Jacobs: Alletta de vrouw en pionier voor haar werk Wanbegrip en tegenkanting waren jaren lang haar deel Chefarine ,4 Toch is het zo! Nog niet beslist over defensie van Nieuw-Guinea Vrijgezellendag geproclameerd voor de 25ste April Knoeierijen bij leveranties aan het leger berecht 54 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 NEDERLANDS EERSTE VROUWELIJKE ARTS KENNIS VERGAREN om die daarna ten algemenen nutte aan te wen den, moet het hoogste streven zijn". Dat was een regel, die dokter Jacobs aan zijn kinderen dikwijls als schrijfoefening opgaf. Nu, op de jongedames-school die zijn 8e kind, de 13-jarige Aletta ging bezoeken het was de enige school die voor een meisje, althans te Sappemeer, in aanmerking kwam kon het leergierige kind niet veel kennis vergaren. Slechts 14 dagen hield ze het er uit. Toen had ze er schoon genoeg van, onderrichte te worden in de manier waarop men een dame of een heer een hand gaf, hoe de ogen zedig neer te slaan als haar op straat een heer pas- seerde. Toen gaf ze er de brui van, alles leek beter dan dat. Dan maar bij I Moeder thuis, en avondlessen in moderne talen. ALETTA JACOBS: 1854—1929 Op 9 Februari 1854. werd er in het gezin van dokter Jacobs te Sappemeer de achtste gebo ren. Het meisje kreeg de namen Aletta Henriëtte. Het werd een vrouw van zo groot formaat, dat honderd jaar na haar ge boorte aan deze bijzondere fi guur met reden nog eens aan dacht wordt geschonken, zoals in nevenstaand artikel wordt opgemerkt. Aletta wel een zorgenkind, niet alleen om haar gezondheid. Niemand kon nog bevroeden, dat zij in velerlei opzicht pionierster zou worden, vrouw Griep? Chefarine „4" doei wonderen! Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. TT EEL VEEL jongens houden wel van geschiedenis, maar aan de jaartallen hebben ze een broertje dood Indien de jaartallen <nu maar achter wege werden gelaten, zouden ze de geschiedenis werkelijk een genoegen vinden Nu is het niet onmogelijk eert histo rie te schrijven, waarin de jaartallen ontbreken, maar het wordt dan wel een beetje vaag. Van de eerste graven uit het Hollandse Huis weten we niet veel af, zodat we deze potentaatjes best als voorbeeld kunnen nemen. Stelt U zich dan eens voor, dat Dirk I tweemaal zolang heeft geleefd als Dirk II en dat Dirk III een leeftijd be reikte van 2/3 van die van zijn voor ganger, terwijl Floris I zo oud werd als alle drie Dirken tezamen. Willen we enige indruk krijgen van de leef tijden dezer graafjes, dan zoiiden we toch In ieder geval van één van vie ren een getal moeten weten. En zo lang geen enkel getal bekend is. kun nen we slechts genoegen nemen met de vage aanduiding dat Floris III 2'3 maal zo oud is geworden als Dirk II. We willen dan wel aannemen, dat Floris een grijsaard is geweest, maar of hij nu 60 of 90 jaar is geworden, weten we nog steeds niet We maken U deelgenoot van deze moeilijkheid, niet om de jongelui te overtuigen van het nut der jaartal len, maar om U een indruk te geven van de moeilijkheden, waarvoor de geologen worden geplaatst, indien zij de leeftijd van de aardkorst wilüen berekenen. Want wèl slaagde men er aanvankelijk in, met hulp van ver steende overblijfselen van planten en dieren, een relatieve tijdschaal voor allerlei geologische perioden op te stellen, welke tijdschaal heeft geleid tot de bekende indeling in geologische hoofdtijdperken, perioden, tijdvakken enz., maar de absolute duur dier tijd perken bleef onbekend. Of, om tot ons voorbeeld terug te keren, de leef tijd van Floris moest worden uitge drukt in de leeftijd van een van de Dirken. Toch is het voor vele geologische problemen van het grootste belang de werkelijke ouderdom van verschillen de aardlagen te kennen. We hebben de vorige maal reeds verteld, hoe men getracht heeft uit het zoutgehalte der oceanen de ouderdom der oceaanbek kens af te leiden, eenvoudig door de geschatte hoeveelheid zout. die jaar lijks in zee terecht komt te delen op de berekende totale hoeveelheid zout, die in de oceanen aanwezig is. Op soortgelijke wijze werd de ouderdom van bepaalde afzettingen in zee bere kend door de jaarlijkse aanslibbing te delen op de totale dikte van het aanslibbings-pakket Want als de aan slibbing 1 mm per eeuw bedraagt en de afgezette laag is 10 m dik. moet dit proces dus 10.000 eeuwen aan de gang zijn. Behalve het feit. dat deze bereke ningsmethoden uitgaan van de tegen woordige toestand, zijn er nog talloos vele andere bedenkingen hiertegen aan te voeren, zodat deze methoden ten hoogste kunnen dienen om enigs zins een indruk te krijgen van orde van grootte van deze ouderdom. Door de ontdekking van de radio activiteit, is echter een chronometer verkregen, die de geologische perio den aanvankelijk met een „nauwkeu righeid" van 1.000.000 jaren aanwees, doch die thans reeds tot op een paar honderduizend jaar na precies is. Daarover morgen. (Nadruk verboden) initiatief toe nemen. Het kind. dat later het spits af zou bijten voor zovele meis jes door als eerste studente een acade mische studie te volgen, kon thuis haar draai niet vinden. Hakend naar kennis, vervulde ze haar huiselijke plichten, als 't maar even kon al lezende. Geen wonder, dat er bij het stof af nemen nog eens wat brak. en dat Moe der dan boos was. Mevrouw Jacobs be greep die onverschilligheid, dat gebrek aan ijver voor huishoudelijk werk niet De dokter verstond zijn kind beter. Toen zij eens ze was nu bij een modiste op atelier gedaan na een loftuiting over haar schriftelijk taalwerk, in een aanval van zenuwachtige woede haar schriften verscheurde en huilend uitriep: „Wat geeft het of ik mijn best doe? Ik mag toch immers niets worden omdat ik een meisje ben!", was zijn be sluit genomen. Hij zou haar helpen zo veel hij kon, en direct werd met lessen in Latijn en Grieks begonnen. Nog onbewust elkaar. Een erg sober gewaad, als men be denkt dat crinolines de mode waren Maar er waren toch nog mensen, die ir die eenvoudige kleding een zucht tot op vallen zagen! Bei oeiing Ja, het verblijf van het eerste meisje aan de universiteit bracht heel wat roering. De pers spaarde haar niet, hoe stilletjes ze ook haar weg ging. En wat wonder, 't was ook ongehoord, een jonge vrouw, die ging studeren. In de smaad die haar ten deel viel. werd de familie betrokken. Een van de broers niet de oudste, want die heeft zijn zusje altijd ge steund schreef verbitterd aan vader: „Het gaat toch waarlijk niet aan. dat in een gezin van elf kinderen één het recht krijgt al de anderen in hun loop baan te benadelen. Zet uw dochter aan de wastobbe in plaats van haar met een arm vol boeken naar de universiteit te laten Een andere broer, in officiersopleiding te Kampen, schreef naar huis, dat hij sinds Aletta's onzinnige daad geen leven kende Hélène Marcier legde ze heel wat bezoeken in Amsterdamse krotwo ningen af. En de schandelijke toestan den op woninggebied in vele armenwij ken, waarvan Hélène Mercier veel wist, maar die ze niet eerder uit eigen aan schouwing kende, dan toen Aletta Jacobs haar meenam, inspireerden deze vrouw tot een in brede kring besproken publi catie, die eenfel licht wierp op deze wan toestanden. :t is niet te verwonderen, dat de eerste vrouwelijke arts in den lande met •name veel seksegenoten op haar spreek uur zag. Onder deze patiënten bevonden 2ich van de aanvang af vele winkeljuf frouwen. wier klachten in hoofdzaak o^ hetzelfde neerkwamen. En bijna altijd bleek na onderzoek, dat zij leden aan in wendige afwijkingen, waarvan dr Jacobs de oorzaak slechts kon toeschrij ven aan het elke dag weer uren en uren lang te moeten staan Winkelmeisjes We moeten daarbij bedenken, dat in die jaren de werkdag van winkelperso neel nog om 8 uur des morgens begon en des avonds vaak om elf uur eindigde. Behoudens de zeer korte rustpozen voor de maaltijden bestemd, moesten de meis jes die ganse lange arbeidsdag staan ach ter de toonbank. Een zitgelegenheid, van welke aard ook, was vrijwel in geen en kele zaak aanwezig Aletta, die zeer duidelijk verband tus sen regelmatig geconstateerde kwalen, waarmee vele jonge vrouwen voor hun verdere leven opgescheept zaten, en het lange staan in hun beroep, aanwezig achtte, zou Aletta niet geweest zijn, als zij niet regelrecht ging proberen in die toestand verbetering te krijgen. Ze daaht dat alleen onkunde omtrent de gevol gen van het langdurig staan winkeliers en magazijnhouders het personeel deed verbieden om gedurende werkuren ge bruik te maken van een zitgelegenheid. Maar ach. hoezeer had ze zich daarin vergist. Meer dan 20 jaren, ja. tot 1902 toe, heeft dr Jacobs, met de haar eigen vast houdendheid en doorzettingskracht, ge vochten om winkelmeisjes een zitgelegen heid te verschaffen, en toestemming om daarvan gebruik te maken. Haar manne lijke collega's, te Amsterdam voorzover ze zich er over uitlieten, ontkenden direct verband tussen het langdurig staan en bedoelde kwalen. Maar een enquête in Berlijn onder medici gehouden, leverde een rapport op, waaruit bleek dat de grote meerderheid der artsen voor de ge zondheid schadelijke werking van het aanhoudend staan erkenden, en dat der halve het belang der volksgezondheid vorderde, aan de verkoopsters het ge- Hoewel onbewust van enige gisting in de vrouwenwereld, onbewust van het feit, dat reeds vooruitstrevende vrouwen bezig waren te strijden voor ontplooi ingsmogelijkheden voor de vrouw, kon het jonge meisje al spoedig de eerste vruchten daarvan plukken. Door toe doen van de Utrechtse predikantsweduwe Anna Maria Storm-van der Glijs was in de wet van 1866 op de artsenijbereiding bepaald, dat ook vrouwen konden worden toegelaten tot de pharmaceutisehe exa mens. Het eerste meisje slaagde in 186S Een jaar later kwam Aletta deze moge lijkheid te weten, en onmiddellijk startte ook zij. In 1870 was het diploma behaald. De examinatoren, en ook de familieleden thuis vonden dat ze nu maar verder moest gaan op deze weg. en apotheker zien te worden. Aletta wilde er niet aan. Als apotheker wel mogelijk was, waarom zou ze dan ook geen dokter kunnen worden? Later zou haar zuster Charlotte de eerste vrouwelijke apotheker in Neder land worden. En de jongste zuster Fre- derique was voorbestemd als eerste vrouw middelbare examens voor wis kunde en boekhouden af te leggen. Er zat wèl pit in de meisjes Jacobs. En ze troffen het, dat hun vader zijn tijd zo vooruit was, wat betreft zijr. denk beelden over meisjesontwikkeling, dat hij zich vele offers getroostte, om be halve aan zijn zoons ook aan zijn doch ters een wetenschappelijke opleiding te doen geven Aletta hield ontzaglijk veel van haar vader; ze voelde .dat hij haar begreep Maar niettemin ging ze toch haast al te zelfstandig haar weg. Wel had ze in overleg met thuis, zodra ze hoorde dat en kans wat dat het behaalde vrijstelling zou kunnen opleveren admissie-examen voor de Universi- aan Minister Thorbecke om zulk eer vrijstelling verzocht, maar toen na eer paar weken het schrijven kwam, dal geen beslissing,' maar slechts een aan tal vragen inhield, vertelde ze niemand iets, wachtte tot de 9e Februari dan ze eerlijk zeggen dat ze 17 jaar beantwoordde de vragen, stuurde de gegevens weg. Eerst daarna bracht ze haar vader op de hoogte, die dit optreden wel erg eigenmachtig vond. Klaarblijkelijk vond Thorbecke de jonge dame ook wel wat erg jong om zelfstan dig de correspondentie over haar toe komstmogelijkheden te voeren, en daar- stelde hij haar vader van de brief wisseling in kennis, en stelde voor, van wege de jeugdige leeftijd van de vraag ster afwijzend te beschikken. Maar toen de dokter zich solidair met het verzoek zijn dochter verklaarde, was de toe stemming gauw verkregen. Ook het huishouden Aletta's moeder had wel veel bezwaren tegen de voorgenomen studie Ze was er overtuigd dat het meisje alleen wilde studeren om zich te kunnen onttrekken het huishoudelijk werk. Aan haar uit eindelijk toch gegeven toestemming ver bond zij de voorwaarde, dat het studentje zich in de vacanties onder haar leiding bekwamen in alles wat een huis- w nodig heeft te weten en te kun- En net als de zusjes zou ze haar japonnen zelf moeten maken. Wat is ze later haar moeder dankbaar geweest voor het stellen van die eis Die vorming naar twee kanten, zowel voor het beroep als voor het huishouden, bleek uitermate waardevol. Is het tegenwoordig nóg niet vaak jam- er bij veel meisjes die een speciale opleiding krijgen, dat haar scholing te eenzijdig is? Training naar de huishoude lijke kant mag eigenlijk ook thans bij geen enkel meisje achterwege blijven. Nu. Aletta had dadelijk druk werk Want 14 dagen na de toestemming wilde al midden in de cursus, de colleges gaan bezoeken. En ze liep nog in korte rokken. Dus haastje repje zette ze van lap laken een stijve rechte Jurk in Heenreis; 653 dagen: terug: 2lh dag r,Hollandse Barbaar" na 3,5 eeuw terug uit Japan Beeld van Erasmus, afkomstig van koop vaarder uit 1600, nu naai Rotterdam van ongeveer een meter hoogte, voorstellend Erasmus, in April door de K.L.M. van Tokio naar Nederland worden vervoerd, waar het tentoon gesteld zal worden in het Historisch Museum te Rotterdam. De ontdekking van dit beeld is een geschiedenis op zichzelf. Een pater uit Rome vond op een missie- tentoonstelling in 1926, in de Italiaanse hoofdstad gehouden, een foto van een in Japan bewaard beeld. Hij was zo getrof fen door de frappante gelijkenis met Erasmus, dat hij een reproductie van deze foto maakte en deze zond naar het Mari tiem Museum te Rotterdam. Daar wist men na een onderzoek van enkele maan den, waarbij zelfs Spaanse bronnen wer den geraadpleegd, met zekerheid vast te stellen, dat dit beeld inderdaad Erasmus moest voorstellen. Het bleek, dat dit fraaie houten beeld als hekbeeld had dienst gedaan op het schip De Liefde, dat eerder Erasmus heette en dat op 27 Juni 1598 tezamen met de schepen De GhelOove, De Hope, De Trouwe en De Blyde Bootschap uit de Rotterdamse haven naar Japan was uit gevaren. Na een teer moeilijke reis via de straat Magelhaen wist van deze vloot vijf schepen alleen De Liefde op 19 April 1600 Bunga in Japan te bereiken. Er wa ren nog slechts 24 overlevenden aan boord, van wie er slechts zes op hun benen konden staan. Hoewel de Japan ners zich niet vijandig tegenover de sche pelingen gedroegen, namen ze toch alles wat te krijgen was mee naar huis. Ook het hekbeeld, dat daar de naam kreeg van Holanda Eblsu. wat Hollandse Bar baar betekent. De Liefde is kort daarna bij Gedaga aan de grond gelopen vergaan. Het beeld, dat aanvankelijk aan familie Makino, grootgrondbezitters, heeft behoord, werd later aan de tempel Azuma-Masa geschonken en kreeg ten slotte een plaats in het Keizerlijk Museum Tokio. Dit beeld, waarvan de maker niet ge droomd zal hebben, dat het ln de 20ste eeuw nog eens zal terugkeren, zal deze keer de reis per vliegtuig maken ln 24 dag, hetgeen wel wat korter is dan de eerste reis, die 653 dagen in beslag heeft genomen. Verkrijgbaar bij apothekers Werving voor landmacht is nog nodig Over de vraag aan welk onderdeel van de krijgsmacht de verdediging Nieuw-Guinea moet worden opgedragen, is nog geen beslissing genomen. Op he* ogenblik is deze verdediging opgedragen Zaal in Amsterdam te klein V/e hebben eigen Kamerleden nodig, zegt initiatiefnemer In het American Hotel te Amsterdam is gisteravond een herdenkings bijeenkomst gehouden t.g.v. de 100ste geboortedag van dr Aletta Jacobs, de eerste vrouwelijke arts in ons land. V.l.n.r. (tijdens het diner): mevr. Soedibjo Malïkoel-Kusno, echtgenote van de waar nemend hoge commissaris van Indonesië tn ons land; mevr. Susanto Tirtjoprodjo, echtgenote van de hoge commissarismevr. dr W. H. Posthumus-Van de Goot, voorzitster van het organiserend comité, en mevr. C. M. M. Hissink. bruik maken van zitgelegenheden toe te staan gedurende de tijd, dat zij niet in beslag genomen werden, door het bedie nen van het publiek. De inspecteur van geneeskundig toe zicht, tot wie de dokter zich in 1887 wendde, verwees haar naar de inspecteur van de arbeid, omdat winkeliers niet ge dwongen konden worden maatregelen t* nemen om de bedienden te doen zitten Inkrimping van de arbeidstijd leek hem de enige mogelijkheid. Gelukkig kreeg ze toen in de Inspec teur van de arbeid een bondgenoot. Maar nadien zijn nog 15 jaar nodig ge weest om de domme weerstanden tegen de gewenste, toch zo eenvoudige maat regel van het verplicht stellen van zit gelegenheden voor winkelpersoneel te overwinnen. Daarna schreef een wet dit meer had. en dat hij haar daarom ten aanhoren van de gehele klasse voor dood had verklaard. Dit alles moet voor onze tegenwoor dige generatie meisjesstudenten haast be lachelijk klinken. Maar de dingen lagen vroeger nu eenmaal zo. En Aletta liet de publieke opinie langs zich af glijden; zette zich geheel in voor haar werk. zodat zij in 1878 het artsdiploma in ontvangst kon nemen. Toen, nadat een jaar later ook de doctorsbul veroverd was. begon het leven van eigen verantwoordelijkheid, v naar deze jonge vrouw zo lang verlangd had. Vaak zouden de schijnwerpers op haar gericht worden Vrouw met een warm hart en strijdbare geest, vooruit strevend van aard. zou ze vooaan komen te staan in de gelederen van haar die zich bekommerden om de belangen van vele weerloze vrouwen en van degenen die vochten voor de erkenning van vrouwen- In de algemene vrouwenbeweging zou zij. nationaal en ook internationaal, tien tallen van jaren met haar markante per soonlijkheid een eigen leidende plaats in nemen. Wij zullen daarbij thans niet nader stil staan. Nu willen we in het bij zonder een paar minder algemeen be kende facetten van haar sociale arbeid In de practijk Zodra de jonge mediea zich goed en wel te .Amsterdam gevestigd had, opende zij een cursus voor vrouwen, waarin zij voor lichting gaf over de eerste beginselen van hygiëne en zuigelingenzorg, toentertijd iets geheel nieuws. Een gevolg van die lessen was, dat zij zich al heel gauw elke week twee ochtenden beschikbaar stelde voor het gratis verlenen van medische hulp aan onbemiddelde vrouwen en kin deren. De toeloop was niet gering. Dit is wel te begrijpen als men bedenkt dat van al onze tegenwoordige sociale voorzienin gen voor economisch zwakken nog geen sprake was Veertien jaar hield de jonge dokteres dit vol. Dat die tak van arbeid daarna niet meer werd voortgezet, vond zijn oorzaak in een langdurige ziekte enerzijds en het ontberen van een ge schikte lokaliteit daarna anderzijds. Tezamen met de sociaale voelende be- IRuwe Handen? PUROL Veel wanbegrip en tegenkanting zijn het deel van deze krachtige persoonlijk heid geweest. Maar het was alsof zU daardoor tot nog groter krachtsinspan ning werd gedwongen. Niet in alle bemoeiingen zouden wij ons achter haar plaatsen. Dit houdt ook gisteravond in restaurant De Kroon te Amsterdam een vrlj-gezellige vergadering belegd en wel door de nog Jonge Nederlandse Vrijgezellen Bond, die zijn afdeling Amsterdam oprichtte. „Niemand wist vroeger waar Greven- bicht lag," zei een der sprekers, „maar sinds het vrijgezellencongres, dat daar het vorig jaar gehouden is. heeft het een wereldnaam." Ook gisteravond bleek, dat het initiatief van Grevenbichts gemeente-secretaris G. Greijn weerklank vindt bij talloze vrij gezellen. Tevoren waren uitnodigingen verzonden met de bepaling er bij, dat men de avond bij kon wonen, indien men minstens 30 jaar oud was. De zaal in restaurant De Kroon, die circa 300 per sonen kon bevatten, bleek veel te klein. Naar schatting 300 dames en 150 heren, allen vrijgezellen en in leeftijd variërend van 30 tot circa 65 jaar, hebben er niet temin een plaatsje gekregen, al moesten er velen staan. Nico Engelschman, een 40-jarlg toneel speler uit Amsterdam, die als voorlopig voorzitter van de afdeling Amsterdam op trad, leidde de avond in met een rede voering, waarin hij „de ingewikkelde pro blematiek van het ongehuwd zijn voör volwassenen" onder de loupe nam. De nieuwe bond kan een deel van de een band tussen hen te leggen. „Dan be hoeven ze geen tweederangs burgers mee te blijven, die het mikpunt zijn van d> satiricus en dikwijls in een meelijwek kend daglicht worden gesteld. Onze bond beoogt geen huwelijksbemiddeling. Er zijn verenigingen en mogelijkheden genoeg, die daartoe de redelijke kans en gelegen heid bieden. Wie als lid onzer vereniging zijn ongehuwde staat kan opheffen, wij het allerbeste toe. maar hij kan die reden geen deel kring uitmaken." „Wij hopen te bereiken, dat er niet al leen in ons land, maar zelfs in de hele wereld meer aandacht wordt besteed de problemen van de vrijgezellen." zei de oprichter van de bond, de heer Greijn uit Grevenbicht. „Wat zou het niet toe te Juichen zijn, indien wij onze eigen af gevaardigde in de Tweede en Eerste Ka mer van de Staten-Generaal zouden heb- Hlj onthulde verder een nieuwtje: „De wereld kent tot nu toe al een moederdag, een vaderdag, een bloemendag. Waarom zal er geen vrijgezellendag ook zijn? Waarom moet een vrijgezel altijd cadeaux geven bij huwelijken en geboorten, verlovingen en verjaardagen, hoewel hij zelf nimmer iets krijgt?" Hij proclameerde daarop de eerste Zon- ongezelligheid, waarin vele vrijgezellen1 dag na Pasen (dit Jaar dus 25 April) tot hun leven doorbrengen, wegnemen doorwereldvrijgezellendag. „Laten wij vrijge- zeilen elkaar als een grote familie op die idag gedenken. Laat de mee6t vergeten maatschappij op die dag hiermee verband, dat in haar geestelijke leden leven voor het christelijk geloof geen plaats was. Dat had zijn duidelijke sequenties b.v. in haar opvattingen huwelijk en moederschap. Maar "haar veelzijdige maatschappelijke en staat kundige belangstelling en activiteit heeft medegewerkt tot vele hervormingen, waarvan het nageslacht nu nog de vruch ten plukt. Op haar 70e verjaardag zei ze zelf: .Als ik 50 jaar later geboren was, dan was ik een gewone vrouw geweest". Misschien, wij weten het niet. Maar zij is in haar tijd geweest een vro geweldige geestelijke spankracht zaglijk werkvermogen op vrijwel onont gonnen terrein. Een vrouw van zo groots formaat, dat 100 jaar na haar geboorte aan deze bijzondere figuur met reden nog eens aandacht wordt geschonken. Dr F T. DIEMER-LINDEBOOM. Steekpenningen aangenomen voor ten onrechte goedgekeurde weegschalen Wegens geknoei bij leveranties voor het leger zijn gisteren voor de Amster damse rechtbank tegen vier personen gecombineerde straffen geëist. Vier Nederlandse militairen, die in Indonesië met elkaar bevriend waren geraakt, hadden na hun terugkeer in het vaderland besloten, samen te werken in een handelsonderneming die ze Ampat (het Maleise woord voor vier) noemdqn- Drie van hen kwamen al spoedig in aan raking met de Justitie wegens knoeierijen bij leveranties aan de dienst van de kwartiermeester-generaal, waarvan het kantoor gevestigd is in Amsterdam. Eén van hen. een kapitein, werd door de krijgsraad veroordeeld tot een langdu rige gevangenisstraf en twee anderen. W- L. en N- C. v- d. B. stonden gister- Verraderlijke luidspreker tg .1K.sfi i i morgen terecht voor dé rechtbank ln Amsterdam. L-, een 36-jarige automonteur, werd er van verdacht een gift van f 1 000 te heb ben aangenomen omdat hij als assistent keurmeester ten onrechte een partij unsters (handweegschalen) ter waarde van f 68 000 zou hebben goedgekeurd. De unsters vertoonden twee afwijkingen, die verdachte niet in een rapport had vastgelegd. Ze waren verchroomd en niet van roestvrij staal en voorts waren ze niet geijkt. De tweede verdachte, N C- v. d. B„ had gefungeerd als inkoper- Hij, alsmede de kapitein, hadden eveneens een aan zienlijk bedrag ontvangen toen de leve rantie van de unsters aan het Rijk tot stand was gekomen. Tegen L eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De eis tegen V. d. B. luidde een jaar. waarvan zes maanden voorwaardelijk Onder meer was deze verdachte ten laste gelegd, dat hij een bedrag had aan genomen van de fabrikant A. de L. Voor dit bedrag zou hij de inschrijvingsprijs van een partij schaartjes hebben meege deeld aan de koopman J. van der E waardoor deze met een hogere prijs heeft kunnen inschrijven dan hij aanvankelijk van plan was. zodat hem de leverantie toch kon worden gegund. Tegen de fabrikant A, de L. .die de officier een ..allround knoeier" noemde, werd zes maanden geëist Tegen de koop man Van der E- luidde de eis vier maan- voelen, dat er ten minste iemand s denkt." Hoe denkt Nederland over Ambon? Enquête van Door de Eeuwen Trouw Meer dan de helft der ondervraagde personen is van oordeel, dat de Neder landse regering een taak heeft ten op zichte van het vraagstuk der Zuid-Mo- lukken (Ambon), aldus luidt de uitslag van een onderzoek, dat de Stichting Door de Eeuwen Trouw heeft doen ver richten door het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie bij honderden mannen en vrouwen uit alle lagen der be volking van geheel Nederland. Van de ondervraagden was 14 procent van oordeel, dat Ambon moet worden ge holpen en recht heeft op zelfstandigheid, 8 procent meende, dat het onrecht her steld moet worden en dat men de over eenkomsten van de Ronde-Tafel-Confe rentie moet naleven, evenveel zijn oordeel, dat de Nederlandse regering bemiddelende taak heeft, 2 procent wi Nederlandse regering bij de Indonesische laten protesteren, 2 procent ziet een taak voor de regering en oordeelt, dat de Am- bonnezen terug moeten. 1 procent wil, dat er voor de Ambonnezen een goed bestaan moet worden opgebouwd, 6 pro cent geeft diverse antwoorden, terwijl tien procent het antwoord schuldig blijft op de vraag, welke taak de regering heeft. Tezamen dus 51 procent. Dit percentage was voor de KVP 39; PvdA 31; AR 69; CH 57; WD 72. Van de overige 49 pro cent meende 15 procent, dat de Neder landse regering geen taak heeft, en 34 procent had geen oordeel over deze vraag. Anderhal/ jaar geëist Een dag na veroordeling weer op dievenpad Een dag nadat hij door de politierech ter tot 3 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, had de Alkmaarse fabrieks arbeider Martinus P. uit de werkplaats de loodgieter R. een zak met lood- zinksnippers gestolen. De echtgenote de loodgieter had hem hiermee bezig gezien, doch toen P. verklaarde het afval haar man gekocht te hebben, geloof de zij hem. Toen de heer R. thuis kwam, bleek natuurlijk dat er van' enige trans actie geen sprake was. Voor de Alkmaarse rechtbank werd gisteren tegen P. ,dle al 6 maal veroor deeld is, een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van 14 Jaar geëist. Uitspraak op 23 Februari. De A.N.W.B. heeft twee brochures het licht doen zien. een over gele knip perlichten en een over beveiliging bij i beweegbare bruggen. aan de Kon. Marine en de Kon. Land macht, tv aarvoor op de begroting resp. bijna 15,3 milliocn en 16,9 raillloen is uitgetrokken. De Kon. Landmacht heeft voor haar taak ln Nieuw-Guinea nog vrijwilligers nodig voor aflossing van een deel dat voor terugkeer naar Nederland ln aan merking komt. Ook zal zou binnenkort de verdediging uitsluitend de taak van de Kon. Marine worden, dan zal het toch niet mogelijk zijn de leden van de Kon. Landmacht zó spoedig uit Nieuw-Guinea te laten ver trekken. dat voor hen geen vervangers meer nodig zijn. Dit heeft minister Staf geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Tjalma (A.R.) over de adver tenties waarin vrijwilligers voor de land macht op Nieuw-Guinea werden opge roepen, terwijl de parlementaire missie die Nieuw-Guinea heeft bezocht, een stemmig van oordeel is dat de verdedi ging een taak is voor de Kon. Marine. Bespreking over Garuda geopend Te Djakarta zijn hed-enochtend de be sprekingen tussen de KLM en de Indo nesische regering over de positie van de Grauda Indonesian Airways geopend. De voorzitter der Indonesische delegatie, prof. Soepomo, zesde. dat ed op 31 Maart 1950 gesloten contracten niet voldoen aan het Indenesische streven om alle be drijven van openbaar nut, die van on misbaar belang zijn, geheel onder staats beheer te stellen. Dit streven is in over eenstemming met artikel 38 lid 2 der Indonesische grondwet. De uitoefening der burgerluchtvaart door een maat schappij. waarvan de helft der aandelen en do directie in handen is van de KLM, ls met dit» streven in strijd. De Indone sische regering wordt gesteund door de openbare mening en het parlement. De Garuda moet onder de volkomen zeg genschap van de Indonesische regering komen, doch kan de technische bijstand van buitenlandse deskundigen niet ge heel missen Zij waardeert de samen werking met de KLM en wenst deze voort te zetten in de nieuwe vorm van technische bijstand aan een nationale Garuda. Spr. hoopt, dat In de besprekin gen de vriendschappelijke stemming ge handhaafd zal blijven De voorzitter der KLM-delegatie, de heer Van der Ploeg, zeide: „Weest er van overtuigd, dat er bij de KLM begrip bestaat voor de wen» der Indonesische regering om de con tracten aart te passen aan het huidige tijdsbestel. Wij hebben vertrouwen, dat deze besprekingen zullen leiden tot een beide partijen aanvaardbare recon structie van de Garuda in nationale De KLM.zeide hij, ls ten volle be reid haar beste krachten ter beschikking te blijven stellen, teneinde de Garuda goed mogelijk aan haar nationale taak tte doen beantworden. Papoea in Indonesisch parlement De Indonesische regering heeft beslo- en om voor een open zetel ln het Indo nesisch parlement de naar Indonesië overgelopen Papoea Silas Papare vor te dragen, opdat er ook een zoon van Nieuw-Guinea in bet parlement zal rot ting hebben. Jongen van drijvende ijsschots gered De 15-jarige Z. ls gistermiddag bij het aelen op het ijs ln de haven \an Den Helder op een drijvende schots terecht gekomen en naar het Marsdiep afgedre- Twee vissers, die dit zagen gebeu- maakten een kotter gereed en slaag- er in de Jongen te bereiken, waarna zij hem naar de haven terugbrachten Demonstratie in New York: „Geen dienstplicht voor vrouwen" Een extreme, orthodox-Joodse reltgleuze groepering, ongeveer 3000 leden tellend, heeft gisteren twee uur lang voor het ge bouw van het Israëlisch consulaat te New York op lulde toon geprotesteerd tegen de Israëlische dienstplicht voor vrouwen. In de menigte bevonden zich 200 rabbijnen een aantal Talmoed-studenten. De politie verdreef de demonstranten. Tijdens de vechtpartij die ontstond, werd één politieman bewusteloos weggedragen. Scotland Yard contra roversbende Vóór zonsopgang hebben detectives van Scotland Yard een groot aantal verdachte huizen In de Londense binnenstad onder zocht op personen, die verdacht worden roofovervallen cn inbraken. Scotland Yard zoekt al maandenlang naar de lei ders van een georganiseerde bende die zich voornamelijk bezighoudt met gro'e Inbraken en het aanhouden van postzen- dlngen In nauwelijks een maand ti)ds gde de bende drie grote overvallen, waarbij resp. twee mlllioen gulden. 140 000 gulden en 110 000 gulden werd buitge maakt. Volgen» Aas. Pres» ia reeds een aantal arrestaties verricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5