Naar een bejaardencentrum in Oegstgeest «■«.Mm™ LEIDSE BLAZERSCORPSEN op Amateur-Festival Tentoonstelling in Lakenhal gisteren geopend Corrie ran der Baan ziet en tekent Paramaribo NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 12 FEBRUARI 19S4 GELUKKIGE GEDACHTE Plan van 30 woningen en een verzorgingstehuis Woningnood! Een woord, dat in de tegenwoordige tijd gedachtenassociaties oproept aan jongelui, die jaren wachten moeten alvorens zij een woning en dan nog meestal een gedeelte van een woning kunnen betrekken. Doch niet alleen de jonge generatie kent dit probleem. Ook de ouden van dagen, worstelen er mee, zij het in een andere vorm. Wat Oegstgeest be treft kan zonder twijfel worden aangenomen, dat de meeste bejaarden veel te grote huizen bewonen, die op de duur, naarmate de bewoner ouder wordt, een steeds grotere financiële last worden, en bovendien voor de huisvrouw een te groot probleem opleveren wat het schoonhouden en der gelijke betreft. Pensiontehuis De huisvesting, en de daarbij aanslui tende verzorging van bejaarden, stelt de hedendaagse maatschappij voor een com plex van stoffelijke, geestelijke, sociale en economische vraagstukken. De sociale ontwikkeling en de verdieping van de in zichten hebben er toe geleid, dat aan hun geestelijke en stoffelijke behoeften thans meer aandacht wordt geschonken dan vroeger het geval was, en dat thans mo gelijkheden bestaan, dat zij hun persoon lijke zelfstandigheid langer kunnen hand haver r gezie i de Het staat vast, dat steeds hoger wordende maximum leeftijd van de bevolking voortdurend sterker met het probleem van de bejaardenhuis vesting zal worden geconfronteerd. Publi caties van het Centraal Bureau voor de Statistiek tonen aan, dat de grote meer derheid van de bejaarden tot het voeren van een zelfstandige huishouding in De bejaarden kunnen gesplitst worden in twee hoofdgroepen: zij, die geen of in cidenteel hulp behoeven en in de tweede plaats dé hulpbehoevenden. Aan een sociaal en economisch verantwoorde hulsvesting van beide categorieën be jaarden bestaat grote behoefte. Niet alleen de bestudering van deze materie is van groot belang, meer nog is het noodzakelijk, dat er metterdaad iets wordt gedaan, dat bijdraagt aan de oplossing van het bejaardenprobleem. Initiatiei Bezield door deze gedachte hebben enkele inwoners van Oegstgeest het initiatief genomen in onze gemeente in dit opzicht werkelijk iets te doen. Zij zijn van mening, dat 'n bejaardencentrum ge sticht kan worden, bestaande uit 30 afzon derlijke woningen voor hen, die in staat zijn een eigen zelfstandig huishouden te hebben en een verzorgingstehuis voor 50 bejaarden, die voornamelijk alleen staan en'of min of meer hulpbehoevend zijn. Oegstgeest kan als woongemeente, die bijzonder in trek is, gelegen in het dichtst bevolkte gedeelte van ons land. aange merkt worden als woonplaats bij uitstek geschikt voor bejaarden. Gebleken is, dat van de zijde van het gemeentebestuur op grote medewerking mag worden gerekend, ofschoon nog heel wat moet worden gedaan, voordat alle overheidsinstanties, die bij de bouw en de huisvesting betrokken zijn, hun fiat er aan zullen geven. Helaas draaien ambte lijke molens meestal langzamer dan men wel zou wensen; bovendien zijn er enkele wettelijke termijnen in acht te nemen, die nu eenmaal niet verkort kunnen worden. Ideaal De stichting hoopt, dat het terrein, ge legen nabij het Hazenbos, waarop de aan dacht is gevestigd, ook inderdaad door de gemeente zal worden toegewezen, om dat dit terrein een ideale plek voor een bejaardencentrum is. Immers, het zou komen te liggen, temidden van parkaan- leg, moderne wegen en vijvers, aanslui tend op ae in het karakter van Oegstgeest passende villabouw. De ligging is boven dien zodanig, dat binnen enkele minuten de bushalten kunnen worden bereikt, ter wijl de afstand naar kerken en winkels niet langer is dan circa 10 minuten gaans; zo blijft het contact met de maatschappij bestaan. Het ligt in de bedoeling de 30 afzonder lijke woningen te projecteren ln de on middellijke omgeving van het pension- tehuis. In de eerste plaats is dit gedaan, omdat elke woning centraal verwarmd zal Worden vanuit het Verzorgingshuis, en en in de tweede plaats, omdat in geval van nood incidenteel eerste hulp ver leend kan worden door de staf uit het pensiontehuis aan de bewoners van de afzonderlijke woningen. De woningen, die naar de eerste voorlopige tekeningen laten zien, een inhoud zullen hebben van ongeveer 166 kubieke meter, bevatten een woonvertrek, een twee-persoons slaap kamer of twee eenpersoonsslaapkamers, een keuken, douchegelegenheid, tollet, bergruimte en gang of portaal. Aangezien sommige bejaarden gebruik maken van een fiets, wordt een gemeenschappelijke rijwielbergplaats gemaakt voor elke groep van tien woningen. Aan warmte- isolatie en tocl vrijheid van de woningen zal bijzondere zorg worden besteed. Na tuurlijk komt er bij ieder huisje een tuin. Het plan is voorts onder de kap zoveel ruimte te maken, dat daar óf voldoende koffers e.d. kunnen staan, óf een of twee ledikanten voor logés. Alle woningen worden zodanig ingedeeld, dat het woon vertrek aan de zonzijde ligt. PUZZLE PROMINENTEN 1 A Nygh Tadamastraat 11, Kat wijk aan Zee; 2 G. Booden, San. Beek bergen, zaal 5, Beekbergen; 3 W. La- terveer. Munnikenstraat 97, Leiden. Het pensiontehuis wordt een volkomen modern ingericht gebouw van beperkte omvang. Het karakter van een pension tehuis wordt zodoende volledig gehand haafd. Bij tehuizen voor enige honderden personen ontstaat onwillekeurig de ge dachte aan wat men vroeger een „ge sticht" noemde. Bij dit tehuis is daarv echter geen sprake, daar bij een capaci teit van 50 bewoners het alleszins moge lijk is het karakter van een massaal woongebouw te ontgaan, omdat het a; tal woonlagen tot twee is beperkt. Het woongedeelte van de bejaarden, het complex dienstruimten en de perso neelsafdeling zullen duidelijk gescheiden zijn en op doelmatige wijze ten opzichte van elkaar zijn gegroepeerd. Gebleken is, dat het merendeel der bevolking van een pensiontehuis wordt gevormd door alleenstaanden. Bij de bouw van dit tehuis zal echter reke ning worden gehouden met een aantal echtparenkamers. Iedere bewoner krijgt de beschikking over een beknopte kook- en afwascombinatie. Een zekere hand having van de persoonlijke zelfstandig heid wordt hiermede beoogd. De 'verzor ging zal volledig en de voeding goed er voldoende zijn. De was gaat voor reke ning van het tehuis de deur uit. Beschik baar worden gesteld voor ieder bejaar denappartement: overgordijnen, vitrage, Behalve 30 afzonderlijke woningen zal. als de plannen doorgaan, in Oegstgeest ook een pensiontehuis voor bejaarden verrijzen. Men heeft getracht, het karak ter van een massaal ivoongebouw te ver mijden, zodat het aantal woonlagen tot twee is beperkt. De capaciteit zal vijftig personen bedragen. roeden, vloerbedekking, lakens, slopen en handdoeken. Zelf zullen de bewoners voor meubilair moeten zorgen, waardoor men dus zoveel mogelijk in eigen ver trouwde omgeving blijft. Geen winst De opzet .der stichting is, dat de inkomsten de uitgaven dekken. Het maken van winst wordt niet beoogd. Daar momenteel nog teveel moet worden gewerkt met schatting is het nog niet mogelijk de kosten van huis huur van de afzonderlijke huisjes en bewoning van het pensiontehuis te noemen. Eventuele gegadigden, die zich melden, kunnen t.z.t. hierover uitvoerige inlichtingen verwachten. Het stichtingsbestuur bestaat voorlopig uit de volgende personen: prof. dr P. J. Gaillard, D. Held, arts; B. J. van Linden van den Heuvel, Jac. J. Vos en N. van Weizen, allen te Oegstgeest. De bedoe ling is het bestuur uit te breiden tot zeven personen. Verwacht mag worden, dat twee personen zullen toetreden als afgevaardigden van het gemeentebestuur. De architect, die de voorlopige plannen heeft gemaakt, is de heer H. Lamberts te Leiden. Zowel hij als verschillende be stuursleden hebben reeds bezoeken ge bracht aan bejaardencentra elders in one land en zullen daarmee doorgaan. Het stichtingsbestuur is van mening, dat er zoveel gegadigden, zowel voo afzonderlijke woningen als voor het pen siontehuis, zullen zijn, dat een wachtlijst zal moeten worden aangelegd. Alle be langstellenden en gegadigden, ook buiten de gemeente Oegstgeest, kunnen zich voorlopig uitsluitend schriftelijk wenden tot het bestuur der stichting: Nassaulaan 35, Oegstgeest. Jaarvergadering van C.H. jongerengroep Gisteravond hield de Leidse Chr. Hist. Jongerengroep in Rehoboth haar jaarver, gadering. Voorzitter A. Stikkelorum. die in zijn openingswoord speciaal de heer Verhoeven, de nieuwe secretaris van de afdeling Leiden van de Unie, begroette, gaf allereerst een summier overzicht van de internationale gebeurtenissen van het afgelopen jaar. De huidige toestand be sprekend zei hij o.m., dat het soms net is. of de mens op een kruispunt van we gen staat. Welke weg zullen we nemen? Op dit critieke moment bestaat er be hoefte aan geestelijke voorlichting. De heer Stikkelorum besloot met de v dat de Chr. Hist, jongeren hun deel gen bijdragen tot het vormen van betere samenleving. Vervolgens was aan de orde het slag van de penningmeesteresse, die haar kassaldo met f 1,79 zag vermeerderd. Be gonnen met acht gulden, sloot zij op 31 December haar kasboek af met 19,79. De voorzitter kon hier echter de verheu gende mededeling aan toevoegen, dat de afdeling van de Unie jaarlijks subsidie van vijftig gulden zal bijdragen. Uit het jaarverslag van de secretaresse wij, dat in het verslagj; vijf vergaderingen werden gehouden, die gemiddeld werden bezocht door ongev tien leden, terwijl de groep vijftien leden telt. Zij was niet tevreden over de groei en de bloei van de groep. Men zal met alle krachten moeten werken om deze in stand te houden. Een persoonlijk gesprek met jongeren uit de naaste omgeving achtte mej. Zilverentant de beste methode om tot medewerking te bewegen. De voorzitter onderstreepte dit door nog eens een dringend beroep te doen op de jongeren om propagandist te zijn. Het is nodig, zei hij, dat de rijen worden ver sterkt. Ook de kiesvereniging kan hier toe haar steentje bijdragen Twee zaken heropend Gistermiddag heropende de firma J. J. v. d. Wiel haar geheel herbouwde op- ticiensbedrijf Nieuwe Rijn 62. Garage Bonnet zal morgenmiddag het gemoderniseerde bedrijf Levendaal 132 heropenen. Tegen pijnen verkoudheid Muzikanten bliezen geanimeeid en bezoekers luisterden graag De derde muziekavond van het amateur-Festival bood aan de Leidse har monie- en fanfarecorpsen gelegenheidhun capaciteiten te tonen. Het bestuur van K. en O. had er blijkbaar op gerekend, dat dit zeldzame samen treffen van de stedelijke blaasgezélschappen voldoende aantrekkingskracht op de muziekminnaars zou uitoefenen, om daarvoor de Gehoorzaal te re serveren. Bovendien hadden de organisators deze parade als een „Groot Muziekfeest" opgevat en als zodanig ook geannonceerd. De toeloop was in elk geval belangrijk groter dan naar de voorafgaande zangersavonden; de stemming in de zaal was uitstekend en de aandacht ongeveinsd. samengenaald uit afval van de „grand opéra". Enfin, niemand ook wij niet! Zoals eigenlijk vanzelf spreekt, hoorde men vanavond ook zes marsen, want ieder corps begon er mee. De zevende blies „Werkmans Wilskracht" bij wijze van toetje. We hopen altijd, dat een of ander blazerscorps nog eens de originele inval zal krijgen, het voor één keer zonder mars te doen. Overigens gunnen we ieder gaarne het genoegen, marsen te spelen of aan te horen, maar er zijn maar zo weinig werkelijk goede geschreven. En wat het ergste is: ze zijn hoegenaamd niet bevorderlijk voor de muzikale smaak. De Florentiner mars van Fucik en in min dere mate „Mijn Regiment" van Blan kenburg kunnen echter toch wel onder de geslaagde specimina worden gerekend. Niet minder dan vier composities van Gerard Boediln kon men beluisteren. De ouverture „Narcissus en Echo" stak in bouw en originaliteit boven de wat on duidelijke en zwaarwichtige Oosterse Suite en de Introductie en Polonaise (opus 119) niet onbelangrijk uit. Merk waardig intussen is de evolutie in het klankidioom, die men in Boedijns oeuvre kan opmerken. Hoe wijd en diepgaand de Invloed is. die deze pionier, paedagoog en pur-sang-muzikant door zijn werk heeft uitgeoefend, nog uitoefent, is thans nog zelfs niet bij benadering te schatten. Zéker is wel, dat onze blazers hem niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Terecht was deze avond aan zijn werk ruim schoots aandacht besteed. We zullen ons daarentegen maar niet al te veel opwinden over de drie slecht ge troffen programmatische schetsen, die de „Lilneburger Suite" van F. Jakma sr samenstellen. Wat althans de componist met het oosterse gedoe om de Hamburger St Michaelskirche voorheeft, bleef ons een raadsel. Ook de beide andere delen waren zonderlinge brouwsels. De Mari- narelle-ouverture van Fucik is veel meer „vakkundig" geschreven, maar is toch maar een wonderlijk bonte lappendeken, heeft ach deze avond behoeven te verve len. De corpsen bliezen geanimeerd en het publiek luisterde met zichtbaar ge noegen. De deelnemers allen ln keu rige uniformen waren: de R.K. Har moniekapel, het Politie-muziekgezel schap, „Concordia", „Nieuw Leven", „De Post" en „Werkmans Wilskracht". Joh. van Wolfswinkel. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmdna B. M. dr van H. P. M. Meskers en A. v. d. Luit; Helena M. dr van A. van Haarlem cn G. v. d. Neut; Cornells W. zn van M. J. Torre- man en J. K. Dogterom; Jan W. L. zn van N. v. d. Dop cn E. v. d. Vliet; Pieter zn van T. v. d. Plas cn E. Jonker; Hen- ricus C. M. zn van W. J. M Nieuwesteeg cn M. T. v. d. Heuvel; Elizabth M dr van G. A. Montanus en J. M. Schrijvers; Geertruida M. dr van J. Jaspers en G. M. Bonnet; Petronella Th. M. dr van L de Lange en C. J Balvcrt; Lucia M. dr van H. J. v. d. Weijdcn cn J. M. G. van Bers; Jan N. zn van N. J. Sibie en M. ONDERTROUWD: D. F. van Nes cn E. F. van Oijen; H. A. Akerboom en M M. A Kaulingfreks; S. J. Pijnacker en E. Orth; J. H A. Goddijn en M. J. T. Meijer: F. W. Eckenhausen en M M. Lips; M. J. A. Basseleur en C. W. Da- mave: D. M. Optendrees en J. de Ruiter; T. Levenaar en N Klinkhamer; F. Vink en P. T. Nagtegaal; B. F. Kemper en J M. Kerstens; T. de Mooij en J. C. Vyl- brief; J. L. F. v. d. Meijden en A. v. d. Walle; G. J. Simonis en G. A Blaauw; C. W Vendrig en A. P. v. d. Helm OVERLEDEN: M. J A. Soetekouw. wed van Vellekoop, 81 jr; A. A. C. van Son, man, 66 Jr. Ontspanning koksschool „De onzichtbare familie", een toneel stuk. dat gisteravond in het Antoniusclub- huis voor de koksschool werd opgevoerd door het Amstel-toneel. was het werke lijke talent van de schrijver van dit stuk. zo hij het bezit of bezat, even onzichtbaar als de familie. De enige goede kwalificatie voor dit toneelstuk is dan ook. dat het zielloos is. Het heeft zuiver en alleen het amusement kunnen dienen. Het Amstel-toneel zorgde er voor het dat goed deed. Wie er op uit tijdpassering te vinden, heeft niet zonder resultaat hoeven zoeken. Th. I. Hannema 25 jaar bij Leidsch Dagblad Bij het Lcidsch Dagblad is hedenoch tend een zilveren jubileum gevierd er wel van de heer Th. J. Hannema. die op de dag van de stadhuisbrand in dienst trad van dit blad. Eerst werd hij redacteur buitenge meenten maar al spoedig viel hem daar naast de taak te beurt muziekrecensies te schrijven. Nu verzorgt de heer Han nema de rubrieken kunst en binnenland. Hedenochtend is hij op warme wijze door de directie, commissarisen er personeel gehuldigd. De heer J. W. Henny, directeur, drukte zijn waardering uit voor het werk van de jubilaris noemde hem een voorbeeld van humor en fijn menselijk gevoel. Spr. bood bromfiets aan, met het boekje „Rijdt Daarna spraken nog de heer I Menkhorst, één der hoofdredacteuren, Hie een fauteuil aanbood, de heer W. Kramer, namens het technisch personeel en de correctie-afdeling, de heer J. Ver ver namens de administratie, waarna hel jongste lid van het personeel een viool stukje ten gehore bracht: de Hannema- symphonic. Vanwege zijn drukke werkzaam heden hééft de heer L. Neher, direc teur-generaal van de PTT het voornemen tc kennen gegeven af te treden als ziltcr van de afdeling 's-Gravenhage van het Koningin Wilhelminafonds. De heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, hoofd- commissaris van politie is bereid gevon. den het voorzitterschap op zich te nemen. Ars Aemula Naturae De tentoonstelling van het genootschap Ars Aemula Naturae in de Laken hal is gistermiddag officieel door burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot in de Grote Pers geopend. Tevoren spraken de directeur van de Lakenhal, drs J. N. van Wessem, en de voorzitter van het genootschap, de heer J. B. Volkers. Uit hun aller woorden bleek wel, dat het eeuwenoude genootschap thans nog springlevend is, ja, wellicht voor een nieuwe lente staat. Drs Van Wessem noemde Ars Aemula Naturae een grote rijkdom raad voor een stad met de rijke tradities van de nationale schildersschool als Lei den. Het genootschap kan 'bogen op traditie van eeuwen, en het is niet n dan natuurlijk, dat ndet steeds meester werken uit de handen van zijn leden zijn gekomen. Maar alleen het levend hou den van "de traditie' is al een. dankbare De nu tot uiting komende nieuwe en levende tendenzen in de kunst zullen ieder met vreugde vervullen, zo ging drs Van Wessem voort. Het gehele aspect van de 'kunst, het .tentoonstellingswezen en het kunstbeleid is op weg naar een nieuw seizoen. Zoals de wegen' tussen winter en lente aanleiding geven tot grote moeilijkheden en veel botsingen, zo is het ook op de wegen van het kunst leven, dat een nieuwe lente tegemoet gaat. De taak van het genootschap is echter meer dan sneeuwruimen. Met de herin nering aan de grote bloei in een vorige zomer zal de nieuwe lente zich baan- breken. Spr. hoopte, dat de Lakenhal niet alleen tentoonstellingsruimte Ars zou zijn, doch ook zijn Daardoor kan een groter bloei worden bereikt en het doel dichter benaderd; La joie de peindrel Trots Na eerst zijn dank aan het gemeente bestuur en de directie en het personeel van de Lakenhal te hebben uitgesproken, verklaarde de voorzitter van Ars, de heer J. B. Volkers, dat het bestuur is getrof fen door de wijze, waarop de leden ge volg hebben gegeven aan de uitnodiging werk voor de tentoonstelling in te zen den. „Ars is oud, maar nog springlevend. Met rechtmatige trots kan ik getuigen, dat de sfeer op de bijeenkomsten zeer is. Er heerst grote activiteit en met ernst wordt er gewerkt. Onder deskun dige leiding werken de adspirant-leden op de cursus en zij plukken de vruchten in gestage arbeid", aldus spr. Het accent ligt op het doen en het peilen van een eerlyke overtuiging. Ve len erkennen hun eigen beperktheid, maar ze wenken met vreugde. Taak Het leven in Leiden op kunstgebied an men zich niet voorstellen zonder deze tentoonstelling, aldus burgemeester Van Kinschot in zijn openingsrede. Het ge nootschap heeft hier een taak, én voor zichzelf ènvoor het Leidse publiek. In Leger des Heils Leiden 65 jaar Het Leger des Heils te Leidon bestaat 65 jaar. Dinsdagavond half acht wordt, ter herdenking van dit feit. een grote Jubileumsamenkomst gehouden in 'de Burchtzaal. Deze staat onder leiding van de nieuwe veldsecretaris van het Leger, luitenant-kolonel W. Hoenderken, bijge staan door divisie-officier brigadier A Gladpootjes. Mevrouw Sr kapiteine L. Ie RoyVos. de bekende Leger des Hcils- zangeres van de radio, verleent solisti sche medewerking. Kerkelijke en maat schappelijke autoriteiten zullen het woord voeren. De bijeenkomst is voor leder toegankelijk. VOORSCHOTEN Auto ln brand Gistermiddag is een Hazcrswoudse vrachtauto, geladen mot kisten sinaas appelen, komende uit de richting dorp. ter hoogte van de Zilverfabriek gekan teld en in brand gevlogen. De chauffeur kon tijdig de cabine verlaten en had de tegenwoordigheid van geest, zo vlug mo gelijk de lading m veiligheid te bren gen. De brandweer o-Lv. de heer Lek- kerkerker was binnen vijf minuten ter plaatse en bestreed het vuur met een schuim blusser en later met een water straal- De materiële schade is vrij groot, hoewel de lading sinaasappelen er tame lijk goed is afgekomen. de Gouden Eeuw is de behoefte aan dil genootschap ontstaan. Toen zijn veel ge nootschappen op allerlei terrein opge richt. Ars is een van de weinige, die zijn overgebleven. Dat is een kenmerkende eigenschap van het genootschap: de taak wordt levend gehouden door het beoogde doel. De burgemeester verklaarde de indruk te hebben gekregen, dat de 'kwaliteit het wenk van de leden er op vooruit gaat. „Moge Ars zijn goede naam blijven behouden en jonge mensen opleiden tot goede Leidse schilders en tekenaars", al dus besloot de heer Van Kinschot zijn rede. De genodigden maakten hierna rondgang door de expositiezaal. De ten toonstelling kan elke dag van 10 tot 4 uur worden bezichtigd. Zij blijft open tot en met 12 Maart. Agenda vaar Leiden Vrijdag Gerecht 10, 8 uur: K- cn O- sociologische cursus van prof- dir F. van Heek c de vereenzaamde moderne mens en toekomst verwachti ngen. Zuiderkenk. 8 uur: Commissie voor Evangelisatiewerk. „Eén Heiland allen", m.m.v. Anton Marco en G. Brucks. Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- er bloemistenvereniging ..Door Eendrachl Verbonden", jaarvergadering. Hotel Cènlraal, 7.30 u.: Leidse Schaak- bond, finale persoonlijke kampioenschap pen. Burcht, 8 uur: Ontspanningsavond Geref jeugd. Koor Pieterskerk, 7.15-7-45 uur Avondgebed- Zaterdag Doelen, 3 uur: Chr. onderwijzers, Sj. Wijnia over tekenen, met expositie. Gulden Vlies, 45 uur: Vereniging Ko ninginnedag, receptie 25-jarig bestaan (3 jr: kranslegging op Rhijnhof). Leids Volkshuis, 4 uur: dr A. J. Ch. Haex over de vorderingen in de genees kunde van de laatste tijd, met film. Aula gymnasium, 4 uur: officiële ope ning van het werelddamtournooi 1954 en eerste ronde. Toonkunst, Rapenburg 22, 8 uur: Man- nen-dubbel-kwartet „Sempre Avanta' jubileumconcert en receptie (25 jaar). Zuiderkerk, 8 uur: Commissie voor het Evangelisatiewerk, Eén Heiland allen, m.m.v. Anton Marco en G. Brucks. Schouwburg, 7.30 uur: Litteris Sacrum met „De Patriot" van Alfred Neumann; afscheid Han de Wilde. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Tot Ieders Ge noegen met „Vakwerk" door Ab van der Linden en „Aardappelen" door Jacques van Tol. Burcht, 7.30 uurt zieken/vereniging .Ondersteuning zij ons doel", feestavond 60-jarig bestaan. Zondag Luxor-theater, half 11: samenkomst voor iedereen (behalve voor kerkgan gers), dr P. L. Schoonheim over „Welke godsdienst heeft gelijk", met zang. Herengracht 68-70, 7 uur: De Kerk spreekt naar buiten, dr H. J. Westerink over „Lot of lot!" Maandag De Doelen, 3-5 uur: receptie firma M. Langezaal en Zoon (110-jarig bestaan). Burcht, 5 uur: Werelddamtournooi 1954, tweede ronde. Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: K. en O., cursus „Pen cn penseel" door drs F, P. Huygens. Leids Volkshuis. 8 uur: K. en O., cur sus „Kookgeheimen" door mevrouw D. L. Creyghton-Eldering. Schouwburg. 8 uur: Leidse balletschool Ann ter Haar-Pasman, leerlingenuit voering. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steonstraat la. zeven eeuwen Chinese calligraphic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 10—4 uur (tot 28 Februari). Lakenhal, expositie „Nood" (foto's van Martlen Coppens), 10-4 uur (tot 1 Maart). Prentenkabinet. 2—5 uur: Het landschap in de Noord-Ned. prentkunst (eerste helft 17de eeuw). t.m 27 Februari. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. en de Zuider-apotheek. Lammen- schansweg 4, lel. 23553. Waf aan mijn raam voorbijgaat Surinaamse figuren doen haar sterk denken aan gestalten uif de Bijbel TV; AT AAN MIJN RAAM VOORBIJGAAT schreef ik op een blad teken- papier, dat op mijn tafel ligt. Geleidelijk aan ontstonden er allerlei tekeningen van de meest uiteenlopende typen, want wéar ter wereld ziet men zo'n verscheidenheid van rassen en worden oude gebruiken zo in stand gehouden als hier in Suriname Mijn raam #iet uit op één van de straten van Paramaribo, die met haar gelig-wit zand ligt te blinkeren in de zon. Van onder de statige mahonie- bomen kijk ik op de huizen met hun Wit-geschilderde planken, bruin-rood geroeste zinken daken en fleurige balcons vol planten. Op de achtergrond verrijzen de koningspalmen, die aan de ingang van de cultuurtuin staan. Over de open vlakte van de begraafplaats waait de noord-oost-passaat en brengt wat koelte aan. Naast de muur van de begraafplaats ligt al wekenlang een verlepte rouwkrans met wit en paars lint. Kinderen spelen over de wortels van de mahoniebomen, maar geen enkel kind zal deze krans met linten meenemen of er mee spelen. Hoe de krans over de muur gekomen is, weet ik niet, maar hij heeft iets met de dood te maken en daaraan raakt men niet. Het is het leven, dat hier aan mijn raam voorbijgaat. Het leven van het Surinaamse volk in al zijn schakeringen. Het leven van alle dag. Nauwelijks is het dag, of de ezelwagentjes (tekening 1) komen langs om naar de markt te gaan. Volgeladen met vruchten en groenten en ook wel manden met kippen of andere koopwaar. Hindoestaanse boeren lopen er naast of zitten schrijlings op de kar. Donkere Creolen in keurig witte pakken (2), jonge meisjes in fleurige japonnetjes (3) haasten zich naar de kantoren, die om zeven uur beginnen. Later komen de kinderen (4) voor de scholen van half acht en acht uur. Keurig in schone jurkjes en blousjes. De kroesharen kunstig gevlochten vlak tegen hun ronde kopjes, terwijl de Hindoestaanse meisjes hun glan zend zwarte haar in lange vlechten op de rug dragen. (Zie ook onderste tekening, 5 en 6). Ze hebben mooie strikken in, deze meisjes, en het is een plezier om naar hen te kijken. Met lachende ogen en blinkende tanden roe pen de kwetterende stemmetjes in zangerig Nederlands mij een goede morgen toe. Dan wordt het even stil op straat;maar in de verte hoor ik al de roep van de fruitverkoper (7). Een oude Brits-Indiër, die prompt op de zelfde tijd voorbijkomt met een mand op 't hoofd. „Grapefruit bacoven kousebandjès persinéét", roept hij in één adem, met de klemtoon op het eind van zijn roep. (Bacovèn is de naam voor onze gele bananen, kouse bandjes zijn een soort lange boontjes, en persina zijn sinaasappels). Ook de vrouwen keren weer naar huis, met haar inkopen op haar hoofd (8). Soms is het een waar schilderij van kleurig fruit op een grote platte schaül of mand, die de hele weg op 't fier geheven hoofd gedragen wordt. Gaan de meeste vrouwen niet meer in „kotto-missie"-dracht, wel ziet men nog veel de kunstig gevouwen hoofddoek. In wiegende gang, pratend of naar elkaar roepend in grappig Neger-Engels, komen zij terug van de markt aan de Watergang. Ook een enkele Javaanse vrouw met een baby in haar schouderdoek of een mand op haar heup (9). Of het mooie profiel van een Hindoestaanse vrouw, haar orni sierlijk over het hoofd geslagen (10). Haar blote voeten met de slanke enkels schrijden over de zandweg (11). Ook zij dragen vaak haar mand op het hoofd, maar toch vertegenwoordigen zij een geheel andere wereld. De ezelwagentjes komen nu leeg voorbij en de voerman zit schrijlings op de boom. Iets van de dromerige blik van deze ezeltjes, die geduldig op de marktplaats hebben staan soezen en nu weer stilaan naar hun grondje gaan, ligt ook in hun zwarte ogen. Heeft hij goede zaken gedaan? Heeft hij misschien weer geld op de bank kunnen brengen Cörvit fftn/ni Deze Oosterse figuren met hun peinzende blik doen mij vaak sterk denken aan de gestalten uit de Bijbel. Het diep-menselijke van lijden en verdriet, weemoed en verlangen, maar ook blijdschap cn vreugde, extase en uitbundigheid, gaat hier zo aan mijn raam voorbij. Soms zie ik met be klemming hoe de volksziekte „filaria" doorvreet en ledematen verminkt (12). Maar dit wordt minder, zegt men. En dan zijn er de ranke mooie mengrassen, die een lust voor het oog zijn en het straatbeeld hier zo aan trekkelijk maken. En als in de donkere avond de ranke figuren langs mijn raam gaan, dan weet ik, dat ondanks wat zich hier allemaal afspeelt, een volk toch aan zijn toekomst bouwt en ik denk aan het gedichtje, dat Anne de Vries mij schreef bij mijn aankomst in dit land: „O God, schenk mij een grote liefde tot de mensen, Zij zijn dan blank of bruin of geel of zwart, Want door de huidskleur heen ziet gij hun driften en hun wensen. Bij U telt slechts het hart Paramaribo. Corrie van der Baan

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3