Paardensport is in Australië bijzonder populair v,r;: rJM v „gokje" met f60.000 als inzet is geen zeldzaamheid Overal radio-distributie, die niet gebruikt wordt De Radioraad viert 25-jarig bestaan zijn Verkeer eist meer jonge lerens dan welke ziekte ook 5 DINSDAG 16 FEBRUARI 1951 Één renpaard voor f 200.000 (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) EEN PAARD voor tweehonderdduizend gulden; een prijs van honderd duizend gulden; een ,,gok" van zestigduizend gulden, dit zijn slechts enkele cijfers omtrent de financiële zijde van de paardensport in Australië. Want, verliezen of winnen, op de renbanen vloeit in elk geval het geld breed uit en vaak wisselen millioenen ponden op de wedstrijdbanen van eigenaar. Er is in Australië niets dat zozeer het geld in beweging houdt als de paardensport. gen op de races verhandelen. Kort geleden werd op een Metropolitan Day voor 1.500.000 pond (plm. 13 mil- Ik ga U ditmaal iets vertellen over de paardensport, niet als informatie omtrent die sport, doch meer uit het oogpunt van de financiële betekenis daarvan voor Australië. Maar dan moet ik meteen een mogelijk misverstand wegnemen, voor het geval ge zoudt veronderstellen dat het in dezen niet zou gaan om de sport zelf, want dan doet ge tekort aan de sportieve gevoelens van de Australiërs. De paardenraces zijn heus niet enkel geldkwesties, al.zijn die er zeer nauw aan verwant. Hieraan moet ik toevoegen, dat er heel wat beroepsgokkers zijn. In het algemeen zijn de paardenrennen een stuk van het publieke leven in Australië en worden de winnaars of verliezers niet uitsluitend in shillings of ponden gewaar deerd. De eerste Dinsdag in November is in Australië altijd de grote dag voor de paardensport. Aan Melbourne valt dan de eer te beurt het grootste feit van het jaar op genoemd terrein te mogen aan schouwen, n.l. de race om de Melbourne- cup. De hoofdprijs bestaat uit een gouden beker en 10.000 pond (plm. 85.000) in geld. Het aantal bezoekers van deze race be draagt meer dan honderdduizend. .Uit de meest afgelegen 6treken van 't land ko men de liefhebbers van de paardensport naar het grote stadion in Melbourne. Doch vóór die grote dag, zijn er hon derden andere races welke met niet veel minder belangstelling worden gevolgd. Daar is b.v. de Metropolitan Day,- waar de beste renpaarden uit een bepaalde om geving verschijnen. Voorts zijn er de regelmatige races, meestal op Woensdag en Zaterdagmiddag. En niet te vergeten de gezellige picnic-races, welke in het bijzonder ten plattelande worden gehou den en .meer tot amusement gerekend kunnen worden dan tot werkelijke sport. Aan deze races kan alleen door amateurs worden deelgenomen en er gelden strenge regels ten aanzien zowel van paarden als van berijders. Hier speelt het geld een onbelangrijke rol, hetgeen van andere races niet kan worden gezegdl Gokkers Om nu toch iets meer te vertellen trent de rol van het geld bij de paarden races is het nodig een paar cijfers te melden. En dan wil ik zwijgen over D-Day in Melbourne, welke per slot rekening slechts eenmaal per jaar wordt gehouden. Er zijn lieden die op die dag genoeg verdienen voor het gehele j; Maar de gewone man van de races dient het geld in eigen omgeving, iedere De „Statenregering bepaalt het aantal races dat in een jaar mag worden gehou den; in New South Wales was dit j: 't grootste aantal: 61. De „turf-clubs", de verenigingen die de paardensport regelen, hebben het beheer over eén groot aantal wedstrijden. Men ziet op de normale 1 dagen lange slierten auto's op de wegen rond de plaats waar de rennen worden gehouden. De eigenaars van die auto' zijn dan meestal de beroeps-gokkers, dli de sport slechts als een geldzaak zien. Dat zijn b.v. de „punters", die hun kan sen berekenen en bij de „bookmakers" hun weddenschappen aangaan. Die „bookma kers" zijn de mannen die samen met de mechanische „totallsator" enorme bedra- lioen) omgezet aan weddenschappen. Er een „punter" die 7000 pond (plm. 1.000) wpn. Doch ook de schatkist der regering ontvangt haar deel. New South Wales verdiende vorig jaar twee millioen gulden door de races. Van goede familie Dat niet ieder paard een renpaard is, behoeft geen betoog; het renpaard wordt geboren uit „goede families". Vandaar de soms enorme en zeer kostbare stoeterijen welke meestal diep in het binnenland in stand worden gehouden. Op Klo-Ora, bij het rimboe-plaatsje Scone, bezocht ik zulk een fokkerij met ruim zestig jonge paarden. Dat deze dieren een uitstekende verzorging ontvangen, is duidelijk. Het personeel, dat voor een groot deel uit negers bestaat, houdt van deze paarden, waarvan men er vele tot vermaarde ren ners hééft gefokt. Daar was b.v. Shannon, die, aanvanke lijk verkocht voor 2600, later ƒ200.000 aan prijzen veroverde. En Peter Biddle die na 240.000 aan prijzen te hebben ge wonnen, voor 800.000 naar Amerika werd verkocht. Niets wordt op de stoeterijen mechanisch door de mensen uitgevoerd; elk dier ontvangt speciale attentie en vaak een aparte behandeling bij de training. Er heerst in beginsel een strenge e lijkheid in de paardenraces, hetgeen niet verhindert dat menige „truc" geprobeerd wordt. Zo ontdekte men enige tijd geleden dat een zeker paard zodanige injecties had gekregen vlak voor een race, dat de snel heid van het dier werd opgevoerd. Daar is een gerechtelijk proces over ontstaan. In Adelaide werd geconstateerd dat jockey in het zadel van zijn paard listig enkele electrische" batterijen had verborgen, die eveneens een bijzondere Denemarken vecht met tweede winter Denemarken wordt op het ogenblik zwaar geteisterd door de gevolgen var de „eerste" winter, terwijl de „tweede' winter zich aankondigt met hevige sneeuwstormen,die het verkeer, vooral Ln Jutland, in moeilijkheden brengen. De scheepvaart langs de kust is vrijwel onmogelijk tengevolge van het kruiende ijs. Verscheidene eilanden langs Deense en Zweedse Oostzee-kust zijn ge heel geïsoleerd. Gisteren moest een Noors vrachtschip met assistentie van ijsbrekers de haven van Stockholm worden binnengebracht. Talrijke vissersboten, die op zee waren, zijn door het ijs verrast. Met alle be schikbare middelen wordt thans getracht ze uit hun gevaarlijke positie te halen. Alleen grote schepen kunnen nog op eigen kracht via de Sont de haven Kopenhagen bereiken. Naar Ass. Press hedenmorgen meldde, zijn twee vissers als gevolg van he' kruiende ijs omgekomen. Hun scheepji kapseisde en hoewel de mannen er ii slaagden, zwemmend de Zuid-Noorse kust te bereiken, werden hun bevroren lijken later op het strand gevonden Geboren paardentemmers zijn in Australië de negers. Op de paardenfokkerijen zijn zij ge waardeerde krachten. Hier zien zo'n stoutmoedige ruiter bezig, een renpaard te trainen Vakbroeders en familieleden moedigen hem aan. uitwerking op het paard hadden. Derge lijke jockey's kunnen wel naar een andere baan uitzien; de Australiër houdt in het algemeen teveel van sport om dergelijke Irucjes te waarderen. Hoewel dus een zekere groep van per- men in de paardenraces „business" ziet, heeft de bevolking als geheel sportieve opvattingen daaromtrent, ten spijt van d< weddenschappen die gemeengoed zijn ge worden. stem van de radio-verslaggevei klinkt tijdens iedere enigszins belangrijke wedstrijd vrijwel de gehele Zaterdagmid dag uit de luidspreker in de meeste Aus tralische huizen. Op het werk levert mer later onderling commentaar op de presta ties der paarden. Want verliezen of win- i, op de renbanen vloeit het geld breed en de „kleine man" met zijn paar shillings in de weddenschap leeft even hard mee met zijn favoriet als de lieden uit de „big-money"-kringen! Met dit alles wil ik niet beweren, dat er geen slachtoffers zouden zijn van de •koorts"; want als er één wint, ver liest de ander. In welk laatste geval men er wel eens slecht aan toe kan zijn. Mahr dat i6 niet de schuld van het renpaard Anti-atoombomfort is gereed Het ondergrondse Amerikaanse hoofd kwartier voor het atoomtijdperk, aange legd in een berg aan de grens van Mary land, op 100 km van Washington, is ge reed. Aan deze sterkste schuilkelder ter wereld is drie jaar gebouwd. Stalen deu- sllngerende tunnels zijn aange legd om de luchtdruk bij- ontploffingen op te vangen. De kosten worden ge raamd op 35 millioen dollar. By de mogelijkheid van een atoom bom-aanval zal het Pentagon (het minis terie van Oorlog) in het hoofdkwartier worden ondergebracht. Tsjiang eerst niet, maar nu tóch candidaat Voor het presidentschap van nationalistische China Generalissimo Tsjiang Kai-Sjek heeft zich op verzoek van de Kwomintang her kiesbaar gesteld voor het presidentschap van, nationalistisch China (Formosa) en premier Tsjen Tsjen aangewezen als can didaat voor het vice-presidentschap Het jongste weekeinde verklaarde Tsjiang Kai-Sjek, bereid te zijn af te treden president en zich geheel te wijden de organisatie van het nationalistische leger, „dat eens het communistische teland van China zal moeten heroveren". Op 20 Maart zal de nat. vergadering de nieuwe president kiezen. Majoor Van Ardenne terug uit Korea Vijf leden uit één familie bij V.N.-detachement Majoor C. van Ardenne van het Ned. Detachement Ver. Naties op Korea is het KLM-toestel Pontianak in Nederland teruggekeerd. Majoor Van Ardenne heeft in Korea de functie van hoofd sectie operatiën ei leidingen vervuld. Hij maakte deel uit van het detachement dat op 29 Januari '53 uit Nederland vertrok. Dit detachement is thans per schip op thuisreis en zal voorziene omstandigheden voorbehouden, op 29 Februari a.s. in Nederland terugke- Majoor Van Ardenne werd bij zijn aan komst namens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf begroet door majoor mr A. P .T. M. Kneepkens, en namens de inspecteur-generaal Kon. Landmacht door majoor W. Erd- mann. Hij ontving uit handen va plaatsvervangend commandant var regiment Van Heutz, majoor A. C. va: Meijde, het Kruis voor Recht en Vrijheid. Majoor Van Ardenne stamt uit ee milie, waarvan vijf leden, die alle de naam Van Ardenne dragen, als officier in Korea dienden. Vliegbasis van 450 ha. bij Venray Toekomstig centrum van jachtvliegópleiding Binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van een vliegbasis nabij Ven ray, waarvan de totale oppervlakte plus minus 450 ha zal bedragen en die vc zien zal zijn van een hoofdstartbaan een parallelbaan. Het ligt in de bedoeling op deze basis, die als een volwaardig vliegveld karn worden aangemerkt en aan de NATO-eisen zal voldoen, de jacht- vliegopleidingen van de Kon. Lucht macht te concentreren- Koning Leopold en gemalin gaan op reis Eind Februari zullen koning Leopold en zijn gemalin een reis ondernemen Midden- en Zuid-Amerlka „om uit het land te zijn gedurende de verkiezingen". Aldus meldt het Belgische blad „Le Soir". Kamerleden verbaasd En er is sinds 1941 al een verlies van bijna 30 millioen Sommige Eerste-Kamerleden hebben er hun verbazing over uitgesproken dat men ondanks de sterk verliesgevende resul taten nog steeds doorgaat .nieuw gebouw de woningen te voorzien van geleidingen- voor de radiodistributie Het tekort dat het radiodistributiebe drijf over 1954 zal opleveren werd eerst op f 5,8 min geraamd Later heeft minister Algera de verwachting uitgesproken dat dit verlies tot f 1,4 min kan worden te ruggebracht nu het bedrijf definitief in handen van het staatsbedrijf der PTT is overgegaan. Een aantal Kamerleden deelt echter dit optimisme niet, aldus het voor lopig verslag over de PTT-begrotïng voor 1954. Sinds 1941 is er in dit bedrijf in totaal meer dan f 60 millioen gestoken. De ex ploitatieverliezen bedroegen sinds dat jaar in totaal f 29.5 millioen. De genoem de Eerste-Kamerleden zijn van oordeel dat deze cijfers nog geflatteerd zijn. Toch gaat men maar door met het aan leggen van radiodlstributieleidingen ln nieuw gebouwde woningen. Zo wordt b(j de grote uitbreiding van Amsterdam-W. het gehele complex woningen daar, on geacht of er abonné's zijn of niet, van radiodistributieleidingen voorzien. Ook In andere plaatsen gebeurt dit. Er zijn grote woningblokken, waarin op deze wijze zeer belangrijke bedragen zijn ge ïnvesteerd en waarin zich geen enkele aangeslotene bij de radiodistributie be vindt, terwijl in andere woningblokken dit zich beperkt tot een uiterst gering percentage. Hoe gering het resultaat van al deze investeringen wel is, blijkt uit het feit, dat het aantal luisteraars eerder dalende is dan stijgende. De genoemde Eerste Kamerleden kun nen zich er niet mee verenigen, dat voortgegaan wordt met jaarlyks vele millioenen in dit verliesgevende bedrijf te investeren. Klaarblijkelijk durft het PTT-bedrijf het niet aan, om de tarieven zodanig op te voeren, dat een sluitende exploitatie mogelijk is. Men verwacht dan nl. een sterke daling van het aantal abonné's. Minister Algera wordt gevraagd zijn bedrijfsbeleid nader te willen uiteenzet ten. They smoke them here they smoke them there They smoke them everywhere! Bemanning van gezon ken Douro terug Ook de 3e machinist A. van Zaanen uit Scheveningen Gistermiddag zijn met het KLM-toestel Rembrandt negen leden van de beman ning van het in de nacht van 10 op 11 Februari J.l. bij Kaap Nao gezonken kust vaartuig Douro van de KNSM op Schip hol aangekomen. De Douro is vrijwel onmiddellijk na een aanvaring met 't Spaanse schip Drago in de diepte verdwenen. Alle leden van de 13 koppen tellende bemanning konden op het Spaanse schip overstappen, De kapitein, de heer G. de Vries, de tweede stuurman, de heer P. Schuitema, de tweede machinist, de heer H. J. Heere mans, en een matroos, de heer A. Zuider duin, zijn in Valencia achtergebleven voor 't afleggen van de officiële verklaringen. Op de Amsterdamse luchthaven ver klaarden de schipbreukelingen, dat zé slechts het allernoodzakelijkste hebben kunnen redden en daarna aan boord van de Drago zijn geklommen. De eerste, die het overstapje, want dit was het, zo dicht bij was de Spanjaard, maakte, was de derde machinist A. van Zaanen uit Scheveningen. Van de andere teruggekeerde leden van de bemanning noemen we nog M. P. Hus uit Katwijk aan Zee. Inbrekers zetten auto bij juwelierszaak Brutale diefstal opgehelderd in Oudenbosch Een bijzonder brutale diefstal, Zaterdag tegen middernacht gepleegd in een Juwe lierswinkel te Oudenbosoh, is reeds Maan dag tot klaarheid gebracht, toen twe< woonwagenbewoners in Amsterdam eer partij gestolen gouden ringen aan de mar trachtten te brengen. Deze verkoop werd namelijk gesignaleerd door de Amster damse recherche, die korte tijd later de Roosendaalse politie kon verzoeken ln het woonwagenkamp aldaar nog een tweetal „glldebroeders" te arresteren. Geruime tijd voor de inbraak, die en kele minuten voor middernacht werd ge pleegd, parkeerden de woonwagenbewo ners Zaterdag een auto bij de winkel. Toen zij hun uur gekomen achtten, sloeg een van hen de grote étalagerult stuk, waarna de ander enige tabletten met gou den ringen weggriste uit de uitstalkast. Weinige seconden later waren zij met hun auto verdwenen. De Juwelier, de heer Van E.. werd gealarmeerd door het brekend glas. De alarminstallatie was voor enkele dagen uitgeschakeld, omdat de vrouw var de zaakvoerder bedlegerig was en de ge- lulden, die door de Installatie worden veroorzaakt, niet kon verdragen. De gestolen ringen hadden een waarde van ongeveer ƒ5.000. Een deel van de bult is inmiddels achterhaald. Ondanks protest Schuld van f 350 voor Roefmondse huurders Monaster Witte heeft beslist, diait de hruur van: bijna dertig woningen in en om de TiQiman van Breestraat in- Roermond, waarven de huur voorlopig was vastge steld op 147-50 per maand, met terug werkende kracht tot 1 December 1951 zestig gulden, per maand1 bedraagt. Dit be tekent een verhoging van 26 procent. Met inbegrip vein de navordering zei de huui vooidopiig honderd gulden pér maand be dragen, tot de achterstallige huur. groot 350 gulden, is aangezuiverd'. Door deze beslissing is een uit de be woners gevormd aotie-oomité. dat de wo ningen- alls onvolwaardig bestempelde en op deze -gronden tegen- huurverhoging protesteerd-e, in het ongelijk gesteld!. Mr ir Haveman begin Mei naar Zuid-Amerika De reis van de commissaris voor de emi gratie, mr ir B. W. Haveman, naar Zuid- Amerika, is thans vastgesteld op begin Mei. De heer Haveman zal tevoren in Genève de zevende conferentie van Internationale Comité voor Europese Migratie bijwonen, die wordt gehouden van 20 tot en met 30 April. Hij vertrekt van Genève naar Brazilië. Daarna zal hij waarschijnlijk ook nog bezoeken brengen aan Argentinië en Child. „President Robert" onder medische controle De 28-Jarlge R. L. uit Maastricht, dte vorig Jaar zoveel opzien baarde met het luxe jacht de President Robert, waarop een heel gezelschap Nederlanders dit land verliet en waarover hij de leiding had, zal thans onder medische contróle komen van prof. dr Baan te Utrecht ter vol tooiing van een psychiatrisch onderzoek. R. L. werd in Augustus van -het vorig Jaar aangehouden, toen hij uit Engeland terugkeerde. Hij wordt vastgehouden op grond van overtreding van deviezenbepa- Minister installeert nieuwe leden Minister Cals zal Vrijdag in het depar tement van O., K. en W. de nieuwe Radioraad installeren. In deze bijeen komst wordt tevens het 25-jarig bestaan van de raad gevierd. Bij K,B. zijn in de raad benoemd: tot lid en voorzitter prof. mr P. S. Ger- brandy te rs-Gravenhage; tot leden: prof. dr ir W. Th. Bahler te Delft; prof. dr M. A. Beek te Amsterdam; J. Bruyn te Was senaar; dr H. M. M. Fortmann te Amers foort; mr B. de Gaay Fortman te Amster dam; mevr. J. GoodenRutten te Breda; dr H. J. Prakke te Assen; mevr. mr A. de Ranitz—Cohen te Winsum (Gr.); mr J. M. Ravesloot te Almelo; mr dr C. J. M. A. van Rooy te Venlo; prof. mr L. G. A. Schlichting te Nijmegen; prof. mr L. W. G. Scholten te Utrecht; J. Vader te Krab- bendijke; J. W. de Vries te Soestdijk; dr H. G. W. van der Wielen te Bakkeveen; lr F. C. M. Wijffels te Brunssum. Tot secretaresse is benoemd; mej. dr J. de Boer te Amsterdam. De Radioraad is het college, dat de regering van advies dient omtrent alle met de radio-omroep in verband staande onderwerpen. De raajl bestaat uit ten minste 9 leden, die tblkens voor vier Jaren worden benoemd. In de thans optredende raad hebben slechts 6 van de 14 leden van de per 31 December j.l. afgetreden raad zitting. Deze vernieuwing steunt op verschillende overwegingen. Allereerst zal de radioraad thans ook de taak overnemeh, die tot 1 Januari j.l. door de Televisieraad werd vervuld. Voorts is er naar gestreefd per sonen uit zoveel mogelijk streken van ons land in het werk van de raad te betrek ken. Ook zijn in de raad o.m. personen opgenomen, die voortkomen uit de krin gen van het onderwijs, het volksontwik kelingswerk, de vrije jeugdvorming en de kunstenaarswereld. Uiteraard is bij de samenstelling tevens gelet op de levens beschouwelijke stromingen in ons land. Kon. gezin bij toneelavond van de „Plankeniers" In tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de twee Prinsessen Beatrix en Irene, met hun vriendin Renee Roell, heeft het amateur- toneelgezelschap „De Plankeniers" Naarden, de 500ste uitvoering sinds de oprichting in 1945 gegeven. Dit geschied de in „Astoria" te Baarn en was georga niseerd door het bestuur van de sport vereniging „Koninklijk Paleis Soestdijk". Aan 't einde van de avond feliciteerde Prins Bernhard de tonelisten met succes en liet zijn gelukwens vergezeld gaan van een bloemenhulde. Van de wnd WAARSCHUWENDE C11FERS Nederland steekt gunstig af bij de meeste andere ontwikkelde landen In de ontwikkelde landen sterven i jonge mensen tussen de 15 en 24 jaar tengevolge van verkeersongelukken dan aan een bepaalde ziekte. Dit blijkt uit een statistisch overzicht van de Interna tionale Gezondheidsorganisatie over ver keersongelukken in 15 landen. Het over zicht bewijst, dat 70% van alle dodelijke verkeersongelukken, vooral van kinderen, voor rekening komt van motorvoertuigen. Het verkeer is voor de jeugd, wier al gemeen sterftecijfer uit de aard der zaak Tol van verkeer bijna zo zwaar als ramp Minister opende cursus van A.N.W.B. Het aantal dodelijke slachtoffers var het verkeer bedraagt in ons land than» jaarlijks ongeveer tweederde van aantal slachtoffers van de overstro mingsramp. Dringt dit wel voldoende tot Deze waarschuwende woorden sprak minister Algera 'vanmorgen fe Utrecht in zijn openingsrede op de tweede verkeerstechnische leergang van de A.N.W.B., die vandaag, morgen en over morgen wordt gehouden. De minister deelde mee, dat hij de principiële instemming van enige ambt genoten heeft verkregen voor de voorge nomen instelling van een commissie veiligheid wegverkeer. Voorzitter wordt Baron R. H. de Vos van SteenMdJk. (voorzitter van de Raad voor de Water staat. voorzitter van de vereniging Het Ned. Wegenoongres en oud-commissaris van de Koningin ln Drenthe), terwijl als ondervoorzitter zal optreden ir C. T. C. Heyning. oud-directeur generaal van de Rijksgebouwendienst en oud-hoofd van de dienst van de wegen en de bruggen van de rijkswaterstaat. Een inleidend woord sprak de voor zitter van de A.N.W.B.. de heer P. F. Zimmerman. Hij zei dat de A.N.W.B. als onderwerp vo&r deze leergang o.a. de kruispunten heeft gekozen, omdat die statistisch bezien minstens 25 maal ge vaarlijker zijn dan het overige deel van weg of straat. Op kruispunten gebeurt bijna de helft van het aantal verkeers ongelukken. Aan de leergang nemen hoofdzakelijk wegentechnici en politiemensen deel Nieuwe ielegraatcentrale Wereldprimeur voor de P.T.T. in Amsterdam „Een wereldprimeur waarmee wij heel erg -blij zijn en waarop wij heel erg trots zijn" zo noemde de directeur-generaal van de PTT, de heer L. Neher, de •nieuwe' •-''ee-'aaf centrale die gisteren in het PTT-gebouw voormalig geld kantoor te Amsterdam werd ge opend. „Dit is de eerste en enige Installatie van deze aard ter wereld, Zij is een enorme stap vooruit in de ontwikkeling van het automatische telegraafverkeer. Het is een schepping van een grote staf uiterst bekwame Nederlandse experts, tezamen met de Bell Telegraph Company te Antwerpen, en zo een stuk verwerke lijking van de Benelux-gedachte", zei de heer Neher. De opening werd verricht door de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen. De ingebruikneming gebeurde met een gesprek per telex (verreschrijver) tussen de secretaris-generaal en „de oudste abonné van de wachtiyst", die nu met alle wachtenden op het telexnet is aan gesloten. Het telexverkeer is nu voor Amsterdam vol-automatisch. Dit zal binnenkort ook het geval zUn voor de andere grote steden, niet veel later nationaal en eens internationaal. Het Is voorts de bedoe ling de mogelijkheid te openen dat abon né's in ons land geheel zelfstandig ver binding met abonné's in het buitenland tot stand brengen. Weer tram in beslag te Amsterdam Voor de vUfde keer in nog geen vier weken tijd is een tram door de Amster damse politie im beslag genomen voor onderzoek. Gistermiddag kwam op de vluchtheu vel KoninginnewegEmmastraat een 86- larige vrouw onder het voorbalcon van een motorwagen van HJn 2. De dame wilde voor de tram oversteken. De be stuurder belde en remde, doch de wagen gleed tot voorbij de kop van de vlucht heuvel door. Om de dame te bevryden, moest de tram worden opgevyzeld. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis over gebracht. Van de vijf in beslag genomen wagens zijn drie na onderzoek weer vrij gegeven. Twee, waaronder de gistermiddag uit de dienst genomen wagen, blijven voors hands nog onder beslag. voorzitter van de vereniging K.P.S. kre gen alle spelers een geglazuurd wand bord. met de afbeelding van het paleis Soestdyk en de vermelding „vyfhonderd- ste voorstelling Plankeniers". laag is, de voornaamste doodsoorzaak. In bepaalde landen komt een vierde, een derde en soms zelfs de helft van alle sterftegevallen onder jeugdige personen tussen de 15 en 24 jaar voor rekening van verkeersongelukken. In deze leeftijdsgroep lopen de jongens een groter kans op een dodelijk ongeluk dan de miesjes. De verhouding is onge veer als vUf staat tot één. Van de 15 landen, waarop het overzicht betrekking heeft, had Australië naar ver houding het hoogste sterftecyfer tenge volge van verkeersongevallen, n.l. 300 per millioen Inwoners per jaar. Daarna kwam Canada met 254, gevolgd door de V.S. met 252, Zwitserland met 202, Zuid-Afrika met 201, West-Dultsland met 193, Nieuw- Zeeland met 181, Denemarken met 151, Schotland met 134, Engeland met 128, Nederland met 127, Italië met 122, Finland met 118 en Japan met 95. Verreweg het grootste aantal fietsers onder de slachtoffers van wegongelukken telde Denemarken met 30 procent, ge volgd door Zwitserland met 13 procent, Engeland met mear dan 10 procent, en Ierland met Iets minder dan 10 procent. Zwitserland telde naar verhouding het grootste aantal slachtoffers onder man- neiyke motorryders, n.l. 32 procent, ge volgd door Engeland met bijna 31 procent en Australië met 28 procent van zijn ver keersongelukken, In de V.S. behorende het verhoudlngs- cijfer van om het leven gekomen motor rijders met 4 procent tot de laagste. In Zwitserland en op de Britse eilanden wa ren meer dan 8 procent van alle by weg ongevallen om het leven gekomen vrou wen motorrydsters. Toch is het zo TTET IS algemeen bekend, dat het zien en het ruiken van eten de speekselafscheiding in de mond be vordert, evenals het spreken daarover en het denken daaraan, Ook de af scheiding van maagsap wordt langs deze weg geregeld, omdat bij het zien of ruiken van voedingsmiddelen r veuze prikkels langs een zenuw n de klieren aan de binnenzyde van maagwand worden geleid, waardoor de afscheiding van maagsappen wordt bevorderd. Maar ook langs chemische weg wordt de maagsapsecretie ge prikkeld, waarbü opgemerkt moet worden, dat zowel de hoeveelheid als de samenstelling van dit maagsap door deze prikkels gewijzigd kunnen wor den. Vlees of vleesextract geven byv. een vermeerderde productie van maagsap, brood een hoger pepsine- gehalte, koude dranken en speceryen een hoger zuurgehalte, wyn en kof fie daarentegen weer een lager pep- sinegehalte. Maar deze chemische prikkels in teresseren ons op dit moment eigeniyk minder dan de grote invloed die ver schillende gemoedsgesteldheden op de afscheiding en de samenstelling van het maagsap biyken uit te oefenen. Was de Amerikaanse militaire arts. William Beaumont, ruim een eeuw geleden in de gelegenheid belangryke waarnemingen over de maagsapaf- scheiding te verrichten by een Cana dese jager, die uit een schotwond opening van de maag naar buiten had overgehouden, een dergelijke gelegen heid deed zieh betrekkelijk kort ge leden eveneens voor met een patiënt van de -Amerikaanse artsen S. Wolf en H. Wolff. ZU waren in staat bU hun patiënt de uitwerking van ver schillende gemoedsbewegingen op het maagsUjmvlies als het ware af te lezen. BU ontstemming of wrok werd het maagslijmvlies bijzonder rood ge kleurd en in deze toestand bleek zich veel en sterk maagsap te vormen. Bij verdriet daarentegen werd het sUjm- vlies bleek, de maagsapafscheiding was gering en de bewegingen van de maag waren traag. Wanneer we nu weten, dat een juiste hoeveelheid en een verkeerde samenstelling van het maagsap tot onvoldoende vertering van het voed sel leidt, waaruit t.z.t maagklachten samenstelling van het maagsap op zichzelf reeds letsel aan de maagwand of de twaalfvingerige darm kan oorzaken, moeten we ons toch \n kelijk eens ernstig voornemen humeur wat steviger in de hand te houden. De laatste jaren is bij vele artsen de overtuiging gerijpt, dat emotionele factoren allerlei maag- stoornissen en maagklachten kunnen veroorzaken en dat hierdoor ook echte organische maagziekten, zoals bijv. een maagzweer tot ontwikkeling kun nen komen. Hier is uiteraard sprake van een wisselwerking. Want, hebben de gemoedsgesteldheden invloed op de maag, anderzyds blijft een voort durende of telkens terugkerende last van de maag zelden zonder gevolgen voor het humeur van de ïyder. Uw humeur wil ik thans ook niet langer op de proef stellen en daarom stel ik voor thans het derde wereld wonder, tw het Zeusbeeld te Oiym- pia eens te beschouwen. Helaas, veel te bekUken valt er nietl Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5