De lieer H. Diemer morsen 75 Nota over de middenstand VITAMINEN ACTIFRAL-10 Centr. Arbeiders Verzekerings bank N.V. vijftig jaar Alle aandacht voor het zwakke randbedrijf D 2 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 O J~^E HEER H. DIEMER wordt morgen 75 jaar en al zal hij een niet onduidelijke wenk morgen uitstedig zijn, zo willen wij toch de vrijheid nemen, in enkele sobere bewoordingen van zijn jaardag melding te maken. Daarvoor immers heeft hij te lang een belangrijke plaats ingenomen in het politieke en sociale leven, daarvoor immers is de positie, die hij thans nog in de typografische wereld en elders bekleedt, te gewichtig, daarvoor ten slotte heeft ons blad, waarvan hij zo lange tijd en op zo be kwame wijze èn de directie èn de hoofdredactie heeft gevoerd, te veel aan hem te danken. Het verheugt ons, dat de heer Diemer deze dag beleven mag in goede gezondheid naar lichaam en naar geest, al zal voor hem morgen de dank baarheid gemengd zijn met een stille weemoed, nu hem vorig jaar zijn trouwe echtgenote kwam te ontvallen. Het is onze hartelijke wens, dat aan zijn vruchtbaar leven nog ettelijke jaren mogen worden toegedaan. T"\E MINISTER en de staatssecretaris van Economische Zaken hebben thans aan de Tweede Kamer hun lang verbeide middenstandsnota doen toekomen en nu komt het er op aan, of zij daarmede voor him „mid denstandsexamen" zijn geslaagd en of zij in het oog van de middenstand zelf aan de nodige „vestigingseisen" voldoen. Dat zal wel blijken uit het gesprek, waartoe deze lijvige nota (van een kleine honderd bladzijden plus talrijke bijlagen) stof te over biedt. Dit is trouwens al dadelijk een belangrijk ding in deze nota: Terwijl er tot dusver wel veel materiaal was, maar nog grotendeels ongeordend, probeert deze nota een volledig beeld te geven van de middenstand in deze tijd. Twee doeleinden hebben de samenstellers daarbij kennelijk voor ogen gehad: zij wilden inzicht bieden in het vraagstuk, dat de middenstand tot op zekere hoogte nog altijd is: en zij wilden vervolgens een uiteenzetting geven van het meest wenselijke regeringsbeleid in deze. T^EN VAN DE EERSTE DINGEN die de nota leert, is wel, hoe moeilijk men over „de" middenstand spreken kan. Variatie is hier immers wel een van de voornaamste kenmerken. De regering heeft gekozen voor een omschrijving, volgens welke de middenstand is: de maatschappelijke groepering van zelfstandige, risicodragende ondernemers in het midden- en kleinbedrijf op het gebied van de handel, nijverheid en dienstverlening, met dien verstande echter, dat in het algemeen alleen vestigingen met minder dan 11 (en in sommige gevallen met minder dan 50) werkzame personen als middenstandsonderneming werden aangemerkt. In het volksleven neemt de middenstand een uitermate belangrijke plaats in en dat stelt de regering dan ook met grote nadruk. Hij is be langrijk, in kwantitatief opzicht (naar de omvang: hij telt 400.000 bedrijven met een millioen werknemers en zijn bijdrage aan het nationale inkomen is gelijk aan die van de landbouw: 14%) en niet minder in kwalitatief opdicht (naar de hoedanigheid: hij heeft in het volksleven een belangrijke economische en sociologische functie)Als „middenmoot" voorkomt hij het ontstaan van grote maatschappelijke tegenstellingen en is hij dus een positief element in de bestendiging van de sociale rust. TVE VARIATIE is er in verschillend opzicht: horizontaal (er zijn tal van branches), verticaal (er is grote verscheidenheid in de inkomens) en geografisch (men kan onderscheiden tussen stad en platteland). Een onder scheid echter, waarop het rapport volle nadruk legt, is dat tussen de vol waardige middenstand en het randbedrijf, waarbij dan onder dit laatste wordt verstaan: de groep van ondernemingen, waarin de ondernemers- capaciteit doorgaans onvoldoende wordt of kan worden benut en die de ondernemer een uiterst bescheiden inkomen geeft. Wat de „normale" middenstand betreft, is de regering de mening toegedaan, dat de situatie niet zo slecht is als veelal wordt beweerd. Des te meer is zij bezorgd over de randbedrijven, al heeft zij oog voor het feit, dat ook dit probleem zichzelf voor een deel oplost. Immers, door o.a. de vestigingswetgeving is het randbedrijf geleidelijk bezig te verdwijnen. Maar geheel verdwijnen mag het randbedrijf ook weer niet, omdat het, met name op het platteland, in een bepaalde behoefte voorziet. Dit is iets wat de regering bij de üitstippeling van haar middenstandsbeleid in haar overwegingen wenst te betrekken. geeb U precies wat U nodig hebtl Verzoenend gebaar Kruideniers schakelen textielhandel in Een organisatie van kruideniers en grossiers heelt besloten, bü het cadeau geven van textielgoederen aan haar klanten voortaan de plaatselijke textiel handelaren in te schakelen. Zoals men weet, zijn de textieldetail- listen eind vorig jaar een actie begonnen tegen de vrijwillige filiaai-kruideniersbe- drijven, die grote hoeveelheden cadeau te geven textielgoederen rechtstreeks van de industrie betrokken. Geen politieke vergaderin gen in de Goede Week De grote politieke partijen hebben be sloten te bevorderen, dat op Witte Don derdag, Goede Vrijdag, Stille Zaterdag en Paas-Zondag geen propaganda-ver- gaderingen met het oog op de verkiezin gen voor de provinciale staten gehouden zullen worden en indien enigszins mo gelijk ook niet op de andere dagen van de Goede Week. De Middenstandsnota denstand 2,2 milliard bij, of 14 (50 van deze 2,2 milliard werd geleverd door het ambacht en de klein-industrle, 34 °/o door de detailhandel, circa 9 door de horecasector en 7 o door het verv De totale detailhandel zette in 1950 voor bijna 7,5 milliard om; de circa 100.000 ambachtsvest Lglngen verwerkten In 1947 ruim 1,3 milliard, terwijl de ruim 31.000 horecabedrijven in 1948 een omzet hadden van bijna 0,5 milliard. Per hoofd van de bevolking werd over een jaar circa 723 gulden via de detail handel. ruim 130 gulden via de ambachts- ondernemiragen en bijna 50 gulden via het horecabedrijf besteed. Er is ook hier verschil tussen stad (Vervolg van pag. 1) Van betekenis is ln dit verband ook hetgeen de nota schrijft over de ..branche-vervaging" of met een vreemd woord: parallehsatie. Het woord „bran che-vervaging" heeft een ongunstige klank, maar. aldus de nota, daarom be hoeft de overheid de parallehsatie nog niet te veroordelen. Zij moet alleen voor komen, dat een ondernemer zich op an der terrein begeeft zonder daarvoor de technische bekwaamheid te bezitten. De eisen van vakbekwaamheid hébben niet een remmende werking ten doel, die verder gaat. Natuurlijk is het ongewenst, dat par- rallelisaties optreden, die op een ver keerde kostprijsberekening berusten en tot minder wenselijke verscherping van de concurrentie in en tussen de bedrijfs takken kan leiden, maar volgens de re gering ligt het in het algemeen niet op de weg van de overheid, dergelijke paral- lelisaties die een incidenteel karakter dragen, direct te bestrijden; daarmee zou zij naar haar mening al te zeer ingrijpen ln de concurrentieverhoudingen Cijfermateriaal De nota is ook belangrijk om het cijfer materiaal dat zij weet aan te voeren. In 1950 waren in totaal in het gehele be drijfsleven ruim 2.500.000 personen werk zaam, van wie in de middenstandssector 38 (nijverheid 18 handel 15 ho- verkeer 3 Van het totale nationale inkomen in 1950 ruim 15,6 milliard gulden droeg de mld- DE POSITIE VAN DE MIDDENSTAND IN NEDERLAND Voor 90 procent wordt de winst uitgekeerd voor sociale en culturele doeleinden Zoals wy reeds meldden bestaat de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank N.V. te Den Haag morgen 50 jaar. In verband hiermede heeft ir H. Vos, direc teur der bank, ons gisteren op een pers conferentie het een en ander meegedeeld er het wel en wee der bank in de laat ste halve eeuw. De oprichting van de Centrale in 1904 moet men zien tegen de achtergrond van de grote hoeveelheid aotiviteiten in die jaren in de arbeiders beweging ontplooid. Ook op economisch gebied wilde men zelfstandige organen van deze beweging creëren. De winst wordt voor 90<7o aangewend voor sociale culturele instellingen van de arbei dersklasse. De heer Nehemla de Lieme is de grote figuur geweest in de Centrale. Nog geen 22 jaar oud bij de oprichting bleef h\j directeur tot zijn dood in 1940. Het bedrijf is eerst langzaam, later sneller gegroeid. Het verzekerd kapitaal bedraagt nu ruim 300 millioen gulden, arvan de helft in volksverzekeringen de helft in kapitaal- en renteverzeke ringen. De Centrale neemt thans de vijf de plaats ln onder de volksverzekeringen. De reserves zijn groot. Naast een zeer veilig berekende wiskundige serve van rond 72 millioen, is een vrije reserve aanwezig van meer dan 6 mil lioen. Tussen 1920, toen de statutaire winstuitkeringen zijn aangevangen, en 1940 werd in totaal ƒ538.000 aan winst uitgekeerd. Over de boekjaren 1950 tot en met 1952 in totaal 280.000. Geduren de de jaren 1940 tot 1950 werd geen winst uitgekeerd in verband met de oorlogs toestand en het herstel. Voor het uitvoe ren van sociale arbeid en het opbouwen van het Internationaal Instituut voor So ciale Geschiedenis is in de jaren 1920'40 een bedrag beschikbaar gesteld, naast de winstuitkering, van ƒ1.498.000 (tot '40). De Centrale tracht in de eerste plaats scholing, opvoeding en de vrije-tijdsbe- steding te bevorderen. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan is een fraai jubileumnummer ver schenen. Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uui zullen de Raad van Commissarissen en d( directie recipiëren in het hoofdkantoor Rijnstraat 28, Den Haag. Prof. dr J. H. P. Jonxis onderscheiden Kerk en School Beroepingswerk Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te St Maartensdijk (Zl.), B. Eysinga te Barneveld. Bedankt: voor IJsselmuiden, H G. Abma te Rotterdam-Delfshaven. voor Waddinxveen (vac. J. J. Mall), H. Har- kema te Zeist. Toegelaten: tot de Evangelie dienaren A. Stekelenburg, Hooft Graaf landstraat 77, Utrecht. W. den Toom. Paramaribostraat 103 II, Amsterdam, en W. van Herpen. Hilledijk 51a, Rotter dam, die zich beroepbaar stelden. Geref. Kerken Tweetal: te Hoogeveen (vac. W. Aan prof. dr J. H P. Jontó, hoogleraar ^'^„fV.Xpinge^amMe V«£ burg (vac J. H. Mulder) A. L. Bos te in de kindergeneeskunde te Groningen, is de gouden medaille van het Int. Con gres voor Kindergeneeskunde verleend. Dit congres is in 1953 in Havana bijeen geweest. Prof. Jonxis verblijft tot April in Amerika, waar hij optreedt als gast hoogleraar aan de Harvard Universiteit te Cambridge in Massachusetts. B1CARPAN eon U'"0*" CR EDIE TVER LENING IN DETAILHANDEL EN AMBACHT het randbedrijf, hetgeen tot gevolg heeft, dat juist het randbedrijf ook ver stoken blijft van valkliteratuur en voor lichting. Er is hier volgens de nota nog veel traditionele sleur. Nog altijd, zo lezen we in de nota, geldt onverzwakt de raadgeving van dr. Kuyper aan het begin van deze eeuw, dat de middenstanders niet op de overheid moeten steunen, maar moeten leren te vertrouwen op eigen kracht en rich die nen aan te passen aan de maatschappe lijke ontwikkeling. Eigen kracht en maatschappelijke ontwikkeling vinden haar ontmoetingspunt in de P.B.O., die de gelegenheid opent zelf de regeling ter hand te nemen van verschillende aange legenheden, waarin men tot dusverre op de overheid was aangewezen (Zie over deze nota ook het hoofd artikel in het nummer van vandaag) standsbeleid komt te spreken, is het begrijpelijk, dat zij bijzondere aandacht vraagt voor de vestigingswetgeving, die de bedrijfsuitkomsten ten goede heeft beïnvloed, zoals bv. ook blykt uit het sterk afgenomen aantal faillissementen. Naast de vestigingswetgeving is er hetgeen werd gedaan met betrek king tot het onderwijs; hierdoor is, wat bekwaamheid betreft, de midden stand ongetwijfeld op hoger niveau gekomen. En ten slotte is er dat typische middel om de middenstand te helpen: het credietbeleid. Bij de omschrijving van het beleid, dat zij ten aanzien van de midden stand wenst te voeren, gaat de regering er van uit, dat de middenstand een normaal onderdeel is van het Nederlandse bedrijfsleven. Het beleid met betrekking tot de middenstand wordt dan een onderdeel, een facet, van het algemene regeerbeleid. Wat dit laatste aangaat kent men het standpunt, zoals het bv. duidelijk door minister Zijlstra is uiteengezet: De Overheid moet alleen globaal ingrijpen op strategische punten. DE CONSEQUENTIES van deze opvatting zijn duidelijk. Een vérgaande overheidsbemoeiing behoeft hierbij niet te worden gevreesd. Trouwens, dit is te minder noodzakelijk, naarmate ook met betrekking tot de midden stand de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie tot ontwikkeling komt. Geen speciale beschermende middenstandspolitiek dus wil de rege ring voeren, maar wél wil zij maatregelen treffen ter bevordering van een ordelijk economisch verkeer, wél wil zij de middenstand beschermen tegen beunhazerij. In dit verband worden in de nota enkele maatregelen opge somd, die wy elders vermelden. Belangrijk lijkt ons in dit verband de aankondiging, dat heel de pro blematiek van het middenstandsonderwijs nog eens afzonderlijk zal worden bezien. En niet minder, dat het nodige zal worden gedaan aan de voor lichting, bv door de aanstelling van „middenstandsconsulenten" (zoals we nu reeds landbouwconsulenten en nijverheidsconsulenten kennen). DIT BETREFT DAN de middenstand in het algemeen, met name dus de „normale" middenstand. Daarnaast blijft er het probleem van de rand bedrijven, ten aanzien waarvan de Overheid stellig een duidelijker taak heeft. Belangrijk is, dat de nota in dit opzicht een verruiming van de ves tigingswetgeving in het uitzicht stelt. Maar voor dit zorgen opleverende deel van de middenstand zullen naast de economische maatregelen de sociale voorzieningen van zeer bij zonder belang zijn. Hierover echter zwijgt de nota goeddeels, omdat dit behoort tot het terrein van '„Sociale Zaken" en ook omdat men nog altijd wachtende is op de praeadviezen van de Sociaal-Economische Raad over de (definitieve) ouderdomsvoorziening en de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Zeker is echter nu reeds, dat de uitbouw van de voorlich ting met name voor de randbedrijven van grote betekenis worden kan. IT IS DAN de globale inhoud van deze nota, waaruit wij elders in dit nummer nog enige punten hebben gelicht. Nieuw feuilleton Alexis Karaloff, een Russische geleerde, was de uitvinder van een bewerkingsmethode voor ruwe petroleum en een speciale brander. Met deze uitvinding vluchtte htj kort na de eerste wereldoorlog naar Japan. Toen men daar zijn uitvinding niet wilde kopen, open de h\j onderhandelingen met een Chinees, die veel zaken deed met Amerika. Vóór zijn dood gaf Karaloff het belangrijke document in handen van zijn bediende met de opdracht het aan Amerika te verkopen. Japanse spionnen kwamen dit te weten en stelden alles in 't werk het document te bemachtigen. Dit gegeven inspireerde de be kende Amerikaanse auteur John R. Marquand tot het schrijven van een spannend verhaal, waarin het Russische meisje Sonja en de Amerikaanse vlieger Casey Lee de hoofdrollen spelen. Dit verhaal is het nieuwe feuille ton, waarmee wij vandaag begin nen. Behalve dat 't een boeiende geschiedenis is, worden we tevens in kennis gebracht met Japanse en Chinese toestanden en gebruiken, die voor verreweg de meeste onzer lezers totaal onbekend zullen z(Jn- platteland. Besteedt de gemiddelde Ne derlander jaarlijks bij de detailhendel 723 gulden, voor de plattelander Is dit 475 gulden en voor de stedeling 847. Intussen is de regering van oordeel, dat het cijfermateriaal, dat op de midden, stand betrekking heeft, nog altijd on volledig en gebrekkig is. Samen met het Economisch Instituut voor de Midden stand wil zij nu nagaan, hoe hierin ver betering kan worden gebracht. Boven dien zal zij met het Centraal Bureau voor de Statistiek de mogelijkheid onder ogen zien van een middenstandsstatistiek met regelmatig weerkerende mldden- stands-tellinsen Organisatieleven In de nota valt een Macht te beluiste ren over de weinig actieve belangstelling in middenstandskringen voor 'het organi satiewezen en voor het streven naai economische samenwerking. De klacht is niet nieuw. Toen dr. Kuyper het rap port herinnert er aan in 1901 als der eersten het vraagstuk van de mid denstand aan de orde stelde, beklemtoon de hij, dat de regering pas dan kon na gaan, of en wat zij behoorde te doen, wanneer de middenstand zelf initiatief ontplooide. De nota legt er de nadruk op, dat de middenstand op organisatorisch gebied een belangrijke achterstand heeft in te halen. Vooral heerst de organisatóelauwheld Linoleum-arbeiders terug uit de Ver. Staten De Super-Constellation Nucleon uit Amerika is gistermorgen op Schiphol ge land met aan boord o.a. de heren M. Gra- vesteijn, N. C. de Jong. H. Zwart, J. H. Baltes en P. Rem, employé's, die sinds November van het vorig jaar werkzaam waren in Amerikaanse kurkverwerkende industrieën. Het vijftal heeft de Ver. Staten bezocht om kennis te maken met de arbeldsmehoden en toestanden al daar. Bij hun vertrek uit Amerika pu bliceerden we reeds enkele van hun er varingen. Aan de meningen van de heren kunnen we nog het volgende toevoegen: „Er is veel goed. maar ook veel dat mij niet bevalt". „Het Is er geweldig goed in dat land, waarop wij alen hier jaloers kun nen zy'n", „Als ik jong was zou ik mij graag in Amerika vestigen. Van belang vind lk, dat 70 pet van de arbeiders een eigen woning heeft". Binnenkort zullen zij op een bijeen komst met het personeel van de N.V. Linoleum Fabrieken Krommenie van hun bevinden vertellen. Drie prijswinnaars komen ons land bekijken Ongeveer duizend Deense schoolkinde en zullen op 18 Februari in het stadhuis an Kopenhagen tegenwoordig zijn bij het uitreiken van de prijzen voor de beste opstellen over Nederland, welke het Ne derlandse Gezantschap in Denemarken in samenwerking met het Deense ministerie Onderwijs had uitgeschreven aanleiding van het officiële bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard rig jaar aan Denemarken hebben ge- Het uitreiken van de prijzen o.m. drie reizen van twee weken naar en door Nederland zal geschieden door de bur gemeester van de Deense hoofdstad, de heer H. P. Soerensen. Verkeerd herbouwplan ter inzage gelegd Gemeenteraad van Groesbeek gelast onderzoek De gemeenteraad van Groesbeek (Gld) heeft gistermiddag een commissie be noemd, die tot taak krijgt een onderzoek in te stellen naar het feit dat een ander ontwerp herbouwplan ter inzage is ge legd dan bij raadsbesluit was vastgesteld De vergissing was aan het licht ge komen, toen een belanghebbende bij het plan, met wie over het ontwerp over eenstemming was bereikt, tot de ontdek king kwam dat hetgeen met hem was overeengekomen niet was verwerkt in het ter inzage liggende ontwerp. De zaak, waarom het in het ontwerp gaat, is de herbouw van een ln de oorlog verwoest dorpshotel," waarvan de eige naar by de herbouw moeilijkheden heeft ondervonden, onder meer door onteige- ing van zijn grond. Wethouder Eik-holt, die de vergadering presideerde, zeide dat een vluchtig onder zoek had uitgewezen, dat het door de raad aanvaarde ontwerp, na enige dagen ter inzage te hebben gelegen, door ander ontwerp was vervangen. Ook zal een onderzoek worden inge steld naar een bezwaarschrift dat door de burgemeester ter zijde was gelegd, omdat het te laat zou riin ontvangen. De raad trok tenslotte het door hem aanvaarde ontwerp in en besloot nieuw plan voor te bereiden en dat ter inzage te leggen. Katwijk aan Zee en C. W. Thijs te IJmuiden. D De classis Grootegast der ÓeTef. Kerken heeft peremtoir ge- ineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer D. Pasman. Den Haag, theol. cand. en be roepen predikant te Niezijl. Cand. Pas man is voornemens Zondag 21 Maart as. intrede te doen te Niezijl na bevestiging door ds P. Nomes van 's-Gravenhage. Geref. Gemeenten ji s: Geëxamineerd en beroep baar verklaard, de heer Th. Cabaret, cand te Rotterdam-Zuid. voor Paterson (V.S.). St Annaland en Utrecht F.'J. Dieleman te Yerseke. Chr. Geref. Gemeente nu ook in Drachten Van de 355 zielen tellende Chr. Geref. Kerk te Drachten heeft zich dezer dagen groep van 7 leden en 8 doopleden losgemaakt. Onder leiding van ds J. G. Minnen van de Chr. Geref. Gemeente te Huizen (N.H.) heeft deze groepering zich aangesloten bij de Chr. Geref. Ge- gemeenten ln Nederland. Duits geld voor herbouw St. Laurenskerk De Duitse havensteden Duisburg, Dues- seldorf, Bremen en Hamburg zullen sa men een fonds schenken voor de her bouw van de in Mei 1940 verwoeste St Laurenskerk te Rotterdam. Dit heeft de burgemeester van Duisburg, August See ling, medegedeeld, toen hij de burge meester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, ontving. De vier steden willen met deze gift haar verbondenheid met het Nederlandse buurvolk uitdrukken. ROTTERDAM, 14 Fet rchaelogie de heer J Houtzager te Wasse- ïaar. Candidaatsexamen rechten de heren I Brand te Voorburg; ACE Landman te Voorburg; D H van Vliet te Krommenie- P J Saheltorna te Hoevelaken; A F M Deie- marre te Schevenlngen; T L S te houwer te Sommelsdyk; K Panman te Delft; J A E v d Does. te Den Haag; J L O sterman f Vlaardingen en G W v d Feltz te Nijmegen TILBURG, 12 Febr. Geslaagd doet ec< nomle; W Langenhorst, Hulst; J Savelkoul, revenbicht (L) en A de Koster. Elndhover KAMPEN. (Theol. Hogeschool Brocdei weg), lil Febr. Geslaagd voor cand: G H Peddemors, Kampen. «svTOTCT.-...» - - Geslaagd voc der Koolj, R'dam; Stiphout: C P Burger, Bilthoven; E 1 Dinkla, Groningen: J Haagsma. Oudega; B J Hermsen. Vierakker; L van der Heide. Aerdenhout; mej A Jansen. Utrecht; J KriJ- I ger. Grootebroek; J M B Lohuls, Groot An- gerlo; M H G Ma essen, Maasniel (L); D C H Meiessen, A'dam; T A Oostenburg. Twij- zel (Fr); W J Pereboom, Midwoud; P H A Poll, Baarn; W R J Rasenberg, Wagenberg; - der Ree, R'dam; C Ruijgh. Apel- Nijsen.' Well (L) en J H H Cloud t. Utrecht; Veeartsex.; F H J Jaartsveld, Groonlo; D Vervoom, Putton; J C de Graaf. A'dam; C Holzhauer. R'dam; A P M Willemsen. j Utrecht en H Meijer, Hengelo (O). O "C-l— Ruwe en gesprongen handen? KALODERMA Gelee! Het lied der aetherqölven 7.113 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.30 Orgel- ,Voor de spel 8.55 Voor de vrouw 9.00 Gymnastiek rz~ 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld". caus. 10.05 Morgenwijding VARA; 10.20 Voor de arbeiders in de contlnubedrij- spretang ven 11.35 Kamermuziek 12.00 Gram. 12.30 tuinbouwmededelingen 12.33 Orgel. •varia 1.20 Roe- ens orkest 1,45 Sportpraatje 2.00 Gram. Fries program? VPRO; allerlei" Pas i staalkaart" 7.40 ..Het Boek der riandellngen", caus. 7.55 ,.D< week", caus. VARA; 8.00 Nieuws 8.05 Gev. programma 10.00 Socialistisch commentaar 10.15 Lichte muziek 10.40 „Onder de pannen", hoorspel 14.00 Nieuws 11.15—12.00 Verzoek programma. Hilversum II. 298 m. KRO; 7.00 Nieuws 7J0 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 HOOFDSTUK I. enigde Staten, neeft mij verzocht dit verslag te schrijven, om het op te bergen in de archieven, tezamen met zijn eigen lezing van enige zonder linge gebeurtenissen, die zich in Japan en China hebben afgespeeld. De eerste indruk, die ik bij Driscoll's verzoek kreeg, is mij bijgebleven. Ik zag in gedachten een paar hoge ambtenaren van de Dienst dit relaas lezen. Ik zei tegen Driscoll, dat niemand het geloven zou, maar zijn ant woord, hoewel niet zeer vleiend voor mij, luidde in dat opzicht geruststellend. „Kan zijn", verzekerde hij, „maar ik heb zo'n idee van wél. Je zult vermoedelijk zó onbehol pen schrijven, dat zij begrijpen, dat het de waar heid is." „Maar het is zo'n onmogelijk verhaal", hield ik vol. ,.Het is puur melodrama. Nee, maar alle gekheid op een stokje, Driscoll, geen enkel nor maal mens zou zo iets schrijven of het moet de scenario-schrijver van een filmmaatschappij zijn." Driscoll dacht een ogenblik na. Het geval scheen in zo grote mate zijn belangstelling te wekken, dat ik hem ervan verdacht, in zwakke ogenblikken het voornemen te koesteren romans te gaan schrijven. „Maak je daarover maar geen zorgen", ver klaarde hij tenslotte. „Het gevaar is niet heel groot. Om bij het grote publiek in te slaan, moet elk vertelsel minstens een held bevatten en, ge loof mij. jij hebt allesbehalve een heldenrol ge speeld. Neen, word nu maar niet verlegen „Waarom moet ik het dan schrijven?" wilde ik weten. Maar dat vond Driscoll, wonderlijk genoeg, een belachelijke vraag. Hij herinnerde mij er aan, dat ik zelf gediend had tijdens de Wereld oorlog 1914'18 en dus diende te weten van le ger- en marinedocumenten. „Je kunt rustig je gang gaan", verzekerde hij troostend, „in de bijna stellige overtuiging, dat het hele relaas ergens in een kamer in Washing- DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1914'18 Een belangrijke zaak is nog deze: Dr Kuyper gaf reeds in 1901 al9 zijn mening ten beste, dat het voor de middenstand van zo eminent belang is, voor eigen rechten op te komen. Welnu, het is niet zonder reden, dat i voor het eerst in je leven! Pak de zaak flink in deze nota de regering, juist ook ten bate van de middenstand, met klem aan- Hat zal je werkelijk niet zoveel tijd kosten. e a 4^,v„ - De zaak heeft trouwens nog een ander gezichts- aandringt op een groter en actiever belangstelling voor het eigen organi- puntje hebt aUe kana dat niemand «het ooit satiewezen. zal lezen!" ton zal worden opgeborgen. Man, als ik het enigs zins laten kan, lees ik het zélf niet eens." „Dank je vriendelijk", zei ik, „maar hoe moet ik beginnen?" Zijn antwoord, hoewel heel practisch, bracht mij toch niet veel verder. „Je gaat aan een tafel zitten, met een pen en inkt en papier. Je kunt toch nog wel letters schrijven? Vertel jij maar, hoe alles zich heeft toegedragen, Lee." En dat wil ik nu doen. Om Driscoll's gelief koosde stopwoord te gebruiken, zal ik „flink aan pakken". Ik probeer, mij de reeks gebeurtenis sen, die zich aan de andere zijde van de Stille Oceaan heeft afgespeeld, weer in het geheugen te roepen. Het is alles een legprent, maar hoe wel alle stukken netjes aaneensluiten als ik wil beginnen, is de oorsprong van mjn verhaal nog even duister als de oorsprong inderdaad ge weest is. Enkele punten blijven in mijn gedach ten hangen. Ik herinner mij een beminnelijke spruit van de Japanse adel, genaamd mr. Moto als hij werkelijk zo heette. Ik herinner mij een lijk in de kajuit van een schip; in ge dachten hoor ik het motorengeronk van een vliegtuig en stemmen, die een Oosterse taal spre ken. Het verleden van een oeroud volk steekt vreemd af bij het heden. En achter dat alles zie ik een meisje... een van die wonderlijke zwerfsters van onze moderne wereld, die geheel verlaten en alleen staan. De internationale spion- nage heeft haar eigen wereld, welker bewoners tot eenzaamheid gedoemd zijn. „Dat heb je altijd bij werk-achter-de-scher- men'', deelde Driscoll mij eens mede. „De lui, die je ontmoet, lijken veel op elkaar. Zij mogen ongunstig en onbetrouwbaar zijn, maar zij zijn zonder uitzondering dapper, vergeet dat niet. Je moet geen haat tegen hen koesteren, Lee, want zij haten ook jou niet. Zij werken elk voor hun Vaderland, en dat doet niet iedereen." Het meest boeiende van dit avontuur bestaat dan ook voor een groot deel uit zijn onpersoon lijk karakter, uit het ontbreken van rancune. Ik geloof, dat als ik meneer Moto, de Japanse gen tleman, vandaag zou tegenkomen, wij de beste vrienden konden zijn. Ik heb zo'n idee, dat hij van harte zou instemmen met mijn wensen voor een eeuwigdurende vriendschap tussen Japan en de Verenigde Staten, zolang deze vriendschap geen beletsel vormt voor wat hij en zijn politie ke partij beschouwen als de hoogste taak van zijn volk: het vormen van een hegemonie in het Oosten. 14.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmede- dellngen 12.33 Gram. 12 55 Zonnewijzer 1.00 2.20 Engelse les 2.40 r 3.00 Kroniek van letteren en 1 3.40 Fanfare-orkest 4.00 Franse 4.20 „De vliegende Hollander", 5.00 Vck izlek 6.15 Journalistiek weekoverzicht 6.21 Buitenlandse corresponded 8.30 Lichtbaken 8.5< programma 9.50 Actualiteiten Dansmuziek 6.~ ties 7.00 Nieuws 7.10 Lichte muziek 7.20 Van het Binnenhof 7.30 Gram. 8.25 De gewone Gram. 9 00 Gev. 1 _iten 10,00 Wed- irtialen 10.30 wij lulden 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws in Esperanto 14.2212.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Dansorkcst 12.30 Gram. 1.25 Have a go 2.00 Nieuws 2,10 Gev, programma 3.10 Concert 3.40 Sympho- j nie-concert 4.25 Sport 5.30 Gev. programma 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7 15 Sport 15 Interview 8 4J Parlementsoverzicht 9.00 Gev. programma 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.45 Avondge- beden 12.00—12.03 Nieuws Engeland. BBC. 1500 e 2.46 Voor de kleuters 3.00 Amusementsmuz. 3.45 PianospeJ 4.00 Militair orkest 4.45 Sport 5.45 Verzoekprogramma 6.30 Sport 7 00 Gev. muziek 7.45 Causerie 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Hoorspel 9.30 Hersengymnastiek 10.00 luziok 3.15 Gram. I Brussel. 324 m. M 45 1.15 Gram. 2.15 Kamer 4.00 Accordeonmuziek 4.15 Gram. 4 30 Acc deonmuziek 4.45 Engelse les 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 5.30 Koorzang 6.30 Voor de -oldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 7 45 Omroep-Omme- ganck 9.15 Gram. 10,00 Nieuws 10.15 Ver- zoekprogramma 14.00 Nieuws 14.05—12.00 Gev, muziek. Brussel. 484 m. 12.00 Gram, 1.00 Nieuws i 1.13 Verzockprogramma 2.16 Filmmuziek 2.30 Gram 3.30 Klassiek verzoekprogramma 4.30 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Jazzmuziek 6.45 Accordeons pel 7.15 Gram. 7 30 Nieuws 8.00 Gram. 8.30 Chansons 9.00 Hoorspel 9.30 Muzikale kruiswoordraadsels 10 00 Nieuw» 10.15 Lichte muziek 10.55 Nieuws LI.00 Dans muziek 14.55 Nieuws BBC. Uitzending voor Nederland; 5 00—5.15 n,m. Engelse les (op 224. 49 en 42 m.). 10.00—j Nieui Sportjournaal (op 224 t Spiegel al die vormen van Rheumatische onge makken kunt U met Kruschcn te lijf. Be rust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Kru schen. Tienduizenden vonden en vin 'en bij Kruschen baat en verlichting iedere) dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2