlen dpi. sergeant der infanterie A J. Wegner. die allen als agent van een geheime inlich tingendienst naar Nederland waden ge zonden en slachtoffer weiden van het zgn- England-Spiel". Voorts aan wijlen bootsman F- Meyer, die zich destijds als chef d'équipage aan boord van H-M.'s onderzeeboot ..K 16" heeft onderscheiden en aan wijlen ma troos der tweede klasse L- van der Struis die zich op 10 Mei 1940 te Rotterdam aan boord van de torpedoboot ,.Z 5" on derscheidde- Het kruis van verdienste wad toege kend aan wijlen le luitenant der mari niers G- H. W. Wouters, aan wijlen ma toor-monteur S. G- Kuster, aan wijlen majoor-telegrafist T- J. Schamp, aan wij len sergeant-telegrafist L- Lauweren*, aan wijlen sergeant-telegrafist A. M. 'chel, aan wijlen sergeant-telegrafist (tlt) C. W. Dobbinga. aan wijlen matroos der tweede klasse D. Hulsman, die allen vie len ln het ondergrondse verzet in Ne- derieod en aan wijlen milicien-matroos J. R- Twijsel. die zich van 15 Februari tot 6 Maart 1942 onderscheidden bij het commando Maritieme Middelen Priok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5