In Australië kan men rijk worden van de oesters Collall Bruigom sloeg zijn vrouw al na twee weken bewusteloos Zocht Haags jurist ondergang van een zijner vrienden? Vrouw zat drie jaar onschuldig in de gevangenis NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 Omzet f 3.000.000 per jaar Griek maakte er vóór 30 jaar reclame voor, nu is hij een vermogend man (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) ER ZIJN méér geschiedenissen dan deze te vertellen over immigranten, die ergens ter wereld de vlugste weg hebben gevonden om zich rijk dommen te vergaren.De moeilijkheid is veelal die weg te vinden en de energie te bezitten hem te bewandelen. Laat ik ditmaal iets vertellen over de Griek, die de Australische oester ontdekte, of althans dat diertje hier populair maakte. En waardoor hij zelf rijk werd. Het is met die Australische oe eigenlijk een raar geval; ze waren ei tuur lijk reeds lang, voor de Griek Theo Marmaras er een rijkmakerij in zag Want de oesters groeiden zo maar langs de kustlijn en met een beetje moeite gevaar, kun je de diertjes van de rots- baarheid lekte doel treffend met Sanatogen I Sanatogen It geconcentreerde bouwitof voor zenuwen, bloed en alle weeftelt. Een Sana- togenkuur doet wonderen. Be gin er dadelijk mee. Toch is het zo TTOE MODERN de ontdekking der radioactiviteit ook moge zijn. de eerste methoden waartrij van dit ver schijnsel werd gebruik gemaakt om de ouderdom der verschillende aard lagen te berekenen, heten thans reeds klassiek. Wel een bewijs met welk een snelheid de wetenschap zich voort spoedt op de pas ontdekte paden. Zoals u weet, valt uraniumerts door radioactieve afbraak in de loop der tijden uiteen in helium en lood. Dit is een ingewikkeld proces, dat zich niet voor een verklaring in enkele regels leent. Voldoende zij op te mer ken, dat de eerste onderzoekers meen den de ouderdom van gesteenten te kunnen vaststellen door de in het ge steente opgesloten hoeveelheid helium te vergelijken met de hoeveelheid radium en deze verhouding te verme nigvuldigen met een bepaalde factor. Maar deze heliumklok bleek een on betrouwbaar uurwerk, vooral omdat het helium een gas is en op den duur door spleten en poriën van het ge steente zal ontsnappen. Men kan met deze en nog andere bezwaren weliswaar rekening houden, maar met de helium-methode zal in den regel toch een te lage ouderdom van het ge steente worden gevonden. Zoals we boven reeds zeiden, ont staat bij het uiteenvallen van uranium óók lood en dit metaal bleek zich beter voor tijdaflezing te lenen dan het vluchtige helium. Eén enkel gram uranium kan in een millioen jaren tijds 1/7600 gram lood produceren. Het is niet veel. maar deze wetenschap maakt het de deskundige toch moge lijk de loodklok met een betrekkelijk gemak af te lezen. Want door de ge wichtsverhouding van lood en ura nium te vermenigvuldigen met 7600 millioen, wordt de ouderdom van het gesteente, waarin deze metalen zijn opgesloten zeer dicht benaderd. Naast het uranium-lood bleek ook het thorium-lood van betekenis te zijn, zodat thans een formule is opge steld, waarin beide waarden zijn ver werkt. Hierdoor is de methode van berekening verbeterd en nauwkeuri ger geworden, maar deze tijdsbepaling leent zich niet voor perioden, die kor ter dan 1.000.000 jaren achter de rug liggen, want eerst na eon dergelijk aantal jaren is een bepaalde even wichtstoestand tussen de uranium- en thoriumreeksen in het gesteente be reikt. Juist voor de jongste geschie denis van de aarde, dus het kwartair, waarover de onderzoekers gaarne zo veel willen weten, gaat deze klok dus niet op! Echter, na de oorlog heeft zich een methode ontwikkeld, die geweldige perspectieven opent. Reeds vroeger was het bij het onderzoek van het materiaal van de zeebodem opgeval len, dat de diepzeebezinksels buiten gewoon radioactief zijn. Gemiddeld bevat een monster van één gram van dit materiaal 0.000 000 000 011760 gr. radium, dat is bijna viermaal zoveel als een zelfde hoeveelheid graniet be vat. Piggot en Urry vonden, dat dit het gevolg was van het uiteenvallen van bepaalde elementen die in allerlei or ganische bestanddelen aanwezig zijn. en aangezien de tijden, waarin deze processen zich voltrekken, bekend zijn, was hier dus een nieuwe klok voor het geologisch onderzoek ontdekt, een klok, die de tijd aanwijst tot de laat ste 300 000 of 400.000 jaar. Maar.het is juist die laatste tijd. waarover de meeste onderzoekers zo graag wat nauwkeuriger zouden wor den ingelicht! Stelt u zich gerust, het laatste nieuws op dit gebied vertelt ons, dat de nauwkeurigste chrono meter in iedere plant en ieder levend wanden plukken. Sinds Marmaras iets zag in de oesters, gaat de visserman in een akelig klein bootje de oceaan on en brengt tegen goed geld een behoorlijke lading aan land. Afzetgebied is er thans voldoende: daar heeft Marmaras voor gezorgd. Oester ordinair Bij oesters hoort champagne. Ja. dat zegt men in Nederland, was oester „van standing" is. Maar in Austra lië ligt hij op een ordinair schoteltje in de etalage van een even ordinaire fish and chips shop". Evenals onze mossel temidden van de zure bommen, gebakken vis en haring. Waarmee ik dus de oester hier geclas sificeerd heb. De drie rijksdaalders, welke ge in Ne derland mogelijk hebt neer te tellen voor een dozijntje van genoemde schelpdieren, zouden U hier bijna tien dozijn opleveren' Ja. Australië is het land van de kange- roe. het konijn, maar ook van de oester. De Australiërs verslinden per jaar voor rond drie millioen gulden aan oesters: aan de hand van voormelde prijs kunt. ge nagaan, dat het er hèèl wat zijn. Caviaar of ganzenlever moge al even kostbaar zijn als in andere landen, doch oesters behoren hier tot het volksvoedsel. Vandaar dat de havenarbeider na zyn biertje of de huiswaarts kerende werk ster, in èèn of andere shop er een paar dozijntjes van geniet. Het is romantischer om langs een rots wand aan de kust af te dalen en gratis enkele porties te bemachtigen. Vaak heb ik mij aan dergelijke daal- en klimpartijen gewaagd, doch ik kan U verzekeren, dat de oesters dan nóg beter smaken! Slechts het openen van de schelpen is een probleem en je handen tonen er meestal de gevolgen van Een goed bestaan Zoals ik opmerkte: de Australische oester-vissersman doet zijn werk prg primitief; zelfs de netten, welke hij ge bruikt. zouden een Scheveningse of Kat- wijkse vissersman cfhwaardig zijn. Niettemin zit er een goed bestaan in de oester-visserij en vooral sinds het. op treden van Marmaras is zij van betekenis geworden. Daarnaast zijn er talrijke oes:er- kwekerijen langs de oevers der grote rivieren en bij tientallen, heb ik ze aan de mondingen bij de zee aangetroffen. Honderd dozijn oesters gaan in een zak, welke dan pl.m. 70 opbrengt, het geen een goede prijs is. De oester is een veel gevraagd export product en aan de orders van Singapore tot Honolulu kan nauwelijks worden vol- Oorspronkeljjk was het een reclame stunt van meergemelde Marmaras om een oester-eet-wedstrijd te organiseren. Later hebben de „Oyster Farmers", de ound van oester-kwekers, daar nog het kam-, pioenschap in het openen van de schelpen aan toegevoegd. Ik zou niet weten, welk kampioenschap het moeilijkst valt te bereiken! Oester eet-kampioene was mejuffrouw May Downie van Kings Cross in Sydney, die in een uur 21 dozijn plus 4. dus 256 oesters at. Jack Hurn. een houthakker in het bush-plaatsje Nooje in Victoria, brak het Australische record mi dozijn. Afgezien van de gratis 372 oesters, diende hij er bijna duizend gulden door Marmaras uitgeloofd. Met 26 dozijn per uur won iemand te Sydney het kampioenschap oester-openen. De Griek en Austra lische oester Nu nog iets over Marmaras. die de titel van „oester-koning" in Australië wierf. In 1923 kwam Theo naar Australië, waar hij zoals vele Grieken hier doen een viswinkel opende. Hij ging zich specialiseren op de oi die in Australië toen weinig gegeten werd. Maar Theo wist wat reclame maken betekent. In Melbourne's Fllnder Street opende hij s werelds langste oester-eetgelegen- heid; een restaurant van 30 meter lang. Veertien oester-openers hebben daar handen vol werk aan de omzet van 2000 dozijn per week. Dank zij Marmaras' werk. heeft Mel bourne het Australische record voor ge bruik van oesters met 40.000 dozijn per week. Toen gedurende de oorlogsjaren Winston Churchill in Engeland zijn ge liefde oester-maaltijd .niet kon bekomen, en Marmaras dat vernam, zond hij regel matig aan Churchill diens lievelings gerecht. Zo deed hij jegens Anthony Eden, Lord Louis Mountbatten en voor ziekenhuizen in Londen. Na ruim dertig jaar is de Griekse migrant nu een rijk man. Vliegtuigen brengen zijn oesters niet alleen door heel Australië, doch naar vele landen der wereld. Merkwaardig genoeg gedijen de oe alleen maar langs de kust van New South Wales en het Zuidelijk stuk van Quecns- De oester-verkoop begon tegen een prijs van acht penny, of ewel 25 cent per dozijn, een prijs welke thans wel iet< hoger ligt. Maar nu is de oester „er in". Zo werd Australië óók het land van de oesters. Slippartijen op de weg AmsterdamDen Haag Op de afrit van het viaduct Rijksweg- Hoofdweg, rijbaan Amsterdam-Den Haag, kwamen gisterochtend 11 uur onder Ab- benes een autobus en twee vrachtauto's dwars over de weg te staan tengevolge van de gladheid. De hele rijbaan werd hierdoor afgesloten en het verkeer m onder het viaduct worden doorgeleid. Omstreeks 12 uur slipten bij de brug over de Ringvaart op de rijbaan Amster dam—Den Haag een truck met oplegger, een vrachtauto en een autobus. Ook hiei werd de rijbaan afgesloten en een uur lang heeft het verkeer stilgestaan. Over een afstand van ruim twee kilometer stonden de auto's te wachten. Op de rij baan Den HaagAmsterdam had rijks waterstaat reeds zand gestrooid, maai verscheidene automobilisten, die uit de richting Amsterdam kwamen, gingen ook van deze baan gebruik maken. De politie heeft de grootste moeite gehad het verkeer in goede banen te leiden. Om streeks half twee was alles weer nor- Hoe „men" er over denkt Hoogleraarstaat bovenaan de maatschappelijke ladder Hoe hoog staat uw functie, uw beroep in aanzien bij de mensen? Het Instituut voor Sociaail Onderzoek van het Neder landse Volk zond, om dit te weten te komen, aan 500 Nederlanders, die geacht worden het Nederlandse volk te ver tegenwoordigen, 57 kaarten, op elk waar van een bepaalde functie stond aange geven, van loopknecht tot en. met hoog leraar. Men verzocht hun, deze kaarten te leggen in de volgorde van de belang rijkheid. welke zij aan die beroepen toe- Het bleek, dat de hoogleraar het hoog ste gemiddelde had. De meeste gevraag den hebben z ij n kaartje dus bovenop gelegd, althans dicht bij de top, terwijl ndere 56 functies in de volgende tien groepen van betrekkelijke belangrijkheid :ijn te verdelen. 1. Hoogleraar, arts, burgemeester een grote gemeente, rechter, inge nieur. notaris, advocaat, tandarts. 2. Directeur van een grote onderneming (b.v. met 500 man perosneeD.dieren- arts, hogere ambtenaren, burgemees ter van een kleine gemeente, predi kant. pastoor, leraar HBS, hoofd- en opperofficier. 3. Directeur van een kleine onder neming (b.v. met 50 mam personeel), leraar ambachtsschool. 4. Subalterne officier, onderwijzer L.O.. journalist, technisch tekenaar, grote landbouwer. 5. Grote winkelier, eigenaar electro- technisch bedrijf (met personeel), middelgrote landbouwer. 6. Eigen smederij (met personeel), lei dinggevend kantoorpersoneel (geer overheid), middelbare ambtenaar, eigenaar slagerij (met personeel), kunstschilder, fabrieksbaas, eigenaar kapperszaak. 7. Onderofficier, tuinder, fabrieksma- chlnist, politieagent, kleine winkelier (zonder personeel), geschoolde arbei- 8. Kleine landbouwer, handelsreiziger, kantoorbediende, lagere ambtenaar. 9. Conducteur, chauffeur, geoefend ar beider, postbode, caféhouder, land en tuinbouwarbeider, matroos, win kelbediende. 10. Muzikant in strijkje, kellner, markt en straatkoopman, ongeschoolde ar beider, straatreiniger, 'loopknecht of besteller. Nog meer ambassades te verwachten Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er des gevraagd de aandacht op gevestigd, dat de verheffing van de wederzijdse gezant schappen te 's-Gravenhage en Madrid in de status van ambassades dient te worden gezien als uitvoering vsn het voornemen van de regering, om met een aantal lan-1 den tot uitwisseling van ambassadeurs i instede van gezanten te geraken. Spanje is derde in deze reeks. Ten aanzien van Brazilië en Italië is reeds eerder een soortgelijk gemeenschappelijk besluit ge nomen. Het ligt in de bedoeling van de regering, om met nog enkele andere re geringen overleg te openen over de ver heffing van de wederzijdse gezantschap pen tot ambassades. een goede vriendin gaf lia*r de raad Collafl te -gebruiken mm is zij weer op( en monter en heeft baar vroegere charme herwonnen I PLASTIC-LUW (JQiYl UW Chfi/lMQ'l Collall contra lijmftrobletucn Tachtig manfeis gestolen Echtgenote liep naar de politie en bracht warenhuisdiefstallen aan het licht Het ia bijna niet te geloven, maar het echtpaar v. d. S., dat op 23 September van het vorig jaar te Amsterdam huwelijk trad, heeft zelfs gedurende de wittebroodsweken de huwelijksvrede niet kunnen bewaren. Na twee weken kon men reeds beter spreken van huwelijks leed dan van huwelijksgeluk, sloeg de 30-jarige K. I. G. x vrouw bewusteloos. Deze mishandeling „nam" de vrouw echter niet. Zij liep naar de politie en vertelde daar o.m. dat haar man handelde in gestolen goederen. Deze bekentenis had tot geyolg dat be halive haar man ook twee controleura van een groot Amsterdams warenhuis werden ingesloten. Van de S. bekende, dat hij circa 80 mantels en 500 paar nylons had gestolen. Zjjn vrouw was zelfs getrouwd in een gestolen jurk, waar het prijskaartje nog aanhing. Voor de Amsterdamse rechtbank werd gisteren tegen v. d. S. tien maanden ge vangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk geëist. De raadsi er op dat de vader van verdachte NSB- er was en dat verdachte zelf tot de officier een jaar. met aftrek en tegen de andere controleur 12 maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Het warenhuis heeft de vrouw van deze controleur in de gelegenheid ge steld ln haar onderhoud te voorzien. Tevens zal men haar man, wanneer hij vrijkomt, behulpzaam zijn bij het zoeken van een betrekking. Op 24 Februari doet de rechtbank uitspraak. Bij Dellt zwiepend over Rijksweg Roekeloze autorijder veroordeeld Driemaal 200 boete en intrekking rijbewijs De kantonrechter te Delft heeft uit spraak gedaan in de aangehouden zRak tegen de aannemer C. V. uit Den Haag, tegen wie vorige week door het O.M. in totaal f 1500,boete was geëist, alsmede intrekking van het rijbewijs voor de tijd half jaar, omdat hij zeer roeke zijn auto op de Rijksweg Den Haag—Rotterdam, onder de gemeente •rdcdiger^ Ddft zou hebben gereden. Verdachte had, ot. —""- volgens getuigen, links den en bij het inhalen enige malen ge probeerd andere auto's te „zwiepen", door snel naar rechts te zwenken. De raadsman schilderde verdachte als De kantonrechter meende echter dat i »erd. een gevoelige straf heeft verdiend Een controleur. A.vonniste met drie maal f200,-, subs, v. d. S., was een oom van verdachte, drie maal tien dagen en Intrekking van Regelmatig had hij van zijn bevoegdheid het rijbewijs voor de tijd van een half misbruik gemaakt en aan verdachte goe- jaar. deren toegestopt. De opbrengst na ver-: koop van de gestolen goederen deelden! Een pleidooi en Zijn gevolgen In de zaak-P. de Boer contra mr Hollander De deken van de Orde van Advocaten bij de^Hago Raad mr C, R C. Wijcker- toetrad. Na de oorlog werd hij hiervoor Haie—RntterHa tot zes jaar veroordeeld. De bepleitte een kortere straf omdat,1 neer verdachte zich vóór April in mijnen meldt, hij daar aan de slag i kunnen. Tegen de vrouw werd tv maanden voorwaardelijk geëist. Tegen de belde controleurs, die bij de zaak betrokken waren, eiste de officier' zwaardere straffer EEN VREEMDE ZAAK Trachtte hoge levensverzekering af te sluiten op orkestleider-sportvlieger Zoals wij onlangs reeds meldden de 30-jarige Haagse jurist, mr A. S. in arrest gesteld. Dit gebeurde na een klacht van de heer Peter Schilperoort, zo weet het H.D. te onthullen, een bekend orkest leider en clarinettist in de Hofstad. De heer Sch. had namelijk begin Januari eer telefoontje gekregen van een te goeder naam en faam bekend staande Haagse verzekeringsmaatschappij met een zoek om enige inlichtingen omtrent levensverzekering tot een zeer hoog bedrag (f 150.000 bij overlijden en f 100.000 in val van blijvende invaliditeit), welke S. van plan was op hem af te sluiten. De heer Seh., die met veel enthousias het sportvlieger* beoefent en juist dezer dagen het vliegbrevet A behaalde, ont moette mr S., die dezelfde hobby had. meermalen op Ypenburg. Zelfs mag ge sproken worden van nauwe vriendschaps banden tussen de advocaat en de orkest leidet-sportvlieger. Meermalen maakten zij samen vliegtochtjes en naar de heer Sch. ons verzekerde, in de beste verstand, houding. Het afsluiten van deze verzekerings- post kwam de heer Sch. zeer duister voor. Hij aarzelde dan ook niet de politie met deze vreemde zaak op de hoogte te stel len. Vreemd, omdat de heer Sch. niets af wist van deze verzekering. Na zijn arrestatie zou mr S. voor de rechter-commissaris epn verontschul diging hebben gezocht door te verklaren, dat de heer Sch. bij hem voor hoge be dragen ln het krijt stond. Volgens de heer Schilperoort is hiervan echter geen sprake. Wel heeft hij met mr S. gesproken een mogelijke financiering van ver dergaande plannen inzake de sportvlie- gerij. Mr S. wilde n.l. grotere tochten gaan maken, waarvoor de heer Sch. ech- ld"et °'3 '10®e k°s,Pn n'els Het onderzoek, ook naar andere mani pulaties van mr S. is nog in volle gang, zodat het voorbarig zou zijn conclusies Principiële boete geëist Is „gratis koopuur" in strijd met de wet Wegens invoering van een ..gratis koopuurwaarbij de loterijwet zou zjjn «vertreden, is gisteren voor het Eind- lovense kantongerecht tegen de zaken- nan L. uit Eindhoven een principiële boete van f6 geëist. De zakenman had de mogelijkheid opengesteld dat kopers een waardebon ontvingen ten bedrage van de som die zfj besteed hadden. Deze bonnen werden alleen uitgereikt op een bepaald uur, dat tevoren geheim werd gehouden. De ambtenaar O.M. noemde deze gratis verkoop in strjjd met de loterijwet. De kantonrechter zal over 14 dagen schrif telijk uitspraak doen. Een anderff controleur, R. Z., merkte Iets van deze onjuiste handelwijze, hield zijn mond. Zelfs ging hij enige tijd later zelf meedoen. De verdediger noemde de controle bij het warenhuis een benauwende situatie. Zo was bij de leiding van het bedrijf niet bekend dat eerstgenoemde controleui reeds negen jaar huiselijke moeilijkheden had, dronk en lid was van een veel geld kostende kaartclub. Tegen hem eiste do held Bisdom te Den Haag, heeft de heer P. de Boer te Drachten medegedeeld, dat hij ingevolge artikel 35 lid 4 van de Ad vocatenwet aan het Hof van Discipline heeft verzocht een arrondissement aan te wijze binnen het ressort van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage, aan welks raad de klacht van de heer P. de Boer tegen mr G J. Scholten (lid van de Raad ven Toezicht) ter behandeling zal wor den gezonden Men herinnert zich. dat de heer De Boer een klacht tegen mr Scholten in het proces P. de Boer contra mr F. Hollander voor het Hof te Leeuwarden gevoerde pleidooi. Protest tegen regeringsbesluit In Finsterwolde toch feest op 5 Mei De communistische gemeenteraad van Finsterwolde heeft besloten krachtig bij i' te orotestèren tegen hot be sluit. om 30 April in plaats van 5 Mei de weg gere- als nationale feestdag te bestempelen. Met algemene stemmen werd besloten, om niet op 30 April maar op 5 Mei in Finsterwolde feest te vieren. De scholen zullen worden gesloten en het gemeente- personeel zal vrijaf worden gegeven. Dit besluit zal ter kennis van de regering worden gebracht. Staat won geding van schoenmaker In het kort geding tussen de Staat der Nederlanden en de schoenmaker P. C. N. Ens (Noordoostpolder) heeft de presi dent van de Zwolse rechtbank de schoen maker in het ongelijk gesteld. Er werd bepaald dat de schoenmaker de verkoop huishoudelijke artikelen, byouterieën moet staken op straffe van 'n dwang- van f 100.000. Deze verkoop, wai de schoenmaker was overgegaan oi hij in Ens niet kon bestaan van alleen scboenenreparatie en -handel, ii tn strijd met het afgesloten huurcontract. Tijdens de behandeling van het geding aren beide partijen reeds overeengeko- len, dat vier artikelen wel verkocht mo gen worden, namelijk verf en verfwaren, hengelsportartikelen, vee-geneesmiddelen 1 schaatsen. De schoenmaker heeft inmiddels aan minister Algera uitbreiding verzocht van het hem toegestane assortiment artikelen. Kamercommissie vraagt om financiële steun De Eerste-Kamercommissie voor zoekschriften heeft aan de Eerate Ka mer voorgesteld, b(j minister Donker aan te dringen op een financiële tege moetkoming aan het Rotterdamse echt paar A. van der Hof-Kooyman. Mevr. Van der Hof heeft na de bevrij ding drie jaar onschuldig ln gevangen schap doorgebracht. Zij was aanvankelijk beschuldigd van het In levensgev brengen van twee Joodse echtparen van verduistering ten nadele van deporteerden. Later werd zij echter vrij gesproken. Bovendien bleek dat zij be langrijke diensten aan het verzet heeft bewezen. zijn De weerschepenconlerentie Meeste kosten voor de Europese landen? De internationale conferentie over de weersehepen in de Noord-Atlantisohe Oceaan heeft gisteren te Parijs voorge steld, dat de Europese landen het groot- deel van de exploitatiekosten zullen rnemen Zoals wij gisteren meldden, hadden de Ver. Staten er bezwaar tegen. in de 25 weerschepen voor deze dienst af te staan De V.S wilden wat zuiniger aan doen. omdat het luchtvaart- verkeer (dat bij de instelling van de veerschepen In 1946 nog vrijwel een Amerikaans monopolie wast nu voor meer dan de helft door Europese maat schappijen hoven de Atlantische Oceaan wordt onderhouden. in arrest gezeten. De kabelfabrlek van he* echtpaar werd in die tijd beheerd. De Kamercommissie heeft nu voorgesteld het echtpaar financieel tegemoet te ko men opdat zij de kabelfabrlek kunnen voortzetten. Syriër lichtte laden om speelschulden te betalen In Amsterdam een jaar tegen hem geëist Een 35-jarige Syriër George A. uit Beyroeth. die hier me; 1100 dollar en f50 arriveerde om te solliciteren naar cle vertegenwoordiging voor de Libanon van een pharmacculische fabriek, speel de ir. een Haags hotel een partijtje poker, waarbij hij zyti geld niet alleen gauw kwijt was. maar ook nog 720 dollar schuld maakte. Om aan zijn erevcrplich- tlngen te voldoen lichtte hij b(j verschil lende winkeliers in Amsterdam de lade, (opbrengst ca f 1000Voor drie van de vier hem ten laste gelegde gevallen werd gisteren in Amsterdam 1 jaar met aftrek tegen hem geëist De baan was jammer genoeg al vergeven. Zijn familie zal het geld terugbetalen, zodat hij na zijn de tentie weer terug kan r.aar huls. Uitspraak op 24 Februari. Prijïenspiraal in Engeland te trekken in deze znak. Wel rijst de vraag, wat mr S. voor had met het af sluiten van deze verzekeringspost op één van zijn beste vrienden. Als het hem te doen zou zijn geweest om de verzekerings penningen. dan moeten wel zeer lugubere plannen in S.'s brein hebben rondge spookt. Het gerechtelijk onderzoek zal moeten uitwijzen ln hoeverre mr S. zich schuldig heeft gemaakt aan een strafbaar feit. Nederl. treilers weer naar IJsland Zullen als proef ook op roodhaard vissen groot verre wateren om IJsland, elk met 20 man aan boord, die daar twintig da gen lang zullen proberen verse vis voor de Nederlandse markt te verschalken. Het zijn de Tzonne (IJM 1) en Abra ham (VL 77), van de rederij D. J. Krijger te IJmuiden. Zoals men weet. heeft men aan de regering om subsidie gevraagd, wegens de grote risico's die deze reizen mee brengen. De Tzonne en de Abraham zul len ook naar roodbaard vissen, een ln Nederland weinig, maar in Duitsland en Engeland des te meer gewaardeerde vis- Korporaal moest bruid laten wachten oefenkamp De Mok op Texel,, zou gistermiddag te Goes in het hu- leelyk treden, maar de boot die hem naar Den Helder moest bren gen. kon de vaste wal niet berei ken. Terug in Oudeschild zocht h{j contact met het vliegveld Texel, doch door het ongunstige weer kon men hem niet naar het vlieg veld De Koog overvliegen. ,.Ik zal maar telegraferen, dat het hu welijk moet worden uitgesteld", zei de mismoedige bruidegom. De Bri spoorwegen n Maart a.s. de vrachtprijzen rechten verhogen in verband met de loon- opslag. Dientengevolge zal ook de prds van steenkool omhoog gaan en wel met f 1.06 tot f 4 13 de ton en dep rijs van staal met f 4.79 de ton. Ongeluk in Duitsland eist tweede doden Oude vrouw in brand geraakt en overleden Het ongeluk met een Nederlandse vrachtauto ut Goor tussen Wesel en Boeholt, waarbij een verpleegster om het leven is gekomen, heeft nog de dood van tweede slachtoffer geëist, namelijk de 42-jarige hulpchauffeur G. Kappert uit Goor. wiens verwondingen zich aan vankelijk niet ernstig lieten aanzien. De t een vrouw en twee kinderen achter. De 89-jarige weduwe C. Veraluys te Arnhem, die Zaterdag ernstige brand wonden opliep, doordat zij te dicht bij de kachel zat en daarbij in brand ge raakte. is in het Gemeenteziekenhuis te Arnhem overleden. Geen Am. voorraden naar Rusland De Amerikaanse minister van Handel. Sinclair Weeks, heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regering geen toe stemming zal geven voor de verkoop van Amerikaanse landbouwoverschotten aan Rusland of zijn satellieten. Misschien wordt er echter wel vergunning gegeven 'oor particuliere niet-strategische uitvoer itfar het Sowietblok. Drie-partijen-kabinet in Italië Terwijl communisten aller- wege in staking lijn Italië heeft een nieuw kabinet. Onder leiding van premier Scelba, die ook mi nister .-an Binnenlandse Zaken i- hebben ■ertien Christen-Democraten, vier So ciaal-democraten en drie liberalen In het kabinet zitting. Het nieuwe kabinet kan in de 590 leden tellende Italiaanse nationale vergadering meerderheid van ongeveer 16 stemmen rekenen. Maar dan moeten de rechtervleugel van de Christen-democra tische partij en de linkervleugel der echtse socialisten zich aan de partijlijn houden. In de senaat is de meerderheid gerin ger. Zoals reeds werd verwacht, zal de republikeinse partij haar steun aan het nieuwe kabinet geven. In geheel Italië zijn juist op dtt ogen blik communistische stakingen aan de gang. Een karwei voor de nieuwe pre- een groot tegenstander is van communisme en neo-fascisme. Gisteren lag het werk stil in de havens an Genua, La Spezin en Savona. Voor andaag stond een staking ln Milaan en omgeving op het programma en ook voor norgen en de volgende week hebben de ommunisten een stakingsschema. Alle stakingen hebben verbetering van de ■ciale voorzieningen ten doel. (De ministerlijst van het kabinet-Scolba) 21 functies ligt aan ons loket Ier age) Smaad kost Paris Match 500.000 franc Eis van ex-koning Peter werd door Hof ingewilligd Hot Krsmse geïllustreerde weekblad .Pnns Matoh" is door een Paris' ge rechtshof veroordeeld tot het betalen van 500.000 frank aan ex-konmg Pe:er van Zuid-Slavië. wegens smaadschrift, waar door de goede noam van het voormalige staatshoofd in opspraak is gebracht .Parts Match" had beweerd, dat ex- komrag Peter een bondgenootschap had aangegaan met Pavbtsj. in de afgelopen oorlog premier van Kroatië, toen dat door de Duitser* was bezet- Ex-koning Peter had een ge rechterlijke actte meeste! d ..om de eer v*n óe vorst en van de natie ongeschonden te bewa- De hoofdredacteur ven „Paris Match" en een versl--«®eever zijn ieder tot 50 000 frank boete veroordeeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5