Het stemmen bij volmacht wordt in het vervolg veel moeilijker Maar de medische verklaringen voor de zieken enz. zijn niet meer nodig Met het einddoel in zicht spurtend door het Noorden Hagenaar won de uiterst zware Vier Merentocht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 Wijziging Kieswet in Tweede Kamei (Van onze Parlementsredacteur) MET 47 TEGEN 24 STEMMEN heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag verenigd met de beperking van de kring dergenen, die bij verkie zingen gerechtigd zijn een volmacht aan te nemen. Dit was een onderdeel van het voorstel van minister Beel, neergelegd in de Derde Wijziging van de Kieswet. Het gevolg hiervan is, dat met name voor schippers het uiter mate moeilijk zal worden, bij volmacht te doen stemmen. gezien hierdoor het stemgeheim wordt aangetast. Maar. zo zeide hij. heef'. De aanleiding tot het voorstel van mi nister Beel was tweeërlei. Tot nu toe was het zo. dat op de dag van de stemming afwezigen, zieken of ouden van dagen vrij waren in het aanwijzen van een ge machtigde. mits deze maar voorkwam op de kiezerslijst in dezelfde gemeente als de volmachigever. Zieken en gebrekkigen moesten daarbij tevens overleggen een geneeskundige verklaring, waaruit bleek, dat zij tengevolge van hun lichamelijke gesteldheid niet in staat waren, persoon lijk ter stembus te gaan. Nu schijnen er zich hier en daar gevallen te hebben voor gedaan. waarbij misbruik van de geboden mogelijkheid werd gemaakt. Mej. mr Zee- lenberg (PvdA) sprak gistermiddag zelfs van „stemmen-ronselen". Daarnaast het moeilijk, een doktersverklaring te krijgen, aangezien de maatschappij voor geneeskunde haar leden had geadviseerd de medische verklaringen niet af te ge ven voor eigen patiënten. Nu was er reeds herhaaldelijk op aangedrongen, die me dische verklaring maar te laten verval len. Minister Beel had hieraan gehoo' gegeven, maar tegelijkertijd vond hij. dat de kring dergenen, die een volmacht gen aannemen, aanmerkelijk moest den vernauwd: de „rem" van de medische verklaring was voor zieken enz. immer: vervallen en de andere mogelijke onge rechtigheden zouden dan ook kunnen worden ondervangen, voorzoveel zulks tenminste mogelijk is. Zo kwam minister Beel tenslotte met de volgende bepaling: „Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echt genoot of echtgenote, een der bloed, of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van schoonzuster of de echtgenote van zwager, dan wel een der huisgenoten de volmachtgever." Bezwaren Tegen deze bepaling nu werden van verschillende zijden bezwaren ingebracht. De heren Van den Heuvel (AR), Beer nink (CH). Maenen (KVP) en Haken (Comm.) vonden het wel bezwaarlijk, dal hierdoor schippers, die met hun gehele gezin varen en dikwijls ook uitsluitend schippers-familie hebben, door de nieuwe regeling nagenoeg geen gebruik meer var de mogelijkheid tot stemming bij vol macht zullen kunnen maken. Minister Beel erkende de bezwaren, maa voorlopig geen andere oplossing, wilde hij hierover nog eens het advies vragen van de Kiesraad. Overigens achtte hij de bezwaren niet zo heel erg groot. Een ander bezwaar was gelegen in het begrip „huisgenoot". Wat is dat eigenlijk? Minister Beel had bij de schriftelijke voorbereiding reeds laten weten, dat het spraakgebruik niet toelaat, dat men ding, personeel en mede verpleegden ziekenhuizen en gestichten onderling als huisgenoten kan beschouwen. Hü wilde zo bleek gisteren tijdens het mondeling debat, de interpretatie van het begrip „huisgenoot" maar overlaten aan het ge zond verstand van burgemeester houders van iedere gemeente. Een poging van de heer Beernink (CH) om de beraadslagingen te schorsen, ten einde te proberen, nu reeds een oplos sing voor het vraagstuk der schipper: enz. te krijgen, ging de bewindsman stil zwijgend voorbij. De suggestie heren Van den Heuvel (AR), Beernink (CH) en Maenen (KVP) om de kring der volmacht-aanvaarders voorlopig afwachting van een nadere studie n: ongewijzigd te laten, verwierp de be windsman met kracht omdat deze gelegenheid onverbrekelijk verbonden was aan de afschaffing van de medische verklaring. De heer Maenen (KVP) stapt: tenslotte over zijn bezwaren heen er stemde vóór de grens-vernauwing. De heren Van den Heuvel (AR) en Beer nink (CH) konden niet over hun bezw ren heenstappen: hun fracties stemden, met de SGP, tegen. Van meer principiële aard was de te genstand van de WD. als wier woord voerder prof. Oud optrad. Hij was fei telijk een tegenstander van iedere moge lijkheid van stemmen bij volmacht, aan- Acht weken oud (hij tenminste) het beginsel van het stemmen bij vol macht aanvaard, dan moet men geen be perkingen opleggen bij de keuze van d( gemachtigden. Bovendien vreesde hi. grote rompslomp bij het controleren var de familieverhoudingen. Zijn allergroot ste bezwaar ging echter tegen het „vage begrip huisgenoot. De beslissing wordt handen van burgemeester en wethou ders gelegd en hij achtte dit in strijd me hetgeen de kieswetgever altjjd buiten de heeft gehouden. n.l. dat een politiek gezag over dergelijke zaken moet delen. Vooral in kleine gemeenten, op 1 stem kan aankomen, wordt de verleiding te groot, in de een of andere richting te beslissen bij twijfelgevallen, teneinde de stemming te beinvloeden. Dit Oud zó hoog. dat hij fractie niet alleen tegen het desbetreffen de artikelgedeelte, maar zelfs tegen de gehele wetswijziging stemde. Ook mej. Zeelenberg (PvdA) toonde ch een tegenstandster van het stemmen bij volmacht. Zij had dezelfde argumen als prof. Oud, doch zij aanvaardde de beperking van de kring der mogelijke gevolmachtigden gaarne als stap op de weg naar algehele afschaffing in het volmacht-systeem. A. en B. In hetzelfde wetsontwerp werd ook ge regeld. dat de zgn. A en B-lijsten dat grote partijen de gemeenten boven de 20.000 zielen bij de raadsverkie zingen in het vervolg lijsten met 40 namer zullen mogen indienen. Men zal zich her dat bij de jongste raadsverkie zingen, o.a. te Den Haag, Leiden en Am sterdam, vergissingen zijn opgetreden. Toen werd op de B-lijst van lijst 1, die de A-lijst was afgedrukt, door schillende kiezers gestemd, terwijl zij kennelijk lijst 2 (het derde rijtje namen) hadden bedoeld. Door de nieuwe bepaling zullen dergelijke vergissingen uitgesloten den. Wel hadden o.a. de heren Van den Heuvel (Arb.) en Oud (VVD) bezwa- tegen de „grote lappen" stembiljetten, die hiervan het gevolg zullen pleitte met name de heer Oud een terug keer tot het oude stelsel, waarbij de grote gemeenten verplicht waren de gemeente in drie kieskringen te verdelen, waardoor de „lange" candidatenlijsten overbodig zouden zijn, maar men legde zich toch bij dit voorstel van minister Beel. Tweede Kamer behandelde voorts de verlenging met twee jaar van het op non-activiteit stellen van het Verkeers- fonds. Enkele opmerkingen werden ge maakt door de heren Van der Weijden (KVP), Zegering Hadders (VVD), Verkerk (AR), Posthumus (PvdA) en Gortzak (Comm.). Uit het antwoord van ministe: Van de Kieft noteerden wij, dat een goed plan tot financiering van aanleg en or derhoud van de wegen nauwgezette studi en dat in de laatste jaren uit de ge- s rijksmiddelen veel meer aan de wegen is besteed dan in de wet op het Verkeersfonds is voorgeschreven. De ge raamde uitgaven waren voor de jaren 1951 t/m 1954 resp. 27,4, 27,8, 32,4 en millioen. Volgens de wet op het Ver keersfonds had volstaan kunnen worden resp. ƒ13.5. ƒ21, ƒ24 en ƒ25.5 mil lioen, zijnde 30 pet van de opbrengst der motorrijtuigenbelasting. Voorts verenigde de Kamer zich zonder debat met een wijziging van de begroting- 1953 van Buitenlandse Zaken (Communis ten tegen) en van de begroting-1952 van de Staatsmijnen. Vanmiddag ging de Tweede Kamer pra ten over de viering van de Nationale Feestdag. Monumenten waren een maand onbeschermd Critiek op Iaat ontwerp in Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft zich gisteren zonder hoofdelijke stemming aceoord verklaard met het wetsontwerp tot ver lenging van de tijdelijke wet monumen tenzorg Zulks in afwachting van de nieu- monumenitenwet, dae volgens minis ter Cale binnenkort zal worden ingediend- De heer Molenaar (VVD) was door de toezegging van de minister weinig geïm poneerd, gezien vroegere ervaringen. Volgens hem had het nieuwe ontwerp er ai kunnen zijn. Ook het onderhavige ontwerp tot ver lenging van de tijdelijke wet is te laat het parlement voorgelegd, met het resultaat, dat de monumenten een maand niet wettelijk beschermd zijn geweest. De oude tijdelijke wet liep 1 December 1953 af en volgens spr. kon zij dus niet verlengd worden, omdat zij reeds verlo- was- Juister had hij het dan ook ge vonden als een geheel nieuw ontwerp was gemaakt. De heer Kolff (C.H.) was eveneens van mening, dat de regering in dezen niet ge heel juist had -gehandeld Hij wees er inister Ca-ls op. dat de Eerste Kamer de toekomst niet meer op deze wijze erst te worden behandeld. Minister Cads antwoordde dot bij de voorbereiding van een monumentenwet vele departementen en andere instellin gen zijn betrokken- Het late indienen van het aanhangige ontwerp wiiLde hij ndet goed praten. Voor de snelle afhandeling was hij de kamers dan ook dankbaar- Het argument van de heer Molenaar, dat het ontwerp geen rechtskracht kan hebben, verwierp hij. Oolr Eerste Kamer accoord Hogere uitkeringen i.v.m. loonronde De Eerste Kamer heeft zich gistermid dag zonder hoofdelijke stemming accoord verklaard met acht wetsontwerpen verhoging van loongrenzen, bijslagen uitkeringen krachtens de sociale wett in verband met de loonsverhoging 5 pet. Zoals men weet, heeft de regeri reeds sinds 1 Januari gehandeld alsof Eerste Kamer deze wetsontwerpen had aangenomen. Staatsrechtelijk was di weliswaar niet geheel in orde. maar mer achtte het nodig in verband met ae be langen van de betrokkenen. LAATSTE NIEUWS Om 12.44 bereikt de kopgroep Dokkum en gaat de laatste étappe in Doordat Leimuidenaar Lok verkeerd reed Om 9.41 precies gestart gistermorgen kwam C. S. Meeuwisse, Noordpolder straat 20, Den Haag, gistermiddag om 14.03 uur terug aan de finish van de wedstrijd-Viermerentocht. „Hoe was het, mijnheer Meeuwisse?" werd hem gevraagd. „Onnoemelijk slecht", was het antwoord. En uit het verhaal, dat hij deed, kwam wel heel duidelijk naar voren, dat hij voor de overwinning hard heeft moeten vechten. S. C. Meeuwisse, een neef van hem, die vierde werd in deze ïjsmaralhcei* had veel last gehcud van zijn hielen, omdat hij door het zaïrad, deit op heel veel plaat- Heus. het diertje dat b(j dit meisje om een koekje bedelt, is peen hond, maar een biggetje Het is het huisdier von de fam. Linnenbank in DrieberpenRijsen- burp. Kees zoals die big heet ge draagt zich keurip. Hij reapeert onmid dellijk als men hem roept en lipt het grootste deel ran de dap rustig b(j de kachel. Dat deze krulstaart zo welopge voed is geworden. lipt waarschijnlijk aan het feit. dat h<j b\j zpn geboorte ver onder de maat was en door de familie Linnenbank dag en nacht om het uur werd pcroed. Dit laatste is nu niet meer nodip, want Kees weegt al 30 pond, een behoorljjk gewicht voor een big ran acht weken. (Vervolg van pag. 1) Goed weer Een respectabel aantal, vooral gezien de straffe wind die de hele dag handen en voeten verkleumd had. Maar die tegen de nacht gelukkig ging En vanmorgen vroor het in Leeuwar den maar elf graden. De wind. hoera, de wind was weg! Toen wij de neus bui ten Leeuwarden staken, viel dat wel wat tegen, maar men is 't er overal over eens. dat de rijders het bijzonder treffen met weer. Van Sloten ging het op de volgende contrfllepost aan: Stavoren, waar de brugwachter de brug niet eer der dacht op te draaien dan kwart over acht. Veel eerder konden de rijders er niet zijn. Ondertussen waren ook de toerrij ders op weg gegaan. Hun start was niet zo'n spectaculaire run en zo'n gehaast. Zij werden met bussen van de vee markt naar het Harinxmakanaal ge bracht en konden daar op hun gemak vertrekken. In grote groepen zwermden zij uit door het Friese land. langs kale wilgen en verstijfd riet. Regelmatig kras- de duizenden schaatsen over he' harde, maar hier en daar wel wat hob belige ijs. De Elfstedentocht, tiende editie, was begonnen! De kopgroep wordt groter Heel Hindclopen was uitgelopen om de wedstrijdrijders te verwelkomen, die daar bij het gemeentehuis hun kaarten moesten laten afstempelen. Om 08 52 arriveerde hier een groep van plus minus 25 man. waarvan A. Verhoe ven uit Dussen als eerste het stempel kreeg. In de groep zitten voorts: W. Ver meulen (Ter Aar): A. de Koning (Beem- sterburgwal); Wijnhout (Haarlemmer meer); Scheer (Amsterdam): Segers, (Purmerend); Piet Keyzer (Werkhoven): Beijen (Amsterdam); J. Vermeulen (Breukelen): Van Woudenberg (Breuke- len); Van der Pol (Hilversum): Van der Vinden (Amsterdam); Van Aarsen (Scho- terzljl); Schipper (Steenwijkerwold): Oharisius (Leeuwarden) en Zwart (War- ga). In Workum, 9 km voorbij Hindelopen, lagen nog steeds de zelfde rijders op kop. De groep van plus minus 25 man pas seerde Workum om kwart over negen- In Parrega. halverwege tussen Workum en Bolsward. toen bijna de helft va afstand was afgelegd, was er in de kop nog steeds geen wijziging gekomen. Nog i 25 i de tijd van aankomst en de kansen van de favorieten. Drie minuten voor elf waarop niemand schijnt te hoever, wer ken, gaat er een hoera-geroep door de tien dikke mensenhaag: de kopgroep Zes rijders arriveren met een flinke snelheid, aangevoerd door Jan Charisius. Ze liggen 5»A minuut voor op de tweede groep, waarin o.a. Lamberts, Van der Hoorn en Wijnia Vermeulen, die in Har gen nog in de tweede groep zat. is terug gevallen. evenals Klaas Schipper uit de eerste groep. Deze stoere veehouder uit Steenwijkerwold is een paar keer geval len en daardoor achter geraakt. Eerv haastige slok drinken, eer, hap brood, een stempel op de contrólekaar! en Franeker is weer achter de rug. Voor' stuiven zy weer, de rugnummers helder Achter hen trekken de toerrijders rustig hun baantje. Vaart na vaart, plas na plas verglijden onder hun schaatsen. Onder hen is nu nister Ivlansholt, stevig in het wol gepakt, in een groep met mr Lint horst Homan, commissaris der Koningin der provincie Friesland. In lange verbrokkelde groepen gaan hun gebogen ruggen langs de Friese boer derijen. Af en toe met de hand groetend als in een dorp of stadje juichende tae- schouwers langs de kanten staan Het j gaat in een veel straffer tempo dan in 1947. De mogelijkheid wordt steeds groter dat het in 1942 gevestigde record van 8 min. wordt verbeterd. De kopgroep is steeds ver op het berekende tijdschema. In Harlingen zou men om elf uur moeten doorkomen, het werd even voor half elf. Na Franeker is de toestand iets slechterd en uit Dongjum, een paar kilo- het Noorden wordt gemeld, dat de rijders daar in een dikke sneeuw bui zitten. De loopgroep «loten groep aan de leiding. AI op de hellt In Bolsward, op de helft van de wed strijd, passeerde de grote kopgroep om bijna kwart voor tien. De wedstrijd ging tot dan bijzonder snel en als er zich geen bijzonder zware moeilijkheden voordeden werden de eerste rijders vanmiddag in recordtijd in Leeuwarden verwacht. Strijd ontbrand Op het laatste stuk voor Harlingen is de str(jd in de kopgroep ontbrand. Was het tot nog toe zo, dat de rijders angstvallig bij elkaar bleven en geen pogingen deden geen seri pingen althans om weg te lopen, toen de moeilijke overgang van Harinxmakanaal naderde, liepen sprong. Om 1028 uur kwamen als eersten dus in Harlingen door: Leffertstra uit Stobbega, A. de Ko ning uit Beemsterburgwal, Van der Berg uit Ny Beets, Charisius uit Leeuwarden, J. Nauta uit Wartena A. Verhoeven uit Dussen. De eerste uitvallers Voor zover bekend, is het slachtoffer van het slechte ijs de Haarlemmer Weiland, die Dinsdag avond laat als een der laatsten voo de wedstrijd had ingeschreven. Kort na de start reed Weiland in een scheur in het ys. waardoor een schaatsen kapot ging. Hij had wel reserveschaatsen bij zich, maar durf de de tocht toch niet voort te zetten nu hij zijn reservepaar al zo spoedig zou moeten gebruiken. Van der Zwaag uit Oudwoude, op een na de oudste deelnemer. IJ 1st op zijn mond gevallen. Hij kreeg hierdoor ernstige wonden, die in het ziekenhuis te Sneek gehecht zijn. Hij kon op eigen gelegenheid naar Leeu warden terugkeren. Van een voortzet ten van de wedstrijd was geen sprake. De derde pechvogel was een der jongeren. Van Rhijn uit Wassenaar, die tussen Sneek en IJlst een kwetste en toen moest opgeven. Kopgroep van zes in Franeker Op het Bolwerk in Franeker staat het In aansluiting hierop, komt het bericht zwart van de mensen. Het is pracht weer. binnen, dat de kopgroep om 12.44 tn Dok met een stralende zon en.. zonder wind. Honderden rekten hier de halzen kum heefl ^passetri en nu naar Leeu Honderden doea onderling gissingen over warden terugkeert „Stempel maar op m'n gezicht". Het is bekend, dat zij die deel nemen aan de Elfstedentocht er niet direct op hun voordeligst uitzien. Zwaar ingepakt met allerlei dikke kledingstukken, gehuld in vele lagen truien, broeken, kousen cn bonte mutsen en met het gelaat dik ingevet tegen de gure vries wind. dat na enkele tientallen kilometers van het transpireren gaat glimmen als het ijs, waarop zij lange strepen trekken, hebben zij meer weg van een soort ijstjjdach- tige wezens dan de gewone burgers die zij normaal zijn. De rijder Van Herk uit Berkel spande vanmorgen wat het aanzien betreft ongetwij feld de kroon. Zijn gezicht zat bovendien volblauwe stem pels. Hij had zijn contrólekaart reeds bij het begin verloren en liet zich toen maar op wangen en voor hoofd afstempelen.... Overigens had hij geen geluk. Bij Woudsend werd hij. na goed ln de kopgroep gezeten te hebben, door een val uitgeschakeld. Hij be zeerde zich aan de rechterhand en gaf op. het ijs haast onbegaanbaar maakte, hard had moeten trekkeru. En die andere verhalen waren navenant. Daarom is het niet te verwonderen, dat het veld vam 28 rijders en één rijdster, dat gistermorgen bij de Leidse Drieg a ten brug tegen de wind op begon te s tor at vlug uit elkaar lag. Tot aan Lan- geraar deed de wcdc.rijdigeest van ieder-voor-zich" opgeld. Niemand wilde kop doen- Maar na de Kaag kwam meteen een scheiding in helt peloton, Vier gingen er tussen uiit: Sldngeland, Zoeterwoude. Van Leeuwen, de kamp» 1946-'47 uit Nieuwveen. Lok uit Leimui- •n C- S. Meeuwisse. Bij het paviljoen De Brasem konden vijf anderen aar ting krijgen en toen ging hot met negen het Brasemeimeer op. Op de Drecht konden de acht overige rijders geen weer stand bieden aan een offensief van C. S Meeuwisse. en deze ging er alleen van door- Maar bij het Tolhuis haalden de Leiden aar Knuider en S- C Meeuwisse weer in- Enige tijd later kwam er wat licht tussen dé rijders- S. C Meeuwisse raakte eert paar honderd me ter achter, zag zijn naamgenoot voor hem et meer cn nam een verkeerde route En Kruader was niet veel gelukkiger. HIJ kwam te vafliero. Vanaf dat moment la Meeuwisse in zijn centje doongestormd vanaf de Sluiitkade in Zevenhoven die sterke wind in de rug. Kruider gevallen onder een brug in Aarlander- Hij viel overdwars over een eind hout en werd door een buschauffeur in een bus gedragen- 'sMiddags liep hij al weer aan de fmi6h rond. Verkeerd Achter C. S. Meeuwisse vormde zich langzamerhand een voor hem steeds groter wordende dreiging. In Nieuwkoop had Meeuwisse een nuut voorsprong op de Leimuidenaar Lok, in Ter Aar was de achterstand verkleind tot een halve minuut. In Rijnsaterwoude had Lok zelfs een voorsprong van enkele minuten. Toch won Meeuwisse met een verschil van zeven minuten. Lok reed bij Wou- brugge verkeerd en legde nodeloos een afstand van acht kilometer af. De Nieuw verier Van Leeuwen, 47 jaar. kon het in dit Jonge en zeer sterke ge- aelschap neg heel goed uithouden. Hij kwam ais zevende binnen. Gisteravono is hij naar Friesland vertrokken om van daag de Elfstedentocht te maken- De uitslag luidt1C. S- Meeuwisse, kampioen Zuid-Holland larvge afstand, tijd 4 uur 22 min-; twee in kampioen schap: J- D. Lok, Leimuadien, 4.28-52; 3- M. C. J. Meeuwisse. Voorburg. 4-29-23; 4. S. C. Meeuwisse. Voorburg; 5- F- W Meeuwisse. Voorburg; 6. J. M- Slimge- land, Zoeterwoude; 7- J H. van Leeuwen. Nieuwveen. kampioen 1946--47. Zijn tijd was toen 3 u- en 55 min. Gisteren 500 rijders in Merentochten sterkt door cke wetenschap, dat straks na Dokkum het einddoel dichtbij is. snelt voort het Noorden in, op weg Dokkum. Om 12.20 uur passeerde de kop groep Birdaard en kreeg Dokkum al zicht- Het staat thans wel vast. dat het Elfstedemrecord van 1942 (8 uur 44 min-) gebroken zal worden. Insiders voorspel len. dat het record mischien wel met een uur naar beneden gehaald zal war- In Wateringen werden gisteren de Zuidhollandse kampioen schappen lange baan verreden, die door Egbert van 't Oever uit Lisse werden gewonnen. Hier ziet men hem (rechts) in de finale van de 5000 meter tegen Olsthoorn uit Maasdijk. Nal. koppelwedstrijd Vermeulen en v. d. Hoorn winnen in Ter Aar Op de ijsbanen van de Ter Aarse ijs- club op de Langeraarse plas zijn de ste wedstrijden van dit seizoen gehou den. De belangstelling van het publiek wegens de ijzige kou niet groot. In verliezersronde ontstond meeste spanning. De uitslagen winnaarsronde luiden 1. W. Vermeulen v. d. Hoorn. Ter Aar; 2. Joop Koele- iW. v. d. Jagt, Ter Aar; 3. Wijn houtDe Koker. Lisserbroek; 4. Jo v. d. HoornJ. v. d. Hoorn Gzn. Ter Aar. In de verliezersronde werd de uitslag: 1.» G. LefeberB. van Tol, Lisse; HeemskerkBorst, Zoeterwoude; 3. Van der SteltStruik. De Kaag. De ijsver- eniging Lisserbroek had de prijzen voo de verliezersronde beschikbaar gesteld. Laurarit van 19 tot 23 Juli De Alphense rijwielvierdaagse. de zc genaamde Laurarit, door Z. en N.-Holland en Utrecht, wordt dit jaar gehouden 1923 Juli en niet, zoals eerder werd ge meld, van 1217 Juli. Wolerpolo SleutelstadR.P.C. (dames) 40 De ontmoeting tussen de dames Sleutelstad en die van R.P.C. werd wedstrijd, waarin de thuisclub ovei gend sterker was. Voor de rust nam Sleutelstad door mej. A. Oostrom met twee goede doelpunten de leiding. Ook in de tweede helft bleken de dames van d Sleutelstad sterker te zijn en nu wist L. Wolters met eveneens twee goede doel punten de eindstand op 40 te brengen. Athletiekprogramma Na een bespreking met het L.A.K.- bestuur werd het programma voor ath- letiek als volgt samengesteld: 27 Februari; nationale duin- en strandcross te Noord- wijk (N.A.C.); 27 Maart: duinloop (W.I.K., Wassenaar); 22 of 29 Mei: junio rendag (L.AK.); 23 Juni: nationale avondwedstrijden (Holland); 14 Augus tus; regionale wedstrijden (W.IX.. Was senaar); 2 October: dwars door Leiden (Holland); 20 October: singelloop (Ba taven) Competitie L.S.B. Alphen II (2A) ging gisteravond met negen spelers op bezoek bij LSG IV. Het negental weerde zich goed, want stond aan het eind van de avond met 34 voor. Drie partijen werden afgebroken en zullen worden gearbitreerd. LSG met een gelijk spe! zeer tevreden zijn Ged. uitslag: v. d. Oord Sr—Post VsVz. v. d. BoschBalk (n.o.) 1—0 (regl.) Elzenga—Kemper x—x; G. de Jong—Den Hoed xx; L. H. de Jong—De Haan 01 Van DrimmelenKardol VzVz\ Jansen- Schuyl 0—1; Damen—Kleiweg Vz—\ VreekenKoopman, xx; dr Blom Kroon ViVi de IJsilitsen lange baan van Zuid-Holland, deelneming aan de tourtochten toch gro ter dan Maandag. Om half elf vertrokken van de Dricgatcnbrug te Leiden 450 deel nemers. Uit Oude Wetering vertrokken 50 rijders. Slechts één deelnemer reed de 90 kilometer uit. De overigen gaven dc voorkeur aan de 20, 40 en 60 kilometer afstanden. Hei weer is vandaag veel beter dan gisteren. Dat heeft een duidelijke invloed op het aantal deelnemers aan de Meren tochten (jubileumtochten) van vandaag gehad. Vanmorgen om kwart over tien stonden rijen schaatsers voor de inschrij- vingspost in Bellevue te Leiden. Minimale toewijzing emissie Sikkens' Lakfabrieken Op de uitgifte van f 305.000 aandelen b m de Sikkens' Lakfabrieken N V. waar van reeds een bedrag van f 85 000 op in- schrijvmgsvoorwaarden was geplaatst, is voor een dusdanig bediraig ingeschreven, dot de toewijzing slechts minimaal kan zijn, zo dlelen emribeuvten mede. De Loosdrechter Doets won gisteren het provinciaal kampioenschap lange baan van Utrecht, dat op de Loos- drechtse plassen werd verreden, met totaal van 173.567 pnt. het kampioenschap J. G. de Jager uit Biezelinge ver overde gisteren te Wolphaartsdijk de titel lange baankampioen van Zeeland. T. Roozendaal uit Warmenhuizen won gisteren nationale langebaanwed- strijden in deze gemeente, vóór Van der Ruit, J. Roozendaal en Hoogschagen. Mevr. Rommelaar uit Enschede legde gisteren beslag op het open provinciaal kampioenschap schoonrijden van Over ijssel, dat te Zenderen werd gehouden Hazelbach uit Gouda won de herentitel. De ijshockeywedstrjjd CPL (Luik) Milano Inter, welke ploeg hedenavond op de HOKY tegen de HHYC zal spelen, eindigde in een 108 overwinning voor de Italianen. In verband met de grote belangstel ling voor de merentochten is besloten deze tochten ook morgen, Vrijdag en Zaterdag te houden. Start in Leiden, Oude Wetering, Langelaar, Nieuwkoop en Zevenhuizen, om 10 uur. Zaterdag a s. wordt de Bloemenstad-Sleutelstadtocht gehouden tussen Leiden en Aalsmeer over 70 km, vice-versa. Start 10 uur te Lelden in hotel Bellevue. Met nog S Noren Hjalmar Andersen naar Amsterdam -malige Noorse wereldkampioen Hjalmar Andersen zal deelnemen aan de in Amsterdam te houden Nederlands- Noorse hardrüwedstrijden. De Noorse chef d'equipe. Nils Simen- sen, heeft er tijdens een bespreking met zijn Nederlandse collega Schenk in toe gestemd Andersen te machtigen in Am sterdam te rijden, wanneer hij van de Europese kampioenschappen op weg naar naar huis is. Tevoren had Simensen de pers meege deeld, dat Andersen niet in Amsterdam rijden om zijn krachten te sparen de komende Noors-Russische wed strijd in Oslo. Schenk slaagde bij Simensen, maar kon de Russische chefs d'equipe niet over reden hun rijders in Amsterdam aan de art te laten verschijnen. Behalve Andersen zullen in Amster dam rijden: Jan Kristiansen, Torstein Seiersten, Arne Johansen, Wiggo Hans- Sverre Farstad. Anderse<n, Seiersten en Johansen zullen te Oslo tegen de Russen moeten rijden en daarom alleen de eerste dag ln Amster dam starten. Hanssen en Farstad zullen vermoedelijk ook de tweede dag in Am sterdam aan de start verschijnen. Lange baan Van 'tOever kampioen van Zuid-Holland Korte baan was voor Lekkerkerke Het provinciaal kampioenschap van Zuid-Holland lange baan, dat gisteren te Wateringen werd gehouden, is gewonnen door de nationale kampioen Egbert van 't Oever uit Lisse. Twee van de drie af standen, de 1500 en de 5.000 meter, nam j voor zijn rekening. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Olsthoorn (Naaldwijk) (.- sec. 2. Van 't Oever (Lisse) 51.9 sec. 3. Van Hoorn (Ter Aar) 52,3 sec. 4. Wer- (Rotterdam) 52.4 sec. 5. De Kreek Cs-Gravendeel) 54.1 sec. 1500 meter: 1. Van 't Oever 2.44.4. 2. Olsthoorn 2.47.4. 3. Wervers 2.59.4. 4. A. der Voort ('s-Gravenzande) 3.07.1. 5. Dullart (Rotterdam) 3.07.2. 5.000 meter: 1. Van 't Oever 9.46 2, 2. Olsthoorn 9.57.1. 3. Wervers 10.18.4. 4. Bestebreurtje (Barendrecht) 10.30.2. 5. De Kreek 11.08 8. Het eindklassement luidde: 1. en kam pioen van Zuid-Holland: Van 't Oever (Lisse) 165.320 pnt. 2. Olsthoorn (Naald wijk) 165.510 pnt. 3. Wervers (Rotter dam) 174.040 pnt. 4. De Kreek ('s-Gra- vendeel) 178.913 pnt. 5. Bestebreurtje (Barendrech-t) 180.500 pnt.. Ondanks harde wind veel tochtrijders Met Maasland als start en finish werd Dinsdag de Tiendorpentocht, waaraan zo wel wedstrijdrijders als toerrijders kon den deelnemen, gehouden. De route voerde over vrij goed ijs van Maasland Vlaardingen en vervolgens door het Westland. In totaal moesten de deel- 33 wedstrijdrijders en 167 toer rijders een afstand van 60 km afleggen. Van de wedstrijdrijders arriveerde J. an der Lelie (Maasland) na 2 uur 31 minuten als eerste aan het éindpunt. In de buurt van Zevenhuizen gaf bur gemeester J. Bakker van Blijswijk Dins dagmiddag om twaalf uur het startsein de ronde van Schieland. een tocht een afstand van ongeveer 50 kilo meter langs Zevenhuizen. Moerkapelle, Waddinxveen. Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJssel. Kapelle aan de IJssel, Rotter dam en Blijswijk. Versluis uit Waddinxveen ging om 35 minuten over 2 als eerste over de eind- Ondanks de felle koude was gisteren s animo voor de merentocht iets groter dan Maandag. 500 liefhebbers startten morgens om 10.30 uur, van wie 450 te Leiden en 50 te Oude Wetering, slechts 1 deelnemer reed de volle 90 kilometer uit. De overigen gaven de voorkeur aan de 20, 40 en 60 km tochten. De 16-dorpentocht over 70 km, uitge schreven door de IJswegencentrale van Baarderadeel, bracht een aantal deel- an ongeveer 400 aan de start, een record voor deze tocht Broekman tweede op 5000 m te Davos De uitslagen van de 5000 meter, die gis teren te Davos verreden werd, luiden: 1. Haugli (Noorwegen) 8.21.1. 2. Broek man (Nederland) 8.22.1. 3. Sakunenko (Rusland) 8.23.8. 4. Wim v. d. Voort 8.30.4. 5. Tangen (Noorwegen) 8.30.7. 6. Cronshey (Engeland) 833.1. 7 Wim de Graaff 8.36.8. 8. Henk Schuier 8.40.0. 9. AntonHuiskes 8.40.3. 10. Of- fenberger (Oostenrijk) 8.42.7. 11. Manns- barth (Oostenrijk) 8.44.6. 12. Nielsen (Noorwegen) 8.45.3. Het totaalklassement over de 1000 en de 5000 meter luidde: 1. Haugli (Noorw.) 94.810 p. 2. Sakuinenko (Rusl.) 95.130 p. 3. Van der Voort (Ned.) 95.740 p. 4. Broekman (Ned.) 96.010 p. Nieuw Ned. record van Wim van der Voort Tijdens een internationale wedstrijd te Davos waarin 28 van de beste hardrijders ter wereld gisteren probeerden het 24 jaar oude wereldrecord op de 100 m van de Fin Clas Thunberg (1.28.4) te verbe teren heeft Wim van der Voort een nieuw Nederlands record gevestigd. Hij maakte een tijd van 1.29.4. Daarvoor had Gerard Maarsse het necordl tot 1.30.4 om laag gebracht. De beste prestatie van de eerste ritten leverde de Rus Grishin met een tijd van 1.28.5 een tiende secorde boven het we reldrecord. Te Molenaarsgraaf werd het kam pioenschap van Zuid-Holland korte baan voor mannen gehouden. Er namen 16 rij ders deel. Het ijs bevond zich in prima staat en de rijders hadden geen last van de wind. want de baan lag beschut. Voor de wedstrijden bestond bij het publiek grote belangstelling. Winnaar werd Lekkerkerke uit Berg Ambacht. Als tweede klasseerde zich Kroon uit Giesendam en Van der Hek uit Groot Ammers werd derde, terwijl Sevelaar (Papendrecht) op de vierde plaats kwam. Kokkie van der Eist is gisteren voor de tweede maal onder het Nederlands record op de 500 meter gebleven. Te Assen maakte hij een tijd van 46,3 sec dus weer 0.3 sec. onder het record van Teun Hooftman uit 1933. Er zal record- erkenning worden aangevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4