Plukkers zijn paraat als Noord-Ooster blaast de Tweede voorlichtingsmiddag in Lisse Druk debat over bochten verbetering in de Zilkerduinweg Woningzoekenden kunnen nog niet veel hoop koesteren STADSNIEUWS Burgerzinavond in Warmond met B.B.-sausje NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 ONTBERINGEN VOOR UW SPRUITJES Spruitenteelt geschiedt vaak in deelbouw „Een kilo spruitjes". Hoe gemakkelijk heeft u, Leidse huismoeder of Leids dienstmeisje, deze bestelling gedaan. En hoe gewoon heeft u, groentemin- nende lezers en lezeressen, van een maal spruitjes genoten. Natuurlijk zijn deze genoegens van harte gegund en is het te waarderen, wanneer in koude dagen zo nu en dan de keus op spruitjes valt ze zijn bijzonder rijk aan calorieën, mineralen en vitaminen. Maar heeft u ooit beseft, welke ontberingen zijn geleden, alvorens in barre wintertijd de spruitjes dampend op uw Leidse tafel staan? Op tal'.ow landbouwbedrijven ln het midden van Zuid-Holland waar de meeste spruitjes vandaan komen kan men ze thans vinden, de kleumende landarbeiders, die er met voor henzelf gunstige condities voor zorgen, dat men spruitjes kan kopen. Gehuld in alle mo gelijke kledingstukken stonden ze vo rige week op uitgestrekte landerijen met de pet diep over hun oren de felle noord ooster te trotseren Niemand moet hie-rbij echter denken aan meedogenloze landbouwers, die hun ondergeschikten tijden» de felle kou nog willen uMbui ten. We spraken reeds van gunstige condities, en terecht. Want ln zekere zin staan deze stoere mannen, al spruiten plukkende, ook hun eigen zak •te spekken Het betreft hier namelijk de- zoge naamde „deellbou-w". De landbouwer, die Tram' tegen sneeuwpop De wagenvoerder gaf een slinger aan de stroomkruk en de tram stopte hakkelend. De deuren klapperden open. Een militair sjorde zijn plunje- zak de treeplanken af, een oud vrouwtje stapte voorzichtig, achter stevoren, uit. Een meisje stapte in. ,J*ak de leuning!" De conducteur boog naar buiten en stak daarbij één been achteruit. ^Achter klaar Por ren maar!" Het fluitje sjirpte. De deuren klapperden dicht. De gesprekken hadden even ge stokt. Iedereen had naar de uitstap- pers gekeken en had ook willen zien, tvat er binnen kwam. Nu praatte iedereen weer verder. Totdat men merkte, dat de wagenvoerder niet op de fluitjes reageerde. Toen zweeg men weer. Men keek naar het gor dijn, dat de wagenvoerder van de passagiersruimte met het voluit brandende licht scheidde. In de stilte maakte iemand een opmerking. Men lachte. Nog bleef de tram staan. Toen bewoog het gordijn achter de rug van de wagenvoerder. Die deed de deur achter hem open en riep tegen de conducteur: >rJó Jan, kom es kijke, er staat een sneeuwman op de baan". Jan kwam naar voren. Achter zijn rug toerden opmerkingen gemaakt en er stak een algemeen gelach op. In het hokje van de wa genvoerder duwde de conducteur zijn neus tegen de voorruit. Hij moest even turen, voor h\j de sneeuwpop zag, die een eindje voor de tram tus sen de rails stond. Het fluitje, dat met een kettinkje aan zijn borstzakje vastzat, bungelde een paar keer met metalen geluidjes tegen de stroom kruk. ,J?reek, je hebt gelijk. Hoe komme die galgebrokke er bij". Freek zei: „We r\jen-um-om". Hij greep de kruk en draaide langzaam. De ijze ren wielen begonnen over de ijzeren rails te rollen. De schijnwerper bo venop de tram smeet licht naar be neden op de sneeuwpop. Met starre zwarte koologen keek die strak naar de steeds sneller naderende, vuur schietende tramlampen. De wagen voerder en de conducteur lachten hard in het hokje. In de wagens praatte men weer. Achter de tram lag een hoopje sneeuw. De tram-assen hadden het glad gestreken. Er zaten zwarte ve gen in de sneeuw. Alsof de sneeuw man gehuild had. meer dan vijf hectaren land heeft, kan geen tuinbouwteeitvergunning krijgen, zijn landloze knecht echter wel. En reeds jaren geleden hebben deze twee groepen het dikwijls op een accoordje gegooid. De boer heeft land. de kneent een teelt vergunning, welnu, wat let hen deze twee te combineren? De knecht zorgt voor de teelt veelal in zijn eigen tyd en dat begint reeds met bet zaaien. De bemesting wordt door baas en knecht samen betaald. Zijn de planten tenslotte uitgepoot op afstan den van zeventig centimeter, dan zor gen de werknemers .veer voor he* schoonhouden en dergelijke Plukken Maar tenslotte komt dan de tijd, waar om alles heeft gedraaid: de oogst. In de meest letterlijke zin mag hier dan -gel den, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen; ze wegen echter niet op tegen de vreugde, die de opbrengst (soms) schenkt. Soms. watrt die opbrengst kan ook tegenvallen, zoals bijvoorbeeld dit jaar. Hoe het echter ook zij. landbouwer en knecht delen de opbrengst en daar is tenslotte die hele deelbouw om begonnen. Bij sommigen is misschien de vraag gerezen, waarom die spruitjes nu per se tijdens de koudste tijd»van de winter worden geplukt. Het antwoord is heel eenvoudig: ze brengen dan meer op, doordat de aanvoer kleiner is en de vraag dikwijls juist bijzonder groot. Dat het spruiten plukken bij strenge vorst Hier zijn Gerrit de Kruiff en Arie Heppe bezig met het pluk ken van spruiten, waarover men in het artikel meer kan lezen. Astrid van Weel staat wat ongeduldig te wachten naast de slee, waarop de oogst naar de boerderij wordt ver voerd, Het ongeduld van het paard en de dikke jassen van de mannen hebben dezelfde oorzaak: de bittere kou van vorige week Foto N. van der Horst O EGSTGEEST Vierde Prinsenkind Aanvankelijk zou een ontapanningsmid- ag en -avond voor de stichting Het Vierde Prinsenkind worden gehouden op 17 Februari, maar dit is uitgesteld tot Woensdag 24 Februari. Van 2 tot half 4 geeft de goochelaar Ger&ldini een voor stelling. waarna "s avonds de heer H. Kleibrink de films Keukenhof, De Zee en Fatale Druppela zal vertonen. De mid dag en avond worden gegeven ir. de ont spanningszaal van Endegeest SASSENHEIM A.R. vergaderden De A.R kiesvereniging hield gister avond een vergadering dn het jeugdhuis. Ondanks de minder gunstige weersge steldheid was de opkomst zeer bevredi gend. De heer R. Gosker, adjunct-secre taris van de AH. partij, hield een refe raat over het ontstaan van de partij. Spr. merkte op, dat het bij een jubileum gebruikelijk is een overzicht van het afgelopen tijdvak te geven, bij het 75- jarig bestaan klemt dat des te meer. Op boeiende wijze schetste de heer Gosker de politieke en sociale ontwikkeling van 1848 tot 1879, het tijdvak, voorafgaand aan de oprichting van de partij. Hij ging uitvoerig in op de moeilijkheden, waar mee Groen van Prinsterer had te kam pen. en stond in het bijzonder stil bij de fchoolstrijd. Spr. stelde de grote figuren uit de partij, zoals Talma. Kuyper, Colijn en Gerbrandy, in het lacht en legde de na druk op het belang van een Chr. poli tieke partij, die als een „beschermende dijk" om de andere Chr. organisaties ligt Wanneer deze dijk bezwijkt, wordt ook het bestaan van deze organisaties aange tast. Vooral in deze tijd van vervlakking is het noodzakelijk, dat ieder meewerkt deze dijk hecht en stevig te maken. Na de pauze volgde een geanimeerde bespre king. Uitvoering St Cecilia In het parochiehuis hééft de muziek vereniging St Cecilia gisteren haar jaar lijkse uitvoering gegeven onder leiding van de heer Th. Jansen uit Den Haag. De waarnemend voorzitter,, de heèr F. J. Jirka, verheugde zich over de gestadige groei van het ledental. Er zijn nu al dames, die een clarinet bespelen. Voor het eerst verschenen ook de kleine tam boers voor het voetlicht. Na de pauze gaf de toneelvereniging Nut en Vermaak uit Warmond een opvoering van De Chinese Sluier, een in de bezettingstijd 6pelend stuk, waarin zowel patriotten als slappe lingen een rol hebben. De zes tonelisten oogstten een welverdiend applaus. VALKENBURG De heer Joh. v. d. Zwart overleden Met het overlijden van de heer Joh. van der Zwart is een bekende figuur uit de Valkenburgse samenleving heenge gaan. In December 1945 werd hij op 60- jarige leeftijd gepensionneerd als onder wijzer aan de Chr. school. Meer dan twintig jaar had hij het onderwijs in Valkenburg met de inzet van al krachten gediend. Hoeveel jongeren be waren aan hem niet de prettigste her inneringen, want „Meester Van der Zwart" was bij zijn leerlingen zeer ge zien. Daarnaast heeft hij ook aan allerlei ander werk zijn aandacht geschonken. Hij was een der oprichters van de Oran jevereniging; was jarenlang voorzitter van de plaatselijke C.J.M.V. en voorzit ter van de Ring Katwijk van het Ned. Jongelingsverbond. Vijf-en-twintig jaren was hy ook de vertrouwde penningmees ter van de vereniging „Draagt Elkanders Lasten" en van af 1933 tot 1951 vervulde hij de functie van kerkelijk ontvanger met zulk een accuratesse, dat de kerke lijke autoriteiten daarover meerdere ma len hun grote waardering hebben uit gesproken. Na zijn pensionnering heeft hij nog enkele malen in de school gestaan, maar enige jaren geleden dwong zijn zwakke gezondheid hem bijna altijd binnenshuis te blijven Slechts enkele malen zag men hem nog zitten op de bank langs de Hoofdstraat. Vorige week werd hij op genomen in het ziekenhuis en gistermor gen ging de droeve tijding door het dorp. dat hij zacht en kalm was heen gegaan. Een werkzaam leven is afgeslo ten. Velen zullen de overledene met grote dankbaarheid blijven gedenken. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand GEBOREN: Cornells J. D. z. van J. G. Valentijn en W. M. van Wijngaarden, Haagwljk 4; Albertus M. z. van N. ten Donkelaar en H. Laauw, Langenhorststr. 20; Margrieta J. d. van B. J. Bekkema en an der Bent, Donklaan 12a; Petro- nella d. van W, Fokker en L. M. War- menhoven, Veurseweg 151. ONDERTROUWD: J. Kraaij. 27 j., Alk maar en A. L. Kraaij, 35 j., Schoolstraat 24; C. H. Karremans 31 j., Blijdorpstraat i J. H. Chr. de Groot, Nieuw Voor dorpstraat 52; P. C. van den Berg, 28 j.. Den Haag en Th. M. H. van Abswoude, 29 j., Valkenburgseweg 18. GETROUWD: G. Selier 24 j„ Leiden en J. de Ruijter 23 j., Van Kempenstraat 24; N. Segaar, 22 J., Leidseweg 457 en J. Noort, 21 jaar, Stadwijkstraat 22. 'ERLEDEN: L. A. Mooij, 44 jaar, NU DE TULPENTEELT ONDER DE LOUPE De rijksvoorlichtingsdienst heeft met het organiseren van twee voorlichtings middagen in Llsse wel eer van haar werk gehad. Puilden de eerste middag de belangstellenden haast de zaal van „De Taveerne" uit, gistermiddag was het zo mogelijk nog drukker. Geen wonder dat de rijkstuinbouwconsulent, ir A. Mag, aan het slot zei, dat deze middagen naar méér smaakten en dat de voorlichtings dienst het graag nog eens wil overdoen. De heer Tromp, plaatsvervangend voor zitter van de afd. Lisse van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, deze afdeling had het Initiatief genomen, opende de middag met een kort woord. Hierna zei ir Vlag dat het niet alleen begonnen ls om zware bollen uit de grond te halen, maar bollen met een goed bloeivermo gen. Men moet zich wel realiseren, of men niet te veel spuit en of het verlaten van de rooitijd geen moeilijkheden kan geven met de vroegbroei. Verder is het ook de vraag of men door een schuurbe- handeling dit late rooien kan corrigeren. Hierna was het woord aan de heer P. G. Balkenende om de schuurbehan- deling der tulpen onder de loupe te ne men. Spr. betrok daarbij ook het rool- tijdstip. De meningen over de juiste tijd van het rooien verschillen nogal. In ieder geval zal dit moeten gebeuren op het tijd stip dat de bol begint aan te rijpen. Sommige soorten hebben een stugge, an dere soorten een tere huid. Wanneer het gewas groen blijft en er kans is op groei- scheuren of blauw groeien, neemt men nogal eens de toevlucht tot groen af schoffelen. wat de heer Balkenende een paardenmiddel noemde. Rollen kan tot gevolg hebben, dat men een ongelijk gewas krijgt, daar niet alle stengels afknappen. Het meest aanbe velenswaardige middel achtte spr. het dood spuiten. Het rooien dient voorzich tig te gebeuren, terwijl het natpellen ln alle opzichten afkeuring verdient. Het geeft wel een arbeidsbesparing, n vele soorten is het funest. De beste temperatuur om de e het plantgoed te bewaren is 20°. Dubbele tulpen kunnen wel een iets hogere tem peratuur hebben van 23® tot 25r men krijgt dan ook beter gevulde bloe men. Een juiste behandeling doet het gewas in het voorjaar later boven de grond komen en geeft een doelmatige verklistering. Uiteraard reageren niet alle sc gelijke wijze. En de kweker die een groot sortiment teelt, dient als het goed is eer schuur met verschillende afdelingen ti hebben. De kleine kweker moet een sor timent telen, dat soorten bevat, die de zelfde behandeling vragen. Dat is echter lang niet altijd het geval! Vuur Na deze causerie werd het onderwerp flink doorgepraat en voor het tweede ge deelte stond een lezing van de heer Zoete Raad Nooidwijkeihout uit eigen onaervLidSng, verzekeren. Nie mand houdt dit karweitje de hele dag 'vol. wanneer de thermometer ettelijke graden onder nul staat en de wind in een niet aflatend tempo over de vlakte striemt. Jassen en dassen We deden die ondervinding op bij de landbouwer A. van der Eijk, wonende aan de Hogeveenseweg. die de grens vormt tussen Benthuizen en Hazerswoude. Heel ver het land in, vonden we daar tussen de spruiten Gerrit de Kruiff en Arie Heppe. althans toen ze wat jassen en dassen hadden verwijderd En laten we nu vooral niet vergeten, de °m drie twaalfjarige Astrid van Weel te noemen, gadering die tijdens 't plukken al maar (een beet- precies opende burgemeester Van dér Weyden gistermiddag de ver- de voltallige Noordwijkerhoutse gemeenteraad, de eerste vergadering )Tow., .r >95, ten. waarop de gevulde manden naar de «rer"M,rde 20 n°«nde hij de bouw van de vurig begeerde landbouwschool, de rio- boerderlj werden vervoerd. Astrid is eenleringswerkcn in De Zilk en In het dorp, de besluiten tot het bouwen beroemd paard, dat twee maal reserve-j rhrilmb „hrin, kampioen van Nederland is geweest. Het Chri,tHi'k'* brand*eergnrag* edele dier voelt liever een goedkeurenddo°r de raad genomen. goede oplossing zou zijn. De heer Blauw sputterde nog wat tegen. zei. dat ook zijn oplossing goed is. en was van mening, dat de goede oplossing, zoals die ter tafel lag. niet f16.000, maar f20 000 zou gaan kosten. Toen het B. en W.-voorstel In stemming werd gebracht bleken acht leden daar voor en vijf tegen te zijn, Vrachtauto klopje van de keurmeester dan het nij dige geblaas van de Noordooster. Wie nu denkt, in Gerrit en Arie de deelhouwers te hebben gevonden, slaat de plank echter mis. Want zij staan weer zo'n beetje in dienst van L. van Soest, de werkelijke deelbouwer, die wegens ziekte zelf niet van de partij kon zijn. Het zou echter economisch niet verantwoord zijn, de spruiten te laten wachten Want i aangenaam is. kunnen we u. de strengste vorst moet worden gebruikt! Vervolg van K. en O. lilmstudie Tweemaal Anthony Asquith De K. en O. filmstudiekring heeft gis teravond in het Casinotlheater kennis ge maakt met twee rolprenten van Anthony Asquith, of liever, met een in stukken geknipte film, en met een informatie filmpje uit de oorlog, dat dus niet was bedoeld als een speelfilm. Het is buitengewoon interessant te zien hoe hoog de makbrs van stomme films waren gestegen in het vertellen van een verhaal met filmbeelden omstreeks de tijd, dat de geluidsfilm haar intrede zou doen, daarmee meteen de klok vele uren terugzettend. Deze Cottage on Dartmoor moge dan gewrongen zijn in het keurs, lijf van „het geld moet er uit". Asquith heeft hierin zijn kunstenaarsschap toch niet verloochend en de typisch Engelse humor in zulke rake beelden getekend, dat we het melo-drama maar op de koop toe moeten nemen. K. en O had hier de gelukkige oplos sing gevonden de ontbrekende fragmen ten tc laten vertellen. Men had hiervoor een zowel deskundig als enthousiast man gevonden, die in zijn geestdrift ech ter wel wat veel van het geduld van het toch ook wel „van toeten en blazen" wetend publiek heeft gevergd. De tweede film. Welcome to Britain, is in de oorlog gemaakt. Op zeldzaam humoristische wijze wordt hierin de Amerikaanse soldaat duidelijk gemaakt, wat hij in Engeland moet doen en laten. De nodige zelfspot ontbreekt hier niet. Welcome to Britain kan als een voor beeld gelden hoe men harde noten, die toch moeten worden gekraakt, verteer baar kan maken door er een heerlijk humorsausje over heen te gieten. Ontspanning voor Koksschool Morgenavond om acht uur geeft het Amsteltoneed in het Antonnusciu bh ins voor het personeel van de Koksscboo! een opvoering van „De onzichtbare fami lie Maandag 22 Februari verzorgen de Haagse opereiKzamgers een operette- avond. Lezing met films over letland Ierland is als toeristenland de meesten van ons nog onbekend. Mevr. E. Hanne- ma-Van Maasdijk heeft het echter voor vele Leidse huisvrouwen tot een land gemaakt, waarheen de vacantie-dromen de naaste toekomst zullen leiden. ;n zeer prettige causerie in het Vlies heeft mevr. Hannema een uitstekende impressie gegeven, zowel van de repu bliek Eire als van Noord-Ierland, dat zij enkele weken heeft bereisd. Zij is er heen gegaan met een gretige reishonger. die haar allesbehalve oppervlakkig deed zijn, zodat zij gistermiddag een uitstekend overzicht kon geven van het verleden, bet heden en de toekomstverwachtingen van het „Groene eiland". Ierland is een eeuwen-oud cultuurland, dat thaii6 door zijn eenzaamheid treft, maar vroeger zeer dicht bevolkt was. Er wonen nog 4% millioen mensen, maar er wonen evenveel Ieren in Enge land en 20 millioen in Amerika. Mevr Hannema noemde als oorzaak van deze grootscheepse emigratie de armoede van de bodem. Op het ogenblik stelt de over heid alles in het werk om daar verbete ring in te brengen. Spr. schilderde de Ieren als gemoede lijk cn gastvrij. Zij beschreef op leven dige wijze de flora en de fauna van het land, het klimaat, de hotels, ze den en gewoonten. Na de pauze illu streerde zij het gesprokene met drie films ter beschikking gesteld door de Ierse ambassade. Namens de talrijke aanwezigen dankte de presidente, mevr. C. Hageman-Ver- hagen, spreekster voor haar boeiende voordracht Agendo voor Leiden Woensdag Geref. Jeugdhuis. Breestraat 19. 7—9 uur: ontvangst ds G. F. Hajer, Geref. predikant (25-jarlg ambtsjubileum en huwelijk). Schouwburg. 8 uur: K. en Osei ie „Groot Toneel", Haagse Comedle met „M'n kleine Sheba. kom terug" var liam Inge Siaasgehburzaal, 8 uur: „K.R.O.-a De voorzitter kon de woonruimtezoe kers van beneden de dertig jaar nog maar weinig uitzicht openen, zelfs niet na het binnenkort gereedkomen van 37 hui zen. In Maart hoopt men te beginnen, met de bouw van een hofje van 12 of 16 woningen. Uit het overzicht van de loop der be volking bleek, dat het inwonertal van d« gemeenten toenam met 143 tot 9499 inge zetenen in totaal. In De Zilk werden 37 woningen gebouwd en in het dorp 62. De burgemeester en de heer Ruigrok spra ken resp. namens B. en W. en namens de Een hamertik bezegelde de aankoop van een perceeltje grond langs de Beek- !aan ten behoeve van de riolering in De nog meer belangrijk* beslissingen,'^ Dst rioleringswerk werd met de volgende hamerslag gegund aan de firma C. Lampert en Zn te Haarlem; bedrag „Tijd voor jolijt". Sociale Zaken. Steensohuur 21, half 8-- hn!f 9- voorlichtingscommissie prijcen ér huren Turk. 8.15 uur: Ned. vereniging van modelbouwers, oprichting Leidse afdeling Steenschuur 6. 8 uur: De Natuurvriend Prediker, 8 uur: Chr. Metaalbewerkers- bond, filmavond. Donderdag De Lakenhal, half 5: burgemeestér Jhr mr Van Kinschot opent tentoonstelling van Ars Aemula Naturae. Schouwburg, 8 uur: K. en O., serie „Groot Toneel", Haagse Comedle met ..M'n kleine Sheba, kom terug" van Wil liam Inge. Arctonaus-clubhuis. 8 uurKoksschooi Amsteltoneel met -.De onzichtbare fami lie"- Q Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., vijfde avend van het amateur-festival, zes Leid se harmonie- en fanfarecorpsen. Rehoboth, 8 uur: C.H. Jongerengroep, jaarvergadering, ir G. A. Kluitenberg over atoom-ontwikkeling. Vrijdag Gerecht 10, 8 uur: K en O- sociologische cursus van prof- dr F- van Heek over de vereenzaamde moderne mens en zijn toekomstverwachtingen. Zuiderkerk. 8 uur: Commissie voor Evangelisatiewerk. „Eén He eland voor allen", mm.v. Anton Marco en G. Brack's Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemiatenverenéging „Door Eendracht Verbonden", jaarvergadering. Hotel Centraal, 8 uur: Leidse Schaak bond. persoonlijke kampioenschappen. Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19. 8 uur: Ontspanningsavond Geref. jeugd. Koor Pieterskerk. 7.157-45 uur Avondgebed- Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat la, zeven eeuwen Chinese calligraphic en schilderkunst (callec'.ie dr R. H. van Gulik), 10-4 uur (tot 28 Februari) Lakenhal, expositie „Nood" (foto's van Martien Coppens), 10-4 uur (tot 1 Maart) Prentenkabinet, 2—5 uur: Het landschap in de Noord-Ned. prentkdnst (eerst* helft 17de eeuw), t.m 27 Februari. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Dnesum, Mare "110, tel. 20406. en de Zuider-apotheek, Lammen- i schansweg 4, tel. 23553. raad woorden van dank voor de goede samenwerking ln het afgelopen jaar De vaststelling van de bedragen per leerling voor de bijzondere scholen gewoon lager onderwijs en voortgezet lager onderwijs vergde geen stemming Evenmin een verzoek om tegemoetkoming ln reiskosten voor schoolbezoek. De be grotingswijziging onder punt vijf bleek een voorstel voor het ter beschikking stel len van f 1000 aan de heer Warmerdam. Zilkerbinner.weg, in te houden. Het geld zou bestemd zijn voor het eventueel door trekken van de electriciteitskabelJ Hierover werd nogal gepraat. De heer Geerlings opende het debat met de vraag, of eenzelfde aanvraag als die van de heer Warmerdam al van de bewoners Delfweg was binnengekomen., Toen. de voorzitter antwoordé, dat dit 's morgens was ontvangen, stelde de heer Geerlings voor beide verzoeken te combineren ter wille van het voordeel, dat daaruit vol gens hem zou voortvloeien. De voorzitter zag niet in. dat de onkosten lager zouden zijn bij groter werk. De heer Out wilde de heer Warmerdam niet laten wachten, waarop de heer Geerlings zei van mening te zijn, dat iedereen een aanvraag Indienen, als de heer Warmerdam kabel voor de helft van. de prijs gelegd zou krijgen. Nadat de heren Meijer. Hogervorst Sleet nog opmerkingen, hadden gemaakt stelde de voorzitter voor het voorstel te aanvaarden om een principieel besluit van Ged. Staten uit te lokken. Wethouder De Groot wilde elk geval op zichzelf be schouwen en dacht, dat men bij G.S. alleen succes zou hebben, als men met een vorm van baatbelasting kwam. Men nam tenslotte een voorstel van de heer Blauw aan om eerst inlichtingen bij de licht fabrieken te vragen of bij doortrekken van de kabel de diameter verzwaard zou worden Bochten Over het volgende punt, de aankoop van twee stukken grond ter verbetering van twee bochten in de Zilkerbinnenweg werd ook gediscussieerd. De heer Janssen ging bij -deze bochten zijwegen bewande len door te veronderstellen, dat de com missie van bijstand en de technische dienst over de wegverandering andere af spraken hadden gemaakt dan in de tekar ning stond aangegeven. Maar de secre taris voerde hem op de weg van een recht begrip terug. Er is een goedkopere oplossing te vin den. Met die woorden kwam de heer Blauw nog eens terug op een verzoek om een minder kostbare gang van zaken, dat hij ln een vorige vergadering deed. Hij was geschrokken van de begroting. „Men kan elkaar nu gemakkelijk op deze weg passeren", zei hij „en daarom vind ik het niet verantwoord f16.000 voor bochtver betering uit te geven. Laten we dat geld maar gebruiken voor verbetering van de electriciteitsvoorxlenlng. Als de ergste bocht aan de kant van De Zilk wordt verflauwd, is alles in orde". Zowel de voorzitter als wethouder De Groot zei. dat het voorstel de oplossing wjj'Ze geeft, die weliswaar iets duurder zou uit-1 reikte 1109.990! „In geheime zitting behandelen", zei de heer Geerlings over het punt aankoop van een nieuwe vrachtauto. „Nee", zei de heer Sleet, „dit is een eerlijke zaak, die in het openhaar best behandeld kan worden". De heer Blauw zei van de noodzaak van aankoop wel overtuigd te zijn. maar toch voelde hij meer voor een reinigings auto. waarop de burgemeester repli ceerde. dat B. en W. zeker te zijner tijd met een voorstel dienaangaande zouden komen. Voor de eerstvolgende paar jaren zit de gemeente evenwel nog aan een con tract vast. „Daarover had ik het in de geheime zitting willen hebben", reageerde de heer Geerlings hier. Maar de voorzit ter zei hierin geen bezwaar tegen de aan neming van het aan de orde zijnde voor stel te zien. Die visie werd door de raad gedeeld, want het besluit tot de aankoop van de vrachtauto werd genomen. Lonen De vaststelling van de nieuwe huren voor de gemeentelijke eigendommen in verband met de wijziging van de huur wet, de aanbieding van de rekeningen 1952 en de begrotingen 1954 van hét grondbedrijf en van de gemeente boden geen stof tot spreken. De nieuwe vast stelling van de wedden voor het gemeen- tepersoneel lokte van de heer Duiven voorde de opmerking uit, dat de lonen van de werklieden en losse arbeiders ten opzichte van die van de vaste arbeiders op het programma over het vuur in de tulpen en de bestrijding daarvan. Het vuur wordt veroorzaakt door een vuurzwam. De „stekers" dient men in het voorjaar zo snel mogelijk te verwij deren. Dank zij de moderne spuitmidde- len kan men een vuurhaard vrij behoor lijk afstoppen. Men moet het vuur echter zo veel mogelijk voorkómen! Dat kan men o.m. doen door ook het loof van aangetaste tulpen te verwijderen, daar zich hierin zwamknolletjes kunnen be vinden. Als deze in de grond terecht ko men, kan dit een volgend voorjaar weer besmetting geven. Een regelmatige wisselbouw is In ver band hiermee ook aan te bevelen. En dan is er natuurlijk het spuiten als voor behoedmiddel. Hierdoor wordt het blad bedekt met een fungicide, zodat de „uit lopende" spore wordt gedood. Na afloop kwam ook de groeistimule rende werking van verschillende prepa raten in bespreking. Maar ir Vlag maakte het auditorium er op attent, dat men van deze materie nog niets afweet. Ook de wetenschap niet! Er zijn inderdaad pre paraten die groeistimulerend werken, maar dat is slechts bijzaak. De zwam- dodende werking moet primair blijven. Ir Vlag hoopte, dat op deze middagen de band tussen wetenschap en praktijk nau wer aangehaald zou zijn. Het zwakke kind Het Centraal genootschap tot uitzen ding van zwakke kinderen, afdeling De Kaag en Abbenes, houdt morgenavond half acht een propaganda-bljeenkomst in café Faas aan de Lisserdijk. Een aan tal films zal het leven ln de- vakantie kolonies laten zien. Ten bate van de af delingen wordt een verloting gehouden. Veilingdirecteuren gaan con gresseren in Valkenburg Dinsdag 16. Woensdag 17 en Donder dag 18 Februari houdt de Vereniging van directeuren van tuinbouwveilingen in Nederland te Valkenburg (Limburg) haar jaarlijks congres in hotel Voncken aan het Walramplein. De eerste dag heeft de algemene ver gadering plaats Woensdagmorgen houdt de voorzitter van het Centraal Bureau bouwveüingen in Nederland de heer M. Prins een inleiding over „Cre- dietbeperkende bepalingen aan de veilin gen" De voorzitter van de Ned. Bond van Exporteurs de heer J. Bos spreekt over De export in het algemeen". s Middags behandelt de directeur van het Uitvoer Controle Bureau de heer J. Klamer „Organisatie der bevoegdheden". Ten slotte spreekt de heer Driessen van het Bedrijfschap voor Groenten en fruit over ..Het bedrijfsschaD en zijn bevoegd heden". Donderdag zullen de congressis ten de grote markt in Keulen bezoeken. te laag zyn, waarom hij dan ook vroeg die lonen omhoog te brengen. De voor zitter zei, dat aan dit punt op de laatste W.-vergadering al aandacht was besteed. Een besluit betreffende de lonen ligt op de helling, aldus de voorzitter. Vier punten van de agenda, waarvan twee van ondergeschikt belang, werden zonder meer afgehandeld, voor men aan de rondvraag begon. De raad nam nog een voorstel tot overneming van een, strook grond langs de Schippersvaartweg van de heer M. G. van Parera aan en be sloot verder een perceeltje teelgrond langs de Hoogduinweg aan de heer H. "an den Barselaar te verhuren. De heer Sleet herinnerde bij de rond vraag arn een brandje, dat de vorige week plaats had en dat nog'net door de bewoners van het betreffende perceel kon worden geblust. De brandweer kon geen water geven, omdat de brandkranen ter plaatse waren bevroren. De voorzitter 'i. dat dienaangaande al maatregelen aren genomen. De heer Meijer wilde weten, hoe het stond met zijn voorstel aangaande het on derzoek naar de aanschaffing van douche cellen. De voorzitter antwoordde, dat de onderhandelingen daarover voortduren. De heer Hogervorst ten laatste vroeg de aandacht voor de wakken in het ijs. Propaganda-uitvoering Vrijdag houdt de Chr. gemengde zang vereniging een propaganda-avond in ho tel Van der Geest. Men heeft voor deze avond een mooi zangprogramma samen gesteld; na de pauze wordt het toneelstuk „De haan kraait victorie" opgevoerd. De avond begint om 8 uur. Pastoor overleden Gistermorgen is in de Mariastichting te Haarlem pastoor F. J. W. Hansen van de parochie H. Hart van Jezus te De Zilk overleden. Pastoor Hansen werd in te Stompwijk geboren. Hij werkte sinds 1937 te De Zilk. NOORDWUK Spoedeisende vergadering Vanavond houdt de gemeenteraad een besloten spoedeisende vergadering, waar in één punt ter sprake komt, namelijk grondaankoop aan de Gooweg. Warmond heeft gisteren zijn traditionele burgerzinavond gehouden. Het doel van deze elk jaar terugkerende avond is het aankweken en bevorderen van belangstelling voor en activiteit in het gemeenschapsleven. De bij eenkomst, die in hotel De Zon werd gehouden, stond onder leiding van burgemeester jhr mr L. M. E. von Fisenne. Hij heette in zyn openings woord speciaal welkom degenen, die vorig jaar 23 jaar oud waren ge worden, en daardoor kiesgerechtigd. vallen, maar die dan toch werkelijk een Burgerschap en Burgerzin uit. In het begin van de avond reikte de burgemeester de diploma's brandwachi 2e klasse uit aan de brandweerlieden, die dit diploma in December j.l. hebben be haald. De eigen commandant, die de op leiding leidde, mocht het genoegen sma ken alle leerlingen te zien slagen. De volgende mannen namen het waarde papier in ontvangst: K. Breedijk, P. Cor- ven. H. Haverkort. P. van Huis, J. Ouwe hand en H Veltenaar. Niet aanwezig konden zijn G. van Tongeren en Fr. de Winter. De burgemeester hield hierna een toe spraak over de begrippen burgerschap en burgerzin en stelde in het bijzonder in het licht, welke rechten en plichten voortvloeien uit het bereiken van de kies gerechtigde leeftijd. Niet alleen het stem- Is belangrijk, ook de candidaatstel- en de wijze, waarop dit geschiedt, zijn dat. Spr. behandelde vervolgens de toond. één handelend over het werk bestuur van een gemeente en de wereld-gezondheidsorganisatie van de de „Mererslichtlng" het boekje j VN.. en de andere met als onderwerp Het tweede deel van de toespraak han delde over de B B. In grote trekken schetste spr. de organisatie van de B.B. De gemeente is in vier blokken ver deeld, in elk blok moet een blokploeg ko men met als leider een blokhoofd. Voor blokhoofd en plaatsvervangend hoofd hebben zich al voldoende mensen beschik baar gesteld, die inmiddels een cursus hebben gevolgd. Spr. gaf daarna het woord aan het kringhoofd B.B., de heer Gerth van Wijk, die kort en bondig uit eenzette. waarom het nodig is, dat ook In Warmond eén B.B. organisatie komt. In Warmond moeten hiervoor 40 mensen beschikbaar zijn. Spr. deed speciaal een beroep op de aanwezige dames zich hier voor op te geven, en hun mannelijke ken nissen op te wekken dit eveneens te doen. Na de pauze werden twee films ver- het boren naar aardolie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4