Onderwijszaken en wegverbeteringen in de Noordwijkse raad Mogelijke interventie van G.S. in conflict met A.N.W.B.? NIEUWE U3DSCHE COURANT WOENSDAG 27 JANUARI 1954 Bij het be gin van 't jaai weer vele wensen De eerste Noordwijkse gemeente raadsvergadering in 1951 werd wegens ziekte van de burgemeester gepresideerd door wethouder G. Vogelaar. De voorzitter sprak allereerst de wens uit dat de burgemeester spoedig zou herstellen. Namens het college wenste hij bij het begin de leden van de raad, een gelukkig en voorspoedig 1951 toe. Datzelfde wenste hij de gehele Noordwijkse gemeenschap toe. Het college hoopt dat dit Jaar en voor het bloembollenbedrijf en voor het badbedrijf voorspoe dig zal zijn. Al verschillen we vaak van mening en al zijn onze politieke inzichten niet hetzelfde, gezamenlijk willen we het belang van Noordwjjk dienen, aldus spr. Namens de raad beantwoordde de heer D. v. d. Niet deze rede. Verschillende wensen staan op het program, aldus spr., wij hopen dat deze in 1954 in vervulling zullen gaan. Spr. noemde de ingebruik neming van Kareol als politiebureau, de bouw van een aula op de algemene be graafplaats. de verbetering van de straat verlichting en de kwesties inzake het Langeveld Er was een schrijven ter tafel van de afd. Noordwijk van Bloembollencultuur, benevens van enkele bedrijven, waarin aangedrongen werd op verbetering van de Achterweg en de Bronsgeesterweg. Enkele raadsleden sloten zich bij deze wens aan. en de voorzitter stelde voor deze brieven aan li en W. in handen te geven voor advies. Er ontstond enige discussie naar aan leiding van een schrijven van de heer v. Hemsbergen over openstelling van het Golfbad. De voorzitter zeide dat deze kwestie niet zo eenvoudig was. maar kon wel toezeggen dat het Golfbad in elk geval deze zomer zou worden open gesteld. Een schrijven van de Noordwijkse art sen ging eveneens naar B. en W. om advies, nadat de heer Hippen, vergeefs, had aangedrongen op voorlezing van dit schrijven. Tot commissaris van de Spaarbank werd- herbenoemd de heer C. Hoek Hz. als gasthuismecster werd herbenoemd de heer H. C. van der Werf, en als lid van de commissie van toezicht op het lager, onderwijs werden herbenoemd de heren G. Marijt en H. C. v. d. Werf. Vervolgens werden benoemd de leden van de com missie voor de bedrijven, welke com missie in een vorige raadsvergadering was ingesteld. Benoemd werden de he ren Alkemade. v. d. Niet en Van Riems dijk. De heer Rippen meende zijn teleurstel ling te moeten uitspreken over de uit slag van deze stemming. Spr. had er op gerekend dat in deze belangrijke com missie. voor welker totstandkoming spr.'s fractie juist zo geijverd had. één van de leden van de fractie van de P.v.dj\. zou zijn gekozen De voorzitter deelde mede. hierop niet nader te kunnen ingaan. De Bank voor Nederlandse Gemeenten had voorgesteld het in rekeningcourant bij haar op te nemen maximumcredie'. voor 1954 te bepalen op 400.000. B. en W. achtten dit bedrag voldoende voor de credietbehoefte in 1954. en de raad was dezelfde mening toegedaan. Onderwijszaken Hierna kwamen een aantal onderwijs zaken aan de orde. De raad verleende medewerking aan de R.K. U.L.O. en aan de Chr. U.L.O De besturen van deze scholen toonden aan dat de capaciteit van de tc bouwen scholen onvoldoende is. zodat de R.K. U.L.O. vergunning vroeg voor 6 lokalen in plaats van 5. er. de Chr. U.L.O. voor 5 lokalen in plaats van 4. Deze verzoeken werden ingewil ligd. Afgewezen werd daarentegen een verzoek van de R.K. U.L.O. voor de bouw van een werklokaal voor hand werken enz. Met de inspecteur van het LO. waren B. en W. van oordeel dat een dergelijk lokaal de normale eisen te boven gaat. De raad bleek van het zelfde gevoelen. Het bedrag dat per leerling voor de scholen voor gewoon lager onderwijs ln het jaar 1954 wordt beschikbaar gesteld, werd bepaald op ƒ33,73 indien de kosten van instandhouding van het schoolge bouw voor rekening van het schoolbe stuur komen, en op ƒ31,01 als dit niet het geval zou zijn. Voor voortgezet ge woon L.O. gelden dezelfde bedragen, vermeerderd met ƒ6 per leerling voor het vak handenarbeid by verplicht, en met ƒ0,75 bij onverplicht onderwijs in dit vak, benevens met 6 per leerling voor het vak huishoudkunde. Voor uitgebreid lager onderwijs zijn deze bedragen resp 50.59 en 47.87. Voor buitengewoon la ger onderwijs is dit bedrag ƒ67,46. Als voorschot hierop ontvangen de vol gende scholen deze bedragen: R.K. Jongens- en Meisjesschool ƒ29.851.05 R.K. Lagere School Noordwjjk aan Zee 7.555.52 Wilhelminaschool 8.151,42 School met de Bijbel N. Zeeweg 8.499,96 Hervormde School ƒ10.681,17 R.K. V G.L.O. school 4 692.20 Chr. U.L.O. school 5.126.45 R.K. U.L.O, school4.563.61 B.LO. school V. d. Berghstich- ting ƒ14.121.63 bracht. Ook hiermee ging de raad Punt 12. verpachting van gronden in het Rangeveld werd teruggenomen. Inzake de nieuwe verordening op de pensionnering van wethouders bleken op bepaalde onderdelen van deze verorde ning onoverkomelijke bezwaren te be staan bij Ged. Staten. Bezwaar werd ge maakt o.m. tegen de terugwerkende kracht van de verordening waarbij pen sioen werd verleend aan personen die al meer dan vijf jaren het wethouderschap niet meer bekleden. De raad betreurde deze gang van zaken zeer evenals het College, maar noodge dwongen moest men zich hierbij leggen. De weeshuismeesters stelden voor halfwezen een uitkering te verstrekken van 120 per jaar. De raad had geen bezwaar. Aan mevr. Dekker, Bomstraat 4. werd een uitkering gedaan voor haar zoontje Johan Herman. Wijzigingen Het laatste punt betrof een aantal begrotingswijzigingen 1953 en 1954. Het was een hele lijst, en ontlokte enige cri- tlek by de heer De Witt. Speciaal het laatste punt, een ongevallen verzekering de burgemeester, de wethouders en de secretaris, moest het ontgelden. Niet dat de heer De Witt tegen deze verzeke ring was, maar hij maakte bezwaai gen de wijze van voorstellen. Dergelijke nieuwe dingen behoren niet bij begro tingswijzigingen te worden ingediend, maar als afzonderlijk raadsvoorstel. De heer Rippen sloot zich hierbij aan. maar de voorzitter was van mening dat hier tegen geen bezwaren waren. Nu komt het toch ook gedocumenteerd in de raad! De heer De Witt toonde zich echter niet overtuigd. De rondvraag was weer, al3 vanouds een geliefde mogelijkheid om opmerkin gen. wensen en verlangens te spuien. Vrijwel alle raadsleden voerden het woord. Aan de orde kwam eerst het slechte licht in het „Calorama"-plan, dat veroorzaakt bleek door een te zwakke transformator. De plaatsing van telefooncel aan de Prins Bernhardstraat werd bepleit, evenals het plaatsen lantaarns in het Langeveld. Aandacht werd gevraagd voor de helicoptere-ver- blnding die waarschijnlijk naar Haarlei wordt doorgetrokken, en voor de ve keers problemen in de Hoofdstraat tij dens de kerkdiensten in het badseizoen. Gewezen werd ook op de gevaarlijke toe stand van de muur bij het Palaceplein en gevraagd naar de vorderingen va onderhandelingen met Leiden inzake de elee t ricitei tsle veri ng. Er bleek nog niets bekend te zijn ovei het bouwcontingent 1954, evenmin ovei een nieuwe toewijzing van bouwvergun ning voor gymnastieklokalen. Tenslotte werd, naar aanleiding var een vraag, door de voorzitter gezegd dat nog niets bekend is van een eventuele Interventie van Ged. Staten in het con flict tussen de gemeente en de ANWB. Ook in het verleden is van bemiddeling geen sprake geweest; met belangstelling zien we dergelijke pogingen tegemoet, al dus de voorzitter. Arie van Vliet gekozen als de beste sportman van het jaar De wereldkampioen sprint Arie van Vliet, die na een zo lange en grote wie- lercarrière erin slaagde verleden jaar nogmaals het wereldkampioenschap te veroveren, heeft daarmee blijkbaar on der de sportliefhebbers een grote extra populariteit verworven. Hij is althans blijkens de door de AVRO uitgeschreven wedstrijd ..Wie was de beste sportman of sportvrouw van het jaar?" veruit als nummer één uit de bus gekomen. Van de 35.573 stemmen, welke binnenkwa men verwierf Arie van Vliet er niet minder dan 12.744. De wielersport ver overde ook de tweede plaats in de fi guur van Wout Wagtmans, wiens suiker prijs in de Tour de France 1953 werd be loond met 7.606 stemmen. Derde werd de athlete Puck van Duijne-Brouwer met 3.147. vierde Abe Lenstra, tegenwoordig „minder in het nieuws" en daarom kans loos met zijn 3.101 stemmen tegen de Totaal ƒ93.243,01 Ook ontvangen deze scholen een voor schot voor het geven van vakonderwijs Verder werd vastgesteld de vijfjaarlijkse afrekening van de exploitatievergoedin gen aan de bijzondere scholen over de jaren 1948—1952. Grondaankoop Het volgende punt bevatte een voor stel van B. en W. tot aankoop van gron den aan de Lijnba&nweg en een crediet- aanvrage voor voorzieningen aan deze weg. Na langdurige onderhandelingen, aldus de toelichting, kan thans een voor stel gedaan worden tot aankoop van die gronden, die het mogelijk maken het grootste gedeelte van de Lijnbaanweg op volle breedte te brengen, en ook verder talrijke voorzieningen aan en in de weg te treffen. Het betreft hier dus aankoop van grond tot een bedrag van 20.195; ver hoogd crediet voor riolering en bestra ting 26.230; voor het leggen van ka bels en bulzen voor gas. water en elec- tricitelt 17.500:'totaal 63.925. De raad had geen bezwaar; alleen werd gevraagd of dit object voor het seizoen klaar zou zijn. De voorzitter kon niets beloven, maar zegde toe alles in het werk te zullen stellen om dit doel te bereiken. Voorts werd een crediet gevoteerd gTOOt 21.600 voor verbetering van de Situatie aan de Oude Zeeweg ter hoogte van de f reut. Hierdoor zal met name voor het voetgangers verkeer een drin gende verbetering kunnen worden verwe zenlijkt. Ook de A. van Royenstraat kan hierdoor over een lengte van 80 ra op de voorgeschreven breedte worden ge- Vele nieuwe gezichten in Ned. elitalclub Ofschoon de snijdende koude Oosten- ind bepaald niet tot een verblijf in d« kille ruimte van het Olympisch Stadion te Amsterdam noodde, waren daar gister avond toch de leden van de Nederlands< elftalclub bijeen voor de hervatting var centrale training. Er zijn nogal wat nieuwe gezichten onder de uitverkorenen van het Neder landse voetbal, t.w. Mouw (Rapiditas). Kuys 'Haarlem), Klaas Smit (Volen- dam). Van Rooy (Eindhoven), Cor van der Gijp (Emma), Brooymans (RAC). Louer (NOAD). terwijl de Ajacied Mi- chels de uitnodiging te laat had ontvan- en wegens werkzaamheden niet kon komen. Aanwezig waren voorts Oden- thal (Haarlem), Tebak (Eindhoven), Klaassens iVW), Blesbrouck (Haarlem). Gruyzen (Sittardta), Bennaars (Dosko), Van Overbeeke (Dosko), Van Schijndel (SW), Van Ede (Sparta), Van der Hoek (Feijenoord), Bleijenberg (Rigtersbleek), Wegens werkzaamheden, blessures, of ziekten moesten verstek laten gaan Stei ger (PSV), Terlouw (Sparta), Van Molis (Eindhoven) en Van Beurden (BW). Het voorlopige programma luidt: Ne derland B tegen een nog nader aa wijzen tegenstander in bet stadion De Vliert te Den Bosch, waarschijnlijk op 10 Februari; voorlopig Nederlands elftal tegen een nog nader aan te wijzen tegen stander in het Feyenoord Stadion te Rot terdam op 17 Februari. Schaatsenrijden Roozendaal kampioen van Noord-Holland Te St. Pancras werden gisteren de langebaan schaatskampioenschappen van Noord-Holland verreden. Het ijs was zo als overal elders, glashard. De wind was echter voor de rijders een geduchte han dicap, vooral voor de wind rijdend. Dc snelheid werd daardoor zo hoog, dat ver scheidene rijders, mede door het harde ijs, uit de bocht vlogen. De publieke be langstelling was door het koude weer zeer gering. De uitslagen luiden: 500 Meter; 1. Roozendaal (Warmen- huizen) 54.1 sec.; 2. Roozendaal War menhuizen54,7 sec.; 3. De Goede (Am sterdam 55,1 sec. 1500 Meter: 1. Roozendaal (Warmen- huizen) 3 min. 2,2 sec.; 2. Hopman (Eg- mond) 3 min. 9.3 sec.; 3. Bandt (Purmer- end) 3 min. 9.7 sec. 3000 Meter: 1. Hopman (Egmond) 6 min. 19.8 sec.; 2. Roozendaal (Warmen- huizen) 6 min. 21.2 sec.; 3. Bandt (Pur- merend) 6 min. 30.6 sec. Totaal klassement: 1. Roozendaal 178.363 punten (kampioen van Noord- Holland); 2. Bandt 183.633 pnt; 3. Koorn 187 433 pnt. Te Roden werden wedstrijden gehou den-om het provinciaal kampioenschap Drente korte baan voor vrouwen. Jannie Scheepstra (Roden) won de wed strijd, die over een afstand van 140 meter ging. in 15.7 sec., de tweede en derde plaats werden Ingenomen door Jannie Tienkamp (Donderen) en mevrouw I. Nienhuis-Voorma (Roden). winnaar. De twee vorige jaren stond hij onbetwist aan de top. zodat hij nu de wisselbeker moest overdragen aan Van Vliet. De verdere geplaatsten onder de tien waren als volgt: 5. schaatsenrijder Kees Broekman. 3.008 stemmen, 6. de zwemster Geertje Wielema, 2.318; 7. de schaatsenrijder Wim van der Voort. 955; 8. de lange afstandloper Janus van der Zande, 612; 9. de wielrenner Wim van Est, 407 en 10. de judokampioen Anton Geesink, 401 stemmen. Damclub IJmuiden won Noordh. titel In het schaakhuis „Max Euwe" te Am sterdam is de beslissingswedstrijd ge speeld om het kampioenschap van Noord-Holland tussen „Gezellig Samenzijn" uit Amsterdam en de ..Dam- dub IJnfuiden". Na een spannende strijd won IJmuiden met 119. waarmee het zioh geplaatst heeft in de demi-finale van het tornooi om het landelijk club kampioenschap. De grote belangstelling ging uiteraard uit naar de partij tussen Piet Roozen- burg (IJmuiden) en B. C. Keiler (Gezel lig Samenzijn) welke in remise eindigde Russische zwemmers vestig den nieuwe wereldrecords Tijdens zwemwedstrijden te Moskou heeft een Russische ploeg het Europees record op de 4 x 100 meter estafette vrije slag heren, dat sedert 10 Mei 1951 in Russisch bezit was met een tijd van 3 min. 53 sec., teruggebracht tot 3 min 50.4 sec. Het wereldrecord voor de %4 x 100 meter estafette wisselslag heren) dat se dert 13 Mei 1953 op naam van een Rus sische ploeg stond met 4 min. 24.8 sec., werd door een Russisch team verbeterd tot 4 min. 21.3 sec. Zaterdag a.s.: Molen- en 3 Provinciën- tocht IJs en veder dienende worden a. s. Zaterdag de Molentocht en de Drie Pro- vinciëntocht verreden. Beide trajecten zijn 50 km lang. Morgen hopen wij de ge detailleerde route te kunnen melden. Het ijs van de meren is ribbelig en vertooi nog grote windgaten. Zaterdag provinciale kampioenschappen IJs en weder dienende zullen Zaterdag te Wateringen de provinciale kampioen schappen op de lange baan worden 'erreden. Stichting Wieier-Contact opgericht Naar wfl vernemen is opgericht de stichting Wieier-Contact. Het doel de stichting is'het bevorderen van de be langen van de wielersport en van rijwiel-toerisme. Als voorzitter van de stichting Wieier- Contact treedt op de heer J. H. Slesker, directeur van de r\jwielfabriek„ De Loco motief" en technisch directeur va: „Simplex" rijwlelfabrlek. By nadere informatie deelde de heer Slesker mede. dat de stichting reeds verzoek heeft ontvangen haar activiteit ook te richten op de Ronde van Neder land. Waterpolo Zwemlust ISleutelstad I 2—3 Een enthousiaste wedstrijd, met goed spel van beide ploegen. Reeds dadelijk na het begin volgden goede combinaties en meer dan eens waren beide doelen in gevaar. De thuisclub wist het eerste doelpunt te scoren 10. Sleutelstad speelde rustig verder en J. Dool kon nog voor rust gelijk maken: 11. Ook in de tweede helft- was er geen sprake van krachtsverschil. Zwemlust hernam door zijn rechtsvoor de leiding (21). Dool maakte uit een strafworp gelijk (2—2) en na fraai spel kon delijk Van Zijl het winnende doelpunt maken. 23. Sleutelstad IIZian IV 34 De jeugdgroep van Zian heeft prima spel laten zien en ook hier was de over winning ruim verdiend. Zian begon heel goed. nam vlug de leiding (01), maar op gelukkige wijze schoot Binnenkamp de gelijkmaker in, 11. Nog voor de rust werd het fraai 1—2. In de tweede helft dachten wij aan een grote Zian-overwinning. Spoedig stonden onze stadgenoten met 1—3 acti- ir schoten van Santing en Wynobel (33) deden de kansen keren. Toch kon Zian vlak voor 't einde het verdiende, winnende doelpunt maken 3—4. De Protestcommissie van de Afde ling 's-Gravenhage KNVB vengaderde gisteravond op het Bondsbureau. Wegens niet aanwezig zijn van de betrokken scheidsrechter werd 't protest van SVGT: wedstrijd SVGT 3—DEVJO 3 (1—1) aan gehouden. Sfeer ln 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in/ NOORDWI/K Jaarvergaderingen Deze week zijn er weer enkele jaar vergaderingen. Donderdagavond in „Het Hof van Holland" de eerste-hulp-brigada. Vrijdagavond -in „Seinpost" de afdeling Noordwijk van de Chr. Bouwvakarbel- dersbond, Vrijdagavond ook de Oranje vereniging Noordwijk aan Zee. in hotel .Passage". Schoorsteenbrand De brandweer deed dienst bij een schoorsteenbrand In de Toekomststraat bij de fam. S. Aanbesteding ln het gemeentehuis werd gisteren aanbesteed het maken van een riolering in de Nieuwe Zeeweg. Er waren 16 in schrijvers. de hoogste was T. P. de Geus Leidsohendam voor f 56.500 en de laag- de fa C. Lampert te Haarlem voor f 26.477. RIJN-EN VEEN STREEK ALPHEN AAN DEN RllN Subsidieregeling voor gezinsverzorging B. en W. stellen de raad voor, de sub sidieregeling voor de gezinsverzorging ten aanzien van de interkerkelijke stich- voor de gezinsverzorging alhier er de stichting katholieke gezinszorg «n ge zinshulp in het bisdom Haarlem, afdeling Alphen aan den Rijn. aan te passen die van het Rijk. Dit betekent dus. dat de raadsbesluiten van 25 Juni 1953 Maart 1953. waarbij aan de genoemde stichtingen subsidie werd verleend, ten worden ingetrokken, om vervangen te worden door een nieuwe regeling Dit is gebaseerd op een circulaire de minister van Maatschappelijk Werk d.d. 30 Juni 1953. Deze circulaire behelst onder meer het volgende: Het voorschrift, dat slechts overheidssubsidie wordt ver leend tot maximaal het bedrag van het nadelig saldo, komt te vervallen, mits de overeenkomstige subsidiebeperkende be paling door de gemeente eveneens word; opgeheven. Aan deze wijziging ligt ten grondslag, dat indien de subsidiebeperkende be paling wordt opgeheven een instelling, waarvan het exploitatie-tekort kleiner dan het bedrag aan subsidie, waarop aanspraak kan worden gemaakt, than: gemkkelijker tot de zo nodige fondsvor ming zal kunnen komen, hetgeen de ont wikkeling van het werk der gezinsi zorging ten goede zal komen. Dit werk biedt namelijk nog vele mogelijkheden. De in deze gemeente hierboven ge noemde instellingen hebben steeds eer vrij groot nadelig saldo, maar toch menen B. en W. beperkende bepalingen te moe ten opleggen. Het college meent, dat, of schoon de interkerkelijke stichting gezinsverzorging behoorlijke bijdragen krijgt van diaconieën en particulieren (minstens vijftig procent der kosten ko men namelijk voor eigen rekening), de opheffing van deze bepaling stimulerend kan werken. Jaarvergadering Geref. jeugdverenigingen In ae Geref. Noorderkerk hebben d( m.v. Meisjesroeping en de j.v. Prediker 12la gisteravond haar gecombineerde jaarvergadering gehouden. Men bewan delt hier op dit punt nog altijd de be proefde paden. Om twee inleidingen groeperen zich een aantal vanapunten en toespraken. In deze kerk v hiermee steeds een gezellige sfeer te scheppen, zodat men nooit over gebrek aan belangstelling heeft te klagen. De j.v.-voorzitter, A. van Vliet, die met de presidente van de m.v.. mej. M. Sutterland, gezellig aohter één tafeitje op het podium zat en met haar de leiding deelde, liét in zijn inleidend woord uit komen, dat hier toch niet allen waren verenigd, die konden komen. Vooral de m.v. is maar een klein groepje en eer aantal ouders blijkt zelfs totaal onge neigd te zijn enige medewerking te ver lenen. Anie de Vries behandelde het eerste van de vijf artikelen tegen de Remon stranten op uitstekende wijze. Na de pauze leidde Piet van Dam in vereniging en aesthetische vorming. Jan Versloot en Tini van Breggen hielden voordrachten. By een imitatie-kampvuur werden, met zang en muziek, de jaarverslag' gebracht. De samenzang werd op het orgel begeleid door de heer W. Verduijn. Afgevaardigden brachten gelukwensen over. Aan het eind van de avond sprak ds Mulder. Vier woningen in de Nic. Bcetsstraat B. en W. stellen de raad voor de heer S. A. van Hemsbergen alhier kopen een perceel bouwgrond op de hoek Nicolaas BeetsstraatBilderdijkstraat. groot 708 ca, tegen een prijs van f 12.37 per ca. Het is de bedoeling op deze grond vier woningen te bouwen. Diphteric, kinkhoest en tetanus Het ministerie van Sociale Zaken Volksgezondheid tracht momenteel bereiken, dat de jeugd onder de 1< plichtige leeftijd in ons gehele land veel mogelijk onvatbaar wordt femaaKt tegen diphterie, kinkhoest én De kruisverenigingen in onze gemeente hebben zich bereid verklaard gezamenlijk de organisatie van deze inentingen op zich te nemen. De kosten kunnen gro tendeels worden bestreden uit de van rijkswege beschikbaar gestelde gelden, die afhankelijk zijn van het aantal ver richte inspuitingen. De kruisverenigingen hebber nu de gemeenteraad verzocht een voorschot van f750 te mogen ontvangen, welk bedrag kan worden terugbetaald, nadat de rijks, bijdrage is ontvangen. Voorts stellen B W. de raad voor. de administratieve bescheiden voor rekening van de ge meente te nemen, waarmee eveneens een bedrag var. f750 is gemoeid. Vuilnisemmers Nu de uniforme vuilnisemmers zijn in gevoerd stellen B. en W. de raad voor een aanvulling aan te nemen op artikel 158 van de politieverordening, welk arti kel betrekking heeft op het uitzetten var. de emmers. Dienst voor doofstommen In de consistorie van de Geref. kerk, Raadhuisstraat, wordt morgenavond half acht weer een kerkdienst voor doofstom men gehouden. Ook belangstellenden zyn daar welkom. Historische vereniging Voor de historische vereniging voor Alphen en omstreken spieekt Vrij dag avond in de trouwzaal van het raadhuis jhr dr E. van Nispen tot Sevenaer, direc teur van de rijksdienst voor monumen tenzorg. over het restaureren van monu menten, zoals kerken, oude gebouwen, enz Gebed een zaak van geloof De wijkbewoners van de wijk centrun- der Hervormde Gemeente kwamen gis teravond in de Julianakerk bijeen onder leiding van ds Joh. Stehouwer. De heer J. Zonneveld sprak over het gebed wees er op, dat dit een grote plaats in neemt in het heilsplan van God met de wereld. Dit blijkt het duidelijkst in het leven van Jezus als mens. Bidden is aangesloten zijn op een god delijke krachtbron en gebed is voor ons nodig om elke dag in staat te zijn onze taak te verrichten. De mens dient te waken voor de fout, in het gebed God eigen verlangens of be doelingen op te dragen. In eerste- instan tie is ook bij het gebed het geloof nodig, dat Jezus Christus overwinnaar is. Leidsters C.J.V.F. bijeen De leidsters van de C.J.V.F.-jeugdring Alphen en Omstreken vergaderden gis teravond in het verenigingsgebouw, waar mej. M. E. de Bruyn. regionaal secre.a- •sse. sprak over het club- en ringwerk. ij de bestuursverkiezing werd mej. W. L. Beeling te Zwammerdam tot presidente gekozen, mej. J. Kuhlemeyer te Alphen aan den Rijn tot secretaresse en mej. S Angenent te Aarlanderveen tot penning- meesteresse. Mej. Kuhlemeyer werd te- benoemd tot afgevaardigde van de provinciale commissie van Zuid-Holland In Mei wordt een grote ringsamenkomst gehouden en er wordt getracht een cur- is voor leidsters en leiders te organi- Verkiezing van ouderling Vanavond wordt in de consistoriekamer der Hervormde kerk een verkiezing ge houden voor een ouderling in de wijk an ds Joh. Stehouwer. Tweemaal alarm Gistermorgen om elf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand het Zuideinde (Aarlanderveen) in het pand. bewoond door de familie Van Rijn. Door een constructiefout in de schoorsteen was brand ontstaan in de huiskamer, doch de buren hadden het vuur al bedwongen toen de brandweer arriveerde. De brandweer behoefde gelukkig even- =ns geen dienst te doen op de handels- kwekerij van de fa gebrs. Lam aan de Hooftstraat. Hier was gisteravond om streeks zeven uur in de stookgelegenheia brandje uitgebroken, dat spoedig in de kiem was gesmoord. WIE IS PROF. HALLSTEIN, DE DUITSE POLITIEKE ARCHITECT? T\E LAATSTE TIJD ko- mer. we oog al eens de naam tegen van prof. dr Walter Hallstein. Al enkele malen verscheen er van zijn hand een artikel in ons blad over de Europese politiek van West-Duitsland. Eerst in Juni 1950. toen prof. Hallstein één van de meest op de voorgrond tre dende figuren was van de Frankfortse universiteit, werd hij benoemd tot hoofd van de Westduitse delegatie naar de conferentie van het plan-Schuman, die te Parijs werd gehouden. De benoe ming van deze geleerde van naam wekte in politieke kringen te Bonn enige ver rassing, want prof HallsteiD was in de buitenlandse poli tiek nog een onbekende. Wel wist men. dat de pro fessor een veelzijcLge ont wikkeling paarde aan een heldere kijk op de politieké en economische situatie in de wereld. Toch bleek voor velen zyn benoeming tot Staatssecretaris voor buitenlandse zaken onder Bondskanselier Adenauer, een nog groter verrassing. Deze benoeming was nl. niet alleen het gevolg van de toezegging van de zijde van Adenauer aan de Bondsdag, maar zij betekende tevens, dat de verantwoordelijkheid voor de toekomstige West duitse buitenl^idse politiek voor een belangrijk deel op de schouders var- Hall stein kwam te rusten. Tevergeefs zocht men de eerste tyd in Bonn naar zyn „departement". Ja. zelfs was er geen secretaresse van de professor te ontdekken! De nieuwe Staatssecretaris de buteerde nl. te Parijs, vêi van de regeringsbureaux in Bonn Walter Hallstein werd in 1901 in de oude stad Mainz geboren. Zijn vader was ln- specteur bij wat we tegen woordig noemen „Bouw- en woningtoezicht." De jonge Hallstein studeerde rechten in Bonn, München en Ber lijn en vestigde zien al od 21-jarige leeftijd als docent in Berlijn. Toen hy 29 jaar was, werden z'n buitenge wone capaciteiten beloond met de benoeming tot ge woon hoogleraar in Rostock. Op 40-jarige leeftijd ver huisde hij naar de universi teit van Frankfort, waar hij tevens directeur werd van een tweetal rechtskundige instituten. De waanzinnige oorlog, waarin Hitier de Duitsers had gestort, liet ook prof. Hallstein niet met rust. Ten slotte moest ook hij het mi litaire pakje aantrekken. Hy werd naar het front ge stuurd en raakte in Ameri kaanse gevangenscüap. Dlt laatste schijnt hem met ge deerd te hebben, want in 1948 was hij alweer rector aan de universiteit van Frankfort. In 1949 doceerde hij zelfs twee semesters aan de Georgetown-univer- siteit te Washington. Intus sen hield hij aan talrijke Amerikaanse hogescholen en colleges een reeks van voor drachten. In Mei 1950 ver koos men Hallstein tot pre sident van de Duitse afde ling van de Unesco, de Op voedkundige, sociale en cul turele afdeling van de Ver. Naties. Het was dus geen wonder, dat de Amerikanen Hallstein, toen hij in 1950 de politieke arena betrad, har telijk begroetten! De nog ongetrouwde pro fessor met zijn door en door intellectuele vorming is een type dat „in de diepte denkt." Hij speurt bij alle problemen, die zich aan hem voordoen, naar het causaal verband. Hij is origetwijfeld een uitmuntend kenner va*n de politieke problematiek cn dus zeker op zijn pisats. Zo dra men hem hoort spreken kan men zich Hallstein het best voorstellen in het ge waad van rector ener univer siteit. Hy is geen redenaar, die geestdrift wekt. Zyn voordracht wordt geken merkt door een natuurlyke discretie. Hij is echter een meester in het logisch op bouwen van de leerstof. Het is vooral deze vaar digheid, die hem naast dr Kon rad Adenauer, met wie hij nu al sinds jaren de moeilijke weg van de voor uitgang der Bondsiepubliek bewandelt, tot een van de belangrijkste architecten van de Duitse politiek maakt. Als het straks komt tot een viermogendheden- conferentie over Duitsland zal prof. dr Walther Hall stein achter de schermen ongetwijfeld een zeer be langrijke rol spelen.... ALKEMADE Wat behandelt de raad? De raad komt Vrijdagavond 8 i bij- Op de agenda staan de volgende voorstellen: Verbouwing en opnieuw verhuren van de jeugdherberg in De 1 Kaag, verandering gemeentelijke zwem inrichting, maken van proefrooster in het weglichaam van de Poeldijk; bouw van werkplaats annex garage voor publieke werken, ingebruikgeving van perceel j grond langs het Westeinde, aanvragen voor onderwijsdoeleinden, benoeming van commissie van advies inzake tuinbouw- I problemen, benoeming drie leden burger- Lijk armbestuur, crediet voor het uitbrei dingsplan, wijziging gemeentebegroting I 1953 en 1954. BENTHUIZEN Opbrengst collecte De collecte voor de Marthastichting heeft in het laatste kwartaal 39.40 op gebracht. HAZERSWOUDE De V.N. en de landbouw Voor de jongerenorganisatie van de Hollandse Maatschappij van Landbouw sprak gisteravond de heer A. Olivier uit j Bennebroek over de Verenigde Naties en de landbouw. Allereerst onderwierp spr. het wereldgebeuren van de Romeinse tijd - tot nu toe aan een beschouwing. Wat de landbouw betreft, grote graanoverschotten van Amerika zouden kunnen worden ge distribueerd over die delen van de we- I reld, waar honger en gebrek heerst. Op het boeiende onderwerp volgde een leven, dige bespreking. Mejuffrouw D. Paul gaf na de pauze enige reisindrukken van Denemarken, hoofdzakelijk van het platteland. Zij lichtte dit toe met fotomateriaal. De bij- eenkomst stond onder leiding van de heer A. v. d. Velde. Een dag schaken De Hazerwoudse schaakclub heeft voor Zaterdag een dag schaken georganiseerd i in het oude raadhuis. De partijen begin nen om kwart voor twee en worden ook 's avonds voortgezet. Ook niet-leden heb ben toegang tot de wedstrijd. Hervormde school De ledenvergadering van de Hervormde school wordt Vrijdagavond half acht in Salvatori gehouden. Burgerlijke stand Geboren: Maria S C, d v G W van der Zon en P J Olyerhoek. Ondertrouwd; L van der Meij, 30 j, en C van Diggele, 21 j. Getrouwd: A A Kooter, 27 j. en J M Loomans, 25 j; A van Wieringen, 26 j, en G J Jongbloed, 23 j. Overleden: N de Bruin, 74 j, echtgen. van J C van der Haven; M G Fase, 77 j, echtgen. van K Mourits. KOUDEKERK AAN DEN RUN Jonge Kerk bijeen Ondanks de koude waren de Jonge Kerkers uit Hazerswoude, onder leiding ds v. d. Leede, toch op het appèl ver schenen, zodat de Koudekerkse groep niet tevergeefs heeft -gewacht. Ds Poort leidde de bijeenkomst. Hoe lees ik mijn i Bijbel? Dat was het onderwerp, waar d. Leede een inleiding hield. Hij betoogde, dat de Bijbel een boek is. dat spreekt over God. Hij is geschreven i door mensen, spreekt over Christus, en 1 bestemd voor mensen. Corsettcnleztng Voor een volle zaal in het verenigings gebouw heeft een expert van de bandage- corsettenfabriek Basko een lezing met lichtbeelden gehouden over de grote waarde van een goed corset. De beelden toonden tevens de fabricage van dit ar tikel. Een verloting besloot de avond. „Wilhelmina" Rijnsburg gaf 53ste jaaruitvoering ALS JONGSTE LIDWELKOM GEHETEN IN DE CHR. BOND De heer L. H. Kluit, gedurende dertig jaar de onvermoeide voorzitter an de Chr. Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen en sedert korte tijd de nog altijd actieve ere-voorzitter, was gisteravond met een hijzonder doel naar Rijnsburg gekomen. Verleden jaar is het plaatselijke fanfare corps Wilhelmmanamelijk tot de chr. bond toegetreden. Het jongste lid werd, (voor de pauze) door hem welkom geheten en zeer waarderend toegesproken. Bij ontstentenis van de burgemeester opende het erelid, de heer P. van Delft de avond met een kort woord toepasselijk gedicht van Clinge Door ren bos De dirigent van „Wilhel-mina". de hee; D. Anderson, bezit als zodanig opmerke lijke talenten. Tot deze conclusie moesten wij wel komen, na enkele malen het resultaat van zijn werk met de Leidse potilie en „Wilhelmina" te hebben ge hoord. Een amateur-orkestleider, die zijn mannen tot een dergelijke ernst en een auwe samenwerking weet te bren gen, moet wel een natuurlijke aanleg oor het métier bezitten. Het is aan te nemen, dat, althans het gros van deze muzikanten serieus stu deert. Hun spel wijst daarop. Zoals in alle corpsen zyn er ook hier enkele uit blinkers we noemen slechts de bespe- van eerste bugel, eerste piston er bastuba maar ook verder merkten we veel goeds op. De bedoelde bassist, de heer Gijs van Delft, demonstreerde zijn bekwaamheid wel heel duidelijk met een knap gespeeld „thema met varia- van J. Hartman. De dirigent bege leidde hem daarbij aan de piano. We •namen, dat Van Delft met dit werk een concours de bijzondere lof jury had geoogst. Nu. het was ook de moeite van het aanhoren waard! Zoals reeds opgemerkt, kregen we van het orkestspel een alleszins bevredigende indruk; het was evenwichtig, klonk zui- n dikwijls ook gaaf. Men zal aan de verfijning nog zij>n voortdurende zorg moeten besteden. Eigenlijk zouden alle leden van zo'n amateur-orkest, hoofd hoofd, evenals de heer Van Delft, als solist moeten kunnen optreden. Dan is immers het ideaal bereikt. Maar is. dank zij dirigent Anderson, in elk geval op de goede weg. Uit het programma releveren we: „Michiel Adriaanszoon" van Gerard Boe- dijn, de nog altijd actieve Hoornse pio- die zo effectvol en vaak origineel het blaasorkest weet te schrijven, de degelijke .JEaust-fantasie" van Kes- sels (uit de tijd, dat er nog niets oor spronkelijks op dit gebied was), en enkele marsen (waaronder „Mont La- van Chaillet). Wat ons betreft, mag die marsmuziek een meer bescheiden plaatsje op de programma's innemen, de vormende .waarde is meestal gering. Johan van Wolfswinkel. De heer Kluit, die in de pauze een korte speech hield, zei. dat „Wilbel- het jongste bondslid is. Hij beken- et gemengde gevoelens naar Rijns- burg te zijn gekomen, maar de prestaties hadden zijn verwachtingen verre over troffen. Hij roemde vooral het spel van de solist G. van Delft en hij eindigde zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat de muziekvereniging nog eens lau weren zou mogen oogsten op de bonds- concoursen. Na de pauze werd het blijspel in drie bedrijven „De poets van Akkerlust" op gevoerd. Het spel had een grandioos suc ces, net als bij de eerste opvoering, het geen zekér in hoge mate te danken was aan het spel van de heer W. Kralt. Ook hier automatische peenwasserij In ons blad van Maandag werd in een reportage geschreven, dat de automa tische peenwasserij van de heer T. Noort te Katwyk aan den Rijn de enige in Nederland is. Er is ons nu megedeeld, dat de heer J. Zandbergen Vliet Z.Z. alhier ook een automatische peenwasserij heeft. Spreekbeurt Ds M. J. Lekkerkerker van Montfoort spreekt Vrijdagavond 8 uur in Vliethof. LEIDERDORP Geref. Mannenvereniging -De Geref. mannenvereniging Rondom het Woord houdt morgenavond half acht haar jaarvergadering in Irene. Het on derwerp van de avond is: De schepping en de val van de mens en zijn onvermo gen tot het ware goed. Daarna worden voordrachten gehouden, alsmede een declamatiewedstrijd. LISSE Praatavond Rivib De reizigers- en inkopersverenigdng in het bloembollenbedrijf heeft gisteravond De Nachtegaal een praatavond gehou den onder leiddng van de waarnemend voorzitter, de heer H. Luyk uit Lisse. Als administratief deskundige leidde de heer A. L. Dekker uit Sassenheim de bespre kingen. De boekhouding was het onder werp van de heer Verwey, accountant Leiden. Spreker betoogde, dat de boekhouding in de bollenbedrijven moet worden gemoderniseerd. De boekhou ding dient ook zo te worden ingericht, men een kostprijsberekening heeft verschillende producten. Men kan dan vaststellen, welk product winst en welk verlies oplevert. De heer Verwejj toonde zich een voorstander van het doorschrijfsysteem. In de besprekingen bleek, dat enkele bedrijven reeds met succes met dit systeem werken. Sommige directies ecü- ter geven de voorkeur aan een ander systeem. De Rivib heeft een leerzamo avond gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4