A Met de zegen vissen in de bevroren Kagerplassen Huishouding in deze tijd geen eenvoudige zaak Hart van nogal Alphen wordt gewijzigd Ouderavond Hervormde scholen Jaarvergadering C.B.C. en de loonpolitiek Jaarvergadering nieuwe leidsche courant 4 donderdag 11 februari 1954 Bijna halve meter ijs Moeilijk en niet ongevaarlijk karwei „Jullie volgen het slee-spoor maar". We hebben dat gedaan en ons heel erg klein gevoeld. Voor, achter en naast ons een schijnbaar eindeloze en onge repte sneeuwvlakte, enkele tientallen meters verder samenvloeiend met de mist. Daaronder (naar we vurig hoopten overal) een hechte ijslaag van meer dan veertig centimeters dik. Een haast on-Nederlands brok natuur*- schoon, de Kagerplassen in wintertooi. Maar we hebben ze gevonden, de „ijsvissers", onder leiding van Dirk en Jan van het bekende Kaagse vissers- geslacht Van Nieuwkoop, dat reeds meer dan 130 jaar op deze wateren vist, of het nu zomer is of winter. Want ook 's winters blijven de netten niet in de schuur liggen. Dan worden bijten gehakt en met een voor niet- vissers onbegrijpelijke handigheid wordt tenslotte een kwart kilometer lang zegennet onder de ijsvloer doorgetrokken. Hoe deze vorm van vlsseri] wordt uit-1 Langzamerhand begint de spanning dan geoefend? In principe net als de normale te stijgen. Wat zal deze trek opleveren? zegenvisserij, die 1 October mag beginnen Bij de uithaalbljt worden reeds de nodige en 15 Maart moet eindigen. Alleen gaat j voorbereidingen getroffen het op open water „eventjes" gemakke- J straks lijker, namelijk met drie man en een paar bootjes. Maar als de plassen bevroren zijn, zoals nu, zijn ten minste acht stoere mannen en een paar sleden nodig. Om een indruk te krijgen van de win terse zegenvisserij, moet men zich een groot vierkant op het ij» Indenken, boven water te halen. De niet-trekkende vissers doen voorschoten aan en klomplaarzen. In een oude vlees- pan wordt een vuurtje gestookt en daarop komt weer een oude pan met water. Want straks, als het net uit het water wordt ge trokken, hebben de mannen geen seconde te „beuken" (de handen de zijden ongeveer 250 meter lang] slaan). In plaats hiervan dompelen Winterse vleetvisserij De winterse vleet visserij, waar over we in het artikel schrijven en die ook dit jaar weer op de be vroren Kagerplassen wordt uitge oefend, is een fascinerend bedrijf, waaraan de Kaagse familie Van Nieuwkoop zioh reeds meer dan 130 jaar heeft gewaagd. In de loop der jaren gaf zij namen aan de verschillende trekken; zo woonden wij een trek bij in „Jannetjes tuin" en „achter de Kok", beide op het Sweiland. Andere trekken heten weer „De grote vertrooster" of „Het kabinetje". Een gevaarlijk bedrijf Uit de aard der zaak, want ijs blijft ijs. En op de dag van de Stadhuisbrand te Leiden, in 1929, is het hele „visserspelo ton" van de Van Nieuwkoops met slee en al door het ijs gezakt. zijn. Midden in een van die zijden wordt een bijt van een paar meter gehakt, waar in atraka het net zal verdwijnen. Op de andere zijde, daar recht tegenover, komt de zogenaamde uithaalbljt. Om de veer tien meter worden langs het gehele vier kant kleine (driehoekige) bijtje» gehakt, en met behulp hiervan wordt eerst van uit de inlaatbijt van link» naar rechts een touw onder het Ijs gelegd, Ihngs het ge hele vierkant. Hiervoor zijn dus twee lange touwen nodig, die tenslotte ln de uithaalbljt weer boven water komen en waarmee daarna de zegen onder het Us wordt doorgetrokken. Natuurlijk gebeurt dit niet regelrecht naar de uithaalbljt en daarom houden de vissers op geregelde afstanden een lus van het touw uit de kleine bijtjes boven water, om het net in de gewenste toestand onder het ijs te kunnen doortrekken. Het zegennet, dat 250 meter lang i« en op het diepste punt 10 meter breed, is zowel beneden als boven aan een stevig touw bevestigd, de sim. De bovenste sim bevat drijvers van kurk en de onderste wordt zonodig verzwaard, zodat hei net een bepaald gedeelte van het water van de bodem tot de oppervlakte geheel leeg kan vissen. „Schotelen" Nu Is dat allemaal heel vlug gezegd, maar minder gauw gedaan. Denkt U al leen maar even aan het hakken van de bijten, twee grote en ongeveer zeventig tot tachtig kleine per trek. Dit is het zwaarste werk van deze vlaserij. De rug gen van de vissers moeten zich heel wat keertjes krommen en de lange ijsbUlen raken heel wat malen het Ijs, voordat dit gedeelte van de visserij achter de rug ls. Vooral dit jaar, nu het ijs 40 tot 45 centimeter dik ls! Een unicum In het vis sersleven van de Van Nieuwkoops. Zelfs tijdens de strenge winter van 1929 was het ijs namelijk niet zo dik. Zijn alle bijten en bijtjes gemaakt, dan begint het „schotelen". Door de inlaatbijt wordt zowel naar links als naar rechts een grote dennestam van ongeveer vijf tien meter onder het ijs geschoven, waar aan een lang touw is bevestigd. Dit zijn de zogenaamde schotelstokken. Deze wor den door de vissers bij ieder bijtje weer opgevangen met een „hakie" en met be hulp van het even boven het ijs gehaalde touw en een „mlkkia" doorgeschoteld naar het volgende bijtje. Het is een karweitje, waarvoor veel handigheid en „schotvaardig heid" nodig is, want al liggen de kleine bijtjes slechts ongeveer veer tien meter uit elkaar, als de schotel- stok er onder het ijs maar even naast zit, moet hij weer worden terugge trokken naar het vorige bijtje. Uiter aard is bü de hoeken van het vier kant het schotelen het moeilijkst. uturne Jan van Nieuwkoop en een hel per aan de lijn, waarmee via een klein bijtje het 250 meter lange zegennet onder het ijs wordt doorgetrokken. Van te voren hebben ze de sneeuw wat weg geruimd en hun klompen zijn met grote pinnen beslagen, zodat ze zich goed schoor kunnen zetten. Foto N. van der Horst Zodra de touwen de uithaalbljt hebben bereikt, wordt aan het andere einde, bij de Inlaatbijt, de snik van de zegen er gebonden (de snik ls het punt, waar der- en bovensim van de zegen bij elkaar komen). Ligt de zegen tenslotte in volle lengte onder het ijs tegenovei uithaalbljt, dan begint het eigenlijke Groot moment De zegen mag nu geen ogenblik n stil liggen, daar dit de via argwanend maken en in een regelmatig tempo wordt het net naar de uithaalbljt getrokken. D< trekkers hebben hun klampen beslagen met ijzeren pinnen om z cn schoo- kunnen zetten Het is ge?n kleinigheid. h< lange zegennet onder het Ijs door te trsli ken. beurtelings hun verkleumde handen dan dat achter hen staat. Springende hapden? „Nooit last van ge- ad", zegt Dirk van Nieuwkoop. Eindelijk komt dan het grot..- moment! De vissers zetten zich schrap achter de schotelstokken, die inmiddels weer boven :ijn gekomen en stevig op het ijs, achter een paar bijlen, zijn bevest.gd. „Knelis" van Nieuwkoop gaat aan de an dere zijde van de uithaalbijt tegenover de vissers staan en geeft aanwijzingen bij het ophalen van het net, wat gelijk matig en ononderbroken moet gebeuren. „Muis" wordt de snik zichtbaar en net, steeds meer net, komt op het ijs te liggen. „We moeten nu zo langzamerhand eigenlijk wat zien" bromt Van Nieuwkoop. Maar helaas, als eindelijk de zak. het laatste gedeelte van de zegen, boven water komt. blijkt de vangst slechts een veertig pond vis te bedragen, wat snoeken en baarzen. Dit is uiteraard verre van lonend. Vang sten van 2000 tot 3000 pond mogen v gekomen zijn, het blijven uitzonderingen. Twee trekken hebben we bijgewoond, die elk niet meer dan veertig pond vis ople verden. Daar kunnen Jan en Dirk natuur, lijk niet van leven en daar kunnen ze hun extra mannen en hun materiaal niet van betalen. Het overigens veel omvatten de begrip „ijspret" kan hier rustig achter wege worden gelaten. Harde noodzaak zwaar en verre van aangenaam we bergt de winterse vleetvisserij in zich. Na uren hard werken zijn de vissers dan zover, dat ze het net we< boven het ijs kunnen trekken. Hoe groot zal de vangst zijn? Foto N. nn der Horst Alphen aan den Rijn Plaatselijke voorlichtingscommissie goed gestart Goede voorlichting kweekt goede huisvrouwen. Hoewel dit probleem in onze ge meente nog niet zo groot is als in de steden, moet in verband met de industriële ontwikkeling toch in sterke mate rekening gehouden worden met het feit,dat er een groep meisjes opgroeit, die weinig of geen notie heeft van wat er in de huis houding omgaat. Het was daarom een goed besluit van de gemeentelijke dienst van S4>ciale zaken de oprichting van een commissie voor huishoudelijke en gezins- voorlichting te stimuleren. triciteitsbedrijf en f 7050 ten laste van het fonds voor onrendabele uitbreidingen be schikbaar te stellen. Middenstandswoningen aan A. Verweystraat Bij de woningbouwvereniging Eens gezindheid bestaat het voornemen aan de Albert Verweystraat een complex van 27 woningen te stichten, waarvoor een le ning van de gemeente wordt gevraagd. Een premie uit 's Rijks kas is toegezegd. Het behoeft geen betoog, schrijven B. en W.. dat de woningvoorraad nog steeds dringend aanvulling behoeft, en dat het voorts van belang is. dat een aantal mid denstandswoningen voor verhuring tot stand komt. Het particulier initiatief op het gebied van de middenstandswoning- bouw wordt geprezen, maar dit zijn wo ningen voor verkoop. Voorgesteld wordt een lening van f 488.980 te verstrekken. Oosthoeks mannenkoor hield contactavond Oosthoeks mannenkoor heeft gisteren in het Nutsgebouw een contactavond ge houden. Zowel het mannenkoor als het gemengd koor heeft zich daar laten ho Bovendien werd nog voor ontspan ning gezorgd door het optreden van hf Leidse „circus" Cocarondi. voornamelii voortgekomen uit de drumband van Co' cordia. Deze amateurs hebben staattj- acrobatiek weggegeven, die zeer zeki boven de middelmaat uitkwamen. Daa1 naast moeten de prestaties worden gt roemd van de jeugdige danseres Mis: Stone (Ria Steenbergen). Met populaire liedjes veroverde Janny Guldemond de zaaL En dan dienen we de clowns en de goochelaar ook niet te vergeten. De Pol- derploeg leverde de muziek. De erevoor zitter van het mannenkoor, de heer J. N. A. Mol. zette de Leidse gasten in de bloe men. Voor de jongste medewerker had hij een extra attractie meegebracht. De directeur van het koor, de heer v. d. Velde, werd omkranst, terwijl de dames bloemen kregen. Scholieren schaatsten De leerlingen van de Chr. technische school hebben hun krachten op de schaats gemeten. Op de ronden van 400 en 2000 m viel de eerste prijs ten deel aan P. R. de Jong, terwijl J. J. Jongeneel tweede werd. P.S.V.A. II won weer PSVA II won de moeilijke wedstrijd tegen HVL IV met 30. Game-uitslagen: 15—13, 16—14, 15—10. Penningmeester Avifauna Het bestuur van Avifauna heeft B. en W. bericht, dat tot penningmeester is benoemd de heer G. Goedhart (lid van de raad). Boot I eerste in bedrijf9dammen Volgende week worden de laatste wed strijden gehouden in de competitie be- drijfsdammen, die onder auspiciën van A.D.C. wordt geleid door de heer Jac. v. Oevercn. Toch is de kampioen nu reeds bekend. Het eerste team van Boot heeft namelijk een 113 overwinning geboekt op Van Dijk I. Donker en Verruijt won onbedreigd met 140 van Van Dijk II, terwijl Samsom het team van Boot II met een 122 ne derlaag heenzond. Na de wedstrijden van Dinsdag worden de prijzen aan de deel nemers uitgereikt. Ringryden voor paren De ijsclub De Heul heeft gisteren voor paren een ringrijderij om fraaie kunst voorwerpen gehouden op de Rijn. De prij zen zijn als volgt gevallen: 1. mej. Ida Bouthoorn; 2. mej. Tromp; 3. mej. Bad Bouthoorn; 4. mej. Jans Koopman. Natuur in Huls De aquarium- en terrariumvereniging De Natuur in Huis heeft onder leiding van voorzitter Th. Feenstra een verga dering gehouden in Centraal. In de va cature, ontstaan door het bedanken var secretaris J. Pieters, werd gekozen de heer K. Sekeris, Jan Nieuwenhuizenstraat 35. Na de pauze werd de film „Achthon derd meter onder de zeespiegel" van de Amsterdamse onderwijscentrale ver toond. Deze gaf een beeld van het diep- zeeonderzoek door de Amerikaan Wil liam Beebe, die in een holle kogel tot grote diepten is afgedaald. Geslipt Op de Steekterweg ter hoogte scheepswerf De Voorin tganig is hedenoch tend die aanhangwagen van een met z melkpoeder 'beladen vrachtauto., be stuurd door P. B- uit Moenkapelle, v die weg afgegleden. De wagen, die in richting Alphen reed. kwam hierdoor omgekeerde richrmg op de weg te sta. De koppeling werd ontwricht en c kraan-wagen moest het obstakel uit de weg ruimen. Het verkeer ondervond kwant voor zeven tot kwart over z< emge hinder. RUILING, VERKOOP EN BEGROTINGS WIJZIGING Het Alphense college van B. en W. heeft de raad een belangrijk schrijven over de situatie rondom het hart van de gemeente, de Alphense brug, doen toekomen. Aan het einde er van doen B. en W. het voorstel ovef te gaan tot ruiling van eigendommen met de provincie, tot verkoop van grond met opstallen aan de heer A. L. Oudenes en tot wijziging van de gemeente begroting 1954. De ruiling van eigendommen staat in nauw verband met belangrijke plannen van het gemeentebestuur om de moge lijkheid te scheppen voor het in de toe komst dempen van het zogenaamde Ka naal achter Alphen. Die demping zou èn de volksgezondheid èn de plaatse- 'ijke verkeerssituatie èn de midden- tand èn de financiële positie van gemeente ten goede komen. Dit atste omdat bij demping van de Spoor- iven de Postbrug, de Hofbrug, de Ha- •nbrug en de bruggen in de School- raat en in de Kerkstraat zouden kun- in vervallen, bruggen, die op één na »or de gemeente worden onderhouden, i vernieuwing van de Alphense brug in de mogelijkheid voor demping schep- Het hoogheemraadschap Rijnland het grootwaterschap Woerden gaan coord met demping in de toekomst, als de nieuwe brug een doorstromingswijdte van tenminste 24 meter krijgt. De ge meente heeft van de provincie op be paalde voorwaarden toestemming gekre gen het oorspronkelijke plan voor ver nieuwing van de Alphense brug (door- stromingswijdte 19 meter) te wijzigen. Zij zal een vergoeding van f 25 000 r ten geven voor de vermeerdering kosten ten gevolge van de uitvoering het gewijzigde ontwerp. Dat bedrag moet evenwel ook dienen voor 't dan noodzake lijke opruimen van de brugwachterswo ningen Pieter Doelmanstraat 14 en 16. De f 25.000 vallen onder het bedrag van f 90.000. dat op de begroting 1954 is uit getrokken voor de verbetering en de verbreding van de Pieter Doelmanstraat. Standpunt provincie Ook hebben Ged. Staten bedongen, dat een aan de af te breken woningen gren zend perceel grond kosteloos aan de pro vincie wordt overgedragen, opdat de provincie daarop een nieuwe brugwach terswoning zal kunnen bouwen. In ver band met die eigendomsoverdracht zal dan ook nog het pand Pieter Doelman- straat 12 gesloopt moeten worden, heer Oudenes wil dit perceel aankopen plus. voor de bebouwing er van, een door het slopen van de brugwachterswoningen vrijkomende strook grond. De provincie is bereid dit stukje grond kosteloos de gemeente over te dragen. B. en stellen voor de heer Oudenes de grond met de te slopen opstallen voor f 5100 te verkopen. De wijziging van de begroting 1954 ten slotte betreft een bedrag van f 12.000, dat de provincie bereid is bij te dragen in de kosten van aankoop van het perceel Pieter Doclmanstraat 12. Dit is het be drag. dat de provincie op de werken aan de westelijke toeritten naar de nieuwe brug kan besparen. Meer wil de provin cie niet bijdragen, op grond van hel standpunt, dat zij als onderhoudsplichtige en beheerder van de brug over haar vaarweg alleen heeft te zorgen voc vernieuwing van de Alphense brug met hetgeen daarbij direct hoort. Speeltuin voor i 100.000 bij Avifauna B. en W. zijn voornemens bU Avifauna een speeltuin aan te leggen. Naar wij vernemen gaat het hier een «eer groot plan, waarmee een Bijna alle vrouwenorganisaties in de gemeente besloten deze zaak te steunen en zo kon g-isteravorvd in de voormalige landbouwhuisboudschool aan de Hof- zichtstraat de eerste bijeenkomst gehou den worden met meisjes en vrouwen, waarin over zeer nuttige zaken, als de voeding en de kleuterzorg, voorlichting werd gegeven. Naast afgevaardigden van de verenigingen waren sociale werksters en gezinsverzorgsters aanwezig. Mevr KromhoutNagtegaal 9prak na mens de commissie een inleidend woord, waarin ze er op wees, dat de huishou ding in deze tijd geen eenvoudige zaak ls en voorlichting daarom zeer wenselijk moet worden genoemd. Er is op dit gebied ook een landelijke organisatie die ondef meer een schat van beknopte en pakkende brochures heeft uitgegeven en die een zestal voorlich tingsinstanties heeft. Een er van ls de „Huishoudelijke en gezinsvoorlichting" en de directrice daarvan, mej. T Duy- vendak, Den Haag, was als spreekster deze avond tegenwoordig. Zij zei. dat op het gebied van de huishouding zich zo veel nieuwe déngen voordoen, dat men niet direct met alles op de hoogte kan zijn. En daar het nog niet zo is, dat de vrouwen, evenals de mannen hun vak- Bouw huizen van schillen Mej. Van Beest, de directrice van de gemeentelijke Nijverheids school voor meisjes, vertelde gis teravond tussen twee filmdeeltjes het volgende. Proeven op school hebben uit gewezen. dat bij gebruik #van een dunschilmesje voor de aardappels het schillenverlies terug te bren gen is vari 14 op 4 kg per 5 kg. Neemt men een gezin van acht personen, dat 6 kg aardappels no dig heeft, dan zou men dit dus kunnen brengen op 5 kg. Bespa ring: 20 ct por dag. 140 per week. ruim ƒ70 per jaar. Berekent men dit voor de ge hele Alphense burgerij, dan zou men voor het uitgespaarde bedrag twintig hulzen kunnen bouwen! blad hebben, is het houden van voor lichtingsavonden wel zeer op z'n plaats En zo luisterde men eerst naar een praatje over de voedSng (toeliohting op flanelbord», die voldoen moet aan drie voorwaarden: 1. opbouwend; 2. warm te - gevend, en 3. beschermend. Daarna werd een beschouwing gegeven van de z.g. schijf van vijf: 1. melk; 2. groente; 3. vlees. kaas. vis. peulvruchten; 4. boter (margarine is zelfs beter) en levertraan 'tot 20 jaar iedere dag een lepelt, en 5 het brood (geen blank wit, maar bruin- of roggebrood). Er draaiden deze avond ook enkele suggestieve films (fa Laros) voeding en de kleuterzorg. De plaatselijke commissie is met dit alles goed gestart! Bouw gymnastieklokaal B. en W. stellen de raad voor mede werking te verlenen voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de Chr, School aan de Da Costastraat. waarvan het schoolbestuur zich voorstelt dat het ook gebruikt zal worden door de Chr. school te Gouwsluis. Over verdere verhuring, d.w.z. tijdens de uren, dat het gebouw niet in gebruik is door genoemde scholen, wensen B. en met het schoolbestuur een regeling treffen voor andere scholen en voor c poraties, die de wens daartoe te kennen zouden geven. Eleclrische licht aan Woubrugseweg Aan de Woubrugseweg, tussen de be drijven van „Bos" en van „Oordt" staan veertien huizen, die helemaal niet, die door een bovengrondse leiding op het electriciteitsnet zijn aangesloten. Tot nu toe is van electrificatie afgezien, omdat de aansluiting hier onrendabel is. De di recteur van de water- en llchtbedrijver raamt de aansluitingskosten op f 10 580 er de bruto-jaarontvangsten op f 1320. De gemeente Leiden is genegen uit het volgestorte fonds voor onrendabele uit breidingen een bijdrage van twee derden van de aanlegkosten met een maximum van f8000 te verlenen. B. en W. vinden het nu niet meer nodig de electrificalie van de genoemde woningen nog langer te stellen. Het college stelt de raadberusten Er Is drag van 100.000 is gemoeid. Het zou de bedoeling zijn, onder meer een kano- vijver aan te leggen. HAZERSWOUDE Langebaanwedstrijd Het Ijsvermaak Watergang hield gis termiddag, ondanks de slechte en gladde wegen, toch nog de langebaanwedstrijd; alleen was de 20 km veranderd in een 15 km baan. Aan de start verschenen achttien deelnemers. De uitslagen lui den: 1. W Vermeulen, Ter Aar; 2. J. d. Hoorn, Ter Aar; 3. Wolvers, Hoogmade; 4. Edelman, Reeuwijk; 5. J. Bos, Nieuw Vennep; 6. Nic. van Tol, Hazerswoude. A.R. propagandaclub In een vergadering van de A.R. pro pagandaclub heeft de heer J. van Dijke voor de leden gesproken over Zuid- Amerika. Spr gaf eerst een overzicht van de ontwikkeling van de belangrijk ste staten, de oorzaken van de vele re voluties, en niet in het minst de emi gratiemogelijkheden naar dit deel var de wereld. Aan de bespreking namer alle aanwezigen deel. Voor de rheumabestrijding Zaterdag wordt hier een collecte ge houden voor de Rheumabestrijding. Rode Kruisfilm In het gymnastieklokaal van de school met de Bijbel wordt Zaterdagavond half acht de film „Mensen in het Wit", strekt door het Rode Kruis, gedraaid. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang. BENTHUIZEN Volop ijspret Benthuizen heeft de laatste kans nog I volop van het in goede staat gehouden ijs te genieten gretig aangrepen. Onmid dellijk na de sneeuwval werden de banen schoongemaakt, waardoor, in tegenstel- 1 ling tot vele omliggende plaatsen, het ijs I in prima conditie verkeerde. De schooljeugd-wedstrijden zijn een groot succes geworden. Spontaan werd door velen geofferd. De uitslagen waren Jongens 6 jaar: Hannie van Veen „loop- schaatste" hier als eerste door de finish, op de voet gevolgd door Tonny de Vla ming; jongens 7 jaar: 1. Jac. de Ruiter. 2. Cent van Beveren, 3. Thijs van Beveren; I jongens 8 jaar: 1. Leen van Veen, 2. Keesl d. Does. 3. Kees v. d. Meer; jongens 9 jaar; 1. Bertus Korbijn. 2. Jan P. v. d. Berg. 3. Gijs Vis; jongens 10 jaar: 1. Eef van Soest, 2. Maarten Rensink, 3. Leen de Ruiter; jongens 11 jaar: 1. Herman Spruitenburg. 2. Jan Bregman, 3. Kees van Veen; jongens 12 jaar: 1. Wim vanl Staalduinen, 2. Cor Bregman, 3. Goosi Schellingerhout; jongens 13 en 14 j.: 1.1 Jaap Slootweg, 2. Toon Mets, 3. Guurtl Geluk; meisjes 7 jaar: 1. Janneke Visser„ 2. Tlnie Korbijn. 3. Rietje Geluk, 4. B. Dorst; meisjes 8 jaar: 1. Rietje Veen. 2.1 Jopie Bregman: meisjes 9 jaar: 1. Corry Polderman, 2. Nelly van Dijk. 3. Beppie Bregman; meisjes 10 jaar: 1. Koba Breg man, 2. Toosje Mets, 3. Thea Schellinger hout: meisjes 11 jaar: 1. Annie Priem. 2. Ria Merbis, 3, Nellie Steenwijk; meisjes' 12—14 jaar: 1. Betsie de Graaf, 2. Riet v. Beveren. 3. Marrie Vermeulen. De prijzen bestonden uit waardebon- nen, in te leveren bij plaatselijke win keliers. Gisteren werden de leerlingen van de beide lagere scholen en de kleu terschool rijkelijk getracteerd. 's Avonds werd in allerijl nog een hard rijderij met sleden voor paren georgani seerd, waarvoor veel belangstelling be stond, zowel van de zijde van het pu bliek als bij de deelnemers. Na een nige strijd, was hier de uitslag: 1. Arie v. d. Velde en Adrie van der Eijk; 2. P.v d. Eijk en Jannie Mast; 3. Ko van der Meer en mevr. N. VerweijKinkel; 4. Anne van Noort en echtgenote: 5. P. van der Eijk en A. van der Eijk; 6. Dirk Verheul en Barandina Paul; 7. Gerrit Laban en Jopie Bregman. Vermakelijk was, dat „ex-koning Faroek met een vrouwelijk persoon" ook tot de deelne mers behoorde, hetgeen veel hilariteit verwekte. RUNSBURG Chr. meisjeskoor Juliana zong in Rapenburgkerk Het Chr. meisjeskoor „Juliana" bestaat voor twee derde nog niet zo lang, een vier jaar ongeveer. Het overige deel, bestaande uit meisjes van beven; de veertien, werd vrij kort geleden opgericht. Deze splitsingen (ook de jongere meisjes vormen weer twee koortjes, resp. van onder en boven de tien) zijn noodzakelijk vanwege de sprekende geestelijke verschillen. Het geheel staat tegenwoordig onder leiding van de jeugdige dirigent Albert Helmus (uit Lisse). Nadat gezongen was Psalm 118 7 en ds L. van der Linde de niet talrijke aan wezigen had welkom geheten, kwamen eerst de „peuters" aan de beurt. De diri gent, die het zij terloops opgemerkt een goed pianist bleek te zijn, dirigeerde de jongelui, al spelend. Deze werkwijze verdient meestal niet de voorkeur, vooral niet, wanneer, zoals in dit geval, het jonge kinderen betreft. De invloed van de leider kan dan immers onmogelijk het volle effect sorteren. Hoe wel de meisjes netjes en beschaafd zongen, zakten ze dan ook in bijna ieder liedje aanmerkelijk en van de voordracht kwam weinig terecht. De twaalf jongedames van afdeling C (de laatst opgerichte dus) brachten het er vrij goed af. De tweestemmige zang klonk vast en zuiver en was rhyth- misch goed verzorgd. De dictie wasechter wat te traag, de uitbeelding ook hier te In de Kleine Kerk aan de Brouwer straat werd onder leiding van ds Groe- newoud een ouderavond van de Her vormde scholen gehouden. Voordat de avond begon, waren de ouders in de ge legenheid het werk van de kinderen te bekijken. In zijn openingswoord wees ds Groenewoud er op, dat de kinderen een erfdeel des Heren zijn en dat wij dit erfdeel hebben te verzorgen en op te voeden. Met blijdschap constateerde spr. de aanwezigheid van de heer Van der Loo, hoofd der Wilhelminaschool, die na enkele weken van ongesteldheid zijn werk kon hervatten. Hij heette in het bijzonder Koudekerk aan den Rijn De Chr. bedrijfsgroepencentrale is onder voorzitterschap van de heer C. Horstman in jaarvergadering bijeen geweest in het verenigingsgebouw. Met genoegen con stateerde de voorzitter, dat de opkomst groot was. in weerwil van de slechte wegen. Uit de jaarverslagen bleek, dat de afdeling zeer actief is. Het ledental be draagt 86. De penningmeester boekte aan inkomsten f 475,42 en aan uitgaven f 499,51. daarom voor f 3530 t i laste v De aftredende bestuursleden, de heren J. Ravensbergen, penningmeester, en W. van Diggele, werden bij acclamatie her kozen. De heren D. de Jong en Jac. Brom mers namen zitting in de kascommissie. Het hoofdbestuurslid, de heer De Vries, hield hierna een rede. Hij deelde mee, dat d« actie voor de 5 procents loonsverhoging ln de Rijnstreek nog niet ls afgelopen. Volledig verslag kan hierover nog niet worden gegeven, hoewel men dat voor de A.B.C. wel schijnt te hebben gedaan. De tegenwoordige loonpolitiek laat vele vragen open. De gelelde loonpolitiek holt de verantwoordelijkheid uit. Na de oorlog was loonbeheersing stellig nodig, want daardoor kon de betalingsbalans in even wicht worden gebracht. Dit middel, door de nood opgelegd, mag echter nooit doel worden. De kringen van de confessionele vakbeweging, en de werkgeverskringen, willen anders, hoewel laatstgenoemden de laatste tijd meer en meer de zijde van het N.V.V. kiezen. Als Chr. vakbeweging willen we onze taak weer opnemen, n.l. bemiddelen tussen werkgevers en -nemers, met inachtneming van de econo mische en sociale grenzen. Hierbij dient men'zich bewust te zijn van eige ver antwoordelijkheid, zodat geen hoofdbe stuurslid zich kan verschuilen achter een uitspraa' van rijksbemiddelaars. In het kort behandelde spr. het ezen en de geschiedenis van de ondernemings raden; hier is een ideaal van de vak beweging bereikt: een wettelijke basis voor -e medezeggenschap. Tot slct stond spreker stil bij het 36- jarig bestaan van de afdeling. Ziende op wat is bereikt is het onbegrijpelijk, dat in onze kringen nog zoveel lauwheid heerst, zeide hij. Hierin mogen we nooit berusten Er is voor alle afdelingen werk, het elee- ook ten opzichte van de ongeorganiseer den, die voor het grootste deel schuil gaan onder de Protestants Cl.rlstelijken. We zullen moeten strijden om de ontvan gen zegeningen te behouden. Afvalwedstrijden Op de Rijn werden gisteren afvalwed- strijden gehouden. Winnaar werden: J. Heemskerk. B. Wassing, M. Reijneveld. Cor Kraan en Jacq. de Jong. ABBENES Domlne Don gevallen De gladde wegen hebben gisteren voor heel wat slip- en valpartijen gezorgd. Omstreeks 11 uur reed de Hervormd predikant te Abbenes. ds M. C. Don, met zijn bromfiets op de Hoofdweg. Hij kwam te vallen en liep een diepe snijwond 8 cm lengte in zijn linkerbeen op. De wond moest worden gehecht en de predi kant zal voorlopig rust dienen te houden. Het Zwakke Kind De afdeling AbbenesDe Kaag van de stichting Het Zwakke Kind houdt mor genavond in het verenigingsgebouw te Abbenes een ledenvergadering. Onder meer worden enkele films vertoond het werk van de stichting. LEIMU1DEN Wat de raad behandelt Hedenavond 8 uur komt de raad bij een. Op de agenda komen de volgende punten voor: Benoeming twee leden commissie wering schoolverzuim (aanbe veling Th. M. Obdeijn en J. H. Buter); verlenen van voorschotten aan de school besturen ingevolge art. 101 L.O. wet; vaststelling verordening op heffing en invordering van bruggeld van de brug te Bilderdam; verstrekken van subsidie aan R.K. land- en tuinbouwbond afde ling LeimuidenRijnsaterwoude voor te geven cursus; verbetering weg Leimui denAalsmeer langs de Westeinderplas; aangaan van geldleningen voor verbete ring Herenweg en voor woningbouw: aanbrengen van enkele verbeteringen aan een paar woningen aan het Noordeinde. ook de heer Van Duivendijk, voorzitter van het Chr. paedagogisch studiecen trum, welkom. Het eerste deel van de avond was ge wijd aan de onderwijsvernieuwing, welk onderwerp door de heer Van Duivendijk werd behandeld. We moeten deze ver nieuwing zien als de vernieuwing in een bedrijf, dat om „bij" te kunnen blijven zijn methoden wel eens moet veranderen, aldus spr. Het is niet zo, dat het Neder landse onderwijs nu Ineens zó slecht is, dat het wel vernieuwd moet worden, in tegendeel, maar spr. toonde toch met een aantal concrete punten aan, dat vernieu wing geen overbodige zaak is. In het algemeen vertelaarde spr., dat de school te ver staat van het dagelijkse leven. De vakken staan te los ten opzichte van elkaar. Spr. wees ook op de daling van het godsdienstige, kerkelijke en verstan delijke peil van ons volk en op de ver anderde economische structuur. Wil Ne derland zijn plaats blijven innemen, dan zal alles zo efficiënt mogelijk gericht moeten zijn. Dan zal bij voorbeeld voor een plaats als Rijnsburg met zijn Inter nationale handel gesteld moeten worden, dat er talen worden geleerd. Het hoofd van de Vlietschool, de heer De Wolf, sprak deze avond over angst. Het is onze plicht de kinderen op te voeden op de juiste manier, aldus spr. De heer Van der Loo sloot in een toe spraak aan bij de woorden van de voor zitter. Verschillende misstanden werden eerlijk onder de loupe genomen. Maakt het thuis gezellig, zodat de kinderen niet de straat opgaan. In zijn slotwoord wekte ds Groene woud de aanwezigen op de ledenverga dering bij te wonen, die volgende week Woensdag wordt gehouden NOORDWIIL Benoeming De heer J. J. Schoonhoven te Hoofd dorp is benoemd tot hoofd van de BLO- school van de Mr dr W. v. d. Berghstich- ting. Samenkomst Chr. landarbeiders De afdeling Noordwijk van de Ned. Ohr. landarbeidersbond hoopt morgen avond half 8 in hotel Palace de jaarver gadering te houden. Eerste damronde Morgen wordt de eerste ronde van de wedstrijden, om het Noordwijkse dam kampioenschap gespeeld in Die Ossewa, Chr. volksbibllctfieek Het bestuur van de Chr. volksbiblio theek hield zijn jaarvergadering in het Verenigingsgebouw. Uit het jaarverslag bleek, dat over 1953 ongeveer 16.000 boe ken werden uitgeleend aan lezers uit alle kringen der Noordwijkse bevolking. Om dc financiën wat meer in overeenstem ming te brengen met de eisen van deze tijd, werd besloten de contributie met ingang van 1 Januari 1955 te verhogen tot f 2.50, en met ingang van 1 Maart a s. over alle boeken een tarief van 10 cent te berekenen. De bibliothecaris werd ge machtigd in het lopende jaar een belang rijk bedrag aan boeken aan te schaffen, waaruit dus wel blijken mag. dat het bestuur vast besloten is de Chr. volks bibliotheek te maken tot een instelling van culturele betekenis voor onze plaats. egaal. Het leuke „Gijs de veerman" bij voorbeeld werd op dezelfde manier als „Had ik uw adem. nachtegalen", voorge dragen. Het geheel maakte intussen gedisciplineerde indruk. Het meest heeft de heer Helmus onge twijfeld bereikt met zijn middelste koor tje. Hij was hier ook geheel vrij In zijn; bewegingen, want de heer Slem de Zee: begeleidde hier (met duidelijk talent!) op het kerkorgel. Het natuurlijke gevolg was, dat de meisjes met aandacht en concen-| tratie zongen. Helmus maakte ons hier duidelijk, dat hij weet, hoe het moet, en dat hij een goede muzikale intuïtie bezit. De zang mag nog wel wat vrijer en spontaner klinken, de uitdrukking meer beziefti zijn,, maar de voorgedragen kerkliederen wer den toch stijlvol en rein vertolkt. Wij releveren slechts de geslaagde canon' „Christus is opgestaan", het bekende ko raal uit Cantate 147 van Bach, twee coupletten uit het Gebed des Heren en „Blijf bij mij, Heer". Wij menen, dat de dirigent met deze groep meisjes tot werkelijk waardevolle' resultaten zal kunnen komen. Joh. van Wolfswinkel KATWIJK, Nutsavond Maandagavond om 8 uur wordt in de Oranjezaal van het Jeugdhuis de achtste; nutsavond gehouden. Drs W. A. Nell] spreekt over: ..Mogelijkheden en grenzen het psychologisch onderzoek". (Aduertentie), CHR. WIJKVERPLEGING KATWIJK—VALKENBURG VRIJDAG 12 FEBRUARI n.m. 8 uur in) het gebouw van de CHR. JONGELINGS VERENIGING. RIJNSTRAAT 37, KAT WIJK AAN DEN RIJN (vlak bij halte HET BESTUmj Aller opkomst gewenst. Zie raambiljetten. KATWIJK AAN DEN RIJN Uitvoering Woensdag 17 Februari geeft het Hl vormd Koor, dirigent M. M. Kouprie, in de Herv. kerk om 8 uur een uitvoering. Medewerking zal verlenen de heer Joh. Zweers, organist van die Pauluskerk tij Oegstgeest. KATWIJK AAN ZEE Schaatsen op straat en op strand Behoudens een aanrijding tussen een tweetal auto's (met een lichte matariëlt! schade) heeft de gladheid geen ernstigs gevolgen gehad. Wel stond het verkeer om het middaguur nagenoeg stil. De automobilisten, die het nog probeerden gleden stuk voor stuk tegen de trottoir! aan. Alleen de zwaarst beladen wagenl konden hun weg voorzichtig vervolgen. Binnen enkele minuten kreeg de jeugd door, dat de straten nu ook eens gebruikt konden worden als ijsbaan. Enkele oude ren zagen we hun kroost, dat uit schooi was gekomen, de schaats onderbinden, waarna men in gezinsverband schaatsend huiswaarts keerde. Een buitengewoon gezicht leverde ook het strand op, dat evenals de straten in een spiegelgladde ijsvlakte was herscha-i pen. Ook daar reden schaatsliefhebbers een baantje. Hoog en lug water Vrijdag 12 Februari: hoog water 10.12 en 23.01; laag water 5.29 en 18.18 uur. LEIDERDORP Jubileum mej. A. Zwanenburg Dezer dagen is het 40 jaar geleden, dat mej Aagje Zwanenburg in dienst trad bij de heer W. Samsom alhier. Zij is nol steeds als huishoudster bij de heer Sam som in functie. Op Woensdag 17 Febr. wordt het jubileum in intdeme krinl; gevierd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4