Ilieuiue geitectfe (üieuraitt Molotof blijkt geen strakke instructies te hebben Twintig schepen in gevaar in ijs bij Dordrecht MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. Vier en dertigste jaargang No 9954 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvaittcl) l« ghrblmn «in bert in tegfjenspeet* Historie en toekomst Berlijnnaar Unter den Linden Strijdpunt: eerst verkiezingen of eerst Duitse regering Nehroe waarschuwt: „Geen Am. militaire hulp aan Pakistan ■tructies aan Moskou vragen, wanneer op een bepaald punt de menin gen botsten. Thans heeft hij onmiddellijk zijn antwoord gereed en spreekt hy van aantekeningen in plaats van het voor- SERIEUS, verzoeningsgezind en nuttig, zo noemde een Britse woord voerder de beraadslagingen van de Grote Vier, Zaterdag te Berlijn gewijd aan het Westelijke plan tot hereniging van Duitsland. Zeker, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, had zijn bezwaren, vervat in enkele „voorlopige opmerkingen" tegen de huidige vorm van de door Eden bepleite voorstellen, maar hij wilde de suggesties eerst nog eens nauwlettend bestuderen, vóór hij vandaag met zijn eigen plan nen voor de dag zou komen. Na een week vergaderen in West-Berlijn is vandaag de conferentie verplaatst naar Oost-Berlijn, naar de Rus sische ambassade aan Unter den Linden. Deze week is Molotof gastheer, waaraan hij het recht verleent, vandaag als voorzitter op te treden. Er heerste Zaterdag een joviale ftem- ming, die reeds onmiddellijk hierin tot uiting kwam, dat Molotof. die aan de beurt was. het voorzitterschap te bekle den. dit afstond aan Eden. Er werd nog even gedebatteerd over een Oost- en Westduitse vertegenwoordiging, maar Molotof, ziende, dat de Westelijke Drie zich daar unaniem tegen verklaarden, liet zijn els voorlopig vallen. Het hoofdpunt van het Westelijke voorstel tot hereniging van Duitsland vormen wel de vrije verkiezingen. Mo- lotofs bezwaren concentreerden zich op twee punten: 1. Hij vreesde, dat de re gering voor geheel Duitsland gebonden zal zijn aan de verdragen, die Adenauer reeds met het Westen gesloten heeft (o.a het EDG-verdrag). 2. Hij was het niet eens met het toezichthouden door de vier 'bezettende mogendheden op de verkie zingen; hij wilde dit toezicht opdragen aan een eerst te vormen voorlopige Duitse regering uit de parlementen der beide republieken. Wat het eerste punt betreft betoogde Eden (wiens plan gesteund werd door Dulles en Bidault), dat de Russische vrees ongegrond is: de nieuwe Duitse regering zal volkomen zelfstandig zijn en de gesloten verdragen niet automa tisch behoeven over te" nemen. Wat het tweede punt betreft, hier komt een duidelijk verschil tussen het Weste lijke (en Westduitse) en het Russische (en Oostduitse) standpunt tot uiting. Het Westen wil eerst verkiezingen en dan een al-Duitse regering. Het Oosten wil eerst een gemengd-Duitse regering en daarna pas verkiezingen. De gedachten, die Molotof heeft geuit, vindt men terug in een memorandum van de Oostduitse regering, waarin annule ring van de Conventies van Bonn en van het EDG-verdrag een eerste ver eiste voor vrije verkiezingen wordt ge noemd en verzet wordt aangetekend te gen verkiezingen onder „vreemde" supervisie. Verwacht wordt, dat het te genvoorstel van Molotof zich hierbij vandaag zou aansluiten. Overigens is het opmerkelijk. dat Molotof tijdens deze conferentie meer vrijheid schijnt te hebben dan bij vroe gere samensprekingen het geval was. Toen Stalin nog leefde moest hij telkens lezen van een van te voren zorgvuldig opgestelde tekst. Dit maakt uiteraard een vlotter verloop van de onderhande lingen mogelijk. Zondagmorgen kerkte Dulles met zijn vrouw in een Amerikaanse legerkapei. Bidault ging naar een mis in de Napo leon-kazerne en Eden bezocht een con- cours-hippique. Grote Twee bespraken Atoomplan De Mo' Zaterdagavond in het gebouw van de voormalige geallieerde besturus aal ge- spraken over president Eisenhowers plannen tot samenwerking op hot gebied de kernenergie. Dc bi ie» komst duurde 40 minuten. De gedach'.enwisselin-g tussen Dulles er 'Vro.'otof is slechts van voorbereidende aard geweest. Zij hebben besloten ton het eind van de conferentie weer een cesT/retamg te hebben. IJssel bij Deventer al muurvast Auto's reden Zaterdag al over het ijs naar het eiland Marken STEEDS ERNSTIGER worden de belemmeringen die de vorst oplevert voor de scheepvaart. De Rijn bij Keulen en zelfs Zuidelijker zit al muurvast. In Nederland is de IJsel op enkele plaatsen al van oever tot oever met ijsschorsen bedekt. Vele binnenschepen zijn opgelegd, of, wat erger is, zitten vast. Op de driesprong Noord, Merwede, Oude Maas zaten gisteren 20 schepen vast, waarvan een met een lading auto's. Ze moesten binnen het etmaal in veilige havens worden gebracht. Vele loods- en veer diensten werden tijdens het weekeinde gestaakt of vertraagd. De ijsgang op de rivier de Waal voor Tiel neemt steeds toe. Zaterdagavond om streeks half zes moest de stoomboot Gijs- bert Stout, die nog steeds personen over zette, de strijd met het ijs staken, door dat de schroef van deze boot door het ijs werd afgeslagen. De boot kon echter nog in veiligheid worden gebracht. Wat men in jaren bij Deventer niet heefi beleefd, is nu weer gebeurd: het drijfijs op de Gelderse IJssel heeft zich bij middelbare rivierstand muurvast gezet. De in de zon blinkende, vooral in de ri vierbochten tegen elkaar opgekruide ys- schotsen leveren in het felle zonlicht een prachtig gezicht. De Deventernaren kwamen gistermid dag in groten ge'ale kijken naar het barre winterse tafereel. Men ziet alweer als in vroegere jaren uit naar het ogen blik, dat men te voet over het ijs zal kun nen gaan, van de ene oever naar de Per auto naar Marken Het ijs op de Gouwzee tussen Monnl- Premier Nehroe van India heeft zichj Vendam en Marken was Zaterdag reeds massale bijeenkomst in New Delhi |zo sterk, dat verscheidene auto' °P ter herdenking van Gandhi's dood de zoveelste maal tegen Amerikaanse mi litaire hulp aan Pakistand gericht. „Naarmate de Aziatische landen in één van de twee blokken in de wereld wor den opgenomen, neemt het oorlogsge. vaar toe." aldus Nehroe. De Merapi bedreigt thans 15 desa's De toestand van de vulkaan Merapi op Middcn-Java is zeer gevaarlijk, heeft de gouverneur. Boediono. verklaard Volgens de vulcanologische dienst stroomt inmid dels afgekoelde lava een nieuw gebied binnen. Voortdurend zijn er ontploffingen Indien er nieuwe uitbarstingen komen, zullen 15 desa's rondom de berg bedreigd worden- Deze hebben samen 16.000 be woners. het eiland Marken zijn gereden. In Monnikendam lagen sinds enkele da gen de ijszeilboten gereed, waarvan de meeste Zaterdag zijn uitgevaren. Er is een baan uitgezet van Marken naar Volendam over het ys. Dit pad is wel volkomen betrouwbaar, doch moeilijk bereidbaar voor schaatsers vanwege de slechte conditie van het ijs. Ten gevolge van de strenge vorst en het strijken van de stuwen in de Maas heerst er in tal van Midden- en Noord- Limburgse dorpen watersnood. Er is ge brek aan drinkwater en water voor het In de meeste dorpen langs de Maas zijn de putten geslagen op een diepte, waarop het grondwater correspondeert met de normale waterstand van de gestuwde Maas. Nu de Maas tengevolge van het strijken der stuwen sterk is gevallen. Bij het schaatsen kunnen al grote snelheden worden be reikt, maar het gaat nog heel wat sneller wanneer men zich met een zeil laat voortstuwen door de felle Noordooster. Tij dens wedstrijden op het Swet bij Wormerveer werden snel heden van 70 km per uur l reikt. Twee vliegtuigjes op Ameland in botsing Twee van de vier vliegtuigjes die de verbinding met Ameland onderhielden, zijn Zaterdag op de grond van het vlieg veld te Ballum met elkaar in botsing komen, waardoor zij voor verdere vlieg tochten in de luchtbrug werden uitgescha keld. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken bij de botsing gebeurd. De beide overgebleven toestellen brachten later op de dag monteurs mee naar het eiland voor herstel van de beschadigde kisten. Er zijn Zaterdagmiddag twee tochten van vier vliegtuigen en een tocht van twee vliegtuigen gemaakt. Slechts een en kele passagier maakte van de overtocht door de lucht gebruik. De toestellen had den verder post aan boord. Zaterdagmid dag is een poging gewaagd om van het eiland de vaste wal te bereiken over het ijs. De poging is mislukt, aangezien het ijs nog niet voldoende betrouwbaar bleek. Ër is nog een druk vliegverkeer naar Ameland en Schiermonnikoog. Maar de eilanders krijger, de service die hun geboden wordt niet cadeau. Zij moesten flink de handen uit de mouwen steken om het vliégveldje van Ballum en de geïmproviseerde staartbaan van Schiermonnikoog sneeuwvrij te maken en de burgervaders- gaven daarbij hei goede voorbeeld. De burgemesteer van Schiermonnikoog heeft een onderzoek ingesteld naar d? voorraden levensmiddelen en het resul taat was gunstig. Voor de eerste twee weken is er alleen behoefte aan butagas, enig vlees en groenten. Maar met blik- groenten willen de eilanders zich voor lopig ook wel behelpen. Drie personen in wakken verdronken Het zesjarig pleegkind van de familie S. te Driebergen is Zaterdagmiddag in een wak van de Oranjevijver gegleden. De jongen schoot onder het Ijs. Om wonenden snelden op het hulpgeroep van kinderen, die het ongeluk zagen gebeu ren. toe. Zij hakten het ijs stuk cn brachten het kind, op het droge. Kunst matige ademhaling mocht niet meer baten De 22-jarige van E. is Zaterdagmiddag op de Binnenmaas te Maasdam in een wak gereden en verdronken. Zaterdagochtend is het driejarig zoon tje Frits van de familie Veenstra te Gouda met een slede in een wak in de Willens terecht gekomen en verdron ken. Het wak. dat zich onder een brug bevond, was met takken afgezet Klacht van feestende markies verworpen Een Vaticaans Tribunaal heeft de klacht van de Markies Georges de Cue- vas tegen de Osservatore Romano ver worpen De klacht, officieel querela geheten, was ingediend door dc advocaat van de Markies, Armand Utudjian, wegens het feit, dat de Osservatore zich ongunstig had uitgelaten over het door de Markie: verleden jaar gegeven feest, waaraan 20<X personen utt de internationale society deelnamen. Het blad had gesproken var „een ijdele vertoning, een demonstrate van moreel verval, een verspilling var geld, en een onzedelijke, heidense, bar Een van de plezierige dingen die door de strenge vorst mo gelijk zijn, is een tochtje per auto of zeilboot over de Gouw- Monnikendam naar Marken. Voor f 1 per persoon kan men de sensatie ondergaan i op de zee te rijden of over het ijs te zeilen (foto links). En bij Zwolle lopen de voet gangers onder de verkeers- brug over de IJssel. Sinds 1946 was dit niet meer gebeurd. Zestien slachtoffers van 't ijs in Engeland Scheepvaart tussen Noord en Oostzee in gevaar Niet alleen Nederland, doch geheer Europa bevindt zich nog vast in de greep van de winter. Dat het ijs veel genoegen, doch ook veel leed kan ver oorzaken. bleek opnieuw, zowel in ons land als in het buitenland. In Engeland kwamen tot nu toe bij het schaatsen rijden 16 personen om het leven. Het zijn allen kinderen, die door het ijs zak ten, met uitzondering van één volwas sene, die verdronk toen hij zijn zoontje uit een wak wilde redden. De scheepvaart wordt door de vorst ernstig gehinderd. De Sont en oe Grote en Kleine Belt, zijn bedekt met grote ijsbergen, die de scheepvaart tussen Noord- en Oostzee in gevaar brengen. Deense ijsibrekers waren het gehele weekeinde bezig met het bevrijden van schepen, die waren ingevroren. Bij Boedapest heeft zich in Je Donau een ijsdam gevormd, die dagelijks 20 km groter wordt. De scheepvaart si ge stremd. De Zuidslavische autonome provincie Kosova-Matohija, die ongeveer 750.000 heeft, is door zware sneeuwval de buitenwereld afgesneden. Slechts één lichtgewonde Gasfabriek te Veenendaal in de lucht gevlogen Geweldige explosie bracht consternatie in een villawijk Vanochtend om goed zeven uur is het oude gedeelte van de gasfabriek te Vee nendaal op de grens van Utrecht en Gel derland, in de luoht gevlogen- Op dat moment hoorden dc bewoners van de Kerkewijk, een villabuurt te Veenendaal, waar de gasfabriek is gelegen, een ge weldige ontploffing. Alles dreunde tot ver in de omtrek en iedereen liep ver schrikt naar buiten. Een groot gedeelte van de Kerkewijk lag bezaaid met brok stukken hout. stukken pannen en glas. Het dak van de grote oude fabriek was er finaal afgerukt cn van binnen is het één grote ravage Ook van de verschil lende huizen en villa's in de omgeving werden ruiten vernield. De alastrim in Den Haag: 2 Nieuwe observatie- gevallen Eén van de geïsoleerden werd patiënt (Van een onzer verslaggevers) Gisteren zyn twee nieuwe observatie- gevallen voor alastrim geïsoleerd in d< barakken aan de Stevinstrafct te Scheve- ningen. Beiden zijn in contact geweest met een dienstmeisje, dat reeds alastrimpatiënt was opgenomen. Een de observatiegevallen is afkomstig uit het geïsoleerde gezin aan de Pastoorswarande (omgeving Torenstraat). De andere per soon is een alleenwonend man in de stad. Het aantal patiënten is ook uitgebreid, namelijk van 25 op 26, daar een der reeds eerder geïsoleerde observatiegevallen als patiënt is opgenomen. Het aantal óbsi vatiegevallen bedraagt dus thans 11. In de zeestraat tussen de Japanse eilan den Honsjoe en Hokkaido stortte eer transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neer. Het toestel had 33 per sonen aan boord. Er bestaat weinig hoop, dat nog overlevenden zullen worden ge vonden. Bij Osan, 25 km ten Zuiden van Seoel (Korea) reed een trein in volle vaart op een vrachtauto in. Het ongeluk had plaats In totaal 150 doden Stroom van ongelukstelegram men uit vier werelddelen Egyptische expresse reed in volle vaart op juichende menigte in... UIT VIER werelddelen zijn het jongste weekeinde ernstige ongelukken gemeld, die in totaal aan ongeveer 150 mensen het leven hebben ge kost. Ongeluksberichten kwamen uit Japan, Korea, Egypte, Canada, Birma, Duitsland en Griekenland. Wij zullen volstaan met de voornaamste feiten uit de stroom van telegrammen. op een onbewaakte overweg. Naar Reuter meldt, kwamen 60 personen om het leven. Ook in Egypte had een treinramp plaats, die aan 28 mensen het leven kostte. Vijf mensen zijn zwaar gewond in een zieken huis opgenomen. Op het station van Kafr el Zajat, 100 km ten N.W. van Cairo, reed de sneltrein Alexar|driëCairo in op een groot aantal mensen, die op de spoorbaan stonden om generaal Naguib toe te Juichen. De generaal zat In een trein en wuifde naar de Juichende boeren, die op het tegenovergelegen spoor stonden. Op order van Naguib kreeg elk getroffen ge zin 50 gulden voorlopige steun. Tussen de Canadese plaatsen Three Rivers en Montreal reden een volle per- sonenbus en een vrachtauto-met-aanhang wagen met grote snelheid op elkaar In. Naar schatting zijn er 15 doden en 10 ge wonden. Doordat de bus In brand vloog, werden verscheidene lichamen verkoold en daardoor onherkenbaar. Ten minste 10 personen zijn omgekomen en meer dan 8500 gezinnen werden dak loos door een brand, die de plaats Hen- zada, 100 km ten Noorden van Rangoon (Birma), vrijwel geheel verwoestte. De schade wofdt geraamd op 2 millioen gul den. Volgens de politie is de brand ver moedelijk gesticht door plunderaars. Als gevolg van een hevige ontploffing in een munitie-opslagplaats bij Kiel (Duitsland) werden drie arbeiders gedood door rondvliegende stukken metaal. In angstige spanning brachten tenslotte de bewoners van de Griekse eilanden Cephalonia. Zante en Ithaca het week einde in hun beschadigde huizen door, nadat op de eilanden opnieuw verschil lende hevige aardschokken waren gevoeld. Volgens Ass. Press bedroeg het aantal schokken zelf 30. Tot nu toe zijn geen be richten over persoonlijke ongelukken bin nengekomen. De arbeider Defelee was juist bij de gaskamer aan het werk. Hij werd ech ter licht gewond. De brandweer was juist even van tevoren voor een schoor steenbrandje uitgerukt en was dus snel op het terrein van de fabriek. De vuur haard werd spoedig bedwongen zodat gevaar voor uitbreiding was geweken. Prinses Wilhelmina weer in Den Haag ter kerke Prinses Wilhelmina was gisteravond in de Bcthlehemkerk in Den Haag onder het gehoor van ds P. A- Elderenbosch. |Ned Herv. predikant te Voorburg. Siberische lucht boven ons land Europa blaast is een portie zeer kou de lucht uit Siberië meegevoerd. Zondag bevond het centrum van de luchtmassa rich boven Nederland. Vanmorgen had het Noord Spanje bereikt, waar in Barcelona en Lissa bon sneeuw viel. Montpellier meldde vanmorgen 8 graden vorst en in Nice sneeuwde het. Uiteraard veroorzaakt de Siberi sche lucht in ons land zeer tage tem peraturen, in Twenthc en iLmburg vroor het vanmorgen cv/tien graden, in Brabant ongeveer veertien. Meer naar het Westen liep de temperatuw iets op tot omstreeks min tien gra den. De over ons land stromende lucht is ook in de overige niveaux zo koud, dat zij boven zee onstabiel wordt en sneeuwbuien vormt. Het gevolg daarvan is dat de Oosten wind, die bij ons droog en relfs uiter mate schraal weer brengt, tn Enge land voortdurend sneeuwbuien aan roert. Het Oosten van Engeland daardoor met een laag sneeuw be dekt. Hetzelfde is ook bij ons in bet uiterste Noorden van het land ge- Doordat de luchtdruk in Scandina vië thans wat afneemt, terwijl in Ho len drukstijgingen optreden, gaat de wind naar Zuid Oost ruimen. Dit zat op het temperatuurverloop weinig invloed hebben, aldus het K.N.M.l. in De Bilt. De minimumtemperaturen van hedenmorgen warenEeide-lJ, Leeuwarden -12, Den Helder -10, Ypenburg -12, Schiphol -12, De Bilt -13, Twenthe -15, Vltssinpen -12, Woensdrecht -14, Eindhoven -14 en Zd-Llmburg -15 graden. HET WEERMIN EUROPA Weerrapporteo van hedenmorgen 1 our: Helsinki Oslo Slocxnolr ono nno e nno 1 windstil ono ono ono Dezellde temperaturen Het K.N.M.l. te De Bilt •rwacht tot morgenavond: jj| hl Weinig bewolking. Meest 1 matige, morgen o.verdag nu en dan krachtige wind tus sen Oost en Zuidoost. Van nacht en morgenochtend egend strenge, morgenmiddag ma- vorst (Opgemaakt hedenmorgen te Dinsdag zon van 8.20 tot 17 28 uur; Maan van 7.39 tot 16.09 uur. Op 3 Februari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1