Amman (Jordanië),een flinke stad, maar toch Toch is het zo! s MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 OOK DAAR IS HET WINTER Eén postkantoortje in Capitool, met 200,000 inwoners (Door onze reizende correspondent Wim Dussel) JE NAAR AMMAN?" vroegen mijn Arabische vrienden in Damas- "vT cus. „Kun je beter overslaan, want het stelt niets voor.een dorp dat ze een hoofdstad noemen. Nu hadden ze wel gelijk, tenminste vijf jaar geleden, toen Amman even groot was als Bilthoven, Aalten, Siddeburen of Zijpe. (Hopelijk wonen daar geen lezers, die zich op hun tenen getrapt voelen?). Nu is Amman anders: het is een stad geworden met tweehonderdduizend inwoners, nieuwe wijken, tientallen en nog eens tientallen grote, meestal nog niet eens geheel voltooide gebouwen, drukke straten en natuurlijk een intensief autoverkeer (hetgeen in deze streken hèt sein tot grote ontwikkeling schijnt te geven). En voorwaar, Jordanië, Transjordanië, „the Hashemite Kingdom of Jordan" of hoe ge het maar noemen wilt, dit land nog immer als een soort „beschermkolonie" van het Britse Koninkrijk te beschouwen gaat een goede toekomst tegemoet. De bodem is rijk aan ertsen en mineralen, het land is vruchtbaar maar helaas erg dun bevolkt: er wonen één millioen mensen. Ach, vergist U zich niet: de namen „Hei lige land", „Jeruzalem", „Bethlehem" ze doen herinneringen oproepen aan warme landen, zon, vijgen, dadels en cactussen. Dat is waar: het voorjaar is gelijk een droom: duizenden en duizenden bloemen sieren de bergen en de dalen. De zomer is warm, ge plukt er de sinaasappelen zó maar van de boompjes in de tuin- achter-het-huis, er zijn appels en andere vruchten, het is warm en mens en dier beweegt zich loom en langzaam voor- Maar dat is niet de grootste zorg het land; hét probleem zijn de vluchte lingen, de Arabische vluchtelingen die door de dolle situatie in Israël uit hun huizen cn van hun grond zijn weggejaagd en die nu ten getale van bijna een half millioen Jordanië bevolken in tenten. Wie, komend vanaf het Noorden, het land binnenrijdt, vindt er de vluchte lingenkampen her en der, meestal vlak langs de weg, verspreid. Een triest beeld in een enigszins triest land, dat bijna geen boom kent die zijn destijds door de Turken omgehakt omdat men hout nodig had om een spoorweg aan te 1 gen en waarschijnlijk om vuurtjes stoken vanwege de kou. VANDAAG moeten we het eens heb ben over glas. De vele variëteiten, die zich op dit gebied voordoen, zul len we daarbij onbesproken laten, want we wilden alleen maar spreken over het doodgewone glas, waaruit in het algemeen spiegels, vensterruiten, flessen, glazen, geperste voorwerpen en soortgelijke nuttigheden worden vervaardigd en waarvan de grondstof bjjna altijd bestaat uit een mengsel van natrium, calcium en silicium, be nevens kleine hoeveelheden alumini um of magnesium. De hieruit vervaar- dige glazen voorwerpen worden in on ze ogen door water niet aangetast, en ieder heeft vrede met die zienswijze. Trouwens, denkt u zich eens in, dat het Anders was en dat glas zich zou gedragen zoals bijv. zout, dat direct oplost, wanneer het met water in aan raking komt! De ruiten Uit opze ra men zouden bij een regenbuitje langs de kozijnen wegdruppelen en een drinkglas zou na vulling onder de kraan, metéén door de gootsteen wegspoelen Laten we ons eohtér niet al te zeer verheugen over het feit, dat deze fan tasie geen werkelijkheid is, want glas moge zach dan ogenschijnlijk geheel anders gedragen dan stoffen, die ge heel in water oplossen, zo standvastig als glas ons toeschijnt, is deze stof toch werkelijk niet. Glas lost nl. even eens in water op, zij het dan veel langzamer en in aanzienlijk geringere mate dan zout. Goed glas, dat In een autoclaaf urenlang in gedistilleerd water van 120 graden tot 150 graden wordt ge kookt, is aan de oppervlakte altijd enigszins aangetast. Maar slecht glas bederft bij deze proef volkomen, als gevolg van de diep doordringende aan. tasting van het water! Huishoudelijk glaswerk wordt in de regel weliswaar niet aan dergelijke heetwaterkuren onderworpen, maar ook bij de nor male temperatuur van 80 graden C. kan door moderne scheikundigen worden geconstateerd, dat glasdeel tjes in het water zijn opgelost. Bij glas van goede kwaliteit zal dit heel weinig zijn en niet meer dan 150 mi- kra natriumoxyde per liter water op leveren, maar bij minderwaardig glas kan de opgeloste hoeveelheid oplopen tot 6000 mikra. Vandaar, dat aan la boratoriumglas 2eer speciale eisen moeten worden gesteld ten aanzien van de oplosbaarheid. We weten allen uit ervaring, dat stoffen zoals zout gemakkelijk water aantrekken en spoedig vochtig wor den. zelfs op de droge plekjes. Glas heeft echter precies dezelfde eigen schap en is dus eveneens hygrosco- pisch. Treedt in het uiterst dunne laagje water, dat aan de oppervlakte van het glas geabsorbeerd wordt, ook kool zuur top, dan ontstaat een chemische verbinding, die wij als het „verwe ren" van het glas aanduiden. Dit pro ces wordt bevorderd door aanwezig heid van zuurstof, of zuurhoudend papier, maar ook door het langzaam drogen der glazen. Daarom dient als verpakkingsmateriaal van goed glas werk steeds droog en zuurvrij papier of karton te worden gebruikt en mag hiervoor nooit stro worden gebezigd, Dit laatste gaat n.l. vrij gemakkelijk tot ontleding over en kan dan het glas werk aantasten. En dit alles, vanwege het feit dat glas zich eigenlijk precies zo gedraagt als zout: het is hygroscopisch en lost in water op! O ja. nu we toch over zout spreken, weet u, dat men aan de hand van het zoutgehalte der zeeën getracht heeft de ouderdom der aarde te berekenen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) dat de sympathieke koning Hussein, met wie ik een hele middag lang geze'lig heb zitten babbelen, in Engeland is opgevoed. Engelse producten zijn hier veel op de markt maarer bestaat een grote be langstelling voor Nederlandse artikelen, die reeds in vrij grote hoeveelheden worden geïmporteerd. Geen winkel, geen stalletje op straat of er hangt iets over Nederlands bier, Nederlandse chocolade of Nederlandse koekjes aangeplakt. Zakenmensen ver zekerden me dat het dringend noodza kelijk is, dat Nederland een vertegen woordiging in Amman vestigt. Zelfs de K.L.M. is populair ik zeg zélfs want het is algemeen bekend dat deze op Haiffa Joods gebied dus vliegt, hetgeen een onmiddellijke boycot tengevolge zou hebben als het niet... K.L.M. was! In restaurants, in taxi's, op geldwissel- bureaux, banken en ook in het (overvolle) postkantoor en in dito stadsbussen vind je affiches van onze luchtvaartmaatschap pij. Nóg is het groepje Nederlanders in Jordanië klein: een ingenieur is er werk zaam teneinde de regering advies te ge ven in zake de dringend noodzakelijke indurtrialisatie; één Nederlandse is er ge trouwd met de eigenaar van een eerste klas horlogezaak en last but not least is het een Nederlandse kinderjuffrouw, die aan de opvoeding van de kleine prinsjes en het prinsesje broertjes en zusje van de nu 18-jarige koning deelneemt. En dat alles maakt Nederland hier dus bekend. En of u het geloven wilt of niet: toen de kranten en de radio hier hadden aangekondigd dat uw correspondent nu Amman „aandeed" op zijn wereldreis, gooiden de jongens opeens helemaal niet meer met sneeuwballen, maar riepen „hoera" of zo iets in het Arabisch Bij bezoek Brits vorstenpaar Er zielen duizend mensen flauw in Sidney Koningin Elizabeth II van Engéland en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, hebben gistermorgen te Sydney de kerk dienst in St Andrew's Cathedral bijge woond. Buiten de kathedraal heerste een tem peratuur van ver boven de tachtig gra den. In he gedrang van de tienduizenden bij de kathedraad vielen vele mensen flauw: ongeveer 1000 personen moesten met ambulances worden weggedragen Het kapittel van de kathedraal was spoe dig een post van de eerste hulp bij on gelukken geworden. Vooral veel kinde ren hadden van de hitte te lijden. De koningin en de hertog zijn de rest van de Zondag niet meer uitgereden, doch in het ..government house" geble ven. Honderdduizenden mensen wachtten tevergeefs op het verwachte bezoek van het koninklijke paar aan Palm Beaoh. op 40 km van Sydney. In 20 Nederlandse bedrijven Ruim 300.000 paar schaatsen per jaar geproduceerd Invoer van rolschaatsen groeit sterk REEDS EEUWEN GELEDEN werden in ons land door smeden in sa menwerking met timmerlieden schaatsen vervaardigd. Later waren het niet meer in de eerste plaats de ambachtslieden, die het overgrote deel van onze schaatsen leverden, maar deed de industrie dat. In 1826 richtte de firma Hoekstra te Warga de eerste Nederlandse schaatsenfabriek op. In de loop van die eeuw kwamen er verschillende bij. Thans telt ons land ongeveer 20 fabrieken die zich op de vervaardiging van schaatsen toe leggen. De productie is thans nagenoeg geheel gemechaniseerd. De schaatsenindustrle. die tot de klei ne industrie behoort, wordt voor een be langrijk deel in Friesland uitgeoefend. Hoewel de afzet van schaatsen in het Herdenking in Naarden Koningin bij jubilerende Ver. voor Vrouwenbelangen „Geen eigen vrouwenpartij, maar een meer menselijke en practische aanpak" Koningin Juliana is Zaterdagmiddag aanwezig geweest bij de viering van het t-igjarig jubileum van de Ned. Ver. -r Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid gelijk Staatsburgerschap, eertijds ge heten De Vereniging voor Vrouwenkies recht. De Koningin arriveerde, vergezeld van haar particulier secretaresse, mevr. N. Smitt-Avis, omstreeks half drie bij het stadhuis te Naarden, waar de her denkingsbijeenkomst werd gehouden. Zij werd begroet door de presidente van de vereniging, mevr. H. Verwey-Jonker. het oudste nog in leven zijnde lid, mej. E. H. Pieper6 en de burgemeester van Naarden, de heer J. Visser jr. Maar nu is het winter en koud. Het heeft gesneeuwd, en de heuvels en bergen rond Amman zijn wit en de jeugd in de straten van Jordanië's hoofdstad gooit U met dikke sneeuwballen, omdat ze ten eerste dol en uitgelaten zijn en ook een beetje omdat ze denken dat U een „Ang- lesie" bentJe moet de jeugd dan maar even een beetje opvoeden en zeggen „Bij ons in Holland gooien de jongens óók met sneeuwballen, maar ze gooien nóóit van achteren af en niet naar mensen die uit andere landen komen Waarop de handen dan naar beneden gingen en de vraag klinkt „maar wilt u dan wél een foto van ons maken?" Putdeksels open Die sneeuw bracht nogal wat narigheid mee. Ze zijn er daar in het land van de-' jonge koning Hussein niet al te zeer aan gewend en zéker niet als er in een paar dagen méér sneeuw valt dan in een fikse Nederlandse winterweek. Gelukkig was het tegelijkertijd dooi, zodat de rommel gauw weg was. Helaas is het riolerings systeem blijkbaar niet berekend geweest op zo'n watermassa, want de zaak raakte verstopt. En toen heeft de politie de put deksels maar weer eens opengemaakt zoals ze dat daar wel meer doen, als het eens flink regent bijvoorbeeld. Het is natuurlijk even uitkijken, want het overkomt je als vreemdeling niet al tijd, dat je langs de straat lopend plot seling voor een gat van driekwart meter doorsnee komt te staan Maar de politie en iedere Amman-ne- naar verzekerden om het hardst dat nie mand ooit in de put zat hier Ik heb weer een nieuw postprobleem opgedaan. Eerstens is het kantoor der posterijen niet gelijk met Amman uitge breid, zodat één suffig mannetje een heleboel klanten tegelijk moet bedienen, waardoor het een half uur kost om één postzegel te krijgen. Je moet niet zo nauw kijken: beneden vijf cent rekenen ze hier niet. Wie voor 32 fils postzegels koopt en,35 geeft krijgt niets terug. En wie „poste restante" komt afhalen wordt beleefd verzocht zelf even achter de loketten te komen kijken „of er iets is, \.ant wij hebben geen tijd". En je loopt dan tussen de post te snuffelen of er iets van je gading bij is. Een postbestelling is er ook nog niet in Amman: wie een brief denkt te krijgen gaat maar eens op het postkantoor infor- Soms kent men elkaar en dan vraagt de beambte: „meneer, gaat u de kant van Abduhl Ghala uit? Zou u dan even deze aangetekende brief voor meneer Abduhl mee kunnen nemen? Ja, het zijn me daar actieve mensen in Amman. Die activiteit is deels een gevolg van het vluchtelingenprobleem: de Ar meniërs vooral zijn het, die hun noodge dwongen in Israël achtergelaten zaken hier met nieuwe moed zijn gaan opbou wen (iels wat Arabieren nog immer niet doen). De uitbreiding van de stad en het drukke zakenleven het is dus Ar meens werk. Maar door de aanwezigheid van zoveel „vreemde eenden in de bijt" zijn er ook andere mensen actief: de po litie. Wie zonder paspoort op straat loopt is niet helemaal zonder gevaar: men wordt domweg meegenomen en het kost een uurtje of twee voor men weer „--rij" is; ock hier heeft niemand verantwoor ding en „de zaak" wordt tot de hoogste chef gebracht. En als die „niet thuis" is, dient men te wachten, desnoods tot volgende dag, alvorens men zijn vrijheid weer terug heeft „Iedereen kan zich wel vermommen als toerist", zegt de politie, „maar wie zegt ons. dat u geen Jood bent?" „Lijk ik daar dan zoveel op?" zei ik die nu al een half jaar lang voor Amerikaan, Engelsman, Duitser, Zweed en nog veel méér gehouden ben, maar zelden voor Nederlander en zéker niet voor een Israëliet Waarop men het antwoord schuldig blijft.... Wonderlijk groot is de haat tegen de Israëlieten. Wonderlijk maar tegen- volge van Arabische inzichten en propa gandamethoden ook weer niet geheel onbegrijpelijk. Men kan ook niet bepaald zeggen dat de Amerikanen en de Engel sen hier geliefd zijn, maar wel eigen aardig is weer dat de commandant „Gemakshalve" neemt men in Amman de putdeksels van de riolering maar weg, als het flink sneeuwt of regent en men de watermassa niet verwerken kan. Een beetje gevaarlijk zegt u? Maar u moet ook niet met Nederlandse precisie kijken l Zware brand in kantoor van Bruynzeel te Zaandam Twee kinderen in Haarlem door hun vader uit de vlammen gered Tijdens het afgelopen weekeinde heb ben in ons land weer verscheidene flinke branden gewoed. Om kwart over twaalf Zaterdagmiddag ontdekte personeel van de Bruynzeelfabrieken te Zaandam, dat brand was ontstaan in het kantoor boven de vloerenfabriek. De brand woedde in de nabijheid van luchtkokers, waardoor hete lucht voor verwarming werd aan gevoerd. In een oogwenk stond het grote kantoorgebouw dicht onder de rook. zo dat men hals over kop het kantoor moest verlaten. Uit de vloeren schoten steek vlammen omhoog. Met behulp van zuur stofmaskers (tegen de enorme rookont wikkeling) kon men het kantoor binnen dringen en de vloer openbreken. De schade moet in de tienduizenden guldens Zaterdagavond omstreeks acht uur Vrouw (pas getrouwd) door brand omgekomen Meisje door electrische stroom gedood De pas zeven weken getrouwde mevr. Bril uit He er en veen. die enkele dagen bij haar moeder in Buitenpost logeerde, heeft daar zulke ernstige brand wonden opgelopen, dat zij is overleden. De jonge vrouw had haar haar gewassen. Tijdens het drogen bij de straalkachel vloog het haar in brand, met het ge noemde gevolg. De 18-jarige dochter van de heer A. J. V. uit de Prof. H. de Vrieslaan te door electrische stroom gedood. Het meisje werd door de stroom getroffen toen zij een electrisch kacheltje verplaatste. In de Den Texstraat te Amsterdam is een 46-jarige man door gasverstikking om het leven gekomen. De gasslang is vermoedelijk losgeschoten doordat de man tegen een tafeltje liep waarop een brandend gascomfoor stond. De Engelse stuurman van de vissers boot Eleanora uit Fleetwood is overboord geslagen en in het ijskoude water op de Noordzee verdronken, toen hij trachtte tijdens een hevige sneeuw storm over te stappen op het Nederland schip Bonaire dat de haven van Fleet- het Jordaanse leger een Engelsman is enwood moest worden binnengeloodst. brak brand uit in het bovenhuis van de familie Hovenier aan de Burgwal te Haarlem. De heer Hovenier, die in een zijkamer aan het telefoneren was. hoorde zijn twee kinderen van 6 en 4 jaar om hulp schreeuwen. Toen hij de huiskamer binnenkwam, sloegen de vlammen hem tegemoet. Hij slaagde er in zijn kinderen in veiligheid te brengen, doch hij kon van zijn Inboedel niets redden. Het bovenhuis was weldra een vlammenzee en brandde geheel uit Van het bezit der familie werd alleen het radiotoestel ge red. De benedenwoning, bewoond door de familie De Vries, kreeg enorme water schade. Beide families waren verzekerd- De brand is ontstaan achter de kachel, vermoedelijk door een defect in de schoorsteen. In een half uur tijd is Zondagmiddag In het Zwaanhals te Rotterdam een hou ten loods totaal afgebrand. Er waren rijwielen, motorrijwielen, carriers en een auto in gestald. Voorts was er enige Inboedel opgeslagen. De schade is op het ogenblik nog niet te schatten, maar moet duizenden belopen. De loods was eigen dom van J. M. Woning te Zoetermeer. Het ernaast gelegen pand van de firma Cohen, waarin behangselpapier lag op geslagen, heeft ook enige brand- cn waterschade opgelopen. Een korte, maar hevige brand heeft Zaterdagavond gewoed aan boord van het Belgische motorschip Gella (4571 br.t.) dat in reparatie ligt bij Niehuis en Van den Berg's Soheepsreparatie- bedrijf N V. aan de Pelgrimskadc te Rot terdam- Het schip was juist in zoverre gerepareerd, dat het over veertien dagen weer in de vaart zou komen. De schade, door de brand veroorzaakt, is vrij aan zienlijk. Bij een felle brand, die in de afgelopen nacht heetf gewoed in de fabriek Schut tersveld gebrs Van Beek N.V. të Ensche de, is een grote partij fluweel, die nog slechts ten dele was bewerkt, verloren gegaan. De machines ln de snijzaal wer den ernstig beschadigd. Op 27 en 28 Maart wordt in Bilt hoven een recrutenweekeinde gehouden voor Doopsgezinde jon geren, die onlangs onder de wapenen kwamen of binnenkort zullen komen. In haar openingswoord zeide de pre sidente, dat als de deelneming van de vrouwen aan het staatkundig leven een werkelijke betekenis zal hebben, dat dan ook merkbaar moet zijn. Geen eigen vrouwenpartij, maar een andere aanpak. „Wat wij vrouwen als onze bijdragen zouden willen brengen in het bestuurs apparaat is een stuk menselijkheid en ook heel vaak een directe practische aan pak van de problemen zelf, een benade ring van de feiten van uit de werkelijk heid". Tot de Koningin zei de presidente: ..Wij weten hoe zeer U zelf de problemen weet te bekijken van de menselijke en de practische kant en er naar streeft een traditionele formalisme te doorbreken. Wij zijn blij met deze gelegenheid U eens te zeggen hoezeer u ons daarbij een voorbeeld en een aanmoediging bent". Na een toespraak van de burgemeester van Naarden. hield de 80-jarige mevrouw W. Wynaenóts Francken-Dyserinck een rede over de totstandkoming van de Vereniging voor Vrouwenkiesrecht op 4 Februari 1894. Na haar toespraak bood zij de Koningin een grote pop aan. ge kleed uit de tijd rond de eeuw-wisseling. Nadat nog enkele spreeksters het woord hadden gevoerd en Nel Oosthout had gedeclameerd, ontving de Koningin een vijftal bejaarde dames, die het erelid maatschap van de vereniging hadden gekregen: mevr. Duysman-Blocq Wy- brandy uit Leeuwarden, mej. E. H. Pie pers, mevr. A.E.J. de Vries Bruins, mevr. j Wynaendts Francken-Dyserinck en mevr. E. van Itallie-Van Emden. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich ook de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mej dr A. de Waal. enkele vrouwelijke leden van de Tweede Kamer, alsmede enkele vrouwelijke wethouders uit verschillen de plaatsen van ons land. Ingaande 1 Maart Drie helicopterdiensten per dag Met ingang van Maandag 1 Maart as. zai de frequentie van de Sabena-helïcop- terlijnen Rohterdaim-Ant werpen-Brusse 1 Maastr.cht-Brussel v.v- opgevoerd tot 3 diensten per dag. De ver trektijden van de Heliport Rotterdam zulten dan al6 volgt zijndes ochtends 9 05 uur en 1120 uur; des middags 15-00 uur. Van Maastricht 10.32 en 15.25 uur. De aankomsttijden uit Brussel Antwerpen voor Rotterdam zijn 8.55. 11.10 en 14.20 uur. Deze diiensten zullen voorlopig tot 11 April a-s- (de datum valt invoering van de zomerdienstsregeling) gevoerd worden, dagelijks behalve des Zondags- Malenkof candidaat voor Opperste Sowjet Premier Georgi Malenkof van de Sow- jet-Unie heeft zich vandaag candidaat gesteld voor de verkiezingen van de Opperste Sowjet op 14 Maart. Hij is de enige candidaat uit het kiesdistrict Leningrad. Malenkof koos dit district, na door meer dan 70 arbeidersbijeenkomsten te zijn uitgenodigd, als candidaat op tc treden. kreeg mede lijden winterseizoen gebeurt, heeft de produc tie cr van het gehele jaar door plaats. Veelal wordt de schaatscnindustrie als nevenbedrijf uitgeoefend, in combinatie met de fabricage van speelgoed, gereed schappen, of metaalwaren: producten dus waarvoor dezelfde grondstoffen be nodigd zijn als voor de schaatsenfabrl- cage. Voor de vervaardiging der gedeel telijk uit hout gefabriceerde schaatsen wordt voornamelijk beukenhout ge bruikt. De laatste tijd is echter een gro tere vraag merkbaar naar de geheel uit metaal bestaande schaats, die thans ook ln ons land wordt vervaardigd. De totale Nederlandse productie be draagt momenteel ongeveer 300 000 paar per jaar. Het productiepeil en de goede kwaliteit van de tientallen modellen schaatsen, die hier thans vervaardigd worden, hebben er toe geleid, dat de Nederlandse industrie de binnenlandse markt voor het overgrote deel kan voor zien. In de eerste 11 maanden van 1953 bedroeg de invoer uit het buitenland slechts 2000 paar Dit is niet steeds zo ge weest. Na de oorlog liep de invoer van schaatsen, vooral uit Duitsland, aanvan kelijk zeer hoog op, n.l. van 17.000 paar ln 1949 tot 49.000 paar in 1950. In 1951 steeg deze zelfs tot 79.000 paar ter waar- van rulm 750.000 gulden. Reeds in - was een aanzienlijke daling van de ïmoort merkbaar, n.l. tot 12.000 paar. De e x port van de Nederlandse schaat- senindustrie is nog zeer klein. In 1951 werden 600 paar. in 1952 reeds 2200 paar en in de eerste 11 maanden van 1953 on geveer 800 Daar uitgevoerd. Wel echter krijgt hot Nederlandse product langza merhand in het buitenland grotere be kendheid. Op verschillende buitenlandse exposities werden prijzen behaald. Rolschaatsen worden in ons land wel ln toenemende hoeveelheid geproduceerd ma,- 4- vertreft nog steeds de maar de invoer i „Toe Piet, zeg eens wat!" „Waar ben je dan, m'n zoele jongetje, piete-piet, kom dan?! Dat is het dage lijkse praatje van mej. M. Haverhorst, Koninginelaan 61 Voorburg tegen tiaar (sprekende) kanarie, die we hier op de schouder van een buurjongetje zien zit ten. Piet windt het eigenlijk maar zo-zo. ,Jij moet wat van mij hebben, schijnt h\) te denken, ik moet zeker weer wat zeg gen." Maar overigens i» Piet zo kwaad niet. Nu het busje voor de kankerbe strijding bij hem staat en het publiek Zaterdagmiddags naar zijn spreektalen- ten komt luisteren, laat hij ook zijn goede zijde zien. Dan praat hij soms minuten achter elkaar en trekt zich niets aan van de bewonderende en verbaasde uitspraken van zijn bezoekers. Integen deel, het inspireert hem juist tot het uiten van meer woordjes. 22 Bezoekers stopten Zaterdag wat in het busje, dat nu een plaats bij de kooi heeft gevonden. eigen productie. Bedroeg de import in 19a0 nog slechts 7000 paar. in 1952 was ze reeds toegenomen tot 21.000 paar, ter wijl in de eerste 11 maanden van 1953 reeds 29.000 paar rolschaatsen werden geïmporteerd ter waarde van i 265 000 voor een belangrijk deel uit West-Duits- land. Spaar je geld en je leven" Prijswinnaar van tekenwedstrijd bracht boterkoek mee Acht en tachtig kinderen wonnen ieder 150 voor hun klas tobletlre, ohocoliBfc andere snoeperijen Helemaal uiit Hulst in Zee-uwseh-Vlaan deren. met een reis van vijf uur achter de ruig, in een koude autobus via België en daarna van Breda af in de trein,, was de zevenjarige Marleentje Kinit, leerlinge van de eerste klas der St Josephschool uit Hulst. Zaterdag naar Amsterdam ge komen. om daar aJs eerste uit handen van de burgemeester Am. J. d'Aully haar prijs ln omtvamigst te nemen, die zij gewonnen had in de landelijke tekenwedstrijd ..Spaar je geld en je leven". De Nationale Spaarraad en het Verbond voor Vettig Verkeer, hadden deze teken- wedstrijd voor leerlingen van de lagere scholen en het V.GL-O. uitgeschreven. Meer dan 900 scholen met een totaal aan tal van 150.000 leerlingen hebben aan de wedstrijd deelgenomen- De aanwijzing der prijswinnaars gebeurde per klas en per provincie door een juTy uit de betrokken provincie- De 88 prijswinnaars krijgen leder een prijs van f 150 voor hun klas, naar eigen inzicht te besteden, door het hoofd der school cn voor zichzelf een bedrag van f5 als indeg op een spaarbankboekje. Uit deze 88 bekroonde tekeningen uit de pro vincies. die op de huishoudbeurs in het RAI-gebouw te Amsterdam tot on met 14 Februari worden tentoongesteld, zijn acht landelijke prijswinnaars gekozen, die hiermee hun klas nog eens aan een prijs van f100 helpen, terwijl zijzelf f 10 op hun spaarbankboekje ontvangen. Niet ad leen Marleentje Kint. in gezel schap van haar onderwijzeres, was aan wezig. maar ook de andere prijswin naars. die ieder van de burgemeester een enveloppe kregen voor de school en een enveloppe met inhoud voor zichzelf, met daarbij een dik pak, waarin repen en Ned. officier vocif aan Oostfront Tegen oud-S.S.-er toch nog vier maanden geëist Na negen jaar Russische krijgsgevangenschap bij zijn terugkomst gearresteerd keerde hij bij de Nederlandse grens terug. „Ik wilde mijn moeder opzoeken", zei hij. De officier van Justitie, mr F. Hollan der. zei dat er na zo lange tijd steeds een zekere twijfel bestaat of zaken als deze nog in aanmerking komen voor vervol ging. Die mag dan ook alleen maar met speciale toestemming van de minister van Justitie worden ingesteld. In dit geval was die toestemming inderdaad verleend, hoewel tegen de andere leden van de groep van 34 nauwelijks of niet was op getreden. Doch deze verdachte had er de voorkeur aan gegeven, zich ln Duitsland te laten behandelen, „Alsof we dat hier niet zouden hebben gedaan", aldus de O. v. J. Verdachte is officier ln het Neder landse leger geweest, een man, die de eed op de Koningin had afgelegd, doch niet geschroomd had, dienst te nemen bij de vijand (die hij zelf tevoren had be streden) nog vóór de kruitdamp was op getrokken. De officier noemde dit landverraad, zo als in de kringen van Nederlandse offi cieren maar zelden Is voorgekomen. Uitspraak 12 Februari. De 39-jarige H. J. A. van de K., die in ons land geen vaste woonplaats me.-r heeft en op Oudejaarsdag bij de grens werd gearresteerd, toen hij na negen jaren krijgsgevangenschap in Rusland terugkeerde naar Nederland, heeft Za terdag „wegens dienstnemen in Duitse krijgsdienst, wetende dat Duitsland in oorlog was met Nederland" terechtgestaan voor de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank. Er werd tegen hem een jaar gevange nisstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk, geëist, plus ontzetting uit de burgerrechten. Verdachte vertelde ter zitting, dat hij voor de Duitse inval eerste luitenant bij de Nederlandse infanterie was geweest en als zodanig deel had genomen aan de gevechten op de Grebbeberg. Een maand na de capitulatie kreeg aij zijn ontslag uit het Nederlandse leger. Enkele weken later meldde hij zich in Amsterdam bij de Waffen-SS, hoewel hij zegt nimmer lid van de N.S.B. te zijn geweest. In Duitsland werd hij opgeleid en bereikte de rang van Oberaturmführer. Hij legde de eed van trouw aan Hitier af en werd in Augustus 1941 naar het Oostfront ge zonden. Bij dc terugtocht van het Duitse leger werd hij in Juli 1944 in Estland door de Russen gevangen genomen. Negen Jaar lang bracht hij door in 18 verschillende Russische kampen. Toen werd hij in Oc tober Jl. met 34 andere Nederlandse krijgsgevangenen plotseling naar Berlijn teruggestuurd. De helft van deze SS-ers verzocht, terug te mogen keren naar Nederland. De andere helft wilde ln Duitsland blijven. De verdachte, die ziek was, behoorde tot de laatsten en liet zich opnemen in een ziekenhuis bij Osnabrück. Met Kerst mis was hij zo ver opgeknapt, dat hij verlof mocht nemen. Op Oudejaarsdag Goederentrein ontspoord bij Beverwijk Tussen het station Beverwijk en de halte hoogovens is Zaterdagmiddag een, goederentrein ontspoord. Vier wagons kwamen naast de rails te staan en blok keerden het gehele baanvak. Gedurend een uur werd de verbinding tussen Beverwijk en Velsen-IJmuiden- Oost door autobussen onderhouden, waar na het treinverkeer over één spoor kon worden hervat. Persoonlijke ongelukken deden zieft niet Bots Verdaasdonk ui de 8e klas van die V-G.L.O.-school te Prinsenbeek hadi op school zelf een grote boterkoek gebak- toen, die zy de burgemeester aanbood- Mr d'A illy was hiermee bijzomder in zijn schik en wilde hem direct keuren. Ook de jury kwam een deel toe vond Hij. en zo kom Betis zien. dat haar koek in ieders smaak vieL De overige prijswinnaars zijnYvorme Winters uit de 2e tolas van de Chr. J. Kon-:ragschool m Nijmegen; Emiel Jillinies 3e klas O L- school 25 te Leeuwarden; Petnis G- J- Leijdektoers. 4e klas S! Ja- cobuaschool te Bom;; Harm Meijer. 5e klas AL van Olmschool te Groningen; Jo hanna Pin. 6e klas St- Franciscusèchool t« Treebeck en Leonard A. Harderwijk, 7e klas O.L. school te Breukelen. Door de loonsverhoging Staat ontvangt circa f 150 millioen meer Maar uitgaven ongeveer evenveel omhoog Tengevolge van de loonsverhoging van 5 pet zal het rijk dit Jaar ongeveer f 150 millioen meer aan belastingen ontvangen. Dit is dan het nettobedrag dat het rijk meer in kas krijgt, na aftrek van de aan delen van het gemeente- cn provincie fonds. Tegenover deze hogere inkomsten staan vanzelfsprekend voor het rijk ook hogere uitgaven, namelijk de hogere salarissen van het rijkspersoneel, toeslagen op pen sioenen, sociale voorzieningen, diverse subsidies voor het onderwijs enz. Deze stijging van de uitgaven zal weinig ach terblijven. bij de toeneming van de in komsten. Dit heeft de regering aan de Eerste Kamer meegedeeld in antwoord op de schriftelijke algemene politieke cn finan ciële beschouwingen. Immigranten in V.S. zijn „slechte" artsen In een te Chicago gehouden toespraak heeft dr Wiliard Rappleye. deken van het college van doctoren en cnirurgen van de Columbia-universiteit, verklaard dat Amerika wordt bedreigd door een stroom van artsen uit het buitenland, die geen behoorlijke vorming hebben ge noten. Dit zou volgens hem <je stand van de practische medische wetenschap in de Ver. Staten de eerste tientallen jaren achteruit doen gaan. Vele ont heemden en immigranten die medicij nen hadden gestudeerd maar niet vol gens Amerikaanse normen, werden in ziekenhuizen tewerkgesteld of vej-tig- den zich als huisdokter. Vergunninghouder Simpang veroordeeld De heer J. F. Faubek, die houder was van de indertijd voor het Simpanghotel te Soerabaja verstrekte vergunning, en agent van de Nationale Handelsbank, ls door het landgerecht te Soerabaja ver oordeeld tot 2 malen 5 dagen hechtenis en boete van 50 roepiah's of 10 dagen hechtenis. Hem werd ten laste gelegd, ten rste, verhuren van drie kamers zonder rgunnlng, ten tweede het niet zichtbaar ophangen van de hotelvergunning, en ten derde het niet nummeren der kamers volgens plattegrond. De eis had geluid driemaal twee weken hechtenis. In het vonnis werd bepaald, oat aan de heer Faubel geen werkzaamheden mogen wor den opgedragen en dat hij buiten de voor de gevangenis geldende uren naar huis kan gaan, aldus meldt Aneta. Asss. Press meldt nog, dat de heer Faubel op vrije voeten ls gesteld ln verband met de mo gelijkheid van hoger beroep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5