Het recht der gemeente Deze week beslissend? Tussen links en rechts ,Grote steden missen het juiste maatgevoel" Geref. kerk in Echtenerbrug in vlammen opgegaan AVONTURIERS 2 MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 JN DE schriftelijke stukken van de Eerste Kamer te lezen is vaak interes sant. Het karakter van drt hoge college brengt met zich, dat men zich daar niet al te zeer verliest in bijzonderheden, maar de grote lijn in het oog houdt. Al slaagt men daarin uiteraard niet altijd (het zijn ook mensen, die leden van de Eerste Kamer), dikwijls is dat niettemin het geval. Vandaar ook, dat in de stukken van de Eerste Kamer meermalen on derwerpen worden aangeroerd van wijder strekking. Een van deze onder werpen is de gemeentelijke zelfstandigheid. Dat is een aangelegenheid, die spoedig voor bescherming in aanmer king pleegt te komen. Er zijn altijd wel factoren, die het op haar gemunt hebben. In onze tijd bijvoorbeeld zijn er allerlei tendenzen, die dringen in de richting van een zeker of beter: onzeker centralisme. Ty,TOGEN WE ENKELE van deze tendenzen noemen? De ontwikkeling in de voorziening van electriciteit en gas is er een. Dan is er om heel iets anders te vermelden de werkgelegenheidspolitiek en de conjunc- tuurpolitiek. Er is de industrialisatie, er is het vraagstuk van de woning bouw, de ruimtelijke ordening. Bij al deze onderwerpen is het beleid van rijk of provincie vaak be slissend. En dan blijft er van de gemeentelijke zelfstandigheid al gauw niet zo heel veel meer over. Daarbij komt dan nog, dat, als men iets wil ondernemen, men over wat financiën moet beschikken. Maar ook of misschien wel juist op dat punt is er van de gemeentelijke zelfstandigheid weinig meer te bespeuren. Het is hier afhankelijkheid, wat de sombere klok slaat. ELUKKIG en daar wijzen vele leden van de Eerste Kamer ook op komen er in deze tijd ook verschijnselen aan de dag, die juist weer kunnen gelden als een hernieuwde belangstelling voor de gemeente, voor de eigen gemeente, de eigen stad en het eigen dorp. Er wordt in vele gemeenten al wat gedaan aan de vorming van de burger en aan het aankweken van burgerzin. Ook dat is een onderwerp, dat belangstelling verdient, desnoods een waakzame belangstelling. /^M NOG EVEN terug te komen op die financiële afhankelijkheid, de leden van de Eerste Kamer maken in hun stukken attent op een merkwaardig iets. Na de watersnood van vorig jaar hebben vele gemeenten zich ten bate van de getroffen gemeenten bepaald niet onbetuigd gelaten. Men is te hulp gekomen met personeel, materieel enzovoort. Er zijn ook gemeenten, die geld hebben gegeven. Nu kan men zich afvragen en enige leden van de Eerste Kamer doen dat ook of dit laatste wel juist gezien was. Dat het in elk geval niet altijd juist was, blijkt wel hieruit, dat ook gemeenten die zelf met tekorten zaten geld hebben gestuurd. Die tekorten moeten uit de rijkskas worden aangevuld. Met andere woorden: die gemeenten waren edelmoedig uit andermans beurs. Maar waarom zouden we de goede bedoelingen niet prijzen A LLE DUITSERS aan één tafel. Dat is op het ogenblik het wachtwoord van de communisten. Een erg verraderlijk wachtwoord overigens. Een uitnodiging aan de „Adenauer-clique" in Bonn moet wel een zeer bijzon dere zijn. Dat is dan ook inderdaad het geval. Het is nl. een goedkope wijze waarop de Russen kunnen voorkomen dat het Duitse herenigingsplan van Eden verwezenlijkt wordt. De Russen weten, dat het Westen niet wil onderhandelen met de marionetten-regering in Oost-Duitsland die zich slechts weet te hand haven, dank zij de Russische bajonetten. De voordeligste manier van op treden ter verijdeling van de Westerse plannen is nu zowel de Oost- als de West-Duitsers naar voren te schuiven onder het motto: Alle Duitsers aan één tafel. Het klinkt erg mooi, maar in werkelijkheid is hfet helemaal niet zo fraai. TEERST HEBBEN de Russen getracht de communistische Chinezen door een achterdeurtje in de conferentiezaal te krijgen. Zij boekten een be hoorlijk propagandistisch succesje doordat zij het Westen dwongen erg lelijke dingen over de rode Chinezen te zeggen. We hebben er al vaker op gewezen dat dit een bewust streven van de Russische politiek is sinds de dood van Stalin. Nog was over de Chinezen het laatste woord .niet gesproken (vandaag beginnen de geheime besprekingen) of de Russen wierpen zich op als be schermheren van nieuwe slachtoffers: de Duitsers. Zij deden dat, terwijl zy er nota bene zelf verantwoordelijk voor waren, dat Duitsland nu bijna negen jaar na z'n nederlaag nog verdeeld is. Het valt te betreuren, dat de houding van Molotof nog waardering vindt bij bepaalde groepen Duitsers, die niet door het waas van bedrog heen willen zien. Als straks de con ferentie met een negatief resultaat eindigt, zullen deze mensen wellicht een groot gehoor vinden, hetwelk op de lange duur ook weer in het voor deel van Moskou zou kunnen werken. ALS OVER DUITSLAND geen overeenstemming bereikt kan worden, is een accoord in zake Oostenrijk uitgesloten, aangezien het Kremlin deze laatste kwestie afhankelijk heeft gemaakt van de eerste. Van enigerlei afspraak in zake China zal dan ook weinig komen, tenzij de Russen nog met spectaculaire voorstellen komen om Frankrijk in te palmen. De jongste ontwikkelingen in Indo-China zouden daarmee verband kunnen houden. Het lijkt daarom waarschijnlijk, dat de komende conferentieweek be slissend zal zijn. Als dat inderdaad het geval mocht zijn, zullen de bespre kingen wellicht niet lang meer duren. ITALIË WORDT op het ogenblik heen en weer geslingerd tussen links en rechts. Met dit Italiaanse probleem worstelt voornamelijk de grote Christen-democratische partij, die evenwel juist niet groot genoeg is om Italië een stabiele regering te geven. De Chr.-dem. partij is allesbehalve een eenheid. Zij heeft machtige linker- en rechtervleugels. Wat de mensen in de partij verenigt, is het R.K. geloof. En het is de grote vraag wat op de duur sterker zal blijken: dat geloof of de schrijnende armoede, waarin velen, die tot de linkervleugel behoren, nog steeds moeten leven. Dit is de kern van het probleem waarmee Italië te kampen heeft. Het wordt hoog tijd dat er een kabinet komt hetwelk krachtige maatregelen zal nemen om te voorkomen dat een zeer groot deel van het Italiaanse volk zich wanhopig in de armen van het communisme werpt. Want dit gevaar is zeker niet denkbeeldig. De-Chr.-democraten kunnen een dergelijk kabinet niet alleen opbren gen. Zij moeten daarvoor steun zoeken bij de andere partijen. Premier Fanfani heeft getracht de „gulden middenweg" te bewandelen door in eigen partij zowel rechts als link9 iets te geven. Het resultaat was dat de andere partijen (uitgezonderd die der republikeinen) weigerden, hem in het parlement te steunen. Voor de tweede keer in dit jaar tobt Italië nu al met een kabinetscrisis. En de situatie is geenszins rooskleurig. 17 EN RECHTS KABINET behoort tot de mogelijkheden, omdat het de steun van de uiterst-rechtse monarchistische partij kan krijgen. Het is evenwel de vraag of een dergelijk kabinet bereid en in staat is de grote problemen van Italië aan te vatten en het communisme een halt toe te roepen. Een „links" kabinet zou de oplossing kunnen brengen. Er bestaat even wel weinig kans dat zo'n kabinet tot stand komt, omdat daarvoor in het parlement geen meerderheid kan worden gevonden, zolang de Nenni-so- cialisten met hun communistische sympathieën zichzelf buitensluiten. Het is daarom te hopen dat men het binnen de Christen-democratische partij eens wordt over een programma ter bestrijding van de armoede, Waarschuwing burgemeester Zaandam CRITIEK OP HET BELEID VAN DEN HAAG. ROTTERDAM EN AMSTERDAM De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, heeft volgens het Hbld. in zijn Nieuwjaarsboodschap be toogd. dat met name de grote gemeen ten zondigen tegen de stelregel, dat de overheid in tijden van hoogconjunctuur niet direct noodzakelijke werken moet uitstellen tot magere jaren. Dit vergt van de gemeentebesturen uiteraard zelfbeheersing. Amsterdam met zijn overslaghaven. Rotterdam met zijn petroleumhaven en Den Haag met zijn plannen voor het millioenen opslok kende culturele centrum en het repre sentatieve gedeelte van het nieuwe Raadhuis, zij alle missen volgens spreker het juiste maatgevoel en prik- Protest tegen uitvoering van Requiem in Goes Vanavond wordt ter herdenking van de slachtoffers van de watersnood in de Magdalenakerk te Goes, onder auspiciën van het provinciale herdenkingscomité het Requiem van G. H. von Brücken Fock uitgevoerd. Van Protestantse zijde is de laatste weken hierop ernstige cri- tiek geoefend. Ten slotte heeft zelfs het moderamen van de classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk zich tot het comité gericht. Het moderamen sprak leedwezen over uit, dat de voor een Pro testant onaanvaardbare inhoud Requiem, (een dodenmis), blijk geeft, dal het comité niet de eerbied heeft betoond verschuldigd aan de overtuiging, die reweg het merendeel van de slachtoffers heilig was. Opa Schram wil naar Rome wandelen De 67-jarige „Opa Schram" uit Drie bergen. die al twaalf maal de Vierdaagse heeft gelopen, is nu bezig aan de voor bereiding van een wandeltocht naar Rome en terug, een afstand van meer dan drieduizend kilometer. Over die tocht denkt hij een maand of drie te doen. Het plan is met het aanbreken van de lente op stap te gaan. Opa Schram gaat het liefst met een reisgenoot daarover wordt nog gesproken maar desnoods alleen. Opa Schram heeft eens een tocht van Enschede naar Delft gemaakt. Hij liep toen 39 uur achtereen zonder te rusten. Katholieke Nat. Partij neemt deel aan verkiezingen In de Zaterdag in Den Haag gehouden partijraadsvergadering van de Katholieke Nationale Partij is besloten tot deelne ming aap de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten in de provincies Noord- Holland. Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Brabant. Tevens werd in deze ver gadering overeenkomstig het partijregle ment het nieuwe partijbestuur gekozen. Dit is thans als volgt samengesteld: voor zitter Ch. J. I. M. Weiter, Den Haag; leden: prof. dr W. L. G. Lemaire te Nij megen. J. Zwarts te Scheveningen. A, E. Duynstee te Maastricht, Th. Ederveen te Haarlem. J. P. van de Griendt te Zwolle, kelen middelgrote en kleinere gemeen ten tot buitengewone handelingen. Temeer is dit volgens spreker beden kelijk, omdat de ontwikkeling van het verkeer, de afsluiting van de zeegaten opruiming van krotten allerlei in vesteringen gaan vergen. Spreker meende, dat 'het tekort aan matiging zoveel problemen oproept, dat een na tionaal beraad nodig is op initiatief hetzij van de regering, hetzij van de Vereniging van Nederlandse Gemeen- Een tweede grief van de heer Tho massen gold het tempo, waarin de streekplannen worden voorbereid. Zo daarin geen radicale verandering komt. zal het Nationale plan een fictie blijven. Een betrekkelijk eenvoudig streekplan als dat voor de Zaanstreek (het eerste normale plan. dat gereed is gekomen) heeft liefst tien jaren van voorbereiding nodig. Zoals wij reeds meldden in een deel onzer edities ontstond er Zaterdag op de Benoordenhout- seweg in Den Haag een auto ongeluk, waarbij de echtgenote van minister Luns gewond werd. Ze moest naar Bronovo worden overgebracht. Mevrouw Luns, die achterin een auto van de Rijksgebouwendienst zat, werd het perceel Benoorden- houtseweg 260 binnengedra gen. Na enkele minuten ver scheen minister Luns ter plaat se, dieverklaarde, dat zijn echtgenote over pijnen in de rug klaagde. De toestand van mevr. Luns is thans redelijk wel. Op de foto links de auto, waarin mevr. Luns was gezeten en rechts de met stenen beladen vrachtauto, die de dienstwagen ramde. Van het erf van School en Kerk Beroepingswer k Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Semarang J. M. Hasselaar te Boxmeer; naar Sloten (toez.) G. J. F. Versteegh, vicaris te Op perdoes. Geref. Kerken. Beroepen: te Zevenhulzen (Z.H.) bij accl. cand. W. Horlings te Nieuwe Pekela. Bedankt: voor Idskenhuizen C. Mak Azn. te St. Jacobiparochie. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Bedankt: voor Wezep (2e pred. pL) J. J. Bruggen te Assen (nadere beslis sing). Drs J. D. Thijs docent Geref. Zendingscentrum Drs J. D. Thijs te Den Haag heeft zich op verzoek van Generale Zendingsdepu- taten der Geref. Kerken in Nederland bereid verklaard op te treden als docent aan de vooropleidingscursus voor toe komstige zendingsarbeiders te Baarn voor de vakken ..Het Nationalisme in Azië" en „Het rassenvraagstuk in zijn politiek Miss Sarah Chakko gestorven Deze week is in Lucknow (India) plotse ling aan een hartaanval gestorv n mevr. Sarah Chakko een van de zes presidenten van de Wereldraad van Kerken en een van de meest vooraanstaande vrouwen uit het Verre Oosten. Zij was 48 jaar oud. Zij heeft een grote indruk gemaakt op allen, die met deze Indiase vrouw in aanraking zijn geweest in Azië, Amerika en Europa. Deze Christin (haar ouders waren lid van de Jacobitische kerk in Zuid-India) kwam naar voren in de internationale Christen-studentenbeweging. Zij maakte studiereizen, doceerde Indische geschie denis aan 't Thoburn-college in Lucknow en werd in 1943 leidster van deze hoge school voor meisjes. Zij bezocht de eerste assemblee van de Wereldraad van Ker ken in Amsterdam en hield vele lezingen in Genève en in de V.S. De liturgie de vrouwenwereldsgebedsdag dit jaar door haar worden samengesteld. In krin gen der Oecumenische beweging wordt, haar overlijden als een groot verlies ge- Godsdienstvrijheid in. Indonesië Dat het de autoriteiten in Indon. ernst met 't handhaven der volledige gods dienstvrijheid, is wel weer duidelijk ge bleken ter gelegenheid van het Kerstfeest Het berichtenblad van de Raad van Ker ken in Indonesië maakt er melding van dat president Soekarno vergunning-heeft gegeven aan de Christen-jongeren van Djakarta om een Kerstfeest-viering in zijn paleis te beleggen, op 22 December j.L En uit Malang kwamen er uitvoerige be richten over een massale Kerstfeest-vie ring welke evenals in 1952 weer belegd werd in de grote pendopo van de regent. Er waren nog meer mensen bijeen dan het jaar tevoren. Meer dan 1500 stoelen waren er neergezet en deze waren nog niet genoeg. In 5 verschillende talen werd hier gesproken en gezongen: Indo- nesisch, Javaans, Bataks, Chinees en Ne derlands. Verscheidene autoriteiten wa- •en aanwezig, van wie de Burgemeester ran Malang een treffend getuigenis gaf. Mej. ds F. W. Rappold met emeritaat Met 1 Februari zal mej. ds F. W. Rap pold, Remonstrants predikante te ALk- sedert 1930, met emeritaat gaan. Zij diende achtereenvolgens Rottedam (als hulppredikante) en daarna als pre dikante Zwammerdm en Dokkum. Ds Rappold zal, vooralsnog geen af scheid van haar gemeente kunnenr ne men, daar zij ten-gevolge van een ver keersongeval enige tijd rust moet hou den. Een pafiënf overleden Waterpokken-epidemie in Ambonnezenkamp Bosch en Heidepark te Leersum uit voorzorg gesloten Sedert kort heerst in het Ambonnezen kamp Bosch en Heidepark te Leersum (Utr.) een epidemie van waterpokken. Een der patiënten, een 23-jarige Indo nesische vrouw, is dezer dagen overleden. Omdat waterpokken een vrij onschuldige ziekte is, die uiterst zelden de dood ten gevolge heeft, achtte de behandelende geneesheer zich verplicht de Inspecteur voor de Volksgezondheid van het sterf geval op de hoogte te stellen. Hoewel er geen reden bestaat om zulks aan te nemen, wordt zekerheidshalve een onder zoek ingesteld of men hier misschien met oen geval van echte pokken te doen heeft gehad. Voor alle zekerheid heeft men het kamp volledig afgesloten van do buiten wereld. aldus het H.D. Samenwerking tussen vijf beurtvaartdiensten Vijf Nederlandse beurtvaartdiensten hebben besloten tot nauwere samenwer king. Het zjjn de Van der Schuyt-Van den Boom-Stanfries rederij, de rederij Van Swieten: de Groninger Rotterdammer Stoomboot Mij. Hunzeboot; de Gronin ger Lemmer Stoomboot Mil Lemmerboot en de Groninger Beurtvaart. Een van de voornaamste redenen tot deze samenwerking is de jongste loon- ronde. waardoor het deze maatschappijen moeilijk geworden is het hoofd boven water te houden. Tengevolge van hart verlamming overleden De 30-jarige wagenmaker J. H. de Ruyter uit Amsterdam is Zaterdagavond omstreeks kwart voor zes dood aan- eetroffen in de J. P. Heijestraat, hoek Wilheiminastraat te Amsterdam. In het Kachel le hard gestookt Predikant zou juist Zondagochtend afscheid nemen van zijn gemeente T~\E NOG NIEUWE Geref. kerk van Echtenerbrug, ongeveer 10 km van Lemmer, is Zondagmorgen vroeg geheel uitgebrand. De hele inventaris en het prachtige orgel (waarde f 15.000) gingen in vlammen op. De schade wordt op f 100.000 geraamd. Nog slechts vier kale muren staan overeind. H. J. m'. Hendriksen. Den Haag, Th. ziekenhuis werd geconstateerd dat de Spoelder te Breda en A. de Wolf te Heem- man tengevolge van een hartverlamming stede. was overleden. 's Morgens omstreeks vier uur ontdek, ten omwonenden, dat de vlammen uit het gebouw sloegen en eer men de brand weer had kunnen alarmeren, stond het gebouw al in lichterlaaie. Behalve de brandweer uit Echten waren ook die uit Lemmer en Heerenveen gekomen, maar het buswerk Ondervond vertraging, door dat er bijten in het ijs gehakt moesten worden voordat water kon worden ge geven. Er viel weinig meer te redden. Ook het torentje en het nieuwe uurwerk, dat er zich in bevond, werden door het vuur verwoest. De brandweer kon zich echter Protest oud-Indischgasten in Australië Nederlandse immigranten in West- Australië, die vroeger een werkkring hadden in Nederlands-Indië, hebben te Perth geprotesteerd tegen het voorstel van de Commissie voor Achterstallige Betaligen om slechts vergoeding voor materiële oorlogsschade uit te betalen aan personen, die zich blijvend in Ne derland hebben gevestigd. De meeste hunner hebben een zware dobber om een redelijk bestaan te vinden en voelen het voorstel als een onredelijkheid. Vluchtelingen-loterij wordt geliquideerd De Nat. commissie voor Vluchtelingen hulp heeft besloten de kopers van de uit gezette 80.000 loten van de loterij voor de fondsen van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen te Genève vóór 1 Maart in de gelegenheid te stellen de ge storte gelden terug te ontvangen. Eind 1952 was deze loterij georganiseerd, maat de watersnoodramp verijdelde de groot scheepse actie ten enenmale. Pogingen oir later deze loterij nieuw leven in te bla zen zijn alle op een mislukking uitgelo pen; van de 500.000 loten konden slechts 80.000 geplaatst worden. nog verdienstelijk maken door de naast de kerk staande huizen nat te houden Deze werden gered, maar liepen nog wel schade op. De brand is, naar men vermoedt, ont staan doordat de kachel zó fel brandde, dat het houtwerk in dë kerk vlam had gevat. De kerk Was nog niet oud. Zy bood plaats aan ongeveer 300 personen. De predikant, ds P. J. Vlaming, zou dez-. Zondagmorgen juist zijn afscheidspreek houden. Hij staat namelijk op het punt te vertrekken naar Gouda. Niet alleen de gereformeerden, ook de hervormden, die wegens verbou wing van hun kerkgebouw van de geref. kerk gebruik maakten, zijn door deze brand gedupeerd. Zowel het afscheid van ds Vlaming Echten als zijn intrede te Gouda zijn' onbepaalde tijd uitgesteld. trolyt-huishouding tijder van de Ziekte van Addison Liquiritiae Glyccyrh de heer G W RHPW G MHHHI Wie Phlauw. Delft; P H Beelien. Delft; P M Beneken genaamd Kolmer. Den Haag; R Bettmen, Heemstede; C L de Booijs. "—men; B Buesink. Rfaoon; J Burgers. Arn- i; P Cirkel, R'dam: J Cornelissen, (met Breezand; C H Dorgelo. Delft; T J de J Konlngs, Zevenber- Kamps, Maas gen; J F Kranenburg, Den Haag; P J van Lier. Rijswijk (Z-H); H A Meijer. Vlaar- dingen; B J Mol. Dordrecht: H T Phihppl. Voorhout; W von Teth. Eindhoven; mej J M C Rieff. Delft; W P Ringens, Kerkrade; D de Ruiter Gzn. Kampen; G Schinkel, - Zwolle; A E Sol. Den Haag; T Sterrlnga. Hengelo (O): F W Storm van Leeuwen, Delft; H van Veen, Hoogevecn; A B H Ver- Dordrecht; H Visser. R'dam; G J ezel. Den Haag en A Zwemstra, Rot- Ingenleursex scheikundig ingenieur; IT Boekamp, Gouda; J Bolssens. Clinge; K van den Boogaart, R'dam; A E F van Cappello. A dam; M C van Damme. Delft; M W Geer- lings, Arnhem; J de Graaff. Goedereede; J Groot Wassink, A'dam; H W J Kempen, i Ubach over Worms; L N Klinge R'dam; W van Lookeren Campagne, Zaltbommel; A Lubeck, R'dam; C J van Maanen, Eind hoven; Oei Han Llong, Delft; G G A Punt Alphen aan den Rijn; N Rodenburg. Apel- j doorn; S Rövekamp, Den Haag: A J van Soest, R'dam; L A Stierman. Zwijndrecht; 1 P C van de Velde. Apeldoorn; A P Ver. iej (met Dijkstra, uit Ellecom. AMSTERDAM (G.U.), 30 Jan. Geslaagd 1 doet theologie; P P A Kamfer udt Ganikeis 1 Haring, beiden A'dam; Cand wis- en natuur- kunde: A R Helbing, D C de Groot en mej G W J M Grocnendaal, allen A'dam; Cand politieke en sociale wetenschappen; M van Praag Sigaar en J Th de Meyler, beldenJ Amsterdam. 1 UTRECHT. 31 Jan. Geslaagd seml-arts; G Heybroek, Aerdenhout; mej C L van 1 Oort, Bussum; mej H C Kardinaal, Biltho- c ven; W E Ulrici, Bussum; Artsex.: mej M H Bettman, Hilversum; F J van Sprang. Til burg; M Scheeren, Nijmegen; Tandartsex. C A t I Nevekan. Sas van Gent; Cand Ned Utrecht; Sehmidz. Doet klassieke letteren: H T Walllnga laude), Rotterdam. Het lied der aetherqolven DINSDAG 2 FEBRUARI ium I. 402 m. AVRO: 7.C m. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: iws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijdi stelljke liederen 9.25 De groen' 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 7.45 I Nieuws Morgengebed 8.00 Nieuws 8.20 Lichtproces- h Hoogmis 9.45 Gram. 10.00 Voor de h, Gram. 14.00 Voor de vrouw Voor de zieken 11,30 Sopraan Hammondorkest 12.30 Land- en tuinbol, mededelingen 12.33 Voor het platteland 12. kleuters L..__ Schoolradio 1 11.00 12.03 Lunchconcert 12.30 Land- 1.15 Mededeling» intdekken Amerika' 2.40 School- 3 30 „Ben je zestig?" BH muziek 2.30 Gi radio 3.00 Gram. 3.15 Voor de Gram. 4.30 Voor de jeugd 5.30 Lichte muziek 5.45 Reportage of gram 5.50 Militaire cau serie 6 00 Nieuws 6.15 Pianospel 6 25 Pans vous parle 6.30 R.V.U.; „Beroemde figuren uit de wereldliteratuur" door dr A. Saai- bom; ..Ahasverus. de wandelende Jood" 7.00 Voor de kinderen 7.05 Fanfare-orkest 7.30 Omroeporkoest en vertelster 8.00 Nieuws 8.05 Gev. programma 9.35 Lichte muziek 9.55 Mededelingen 10.00 Commentaar uit Berlijn 10.05 Amusementsmuziek 10.45 Buitenlands overzicht 1100 Nieuws 11.15 New York cal ling 11.20—12.00 Amusementsmuziek, Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 2.00 Gev. 1.30 Blaaskwintet Voor de zieken 4 30 Ziekenlof 5.0O~ V leugd 5.15 Felicitaties voor de Jeugd 5 45 a; Walle: „De h< 44. Hij deed onderdanig en gewichtig, voelde Adolf3 pols en bekeek zijn tong en begon met ernstig gezicht zijn instrumenten voor de dag te halen, bestaande uit een vlijm en een ronde staaf, een kleine knuppel, waarmee hij een krach tige slag op de vlijm gaf, nadat hij deze op een ader van een patient had gezet. Maar Adolf was van deze operatie niet gediend en wees hem af. Het goudstuk, dat hij onderdanig afsmeekte, werd hem gegeven. De vrolijke Hassam Reis kwam opgewekt af scheid nemen- Hij verzekerde overtuigd te zijn, dat Adolf binnenkort weer met hem varen zou en ze samen nog menig prijsje zouden buitma ken. Toen voer hij uit met de beste verwachtin gen. Het was nog vroeg in de zomer en er stond een flinke bries. Dat was voor een galei niet gunstig, want dan was een zeilschip hem de baas. Een galei moest het hebben van de roeiers, een zeil schip van de wind. De wind maakte de zeilsche pen vlug als vogels die over het water scheren en onverwachte wendingen maken, die een galei niet volgen Kon Maar Hassam Reis was vrolijk en vol goede moed als altijd. Wat was hem ooit mislukt? De buit liet zich wachten, vier. vijf, zes dagen. Waar bleven al die rijk bevrachte koopvaarders, die altijd de zeeroutes bevolkten? Toen ontdekte de uitkijk in de vroege morgen een zeil, of eigen lijk een complex van zeilen, want het was een groot schip Hassam was op zijn hoede, de wind was sterk en de zeiler naderde met grote snelheid. Het voerde de vlag van de koning van Frankrijk en was blijkbaar een oorlogsschip. Maar het ont- I rustte hem niet. Hij had al meer tegen eigen landslui gevochten, dus waarom nu niet? Zijn goed gesternte zou hem wel weer redden. Hassam liet zijn galei draaien en roeide tegen de wind zijn vervolger tegemoet Dat moest hij stoot verdragen en zelf gevaarlijke stoten toe brengen. De trommelslager, die het tempo voor de roeiers aangaf, kraeg bevel zijn eentonige sla gen te versnellen. De roeiers kromden hun li chamen en spanden hun spieren, de drijvers draafden op de loopbrug heen en weer en deden een zweepslag neerstriemen waar dit nodig werd geacht, de riemen bogen en Hassam opende bru taal het kanonvuur, voordat zijn vervolger een schot gelost of een eis tot overgave gesteld had. Hij behoefde nu met te vrezen, dat zijn vijand trachten zou, wat altijd geprobeerd werd, met UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. JONKHEID welke voornamelijk onder de vele kleine boeren heerst. Dat is de enige I J"el Aï?n de achterzijde was iedere galei weer- verkiezingen zouden thans zeker geen uitkomst brengen. I de voorsteven was puntig en sterk. Die kon een een enkel schot een aantal roeiers weg te maaien en de galei bewegingloos te maken, want zijn roeiers zaten veilig achter de hoge voorplecht. Toen begon de tegenstander te vuren. De ko gels vlogen over de galei zonder iets te treffen en Hassam lachte zijn spottende zorgeloze lach. Maar de tegenstander had met zijn eerste schoten de afstand gemeten en verbeterde zijn vizier Opnieuw vlogen de kogels door de lucht en een daarvan trof Hassam. Hij stortte omlaag en viel tussen de roeiers in het scheepsruim, zijn rechterarm en schouder waren afgerukt. Nu moest de onderkapitein optreden, nu was Redgeb commandant. Hij gaf een paar drijvers bevel, de gewonde kapitein te verzorgen, hoewel diens toestand hopeloos was. De schepen naderden elkaar met grote vaayt. Maar Redgeo liet de snelheid nog opvoeren en onafgebroken het kanonvuur voortzetten. Zijn voorplecht was ernstig beschadigd, maar er was in zijn schip nog geen enkel lek geschoten. Toen voerde hij een manoeuvre uit, waardoor zijn tegenstander volkomen verrast werd. Recht op hem aan sturend, begreep deze niet, wat daar van de bedoeling kon zijn en verwachtte een aanval met de enterhaken. Maar de sluwe Redgeb deed anders. Plotseling week hij uit en gleed in volle vaart langs het vijandelijk schip heen. Nu lag het oorlogsschip beneden de wind en moest het de vervolging opgeven, want een galéi kon wel tegen wind op roeien, maar een zeiler niet tegen wind op zeilen. Het Franse schip kon alleen de ontglipte rover nog een paar kanon schoten nazenden. De volgende dag liep Redgeb de veilige haven binnen, zwaar beschadigd, zonder buit en met het lijk. van Hassam Reis aan boord. Adolf had nu niemand meer aan wie hij zich kon vasthechten, hij moest geheel op eigen be nen staan. Zijn gezondheid was veel verbeterd, de koorts was geweken en hij voelde zich weer sterk, maar de dood van Hassam gaf hem een geweldige schok. Zijn volle aandacht werd bepaald bij de vraag: Wat nu? Wie zal Hassam opvolgen in het com mando? Adolf had geen lust, de galei met tweehonderd roeiers voor eigen rekening te kopen, daarvoor had hij ook geen geld genoeg Geld lenen bij Algerijnse of Joodse woekeraars wilde hij niet en hij had een sterk vertrouwen, dat de zaak zo geregeld zou worden, dat het schip bleef varen en hij als voormalig onderkapitein zijn gesneu velde heer zou opvolgen Maar de tijdelijke plaatsvervanger Redgeb zat ook niet stil Hij praatte hier en intrigeerde daar en gaf telkens opnieuw voor steeds talrijker ge hoor een kleurig verslag van zijn slimme en han dige manoeuvre, waardoor hij het schip met zichzelf en de anderen gered had Dapperheid mocht een deugd zijn, in de ogen van de rovers was er geen groter deugd dan slimheid. Daar door wekte Redgeb de algemene bewondering Regermgsuitzending; J. Nedrelandse Antillen in klanken" 6.00 I muziek 6.20 Sportpraatje 6.30 Voor de jeugd 6.52 Reportage ■hmhhhhi PhilhT Orkest' en solist 14.45—12.00 M Gramofoonmuziek. m, Engeland. BBC." 330 m. 12.00 Voor de scho- D» len 1.00 Gram. 1.25 Voor de arbeiders 2.00 v. Nieuws 2.10 Discussie 255 Intermezzo 3.00 Voor de scholen 4.00 Crltleken 4.45 Lichte muziek 5.30 Discussie 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Voor de boeren 7.25 Sport l Gev. o.oo Nieuws 10.15 Causerie 10.45 Gev. program ma 11.15 Causerie 11.25 Pianorecital 11 41 1 Parlementair overzicht 12.00—12.03 Nieuws I Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mn J ale's dagboek 12.16 Dansmuziek 12.45 Voor dracht 1.00 Parlcmentsoverzlcht 1.15 Con cert 1.45 Schots orkest 2.45 Voor de kinde en 3.00 Voor de vrouw 4.00 Dansmuziek .45 Lichte muziek 5.15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Lichte muziek 6 00 rgelspel 6.30 Dans muziek 7.00 Gram. 7.15 Voor de jeugd 7.4: Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8,30 ..Hav« &^-"-".00 Voordracht 9.30 Gram. 10.00 Gev. 14.18 Actualib 1.20 Dar Dansmuzi 1.00 Nlei 12.05 Voordracht 12.21 I 324 1.00 Schoolradio 3.00 Voor dl "ln Kamerkoor 4.00 Gram. 5.00 NieuwiJ- 5.10 Gram. 5.15 Voor de kleuters 5.30 Gram nie: 5.50 Boekbespreking 6.00 Voor de jeugd 6.3<Brc 'on 7 00 Nieuws 7.40 Gram mlr .00 Verzoekprogramma 8.tfv,, 9.00 Operamuziek Nieuws —11.00 Nlei !l. 484 .15 Pianorecital' 10.45 Gram. 1.00 Omroeporkest 12.4 van -orkest, koren 10.5 'T de Bovendien was zijn vader"een aanzienlijk man. zal uitspreken. 10.30 Nier teraars; Boeken cn schrijvers (op 224 m.). Televisieprogramma. KRO; 8.15 Wcerbe D richt- 8.18 „Waarom dit niet?", éénactetkini 8,48 Filmactualitciten; 8.53 Gastenboek; 9.0 in Belediger van loden opgespoord 'h, De man die onlangs in een trein anti^33 Joodse uitlatingen had gedaan, is nu doa*?"1 de politie te Hengelo opgespoord. Het r*'6' de vertegenwoordiger J. L. Tegen hemlecrs proces-verbaal opgemaakt wegens beroei lediging. De man is als lid van een tecl°.m nlsche commissie van de voetbalverenijjlsc' ging Tubantia geschorst in afwachtlii?an het oordeel dat de justitie over het aai

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2