Jlieuuie ÜTmirant Regeerbeleid gericht op hoge welvaart: tegelijk beste middenstandsbeleid HNhh Plan voor verbindingspact tussen Oost en West Springstoffen machteloos tegen ijsbarrière Van militairen op Veluwe 80 pet niet ingeënt cocos- EXPOSITIE Wist U VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9964 Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEL1ÏK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaaivatUcb h gticlltora «ign furt in Ugfttaspoet" Vrouwen en het kiesrecht MIDDENSTANDSNOTA Het zwakke randbedrijf verdient de bijzondere aandacht ■p EN DOELTREFFEND algemeen regeerbeleid, dat gericht is op een hoge en stabiele welvaart, mag tegelijk worden gezien als een der meest effectieve vormen van een te voeren middenstandsbeleid. Dit is een der stellingen uit de middenstandsnota, die de regering thans aan de volks vertegenwoordiging heeft overgelegd, en zij maakt er tegelijk een centrale gedachte van yit. In overeenstemming hiermede is ook, dat naar het oordeel der regering het middenstandsbeleid een onderdeel uitmaakt van het al gemene sociaal-economische beleid. Vandaar dat, blijkens deze nota, de re- middenstand behoefte aan een goed func- gering afkerig is van een middenstands- politiek, die alleen maar op beschermen gericht is. Naar het oordcel der regering dient de Overheid zich ook in de sector van de middenstand te beperken tot het scheppen van die algemene voorwaarden, die het een ondernemer, die voor zijn taak berekend is. mogelijk maken, zijn ondernemersfunctie uit te oefenen. Vandaar ook. dat men in deze nota de aankondiging kan aantreffen dat de re gering nadere regelingen zal treffen om de productiviteit van de middenstands ondernemingen op te voeren. Het is voor de middenstand, aldus de nota, van bete kenis, dat de koopkracht der bevolking een behoorlijk niveau heeft: daarnaast echter moet het de middenstand moge lijk zijn, op een behoorlijk concurrentie- niveau naar deze koopkracht mee tf dingen. De nota herinnert er aan, dat men het beleid met betrekking tot de middenstand nog wel eens vergelijkt met datgene wat de regering doet voor de werknemers en voor de landbouw. In antwoord hierop «telt zij, dat grotere sociale zekerheid voor de werknemers ook voor de midden- _4a j_ ihetzelfde tionnerend en deskundig geleid crediet- apparaat; ook op dit gebied kondigt de nota initiatieven aan. Van het credietbe- leid zullen de bestaande grondslagen echter gehandhaafd blijven. Vermelding verdient hier ook het voor. nemen van de regering om voor de mid denstand een speciale voorlichtingsdienst in het leven te roepen en consulenten voorlichting te doen geven ten bate een betere bedrijfsuitoefening. Het tandbediijl Heel wat ongunstiger staat het rand bedrijf er voor. In 1950 trok bijna de helft der ondernemers in het kruideniersvak, bijna een derde in het slagersvak en bijna een kwart in de textielbranche een jaar inkomen van minder dan f 3000 uit de onderneming. Vele randbedrijven echter, •ooral op het platteland, maken gebruik ran de mogelijkheid om door nevenin komsten het totale inkomen te verhogen. Hier is van belang ook de opmerking uit de nota, dat ondernemers, die gevestigd zijn zonder vakopleiding, ongunstiger sultaten hoeken dan degenen met een vakopleiding. (Zie vervolg Niet pessimistisch Onderscheid maakt de regering tussen volwaardige middenstandsondernemingen enerzijds en het randbedrijf anderzijds. Over de eerste is zjj n-iet pessimistisch gestemd. In haar berekeningen is z" van uitgegaan, dat een onderneming met een inkomen van f 3000 doorgaans volwaardige onderneming mag worden genoemd. Van de volwaardige onderne mingen in de kruideniersbranche had 35% een gemiddeld inkomen van f 3 f 4000 65 leg boven dc f 4000, 45 boven de f 5000, 25 boven de f 6000, 15 boven de f 7000. De slagers en tex- tieldetaillisten vertonen een nog gun stiger beeld. Deze cijfers dateren uit 1950 en de re gering meent, dat zich sedertdien nog zekere stijgingen in de inkomens hebben voorgedaan en dat die stijging zich in 1954 zal blijven voortzetten. Zo conclu deert de nota, dat de middenstand, vooi zover volwaardig, er niet slecht voor Cadeaustelsel Wat biengt U naai de middenstandei De NEDERLANDER brengt naar manufacturer en kruidenier elk meer dan 100 gulden. Minder dan 100, maar meer dan 50 gulden per jaar ontvangen de slager en het ho recabedrijf. Tussen 25 en 30 gulden gaat naar de melkboer, de bakker, het metalenverwer- kende ambacht, de groenteboer, de sigarenwinkelier en de ko lenhandelaar. Meer dan 10 gulden, maar minder dan 25 gulden wordt besteed bij de bouw- en aardewerkambach ten, bij de schoenwinkelier, bij de woninginrichter, bij de hout verwerkende ambachten, bij de rijwielhandelaarbij de kleer maker, bij de distillateur, bij de drogist en bij de handelaar in ijzerwaren. De overige win keliers en ambachtsonderne mers ontvangen van de meeste Nederlanders nog geen 10 gul den per jaar. Dit alles blijkt uit de midden standsnota, welke de regering thans heeft ingediend en waar uit men hiernaast nadere ge gevens aantreft. Koning Haakon 16 Juni naar Nederland Koning Haakon van Noorwegen zal op 16. 17 en 18 Juni a.s. een staatsbezoek aan Nederland brengen. Hij zal in het koninklijk jacht Norge, dat te Amsterdam voor anker zal gaan. Koningin Juliana dankt Griekenland Koningin Juliana heeft in een persoon lijk schrijven haar dank tot uitdrukking gebracht aan Korting Paul van Grieken land en aan het Griekse volk voor de hulp, die Griekenland heeft verleend ge durende de overstromingsramp die Ne derland vorig jaar trof. Reeds eerder heeft de Koningin een aantal andere staatshoofden bedankt. Goederentrein ontspoord bij Boxmeer Van een goederentrein uit de richting Nijmegen zijn tegen half acht vanochtend bij Boxmeer enkele wagens ontspoord. Het baanvak CuykBoxmeer werd daar door versperd. Het vervoer werd onder houden met autobussen. De oorzaak van de ontsporing niet bekend. Fransen feller tegen EDG dan ooit Gisteren is een begin gemaakt met de parlementaire behandeling van het EDG- Genietroepen uit Geertruidenberg zijn gisteren begonnen de tjsbarrière in de Waal, waar de ijsbrekers niet kunnen opereren, met springstof op te blazen. Op de foto: in een gehakte bijt wordt een zak met vijftien kilogram springstof aangebracht. i Jules e voor i de Franse •erdrag in Frankrijk door de pubücatie desbetreffend rapport v T-,~ Moch, rapporteur van de cc buitenlandse betrekkingen nationale vergadering. Moch zegt in dit rapport o.m.. dat ce door de EDG bewerkstelligde binding Frankrijks en Duitslands toekomst gunstig is en dat een verenigd Duitsland •ij zou zijn. al dan niet mee te gaan in •n Europees leger. De stemming tegenover de EDG is in Frankrijk thans feller dan ooit, zo meldt de correspondent van Reuter. De Gaullis ten hebben zich gisteren in een resolutie nogmaals felle tegentanders verklaard. Verwacht wordt, dat de EDG in Maart op de agenda van de nationale vergade ring zal komen. De commissie voor Defensie en Buiten landse Zaken van dc Belgische senaat heeft gisteren met 27 tegen 10 stemmen en 2 onthoudingen het E.D.G.-verdrag goedgekeurd. Het verdrag, dat reeds goedgekeurd werd door het Huis van Af gevaardigden zal naar de Senaat gaan voor openbaar debat. Spaak gaat vooruit De Belgische socialistische politicus Paul Henri Spaak, die in een Londens ziekenhuis wegens ernstige jicht wordt verpleegd, is aan de beterende hand. Waaraan de middenstand naar het oordeel der regering behoefte heeft is aan ordelijke economische verhoudingen. Daarop wil de regering dan ook toezien. In dit verband deelt zij mede, dat er een wetsontwerp klaar ligt om de uitwassen van het cadeaustelsei te beteugelen. Ook zal in het raam van de vereen voudiging die met betrekking tot het be lastingstelsel in voorbereiding is, aan dacht worden geschonken aan de wensen van de middenstand op dit terrein. Niet minder dan de grote industrie en de commerciële ondernemingen heeft de Door Churchill geïnspireerd Geheim gesprek over Rood-China zonder resultaat, doch wordt voortgezet DE WESTELIJKE DRIE overwegen tegenover het plan-Molotof inzake de veiligheid van geheel Europa (gericht tegen de NAVO met de bedoeling Rusland in ons werelddeel de plaats van Amerika te doen in nemen) een ander plan te opperen. Zij zouden willen voorstellen, de be staande regionale veiligheidsstelsels, dus enerzijds de Noordatlantische Verdrags Organisatie met daarin de Europese Defensie Gemeenschap en anderzijds de gemeenschap van Oosteuropese landen op basis van gelijkwaardigheid aan elkaar te verbinden. In dit verbmdingspact zouden de uit de jongste oorlog stammende Engels-Russische en Frans-Russische verdragen moeten worden ingepast. Tot ergernis van Frankrijk Aldus ontlenen wij aan een bericht, dat door het Westduitse persbureau DPA uit Berlijn de wereld in is gezonden. Andere bronnen melden, dat dit voorstel is ge- nspireerd door Churchill, die hierover tverleg zou hebben gepleegd met Eisen- lower en met de Franse ministerpresi dent, Laniel. Wanneer dit voorstel ter tafel komt valt nog hiet te zeggen. De openbare vergadering van hedenmiddag was gewijd het Oostenrijkse vraagstuk. De Grote Vier. hebben hun deskundigen opgedra gen. Zaterdagmorgen en Zondag bijeen t« komen om de vergaderingen van de vol gende week voor te bereiden. Gisteren werd weer een besloten bij eenkomst gehouden, waarin gesproken werd over de spanning in de wereld en een conferentie met Rood-China. Van hoge Amerikaanse zijde werd verklaard, dat de bespreking geen practische resul taten heeft opgeleverd. Maar wel werd besloten, dat de geheime besprekingen vanmorgen om half twaalf zouden wor den voortgezet. Waarnemers leiden hier uit af. dat er gisteren een klein kansje overgebleven is om wel tot practische resultaten te komen. Molotof wil met Rood-China piaten over de gehele we reld-constellatie. terwijl de Westelijke Drie alleen willen spreken over specifiek Aziatische kwesties, zoals Korea en Indo- China. Molotof schijnt dit niet helemaal afgewezen te hebben, zodat het besluit, bij uitzondering ook 's morgens (in h* geheim) te vergaderen, niet onlogisch i In Westduitse regeringskringen te Bonn heeft men het plan-Molotof veroordeeld. Gebleken is. dat de prijs, die Rusland voor de hereniging van Duitsland vraagt niet is het laten varen van de EDG, maar het zich volledig uit Europa terugtrekken van Amerika. Ook de socialistische oppo sitieleider Erich Ollenhauer vond het Russische voorstel onbevredigend, aange zien daardoor alle Europese landen de Sovjet-Unie gebonden zouden De Raad van de Duitse Evangelische Kerk. waarvan dr Otto Dibelius heeft de Grote Vier telegrafisch verzocht, niet uiteen te gaan, beslissende stap in de richting van de her- liging van Duitsland is genomen. Dr Leopold Figl, de Oostenrijkse Een delegatie uit Spaans Marokko heeft dezer dagen in Madrid de door geestelijke en wereldlijke leiders on dertekende „petitie van Tetoean" aan generaal Franco overhandigd. Bij deze gelegenheid beloofde het Spaanse staatshoofd nogmaals zijn steun te zullen verlenen aan de na tionalistische inspiratie van Spaans- Marokko uiteraard zeer tot erger nis van Frankrijk. Links grootvizier Abd el Krim el Had-Dad, leider van de Marokkaanse delegatie. Olifant wil haar maat niet verlaten De jonge olifant, die op de vlucht var Bangkok naar Calcutta in het KLM- toesiel Zeeland is losgebroken, waardoor het vliegtuig niet op de vastgestelde tijd kon vertrekken naar Amsterdam, heeft respijt gekregen. De jonge olifant eer wijfje was blijkbaar zo boos gewor den, omdat men haar had gescheiden van haar kameraad Beide dieren zijn te gast bij de K.L.M. in een grote loods van het vliegveld van Calcutta.. Twee jaar geëist Jonge reservist schoot op zijn buren ..Hoogst onverantwoordelijk is het or iemand die pas 14 dagen lid is van d reserve-grensbewaking een pistool en pa tronen mee te geven waarmee hij niet weet om te gaan". Dit zei mr Scholten uit Breda gisteren voor de Bredase recht bank bij de verdediging van de 21-jarige G. H. uit Roosendaal, die, toen hij dron- zijn buren had beschoten. De jongeman had op het erf van de familie Van Gastel enkele schoten gelost met het pistool in de hand naar binnen geklommen .waar hij de verschrikte bu- dwong, hem geld te geven. Buiten schoot hij opnieuw, waardoor een dei buren werd getroffen, zodat het slacht offer een week ln het ziekenhuis moest blijven. verd twee jaar gevangenisstraf ge- De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De vis weid duur betaald De heer L. van K. te Koog aar Zaan zond dezer dagen per trein pakje naar zijn zoon in Parijs, die zo'n trek had in een harinkje. Vader had 3 betaald voor dc 16 vis jes. die het pakje Inhield, en 1.66 vracht van Koog tot Roosendaal. Voorts nog eens 8.60 voor vracht tussen Roo sendaal en Parijs. Toen het pakje aan de zoon werd aangeboden, mocht die nog een bedrag gelijk aan 3 betalen. De afzonder is van plan het volgende pakje op de flets te brengen.. Buitenlandse Zaken, heeft gis teren een onderhoud van 20 minuten met Molotof gehad. Schip vastgelopen, toen twee maal geramd Minerva onfortuinlijk op Nieuwe Waterweg Het Nederlandse kustvaartuig Minervi (313 b.r.t.) van de heer J. M. Schuur t> Groningen, dat gisterochtend met eei lading stukgoed uit Londen de Nieuwe Waterweg invoer, heeft een wel onfor tuinlijke binnenkomst gehad. Tengevolge de mist liep het schip eerst vast hoogte van krib no. 6 tussen Hoek Holland en Maassluis. De sleepboot Blankenburg wist de Minerva los te trekken, waarna de kustvaarder de rei naar Rotterdam zou vervolgen. Echter werd het schip tussen Maas. sluis en Rotterdam tweemaal aangeva ren door naar zee vertrekkende schepen. Dit waren de 7350 b.r.t. metende Prins Willem van Oranje van de Oranje lijn te Rotterdam en het 17987 b.r.t. metende Panamese tankschip Capsa. De Minerva ging daarna voor anker op de rivier en zou na het optrekken van de mist doorvaren naar de Rijnha ven. Indien de schade aanzienlijk blijkt te zijn, zal het schip in Rotterdam den gerepareerd Als 30 kg springstof het hoog opgestapelde ijs met geweld uit elkaar doet springen, is het wel raadzaam dekking te zoeken. Vele meters springen de ijssplinters omhoog. Maar de muur van gestold water geeft geen krimp. Splinters, meer niet IJsbrekers kunnen op de grote rivieren ook al weinig uitrichten Op de Waal, waar zelfs ijsbrekers nu weinig kunnen uitrichten, hebben genie troepen uit Geertruidenberg gisteren een ng gedaan de 3 tot 5 meters dikke ijsmuur met springstof op te blazen. Maar ook de explosieve stoffen bleken tegen de barrière van gestold water vrijwel mach teloos te zijn. Slechts onbetekenende ijs splinters spoten tot een hoogte van 25 r uit de door trotylladingen geslagen krater. Een nieuwe poging met een nog grotere hoeveelheid springstof veroor zaakte een scheur in de ijsklomp, die ech- ■r muurvast op zijn plaats bleef liggen. De pogingen werden door militairen van de Vaar- en Duikerschool uit Geertrui denberg gedaan tussen Zuilichem en Nieuwewaal. Er werd gebruik gemaakt van een zgn. oefenvoorraad. Men kwam tot de slotsom dat een werkelijk gevaar lijke ijsdam wel kan worden opgeruimd, maar dat dan honderden kilo's explosie ven nodig zijn. Het werk van ijsbrekers op de Waal en de Lek vordert slecht. Gistermorgen moesten de werkzaamheden op de Waal bovendien nog enige tijd worden gestaakt wegens de zware mist. Op de Lek werken zes ijsbrekers van d( Amsterdamse firma Roelofs. Gistermid dag begon men hier ter hoogte van het Tienhovense veer met het breken. In de bocht voor Ameide hadden zij over een afstand van 500 meter twee en een half uur werk om de rivier open te breken. Van Schoonhoven vorderde men z-. km in de richting van Vreeswijk. Op sommige plaatsen zat het ijs tot op de bodem ten gevolge van de lage waterstand. Eei moeilijkheid is bovendien dat bij het bre ken het getij gunstig moet zijn. daar an ders de schotsen in de verkeerde richting worden gestuwd. Goeree en Ovêrflakkee is gisteren ver stoken gebleven van post en kranten. Na der wordt gemeld dat vanochtend bij gun stig tij een boot er met veel moeite in is geslaagd van Dlntelsas naar Ooltgens- plaat te komen. De veerboten De stad Zlerikzee en Schel de durfden niet uitvaren. Vanmorgen was de situatie nog precies zo. Door de mist konden ook vliegtuigen niets uitrichten. Ameland is thans reeds twee dagen ge heel geïsoleerd. Het wachten is op Wes tenwind en hoge vloed. Nu de verbinding door de lucht ook iet meer mogelijk is. zal Zaterdagmorgen de stoomboot Vlieland uit IJmuiden ver trekken voor een reis naar Terschelling Vlieland. Eergisteren viel op de Wad deneilanden nog een dik pak sneeuw. Ook gisteren steeg hier de temperatuur nog niet boven het vriespunt. Helicopter maakte noodlanding De uit Antwerpen komende en voor Rotterdam bestemde helicopter van de Sabena heeft gistermiddag door de dichte mist gedwongen, een noodlanding ge maakt in een polder onder de gemeent» Barendrecht. Geen der inzittenden heeft enig letsel opgelopen. Nieuwe Ned. gezant in Perzië Binnenkort is de henoeming te ver wachten van mr W. J. G. Baron Gevers, ambassaderaad te Londen, tot Nederlands gezant in Teheran. Te Amsterdam is 58 jaar oud, over leden ir J. L. B i e n f a i t, firmant van het proefstation voor bouwmaterialen en bureau voor chemisch onderzoek Koning Sc BienfaiL Nederl. schip Douro na aanvaring gezonken Veertien bemanningsleden in veiligheid Het Nedeaflandse kustmotorva-artuig Douro (563 t-on) vara de K-N.S-M- is gister nacht in de Middellandse Zee tussen de havensteden Valencia en Alicante aan de Spaanse Oostkust gezonken, na te overvaren door het Spaanse schip Dra-go (5600 ton). Voordat de Douro geheel onder het wateroppervlak verdween, konden de ien bemanningsleden veilig aan boord van de Drago worden opgenomen. De opvarenden zijn gistermiddag in goede welstand- te Valencia aan wal gegaan. Het Nederlandse schip was op weg van Valencia naar Alicante met een lading stukgoed aan boord. Kaarten voor koningsbal in zwarte handel Zwarte handel in invitaties voor het bal. waar de Britse Ko ningin Elizabeth aan zal deelne men, wordt op het ogenblik onder zocht door het gemeentebestuur van Melbourne (Australië). Geble ken is, dat hiervoor uitnodigings kaarten te koop werden aangebo den voor prijzen tot 400 gulden. Melbourne's gemeentesecretaris, Harold Wootton, heeft nu aan hen. die inlichtingen verstrekken, wel ke tot aanhouding van dergelijke zwarte handelaars leiden, een gra tis uitnodiging voor het koninklijke bal beloofd. Na de pokken-inentingen Gevaar voor encephalitis wordt sterk overdreven zegt dr Beunders (Van een onzer verslaggevers) T7EEL TE WEINIG MILITAIREN zijn in Nederland tegen besmettelijke ziekten gevaccineerd. Het Nederlandse legpr is van de Atlantische strijdkrachten het leger, waarin de meeste niet-gevaccineerden voor komen. Op de Veluwe zijn zelfs kampen, waar 80% niet-gevaccineerde militairen verblijven. Zou er onverwacht een oorlog komen, dan zou er door het brengen van besmettelijke ziekten in het leger grote verwarring kunnen worden gesticht. Vaccinatie blijft geboden." HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 MIDZA-BONNEN VOOR ONZE CLIËNTEN HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uar: Dit vertelde ons dr B. J. W. Beunders. specialist voor bloedziekten en laborato riumonderzoek. en adviseur van de Mil. Geneeskundige Dienst in Den Haag. naar aanleiding van onze vraag of militairen, dje tegen pokken (alastrim) zijn inge ënt enkele dagen daarna ook tegen encephalitis (hersenvliesontsteking) kun nen worden gevaccineerd. Dit met het oog op enige gevallen van encephalitis, die bij enige militairen geconstateerd zouden zijn. Dr Beunders ontkende dit laatste echter ten stelligste. Men heeft 'n proef genomen met 1200 militairen, maar geen van DAT de raad van Stavenisse na enige discussie het herbouwplan voor deze ge meente aanvaardde. DAT J. H. A. Eikerbout te A'dam, die ln zijn raadslidmaatschap van 6 maan den (PvdA) vooral ijverde voor een ge meentelijke lening van 3 ton voor de op te richten coöperatieve taxi-onderneming AA.A.C. thans benoemd is tot directeur van deze instelling en voor dc raad be dankte. DAT in A'dam de plaatsvervangende commandant van de brandweer, D. Doets. 58 jaar oud, is overleden. DAT minister Algera de nationale ver keerstechnische leergang van de ANWB in Utrecht op 16 t.m. 18 Febr zal openen. DAT Hoorn nu het Hoogovengas be trekt de straatverlichting met gas zal vervangen door electriciteit. DAT in Arnhem op 11 Sept. het nieu we provinciehuis tijdens de feestelijke Gelre-week geopend zal worden. DAT de 16-j. Flip Hamers, de held der Loosdrechtse plassen, die Zaterdagmid dag een Hilversummer met diens, zoontje uit een wak redde, een gouden polshor loge van de geredden krijgt. DAT de Utrechtse oud-psychiater, dr H. v. d. Hoeven, te De Bilt benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau. DAT tegen de 27-J. losarbeider J. F 1. te Wlnaum (Gr.), die zijn schoon- •ader bij een vechtpartij in een kanaal duwde, in Groningen 10 mnd ls geëist. DAT de insp.-gen. voor de Scheepvaart verzocht de gezagvoerder van het sa Triton <2892 brt) van de KNSM. D. L. S.. te berispen wegens foutieve navigatie, waardoor het schip op de rede van Jacmee (Haïti) op het havenrif liep. DAT de Wageningse raad besloot' per raadslid 2.50 beschikbaar te stellen voor de aankoop van een populier Schouwen en Duiveland. DAT mevr. J. Alblaa-Compaan A'dam een gashaard kreeg als 50.000ste bezoekster van de Huishoudbeurs aldaar. bleek na de vaccinatie encephalitis te hebben gekregen. Gemiddeld komt deze ziekte één op de 3000 personen voc het dodencijfer is één op de 10.000. Vol gens dr Tekking, de schrijver van recent geschrift over pokken, is het risico, dat men hersenvliesontsteking krijgt, even groot als de mogelijkheid bij een vliegtocht een ongeluk te krijgen. Onder leiding van dr Manning ls de Nederlandse medische wetenschap thans bezig met een diepgaand onderzoek be treffende de encephalitis, waarbij men gebruik wil maken van haemophilia gamma-globuline Met deze chemische stof zijn in Amerika zeer gunstige resul taten bereikt, zo deelde dr Beunders verder mede. vooral op het gebied de kinderverlamming. Een commissie onderzoek probeert zich thans een deel te vormen over eventuele voorko ming van hersenvliesontsteking. De glo- buline is op zichzelf onschadelijk, zij is echter een product van het menselijk bloed. Zonder medewerking van bloedtransfusiedienst zal men echter niet ver komen met het onderzoek, aldus het oordeel van dr Beunders. Er zijn enorm hoeveelheden globuline nodig om in ge val van encephalitis terstond te kunnen worden gebruikt. Men behoeft zich inmiddels nog geens zins ongerust te maken over de vraag of encephalitis kan ontstaan nadat men ge vaccineerd is. Met grote interesse wacht de Nederlandse medische wetenschap de resultaten van het onderzoek af. •VA Inn?hrucn regen IwIndstL Rome feh. bew. INNO 2 I 10 30 Later in het gehele land dooi Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatse lijk mist en aanvankelijk enkele verspreide opklarin gen. later van het Zuidwes ten uit regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuid west. In het Noorden van het land van nacht lichte vorst, morgen later op de dag lichte dooi. In het Zuiden van het land vannacht temperaturen om het vriespunt en morgen flinke dool (Opge maakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon v maan 12.59 tot 539 8.01 tot 17.49 uur; Op 17 Febr. V.M. HOOGWATER SCHEVENINGEN 11.27 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1