Siamese tweelingen komen ook bij dieren voor Toch is het zo Fanfani ontvouwt zijn plannen voor Italiaans parlement Brand in R'dams seinhuis: treinverkeer vertraagd Raadsman broer toegang tot cliënt geweigerd Besmetting .dreigt' Nieuw hospitaalkerkschip krijgt o.a. Röntgeninstallatie WOENSDAG 27 JANUARI 1954 ER BLIJVEN NOG VRAGEN Het ontstaan ervan. Oorzaak van halve doorsnoering niet bekend hebben. De Siamese tweeling van de in figuur 1 afgebeelde vis kan op de eerste wijze zijn ontstaan en die van figuur 2 op de tweede wijze. In het licht van deze experimen ten moeten wij ook de Siamese twee ling, zoals die bij de mens voorkomt, beschouwen als ontstaan door een gedeeltelijke splitsing van de enkel- (Door prof. dr Anth. Stolk) HET BEGRIP „SIAMESE TWEELING" is plotseling weer actueel ge worden, aangezien onlangs zowel in Engeland als in Nederland zo'n Siamese tweeling werd geboren. Laten wij aanstonds opmerken, dat Sia mese tweelingen niet alleen van tijd tot tijd bij de mens worden waarge nomen, maar ook bij de dieren. Dit is een belangrijk feit, want daardoor zijn wij immers in staat om het probleem van deze abnormale ontwikkeling langs experimentele weg te benaderen. Figuur 1 toont een Siamese twee ling, die wij enige tijd geleden bij een vis hebben aangetroffen en wel bij een vertegenwoordiger van de le- vendbarende tandkarpers, de bij de aquariumhouders welbekende gup. organen opgetreden, zoals bijvoor beeld van het ruggemerg, het skelet, het darmkanaal of de grote bloed vaten. De verbinding wordt eigenlijk alleen gevormd door de huid. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat beide dieren tot zwem men in staat bleken te zijn en dat zij daarbij elkaar regelmatig afwissel den. Bij het zwemmen lag het niet Men heeft hier te doen met twee volledig ontwikkelde vissen, die door middel van een weefselbrug met el kaar zijn verbonden. Hierbij zijn geen vergroeiingen van belangrijke HET KOST ons nog steeds moeite de zeven wereldwonderen uit de oud heid zonder haperen op te dreunen. In populaire tijdschriften, die hun lezers z.g n. tests voorleggen, wordt naar de wereldwonderen geregeld navraag ge daan en ook in radiorubrieken van die aard pleegt men ze niet buiten te slui ten. Wanneer een candidaat tijdens de test even zou blijven steken, is de vragensteller er meestal als de kippen bij om de ontbrekende kennis aan te vullen. Dit geschiedt dan met een zo danige radlieid, dat we de ondervrager er ernstig van verdenken het rijtje wonderen nog zeer onlangs uit het hoofd te hebben geleerd. Dat is na tuurlijk heel venstandig, maar het geeft ons tevens het bewijs in handen, dat we van de zeven wereldwonderen zó weinig wonderbaarlijks weten, dat zij ons op geen enkele manier aanspre ken. Het is-dus een rijtje namen ge worden, dat op hetzelfde plan staat als de opsomming van de onregelma tige werkwoorden, of de zinloze opeen volging van graven uit het Hollandse Huis. In dit opzicht is de pyramide van Cheops er nog heel best afgekomen. Daarover zijn enkele bibliotheken vol geschreven, zodat dit wereldwonder door velen wel bij name wordt ge kend'. Ook de hangende tuinen van Ba byion zijn voor de meesten geen on bekenden. Maar dan begint het ge heugen vaak reeds te stokken. Een enkeling weet nog het Mausoleum te Halicarnassus te noemen, doch het ge weldige Zeusbeeld in de tempel van Olympia, de Kolos van Rhodos. de vuurtoren van Alexandrië en de tem pel van Diana te Ephese zijn veelal zo onbekend, dat zij in de reeks van we reldwonderen het loodje hebben moe ten leggen en gedurende de test dan ook dankbaar door de ondervrager worden aangevuld. Tot nadeel van de klassieke wereld wonderen kan zeker worden aange voerd, dat zij weinig appelleren aan datgene, dat bij de moderne mens wer kelijk bewondering opwekt. De reus achtige afmetingen van het beeld van Zeus of van de Kolos van Rhodos heeft voor ons weinig betekenis, en wat de schoonheid betreft, we kunnen toch moeilijk verlangen, dat men zich zaJ vergapen aan iets dat reeds tot gruis was vervallen toen de fundamenten van onze beschaving nog moesten worden opgericht? Toch hebben de onderzoekers hier en daar wetenswaardigheden aan het licht gebracht die gegroepeerd in het raam van de beschavingen van destiids enkele van de zeven we reldwonderen tot meer leven heb- Den gewekt zodat zij ook voor de mo derne mens meer kunnen gaan bete kenen dan een naklank uit een mistig verleden. Als eerste noemen we dan de han gende tuinen van Babyion, ook wel de hangende tuinen van koningin Senu- ramis genoemd. Maar deze tuinen hin gen met en bovendien waren zij niet van koningin Semiramis Daarover morgen. (Nadruk verboden) actieve dier onder en liet zich door het zwemmende dier voortslepen. Door de weefselbrug door te knip pen, zouden deze jonge vissen be trekkelijk eenvoudig te scheiden zijn, hoewel met het oog op hun geringe afmetingen de kans groot is, dat zij daarna tengevolge van een wond- infectie toch nog het leven er bij in zouden schieten. In figuur 2 is een ander geval van vergroeiing afgebeeld, namelijk van de rode plaat, eveneens een vertegenwoor diger van de levendbarende tandkarpers Aanstonds treft ons het grote ver schil. Waren er in het eerste geval twee volledig ontwikkelde vissen aan- Fig. 3 wezig, hieir treft men wel twee koppen aan, maar slechts één romp en één staart. De koppen bleken bij het onderzoek volledig ontwikkeld en vrijwel normaal mondopeningen, twee paar ogen, twee paar kieuwdeksels en twee paar borst vinnen. Voorts wees het onderzoek uit, dat één aarsopening en twee rugvinnen aan wezig waren. Bij het inwendig onderzoek van dit dubbeldier werden in het voorste deel van het lichaam twee ruggemerg- strengen aangetroffen, die in het ach terste deel met elkaar waren vergroeid. Verder bleken in het voorste deel ook twee darmkanalen aanwezig te zijn, die het achterste deel van één emddarm één aarsopening, naar buiten uitmond den. Het spreekt wel van zelf, dat hier een scheiding van de beide partners geen sprake kan zijn Bovendien komen gevallen voor. waar bij niet de kop is verdubbeld, maar de staart. In figuur 3 geven wij daarvan nog een voorbeeld, namelijk een sala manderlarve met twee goed ontwikkel de staarten, terwijl zowel de kop als de romp enkelvoudig is gebleven. Uit deze voorbeelden kunnen wij al lereerst leren, dat niet alle Siamese tweelingen dezelfde bouw vertonen. Er bestaan verschillende typen, die door bepaalde kenmerken worden gekarak teriseerd. Voorts kunnen wij zien. dat in bepaalde gevallen scheiding mogelijk is en in andere gevallen niet. Dit is afhan kelijk van het al dan niet vergroeid zijn van bepaalde voor het leven noodzake lijke organen. Wij hebben nu gezien, hoe wij ons zo'n Siamese tweeling moeten voorstellen, rowel uitwendig als inwendig, en wij dienen ons vervolgens af te vragen, op welke wjjze deze dubbelgroei tot stand komt en ook welke factoren daarvoor aansprakelijk moetem worden gesteld. Wanneer wij de ontwikkeling van een bevrucht ei van een kikvors, een sala mander of een zeeëgel nagaan, dan kun nen wij in een bepaald vroeg ontwik kelingsstadium reeds verschillende ge bieden waarnemen, zogenaamde celcom plexen, waaruit de verschillende organen zullen ontstaan. Zo vindt men een gebied, waaruit hersenen en ruggemerg worden gevormd, een gebied voor het maag darmkanaal, een gebied voor de spieren, een gebied voor de huid. enzovoort. .Men zou nu menen, da<t na vernieti ging van één helft van het bevruchte ei in een vroeg ontwikkelingsstadium een half dier zou worden gevormd, dit blijkt geenszins het geval te Wanneer men maar eieren in een vroeg ontwikkelingsstadium voor het experi ment gebruikt, krijgt men uit het halve ei. dat normaal één lichaamshelft van het dier dient te vormen, een heel dier. Dergelijke experimenten zijn door ver schillende onderzoekers verrichthet eerst door Roux en Driesch. Men behoeft echter niet het halve ei te vernietigen, men kan het ei ook doorsnoeren met behulp van een uit een dunne babyhaar vervaardigd lusje. Men krijgt zodoende twee halve eieren, tot twee volledig ontwikkelde dieren kunnen opgroeien. Klieving van eicel Om duidelijk te maken op welke wijze deze experimenten in principe schieden. moeten wij eerst iets meedelen over de klieving van de eiceL Bij deze klieving deelt de eicel zich. nadat eerst de kern zich heeft gedeeld. Fig. 4 De kern is een in de eicel gelegen lichaampje, waarin de erfelijke eigen schappen zijn gclocaliseerd, althans een gedeelte daarvan. Het resultaat van deze klieving is, dat uit het ei twee cellen ontstaan, elke cel voorzien van een kern. Deze cellen delen zich verder, zodat achtereenvolgens 4, 8, 16. 32, 64, 128, en zovoort cellen zichtbaar worden. Op dezo wijze wordt bij de klieving een groepje cellen gevormd, die, door zich op een bepaalde wijze te rangschikken en te ontwikkelen, uiteindelijk de organen van het lichaam doen ontstaan. Maakt men nu in het tweecellig sta dium de beide cellen voorzichtig van el kaar los met behulp van een haarlusje zoals in figuur 4 is aangegeven, dan kan men élk van die beide cellen tot een volledig dier doen ontwikkelen. In be paalde gevallen bleek het zelfs mogelijk te zyn om na splitsing in het viercellig stadium vier dieren te krijgen. Men stelt zich voor, dat op overeen komstige wijze de zogenaamde een-eiïge tweelingen bij de mens en de zoogdie- ontstaan. De verhoudingen blijken daar veel ingewikkelder te zijn, maar het ligt toch alleszins voor de hand om te nemen, dat de oorzaak een split sing van de enkelvoudige kiem van de eiïge tweeling is gelegen in een vroeg ontwikkelingsstadium. Het spreekt vanzelf, dat de erfelijke eigenschappen gelijk moeten zijn, omdat de beide part ners van tie een-eiïge tweeling rijn voort gekomen uit dezelfde eicel. Onvolledige splitsing Tot nu toe hebben wij slechts gespro ken over de volledige splitsing van de kiem. Wanneer men nu echter in het periment een zich ontwikkelend kik- rs- of salamanderei niet volledig splitst, maar slechts gedeeltelijk, zodat dus de beide helften met elkaar verbon den blijven, dan krijgt men een ander resultaat. In figuur 5 is zo'n gedeelte lijke splitsing, die weer geschiedt met be. hulp van een haarlusje, voorgesteld. Uit dit ei, dat door de ingreep halter- jrmig is geworden, ontstaat nu een vergroeide of Siamese tweeling. Wan de doorsnoering sterk is geweest, zullen de beide partners van de Sia- tweeling slechts in een klein ge bied met elkaar vergroeid zijn, terwijl i het geval, dat de doorsnoering min der sterk was, een groter gedeelte van het lichaam gemeenschappelijk zullen Fig. 5 voudige kiem in een vroeg ontwikke lingsstadium. Deze kiem, die zich normaal tot één individu diende te ontwikkelen, heeft zich tengevolge een onvolledige doorsnoering ontwikkeld tot twee vergroeide indi viduen. Wat de oorzaak van deze on volledige doorsnoering wel mag zijn, is onbekend. Wellicht zal men hier met verschillende oorzaken te ma ken hebben. Boete van f 25 geëist loden beledigd door journalist Rede Haagse burgemeester was aanleiding Wegens belediging is gisteren voor de Alkmaarse rechtbank ƒ25 boete geëist tegen de hoofdredacteur van de bladen van de N V. Noorderpers te Hoorn, de heer H. N. S.. die op 23 September vorig jaar in zijn rubriek „Losse praatjes en losse blaadjes" een stukje heeft geschre ven, dat door de Israëlitische advocaat mr I. E. Hes als beledigend voor de Jood se bevolkingsgroep werd beschouwd Naar aanleiding van een tentoonstel ling van juwelen in Den Haag, waar burgemeester Schokking bij de opening had opgemerkt „da» edelstenen wel door dames doch niet door heren gedragen konden worden", had de heer S. geschre ven: „Indien de heren dit Haagse advies consequent zouden volgen, dan zouden onze Joodse landgenoten nooit meer be hoeven te gesticuleren met open handen, de steen immers aan de verkeerde (bin nen) kant". Mr Hess verklaarde gisteren, toen hij als getuige werd gehoord, zich beledigd te gevoelen door de toespelingen op de materialistische praalzucht die hier aan de Joodse bevolking werd toegeschreven. „Hier ligt duidelijk een anti-semietische tendenz", zei hij. Mr Knuwer, ae verdediger van de heer S„ meende, dat hier van overgevoeligheid sprake was. Een overgevoeligheid, aldus pleiter, die in de hand gewerkt wordt door de wijze waarop de getuige met be hulp van een knipseldienst speurt naai eventuele beledigingen van Joden in de Uitspraak op 9 Februari. Aanval op de communisten Amintore Fanfani, de jongste Italiaanse premier sinds de dagen van Mussolini, heeft gisteren zijn regeringsprogram aan de Kamer van Afgevaardigden voorge legd. Woedende communisten en links socialisten jouwden de premier uit, toen hij een pleidooi hield voor parlementaire steun tegen „pogingen de vrijheid omver te werpen, duidelijk geleid door een vreemde mogendheid". Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat hij hiermee Rus land bedoelde. De premier sprak zich uit voor een spoedige ratificatie van de EDG. Fanfani kondigde aan, dat de Italiaanse regering een milliard lire zal reserveren atoomonderzoek. Het geld zal ge bruikt worden voor het bouwen van een atoomoven. De regering zal spoedig be ginnen met een programma voor de bouw 200.000 woningen met lage huren einde te trachten het huizentekort in Italië tot een oplossing te brengen. Ook zal de regering wetten indienen )or het verhogen van de lonen der beiders in de landbouw en industrie. Voorts deelde Fanfani mede, dat. paal en perk te stellen aan een welbe kend Italiaans misbruik, alle officiële auto's een speciale nummerplaat zullen krijgen, waardoor burgers en politie ge makkelijker zullen kunnen nagaan, of de wagens voor particulier gebruik gebezigd worden. Verwacht wordt, dat de premier zijn vertrouwensvotum wel zal krijgen, al is het wel bedroevend dat dit vermoedelijk alleen mogelijk is door het feit, dat een aantal afgevaardigden zich van stemming onthoudt, al is he; geenszins uitgeslo en. dat hij een duidelijke meerderheid krijgt. Fanfani's kabinet steunt slechts op de Christen-Democratische partij, die in het parlement een minderheid heeft. Veikleumde blussers Dagen lang „strovuur" in Oude Pekela, millioen schade in Roermond AANGEWAKKERD door de felle Oostenwind heben gisteren in ons land verscheidene hevige branden gewoed. In Oude Pekela ging een ge weldige hoeveelheid stro in vlamen op, in Roermond werd de Zuidelijke vleugel van de eiermijn in de as gelegd en in Rotterdam is een seinhuis een prooi van het vuur geworden, waardoor het spoorwegverkeer ernstig werd vertraagd. ren. De fabriek liep gisteravond geen gevaar meer. wanneer de wind althans niet veranderde. Wel joeg de ijskoude wind plukken brandend stro door de lucht in de richting van de nabij de Gisteravond tegen half twaalf brak door onbekende oorzaak brand uit in het seinhuis boven de spoorbrug over de Delfhavense Schie te Rotterdam. Onder het seinhuis, dat in de breedte over de spoorbaan is gebouwd en naar schatting ongeveer zeven acht meter bij 25 30 meter meet, rijden treinen, die gebruik maken van het baanvak Rotterdam- Schiedam vice-versa. Door deze brand werden alle spoorwegverbindingen tus sen Rotterdam en Sohiedam en wat daar mee samenhangt, gestremd. Een ernstige strop was dat de brand weer niet dadelijk aan het werk kon gaan, want de brug stond onder stroom en het was levensgevaarlijk onder deze omstandigheden blussingswerk te doen. Machteloos keken de brandweerlieden toe. terwijl de vurige tongen aan alle zijden uit het seinhuis lekten. Het heeft bijna een half uur geduurd voordat men van uit het Centraal Station het gehele baanvak stroomloos had gemaakt. Het bluswerk op de brug was na enige ogen blikken een gevaarlijk karwei geworden doordat het bluswater dadelijk bevroor en de brug en de trappen tot een ware glijbaan maakte Regelmatig moesten de verkleumde mannen worden afgelost, om dat de kou te fel was om hen lang hier aan bloot te stellen. Om kwart voor twee was men het vilur meester. Vanmorgen is het reizigersverkeer tussen Rotterdam en Den Haag in beide richtingen weer geheel opgevangen met treinen. Doordat het bloksysteem echter is uitgevallen, mag cr zich tussen beide steden in elke richting maar één trein bevinden. Zo gauw dus Den Haag meldt dat de trein uit Rotterdam daar weer vertrokken is, kan er uit Rotterdam een nieuwe trein vertrekken. Een en ander brengt een grote stagnatie met zich voor het reizigersverkeer, welke stagna tie nog wel geruime tijd zal duren. Het scheepvaartverkeer zal voorlopig ook enige hinder van deze brand onder vinden, omdat de b^dieningsapparatuur van de brug eveneens is vernield. Brand duurt dagen Gistermiddag omstreeks twee uur is brand uitgebroken in de voorraad van circa twee en een half millioen kg s ro die by dc strocartonfabriek Albion aan de H. Hindersstraat te Oude Pekela lag opgeslagen. De vlammen die spoedig uit de in vyf stapels op een terrein van naar schatting honderd bij veertig meter op getaste pakken stro loeiden, werden aan gewakkerd door de straffe Oostenwind. Het hakselgebouw dat aan de strocarton fabriek is gebouwd, vatte ook vlam. De brand zal nog enkele dagen du- Ruwe lippenipUPOJ, Berkelse moordzaak Kindje en grijsaard na brand overleden Wiegje vatte vlam: baby ernstig gewond In het ziekenhuis te Sittard is giste- den overleden het anderhalfjarig doch tertje van het echtpaar Van D. te Ge leen, dat Maandag ernstige brandwon den had opgelopen. Vermoedelijk heeft het vijfjarig zusje met lucifers ge speeld, waardoor de kleertjes va: kleine vlam vatten. Toen de moeder het ongeluk ontdekte, had het kindje reeds zware brandwonden opgelopen. De 77-jarige heer H. Jansen uit Am sterdam, die Maandagmiddag tydens een brand op de Rechtboomsloot brand wonden opliep, is in het Binnengasthuis aan de verwondingen overleden De grijsaard was samen met mannen van 77 en 81 jaar ternauwernood uit het brandende huis gered. Bij het blussingswerk werden vijf brandweer lieden en drie bejaarde bewoners be dwelmd. Twee van hen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, evenals de drie bewoners. De drie maanden oude baby van de familie N. uit de Huizerpoortstraat te Naarden is gisteravond met levensge vaarlijke brandwonden in het zieken huis te Naarden opgenomen. Kleding stukken, die aan een rek bij de kachel te drogen hingen, hadden vlam gevat De vlammen waren overgeslagen op het wiegje, waarin het kindje lag. Het kindje is inmiddels aan de beko men verwondingen overleden. De atoomsleepboot Argus (435 pk) L. Smit en Co's internationale sleep dienst te Rotterdam, die met een lap op de scheur aan stuurboord in de haven van Maassluis ligt, zal wel moeten den afgeschreven. De opgelopen schade van de aanvaring enkele weken geleden, maakt dit door haar omvang noodzake lijk. Goedkopere projectielen HAAGS SCHRIFTKUNDIGE BESTUDEERT OP 'T OGENBLIK DE STUKKEN (Van een onzer verslaggevers) Van de zijde van de griffie va Haagse Rechtbank hebben wy dat de toegevoegde raadsman broer van de arts O. uit Berkel nog is uitgesloten van de toegang tot cliënt, wiens verblijfplaats- hem nog niet is meegedeeld, terwijl ook de inzage het dossier aan deze raadsman werd ge weigerd. Wij hebben ons hiervoor om inlichtin- Bus reed smederij van sanatorium binnen Passagiers ongedeerd Een autobus van de W.A.T.O., die de dienst tussen Almelo en Ommen onder houdt, kwam gisterochtend in de omge ving van het sanatorium te Hellendoorn in grote moeilijkheden doordat bij het afrijden van een sterke helling plotseling de remmen weigerden. De chauffeur waarschuwde de passagiers zich naa: achterste gedeelte van de bus te begeven en intussen poogde hij de autobus op de weg te houden.Het bleek niet mogelijk. In steeds snellere vaart stoof de bus de helling af en kwam ten slotte met grote vaart tegen de muren van de smederij van het sanatorium tot stilstand. De bui tenmuur van de smederij werd geheel vernield en de binnenmuur ten dele. Geen van de passagiers liep noeme waardig letsel op, mede dank zij het feit, dat de ramen van splintervrij glas waren. Caféhouder durfde uit angst niet getuigen Tegen wildeman in Almelo 3 jaar caiéverbod geëist Overvol was de publieke tribune van de Almelose rechtbank gistermorgen, toen de 28-jarige Almeloër J. K. zich moest verantwoorden wegens mishande caféhouder. Deze K., bekend onder de naam „Sjoerd", staat bekend berucht wildeman. De mishan delde caféhouder, F. S., had aanvankelijk halsstarrig geweigerd verklaringen af te leggen tegenover de justitie met als ge volg, dat hij enkele dagen in gijzeling moest worden opgenomen. Eerst toen wilde hij van het voorgevallene vertellen. Hij verklaarde voor de Almelose recht bank dat hij bang was voor represailles. Uit het verhoor van K. bleek, dat hij als hij gedronken had. niets anders deed ie maken en vechten. Verdachte vertelde dat hem in 19 Almelose café's reeds de toegang was ontzegd. Tegen hem n half jaar gevangenisstraf, drie maanden voorwaardelijk, drie Jaar verbod van cafébezoek geëist. Uitspraak over 14 dagen. Engelse en Amerikaanse dienstwei geraars zijn in Zeeland (Schouwen en Duiveland) bij het herstel te werk ge steld. Zij hebben zich voor het schoon maken van huizen e.d. vrijwillig aangc- gen gewend tot mr Huijgens. de raads man van de gedetineerde arts gewend. Mr Huijgens deelde ons mede. dat de strafzaken tegen beide broers geheel ge scheiden zijn; het ligt dus uiteraard niet op zijn weg om inlichtingen over de zaak van een collega te geven. Hij wees ons er echter op, dat de rech- ter-commissaris in een soortgelijk geval van weigering terstond een schriftelijke beschikking moet geven, waarover de raadsman zich kan beklagen bij de vol tallige rechtbank. Mr Huijgens heeft zich in de zaak van de Berkelse arts verzekerd van de mede werking van de Haagse schriftkundige, de heer Beuger, die de stukken op het ogenblik in studie heeft m Albion gelegen rij arbeiderswoningen. De brandweer houdt deze huizen uit voor zorg nat. Twee brandweren hebben haar blus- singswerkzaamheden moeten staken, om dat, vermoedelijk tengevolge van de vorst, de motoren stagneerden. Millioen schade De brandweren van Roermond en Venlo hebben gisteravond met tien stra len een vuurzee bestreden die woedde in de Zuidelijke vleugel van de Roer- mondse eiermijn. Ondanks enorme in spanningen van de brandweer ging dit gedeelte van het bedrijf, waarin zich een millioen eieren, 12 sorteermachines en een grote hoeveelheid emballagemate riaal bevonden, in vlammen op De schade die door verzekering wordt ge dekt, schat men op omstreeks een mil lioen gulden. Grote moeilijkheden ondervindt de di rectie thans met de export van eieren, daar de vernielde sorteermachines voor de export onmisbaar zijn. Nog gister avond heeft de directie nieuwe machines besteld. Vrachtauto's vertrokken reeds om de machines eventueel te halen. Naast het oude gebouw is een nieuwe eiermijn in aanbouw, die in Juli in bedrijf zal worden genomen. Schuur, stallen, inventaris en vee (ze ven varkens en zes koeien) van de land bouwer L. werden in de nacht van Maandag op Dinsdag in de gemeente Val- kenburg-Houthem een prooi der vlam men. Ook de belendende boerderij van de mijnwerker F. vatte vlam en brandde uit. Behalve schuur en stallen kon hier ook het woonhuis niet behouden worden. Drie varkens en vier koeien kwamen om. De sohade raamde men op ƒ70.000. Aardgas niet vermengen met lucht Vinding van gasdirecteur toch niet je ware De directeur van de gasfabriek te Tzummarum, de heer W. Vegter, heeft onlangs proeven genomen met een methode om het aardgas, vermengd met een zekere hoeveelheid lucht, aan de ver bruikers te distribueren. De gasstichting en de heer Vegter ver klaren thans echter, na gemeenschappe lijk overleg, dat in het algemeen geno men de nadelen aan deze wijze van distribueren verbonden, groter zijn dan de voordelen, in vergelijking met de distributie van zuiver aardgas, zoals deze met een verbruiksdruk van 300 mm is aanbevolen door de vereniging van gas- Laat „De Hoop" maar varen (Van een onzer verslaggevers)! Laat „De Hoop" nu maar varen! Naar dit ontwerp voor het nieuwe hospitaal kerkschip van de heer H. W. de Voogt te Haarlem; zal „De Hoop" gebouwd den. De gunning van de bouw, waarin ook de Scheveningse werf belangstelling toont, kan binnenkort worden verwacht Zoals men weet dobberde een model van ïieuwe schip wekenlang in het proef- bassin van de Technische Hogeschool te Delft. Bij de beëindiging van de door prof. ir. J. W. Bonebakker en dr ir Bal- uitgevoerde onderzoekingen proeven heeft het bestuur van de Vereni ging Het Hospitaal-kerkschip, een be spreking met deze heren gehad, welke gunstig verliep. Niets staat de bouw thans meer in de weg. De 7 ton. die het schip zal kosten, zUn nu bij elkaar, al willen de actievoerders toch nog een ton bijeenbrengen om het schip ook geregeld in de vaart te kunnen houden. De lengte het nieuwe schip, over alles, ls 44 meter, de waterlijn is 39.49 en de breedte 8 40 meter. De diepgang is 3 meter. Onder de waterlijn wordt „De Hoop" gebouwd volgens het bekende logger-type. In de machinekamer komt een 400 p k. Brons motor. Bij het ontwerpen is gestreefd om het schip zoveel mogelijk aan zyn eigeiv- lijke doel te laten beantwoorden. De zie kenboeg met 10 bedden is dan ook uiterst modern ingericht, cn hot geheel heeft het aanzien van een klein hospitaal. Er is een aparte onderzoekkamer, waar ook geopereerd kan worden. Bij de uitgebrei de medische apparatuur is ook een com plete Röntgeninstallatie. Verder is er een isolatiebut uitgespaard, waar twee bed den staan voor patiënten met eventuele besmettelijke ziekten. Niet alleen de dok ter heeft reden tot tevredenheid,ook de predikant. Die heeft het voorschip tot zijn beschikking. Daar wordt eén aparte kerkzaal gebouwd, waar 40 tot 60 man een plaats kunnen vinden. Zoals men weet worden de preken via de radio ook door de vissersschepen beluisterd. Zij. die in de nabijheid van „De Hoop" varen kunnen echter bier kerken. Er is ook een harmonium voor de begeleiding van de gemeentezang. De bemanning zal waar schijnlijk 16 koppen tellen. De schipper W. Rog. die nu nog met de oude boot vaart, krijgt ook het bevel over het nieuwe schip, dat bij het begin van de nieuwe teelt in Mei, helaas nog niet in de vaart kan komen. Lang zal het echte* niet meer duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5