Inwijding Staten-Collegie „Christelijk, betamelijk en Gode aangenaam Stichting van Collegium Theologicum baarde heel wat zorgen Chefarine .4' Financiële positie van de Vebo moet dringend verbeterd TYPEN STENO: NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 27 JANUARI 1954 Klooster aan Kaiseistiaat II De Senaat en in het bijzonder de hoogleraren Lipsius en.Savaria, veront rust door het kleine aantal studenten, dat zich aan de studie in de God geleerdheid wijdde, hadden er intussen ook reeds herhaaldelijk bij cura toren op aangedrongen, toch ernst te maken met het verkrijgen van alumni (kwekelingen). En nu het ontslag van Mr Westerwolt een feit was gewor den, kwam er ook gelukkig een kentering ten goede. Door curatoren en enige predikanten uit de Synode werd de aangelegenheid opnieuw en uitvoerig in de vergadering van de Staten van Holland toegelicht. Het resultaat hiervan was, dat de Ctaten thanè doordrongen van de noodzakelijk heid om in Leiden over een goed theolo gisch opleidingscentrum te beschikken de zaak krachtig aanpakten. Als eerste maatregel begonnen zij mei de steden aan te schrijven voor het zen den van meer alumni. De uitwerking var dit krachtig gestelde schrijven was al spoedig merkbaar, want behalve de Rid derschap, die voor dertig beurzen zou zorgen, beloofden vele steden, elk naai vermogen een of meer beurzen ter be schikking te stellen. Leiden zegde drie beurzen toe. Wij we ten dit uit een oude, op het stadhuis ge drukte keur, genaamd „Stichtinge van de drie beursen in der faculteyt der Theo logen" en gedateerd 1591. Burgemeesteren verbonden aan deze toezegging o.i voorwaarde, dat de met een beurs begun stigde candldaten, na het volbrengen var hun studie, zich in de eerste -plaats „ondei eerlicke belooninge" ten dienste zouden stellen van hun eigen stad. Verder werd op de derde Mei 1591 de stichtingsbrief voor het collegie getekend, terwijl tevens werd bepaald, dat ook dit nieuwe instituut weer in het voormalig! Cellebroersklooster zou zetelen, waarvar de gebouwen thans voor dit doel geheel geschikt zouden worden gjmaakt. Zo was dan na vele moeilijkheden het „Collegium Theologicum" gesticht er moest alleen nog het bestuur worden be noemd. Ook hier weer vele strubbelingen, maai uiteindelijk gelukte het echter voor d« post van regent een hiertoe alleszins be kwaam geacht man te vinden in de per soon van Johannes Cuchlinus. Een Duit ser van geboorte en toentertijd werkzaair als predikant te Amsterdam.- Opening De inwijdingsdatum van het Collegie kon nu worden vastgestïld en werd de Staten bepaald op 6 October 1592. Bur gemeesteren en curatoren besloten, dat deze dag niet met vreugdevuren, pek tonnen en volksvermakelijkheden mocht worden gevierd, maar overeenkomstig het karakter van de plechtigheid „Chris telijk, betamelijk en Gode aangenaam". Op de 3e October werd onder klokgelui, door de stadssecretaris, Jan van Hout, aan de burgerij voorlezing gedaan van het vorenstaande. De grote dag werd begonnen met wij dingsdiensten in de Pieterskerk, Hoog landse kerk en Vrouwenkerk (al lang afgebroken; stond aan de Vrouwenkerk- koorstraat). Daarna werd in het stadhuis door curatoren, hoogleraren, burgemees teren enz. vergaderd. Vervolgens trokken alle hoogwaardig heidsbekleders, voorafgegaan door de pe dellen van de Universiteit en de stads dienaars, in hun statiecostuum naar hel feestelijk versierde Groot-auditorium ir de academie, waar Jan van Hout met eer korte toespraak de plechtigheid opende. Daarna hield ook de nieuwe regent rede en vervolgens trok de stoet in plech tige optocht naar het Collegie, waar Cuch linus in handen van Curatoren de eed aflegde „het ambt en de last hem opge legd getrouwelijk te dragen, de regelen en wetten van het Collegie te onderhou- de, en de jeugd onder de gehoorzaamheid harer wettige overheid op te trekken de religie, die nu ter tijd in den lande openbaarlyck geleerd en in de belijdenis, catechismus en de verklaringen der Ne- derlandsche Christelijke Gereformeerde Kerke vervat werd". De plechtigheid werd besloten met een op kosten van de Stadsregering aange boden maaltijd, waaraan ook de reeds in het Collegie aanwezige kwekelingen mochten deelnemen. Bursalen In de aanvang kostte het niet zoveel moeite om als kwekeling (alumnus of bursaal) tot het Collegie te worden toe gelaten. Men moest in Holland of West- Friesland geboren zijn en de leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. (Leiden bepaalde In de hiervoor reeds genoemde Keur de leeftijd op 12 jaar). Verder werd er zoveel kennis van het Latijn vereist, dat men zich in die taal kon uitdrukken. Er werd op het Collegie nl. geen Ne derlands gesproken; de voertaal was La tijn en wie van deze regeling afweek, werd beboet. Later werd ook enige ken nis van het Grieks en de wijsbegeerte Had een jongeman van deze of gene stad een beurs ontvangen en achtte de rector of paedagoog, die hem had onder wezen, hem geschikt om bursaal te wor den, dan werd hij door een gedeputeerde uit de Regering of door een predikant (soms ook door zijn vader of voogd), aan de regent van het Collegie voorgesteld om tot het toelatingsexamen te worden aangenomen. Dit examen was overigens niet zwaar. Men verlangde slechts, dat de 4 beroemde genees middelen tegen griep Chafarin* „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. 'n j^l/e doet wonderen! Burgerlijke stand van Leiden w. H Stol J W Braak; Gustaaf A, z v D Dongelmans ESS Lotte; Johanna M, d v J J Chris- pijn en C Cornelisse; Rudolf K, z v C T Raar en E Broekhuizen; Antonia D, d v H J van Es en C E Teske; Catharina E, d v H J van Es en C E Teske; Adrianus J J H, z v W M Vreeburg en J A C Frissen; Janny, d v M Rosbergen en G J Zijderhand. Overleden: J Stikkelorum, wednr, 84 j; T Geeben, huisvr. v Neuteboom, 73 j; D v d Meij, wednr, 88 j. candidaat-bursaal de Twaalf Artikelen des Geloofs en de Tien Geboden van buiten k.nde, alsmede enige vragen uit de Catechismus vlot kon beantwoord Verder diende hij wat Grieks en Latijn te kennen en moest hij ook op de hoogte zijn van de grondbeginselen van de Logii en de Dialectica (redeneer- en disputee kunst). Tenslotte werd ook nog gelet op spraak en uiterlijk. Slaagde de candid„at, dan ontving hij een testimonium (getuigschrift) in de La tijnse taal, dat hij tezamen met het bewijs dat hij een beurs had ontvangen, aa Staten van Holland moest opzenden, die daarna de vereiste vergunning tot toe lating in het Collegie verleenden. In tegenwoordigheid van de rec tor, regent, curatoren en hoogleraren in de Godgeleerdheid werd hem dan de eed afgenomen, waarna hij als bursaal in het Collegie werd opge nomen. Hij kwam dan direct in het genot van alle voorrechten van de gewone bursalen. Zo ontving hij ge durende 6 jaar f 120 per jaar voor mondkost, f 11 voor het wassen van zijn linnengoed en een extra toelage van f 20. In de overige behoeften voorzagen de Staten, de steden of als hij die had zijn begunstiger. Eén bursaal was er echter steeds in het Collegie, die geen beurs ontving. Het was de „famulus", een manusje van alles, die de bursalen aan tafel moest jedienen, de vertrekken schoon moest houden, licht en de stoven had te verzorgen, de poort moest openen en sluiten enz. Hij had een zware taak, daar het aantal bur salen niet gering was en steeds groter werd. Later stuurden nl. niet alleen de Staten, de Edelen en de Steden hun kwe kelingen, maar ook verscheidene rijke burgers, zowel uit het eigc.i land als uit het buitenland. Er waren tijden, dat de famulus wel 80 bursalen had te bedienen, onder wie Duitsers, Polen en Hongaren Als beloning voor al zijn diensten mocht hij de lessen kosteloos bijwonen en hij gratis kost en inwoning. Daarnaast kreeg hij dan nog een geldelijke toelage van zegge f 30 per jaar! Veelal wa famulus een zoon van een eenvoudig bur ger of van een arme predikant. Verschei dene van deze famuli waren zeer begaafd en wisten zich te ontwikkelen tot alles zins bekwame en geliefde Predikanten. (Slo« volgt) Op 4 Februari in Gehoorzaal A Child of our Time - werk van Engelse componist Tippett UITVOERING DOOR ALMA MATERKOOR EN DE STEM UIT VOORBURG Donderdag 4 Februari zal in de Stadsgehoorzaal worden uitgevoerd Michael Tippetts oratorium A Child of our Time, en wel door het R.K. Alma Mater- koor en het Voorburgse koor De Stem, met medewerking van het Leidse Toonkunstorkest, alles onder leiding van Willem Mizée. Solistische mede werking zal verleend worden door Mea Nab er man,' sopraan, Roos Boelsma, alt, Harry France, tenor en Laurens Bogtman, bas. Het bestuur van het Alma Materkoor de dirigenten van koor en orkest war zo vriendelijk ons op een persconferentie het een cn ander omtrent het uit te voe ren werk mee te delen. Michael Tippett is in de laatste jaren vooral me oratorium, zowel in Engeland als ook op het vaste land van Europa, bekend gewor den. Het werk werd voltooid in 1943 er oogstte al spoedig in Engeland veel suc ces. Na de oorlog werd het ook tweemaal in Nederland uitgevoerd, ondanks de bij zonder hoge eisen, die dit werk aan de executanten stelt. Dat de derde uitvoering in Nederland te Leiden zal plaats vind- mag een gebeurtenis van belang voor c muziekleven heten. Koor, orkest en di gent hebben daarmee geen geringe taak op zich genomen, temeer omdat bijna alle uitvoerenden dilettanten zijn. Er is dan ook tijdens de maanden 9 voorbereiding hard gewerkt om deze r voering tot een artistiek evenement maken, zodat aller verwachtingen hoog gespannen zijn. A Child of our Time is, naar de inhoud gezien, ccn product van de tweede reldoorlog: het verhaalt op aangrijpende wijze van het onnoemelijke leed. dat met name het Joodse volk werd aangedaan door de machthebbers van het Derde Rijk. De tekst is geworden tot een soort hel- Ruwehanden?P|J|{OL Vereniging van Vrijzinnig- Hervormden Tijdens een dezer dagen gehouden huis houdelijke vergadering van de vereniging Vrijzinnig-Hervormden Leiden— Oegstgeest is prof. dr T. Jansma tot er gekozen. Tot eerste penningmees- werd gekozen de heer W. van Zuiden tot gewoon bestuurslid mevrouw Z. Berkenbosch, mej. E. D. van Maren en de heer P. A. Wisse. De heer J. Heringa overleden Op 74-Jarige leeftijd is gistermiddag te Leiden overleden de heer J. Heringa, oud directeur van de N.V. Van Cranenburgh Heringa's Sajetfabrieken en directeur van dochteronderneming van deze N.V., de N.V. Textielindustrie „Emmen" te Em- In 1939 vertrok de heer Heringa naar Indonesië voor familiebezoek, en werd daar door de Japanse bezetting verrast. Na de oorlog bleef hij commissaris van de fabriek te Leiden. Tot in 1951 kwam de heer Heringa van tijd tot tijd nog in de fabriek. Hij was vanaf Mei 1952 reeds bedlegerig. In het Leidse openbare leven heeft de overledene een vooraanstaande plaats in genomen. Lange jaren was hij bestuurs- en een tijdlang voorzitter, van de Leidse vereniging van industriëlen. Hij bestuurslid van het Nederlands ver bond van werkgevers, van de vereniging Mathesis, van de Leidse ambachtsschool, voorzitter van de afdeling Leiden van Onze Vloot. De heer Heringa is ook ouderling geweest van de Waalse Ge meente. De begrafenis heeft plaats Vrijdagmid- lag om kwart over twaalf op Rhijnhof. De explosie te Katwijk Bij nader onderzoek is gebleken, dat de mijn, die Maandagavond in Katwijk aan Zee explodeerde van Duitse herkomst en tijdens de oorlog blijkbaar door oorlogsschip is geveegd. Het was een ankermijn, die later weer in het water terecht ls gekomen en zichzelf voor de kust heeft verankerd. Door het bijzonder lage water van de laatste dagen is de mijn eer losgeraakt en zichtbaar geworden. De mijnopruimingsdienst van de Marine stelt er prijs op te verklaren, dat hij alle mogelijke voorzorgsmaatregelen heeft ge in, en zowel politie als bewoners ter dege heeft gewaarschuwd. Blijkbaar heb ben vele bewoners echter een geringere klap verwacht, denkend aan andére plosies van mijnen, waarvan de lading gedeeltelijk onklaar was geraakt. Door het lage water komt thans nog meer oorlogstuig aan het licht en van daag is de M.O.D. bezig bij Petten er Schoor! Verdere berichten hierover ont breken nog. dendicht. waarin de lotgevallen van Joodse jongen worden verhaald, die als zovele anderen het slachtoffer werd van haat en verdrukking, en wiens enige hoop gevestigd bleef op een komende vrije reld, waarin men zou kunnen leven als vrije mensen. Tippett heeft dit dramati sche, en toch zo sobere gegeven op mees terlijke wijze tot een oratorium bewerkt; zijn stijl is direct op de tekst geïnspireerd en streeft allereerst naar expressiviteit. Hoewel de muzikale middelen, die hij daartoe gebruikt, soms niet voor felle sa menklanken terugschrikken, indien de tekst hiertoe aanleiding geeft (en dit is uiteraard niet zelden het geval), toch gaat het bij Tippett nimmer in de eerste plaats om de logica van een orthodox muzikaal systeem. Zijn stijl is, zoals dit bij de meeste Engelse hedendaagse com ponisten het geval is, gematigd van aard; deze muziek wil allereerst klinken en streeft geen complicaties na. Vandaar, dat dit werk een zo groot publiek bereikt heeft. Een zeer oorspronkelijke vondst is voorts het gebruik van negrospirituals, bij wijze van koralen, in een vaak zeer ge lukkige zetting. Zo krijgt dit oratorium het epische karakter, dat vele spirituals eveneens eigen is, en dat de basis dient te wezen voor elk echt oratorium. Hoewel het werk hoge eisen stelt van technische aard. zijn de partijen, ook die der solis ten, steeds zeer vocaal geconcipiëerd, het geen men lang niet van elk modern oratorium kan zeggen. A Child of our Time is een aangrij pend, waar epos, waarin zich een fel- bewogen tijd weerspiegelt, die wij allen nog in herinnering meedragen. Het vormt een aanklacht en een getuigenis, die ons allen uit het hart gegrepen zijn. J. van der Veen Hamann-quartett concerteerde in de Zuiderkerk Vreugde aan de edelste vorm der kamermuziek Gisteravond concerteerde in de Zuiderkerk voor de leden van het Leidse Academisch Kunstcentrum het Hamann-Quartett. Daar verdere bijzonder heden in het programma niet werden vermeld, kunnen we hier geen nadere inlichtingen verstrekken omtrent samenstelling en herkomst van dit en semble, dat, naar we menen, voor het eerst in Leiden optrad. We kunnen slechts vaststellen, dat dit strijkkwartet op ons een voortreffelijke indruk heeft gemaakt en dat we het zouden willen vergelijken bij de best ensem bles van deze samenstelling. Het samenspel is tot in de perfectie afgewerkt, de voordracht heeft een zeld zame homogeniteit bereikt, de klank is fraai en genuanceerd; wat betreft dit laatste punt zou men kunnen opmerken, dat. de cello en de bijzonder fraaie alt ietwat domineren ten opzichte va beide violen, zonder dat evenwel het evenwicht verstoord wordt; het gaat slechts om een nuanceverschil, ei détail verleent aan de gezamenlijke klank diepte, een sonoriteit, die bijv. Schuberts Rosamundekwartet een vt deel genoemd kon worden. Soms ook, vooral in snelle passages voor de violen, resulteert uit deze gesteldheid een zekere matheid, die vooral in het eerste deel van Schuberts kwartet frappeerde. De eerste violist had hier bepaald te weinig overwioht. Later herstelde dit euvel zich geleidelijk. In Bartóks kwartet op. 17 uit 1917, was het evenwicht vrijwel hersteld en kon een vertolking tot stand komen van de hoogste orde. hetgeen wel wat wil zeggen bij zulk een uiterst ge compliceerd oeuvre. Bartók heeft zidh in dit kwartet nog niet geheel losgemaakt van de fascinatie het Franse impressionnisme. al is an derzijds Schoenbergs twaalftonentech niek merkbaar. De rhythmiek is vooral ln de boekdelen wat vaag en draagt zo tot de mysterieuze indruk die dit werk maakt. De vorm is uiterst oorspron kelijk, een grillig snel deel tussen moderato en een lento. Het laatste deel is vooral bijzonder geladen en expres- -n schijnt meer aan te sluiten bij de Bartók zoals we die uit latere werken kennen. Ook hier bewijst Bartók meester te zijn van het allergrootste for- Leger des Heils Morgenavond half 8 wordt in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Hooigracht een openbare gezinsbondavond gehouden, waarop onder meer het oli- Zilveren brugwachter De brugwachter eerste klasse H. Nagte- gaal, Munnekenstraat 13, dienstdoend aar de post grote Havenbrug, hoopt Maandag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden als brugwachter ln dienst trad bij de Leidse Markt- en Havendienst. Leidse H.K. middenstand In een Dinsdagavond gehouden verga dering van de R. K. middenstandsbond afdeling Lelden zijn de bestuursleden J. C. J. Lambermont en W. van der Holst jr herkozen. In de vacature van de heer G. P. Bergers werd de heer A. W. van Zon gekozen. De heer Lambermont werd tenslotte bij acclamatie als voorzitter her- Het huis van de familie P. Glasbergen te Rijnsburg is vervallen tot een trieste ruïne, waarin de ijskoude wind vrij spel gekregen heeft. Brandweerlieden verrichten hier de laatste nablusingswerkzaamheden. Ijspegels aan kozijnen, sponningen en goten herinneren aan de strijd tegen de vlammen. Die tevergeefs werd gevoerd, zodat de woning nood te Rijnsburg nog zwaarder is gaan drukken. Twee gezinnen werden dakloos. Foto N. v. d. Horst. maat cn we kunnen het Hamann-Quartett slechts dankbaar zijn. dat het dit moei lijke kwartet op zijn programma gezet heeft. Juist in deze jeugdige sfeer is voor de hedendaagse muziek van betekenis een ontvankelijke bodem aanwezig. Na de pauze keerden we terug tot het magistrale en zo vertrouwde domein van het klassieke strijkkwartet, waarvan één der schitterendste specimina werd uitge voerd, n.l. Mozarts bekende kwartet in G K.V. 387, dat een bijna ideale vertol king verkreeg. De classiciteit van Mo zarts strijkkwartetstijl zou nauwelijks beter tot haar recht hebben kunnen ko- in haar uitgebalanceerde vorm schoonheid en ln haar geciseleerde moti- vische weefsels. Vooral het andante can tabile zullen we ons nog lang herinneren Het was een avond vol vreugde aan de edelste vorm der kamermuziek. Zij die moeite genomen hadden de felle koude te trotseren, en die waren gelukkig vrij talrijk, zullen daarvan geen spijt hebben gehad. De kunstcommissie van het L.A.K. bewees weer eens een uitstekende keuze te hebben gedaan. J. van der Veen. VOOR EEN LOTERIJ VOELT HET BESTUUR GELUKKIGNIETS Onder presidium van de heer J. W. Bonda werd in het Gulden Vlies de jaarvergadering van de Vebo gehouden. In zijn inleidend woord merkte de voorzitter op, dat het zeer gewenst is, onder de boeren een krachtige pro paganda te voeren. Met dit doel is een propagandacommissie in het leven geroepen, waarin zitting hebben genomen de heren F. Verstegen, M. Weima, E. J. Bats en P. J. Huiberts. De heer Verstegen, die bereid werd ge vonden het secretariaat van de heer J. v. d. Goot, die als bestuurslid heeft be dankt, over te nemen en in de loop deze vergadering tot secretaris werd be noemd, las vervolgens het jaarverslag voor. dat uitvoerig van de verenigings zaken melding maakte. Hierna bracht de penningmeester, de heer Tj. Kuypers, zijn financieel verslag uit, waarin deze duidelijk deed uitkomen de ernst van de noodzaak om vebetering in de financiële positie te brengen. Bij de door één de leden van het bestuur naar voren brachte suggestie, tot het verbinden een loterij aan de te organiseren tentoon stellingen. bleek dat de vergadering het algemeen hier niet voor voelde. Al gemeen was men van oordeel, dat betering van de financiële positie in de eerste plaats moet worden gezocht opvoering van het ledental en daarnaast met het verbinden van waardige attrac ties aan de tentoonstellingen, zoals eer ruiterfeest, een ringrijderij en dergelijke. De aftredende bestuursleden, de heren L. A. Mennes. G. J. v. d. Stoel. J. H. v. d. Kloot, H. F. J. Mooren, W. van Santen, L. J. Splinter, C. P. Roest, A. C. van Dam, H. Roest, S. J. v. d. Stoel en F. Wingelaar, werden allen met algemene stemmen herkozen. Moeilijke data Op voorstel van het bestuur werd be sloten om, op Vrijdag 2 April, weer Paasveetentoonstelling te houden. Bij het voorstel tot het organiseren van de jaarstentoonstelling op Donderdag 16 Vrijdag 17 September wees ir P. Verhoe ven er op, dat op dezelfde data de ten toonstelling in Utrecht zal worden ge houden, waardoor het niet mogelijk zal zijn juryleden aan te trekken. Bovendien is een en ander niet bevorderlijk voor het bezoek aan de Vebo. Het be6tuur kreeg echter vrijheid van handelen, zulks ln overleg met Utrecht. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren J. Rijlaarsdam. W. Santen en A. H. Rotteveel. Bij de rondvraag deed de voorzitter Gepensionneerden spraken weer over hun belangen LEIDSE AFDELING TELT AL 1283 LEDEN De heer Ant. Mefe deelde gistermiddag in de grote zaal van Den Burcht op een vergadering van de afdeling Leiden van de algemene Ned. bond van gepension neerden mee, dat er correspondentschappen van de afdeling zijn gesticht in de ge meenten Sassenheim, Noordwyk, Katwijk aan den Rijn, Rijnsburg, Voorschoten en Oegstgeest. Zij hebben onder meer ten doel de ledenwerving te steunen. Deze vergadering van de afdeling Lei- in was ook goed bezocht, ondanks de kou. Onder de gepensionneerden zijn ook Agenda voor Leiden Woer sdag Kamerlingh Onnes-laboratorium, 8 uur: K. en O., natuur-wetenschappelijke cursus „Licht en kleur" door H. Th. van der Schouwburg, 8 uur: K. en O. (groene kaarten), Het Vrije Toneel met Escapade in Roger Mac Dougall. Kamer 125 Stadhuis, half 8: Politieke Jongeren Contact Raad, drs Anton F. van der Laan uit Amsterdam over het Europa Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Chr. muziek vereniging Concordia, grote uitvoering, m. m. v. drumband. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereniging van postzegelverzamelaars, jaarvergade ring. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: dr T. Volker over het Japanse tussenspel in de 17e eeuwse porceleinhandel Oost-Indische Compagnie. OEGSTGEEST, Irene, 8 uur: tweede gemeente-avond Hervormde Gemeente, W. Langhout over het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika. Donderdag Burcht, 3-5 uur: afscheidsreceptie C. van Vliet, voorzitter veiling. Schouwburg, 8 uur: K.en O. (groene kaarten), Het Vrije Toneel met Escapade van Roger Mac Dougall. Leger des Heils, Hooigracht 30, half 8: openbare gezinsbondavond, opvoering van het Bijbels stuk „Lichtend Geloof' La maison Snouck Hurgronje, 8h.: Cer. clè franais „Le coq gaulols", solrée musicale, mile Ank Reinders, soprano, et M. Peter Berman, piano. Stadsgehoorzaal, 8 uur: zesde abonne mentsconcert Residentie-Orkest o.l.v Willem van Otterloo, solist: Stevan Berg- lann, piano. Prediker, 8 uur: Ned. Chr. Bouwbe- drjjfsbond, afdeling Leiden, filmavond Ned. Fabrikaat. Gulden Vlies, uur: Leidse Athletiek Commissie, jaarvergadering. Gebouw Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8-half 9: voorlichtingscommissie prij- Vrijdag Oosterkerkstraat 11, half 11: officiële opening Royal schrij (machinefabriek door minister prof. dr J. Zijlstra. Schouwbrug, 8 uur: K. en O. (popula' toneel). Het Vrije Toneel met Escapade an Roger Mac Dougall. Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileum-feest- vond mannenkoor Kunst na Arbeid m i.v. Jong en Jolig. Gulden Vlies, half 8: Chr. Relsverenl- ging, jaarvergadering en kleurenfilm A. orma over Oostenrijk en Italië. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder land—Engeland, vice-consul F. Wearing /er The Lake District, met film. Lakenhal, Oud-Leiden, 8 uur: ledem gadering, 8.45 uur: prof. dr H. van Waal over Rembrandt en het clalr-obscur et lichtbeelden. Koor Pieten-kerk, 7.15—7.45 uur: Avond gebed. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat la, zeven eeuwen Ch'nese calligraphic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gullk), 16—4 uur (tot 14 Februari). Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 25 u.: Het landschap ln de Noord-Ned. prent kunst (eerste helft 17de eeuw) (tot 30 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwyt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18. leL 20085. nog zoveel belangen te behartigen. Nadat het ontwerp voor een nieuw afdelings reglement was vastgesteld sprak de hoofd bestuurder de heer J. H. Groen ove actie van het hoofdbestuur in zake de achterstand der pensioenen en de tot dus ver verkregen resultaten. Spr. merkte op. dat de regering nu we! weet, d t de nood onder de gepension neerden nog steeds groot is. Het is te ver wachten, dat er binnenkort voorstellen voor verbetering van hun positie worden gedaan. Hoe die voorstellen zullen uitval len, is niet te zeggen. In het slot van zijn rede zei de heer Groen met nadruk, dat actie van de bond geboden blijft. Het werken binnenska mers verkiezen we boven demonstratieve vergaderingen, maar als de nood ons die methode oplegt, zullen we er niet voor terugdeinzen, aldus de heer Groen, die na de pauze nog verscheidene vragen be antwoordde. De afdeling Leiden telt thans 1283 leden. Advertentie 10 vinger syst blind rhythm, talen (130 letter grepen p. minuut) Gegarandeerd in 23 maanden klaar. Aanvang dageljjlu. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 mededeling, dat het toegezegde bedrag ad f 1000 aan het Rampenfonds nog niet ge heel bijeen is. Getracht zal worden dit bedrag alsnog bijeen te krijgen, waarna het zal worden overgemaakt aan de agra rische sector van Nieuwe Tonge, de door Leiden geadopteerde gemeente. Overwo gen zal worden in het vervolg méér kunstvoorwerpen en minder medailles als prijs aan de prijswinnaars beschik baar te stellen. Belgische onderscheiding voor mr C. J. Woudstra Aan mr C. *J. Woudstra. advocaat te Leiden en Prot.-Chr. raadslid, is tijdens een officieel diner te Brussel namens de Belgische regering een onderscheiding uit gereikt: de Décoration Union Professional première clas- se. De Belgische regering kent deze onder scheiding toe aan personen, die zich belan geloos verdien stelijk hebben gemaakt voor het georgani seerde beroeps- en bedrijfsleven. Mr Woudstra ontving de on derscheiding als lid van de Nederlandse vertegenwoordi ging in de Europese Unie van Carros seriefabrikanten. Als secretaris van de Federatie van Organisaties van Carros serie- en Wagenbouwers en aanverwante bedrijven (Focwa) heeft mr Woudstra ac tief meegewerkt aan de Europese samen werking op het terrein van de carosserie- bouw. De uitreiking geschiedde reeds Vrijdag Jl„ we moeten het tot onze schande bekennen. Maar het toont tevens, dat de onderscheidene noch zijn vrouw er mee „te koop" heeft gelopen. Zilver bij de N.Z.H. De heer M. 't Hart, ploegbaas tweede klas bij de N.Z.H., te Lelden, hoopt Vrij dag 5 Februari de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij deze maat schappij in dienst trad. flecord bereikt in 1953 Bloemengroeten over de hele wereld Dat bloemen een steeds groter beteke nis krijgen in het verkeer tussen de men sen. wordt bewezen door de groei van in stellingen als de Bloemen-expresse en de Fleurop. Toen 't idee van bloemenschen- kingen voor andere landen populair was geworden in Europa, werd dc organisatie tot de gehele werled uitgebreid en kwam de Interflora tot stand. Tegenwoordig worden de bloemen niet meer verzonden, geven de bloemenwinkeliers de or ders aan elkaar door. Voor de binnen landse orders werd ln 1953 een mijlpaal bereikt. In ons land gevestigde bloemen winkeliers wisselden 200.000 orders onder ling uit. Ruim 7.000 orders werden naar alle uithoeken der aarde gezonden en 12.000 bereikten ons land uit den vreemde. Gezinsvoorlichting Oegstgeest Men moet de kamer maar niet stomweg volzetten Voor de afdeling Oegstgeest van de commissie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting gaf gisteravond in het zijzaaltje van de Willem de Zwijger- kerk mevrouw A. Alma-Heynen van de stichting Goed Wonen een causerie over het onderwerp: Hoe kunnen wij met weinig middelen onze woning gezellig maken? Eén van de principes gezellig wo nen, aldus mevr. Alma, is het radicaal omverwerpen van enige heilige huisjes Dat wil niet zeggen, dat al het moderne goed ls. Er ls veel kaf onder het koren. Wel dient het goede uit het oude bewaaro te blijven. Een ding moet echter goed voor ogen worden gehouden, name lijk dat thans aan geheel andere moet worden voldaan dan vroeger. Mevrouw Alma besprak vervolgens de meubelstijlen van vroeger tot thans er zei dat er van de gewone burgerwoning- inrichting van vroeger weinig bekend ts Later ls men meer machinaal werk gaan maken en de fabrieken zijn rvu meer ge richt op verantwoorde vormgeving veelal naar oude stijlen dan vroeger. De woninginrichting mag volgens m vrouw Alma niet meer gebaseerd zijn op meer willen hebben, op het feit ■uurvrouw het ook heeft, dat anderen inden, dat men dat en dit toch eigen- ijk wel moet bezitten, of op de gedachte, dat het bezit van bepaalde meubelen bij zekere stand behoren. Primair zeide spr. het wonen, niet de meubelen. Men moet bij het meubileren vragen de activiteiten, die ln een bepaald ver trek moeten gebeuren en niet alles maar stomweg volzetten. eenvoudig materiaal gaan waarderen zonder de Indruk van opschik burten te maken. Een vraag is voorts sr met het bepaalde meubel gedaan worden. Een volgend principe is dat er ruimte moet overblijven voor ae kinderen, die een eigen hoekje moeten hebben, waar ze kunnen spelen. Bekijken we de gegeven omstandighe den, aldus besloot mevr. Alma haar cau serie, dan kan men natuurlijk niet alles wegdoen en andere meubelen gaan ko pen. Aan de hand van foto's en tekenin gen liet zij echter verschillende mogelijk heden zien. Aan het begin van de avond liet mevr. Van der Plas verschillende eigengemaakte hand kleden zien van kruissteek, met af beeldingen van kinderliedje» en sprook jes, bestemd voor kinderkamers. Mevr. P. H. Sm lis-witvliet had de leiding van deze bijeenkomst, waarop niettegenstaan de het koude weer nog veie dames aan wezig waren. Loop der bevolking De bevolking van Oegstgeest bestond op 1 Januari 1953 uit 5445 mannen cn 6184 vrouwen In dat jaar kwamen er 50 mannen cn 115 vrouwen bij. zodat op 1 Januari j.l. het aantal inwoners 11794 be droeg, namelijk 5495 mannen cn 6299 vrouwen. In dc gemeente vestigden zich 1101 per sonen, terwijl 1054 inwoners vertrokken. De bevolking nam hierdoor met 16 man nen af en met 64 vrouwen toe. Er wer den 119 jongens en 90 meisjes geboren terwijl 52 mannen en 39 vrotlWen over leden. Het geboorte-overschot bedraagt dus 118, 67 mannen en 51 vrouwen. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 96 In 1QS9 na™ bevolking in totaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3