Jlicutuc £ciiwd)c WTouranl Fraai winterweer begunstigt Friese ijsmarathon Hekel aan de textiel? Veerboot in ijsbarrière bij haven van Middelharnis Wist l WOENSDAG 3 FEBRUAI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6,40 per kwar'.aal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. Vier en dertigste jaargang No 9956 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvaslicti Is ahfbltofn myn herl ia tegfyeaspoct* RUIM 2700 DEELNEMERS AAN DE ELFSTEDENTOCHT Fries Van der Berg winnaar De tiende Elfstedentocht, die vandaag onder zeer gunstige weersomstan- digheden is gehouden, heeft, na een spannende race, waarin zich na Har- lingen een kopgroep van zes man losmaakte, die tot vlak bij het eindpunt Leeuwarden bij elkaar bleef, naar bij het ter perse gaan van ons blad gemeld wordt, een overwinning opgeleverd voor de 25-jarige Fries Van der Berg uit Ny Beets. Tweede werd A. J. P. de Koning uit Purmerend, derde Charisius (Leeuwarden) en vierde Nauta uit Wartena. De tijd van de winnaar bedroeg 7 uur 32 min., waardoor het in 1942 gevestigde record van 8 uur 44 min. met niet minder dan 1 uur en 12 min. is verbeterd. De afstand van deze wedstrijd bedroeg 200 km. Het spannende verloop van de tocht meldde onze verslaggever tevoren het volgende: ACHTER HET STARTTOUW in de carrosseriefabriek Posthuma aan de Overijsselsestraatweg te Leeuwarden, stonden vanmorgen kwart voor zes zo goed als alle wedstrijdrijders voor de tiende Elf stedentocht te popelen om maar aan de slag te kunnen. Op slofjes, op gymnastiekschoenen, ja. zelfs op hun sokken stonden zij daar op de koude grond om de schoenen van de schaatsen op het Harinxmakanaal zó aan te kunnen trekken en niet de vracht van een paar schoenen te moeten meesjouwen. Tientallen fotografen, enkele officials en: ja. de Elfstedentocht zette voor een dag weer heel Friesland op zijn kop. Honderden belangstellenden stonden te wachten. Het werd vijf voor zes, en de spanning steeg. Zenuwachtig en gejacht, elkaar nauwlettend in de gaten houdend, hin den de cracks de ijzers onder en dan„Hou je goed!" Ze schieten weg, één voor één, in groepjes, om het uitputtende gevecht met de kilometers, het ijs en de elementen te beginnen, de hele dag lang. Als derde van rechts ziet U hier de winnaar van 1947, de nu 30-jarige J. v. d. Hoorn. Door de kou bevangen en overleden Twee dodelijke slachtoffers, te Hoofdplaat en Wageningen Op het Stationsplein te Bergen op Zoom Is gisteravond omstreeks half negen de 48- Jarige mej. N. C. uil Hoofdplaat door de kou bevangen. Zij overleed ter plaatse. Mej. C. was per trein uit Zeeland geko men en stond bij de halte op de bus te wachten. Gistermorgen om kwart voor zes moest de bus-chauffeur van de NBM, Van Brus sel. die te Wa g e n i n g e n woont, de eerste bus van Bennekom naar Wagenin gen brengen. Hij arriveerde per fiets en was ernstig door de koude bevangen. Hij stapte nog in de bus, doch zijn toe stand verergerde zo zeer, dat de garage houder hem naar zijn woning in Wagenin gen bracht. Ongeveer een uur daarna overleed de heer Van Brussel. Te Woerden is een man, die aan het houthakken was, door de koude bevangen en uit een boom op het ijs gevallen. Hij liep een schedelbasisfractuur op. Elfstedentocht „Merkwaardig, ik moet toch er gens een vergissing gemaakt hebben". Koningin en Prins bij hun jubilerende garagechef De heer A. Hulleman. chef van di garages op het paleis Soestdijk, is gisteren gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar in koninklijke dienst is. De Koningin speldde hem het zilveren erekruis van de huisorde van Oranje op' en de Prins sprak de jubilaris toe. Hierna voerden nog de eerste stalmeester en de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck en diverse personeelsleden het woord. De heer Hulleman werden verschillende cadeaux aangeboden. Van Koningin en Prins ontving hij een grasmaaimachine. Honderd zwanen van de hongerdood gered De vorst heeft een honderdtal wilde! zwanen in het merengebied in Overijs sels Noordwesthoek met de hongerdood bedreigd. De Naituurbeschermingswaoht Meppel en Omstreken heeft een brood actie voor de zwanen op touw gezet, waarbij de Meppelse schooljeugd hulp verleende. Dinsdagmiddag vertrok een bestelwagen vol brood naar het piassen- gebied. Óp de bevroren plassen konden de zwanen van voedsel worden voorzien. Het was overigens een gevaarlijk avon tuur, daar de dieren zich ophouden op plaatsen waar door de vele wakken het ijs moeilijk begaanbaar is. Meer ijsjes eten, zeggen de bereiders Juist nu Ijs ons alleen maar doet rillen. Is gisteren in Amsterdam een driedaagse vaktentoonstelling geopend t.g.v. het 25- Jarig bestaan van de Ned. Bond van Con- sumptle-ijsbereiders en Patates Frites- bakkers. Meegedeeld werd, dat in 1950 In ons land per persoon 2 liter ijs werd ge consumeerd. tegen wel 20 liter in de Ver. Staten. Men zal trachten het verbruik te vergroten. Interpellatie prijsstijgin gen toegestaan (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag de heer Ruiter (Comm.) toegestaan de minis ters Zijlstra en Suurhoff te interpelleren over de uitwerking van de huurverhoging en de compensatiemaatregelen, zulks ln verband met de prijsstijgingen van de laatste weken. De interpellatie zal op een nog nader te bepalen tijdstip worden ge houden, waarschijnlijk in de week waarin 23 Februari valt. Voordien heeft minister Zijlstra n.l. niet de beschikking over „Allen gereed? Ja? Weg!! En zo stoven de stoere en ijzer- sterke kerels, die aan de wed strijd van de Elfstedentocht deelnamen, zwaar ingevet en grondig voorbereid, de duister nis in, naar het Van Harinxma kanaal, waar de schaatsen on der gingen. Dit was weer het traditionele begin van de zware ijsmarathon die vanmorgen in alle vroegte in de Friese hoofd stad begon. Hier een opname van het moment, waarop de deuren van de carrosseriefa- briek te Leeuwarden opengaan en de rijders zich naar de 200 meter verder gelegen start plaats haasten. Het weer overal Opnieuw zijn gisteren verscheidene mensen aan de koude ten offer gevallen. In vnenschillende delen van Europa oorzaakte de vorst en de sneeuw veel ongemak. Wij nemen U mee op een korte tocht door Europa. FRANKRIJK: Bij Le Mans viel een zwerver slapend in de rivier de Sarthe. Zijn lijk was bedekt met een dikke ijs laag, toen het werd gevonden. Tot nu toe zijn in Frankrijk tengevolge van de vorst 16 mensen om het leven gekomen MAROKKO: In dit Noordafrikaanse gebied, evenals ir. Algiers, is ve>ei sneeuw gevallen. De koude maakte hier éen slachtoffer. BELGIë. In de afgelopen 24 uur be zweken twee vrouwen en een man op straat tengevolge van de ontzettende koude. ZUID-SLAVIë: Gisteren liepen twee Internationale treinen in de sneeuw vast. Een aantal gewone treindiensten werd eveneens door de sneeuw belemmerd. ZWITSERLAND: Te La Brevine in de Jura daalde het kwik gisteren tot 27 graden Celsius onder nul. In Bazel was het 22 graden In Lugano vroor het daarentegen slechts één graad. ITALIë: Honderden dorpen zyn dooi zware sneeuwval geïsoleerd. In Triést woedde gisteren een koude. Noordoos ter storm met windstoten tot 170 km per uur. DUITSLAND: Een vrouw, die uit een tehuis was gevlucht, overleed in eer. Westfaalse stal als gevolg van de hevige koude. De Rijn en de Elbe zijn dicht gevroren. De eilanden voor de Duitse Noordzeekust zijn geïsoleerd en worden door vliegtuigen van het nodige voor- NOORWEGEN: In het Zuiden van het land wordt het warmer. De thermo meter wees gistermiddag slechts drie ZWEDEN: Ook in Zweden werd he: armer. In Stockholm vroor het giste- ;n slechts twee graden. SPANJE: in het gehele land lijdt men ondier de koude. In heit uiterste Zuiden het schiereMamd heeft het -gesneeuwd. bet eerst sediert188Z HACHELIJK AVONTUUR Goeree en Schouwen geheel geïsoleerd, auto over de Rijn (Van een onzer verslaggevers) teren slaagden de veerboten Stad Zierikzee en Minister V. d. Sleyden, geassisteerd door sleepboten er nog in, dagelijks enkele keren over te varen, maar nu is het afgelopen. De Hellegat brak de schroef, de Minister Van der Sleyden liep op andere wijze ernstige averij op en gisteravond kwam de Stad Zierikzee voor de monding van de haven van Middelharnis in zulk ^e_ s.ch°V.' een ijsbarrière dat er geen doorkomen aan was. I Toen was het zes uur. De geweldige fabrieksdeur schoof open, het touw ging op. de traditionee run van de rijders in hun kleurige kledij naar het Harinxma- kanaal begon. I Het onderbinden van de schaatsen op de daarvoor klaarstaande banken .een kwestie van minuten. Daar schoot de rijder weg, gevolgd door enkele ande- jren. die al dadelijk een groepje vorm den. waarin men beurtelings de leiding nam. Het eerste stukje kanaal was ver licht Helder verlicht zelfs door schijn werpers, flambouwen en zoeklichten. Fotografen lieten hun blitzlampen op flitsen, een cameraman van het journaal filmnieuws had een batterij overspan ningslampen meegenomen. Maar daarna was het voor de rijders uit met het licht. Zij schoten het donker in, bijgelicht door een enkel zaklan taarntje, dat een rijder in de hand hield. Zy vormden groepen, reden in ganzen mars. namen om beurten de kop een gemiddelde snelheid van 30 km per Zo reden zij op Sneek aan. toeschouwers al bij Scharnegouten stonden te kijken b(j de opgehaalde brug. Bespreking huisartsen en fondsen uitgesteld De voor gisteravond uitgeschreven voortgezette bespreking van het rapport Van Schaik tussen de vertegenwoordigers de HuisarUenvereniging en van de ziekenfondsen is niet doorgegaan en ver daagd tot heden. Men kon de haven niiet binnenkomen door de sterke stroom wend de veer- jot meegietrokloen de haven voorbn- aarma hij ten Westen van de pieren blijven steken-. De gehele* avond en sn groot deel vam- de nacht heeft de stad Zierikzee. met een aanzienlijk aan- passagiers en vele auto's aan boord hachelijke positie verkeerd- Twinti* igdein het, oveT het ijs naar de havecïpieren te gaan. Een van hen zakte weg in een opening tussen de schot kon gelukkig gered worden Gezamenlijk bererkte men het ctoel. Intussen worstelde het schip tevergeefs verder In de nacht liet het zijn zoek licht over het Haringvliet strijken, speu rend naar een opening in het ijs. Te mid dernacht zagen wij de lichten van h schip voor de havenman-ding- Sindsdien het schip maar enkele metiers kunnen vorderen en vanmorgen zat de S'ad Zie rikzee nog in het ijs- Men begon de pas sagiers en post over ladders, planken tz- over het ije naar de wal te brengen- Het zaïl er wel van moeten komen, dat en de noodzakelijkste dingen per vlieg- «g naar Flakkee brengt, of er vandaan haalt, terwijl zware ijsbrekers nodig zul len zijn om het vervoer per schip althans de gang te houden- Op deze midde len wordt tn de «treek dan ook zeer gehoopt De stichting Flakkeese gemeens deed een beroep op de minister van Ver keer en Waterstaat om ijsbrekers te: schikking te stellen voor het overbren gen van de post. Gisteren heeft Flakkee reeds zonder kranten gezeten. Ook Schouwen Ook Schouwen- en Duiveland is nu door ondoordringbaar ijs omgeven. Het be drijfsleven op het eiland krijgt tengevolge van het staken van de veerdiensten grote moeilijkheden te kampen. Ook daar is gisteren de hele dag geen post aange komen. Vandaag zou de post per vlieg tuig van de militaire vliegbasis Woens- drecht naar hfet gedeeltelijk herstelde vliegveld van Haamstede worden gebracht en vandaar over het eiland worden distribueerd. Ook melk e.d. kon gisteren niet worden aangevoerd. Ernstige moeilijkheden zijn op dit punt nog niet, maar het uitblij- van nieuwe aanvoer mag geen dagen duren. De aanvoer van groente ;n speciaal voor groente is Schouwen en Duiveland geheel op *>er aangewezen. Verder is de postboot, die de 'dienst onderhoudt tussen Terschelling en Har- lingen, is gistermiddag omstreeks half op de terugweg naar Terschelling even voorbij de Pollendam in het ijs blij ven steken. Waarschijnlijk is de schroef beschadigd. Men zou proberen de boot met behulp van een sleepboot uit Harlin- gen naar deze plaats terug te brengen. Aan boord bevonden zich passagiers en post voor Terschelling. Nu het niet meer. mogelijk is, wielrij ders en voetgangers bij Eek en Wiel per motorboot over de R ij n te zetten, is een reeds door voetgangers, wielrijders en weg over het ijs gebaand, die gisteren motorrijders is gebruikt. Vandaag zou men met een lichte auto beproeven of de overtocht met dit soort voertuigen De post- en passagiersboot van Ter schelling heeft de vaart moeten staken, zodat thans ook dit eiland geen verbin ding méér heeft met de vaste wal. Mor gen zal de passagiersboot van Vlieland proberen Terschelling te bereiken, waar na men zal trachten over de Noordzee naar IJmuiden te varen, om zodoende een verbinding met de wal te krijgen Bruggen omhoog Ja, dat !s het merkwaardige in Fries land. Bruggen worden opgehaald, als de rijders er aan komen. Verkeer of geen verkeer, busdiensten en leveranciers moeten wachten. Als schimmen doemen de rijders dan op uit het open duister. Schieten met een licht gekras van staal op ijs langs een lamp waaromheen wat juichende mensen en verdwijnen weer ir het donker. Tegen dat zij bij Sloten kwa men. werd het wat licht aan de Ooste lijke hemel en toen had zich ook de kop groep gevormd. In het stille, doodstille Sloten stonden heel wat zwijgende mannen en te kleumen op het ijs. Hier was trólepost ingericht bij het licht gloeilampen, die het echter al moesten afleggen tegen de dageraad, die Oosten rose vegen in de lucht tekende, en die een molen en een bruggetje als Japanse silhouetten tegen het licht deden afsteken. Op het Diep ln Sloten, het anders het DAT uit een juweliersetalage Damrak te A dam voor en waarde van ongeveer f2500 aan gouden horloges en hangertjes is gestolen. DAT de 67-j. voormalige commission nair in effecten Van S. uit Hilversum wegens verduistering van 2 effeclen van een weduwe, in A dam veroordeeld ts tot 6 mnd voorw. (eis: 10 mnd). DAT de N V. LYEMPF te Leeuwarden veroordeeld tot 4 boeten van ƒ50 we gens te lage berekening van net vetge halte van door de boeren geleverde melk de fabrieken te Berlikum en Dok- kum. DAT de Ned. Federatie van Beroeps verenigingen van kunstenaars 'oij mlnis- Drees en de Tweede Kamer aandrong viering van de 5e Mei als nationale Feestdag. DAT bij de Alg. Kunstzijde Unie N v Arnhem binnenkort werikclassificali* zal worden uitgevoerd- DAT burgemeester d'Ailly, Zaterdag 6 Februari in het RAI-gebouw te A'dam, de prijzen voor de veilig-verkeer-tekenwed- strijd „Spaar je geld en je leven" zal uit reiken. DAT wegens diefstallen te R'aam, Ba- rendrecht. Ridderkerk en Nieuw Beyer- land (o.m. veilingkisten) de 27-j kooo man J. de G. en de 22-). constructie- schilder W. J. M. uit R'-am ieder ver oordeeld werden tot 1 J. niet aftrek. DAT 22 Febr. in Nymegen oe 1000 slachtoffers van het bombardement op lez.- -:arl in 1944 plechtig zullen worden herdacht DAT 23 Juni in Roosendaal het eeuw feest van de spoorlijn RoosendaalAnt werpen wordt gevierd en de pres.-dir der N.S., ir F. Q. den Hollander, die dag de eerste spade voor een voetgangers tunnel onder de lijnen naar België en Zeeland in de grond zal steken. DAT het motonk ustv aarluiig Frans BöhmeT (1-005 ton) door de scheepswerl Voorui-tganig te Foxhol is overgedra-ger aan de N.V- Rederij Nautiek te Rottei dam. DAT togen twee broers, de 28-j. P. v- d. B. en de 24-j- M- v. d- B- uit Hilver sum. voor de A'damae rechtbank wegens inbraken resp. 1 jaar. en 1 jaar. waar- vain 6 mnd- voorwaardelijk is geëist- DAT te Maastricht togen de 27-jarige winkelier J. A. R- uit Geleen wegens brandstichting m zijn noodwmkel B maanden is geëist- DAT twaalf journalisten uit acht Nato- landen. onder wie C. J. Rotteveel uit Zwolle, thans een bezoek van <teie weken aan de V S brengen. DAT de Ver- van Aloohalvriie Hotel-. Restaurant-, Café- en aanverwante be drijven bij de reserimg heeft gepleit voor een eigen bedrij fsorBaroisaiéie- DAT B. en W. va-n A'dam bij de ge meenteraad f 600.000 hebben aangevraagd voor extra-onderhoudswerken in het Amsterdamse Bos- DAT die Ned- bestuurders van de speei- eiub Arcadia te Baarle-Hertog op 22 Fe- Druari m hoger beroep terechtstaan voor net hooggerechtshof te Brussel- Het was nog donker, toen de eerste rijder aankwam bij de controlepost in Sneek, waar en kele honderden mensen het eer ste verloop van de tocht met spanning gadesloegen. Ongedul dig reikt J. Wynia uit Kornwerd de mannen van de controle zijn kaart voor het eerste stempel. Om weer onvervaard verder te gaan Dieven ontkwamen over bevroren rivier Bij de familie Blommerde aan de Mo lendijk te Standdaarbuiten werd een be drag van 1500 gestolen plus een lucht buks, enkele zilveren souvenirs en een rijbewijs. De dieven verschaften zich toe gang tot de woning door het uitbreken Minister Mansholt reed ook mee Onder de deelnemers aan de vandaag gehouden ysmarathon door het Friese land, bevonden zich verschei&ene gerenommeerde rijdere. Voor de toertocht hadden o.a. ingeschreven de minister van Landbouw. Visserij en Voedsel- üng. de heer S. L. Mans- holt i de i H. P. Koningin in Friesland. Linthorst Homan. Verder de be kende zwemcoach Jan Stender Voor de wedstrijdtocht hadden os. ingeschreven Piet Keyzer, de vroegere Lierenaar, die thans in Werkhoven woont, en ie Fries Auka Adema uit Franeker, die evenals Keyzer in de tocht van 1940 geiyk met v. d. Duin. Jongert en Westra als winnaar werd geklasseerd.- Verder reden mee Herman Buyen. oud-kampioen van Nederland lange baan. en de onverwoestbare en veelzijdige sportman Jan Zeegers jr.. Jan van der Horn, de titelhouder uit 1947. Jan Charisius en Klaas Schipper, oorspronkelijk winnaar in 1947 met Bosman en de bekende lange afstandrijder A. Verhoeven uit Overschie, die met zijn 52 jaren de oudste wedstrijdrijder bleek. Hij ia 34 jaar ouder dan de jongste deelnemer, H. v. d. Grift uit Breu- kelen. stille grachtje, in het hart van het stadje, was de contrölepost ingericht wat houten bouwsels in driehoek vorm. waar door de rijders moesten passeren. Daar gaat een groep over het grachtje: „De eerste komt". Een oranje trui, krassend remmen de schaatsen: nummer 76. Aart Verhoeven uit Dussen is de eerste; 7.29 uur precies. Dat is 14 minuten vroeger dan vorige keer. Een stempel, weg ls hij weer, gevolgd door een groep anderen, de schaatsen uitslaand in gelijke regel- De avond tevoren Leeuwarden was koud, bitter koud gis teravond. Bij hotel „De Groene Wei" waar het startbureau en het hoofdkwar tier van de Elfstedentocht was gevestigd, tolde de draaideur echter onafgebroken. Schaatsers gingen naar binnen, langs de grys-besnorde portier, schaatsers draai den de straat weer op. waar veel auto's van officials, radiomensen, journalisten fotografen opeen gepakt stonden F.n op het startbureau liepen de aantallen ras op: 126 wedstrijdrijders gisteravond om half tien, ruim 2000 toerrijders iets later op de avond. Toen het bureau sloot om twaalf uur, hadden zich 138 wed strijdrijders (die dus op tijd rijden) en 2579 toerrijders (wie het alleen maar om de medaille te doen is plus natuurlijk het sportieve genoegen) gemeld. (Voor vervolg zie Laatste Nieuws.) Afnemende wind In de algemene circulatie doen zich nu belangrijke wijzigingen voor, het hogedrukgebied in Scandinavië neemt in betekenis af, terwijl een nieuw ge bied met hoge barometerstanden ten Westen van Ierland zich iets in ooste lijke richting uitbreidt. Op de grens van de beide hogedrukgebieden be vindt zich een front, dat heel lang zaam over Schotland de Noordzee op beweegt. Het wordt voorafgegaan door een zone met sneeuw. In de komende 24 uur zal de wind belangrijk in kracht afnemen. B(J de nadering van het front zal er morgen wat bewolking komen opzetten. In de afgelopen nacht heeft het iets minder gevroren dan in de nacht daar voor. In het Oosten van het land werd minus dertien graden gemeten. In Duitsland en Polen waren de temperaturen vanmorgen nogal wat hoger dan gisteren. De minimumtem peraturen waren in Duitsland 12 tot 15 graden onder nul. In Polen over het algemeen nog hoger. De minimumtemperaturen ran hedenmorgen waren: Eel de -10. Leeu warden -11, Den Helder -7, Ypenburg -10, Schiphol -9, De Bilt -II. Twente -12, Vlissingen -10. Woensdrecht -12, Eindhoven -12 en vliegveld Zuid- Limburg -13 graden. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: fsi iUl NO Verder afnemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Van het Noorden uit toenemende bewolking met in het Noorden van het land een kans op enige sneeuw. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk Noord oostelijk. later in het Noorden van het land veranderlijk. In de nacht en och tend «trenge tot matige, morgenmiddag rwegend lichte vorst. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.17 tot 17.32 uur; main 25 tot 19.02 uur. Op 10 Februari E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1