Gastvrije ontvangst in de stad Edmonton Radio is: amusement, sport en reclame... Bouwcoöperatie van scholieren op Nieuw-Guinea NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 NAAR HET DERDE LAND VAN DE WERELD (VIII) Waar de waterman de raten komt vullen TflER BLOKKEN NAAR LINKS en vijf blokken naar rechts!" zo wijst men U de weg in Edmonton, de grootste stad van Alberta, geheel naar Amerikaans model gebouwd. Men heeft de ruimte genomen om deze stad van 200.000 inwoners te bouwen. In Europa zou op ditzelfde gebied, zeker een stad van een millioen inwoners zijn verrezen. In een diep dal snijdt de North Saskatchewan rivier door de stad. 's Avonds ziet men aan de rivierkant een fantastisch lichtenspel, dat herinnert aan Parijs. Wanneer iemand te laat is voor de trein, kan de mobilofoon in de taxi de zaak redden. Het station wordt opgeroepen. Het kaartje klaargemaakt. De trein wacht even. Voor ik naar Edmonton ging, waar ver schillende bezoeken op her programma ztonden, voerde de reis mij eerst naar Blackfalds, een plaatsje niet ver van Red Deer, waar een mij zeer goed bekend jong echtpaar uit Rijswijk was neer gestreken. Het landschap ven-toont hier al veel meer glooiing. Vanuit de verte had ik iets van de beroemde Rockies kunnen z en. Hier waren blijkbaar de laatste uit lopers Ik kan niet zeggen, dat men mij te veel pakjes naar de bekende adressen, die ik zou bezoeken, had medegegeven. Maar in dit geval had ik een heel andere opdracht te vervullen. De vader van Mrs Drost, die dolgraag mede had gewild, en heel de omgeving, waar zijn dochter woont, al in kaart heeft gebracht, zei in Holland bij het afscheid: „Je geeft ze van ons maar een dikke Dat ik met dergelijke vertrouwensop- drachten overladen of verwend? ben. kan ik heus niet zeggen. Trouwens, kun je zoiets als predikant wel accep teren? Toen zij mij in Red Deer met hun car. die niet nieuw meer was. van de trein haalden weer die verheugde gezich ten! heb ik onderweg in enkele woor den mij iets over dit verzoek van vader laten ontvallen. ..Oh, dan moet het meteen maar ge beuren". zei Bep. Dacht zij aan een bit tere pil. die maar heel vlug ingeslikt moet worden? In ieder geval: bony soit Qui mal y pense! De zon steekt 'TOEN IK 'S MORGENS over de boer derij liep. temidden van de bossen in het golvende land. voelde ik de zon typisch steken. Ik zei tegen mijn gast vrouw. dat het wel leek of wij hier in Zwitserland waren, zo stak de zon. Toen bleek mij, dat wij ons al op een 1000 m boven de zeespiegel bevonden. Van daar die heerlijk gezonde lucht en die aterke zonnestralen. Mr. Rolf Drost is als ..hired man" op deze farm ooder bijzondere condities ge komen De afspraak was gemaakt, dat de farmer hem zou belonen naar prestatie, zodat hij dus geen jaar voor een mini- m urn-contract-loon behoefde te werken. Daar heeft zijn broer, die een farm heeft ui Rocky-Moutain-House voor gezorgd. bovendien nog gehandicapt door m'n koffers, alle mensen bereiken? Na een ..coke" de afkorting voor Coca Cola die verfrissing bracht in ae warmte, ging ik de telefoon opzoeken. Wat heeft de telefoon mij in Canada vaak geholpen! Een jonge vriend moest ik bij de Hud son Bay Company kunnen bereiken. Na een paar maal bellen, kreeg ik zijn af zitten om de courant te lezen. Zo hoog als de gebouwen zijn in de hoofdstraten van Edmonton, zo laag zijn meestal de huizen verder in deze wijn gespreide stad. Ook dit huis was een vriendelijke bungalow. Er om heen lag een hele lap grond voor eigen gebruik. Bijna iedereen heeft in Canada iets van een farmer over zich. Castvrijheid De banden knerpten van een Morris, die met een vaart kwam aanstuiven en plotseling bij de deur stopte. Zij was de „driver". Zij had hem afgehaald van zijn werk, wat zij altijd deed. Hun zoontje kwam ook uit de car. Hij zou over enkele aagen al alleen gaan vliegen, naar de grootouders in Peace River District. In een minimum van tijd was ik geen vreemdeling meer, maar een welkome gast. Zij kan er niet overuit, dat ik ge komen was. Ik heb mij erover verbaasd, dat men iemand, die men niet kent, en zo maar komt aanwaaien, zoveel gastvrijheid en hartelijkheidkan bewijzen. Daarbij zal het feit, dat ik predikant was. en uit Hol land kwam. wel veel moeten verklaren. Natuurlijk moest ik blijven. En ik kon logeren. Zij kon mij rijden met haar car, waarheen ik maar wilde. Hij was een Geen kerk, maar het administratiegebouw van de Universiteit van Edmonton. deling. Ik hoorde zijn verwonderde stem door de telefoon. Hij was juist bezig iets te verkopen. Hij zou mij dadelijk terug bellen. Binnen een uur zaten wij samen in een van de weinige „behoorlijke" restau rants, zoals hij zei. tegenover elkaar Zijn chef had hem hiervoor vrij gegeven "en paar uur lang. Een heel gesprek! Hij sprak uitsluitend in het Engels. Zo Van buiten eenvoudig, van binnen stemmig. Dat is de Chr. Ref. kerk in Lacombe (Alberta). De kerkgangers parkeren hun „car" rond het gebouw, zoals men ziet. Dat de eerste tijd desondanks niet ge makkelijk is geweest, lag aan verschil lende factoren. Het huis, dat zij bij aan komst kregen, was een éér.kamer-blok- hut. Daarbij kwam een vreselijke mieren- plaag. En wanneer men het thuis dan zoveel beter gewend is! Nu waren zij al blij met hun houten driekamerwoning. Een huis met deuren: De omgang met de farmer en z'n vrouw is erg vriendschappelijk. De Hollandse vrienden en de banden, die er zijn in de Chr. Ref. Church van Lacombe, waar ik oen lezing mocht houden voor een aandachtig gehoor, deden de rest om hen zich hier thuis te doen gevoelen. En het vooruitzicht is: een farm. En straks een eigen farm! Wat bovenalles domineerde was hun vertrouwen op God, Die hun leven leidde. Dit het boerenbedryf in deze mooie glooiende wereld zeker niet zon der risico's is. is mede te danken aan de .chinook", een warme wind, die van- over de bergen komt zetten en zeer snelle temporatuursverhoging bewerkstelligt. Dc botsing van de warme en de koude lucht gaat vaak gepaard met ontzettende regen, en hagelbuien. De hagel kan zo verwoestend werken, dat cr van de oogst op ccn bepaald gebied haast niets over blijft. Zo hoorde ik van memsen. die. wat hun gewas betreft, voor 80 procent waren uitgehagcld. Vandaar dat men hier ook hagclverzekcringen kan sluiten, om zteh tegen deze schade, althans gedeeltelijk, te dekken. Overigens is het goed voor een mens te weten, dat hij niet alles ln zijn hand heeft Daarvan getuigt het leven van vele emigranten in deze vruchtbare stre ken van Alberta. Men kan dan ook ongedachte zegeningen. Op intensief had hij zich daarop blijkbaar toegelegd, dat het hem moeilijk scheen terug te sohakelen op het Hollands. De baan was goed. Het leven hier was ook goed, maar niet alles. De gezellig heid was hier niet als in Holland. En vader en moeder hij hoopte, dat ze eens konden overkomen voor bezoek. Maar niet terug? Neen. niet terug naar ons land! Lange modderstiaat doel. Nadat ik van Pier Viergever. zo heette m'n jonge vriend afscheid ge nomen had. en hij mij verbazend aardig op weg had geholpen, reed ik met een bus een heel eind door Edmonton. Overal hoge gebouwen aan de kant. Recht en stijl. Amerikaanse bornvJa, Edmon ton is een stad!! Aan het eindpunt moest ik weer op een andere bus overstappen. Het was even zoeken. De chauffeur sloeg z'n hand op mijn arm en zei: „Kom maar mee, ouwe jongen! Ik zal je wel op weg brengen!" Bij het eindpunt van deze bus bleek, dat ik nog wel een flink kwartiertje moest lopen. De familie, die ik zou op zoeken was mij onbekend. Het was een oorlogsbruidje. Zij had een Scandinavi- sche naam: Mrs. Grimsrude. Zij was weer familie, een zuster, van een vroeger en van een tegenwoordig gemeentelid. Door, een tragisch ongeluk had zij plotseling een zoontje van anderhalf jaar verloren, wat haar zwaar had geschokt. Hoe zou ik het daar aantreffen? De 113A street, waar ik op nummer; 13055 moest zijn, was een lange modder- straat. Geen mooie stoep en geen gepla veide straat: Door de klei liepen diepe r> j i autosporen. De regen had er een modder- ZOek IJl QlIlOnlOnpoel van gemaakt. Hoe rustig en evenwichtig man. Een carpen ter. een timmerman, goed in zijn vs waarin hij dollar 1.75 per uur maakii Het huis had hij zelf gebouwd. Het zag er keurig uit. Bij alle gemakken, die er waren, was er in dit huis geen waterleiding van buitenaf. Toen ik er was kwam de water man met zijn tankwagen het grote vat in de keuken vullen. Hij komt elke week. Enwanneer u dan weet. dat een jaar geleden met diezelfde tankwagen met deze rijder het ongeluk is gebeurd, waardoor hun jongste zoontje van an derhalf jaar vlak bij hun huis is dood gereden. terwijl zij meende, dat het kind veilig bij zijn vader was. begrijpt u dat hierdoor telkens de ergste herinnering bij hen wordt wakker geroepen. ALs predikant bemerkt men dan, dat er onder veel opgewektheid en wat schijnbare luchthartigheid een wereld van verdriet verborgen is en geestelijke verwonding. Zij vroeg zich pijnlijk af, hoe het toch komt. dat kinderen altijd door mannen overreden worden en nriet door vrouwen? Verder was er de grote vraag, hoe dat alles toch zo bestuurd kon worden en waarom. Aan de vertroosting en zielszorg, die ik haar trachtte te geven, door te wijzen op de enige Heelmeester. Die alle wonden geneest, mag ik op deze plaats verder wel voorbijgaan evenals aan meerdere geestelijke arbeid, die een vertrouwelijk karakter draagt. Waar is mr Van der Meulen jVTRS GRIMSRUDE reed mij met haar car niet alleen door Edmonton zo dat ik de fam. Rijpstra. die. naar ik meen met 19 kinderen naar Canada was ge gaan. kon bezoejeen om de groeten uit Holland over te brengen, maar wilde mij Deze straat heeft alle allures van een grote wereldstad. De foto gunt een blik naar het Noorden van de bekende Jasper Avenue in Edmonton. was. En hij -•ader op 1 Die beste t Hij had er Westlock rijden, een 75 km ten Noorden van Edmonton, waar ik een familie moest opzoeken. Ik durfde het haast niet accepteren, maar het spaarde mij veel tijd. Daar aangekomen bleek de bedoelde familie niet aanwezig te zijn. 'e naar Bant! Wat jammer!'Wel hoorde ik van de Canadese chef," dat hij erg tevreden over deze Dutchmen was en dat zij het goed maak- en. Nog weer een 35 km verder woonde n Barrhead de fam. Van der Meulen, een roegere onderwijzer uit Rijswijk, nu werkzaam aan de school in Barrhead. Het risico lopen om hem ook niet thuis te treffen, was mij echter te groot. Het was immers vacantietijd. Daarom belde ik op de telefooncentrale in West Lock de secretaris van de ge meente in Barrhead op. Deze kon mij niet vertellen of de familie Van der Meulen thuis was. maar zou iemand sturen, zodat ik na een half uur kon terug bellen. Toen bleek, dat de familie in Edmonton was. Door het mooie land schap ging het weer terug naar de stad. Daar heeft de telefoon mij weer ge holpen. Nadat ik zes keer opgebeld had, van het ene adres naar het andere, kreeg ik tenslotte de zoon, John Van der Meulen. aan de haak. Hij kon vader weer berei ken, die in de universiteit was voor de Ook moeder, die in de stad :ou mij komen ophalen, om graag enkele dollars voor taxi te nemen. Dan maar overwerken op de factory! Toen hij mij vroeg, hoe ik aan zijn adres gekomen was, wist ik het niet meer. Maar ik had in ieder geval beet. Verboden voor vrouwen DAT MEN HIER NIET houdt van ..ge- meneer" en „gemevrouw" bleek mij. toen mijn gastvrouw mij wegbracht naar het Zuiden van de stad. waar de univer siteit is. Zij zei op het laatst: „zegt u maar Teddy!, dat zegt iedereen hier tegen mij!" Later vond ik in de zak van m'n jas een enveloppe met inhoud, om een aandenken te kopen voor mijn vrouw van de familie Grimsrude. Ouze Kerst tafel was daardoor op het laatste Kerst feest extrg versierd. God zegene je, Teddy, met je man eD Het was een feest in de universiteit Mr L. Van der Meulen te ontmoeten. Hij stak glunderend zijn hand uit, en geleid de mij naar zijn kamer in het dormitory van de universiteit Ik hoorde, dat in deze interne marmcnafdeling geen vrouw binnen mag komen. Zelfs zijn vrouw mag hem hier niet bezoeken. Het is strerug verboden voor vrouwen! Deze hebben hun eigen interne afde ling, weer streng apart. Gedurende de zes weken wordt hier in de zomer een cursus summerschool gegeven voor onderwijzers, die verder willen studeren om een graad te behalen. Mr Van der Meulen was met zijn studie, die reeds .jaren duurde, al gevorderd. Hij was nu BA. d.w.z. bachelor of arts. Wan neer hij de twee volgende graden gehaald had, bezat hij de volledige doctorstitel. En de staat honoreert deze studie heel goed, door onderwijzers die vorderingen maken in hun universitaire studie zeer behoorlijke tractementsverhogingen toe te kennen. Zo wordt verdere studie ge stimuleerd en groeit het leger van de intellectuelen, dat Canada nodig heeft Er is hier ook nog een groot gebrek aan onderwijzers. Uit het gesprek, dat ik met Mr Van der Meulen op zi>n kamer voerde, be greep ik wel da*, hem de moeilijkheden in Canada allerminst bespaard waren, en dat ook in dat land het paradijs verloren is. Toch mocht hij gewagen van veel zegeningen. In ons land was het stellig niet gelukt om de studie voort te zetten, zoals het hier in Canada mogelijk bleek. De universiteit van Alberta hier in Ed. monton is zo'n enorm complex van ge bouwen. dat het een half uur neemt om omheen te wandelen. Men heeft het hier meteen maar flink opgezet en kon dat blijkbaar doen uit een royale beurs. Aan de faculteit voor de land. en tuin bouw is een eigen proefstation verbonden. heeft een eigen boerderij, verder eigen afdelingen voor onderzoek van de bodem, van zaden en gewassen, alles gerust met alle middelen voor onder wijs en onderzoek. Wie alleen deze vele hoog oprijzende gebouwen ziet. met de mooie aanleg van tuinen en parken ertussen, begrijpt, dat dat alleen al voor zovele Nederlandse professoren om van te watertanden is, waar wij in ons land vaak zo erg be krompen zitten met de ruimte. Later op de avond kreeg ik nog ge legenheid Mrs Van der Meulen te ont moeten. Zij was hier ten slotte toch ook wel thuis geraakt, na alle moeilijkheden van het begin, en had ook leren genieten van wat Canada bood. maar verlangde heel sterk naar dc „trip" naar Holland, waar voor zij spaarde. Dat de gastvrijheid ook in deze uni versiteit heerste, ondervond ik spoedig. Een collega van Mr Van der Meulen was zo vriendelijk mij zijn kamer af te staan voor de nacht. In de grote eetzaal, waar goede schil derijen aan de wand hingen, was er voor mij plaats om een goed ontbijt te nuttigen. Zo had de universiteit van Edmonton op de meest prettige wijze voor mij zijn Deze geoloog, dr A. H. Lang, ruikt uranium. Met zijn Geiger-teller ver richt hij opmetingen in Canada om de juiste vindplaats aan het licht te brengen. DS H. J. SPIER. Bij de Nederlanders in Australië Toch nemen kerkelijke uitzendingen een belangrijke plaats in (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) HET IS MET DE AUSTRALISCHE radio-uitzendingen evenzo gesteld als met vele andere dingen in dit land, er is een sfeer van gemoedelijk heid, welke via de luidspreker in de woningen wordt gebracht. De radio is hier geen stuk van het culturele leven, het is amusement vermengd met ïeclame. Waarmee bovendien nog iets valt te verdienen! Deze week beluisterde ik vier Neder landers tijdens een „amateur-hour" waar in tien nieuwe Australiërs optraden: bij een andere uitzending speciaal ten dienste van immigranten, waren het drie Neder landse families, die geinterview'd werden. En tijdens een bijeenkomst, welke per radio werd uitgezonden, mocht mijn zoontje één en ander over Nederland vertellen. Met dit alles wil ik slechts demonstre ren, welke invloed de nieuwkomers reeds op de radio-uitzendingen uitoefenen Uiteraard zijn er immigranten uit vele landen die zich voor de microfoon doen Doch het is hier heus niet zo'n gewel dige gebeurtenis indien iemand „voor de radio" is geweest; men tilt zoiets minder zwaar dan in Nederland. De radio is een stuk gemeengoed, dat zich aanpast bij het Australische leven. Een plaatje en een praatje Eigenlijk bestaat een goed deel van het Australische radio-programma uit een gramofoonplaatje en een praatje. Een praatje over zeep, kousen, ijskast, auto, meubilair, kortom, al hetgeen men het dagelijks leven kan gebruiken. Ir is geen marktkoopman die een Australische radio-omroeper in het aan prijzen van een artikel kan verbeteren zijn intonatie, zijn opwekking tot kopen lof op elk artikel is phenomenaal. Soms wordt het artikel bezongen; er zijn versjes over bepaalde merken meel. ys, chocolade, etc., etc. Een radio-station vermeldde zelfs de naam van de begrafe nis-ondernemer die zeker iemand, na een ongeval overleden, ter aarde zou bestel len. Daar zat reclame in. En voor reclame wordt betaald. Dan worden er weer gramofoonplaatjes gedraaid. Leuk en gezellig. Men houdt van luchtige muziek. Je moet hard zoe ken om een station te vinden dat iets klassieks geeft. Dat zware genre ligt de Australiërs niet. nu en dan hoort men een zwakke stem die wat meer „zware muziek" be pleit of iemand die er tegen protesteert, dat op Zondagavond drie stations tegelijk een „murder-play" uitzonden, doch er zal niets door veranderen in de programma's. We blijven luisteren naar de gezellige ,Hill-billy"-cowboys; de harde stem van een Johny Ray en de griezel-verhalen voor oud en jong. Want, wat men ook van de uitzendingen kan zeggen, er zit. afwisseling in. Veel spoit Zou men in dit land van de sport, de sport-uitzendingen verwaarlozen? Geen Vele middagen en avonden ratelt de stem van de reporter bij paardenraces door de luidsprekers; hy zegt vier woor den per secondeVoorts hebben de reportages over tennis, bowling, cricket en vele andere sporten. Men kan medeleven met de gebeurtenissen ring tijdens het boksen of worstelen. De Australische radio is up to date, sport betreft. De Nederlandse immigrant, gewend als hij is aan zijn uitzendingen van Kurhaus- en Concertgebouw-concerten, geeft het na een paar weken op om naar zyn ge- liefd genre muziek te zoeken. Dat geet je hier maar. Men zegt immer er in Australië (nogi geen cultuur is? Maar de Australiër vindt zoiets hele maal geen gemis; hij is best tevreden met hetgeen zijn luidspreker doet hori Kerkelijke uitzendingen Ge zult het mogelijk niet verwachten en ook vele immigranten verwonderen zich er aanvankelijk over. dat ondanks alles, de kerkelijke uitzendingen niet worden verwaarloosd. De morgenwijdin- gen ontbreken niet. evenmin de dagslui tingen. Des Zondags kan men de gehele dag op verschillende stations kerkdien sten beluisteren, benevens zang van telijke liederen. Zondagsschool-bijeen komsten enz. De Katholieken beschikken over een eigen zender; die in Syndney (2 SM) bestond onlangs zelfs 21 jaar. Radio is zakelijk Over bepaalde onderdelen in de Ausira. lische radio-programma's hoop ik latei nog wel iets te vertellen, doch uit hel voorgaande zult ge reeds hebben begre pen. dat de radio zakelijk is ingesteld. Of duidelijker gezegd: er zit handel in. Om het met een cijfer uit te drukken; in het afgelopen jaar ontvingen de di%-erse| stations 3.600.000 (plm. 30 millioen) I voor de gemaakte reclame. Maar de Staat heft voor elk radio ontvangtoestel 2 (plm. 17) per jaar als luister-bijdrage. Er zijn thans 2.500.000 luister-vergun ningen uitgegeven, doch er zyn heel wat clandestiene luisteraars! Als gevolg van de enorme uitgestrekt heid en mede om technische redenen van wege dit bergachtig land. zijn er vele zenders nodig met beperkte actie-radius. Er zyn thans 102 zakelijke zenders in Australië met een zendcapaciteit van rond 50.000 KWU, doch er komen binnen kort nog 17 stations bij, speciaal ook voor het achterland, sommige met een sterkte van 100.000 KWU. of meer. Er zijn twee stations, n.l. één in Sydney en één in Adelaïda, die een „rond de klok", dus dag- en nachtdienst hebben Buitenlandse invloed De radio-zenders, welke eigendom zijn van de Staat, worden om een bepaald aantal jaren bij contract verhuurd aan diverse ondernemingen. Het is echter gebleken, dat er zeer veel Engels kranten-kapitaal in de Austra lische zenderhuur is geïnvesteerd, iets het Parlement nogal wat te geweest, omdat men niet gesteld is op „buitenlandse invloeden" in de Al is dat „buitenland" dan ook Enge- Voorts hebben enkele Australische bla den huur-beschikking' over zenders. Dat het geen slechte „bussiness" is, bewyst o.a. het jaarverslag van de Sydney-zen- der 2 K.Y. welke bij een exploitatie-cijfer van 77.482, 6% min.) een winst boekte van 7.997, (plm. 68.000). Evenwel „verdient" ook het publiek aardig wat aan de radio, b.v. aan uit zendingen met allerlei soorten prijsvra gen, enz. Bij een uitzending wordt soms voor duizenden guldens aan prijzen be schikbaar gesteld, waarbij echter ook de liefdadigheid niet wordt vergeten. De radio leeft in de Australische wo ningen! Zullen Papoea's hun eigen woningbouw gaan verbeteren (Van sociale redacteur) JN EDMONTON BELANDDE ik al spoe dig in een restaurant, niet ver van het station, om mijn plan de campagne op te maken voor dc verschillende bezoeken. Ook in dit restaurant vindt u een „juke box", de naam voor een automatische gramofoon, die een van de honderd keuze-platen speelt, wanneer er een nickel, een vijf centsstuk. wordt inge- Had nu echter geen tijd voor zoiets Er moeten spijkers met koppen geslagen worden! Hoe zou ik in deze stad. me', zo grote afstanden, zor.der dat ik een wagen tot mijn beschikikng had, cn gemaakt. Hoe kan het ook Veronderstel, dat men in Canada, waar de afstanden zo onmetelijk groot en de wegen zo langgerekt zijn, overal zulke keurig bestrate wegen zou hebben, met stenen en- klinkers, als bij ons! Dan zou half Canada wel aan de wegen mogen werken! Eindelijk was ik erl Er stond een fles melk op de stoep, er lag een courant naast, maar het huis was gesloten N:cmand thuis! De buren ze den. dal ze straks wel terug zouden Toen ben ik maar op de stoep gaan „Litudju", eendracht, heet deze eerste coöperatieve onderneming ter verbete ring van de huisvesting voor de autoch- thone bevolking van Nieuw-Guinea. Deze eendracht, deze samenwerking te brengen tussen de uit hun kampongver- band gehaalde Papoea's, een nieuwe band te brengen, waar oude banden weg vielen, is ook één van de doelstellingen van de Christelijke vakbeweging in Nieuw-Guinea. Geen wonder, dat deze gedachten dan ook voortkwamen uit deze De heer H. Nijhuis, werkzaam aan de Lagere Technische School te Kota-Radja schrijft dit in „Ons Nijverheidsonder wijs". Hij vertelt, hoe deze coöperatie is ontstaan. Toen de L.T.S. op 31 December 1953 zijn eerste groep gediplomeerde leer lingen afleverde, stond men voor de vraag: wat nu? Als men hen aan hun lot overliet, zouden zy óf terugvallen in de kam pong, waarbij zij aan de verkregen vak kennis niets zouden hebben, óf by een aannemer in dc stad terecht komen, waarbij echter van verdere opleiding niets zou komen. De heer K. de Boer, die voor df Christelijke vakbeweging op Nieuw Guinea werkt, heeft toen een oplossing in de richting van coöperatie aange- De jongens vormen samen een bouw onderneming en blijven bij elkaar in één onderkomen. Er is een Raad van Toe zicht. waarvan de algemeen schoolbe- heerder van de Zending voorzitter is. De heer De Boer is één der leden. Om de onderneming op gang te bren gen, is haar het bouwen van een teken- i theorielokaal van de L.T.S. gegund De. jongens kiezen zelf hun leiders op ;t werk en in het internaat. Ook die jor correspondentie en administratie. Tn verband hiermee hebben de leraren in de L.T.S. in de laatste maanden van cursus de jongens speciaal voor deze onderneming voorbereid en hen tevens opleid in het bijhouden van een eenvou dige administratie. Zo werden de jongens uit de kampong Nu 120 doden bij nieuwe ramp in India Bij een scheepsramp te Surat in India zijn Zondag 120 mensen, voor het groot- gedeeue vrouwen en kinaeren. on: leven gekomen. Slechts achttien men- konden worden gered cn van de om gekomenen zyn er maar 23 geborgen. t ongeluk gebeurde met een scheepje da* pelgrims vervoerde- Het was al vol passagiers, t-oen er ondanks protesten de schipper nog meer mensen aan boord probeerden te komen. Zij klom tegelijk over de railing, het vaartuig scheef kwam te liggen vervolgens kapseisde- Het schip zou naar een eüand va waar een godsdienstplechtigheid zou v\ den gehouden. de Westerse wereld met zijn geheel andere problemen binnen geleid. Als het eerste werk klaar is, hoopt men. dat deze bouwonderneming dienstig gemaakt kan worden aan de verbetering van de huisvesting van de stadspapoea's. Komen er meer vaklieden en hebben de eerste geslaagden inmiddels practijk opgedaan, dan hoopt men het werk ook naar de kampongs over te brengen. Gouvernement en Zending, onderwijs en vakbeweging volgen dit experiment met grote belangstelling. Am. atoombommenwerper in Engeland verongelukt Een Amerikaanse straalbommenwerper' voor atoombommen van het type B-47, één der snelste bommenwerpers ter wereld, is vanmorgen in een bos bij Oxford (Zuid-Engeland) neergestort. Het toestel vloog in brand, toen het de bomen raakte. Alle drie inzittenden kwamen De B-47 is een buitengewoon moderne machine, uitgerust met zes straalmoto ren. Zij heeft terugwijkende vleugels, waardoor een maximum snelheid van bijna 1000 km per uur kan worden be reikt. De Indiërs verlaten Korea De meeste 1600 Indische militairen die bijna een half jaar hebben gediend als bewakers van de weigerachtige krijgsge vangenen in de gedemilitairiseerde zone Korea, zijn gistermorgen scheep ge gaan ln de haven van InUjon. Met hen reizen 12 Chinese. 2 Zuidkoreaanse en 74 Noordkoreaanse. voormalige gevangenen, die verzocht hebben, naar een neutraal land te worden overgebracht. Zij zullen in India blijven tot voor hen een definitieve regeling is gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6