Jlictime jTcihsrljc (fouranl „Koninginnedag" 25 jaar Opneming van „sociale grondrechten in de grondwet voorgesteld Wijziging van troonopvolging en Eerste Kamer; geen processieverbod Fransen bezweken onder druk der Vietminh Wist U Ri H DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6,40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINX CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlanlviuUcl) It gbeblrora «in bert (o lejljenspott" Vier en dertigste jaargang No 9961 ADVIEZEN VAN STAATSCOMMISSIE E^ GRIJPENDE voorstellen worden gedaan in het eindverslag dat nu' is uitgebracht door de staatscommissie-Van Schaik tot herziening deri grondwet. Men zal zich herinneren, dat de commissie eind 1951 een tus sentijds rapport heeft uitgebracht. Van de voorstellen die daarin werden 500 gr,gedaan, is uiteindelijk alleen dat over de buitenlandse betrekkingen] (gewijzigd) door de Stat en-Generaal aangenomen. Intussen handhaaft I i l il commissie, blijkens haar eindrapport, nog steeds.de reeds verworpen 2.li voorstellen. Alleen over de procedure tot herziening van de grondwet l.ll heeft zij zich, op verzoek van de regering, opnieuw beraden. Daarnaast 081 worden dan nu een groot aantal nieuwe voorstellen gedaan. Het eind- vorst raPPor* beslaat 106 bladzijden, gevolgd door 17 minderheidsnota's en 55 12 tussentijds uitgebrachte adviezen. n- De commissie wil de grondwet ver- Eerste Kamer aanleiding kunnen geven 1-fldelen in 20 hoofdstukken (nu zijn er 14). r" Zij stelt de volgende indeling voor: in t 'de eerste 17 hoofdstukken de bepalingen r" grover de normale rechtsorde, in het 18e 2jj hoofdstuk de uitzonderingstoestanden, in 2i5|bet 19de de procedure tot wijziging van ct) de grondwet en in het 20ste de overgang 1.41 naar een nieuwe rechtsorde. Het nood- recht moet volgens de commissie niet in 0*het geschreven recht worden opgenomen. Haar opdracht, de hele grondwet te her- •80 -zien, gaf de commissie voorts gelegenheid ^meer eenheid in de bewoordingen voor -st 0.1te stellen- Bij de regeling van de troonopvolging k- heeft de commissie zich laten leiden door 1.1de gedachte, die in 1922 reeds voorop is 1.-gesteld, dat deze regeling een blijvend 1-S nationaal koningschap moet waarborgen, r ver Voorgesteld wordt het koninklijk gezin en vleeniet het starahuis als uitgangspunt voor Litei^è troonopvolging te nemen. Bij de regentschapsregeling opent de fwarel comm'ss'e de mogelijkheid van een op- |en "treden van een regentschapsraad voor het geval dat onverhoopt geen geschikte can- didaat voor het regentschap aanwezig is. Ul De commissie heeft een aparte afdeling gewijd aan de ministers en de staats- IA y( secretarissen, waarin nu ook de raad van IMH ministers cn de minister-president wor den genoemd. 39 Eeiste Kamei vezif ;cht S J van de Eerste Kamer te beperken in die dat deze Kamer niet meer alle afzon derlijke hoofdstukken ter goedkeuring krijgt voorgelegd. Voor de hoofdstukken over het Huis des Konings, de Hoge Col leges van Staat en de Nationale Schuld handhaaft de commissie de bestaandi regeling, zodat deze drie hoofdstukken de En geloof me Jan, we krijgen nog veel meer.... het houden van algemene beschou- ingen over de algemene lijnen van het ?geringsbeleid. De commissie stelt voor, de zittings duur van de Eerste Kamer te laten samen vallen met die van de Tweede Kamer, hetgeen meebrengt dat alle leden van de Kamer voortaan tegelijk aftreden. (Op het ogenblik worden de leden van de Eerste Kamer gekozen vpor zes Jaar de Tweede voor 'vier jaar), ssie heeft overwogen of de toenemende werkzaamheden (ook in het buitenland) 'voor de Kamerleden aan- ig geven de mogelijkheid te openen temoverdracht of tot het invoeren het stelsel van plaatsvervangende Kamerleden. Zij is hierbij tot een nega tief resultaat gekomen. Wel heeft zij een irtikel opgenomen, waarin het stelsel van de politieke partijen wordt erkend. heeft een afzonderlijk hoofdstuk over de rechtswaarborgen op genomen. In dit hoofdstuk hebben o.m. grondrechten van drukpersvrijheid en i vereniging en vergadering een plaats gevonden. De commissie begint het hoofd stuk met een nieuw zogenaamd non- discriminatle-artikel, waarin gelijkheid rechten ongeacht sexe, ras of gods dienst wordt gewaarborgd. (Zie vervolg pap. 2). Bemanning sprong uit Am. „vliegende verhuiswagen" Boven de Atlantische Oceaan, ten N.W. van Spanje, is een Am. „vliegende ver huiswagen" gisteravond in nood geraakt, doordat een motor uitviel. De bemanning verliet het toestel per parachute. Van is nog geen spoor gevonden, hoewel vliegtuigen en schepen vandaag nauw keurig de zee hebben afgezocht. Prof. Debeije wordt 24 Maart 70 jaar Prof, P Debije, Maastrichtenaar van geboorte en tijdens zijn verblijf in Ber- Nobelprijswinnaar in scheikunde, wordt Woensdag 24 Maart zeventig jaar. Prof. Debije, die kort vóór de tweede wereldoorlog van Duitsland naar Ame rika ging. is thans nog hoogl Cornell-university in Itaca. geleden bracht prof. Debije een bezoek zijn geboortestad, waar hij o.a. door het gemeentebestuur officieel werd ont vangen en gehuldigd. Nog 21 patiënten lijden aan witte pokken Sinds gisteren is een aan alastrim lijdende patiënt uit het ziekenhuis aar de Zuidwal in Den Haag ontslagen Voorts zijn drie personen, die in obser vatie waren genomen, heengezonden. Het aantal patiënten bedraagt thans 21, nog twee personen bevinden zich in obser- De Engelse regering heeft met ingang van heden de cokes-rantsoe nering, die sedert de oorlog van kracht was. opgeheven. Ondanks de vorstperiode hebben de cokesvoorraden in Engeland de ongekend grote omvang van 1.800.000 Gron dwetsherzienin g in punten "T\E BELANGRIJKSTE voorstellen tot grondwetsherziening die de staatscommissie-Van Schaik heeft gedaan aan de regering, kan men als volgt samenvatten: 1. Indeling van de grondwet in 20 hoofdstukken (nu: 14). 2. Uitgangspunt voor troonopvol ging wordt.het koninklijk gezin (nu: het stamhuis). 3. Verhoging van de troonopvol gingsleeftijd van 18 tot 21 jaar. 4. Niet meer alle begrotingshoofd stukken afzonderlijk naar de Eerste Kamer. 5. Zittingsduur van Eerste Kamer even lang als van Tweede. 6. Erkenning van het stelsel der politieke partijen. 7. Waarborging van gelijkheid van rechten ongeacht sexe of 8. Opheffing van het processie verbod. 9. Afkoping van overheidstracte- menten voor predikanten en geestelijken. 10. Opneming van „sociale grond rechten" over werkgelegenheid, medezeggenschap e.d. 11. Begrotingen kunnen voor lan ger dan twee jaar worden vast gesteld. 12. Erkenning van Amsterdam als hoofdstad. Koningin ontving Leger des Heils-officieren Koningin Juliana heeft gistermorgen op het paleis fSoestdijk in audiëntie ont vangen mevr. kolonel J. P Smael-Joosse. weduwe van wijlen de chef-secretaris van het Leger des Heils kolonel J. Smael. en majoor M. E, Crok, secretaresse van het maatschappelijk werk onder vrou wen en kinderen in Nederland Hare Majesteit liet zich door beide officieren voorlichten over de verscheidenheid van activfleiten van het Leger des Heils en de arbeid onder Maarschalk Papagos in zijn land terug De Griekse premier, maarschalk Pa pagos, en zijn minister van Buitenland se Zaken, Stephanopolos, die een bezoek van drie weken aan Frankrijk, Neder land en België hebben gebracht, zijn gis teren in Athene teruggekeerd. De sneeuw heeft stad en land met haar toverstaf aangeraakt. Witte lanen en straten. Aan één kant prachtig om te zien (foto links), anderzijds erg hinder lijk voor het verkeer (foto rechts) IJsmuren opgeblazen in grote rivieren Daverende explosies weerklonken gis teren bij Willemsdorp. op het eiland van Dordrecht, aan het Hollands Diep. Com mandotroepen waren hier met springstof fen in touw om een paar ingevroren schepen uit het ijs te bevrijden. In de loop van deze week zullen pon tonniers uit Geertruidenberg op de Waal gaan oefenen met het opblazen van de ijsmassa's. Tussen Loevestein en Vuren lag het ijs op de Waal gisteren reeds twee meter dik. Met veertien ijsbrekers heeft de Rijkswaterstaat gisteren de strijd te gen )iet Ua ap de benedenrivieren voort gezet. Zes scholieren onwel door kolendamp Zes jongens zijn gisteren in de Tweede Ambachtsschool aan de Westerstiaat te Amsterdam onwel geworden tengevolge van kolendampvergiftiging. Drie van de jongens zijn overgebracht naar het Wil- helminagasthuis; de andere drie zijn, na behandeld te zijn, naar huis gezonden. De kolendamp ontstond in de tekenzaal. Toen vrij snel achter elkaar enkele jon gens onwel werden en bedwelmd geraak ten, liet de leraar het lokaal ontruimen. I De meeste kinderen knapten korte tijd later in de buitenlucht weer op, maar zes waren er iets ernstiger aan toe. Het bleek, dat de kachelpijp te ver in de schoorsteen was geduwd, waardoor het rookkanaal werd afgesloten. Slechts een kleine ingreep was nodig om hel euvel te verhelpen, waarna de lessen ir dit lokaal konden worden hervat. Explosie in tanker vijf gewonden Aan boord van de Noorse tankboot Sa- laas (8379 b.r.t.) die ter reparatie bij de N.D.S.M. te Amsterdam voor de kade lag. heeft zich gistermiddag omstreeks één uur een ontploffing voorgedaan, waarbij vijf arbeiders, allen Amsterdam mers, werden gewond. De mannen wer den met ernstige brandwonden aan hals en gelaat naar het Binnengasthuis ver voerd, waar vier ter verpleging zijn op genomen. Eén kon na behandeling naar zijn woning terug keren. Er is voor de gewonden geen direct levensgevaar. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. Het vermoeden bestaat, dat zich nog enig gas in een tank bevond, dat door de steekvlam van een der elec- trische lassers tot ontploffing is gekomen. Dhr Evenhuis overgegeven aan 't Immigratiekantoor De hoofdredacteur van De Vrije Pers te Soerabaja, de heer Evenhuis, die 21 Januari jl. gearresteerd werd, ls gisteren door de politie overgegeven aan het Im migratiekantoor aan de Djalan Raya Perak. krijgt Deventenaar nr. 50.000 studiefonds Ouders vonden dit meer geschikt dan huis De vader en moeder, van de 50.000ste Deventenaar, Lambertus Johannes Kwak kel, hebben na langdurig overleg met de burgemeester van Deventer, mr H. W. Bloemera, besloten dat het bedrag, door gemeente en burgerij bijgedragen hun zoon, besteed zal worden voor studiefonds. De heer Kwakkel meende, dat as zien de ouders reeds thans een behoorlijk huis tot hun beschikking hebben, was in binnenkort geen inwoning meer z zijn, en zij wellicht uit Deventer kunn vertrekken, de studiefondskeuze ve kicselijker is. De schenking der burgerij zou aa vankeüjk in eén bouwkas worden ge- Onderhandse staatslening Honderdvijftig millioen bij instellingen De minister van Financiën heeft op de zelfde voorwaarden als die van de 3'i pet lening 1954 jen aanvullende lening aan gegaan met de rijksfondsen en instel lingen tot een bedrag van f 150 millioen. De storting zal geschieden ten laste van de voorinschrijfrekening. Notering te Amsterdam en Rotterdam benevens door- eenleverbaarheid met de eerste uitgifte zal worden bevorderd. Teiugtocht op Loeang Piabang Koning Sisavang Vong: „Ik blijf in de stad; zij mag onder geen voorwaarde vallen!" ONDER DE GROTE DRUK van de „IJzeren Divisie" der Vietminh heb ben de Franse troepen zich onverwachts 60 km in de richting van Loeang Prabang, de residentie van Laos, teruggetrokken. Zij hergroepeer den zich op ongeveer 20 km ten Noorden van de stad, die gisteren reeds door kleine Rode voorhoede-patrouilles werd aangevallen. De hoofdmacht van de communisten bevindt zich op ongeveer 75 km ten Noorwesten van Loeang Prabang. De koning van Laos, Sisavang Vong, heeft verklaard, in de residentie te zullen blijven, wat er ook gebéurt. De Vietminh rukt snel op naar hef Zui den. Frans-Laotische troepen, die zich in een versterkte gordel op 80 km ten Noor den van Loeang Prabang bevonden, kre gen order, zich op de laatste verdedigings linie 20 km ten Noorden van de resi dentie terug te trekken. De stad is thans geheel voor de verdediging gereed. Dag en nacht heeft de bevolking aan de bouw van kazematten en de aanleg van loopgraven meegewerkt. De troepen sterkte werd aangevuld tot het noodzake lijk geachte peil cn er is voldoende munitie. Koning Sisavang Vong gaf een procla matie uit, waarin hij plechtig beloofd, in de residentie te zullen blijven en dat het Frans-Laotische leger de stad tot de laat ste man zal verdedigen. Twee ongelukken bij Spoorwegen Rangeerlocomotief ontspoord bij station Voorburg Tussen Hengelo en Delden liep een treinstel uit de rails Tot tweemaal toe heeft zich gisteren bij de Nederlandse Spoorwegen een ont sporing voorgedaan. Bij het station Voor burg ontspoorde gistermiddag ter hoogte van de gasfabriek een rangeerlocomotief. Slechts één as raakte buiten het spoor, maar de lijn werd versperd. De treinen van Utrecht naar Den Haag en Rotter dam worden normaal in Gouda gesplitst in een Rotterdams en Haags deel. Gister middag reden de treinen in hun geheel door naar Rotterdam. Tussen Gouda en Den Haag werd oen pendeldienst onderhouden. Om zes uur kon de normale dienst hersteld worden. Tussen Hengelo cn Delden ontspoorde gistermorgen net achterste treinstel van een diesel-electrische trein. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van een as. Slechte één wiel kwam naast de rails te staan. Een dergelijke ontsporing komt maar hoogst zelden voor, zo ver- landse Spoorwegen. De passagiers werden met autobussen vervoerd van Hengelo naar Delden, resp. Goor. Mr J. M. Kan, nieuwe S.G. van Binnenl. Zaken DAT voortaan maandelijks een paar- denkalender wordt uitgegeven door werkgroep gezondheidszorg, voeding en verpleging van het Centrum PaarderW belangen. DAT de Ned. expert Hendrik P. Hen- nevelt, uit New York naar Joegoslavië vertrok om voor de V.N te adviseren bij een fabriek voor chirurgische instrumen ten te Zagreb. DAT in A'dam een 22-j. meisje is ge arresteerd voor het stelen van 2000 hor logebandjes (waarde 4500) in enkele dagen tijda en ook de 40-j. heler wer aangehouden. DAT de Stichting voor de Landbou' bij minister Algera aandrong op een h< ger bedrag voor het onderhoud van d Waterschapswegen voor 1955 (1954 1 min). DAT in Emraen een lndustriekring ls opgericht ter bevordering van de in dustriële belangen aldaar (voorz. H. J. Freese, bedrijfsleider Bendien N.V.; secr. A. KelHe.man, alg. bedrijfsleider Tex tielindustrie Emmen N.V.). DAT eind van deze maand in Scharen- dijke (Schouwen en Duiveiand) begon nen wordt met de bouw van een nood schoot, geschonken door rijk en A'dam. DAT in De Harmonie te Groningen de 3e Noord-Ned. textielbeurs is geopend. aaraan 42 standhouders deelnemen. DAT de directeur van het gemeente lijk abattoir te Amersfoort, E. A. Gale- sloot. benoemd is tot voorzitter van de Ver. van Directeuren van Gemeentelijke Slachthuizen in Nederland. DAT prof dr ir H. van Riessen o.a. zal spreken op de 3e algemene vergadering van de Ned. Chr. Beambtenbond, die van 17 t/m 19 Juni in Zeist gehouden wordt. DAT morgenochtend de Berlijnse kin deren, die 3 maanden, uitgaande van het Int. Hulpwerk, in ons land hebben ver toefd, weer naar huls zullen gaan. DAT een 85 leden van het contact centrum op voorlichtingsgebied in ons land Zaterdag 27 Februari een bezoek aan Maastricht zullen brengen om o.m. de onthulling van het Mooswief-monu- ment bij te wonen en de Intocht van Prins Carnaval. DAT van de 1858 mensen, die vóór de watersnood in Nieuwerkerk woonden thans slechts 139 zijn teruggekeerd. DAT burgemeester d'Ailly voor het de partement Groningen van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel gesproken heeft over zijn reiservaringen (Moskou. Nieuw-Guinea, Australië). DAT de ministers Van de Kieft, Mans- holt en Algera een commissie van kamer leden samenstelden ter bestudering van de uitgifte van nieuwe gronden met be trekking tot het grondgebruik op het oude land, maar de Stichting voor de Landbouw tot haar verwondering hierin niet vertegenwoordigd is. DAT KLM, Jaarbeurs en Econ. Voor lichtingsdienst de organisatie Holland Hostess stichtten voor gezamenlijke pro paganda tot aantrekking van vreemde- DAT de wetenschappelijk ambtenaar te Wageningen, dr C. J. P. Spruit, binnen kort de conferentie Luminescence in Pacific Grove (Californië) zal bezoeken, ter bestudering van lichtgevende insec ten (o.m. vuurvliegjes). DAT de K.N.A.C. bij ouders en onder wijzers er op aandringen de kinderen te waarschuwen tegen het gevaarlijke sneeuwbalgooien naar auto's en fietsen en het spelen met sleden op d* rijweg. Mr J. M. Kan zal per 1 Juli a.s. dr M. J. Prinsen opvolgen als secretaris-generaal van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Zoals wij reeds meldden is mr Kan een zoon van wijlen oud minister Kan, die als bewinds man een grote populariteit ge noot. Een andere zoon van deze minister is de artist Wim Kan. Mr Kan Jr/tot dusver raadadvi seur, chef van de afd. Binnen lands Bestuur, is 49 jaar en geldt als een autoriteit op administra tief-rechtelijk en staatsrechtelijk terrein. ..Loeang Prabang mag niet vallen", al dus de koning. „Zijn val zou de deur naar Siam en Birma voor de communisten Naar Reuter meldt, hebben'de Frans- Laotische troepen de tactiek der ver schroeide aarde toegepast op hun terug tocht naar Loeang Pi abang. Ten Noorden van de stad strekt zich nu een zwartge blakerde vlakte uit. Duizenden vluchtelingen trekken naar het Zuiden, vóór de Rode armée uit. Er worden maatregelen getroffen voor de huisvesting van deze vluchtelingen, die in kampen zullen worden ondergebracht. Intussen ls de Franse minister van De fensie. Pleven, met grote volmachten naar Indo-China vertrokken. Op het vliegveld van Nice vernam de minister nog de er varingen van de Franse staatssecretaris van oorlog. Jacquet, die juist uit Indo- China is teruggekeerd. Koningin Elizabeth toch naar Gibraltar Koningin Elizabeth van Engeland zal in het voorjaar een bezoek brengen aan Gibraltar, ondanks de demonstraties die dit plan in Spanje tengevolge heeft ge had. Aldus heeft de Britse minister van Staat, Sélwyn Lioyd, in het Lagerhuis bekendgemaakt De oude boer Dominici is volledig toerekenbaar Gaston Dominici, de 76-jarige Zuid- franse boer die beschuldigd wordt van de moord op het Britse gezin Drummond, is volledig toerekenbaar verklaard. Eenmaal heeft Dominici bekend op 5 Aug. 1953 de drievoudige moord be dreven te hebben, maar later heeft hij zijn bekentenis ingetrokken. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: Doorzettende dooi Het KNMI. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Ljjjï Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, plaatse ed lijk voorafgegaan door 'W\ yfr sneeuw. Geleidelijk tot krach- tig toenemende wind, aan vankelijk tussen Oost en Zuid. later tussen Zuid en West. Van nacht en morgenochtend plaatselijk nog lichte vorst. Morgen overdag toenemende dooi. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 u.). Zon en maan Woensdag: zon van 8.06 tot 17.43 uur; aan van 10.25 tot 2.14 uur. Morgen E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1