Berlijn, stad van werklozen en grote wonin gnood Drie buren vergiftigd: weer levenslang geëist Vier personen in Arnhem door gasverstikking omgekomen Multimillionnair Onassis werd gearresteerd racj-ip NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 EN HET UITZICHT IS SOMBER. TENZIJ... Velen verlangen terug naar de „goede, oude tijd". (Van onze speciale correspondent Link van Bruggen) BERLIJN de Westelijke sector dan wel te verstaan is een stad, waar schijn en werkelijkheid elkaar met ontstellende snelheid af wisselen. Over de hel verlichte Kurfürstendamm mogen zich 's avonds duizenden goed geklede mensen bewegen, in de armelijke woonwijken x Wilmersdorf en Charlottenburg weten de arbeiders zich alleen maar het grauwste grauw te kleden. Dag en nacht mogen er zware vrachtwagens over de straten dreunen, feit is dat West-Berlijn 300.000 werklozen en 500.000 nooddruftigen telt op een bevolking van nog geen 2,5 millioen zielen. Schijn zijn ook de paradijs-achtige kamers van het Kempinski Hotel, de tien en meer verdiepingen hoge glazen paleizen der banken en verze keringsmaatschappijen, en het leger van bedrijvig heen en weer snellende kellners in de restaurants. Behuizingen van vier personen op één of twee kamers, troosteloze, eindeloze ruïnes, en een leger van éénarmigen en één- benigen moeten als trieste werkelijkheid worden gezien. Slecht en ook armoedig gekleed ziet het merendeel der Berlijners er uit. Misschien tekenen de Pruisen meer dan andere Duit sers. Misschien werken ze harder, of gen ze meer van zichzelf. Maar het kan er bij ops moeilijk in. dat de vrouwen mannen van Berlijn altijd van die diepe kringen onder de ogen hebben gehad er altijd zo zorgelijk hebben uitgezien. De verklaring moet liggen in de tragiek, waarmee de bewoners van deze ver scheurde stad zijn omgeven. In het ver lies van mannen en zonen, van geld. goed en geluk Ook in 1954 nog kan i Nederlander Toch is het zo het bodemwater op hun tocht oplosbare verbindingen- ontmoeten, is volkomen zuiver water in de na tuur onbekend, elk natuurwater i: dus een oplossing. De regen sleept altijd koolzuur en stikstofverbindin gen mee, alsook stofdeeltjes. En het water, dat uit de bodem te voor schijn komt, of in beken en rivieren stroomt, bevat natuurlijk een nog veel groter aantal oplossingen, af hankelijk van de grondlagen welke gepasseerd zijn. Wat dit water nu verder ook moge bevatten, er komt altijd een geringe hoeveelheid keu kenzout in voor, dat uiteindelijk in zee terecht komt. Halley, de sterrenkundige, die de regelmatige terugkeer van de naar hem genoemde planeet voorspelde, meende in de voortdurende zout- toevoer naar zee. een mogelijkheid, te zien om de ouderdom van de aar de te bepalen. Het zout, dat door de rivieren naar zee werd gevoerd, za melde zich immers eeuw na eeuw in de odeaanbekkens op, zodat de totale zoutvoorraad van de zeeën, gedeeld door de jaarlijkse aanvoer, enig in zicht moest geven in de vraag, hoe lang dit proces zich nu al aan het voltrekken was. Eerlijk gezegd, de tijdgenoten van Halley werden door dit denkbeeld niet erg veel wijzer, want noch de zoutvoorraad der zeeën en oceanen was hun bekend toen deze methode in 1715 aan de hand werd gedaan, noch wisten zij hoeveel zout jaarlijks door de rivieren in zee werd geloosd. Latere onderzoekers hebben dit vraagstuk wat steviger kunnen aan pakken. Nauwkeuriger kennis om trent de uitgestrektheid en diepte der oceanen en talloze analyses van het zoutgehalte der zeeën op allerlei breedten en diepten, maakte het mogelijk de mening uit te spreken dat in de ca 12 billioen kubieke ki lometer zeewater op aarde ongeveer 36.000 billioen ton zout moesten zijn opgelost. Door de jaarlijkse aanvoer te schatten op ongeveer 100 millioen ton zout, leek het dus een koud kunstje vast te stellen dat de ocea nen 360 millioen jaren hebben nodig gehad om tot het tegenwoordige zout gehalte te komen. Was men aanvankelijk nog al ple zierig gestemd aangaande dit resul taat. later bekoelde dit enthousiasme aanzienlijk, omdat dit cijfer nergens mee klopte. En verschillende sceptici kwamen aandragen met bezwaren, die niet zonder meer terzijde konden worden gelegd. Mag in de eerste plaats zo maar worden aangenomen, dat de zoutaanVoer in alle geologi sche tijdvakken even groot is ge weest. en mogen we die perioden af meten naar de toestand van dit ogenblik? Uiteraard niet, want de afvoer van water naar de zeeën is afhankelijk van het klimaat, de bo demgesteldheid en de verdeling van land en water op aarde, welke fac toren in de loop der tijden geweldige veranderingen te zien hebben ge- Vervolgens stelden anderen de ne telige vraag of het zoutgehalte van het zeewater niet als een eigenschap van de zee moet worden beschouwd, gelet op de geweldige zoutlagen, die in zeer oude perioden reeds moeten zijn afgezet. Hierop kon niemand met zekerheid antwoorden, zodat de eertijds opgestelde vergelijking te veel onbekenden gaat bevatten om te worden opgelost. Gelukkig bracht de radiumklok uitkomst in deze netelige zaak. Daar over morgen. (Nadruk verboden) kregelig worden, als een Berlijner hem stijlloos vertelt, dat hij uit de oorlogs jaren zulke aangename herinneringen aan de Lage Landen heeft overgehou denMaar bij het herbeleven van de tragiek van Berlijn: onttroont, verdeeld, verlamd en verpulverd te zijn, moet hij, hetzij vroeg of laat. toch tot de con clusie komen, dat de Duitsers, in 't bij zonder de Pruisen, zwaar voor hun ag- gressieve driften hebben geboet. Hij zal in deze noodlottige stad ook geen schuld gevoel meer zoeken, omdat hij weet dat het overal gehoorde zelfbeklag al les en'een ieder verdringt. Veel wordt er in Berlijn over het ver leden gepraat, over vergane kracht en macht en over verbleekte grootheid en glorie. Een Pruissisch jonker met een ontsierende, doch in Duitsland hoogge schatte ..Schmiss" op de wang (een lit teken, overgehouden uit een studenten duel) vertelde ons, dat hij zijn land goed door de komst der Russen verloor had en dat de grond onder de arme boeren was verdeeld. En een zakenman met een jas, die betere tijden had ge kend. en een pelskraag, die stoffig en versleten was, had het meer dan een uur lang over ..die goede oude tijd" toen hij vrij in Oost-Duitsland goederen verkocht en nog niet door sectoren en zones in zijn handelingen werd belem merd. De' keizer Zo heeft iédere Berlijner zijn eigen droefgeestig verhaal. Een kapper uit Si- lezië, die evenals honderdduizenden van zijn landgenoten vóór de Russen was ge vlucht. vertrouwde ons onder het sche ren toe, dat hij er niets op tegen zou hebben, als Kaiser Wilhelm weer aan de macht was „Heeft die Duitsland dan van de on dergang kunnen redden?" was onze vraag. ..Nee", zei de man. kennelijk ver baasd. „maar ik bedoel eigenlijk: kon den we maar weer leven, zoals we voor de tweede wereldoorlog onder de kei zer hebben geleefd Dit zelfde verlangen naar dc glans en schittering van het Duitsland van het versje, dat in de Berlijnse bier huizen en wijnlokalen gezongen wordt, wijs van een oude Duitse artil leriemars. De eerste regel, die net zo afgebeten als het Horst Wessel Lied klinkt, luidt: „Wir wollen unsren alten Kaiser Wilhelm wieder zurück Onzekere hoop Maar de Kaiser is dood en de tijd dat hij met zijn zes geüniformeerde helmde zonen door het hart van Berlijn kon marcheren, is (gelukkig) voorbij. Slechts één van de Duitse prinsen. Oscar, is nog in leven. Hij woont als een v geten burger ergens in West-Duitsland zijn in feite maar weinig Duitsers, die zich nog om het Huis Hohenzollern be kommeren. Ook de in de dertiger jaren nieuw opgebouwde staat: het zo rampzalige Derde Rijk van Hitler, is met al zijn Goebbels, zijn Görings en zijn Rosen bergs in de rook van de Berlijnse rege ringsgebouwen opgegaan. In de café's wordt hier ook nog van gezongen, zij uit baldadigheid dan in ernst. achteraf gelegen „Kneipe" hebben we het dezer dagen meege maakt, dat de aanwezigen het „Wir wollen unsern Vierer' sehen" (een nieu we deun, die naar aanleiding van huidige Vlermogendhedenconferentie ontstaan) aanhieven. Het woord „Vie rer" ontaardde echter spoedig in „Füh- rer". hetgeen luid gejoel en wild ge lach veroorzaakte. Het Berlijn van thans smacht naar de terugkeer van zijn verleden, of be ter gezegd: naar de komst van een nieuw leven. Vrij wil het zijn, één. en, naar we hopen, ook vredelievend: niet eeuwig aan banden gelegd en blijvend verscheurd. Het uitzicht voor de Berlijners is ech ter somber Tenzij Ja, tenzij! Het geheim van Berlijn wordt achter muren van het Kremlin bewaard. zo men wil: het zwaarbewaakte ge bouw van de voormalige Geallieerde Con. tróleraad aan de Potsdamerstrasze. Het is Malenkof, die de voorwaarden voor een nieuwe toekomst moet scheppen. Hij is het. die de zo achterdochtige Molotof opdracht moet geven, de bakens te ver zetten. is koud in Berlijn. Een ijzige wind giert door de straten en zo nu en dan dwarrelen er wat sneeuwvlokken omlaag Een vrouw met dikke, zwarte slobkousen De stad Berlijn (Van onze correspondent Link van Bruggen) Berlijn West- en Oostsector te zamen telt op het ogenblik een millioen inwoners minder dan in 1939 (4.322.000). poor een vrijwel absoluut handelsverbod tussen Oostelijke en Westelijke zone zijn de meeste industrieën in West- Berlijn geheel of gedeeltelijk ver lamd. terwijl de omzetten van ne ringdoenden tot ongeveer de helft van het vooroorlogse volume zijn ingekrompen. De industriële pro ductie-index. die 1936 tot basis-jaar heeft (100). staat thans op 75. In totaal worden bijna 300.000 werklozen en ruim 500.000 andere nooddruftigen (kleine gepension- neerden, oorlogsinvaliden etc.) door de Westberlijnse gemeente raad ondersteund, hetgeen een be drag van honderd millioen mark (negentig millioen gulden) per jaar opslokt. Het tekort op de West- Berlijnse stadSbegroting wordt over 1954 op 400 millioen mark (360 millioen gulden) geraamd. om de benen en een hoge bontmuts op het hoofd, neemt op de Potsdamerplatz. grens van Oost- en Westsector, afscheid van een vriendin met een bemoedigend: .„Glückauf!" Het is deze oude mijnwerkerswens. die de hoop in de harten der Berlijners ver tolkt .Misschien gaan de lichten van het betere verleden nog eenmaal branden in deze diep in het krijt staande stad. Mis schienWant het is gemakkelijker iemand te vierendelen dan van een uit eengereten lichaam weer een nieuw ge heel te maken. Vorst oorzaak van de vliegasmisère Kort geding van bedrijven in Diemen tegen aannemer Vligges, het uiterst fijn vermalen poeder dat overblijft na verbranding van steenkolen, vormde de aaftleiding tot het kort geding, dat gisteren diende voor de president van de Amsterdamse rechtbank. Het geding was door een motoren-revisiebedrijf en een chemisch laboratorium te Purmerend, wier instru menten door de vliegas onklaar geraak ten, aanhangig gen.aakt tegen een aan nemersfirma uit Purmerend die de vlieg as stort in Diemen. De raadsman van de gedaagde partij, mr J. Lieuwen, voerde aan, dat door een samenstel van factoren: de grote droogte, de vorst, de Oostenwind en de zonne schijn, de overlast door de wolken van vliegas was ontstaan. Over een jaar zal het 18ha grote moerasterrein, dat met vliegas tot bouwgrond wordt gemaakt, bouwrijp zijn. Zelfs bij grote droogte trekt vliegas voldoende grondwater. Alleen de vorst heeft dit in het onderhavige geval belet. De proucureur van de eiseressen, mr P. Vos. had aanvankelijk geëist, dat bin nen tien dagen een laag van vijf cm veengrond op de laag vliegas zou worden aangebracht, met als dwangsom f 1000 per dag na overschrijding van de ter mijn. Hij liet de eis van de bedekking met veengrond, die technisch niet mo gelijk bleek, echter vallen. In de plaats daarvan vroeg h(j, dat de president de gedaagde tou veroordelen de bovenlaag van het terrein steeds zo nat te houden, dat verstuiving niet meer zou optreden. De president zal Donderdag uitspraak doen. Een KLM-uitgave naar 30 landen buiten Europa Wij ontvingen een exemplaar van de Holland Herald, een blad dat (éénmalig) door de KLM. wordt uitgegeven in het buitenland. De artikelen zijn door Nederlandse journalisten samengesteld. De Holland Herald, die in Amsterdam werd gedrukt, verschijnt in 7 verschillende, speciaal gerichte edities in drie verschillende talen. Het blad zal in een totale oplage van 200 000 exemplaren in 30 landen worden verspreid. De inhoud beperkt zich niet tot Maatschappij, doch het accent valt op de vele aantrekkelijkheden en mogelijk heden die Nederland de buitenlander biedt Dudok weigert plan voor Zwolle te wijzigen Het gemeentebestuur van Zwolle heeft ziich, na kennisneming van de inhoud van het rapport-Langemeijer. dat het graven van een nieuwe verbinding tus sen de IJssel en het Zwarte Water be pleit. tot de architect W M. Dudok ge wend. De heer Dudok heeft indertijd he'. uitbreidingsplan voor de gemeente Zwolle ontworpen. Hem is nu verzocht zijn plan te willen wijzigen, zodat het kan wor den aangepast aan de toestand die zaï ontstaan nadat het nieuwe kanaal zal zijn gezraven. De heer Dudok heeft het gemeente bestuur echter meegedeeld, dat hij niet genegen is een variant van zijn plan te ontwerpen. Op planologische gronden acht de heer Dudok dit namelijk geen verbetering. De directeur van openbare werken Is thans opgedragen het ontwerp-Dudok ic de gewenste ziin te wijzigen K.L.M.-besprekingen in Djakarta beginnen morgen De besprekingen tussen delegaties v%j de K.L.M. en de Indonesische regering over de Garuda Indonesian Airways zul len morgenochtend 10 uur te Djakarta beginnen. De moord in Varsseveld Gestolen uit hebzucht oi om een gevoel van veiligheid te krijgen? Wegens vergiftiging van drie buren iwee broers en een zuster Te Lmdert in Varsseveld is gisteren voor het Arn- nems gerechtshof tegen de 54-jange landbouwer J. L- levenslange ge van ge- ntsstral (bevestiging van het rechtbank- vonmisi geëist. Tijdens afwezigheid van de buren had verdachte in hun eten vergif gestrooid. Twee psychiaters hebben over deze zaak tegenstrijdige rapporten uitgebracht Dr J. G- SchnKzïer te Arnhem, die reeds op 29 Januari j-1- als getuige werd ge- noord. noemde verdachte een kitte mis dadiger. Daarentegen beschouwde prof- dr mr P A. H. Baan uit Utrecht de land- öouwer als verminderd toereken ingsvat- o.aar. Prof- Baan was op 29 Januari ver hinderd als getuige op te treden en gaf daarom eerst nu een toelichting op zijn rapport- Prof. Baan zei. dat het volgens ver- Monument op rots in zee ter ere van Abel Tasman Ongeluk te wijten aan losgaan van de gasslang Door gasverstikking zijn te Arnhem vier personen om het leven gekomen. Buren van het gezin Ritsma in de Haze laarstraat 33 namen in de woning een gaslucht waar. Bij onderzoek trof men in de woning de reeds onthulde lichamen aan van het echtpaar Ritsma. (De man Oude man (88) in Maasdijk verongelukt De 88-jarige P. v. d. Endë te Maasdijk is in zijn schuurtje gevallen, waardoor hy een been brak. Met de grootste in spanning wist de óude man1 zich naar binnen te slepen, waar een dochter hem later vond. In bewusteloze toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht en daar overleden Fietser op gladde weg ges'iot en gedood Door de gladheid had gisteravond een dodelijk ongeluk plaats op de Bloemen- daalseweg in de gemeente Waddinxveen. De 23-jarige fabrieksarbeider M. N. af komstig uit Gouda, reed per fiets in de richting Waddinxveen toen hij aan het begin van de Bloemendaalseweg een bus van de Citosa zag aankomen De wiel rijder slipte en reed tegen de bus Bij aankomst in het ziekenhuis te Gouda bleek de man reeds te zijn overleden. Dierenrampenfonds kocht weer visafval voor watervogels Het Diereroramoenfondts heeft wee 1000 kg visafval te IJ muiden aangekocht, dórt zal worden gebruikt om de hongerige vogels te redden. Van die thans fcochte hoeveelheid gaat 700 k$ Kampen, voor het IJssetmeer en 300 kg naar het aardermeer en de Loosduinse piassen. Nu de diooi is ingetreden, is -hert leed onder de dieren geenszins geleden. De sneeuw maakt het nu nog moeilijker om voedsel te vinden Nieuwe aanvragen kunnen worden ge richt tot de secretaris-penningmeester van het DierenrampenfondK. de heer C. M Rasch, Utrechtseweg 291. Amersfoort. Nieuwe lijn van Lloyd en Mij Nederland Het lijnennet van de Stoomvaart Mij Nederland en de Kon. Fóttèrdamsche Lloyd is met ingang van Februari uit gebreid met een dienst van Zuid- er Oost-Afrika naar de havens aan de Oost kust van de Vereniede Staten. Deze nieuwe verbinding zal een on derdeel uitmaken van de reeds bestaan de dienst van de Noordamerikaanse Pa cifiokust naar Zuid- en Oost-Afrika en ■andaar via het Suezkanaal naar de Oostelijke en Westelijke kusthavens van Noord-Amerika. Hopman uit Egmond o. d. Hoef heeft gistermiddag de nationale langebaan- wedstrijden gewonnen, die in Nieuwe Niedorp, tijdens een sneeuwbui, werden gehouden. Het kampioenschap schoonrljden in Noord Brabant voor dames is gis teren te Breda gewonnen door mevrouw Rommelaar uit Enschede Bij de heren zegevierde De Ruyter uit Zaandam. war, 37, zijn vrouw 31 jaar), alsmede van twee kinderen het jongetje van- 7 jaar en een meisje van 3 jaar. Twee andere kin deren van 9 jaar en van twee weken waren in bewusteloze toestand. Zy zijn in allerijl naar het Arnhemse gemeente ziekenhuis vervoerd. De oorzaak van het tragische ongeluk, dat grote ontsteltenis heeft teweegge bracht. is te wjjien aan het losgaan van de gasslang naar het gaacomfoor terwijl de gaskraan geopend was. Meisje uitgegleden en overleden Jongetje door het ijs gezakt en verdronken Op de Heugemer ijsbaan bij Maastricht is het 22-jarig meisje L. C. uit Maastricht ongelukkig gevallen, dat ze ijlings het ziekenhuis moest worden over gebracht. waar zij kort nadien overleed. De 7-jarige Bennie Mulder, die gister morgen te Enkhuizen op het ijs aan het spelen was. is in een bijt terecht geko men en verdronken. Te Maastricht is overleden de 17-jarige landbouwerszoon M. Huynen uit Eysden. die tijdens het snoeien van vruchtbomen I uit een boom was gevallen. Aanvanke-i lijk was het ongeluk niet opgemerkt, F.en later passerende jongen zag het slacht offer liggen. ouderde begrippen met moeilijk was een diagnose te stellen. De moderne p*-chia- trie echter aarzelt- De voortschrijdende wetenschap heeft geleerd, dat met vele factoren rekening moet worden gehou den- De vraag, of verdachte in staat wa«, an vrijheid zyn wil te bepalen, meent ge tuige ontkennend te moeten beantwoor den. Diverse factoren samenvattend moet worden geconcludeerd. dot er sprake is van een ziekelijke stoornis. Getuige achtte het met uitgesloten, dat veidach» uitgegaan is van de gedachte de mensen te bedwelmen en niet van de opzet hen te doden- Hij wilde zich meester maken van het geld. omdat hij daarom verlegen was. maar omdat dit hem een gevoel van veiligheid gaf- De procureur-generaal, mr N S Hoek stra. zei. <tet de voorbedachte rade vast stond- L- bedacht het plan en voerde het uit: hij strooide vergif in het eten om het geld te kunnen wegpakken en daar mee een hypotheek af te lossen. Dat hij de neiging daartoe bezat, blijkt zowel uit het rapport van dr Schmtzler als van prof. Baan. De werking van het vergif kiende hij. Hij had het ndet witten ge bruiken voor het bespuiten van het ge was. omdat hU bevreesd was voor het vergiftigen van de koe- Dr Schnriteler spreekt van hebzucht en prof. Baan van stelen om zekerheid te hebben- Dat is ook hebzucht volgens mr Hoekstra. Verdachte heeft in koele bloede gedood: we hebben te maken, al dus de procureur-generaal met een grote deugniet, die ndet in de maatschappij thuis hoort Uitspraak op 18 Februari- De arrestatie van mr Huijgens Protest van verdediger in hoger beroep Zoals wij reeds meldden, heeft de Haag se rechtbank besloten de termijn van gevangenhouding van mr M. H. Huygeni, de raadsman van de Berkelse arts O., met een ,maand te verlengen. Tegen dit besluit heeft inmiddels de verdediger van mr H.( mr A. Mout, hoger beroep aange tekend. dat vermoedelijk over 14 dagen door het Haagse Hof in raadkamer zal worden behandeld. Reeds eerder heeft de raadkamer de opvatting van mr Mout verworpen, als zou het „smokkelen van vervalste briefjes" in de gevangenis geen strafbaar feit zijn. Mr G. J. de Lint, de substituut-officier van Justitie, zou mr H. overtreding ten laste leggen van art. 225 van het wet boek van Strafrecht, welk artikel in houdt, dat met een gevangenisstraf van ten hoogste vijf Jaren wordt bedreigd die gene, die opzettelijk gebruik maakt van een vals of vervalst geschrift als ware het echt en onvervalst, indien uit dat gebruik enig nadeel kan ontstaan. Het ziet er dus naar uit, dat ln de ko mende dagen weinig nieuws in deze zaak zal zijn te melden. Mr Mout zei verder dat mr Huygens alle beschuldigingen van de hand blijft wijzen. En nu dit nog. Abel Tasman, de eerste Europeaan, die in 1642 op Nieuw Zeeland aan land stapte, heeft van de regering van Nieuw Zeeland een stenen hulde gekregen. Boven op een rotsachtig gedeelte van de kust, waar de grote ontdekkingsreiziger de eerste keer arriveerde, is een gedenk teken geplaatst. Het is ontworpen door de uit Wenen afkomstige ar chitect Ernst Plishke, die zich in Nieuw Zeeland heeft gevestigd. Er voert geen weg naar het monument. De toegang er heen wordt ge vormd door een natuurlijke rotstrap. Op de horizontale plaquette staat in het Engels te lezen: „Ter herinnering aan Abel Janszoon Tasman, gezagvoerder in dienst van de Ned. Verenigde Oost-Indische Compag nie, die Nieuw Zeeland ontdekte en op 18 en 19 December in deze baai ankerde". Zou Amerikaanse regering hebben opgelicht Het Amerikaanse ministerie van Jus titie heeft bekendgemaakt, dat 9 per sonen en zes firma's in staat van be schuldiging zijn gesteld, wegens samen zwering met het vooropgezette doel de regering op te lichten. Onder de beklaag den bevindt zich Joseph Casey, een voor malig lid van het Huis van Afgevaar digden- Een andere beklaagde 'f Aristoteles Onassis, een schatrijke Griek- reder, die in Washington werd gearresteerd, doch tegen borgstelling van 10 006 dollar op vrije voeten werd gesteld. De beschuldigden zouden onjuiste ge gevens verstrekt hebben aan de organi satie. die belast was met de verkoop van overtollige Amerikaanse schepen. Hierop een maximumstraf van tienduizend dollar boete en/of vijf Jaar gevangenis straf. Onassis wordt beschouwd als de be zitter van de grootste tankvloot ter 'ereld. Het vorige Jaar verscheen hij in het wereldnieuws door dat hij plot seling het hele casino van Monte Carlo opkocht om daar een kantoor maatschappij te vestigen. Onassis Is geboren in Smyrna. In 1922 werd hy wees. nadat zyn hele familie door de Turken was uitgeroeid. H Immlgrecrde als 'ongeman naar Argei tinië en bouwde daar zyn fabelachtig fortuin op. dat thans geschat wordt op dan drie honderd millioen dollar. Toepasselijk tijdverdrijf Spoedig zal zyn nieuwste 45.000 ton metende tanker in Duitsland v lopen. Onassis bezit hulzen in New York, Montevideo, Paxya, Antibes en elders. Recorddrukle op Lon- dense beurs Maandag was het op de Londense ef fectenbeurs de drukste dag in zeven jaren, méldt Reuter. Handelaars, beleg gers en speculanten kochten en het aan tal transacties was by na tweemaal zo groot als anders op Maandag. Het opti misme ontstond door de hoop op discon toverlaging in de loop van de week. waardoor de geldmarkt ruimer zou worden. K.L.M. heeft reken-robot in dienst In de moderne burgerluchtvaart rekent men met grote getallen. Deze hebben tegenwoordig een zo grote omvang aan genomen, dat men by de K.L.M voor het verwerken hiervan thans een rekenkun dig brein gebruikt, dat in staat is de ingewikkeldste rekenkundige problemen een minimum van tyd op te lossen Deze robot, een vernuftige, electrische rekenmachine, geïmporteerd uit Amerika bevindt zioh in het hoofdkantoor van de K.L.M. aan de Raamweg te Den Haag Het apparaat kan 360 000 rekenkundige handelingen per uur verrichten Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM 9 Febr. Thuisreis. PH—TPT (Pr. Beatrix) gezegv. Griffith twee uur Maandagmiddag op Schiphol PHTET (Tilburg) gezegv. elf uur van morgen in Rome. PH-TDO (Maastricht) gezagv. Brugman vannacht uit Bei roei naar Genève. PHTDK (Amsterdam gezagv. Krouwel twaalf uur vanmiddag, komend uit Rangoon, in Karachi. PH— TFG (Friesland),vannacht uit Djakarta naar Singapore. PH—TDN (Vlaardin gen) vanmorgen uit Tokio naar Bang kok Uitreis: PHTES (Soerabajai ge zagv. Bradley Maandagavond uit Manil la naar Blak. PH TFE (Utrecht) ge/eg voerder O'Reilly vannacht uit Rangoon naar Bangkok. PHTEP (Pontianak1 gezagv Viruly vannacht uit Rome naa' Cairo PH TDl 'Groningen) eezag Mackenzie een uui vanmiddag in Cairo Mr Soesanto naar Indonesië Het Indonesische persbureau Antara meldit, dat de waarnemend Hoge Com missaris van Indonesië in Nederland, Soesanto Tirtoprodjo, op 14 Februari op verzoek van zyn regering naar I karta zal vertrekken. Deze rais behoort officieel tot zyn normale werkzaam heden, doch vernomen wordt, dat zij verband houdt met de plannen van Indo- esië om nog dit jaar een einde te maken »n de Nederlands-Indonesische unie Goudproductie van de Sowjet-Unie Het Amerikaanse bureau voor de myn- bouw heeft in een opzienbarend rapport erklaard, dat de Sowjet-Unie onmid dellijk op Zuid-Afrika volgt als goudland De jaarproductie wordt geraamd op 219.100 kg in 1948 en 1949, op 250.400 kg in 1950 en op 281-700 in 1951 en 1952. De Zuidafrikaanse productie is 344.300 kg per jaar en de wereldproductie zonder de Sowjetunie, Is 720.000 tot 780.000 kg per jaar. Hoofd V.N.-commissie naar Nederland Gunnar Myrdal, het hoofd v de economische commissie pa van de Ver. Naties is tegen het eind van deze maand zoek aan Nederland te brengen, sprekingen te voeren over de mogelijkheid van het organiseren van een Oost-West conferentie op economisch gebied Dl' bezoek maakt deel uit van een rondreis van Myrdal door Europa. Thans bevindt Myrdal zich in Oost-Europa voor bezoe ken aan Moskou. Praag en Warschau. De volgende jaarlijkse vergadering van de E.C.E. zai op 9 Maart te Genève wor den geopend Fridor-fabrieken ook in Engeland? De heer E. Swart, leider van de afde- <ing export der Fridor fabrieken N V. te 's-Gravenhage. bevindt zioh momentee. in Engeland, teneinde de mogelijkheden te gaan tot oprichting van een bedryf Engeland voor de vervaardiging van electrische naaimachines. Dit Engelse be dryf zou dan de afzet op de markten Iritse gemenebest kunnen ver T. bo-1 j-ejng in>aVe de oprtch ting is echter nog niet genomen. De Ned. Dierkundige Ver. heeft te Amsterdam o.l.v. dr H. P. Wolv> kamp uit Lelden haar jaarvergadering gehou den. Het bestuur kreeg de volgende aa menstelling: dr H. P. Wolvekamp (voorz.l; prof. dr H. Engel (ondervoorz.); dr W. Vervoort (eerste secretaris); dr K. van Asperen, dr L. Tinbergen, dr J. P. de Gaay Fortman en dr P. Korringa. De aandeelhoudersvergadering der N.V. Mij tot Exploitatie der Verecnigde M a j a n g landen heeft het dividend be paald op 6 pet. In het komende jaar hoopt men 40 procent van de bruto-winat over te maken. De aandeelhoudersvergadering der Bandar Rubbermy heeft het dividend vastgesteld op 9 procent, die van de Ban dar Oliepalmencultuurmy op 4 pet op preferentie en 10 pet op gewone aan- W eerschependienst in gevaar De snelle ontwikkeling van het lucht verkeer na de oorlog heeft de noodzaak geschapen van goede en betrouwbare meteorologische gegevens over het ge bied van de Atlantische Oceaan De vei ligheid en de zekerheid vroegen hierom. Dit werd dan ook wel terdege ingezien en op 26 September 1046 werd in Londen de overeenkomst getekend voor de op richting van een weerschepen-dlcnst op deze weerachepen Behalve de gewone scheepsbemanningen bevinden zjch aan boord ook telegrafisten en meteorologen Tot deze laatsien behoren ook leden van ons KNMI. Het behoeft wel geen betoog dat het onderhoud van deze schepen grote kosten met zich brengt. Kosten, die voor het grootste deel ten laste van Amerika komen. Dit land moet immers de meeste schepen onderhouden. In de Ver. Staten maakt men nu echter be zwaar tegen deze hoge kosten en men wil daar verschillende schepen uit de dienst r.emen Dit zou niets meer of min der betekenen dan dat de gehele weer- dienst op de Atl. Oceaan In gevaar komt. De Amerikanen willen wel hun schenen handhaven maar dan moeter. de andere deelnemende landen hun bydragen in de kosten verhogen. Hier is men het echter niet over eens. In Parijs gaat men nu een vergadering houden waar alle vraagstuk ken zullen worden besoroken door de deelnemende landen Ook ons land ral vertevrwoordigd zyn. want wy hebber ««n groot aandeel in deze dienat... grote belangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5