Jlictiuie geihsctfe (fourant Rusland wil troepen rond Wenen handhaven Gelukkig waren er juist kinderen uitgestapt Spoorwegen weten haast geen raad Schade van ruim f 150.000 bij brand in 's Heerenberg Tien dagen lang geen teken van Ned. kustvaarder Record aantal woningen gebouwd in 1953 'J ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeJing: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9965 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantpastldj Is gbebfeoea mgn feerl in tcgfjenspoet" I.K.G. weer aan het werk Angst voor ..Anschluss' als camouflage Oostenrijks vredesverdrag op nieuw op lange baan geschoven Baby voor 3000 dollar Canadese handel in zuigelingen politie van Montreal (Canad) heeft handel in zuigelingen ontdekt, waar de laatste tien jaar meer dan duizend >or een totaalbedrag van om streeks drie millioen dollar naar de Ver. ïfctaten zijn verkocht. ar In New York en Montreal gevonden spieren tonen aan. dat de meeste zui- elingen door Joodse echtparen zijn ge acht voor bedragen van 3000 tot 10.000 ollar. De basis van deze illegale handel i het vervalsen van geboortebewijzen. De jurist Herman Buller is in Mon- real gearresteerd, verdacht van derge- ijke vervalsing. I De adoptiewetten van Quebec bepa- kn, dat adoptie slechts mag geschieden por personen, die dezelfde religie heb- pen als het gezin, waaruit het kind roortspruit. Volgens óe politie zijn meer palen niet-Joodse zuigelingen aan Jood je echtparen verkocht. Brits koningspaar naar de Ver. Staten? I Er worden in het geheim voorbereidin gen getroffen voor een bezoek van het Britse koningspaar aan de Ver. Staten, paar het de gast zal zijn van president lisenhower. Ook Canada zou nogmaals pet een bezoeik worden vereerd. De reis 1 in October of November van dit ir plaats hebben. Aldus verneemt de New York News" uit betrouwbare bron Het Nederlandse m.s. „Helena" hedenmorgen met enege andere chepen op weg naar het eiland Wight, de Britse kustvaarder „Ardgan- in zinkende toestand verkeerde lijzonderheden ontbreken nog. Autobus door frein gegrepen Wagenvoerder wist tweede naderende trein tijdig tot staan te brengen ONDANKS het hartstochtelijke beroep, dat de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr Leopold Figl, gistermiddag met vol ledige instemming van de Westelijke Drie op Molotof heeft gedaan om zijn land eindelijk de vrijheid te hergeven en een vredesverdrag te teke nen, heeft het er alle schijn van. dat de Russen er naar streven ook met betrekking tot dit meest eenvoudige agenda-punt ter Berlijnse conferen tie overeenstemming onmogelijk te maken. Molotof wilde de zaak opnieuw stellen in handen van de plaatsvervangers der vier ministers (die er in vijf jaar tijds reeds 260 vruchteloze zittingen aan gewijd heb ben), waarbij er van zou moeten worden uitgegaan, dat wel Wenen zal worden ontruimd, maar dat de rest van Oostenrijk door de bezettings troepen (lees: Russische troepen) niet zal mogen worden ontruimd vóór de kwestie-Duitsland is geregeld. Voorts stond Molotof er op, het Oos tenrijkse vraagstuk te koppelen aan de kwestie-Triest. Figl had, zich accoord verklarend met plaatsvervangers, op korte termijn tol Drie personen zijn. zoals we nog in deel van onze edities meldden, om leven gekomen toen gistermiddag half een tussen Harderwijk en Huishort een autobus door een sneltrein uit de richting Zwolle werd gegrepen. liet zijn: mevr. Karssen, die 56 jaar was en moeder van een groot gezin, de dpi. sold. J. B. Zeevalkink uit Hengelo (21 jaar en onge huwd) en de dpi. sold. A. J. van Vught uit Lutterade, die 25 jaar was en vader van Vijf personen, onder wie drie kinderen, liepen min of meer ernstige verwondingen op. De kinderen van Elisabeth, Jenneke 1 en Aaldert uit het gezin Hendriks, wonen de in een woonwagenkamp te Harderwijk. Ze zijn resp. 11, 9 en 7 jaar oud. Voorts werd ernstig gewond de heer N. ter Weer, boekhouder te Harderwijk, en de 32-jarige chauffeur M. K. uit Hulshorst, die een shock kreeg. twee militairen die werden gedood, n gelegerd in de Willem George Frederikkazerne te Harderwijk. Kort voor de overweg hadden gister middag juist 40 kinderen de bus verlaten, zodat een veel ernstiger ongeluk nog werd kamen. De bus, eigendom van J. W. Smit's Garagebedrijf te Harderwijk, werd m de achterzijde gegrepen en slechts rer korte afstand meegesleurd. De wagenvoerder van de trein, de heer Weer een jaar geëist tegen handelsagent Wegens verduistering van 84.000.— De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof eiste in hoger beroep tegen P. v. d. E. uit Utrecht bevestiging het vonnis van de Utrechtse recht bank, een jaar met aftrek van voorarrest, wegens verduistering van ƒ84.000 ten na- Ie van de N.V. Meelfabriek De Maas Rotterdam. Uitspraak 26 Februari. Enorm aanbod goederenvervoer IJsbrekers slaagden er in, de hele Lek open te breken Hef goederenvervoer van de Neder - bndlse Spoorwegen is tengevolge van de Iremming van de binnenscheepvaart oor de vorrt sterk toegenomen. Daar ok enkele buitenlandse zeehavens hin- n de vorst ondervinden, laten vele ui ten land se verladers hun goederen via timsterdam en Rotterdam verschepen. )e drukte op de goederen-cmplacemen- Rotterdam en Amsterdam is daar- :o groot geworden dat men de goe- wagons niet binnen de normale tijd erwerken. Dagelijks worden reeds 500 of 3000 wagons meer verwerkt dan p normale dagen. De Nederlandse Spoorwegen hebben i verband hiermee met toestemming van e arbeidsinspectie besloten, hedenmid- ag het lossen der wagons voort te zet- en. Voorts zullen Maandag, Dinsdag en /oensdag geen beladen wagons voor Lmsterdam of Rotterdam kunnen wor- en aangenomen. Een uitzondering wordt emaakt voor wagonladingen levensmid- en genees- en verbandmiddelen. Hoeibare brandstoffen zullen in onbe- lerkte mate en vaste brandstoffen in •eperkte hoeveelheden worden aangeno- Dp deze wijze hopen de spoorwegen ioor de aanzienlijke achterstand heen te IJsbrekers zijn er gisteren in geslaagd 8 gehele Lek open te breken. De :heepvaart ondervindt echter nog grote toeilijkheden door het drijfijs. Tweemaal is gisteren een vlucht ge- naakt naar Terschelling voor het halen Eé In Oslo kan men niet slapen Nacht na nacht wordt de direc teur an gemeentewerken te Oslo deze week gewekt door stadgeno ten, uit wraak voor het feit. dat hunzelf de slaap wordt geroofd door een buitengewoon luidruch tige automatische sneeuwruim machine, pas in gebruik gestela door deze directeur. van ernstige patiënten. Ook met Ame land werd de luohtverbinding hersteld. Met tien vliegtuigen weixi de post van vier dagen (1700 kg) aangevoerd. Op het eiland begint gebrek te komen aan verse groenten, fruit, bakkersmeel en veevoer. Drie vliegtuigen landden op Vlieland. Tussen Texel en de vaste wal heeft men gisteren het verkeer per boot hervat. Gistermiddag, zodra de mist over het Haringvliet enigszins optrok. waagden de veerboten Stad Zierikzee en Schelde voor het eerst na twee dagen de over tocht van Middelharnis naar Hellevoet- sluis. Niettegenstaande veel drfijs ge lukte de tocht wonderlijk snel. Op een wrak gestoten Brits schip gezonken in Scheldemond Alle opvarenden gered Het Engelse motorschip Seablue (518 ton) is vanochtend vroeg in de Schelde mond gezonken, nadat het bij boei N 15 op het wrak van de Empire Blessing was gestoten. De hele bemanning kon door een Belgisch vaartuig in veiligheid wor den gebracht. De Seablue maakte na de aanvaring zwaar slagzij en trachtte ln allerijl Vlls- singen te bereiken. Om even voor zessen seinde het schip dat het een reddingboot nodig had, daar het snel water maakte. De redding bot van Breskens, de Neder landse sleepboot Hudson en een ber- gingsvaartuig uit Vlissingen voeren uit om hulp te gaan bieden. Toen de red dingboot het Britse schip bereikte, was de bemanning reeds door een Belgische tender aan boord genomen. Een vliegtuig van Valkenburg vertrok naar de Scheldemond om te helpen bij het zoeken naar eventuele drenkelingen Later bleek echter, dat alle opvarenden van de Seablue in veiligheid waren. J. Enkelaar uit Zwolle, rende na het c geluk onmiddellijk de spoorbaan langs de richting Amersfoort om de bestuurder van de naderende trein tijdig te kui waarschuwen. Het gelukte de heer Enke laar de aandacht van de bestuurder te trekken die zijn trein nog juist op tijd tot stilstand bracht. Het treinverkeer Harderwijk en Nunspeet was gisteravond om kwart over tien weer normaal. Trein tegen bus in Brazilië 30 doden Tussen de steden Adamamtina en Lu- celia in Brazilië vloog een trein in volle vaart op een autobus. De bus raakte in brand en dertig mensen verloren hei leven. Krijgt Jaarbeurs een nieuwe hal Bij de Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs bestaan plannen om op het terrein aan de Croeselaan te Utrecht een tweede hal te 'bouwen in de trant van de Bernardhal, echter van kleinere afmeting. Er zou naar gestreefd worden de hal, waarmee enige miliioenen ge moeid zijn, nog bij de najaarsbeurs in gebruik te nemen. Over het plan zal binnenkort een beslissing worden geno- het reeds ontworpen staatsverdrag, ge vraagd de door de Russen over te dragen in beslag genomen Duitse eigendommen niet in dollars te behoeven te betalen, maar in Oostenrijkse goederen. Groot moedig vond Molotof dit goed. Ook de Russische eis, dat Oostenrijk geen mili tair bondgenootschap zal aangaan met landen, die aan de oorlog met Hitier hebben deelgenomen, behoeft geen be zwaar te vormen: Wenen is bereid tot militaire neutraliteit. Maar de eis, dat Oostenrijk voorlopig nog bezet moet blijven is voor dit land en voor het Westen onoverkomelijk. Molotof motiveerde zijn eis met er op te wijzen, dat het Westen van plan is, het Duitse militairisme te doen herleven en Adenauer reeds met plannen rond loopt om een nieuwe „Anschluss" voor te be reiden, plannen, die door bepaalde krin gen in Oostenrijk zouden worden ge steund. Daar moeten de voor Oostenrijk vreemde troepen voor waken. De Rus vergulde de pil door te betogen, dat de Russische troepen geen bezettingstroepen r zouden mogen zijn, doch een nader te bepalen status zouden moeten verkrijgen, maar daarmee bleef de pil even bitter. Hoe dit Russische standpunt te verenigen is met de eis, dat Oostenrijk geen buitenlandse militaire bases op zijn grondgebied mag toelaten, Is allesbehalve dudielijk. Wel duidelijk is, dat het hand haven van de Russische troepen een ge heel ander doel moet dienen dan het voorkomen van een aansluiting van Oos tenrijk bij Duitsland: terugtrekking zou n.l. de verbinding met de satellietstaten Hongarije en Roemenië verbreken. In terne militaire Sowjet-noodzaak werd door Molotof dus gecamoufleerd onder een anti-Duits rookgordijn! Ook het koppelen van de kwestie-Triest (een nagenoeg onoplosbaar vraagstuk) aar het tot stand komen vari een vredesver drag met Oostenrijk is voor het Westen onaanvaardbaar: hel is alleen maar een poging om de zaken op sleeptouw te houden. Eden, Bidault en Dulles drongen er op aan, dat de ministers zelf en niet hun r verslaggevers), i week zal Rijswijk ook i honderdjarige onder de gemeen tenaren tellen. Zondag 21 Februari wordt namelijk mevrouw H. Anaars-De Keizer honderd jaar. Zij woonde tot haar huwelijk in haar geboortestad Gouda. Toen kwam zij met haar man naar de Maasstraat in Den Haag. De heer Annaars overleed in 1912. Mevrouw Anaars geniet een nog goede gezondheid, maar zij is al sedert 1934 niet meer op straat geweest. Sedert die tijd vermaakt zij zich thuis: in de Toren straat 40, waar zij samenwoont met een neer en nicht. Van de radio en het har monium moet zij niet veel meer hebben, maar lezen doet zij nog vrij veel. meer hebben, maar lezen doet zij nog vrij veel. De Bijbel en de blaadjes van de scheur kalender zijn haar geliefkoosde lectuur. Zij komt uit een familie. die veel be jaarden heeft opgeleverd. Haar vader is 94 geworden, haar zuster werd 80 en zy heeft nog een broer (de heer G. de Kei zer, Vlasakkerstraat 107 in Den Haag', die 84 is en Zondag over een week waar schijnlijk ook wel van de partij zal zyn. Op de bouw van flats tegenover het knuse huisje aan de Torenstraat heelt mevrouw Annaars het niet erg begrepen. Toen de bekistingen van de woningen afgingen, merkte ze triomfantelijk op: ..Zie je wel, heb ik het niet qezegd.' Alles moet weer worden afgebroken Geen wonder, als er niet eens een con troleur bij is.'" H. ANN AARS-DE KEIZER ....nieuwbouw is niet veel.... zaken zouden komen. Over Molotofs voorstellen, die het Dulles „koud over d< rug deden lopen", werd vanmiddag ver der gesproken, hoe hopeloos gisteren d< situatie ook was. Omtrent de geheime bijeenkomst var gistermorgen over het contact met Rood- China is weinig bekend geworden. Offi cieel werd slechts meegedeeld, dat de be sprekingen achter-gesloten-deuren zullen worden voortgezet. Naar verluidt is enige kans op, dat er overeenstemming wordt bereikt over een poging tot oplos sing van de Koreaanse kwestie. Goederen voor Rusland Illegale handel via Rotterdam Gedekt door de naam van een bona fide maatschappij heeft een Italiaanse bende belangrijke hoeveelheden strategi sche goederen achter het IJzeren Gordijn gesmokkeld. Op gemakkelijk verkregen vergunnin gen werden o.m. ijzer en koper uit Enge land en België naar Rotterdam ver scheept. vanwaar de metalen naar een Oosteuropese haven ging enof per trein naar. Oostenrijk, dan wel over de weg naar Tsjechoslowakije werden vervoerd. Ondanks verzet in Twenthe Wervingsactie mijnen gaat door De actrie die in Twenï.'he worait gevoerd om personeel voor de staatsmijnen te werven, heeft inderdaad m bepaalde kringen daar enige ongerustheid verwekt- Deze actie moet echter worden voort gezet. omdi3't de mijnen- nog steeds per soneel tekort komen. Bij voorkeur zeil de werving zich echter richten- op gebieden waar zich geen duidelijk arbeiderstekort voordoet Dit heeft minister Zijistna ge antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Nederhorst (PvdA). Drie gezinnen dakloos Vuur woedde in matrassenfabriek, winkel bankgebouw en woonruimten Een schade van ruim f 150.000 is gister morgen aangericht bij een felle brand in- "s Heerenberg (Gld.) Tegen tien uur ontstond er 'brand ln de matrassenfabriek Nuy. In een mini mum van tijd stond de fabriek in lichter laaie, evenals twee woonruimten daar boven. Het vuur sloeg over naar een cegen de fabriek gebouwde kruideniers winkel. waarin tevens was gevestigd een Kantoor van de Rotterdamse Bank N.V.' en waarboven een woonhuis was. Het pand werd vrij ernstig door het vuur aan getast. Vrijwel de. gehele voorraad krui denierswaren ging door de waterschade verloren. Aan de andere 'kant van- de fabriek vond' het vuur voedsel in een woonhuis van de heer Sak. In dit huls brandde de keuken uit. Nagenoeg alles, wat zich in de fabriek bevond, waaronder een aantal machines, ging verloren. Van een grote voorraad matrassen kon slechts een klein gedeelte worden gered. De gebouwen en huizen waren verzekerd. Door deze brand zijn drie gezinnen dak loos geworden: namelijk de gezinnen Witte. Nuy en Jansen. Laatstgenoemde twee gezinnen woonden boven de fabriek. De heer Jansen bevond zich op het tijd stip van het uitbreken van de brand in Halve ton verduisterd 12 maanden Wegens oplichting, verduistering en valsheid in geschrifte ten nadele van twee inwoners van Doorn, is de 32-jarige landbouwer D. V. uit Nieuwer*Amstel gisteren door de Utrechtse redhtbank veroordeeld tot 12 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk. De eis was 15 maanden. V. die rentmeester was voor de heer K. te Tiel en mr R. te Wassenaar, zou in 1952 drie boerderijen te Doorn voor zijn principalen hebben verkocht, waarbij hij een bedrag van f 50.000 extra zou heb ben opgestreken dat hij niet aan zijn opdrachtgevers had afgegeven. Boven dien zou door hem een valse notariële akte zijn gepasseerd voor de koopsom van deze boerderijen. Vrouw overleed op haar 100ste verjaardag Juist op de dag dat zij honderd jaar werd, is mevr. M. Dingemans-Crucq te Rotterdam eergisteren overleden. In ver band met haar gezondheidstoestand, die reeds enige weken achteruitging, was reeds tevoren verzocht van elke publi catie ter aankondiging van de honderdste verjaardag af te zien. In het Kanaal vergaan Ernstige ongerustheid over de elf opvarenden van de Josien (Van een onzer verslaggevers) Over het lot van de kustvaarder Josien van J. Vermaas' scheepvaartbedrijf te Rotterdam heerst thans grote ongerust heid. Men heeft al tien dagen niets meer van het schip en zijn elf opvarenden De Josien passeerde op 3 Februari Quessant. aan de Franse Kanaalkust. Het kustvaartuig was op weg van Bayonne naar Londen. Daar had het op 5 Febr. moeten aankomen. De kapiteni schijnt wel te hebben gemeld dat een deel van de deklading, bestaande uit hout, bij slecht weer over boord was geslagen. De Rotterdamse rederij vermoedde eerst dat het schip bij slecht weer een schuilplaats had gezocht achter en van de Kanaal eilanden. Ook dacht men dat de radlo- telefoonlstallatie defect was geraakt. Het uitblijven van enig bericht maakte bed. Hij kon zidh slechts met moeite veiligheid stellen. De fabriek was ondergebracht in t voormalig hotel. Vorig jaar April, toen de fabriek zioh nog buiten 's Heerenberg bevond, brandde zij eveneens tot de grond af. Piot. Zernike weer getrouwd De Groninger hoogleraar, prof. dr F. Zernike, winnaar van de Nobelprijs 1953 voor natuurkun de, is gistermiddag te Groningen in het huwelijk getreden met mej. L. Baanders. De geleerde was reeds enkele jaren weduw naar. Het huwelijk werd voltrok ken door de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin. Drie Franse Dominicaner-priesters zijn vervangen op grond van hun hou ding t.a.v. de priester arbeiders. Bijna 60.000 huizen voltooid Sinds de bevrijding kwam voor 325.000 gezinnen woonruimte beschikbaar Vorig jaar zyn in ons land 59.597 wo ningen voltooid, hetgeen een recordipro- ductie is voor een jaar. De vorige record productie werd gehaald in het jaar 1951 met 58.666 woningen. Met de woonruim te in de duplexwoningen, die in 1953 werden gebouwd, n'l. 2020, meegeteld, werd in het afgelopen jaar voor 61.617 gezinnen woonruimte geschapen. Sedert de bevrijding, gerekend tot er met 1953, werden 310.561 nieuwe wonin gen gebouwd, waarvan er 15.013 als du- plexwoning zijn ingericht, zodat er voor 325.584 gezinnen- woonruimte is beschik baar gekomen. Beeld op historische plaats echter de ongerustheid wakker. Men in formeerde overal waar dit maar enigs zins mogelijk was. Alle schepen op deze druk bevaren route werd verzocht naar I de Josien of eventuele wrakstukken uit te kijken. Voortdurend zond radio Sche- veningen oproepen uit. Tenslotte heeft men de Franse luchtmacht verzocht, aan het opsporingswerk deel te nemen. Dit zou gisteren gebeuren, maar de rederij had daarvan vanmorgen nog geen beves tiging gekregen. Wellicht hebben de vliegtuingen gisteren door het slechte weer niets kunnen doen. Naar wij van de reder vernamen, be staat de bemanning uit tien Nederlanders uit Rotterdam. Den Haag en Vlaardin- gen. Voorts is er een Duitser aan boord. De familie van de bemanning is uiter aard van de toestand op de hoogte en maakt zich thans ernstige zorgen. Men vreest dat de Josien is vergaan. ln Eede (Zeeuwsch-Vlaanderen), waar Koningin Wilhelmina op 13 Maart 1945 voor 't eerst weer voet zette op vaderlandse bo dem, wordt op 13 Maart a.s. een monument onthuld. Het beeld stelt de Nederlandse maagd met het wapen, waarop de leeuw is afgebeeld, voor. Het is gemaakt door de beeldhouwer P. Rovers te Heyen (Limburg). In paleis Ie Cairo Faroeks bezittingen onder de hamer In de met tapijten behangen zalen van het vroegere Koubeh-paleis van ex- koning Faroek te Cairo klonk gi teren de monotone stem van de veilingmeester: eenmaal, andermaalverkocht. De fabelachtige en fantastische collec ties postzegels, munten en kunstschatten van de afgezette vorst worden nu door het Egypte van Nagulb verkocht ten bate van het algemeen welzijn. Het eerst kwam de postzegelverzame- llng onder de hamer. Men verwacht dat deze 100.000 pond zal opleveren. Echte „vondsten" zaten er volgens de kenner» niet bij. Het hoogste bod was van een Egyptische handelaar, die 400 pond voor een uniek blok van twaalf Egyptische zegels uit 1866 neertelde. Ex-koning Fa- roek heeft tegen de veiling van zijn bezit geprotesteerd, en gedreigd, tegen elke koper een gerechtelijke actie te zullen ondernemen. De regering-Naguib heeft zicH echter garant gesteld voor de eigen domsrechten van de kopers. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: l.l i s III WEERBERICHT Zuidelijke wind Het K.N.M.I. te De Bilt erwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en plaatselijk enige regen of motregen. In het Noorden van het land doorgaande dooi, in het Zui den vrij zacht weer. Vrij krachtige tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan. Zondag: zon van 7.59 tot 17.51 uur; maan: van 14.11 tot 6.20 uur. Maandag: K v,l opl TJtr do,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1