De woestijn is toch helemaal niet zo ongezellig „Show me the way to go home!" In Hyde Park eert Amerika een groot president NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1951 INDRUKKEN UIT JORDANIË Afstanden zijn alleen erg groot en je komt er niet reel tegen TVTEE, DAT VIEL BEST MEE, die duizend kilometer. Als u het precies wilt weten: het waren er negen-honderd-en-zes-en-dertig en dat doe je natuurlijk niet in ééji dag, vooral niet als je zo, op tweederde gekomen, iets met je versnelling krijgt. Maar dat komt straks. Ik ging, om te be ginnen weg mét een tientje en zónder contactsleutel, nadat ik over de vent was gestruikeld, die mij die morgen om zes uur zou wekken, en die tevens gezworen had een pakje brood-met-wat-erop in de ijskast te zullen leggen. Hij wekte me niet, het brood lag er óók niet, maar hij wél: in de hall, vlak voor de lift. Vandaar die struikeling. Ik had de garageman gewaar schuwd dat ik om half zeven mijn slagschip (vanaf heden „slagschip der woestijn" te noemen) zou komen halen. „Dat kan meneer" zei hij in vloeiend Arabisch, „dat kan, want we hebben een nachtwaker". Deze waker sliep echter ook i nauwelijks wakker te krijgen. Bovendien wist hij niet waar mijn contactsleutel was en of zijn baas telefoon had wist hij ook niet. Hij wist ronduit gezegd niet eens wie de baas was en nog minder waar deze woonde. Zodoende moest het vertrek reeds een uur te laat „plaatsvinden" (zoals dat of ficieel heet) en had ik een vervelend ge voel dat de spijker, die nu als sleutel dienst deed, zou gaan wiebelen, waardoor i schouwen vind ik, net als de dikke gou den horlogekettingen op renteniersbui ken. Om niet af te dwalen nog dit: je rijdt prettig in de woestijn. Je komt tien keer per dag een auto tegen, er lopen zelfs mensen (waarheen?) en het landschap wisselt ongelofelijk maar wóér. Er zijn enorme stukken „steen" bij: duizen den, honderdduizenden, zo geen millioe- nen en nog eens millioenen zwarte ste nen, grotere en kleine, rond, als hebben loopt nimmer door vlak land. maar stijgt en daalt, zoals de telegraafdraden langs de spoorbaan, als je in de trein zit uit te kijken Zodoende blijft het steeds een verras sing wat er straks weer zal komen. Jam mer dat ik U dit alles niet kan laten zien. Want het regende de hele eerste dag en ik moest vijfhonderd kilometer afleggen, wilde ik die nacht ergens kun nen slapen, zodat ik zelfs in de regen weinig tijd tot kiekjes maken had Overigens kan ik u zeggen dat ik nau welijks iets zag: mijn kcfilia en halata onmisbaar in deze streken be schermden hoofd, oren, neus en mond, en liet precies de ogen vrij, want je kunt zélfs in de woestijn niet met je ogen dicht rijden omdat de weg zo nu en dan warempel een bochtje naar links of naar rechts maakt. Gevaarlijk Lieden die U vertellen dat de woes tijn gevaarlijk is liegen of willen inte ressant doen. Ik heb voor de grap eens gestopt toen collega Arabier me wenkte; alleen maar om een praatje verlegen, wat ik geen wonder vind, als je ééns per week het genoegen hebt van aangezicht tot aangezicht met een mens Je moet verder natuurlijk even wen- »n aan het feit dat niemand je voorbij wil rijden, met of zonder gebruik van claxon, dat er geen zijwegen zijn die je geluk kunt inslaan en dat er ver- i de drie- of vierhonderd kilome- benzinepomp staat. Je moet ook geen pech krijgen, want de dichtstbij zijnde reparateur is dan 568 kilometer terug of 368 verderop, het geen tamelijk lopen is. Ik dacht deze unieke wan delreportage nog voor U te kunnen ver slaan toen bij genoemde kilometerstand mijn vierde versnelling om de een of an dere geheimzinnige reden bezweek, of althans weigerde en ik dus in de derde verder moest hetgeen kón, maar dan met de geweldige snelheid van vijftig kilometer per uur. Kijk. dan wordt het natuurlijk wel een beetje lang [Daardoor kwam ik overal te laat „Ja", hijgde Pompmans verder, „ziet U, waren al gewaarschuwd.en toen hoorde ik het geluid «van een tweetact- <r en dacht, dat moet hem beslist n nou gelukkig maar dat U eindelijk gekomen bent U komt zeker een kopje shai drinken?" Wekken 1 ziet, het is allemaal niks bijzonders, staan je met thee op te wachten in Ruthba. Ze zeiden ook dat ik kon sla pen in een heus bed met een schoon la ken. En ze zouden me beslist wekken de volgende morgen. Om zeven uur, ja wel. natuurlijk. En natuurlijk wekten ze me niet en 111, ik dat nu al zes maanden doe. zodat w„d ik uit !ell wakk„ 4tht me er met al ,e druk meer over u want ze hebben hier de tijd een uur I maak. In Ruthba. halverwc.se Amman-, Dal héb sls )e „^honderd kilo. Bagdad, «wam de halve bevolking uitge- ((n d 0oste„ En dus ging ik ook vandaag een uur laat weg. na drie kopjes shai ....heb ik helaas niet een gezellig dicht-bij-fotootje kunnen maken van de kamelen. het contactenfin, laat ik niet tech nisch worden. Het pakje brood kwam ter elfder ure en de lift-wek-lunchpakket-jongen sta lk had, zoals daarnet al openhartig be weerd nog één dinar, hetgeen in rond- Hollands gezegd, een tientje is. Dat tien tje had ik dringend nodig om benzine te kopen. Ik zal u maar niet vertellen waarom ik niet méér pegulanten had, dat ingewikkeld, maar zeker is, dat ik jbier er op te bewondere: 'zichtbaar teleurgesteld tenlander bleek te zijn. „U moet even naar customs" zei men daar. Dat is gek. want je hebt dan van af de grens al meer dan tweehonderd ki lometer gereden en dan nu pas documen- tencontróle! Enfin, het ging. met behulp van een stallantaarn, want men was er niet aan gewend dat er iemands 's avonds duizenden jaren liggen té verweren. jde woestijn uit kwam. weer is het land bruinachtig, even O, en ik moet u nog iets vertellen: ér later weer groenig. Er groeien zelfs j kwam een man uit het huisje, waar een struiken, een soort graspollen net benzinepomp gevestigd was. Hij rende hooi natuurlijk, zo géél en de weg I op me af en hijgde: „Is U die meneer uit wist dat er in Bagdad een veelvoud van het genoemde bedrag sedert drie weken lag te wachten op mijn immer uitgestelde komst. Hetgeen met een stukje weg van twee dagen achter el kaar rijden een hoogst prettig gevoel is. Nogmaals: het yiel mee. De weg naar Bagdad is te vergelijken met een goed geasfalteerde Nederlandse provincie weg, niet te treed, niet honderd pro cent vlak, en zeker niet zo vervelend als sommige van onze héél goede wegen kunnen zijn ik herinner me dat nare stuk UtrechtDen Haag. Iedereen had gezegd dat ik water mee moest nemen, eten. en een revolver of althans iets dat afging als je ergens op het een of an dere palletje drukt. Ik had geen water bij me, want het regende die morgen zachtjes wat ook weer geen wonder was. want de drie voorafgaande dagen waren vol stralende zonneschijn geweest. Eten had ik in de vorm van een paar Arabisch pannekoek-achtige broodjes erel anï Onze correspondent in kefila en hatata (hoofddoek en „ring") de enige kleding, bescherming biedend tegen stof, kou, regen en wind. En eerlijk gezegd schreef Wim Dussel ons dat hij van mening is dat het hem wel staat ook met ei en jam en verder géén wapen omdat ik doodsbenauwd ben dat die din gen afgaan ais het niet móet. Bovendien ben ik verschrikkelijk vergeetachtig en '"het staat zo slordig om ergens een kanon te laten liggen. Bovendien denken de mensen dan dat je hen niet vertrouwt. Weliswaar dragen alle Arabieren ergens één of meer messen onder hun rokken maar dat moet je meer als sieraad be- handvol koekjes van mijn vriendelijke benzine-man en na mijn tanks vol brand stof gegooid te hebben zonder beta ling notabene. Och, en wat er nog méér gebeurd is, die tweede dag. De weg slin gerde als een zandweg over de goede Drentse heide. En er stond geen huis de eerste driehonderd en negen kilometer, er was ook geen pomp. geen waterkraan en er stonden alleen alsmaar kamelen op de weg die vreemd keken naar mij en bij nadering ijverig wegvluchtten op hun lange poten, zodat ik helemaal geen aar dig dichtbij-fotootje voor U kon maken. TENGEL AND heeft het meegemaakt, dat honderdduizenden Amerikanen op zijn reeds zo dicht bevolkte éilap- den w^ren samengepropt, en al was het broedervolk dankbaar voor de hulp in wapens en manschappen in de strijd tegen Nazi-Duitsland, men kan toch moeilijk zeggen dat de Brit ten de Yankees met lede ogen zagen gaan, toen de oorlog was afgelopen. Tussen het Britse en het Ameri kaanse volkskarakter was. een te groot verschil dan dat het in dé dagelijkse omgang goed wilde boteren. Bondge nootschappelijk ging het tussen Enge land en Amerika, een enkele onenig heid achter de politieke schermen daargelaten, opperbest, maar in het sociale verkeer werden de officiële benamingen Amerikaan en Brit maar al te vaak vervangen door de van min der vriendelijke gezindheid getuigende woorden „Yankee" én „Limey"', meestal voorafgegaan doob een erg lelijk woord, dat ik van mijn moeder niet zeggen mag. In de rapporten van de Militaire Politie staat menige intergeallieerde vechtpartij geboekstaafd, maar och, speelden onze soldaten altijd zoet van aap-wat-heb-je-mooie-jongen toen zij in het Indië van na de oorlog geacht werden samen te werken met de Britse „bevrijdingstroepen?" 7IEZO, dachten dus de Engelsen (al waren ze wel zo beleefd het niet te zeggen), de oorlog is voorbij, jullie worden bedankt en het beste verder, goede reis, en kom nog maar eens met vacantie. Maar het liep anders. De vriendschap der Sowjet-Unie bleek niet zo van harte gemeend als het tijdens de oorlog wel scheen, en voor de tweede maal werden Amerikaanse troepen in Engeland gestationneerd, zij het niet in de geweldige omvang van tijdens de oorlog. Op het ogenblik zijn er 38.000 offi cieren, onderofficieren en manschap pen van de United States Air Force in Engeland aanwezig. Daar sommigen van hen vrouw en kinderen hebben meegenomen, is het totale aantal Amerikaanse in Engeland aanwezige staatsburgers 58.000. Geen overweldi gend aantal, maar toch voldoende om in bepaalde streken van Engeland, dus daar waar de Amerikaanse luchtstrijd krachten gestationneerd zijn, aanlei ding te geven tot wrijvingen. TTET Labour-blad „Daily Herald" heeft in een drietal artikelen be schreven hoe deze Amerikanen leven, en daarbij werden heel wat onprettige dingen aan het licht gebracht, want de Britse pers is niet gewoon er doek jes om te winden, en ook de grofste misdaden worden breedvoerig en met een voor Nederlandse begrippen wel eens onverkwikkelijke aandacht voor het detail besproken. En zo kwam de „Daily Herald" tot de ontdekking, dat het heel eenvoudig is de Amerikaanse soldaten in Enge land louter te zien als een stel ver wende, onopgevoede en goed bij kas zittende jongens, die heel hun vrije tijd besteden aan drinken en vrouwen najagen. Doch dat is slechts een deel van de waarheid, en het is dit deel dat het meest opvalt Het zal iedere weldenkende Bfit immers stoten, dat jonge Amerikaanse soldaten, met hun voor Europese begrippen fantastisch- 'hoge soldij, in ieder vermaakskwartier kunnen worden aangetroffen, vaak niet helemaal nuchter meer, en in gezel schap van Engelse meisjes, die men allerlei eigenschappen kan toedichten, behalve preutsheid. Maar hoeveel Engelsen zijn er niet, die precies hetzelfde doen, doch niet opvallen omdat zij geen uniform dra gen? "FJAARBTJ is het heel gemakkelijk critiek te leveren, maar wat doet gij, vraagt de „Daily Herald" terecht om deze jongens het mogelijk te ma ken een wat normaler leven te leiden? Wat zijn deze Amerikaanse Jongenss? Niet meer en niet minder dan dood gewone burgerjongens in uniform die doen thuisvoelen. Probeer het eens, nodig eens zo'n Yankee-knaap bij u thuis, en u zult zien hoe dankbaar hij is! Een uitstekend advies, dat meer dan welke officiële overeenkomst ook kan bijdragen tot versteviging van de ge allieerde banden zo het wordt op gevolgd Londense cocktail door de loop der gebeurtenissen ge dwongen worden hun diensttijd bui tenslands door te brengen. Vraag welke Amerikaanse soldaat die ge wilt en ge zult slechts één ant woord ontvangen: dat hij zo gauw mo gelijk naar zijn eigen land terug wil. Ja, het is zelfs zo erg, dat de meeste jonge Amerikanen wegkruipen op de basis waar zij geplaatst zijn, eenvou dig omdat ze te schuw zijn om zich in het openbaar te vertonen. Op die basis kunnen ze alles krijgen wat ze hebben willen, cn altijd zwer ven er wel voldoende Engelse meisjes rondom de kampen, die, met hun in de bioscoop opgedane kennis van Amerika, in elke Amerikaanse soldaat een filmheld zien, met veel geld. En ze vergeten of komen vaak te laat tot de ontdekking, dat de meeste Ameri kaanse jongens thuis een net zo ge zapig en vaak zorgelijk burgermans- bestaan leiden als de Engelse jongens. TJET gelukkigst zijn nog de Ameri kanen, die hun gezin hebben kun nen meenemen. Het merendeel van hen zijn oppassende burgers, die Zon dags met vrouw en kinderen naar de kerk gaan en bevriend zijn met En gelse gezinnen. Ook wordt er weinig ruchtbaarheid gegeven aan het feit, dat de Ameri kanen vrijwillig 100.000 hebben bij eengebracht voor de laatste Kerstmis, om arme en zieke Britse kindertjes met cadeautjes te verrassen. En dat zij gezellige Kerstbijeenkomsten orga niseerden voor 20.000 kinderen, ook dat ontsnapt de publieke aandacht. Ook vergeten de Engelsen graag, dat vele landgenoten er niet tegen opzien een paar armzalige kamertjes aan Amerikaanse families te verhuren te gen een prijs van 200 per week. Daarom, zegt dc „Daily Herald", als er Amerikanen zijn die zich misdra gen. dan is dat voor een groot deel onze eigen schuld, omdat wij te weinig moeite doen om deze met heimwee kampende burgerjongens zich hier te Een indrukwekkend museum Onvermoeibaar werkt mevrouw Roosevelt voor vrede en recht in de wereld WrIE HET VOORRECHT heeft, mevrouw Roosevelt te ontmoeten, zal on- middellijk onder de indruk komen van de eenvoud en hartelijkheid, waarmee zij haar gasten ontvangt. Van het eerste ogenblik af weet zij iedereen op zijn gemak te stellen. Gezeten op de rand van een zandbak waarin haar kleinkinderen spelen, onderhoudt zij zich rustig met een groep studenten, die ditmaal bij haar te gast zijn. Zij vertelt van haar laatste wereldreis, van haar gesprek met maarschalk Tito, van de slechte naam die McCarthy Amerika in het buitenland bezorgt, de moeilijke economische toestand van Oostenrijk, en tal van andere problemen. Vragen staat vrij en geen vraag blijft onbeantwoord. Zij wijst op de moeilijkheid, tot een goede internationale verstandhouding te komen, wanneer de verschillende volken onder dezelfde woorden niet hetzelfde verstaan. Zij acht Adlai Ste venson een zeer bekwaam man en hoopt dat hij zich bij de volgende pre sidentsverkiezingen weer candidaat zal stellen. haar dood ook hier begraven zal wor denschreef de president in de be schikkingen voor zijn graf, die hij in 1937 opstelde. Grote bibliotheek Trouwens, rijdt U eens met een hand en fotografeer eens met de andere! Ik heb geen lekke band gehad, zoals mijn moeder me altijd voorspelde „en dat zal je zien, dat krijg je net in dc woestijn" ik herinner me dat nog. Het landschap was iets minder afwis selend en de kilometerbordjes lang de weg werden langzamerhand optimisti scher omdat de astronomische getallen afzakten tot bescheidener cijfers, zoals we die in Nederland kennen En omdat ik al weer haast had, heb ik wéér niet gegeten, alleen maar koude, frisse lucht geademd, die hier om deze uan het jaar in overvloed is het werd langzamerhand warmer want Ruthba ligt duizend meter hoger dan het in-het-verschiet-liggende Bagdad. Enfin, het ging allemaal bést tot bijna- op-het-einde, toen de weg slechter en slechter werd en op het laatst helemaal geen weg meer was. En dat komt omdat er iets geweest is tussen de olie maatschappijen en de Irakse regering. En omdat de oliemaatschappijen nu wat centjes afstaan aan de regering hier, gaat de regering daar binnenkort een helemaal-nieuwe-weg voor aanleg gen. Eerst van Bagdad af in de richtin; vanwaar Uw schuddende en stotende wereldbereizende verslaggever kwam en pas daarna de zeshonderd en vijftig kilometer hobbel-de-bobbelweg Bashra, waarheen de hiervoorgenoemde thans uitgeschudde schrijver binnenkoi hoopt te gaan. nadat zijn motor hersteld is. Want deze „weg" was te veel het slagschip, dat een halve kilometer vóór Bagdad de geest gaf. althans met een knal liet horen, dat er iets gebroken. Wat. dat wist deze reiziger toen nog niet. Hij sukkelde door tot in Bagdad en stopte voor het eerste het beste hotel. Toen hij afstapte hield hij het stuur in zijn han den. terwijl de motor bleef staan. Vind U dat gek. Ik niet. Ik zeg alleen maar: gelukkig, dat dat niet halverwege de woestijn gebeurde! Want met een beetje optimisme moet je zoiets bekijken, - vooral aan 't begin van 't nieuwe jaar. WIM DUSSEL Russische kerken win nen van Komsomol Scherpe critiek wordt de laatste tijd in de Russische pers uitgeoefend op de communistische jeugdorganisatie Komso mol, omdat zij de godsdienst niet giek genoeg bestrijdt. Men houdt haar voor, dat zij haar strijd tegen de gods dienst moet verhevigen, omdat de kerk ln sommige streken winst boekt zelfs bekeerlingen maakt onder de Komsomollers. aldus meldt Ass. Press uit Moskou. Het is gebleken, dat in verscheidene districten leden van de Komsomol zijn afgevallen, zij gaan niet alleen naar de kerk, maar helpen zelfs de Russisch- Orthodoxe priesters in het bijzonder in Lithauen en het district Gorki. „De Sovjet-wetten staan vrijheid godsdienst toe", aldus een communis tisch jeugdblad, „maar eveneens vrijheid van anti-godsdienstige propaganda. De Komsomollers in Gorki maken vai tweede recht geen gebruik". Er is geen reden, zegt men, om invloed van de gods dienst op de jeugd te vrezen, maar di« invloed is toch groeiende. In 1952 hebben de Zevende-Dags- Adventisten te Gorki vijf jongeren op genomen en in 1953 zelfs 18. De BaptiBten kregen er 19. Later heeft men elders vier leden van de Komsomol geroyeerd, dat zij in de kerk getrouwd waren „De priester in de kerk te Gorki spoort zijn kudde aan de kinderen te leren bid den en psalmen te zingen en kruisen te dragen, maar de Komsomol-propagandls- ten zeggen niets. In 1953 heeft geen kele anti-godsdienstige lezing plaats ge had. De kerk heeft een goed koor, terwijl de Komsomolclub alleen een defecte guitaar heeft...." De werklust cn de activiteit van de 70- jarige zijn bewonderenswaardig. Nog steeds neemt zij deel aan het publieke leven en vertegenwoordigt zij haar land in verschillende internationale commis sies. Schijnbaar niet te vermoeien onder- it zij nog grote reizen. Zowel haar partijgenoten als haar politieke tegenstan ders koesteren grote achting voor haar en niet ten onrechte heeft men haar wel eens „de koningin van Amerika" genoemd. Haar geriefelijk landhuis, waar zij sinds de dood van haar echtgenoot woont, ligt in Hyde Park, ongeveer tweehonderd kilo meter ten Noorden van New York, slechts enkele mijlen verwijderd van de woning, waarin zij met haar man geleefd heeft. Het oude woonhuis van de Roosevelts ligt op de heuvels langs de rivier de Hud son. Hier werd Franklin Delano Roose velt geboren en hier ook werd hij na een werkzaam leven begraven. Het huis is gebouwd in 1826 en werd 40 jaar later door James Roosevelt, de vader van de president, aangekocht. In dit huis, omge ven door een prachtig park heeft de jonge Franklin gespeeld, hier is hij opgegroeid Apart van het huls staat de bibliotheek, waar meer dan 17.000 boeken en duizenden andere paperassen verzameld zijn. Reeds bij zijn leven schonk Roosevelt al zijn boeken en papieren, die van historische betekenis waren aan de staat, tegelijk met de grond voor een bibliotheek-gebouw. In 1939 legde Roosevelt de eerste steen voor het gebouw; waarvoor duizenden aanhangers van de president gelden bij een hadden gebracht en in 1940 werd het officieel aan de regering overgedragen. Men vindt hier de boeken die de pre sident 6inds zijn jeugd heeft verzameld: boeken over geschiedenis, economie, staatsleer, reisbeschrijvingen en talrijke andere onderwerpen. Verder zijn er rede voeringen, aantekeningen, briefwisselin gen, staatsstukken en documenten, zowel van Roosevelt zelf als van zijn naaste medewerkers. en van hieruit voerde hij zijn latere ver kiezingscampagnes. Hier ontving hij, als president van de Verenigde Staten, ko ningin Wilhelmina, Churchill en andere vooraanstaande persoonlijkheden. Nationaal bezit Na Roosevelts dood is zijn huis en het omliggende park nationaal bezit geworden en voor het publiek opengesteld. Duizen den Amerikanen brengen hier jaarlijks een bezoek. Alles heeft men gelaten zoals het was tijdens het overlijden van de pre sident. In zijn slaapkamer, van waaruit men een schitterend uitzicht over de Hud son heeft, ligt zijn kamerjas nog op *le rustbank, alsof hij hem pas heeft uitge trokken. Zijn rolstoel staat gereed en in de kasten hangen zijn kleren. Overeenkomstig zijn wens, is president Roosevelt begraven in de kleine rozen tuin, die een onderdeel van het park uit maakt. Het monument is uiterst eenvou dig en gemaakt naar de voorschriften die de president er reeds jaren vóór zijn dood voor gegeven heeft: een wit marmeren kubus, waarin gebeiteld staat: Franklin Delano Roosevelt 18821945, Anna Eleanor Roosevelt 1884—19.... „Ik hoop, dat mijn geliefde vrouw na Aan dit sierlijke bureau in het landhuis Hyde Park schreef wijlen president Roosevelt vele van zijn belangrijke redevoerin gen. Mevr. Roosevelt met het bordje van de United States in haar hand. Een symbool In de bibliotheek zijn enkele zalen als museum ingericht. Alle geschenken, die Roosevelt gedurende zijn lange ambts periode uit bijna alle landen ter wereld gekregen heeft, zijn hier tentoongesteld. Een gouden inktstel van koning George van Engeland, een gouden wereldbol van keizer Haile Selassie van Abesslnië, een gouden diadeem met bijpassende armban den voor Mevrouw Roosevelt van de Sul tan van Marocco cn tal van andere kost bare voorwerpen. Hier kan men bovendien verschillende ere-gewaden en toga's bewonderen, die de president bij zijn meer dan dertig ere promoties ten geschenke kreeg. Temidden van andere onderscheidingen liggen hier ook de versierselen van de Militaire Wil lemsorde, welke koningin Wilhelmina hem posthuum verleende Ook de wieg In het museum vindt men ook Roose velts wieg, de kleren die hij als Jongen droeg, zijn eerste schoolopstellen, zijn doop- en huwelijkspapieren en talloze per soonlijke dingen als ringen, horloges, siga rettenkokers. Hier staat ook de auto van de president opgesteld, Ingericht met een speciaal voor hem vervaardigde handbe diening. Roosevelts voorliefde voor alles wat met de zeevaart te maken heeft blijkt uit zijn uitgebreide verzameling scheepsmodellen. Hoewel er vele modellen van moderne schepen bij zijn, ging zijn bijzondere be langstelling toch uit naar oude zeilsche pen, schoeners en fregatten. In een speciale vitrine ligt de familie bijbel van de Roosevelts: een oude Neder landse Statenvertaling van 1686. Op deze Bijbel, opengeslagen bij 1 Cor. 13 13, leg de Roosevelt de ambtseed af als goever- neur van de staat New York en later als president van de Ver?nigde Staten. Hyde Park is een monument geworden, waarin het Amerikaanse volk één zijner grootste presidenten eert. Tot viermaal toe werd hij tot dit hoge ambt geroepen, iets wat zich .nog nimmer in de Ameri kaanse geschiedenis had voorgedaan. In de historie van Amerika zal president Roosevelt voortleven als een waarlijk na tionale figuur. Mevrouw Roosevelt zet op waardige wijze het levenswerk van haar man voort. Evenals hij, werkt zij rusteloos voor een betere verstandhouding tussen de volke ren en voor een wereld, waarin vrede en gerechtigheid heersen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5