llieuufe £eiitsr()c (Courant s Berlijn, verstild trefpunt van Oost en West Toeslag op de Indische pensioenen „Operatie Atlante" heeft gunstig verloop Wist IJ Luidruchtige betogingen in de Spaanse steden ZATERDAG 23 JANUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 31. Directie, Redactie, Abonnementen, en Advertentle-afdel.rg: Tel. 31441. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week ADVERTENT1EN0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9947 Na 50 jaar afscheid C. van Vliet Directie: F. DIEMER Hooldredacteur: Dt. E. DIEMEB Chef-Red.: H. W. EINSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$!aatvattlcl) Is ghtbffoeo m|o hert ia legljeaspott" DUIZENDEN GROEPEN ZWIJGEND SAMEN... Vlaggen der Grote Vier wapperen broederlijk naast elkaar (Telefonisch van onze correspondent in Berlijn) IN DE WESTELIJKE sector vaii Berlijn branden 's avonds de 1 in Parijs. De nachtclubs op de Kurfurstendam zijn frivoler dan in voor oorlogse jaren en de zo correcte kellners in de zo stemmig ingerichte restaurants serveren caviaar, goulash, punch en spagetthi. De wonden, welke deze stad tijdens Hitiers derde rijk zichzelf heeft toegebracht, ziet men in de avonduren niet meer. De ruïnes van de Gedachteniskirche en die van de monumentale regeringsgebouwen zijn door het nachtelijk duister opgeslokt, evenals de met puinhopen bedekte open plekken en zielloze woonblokken, welke achter de gevels met hun leikleurige neon reclames liggen. Zo druk en vrolijk als het 's avonds inte bewapenen (1950) en het met eigen het uitgaanscentrum van West-Berlyn is. contingenten tot het Europese leger toe zo stil, zo onheilspellend stil is het de- iaten (1950). De inwoners van Berllin zelfde tijd in Oost-Berlijn. Daar achter oeriyn de Potzdammerplatz en de Brandenbur ger Tor lijkt het leven te zijn uitgeblust De gevels dragen geen geweldige neon reclames. want er is niets om reclame voor te maken. De restaurants zijn niet gevuld met vrolijke mensen, want alles ls er uitzonderlijk duur en schaars. Slechts lang naklinkende voetstappen worden daar gehoord. Het kunnen de voetstappen zijn van zich naar huis spoedende Oost- Bcrüjners, maar ook die van een lid van de Volkspolitie, de Vopo. of van een Rus sisch soldaat. In deze verstilde stad. op dit politieke eiland in een in zichzelf verdeelde wereld beginnen Maandag be sprekingen tussen Oost en West. die vrij wel overal met grote aandacht gevolgd zullen worden. Voor het eerst sinds 1949 zijn de vier grootmachten der wereld om de conferentietafel verenigd. Voor de achtste maal in tien jaar tijds zal de toe komst van Duitsland het voornaamste agendapunt zijn van een bespreking der Grote Vier. De ongelukkige gevolgen der besluiten van Teheran ..1943", van Yalta „1945" en Potsdam „1945" hebben vooral de Berlij- ners aan den lijve ondervonden. Door Roosovelts vertrouwen en Stalins sluw heid werd de stad in stukken verdeeld en kwamen zij op de grens van twee we relden te wonen. De overwinnaars had den de buit verdeeld. Duitsland moest economisch gesteriliseerd worden. Van een industriestaat zou een agrarische staat worden gemaakt. Toen duidelijk werd, dat het Kremlin alleen de Russi ficatie van Duitsland op het oog had, hebben de verhoogde spanningen tussen Oost en West de besluiten van Yalta en Potsdam tot een farce gemaakt. De ont manteling van West Duitsland werd ge staakt en de productiequota van staal en steenkool verhoogd. Dezelfde Amerikanen, die in 1944 het Morgenthau-plan ontwierpen om Durts- land voor eeuwen murw te maken, hiel pen West-Duitsland er in economisch op zicht weer bovenop. Dezelfde Churchill, die het Morgenthau-plan onderschreef en ook in Yalta en Potzdam aanwezig was. stelde voor. West Duitsland in de Raad van Europa op te nemen (1949), het weer Oostenrijk vraagt mee te mogen spreken Berlijn is een zinnebeeld van het ver deelde Duitsland. Doch het is tevens een aanwijzing van de moed, waarmee Duits land, naar ik hoop, zijn plaats ln Europa aLs een vrij en vredelievend land weer zal Innemen. Aldus verklaarde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, An thony Eden, toen hij gistermiddag per vliegtuig in Berlijn arriveerde voor de bijeenkomst van de Grote, Vier, die Maandag begint. Vanmorgen zijn de ministers van de Westelijke Drie, Dulles, Eden en Bidault, bijeen gekomen om een gemeen schappelijk standpunt te bepalen Diplomatieke kringen te Berlijn zijn van oordeel. dat Maandag allereerst gesproken zal worden over het zenden van een uitnodiging aan dr Leopold FigL de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, om aan de con ferentie deel te nemen. Oostenrijk heeft hierom formeel in een nota verzocht. In verband met het Oostenrijkse vraagstuk zou ook de Joegoslavische regering een waarnemer naar Berlijn zenden. Adenauer heeft opnieuw een beroep op de conferentie gedaan, Duitsland ln vrijheid en vrede te herenigen. Waar nemers te Berlijn verwachten, dat ook Molotof zich zal uitspreken voor het hou den van verkiezingen in geheel Dui'sland. doch zU achten het onwaarschijnlijk, dat hij accoord zal gaan met vrije verkie zingen. weten dit allemaal, ook al zullen zij zien niet in details verdiepen. Zij kennen de wens van het Westen, Duisland m vrijheid te herenigen. Zij weten ook zeker dat Duitsland noch bewapening, noch de E.D G. ruilobject op de komende bespre kingen zullen zijn. Maar zij weten Bo venal, dat het Westen Duitsland zonder de hulp van het Oosten niet kan hereni gen. Het Russische „njet" (neen), dat menigmaal in de conferentiezalen der we reld heeft geklonken en later in de jaren- nota wisseling steeds weer naar n kwam, is een gevreesd woord in Berlijn geworden. Het betekent inmid dels niet, dat er geen hoop op eqn ver eniging ta.v. Duitsland in Berlijn be staat. De deze week afgelegde verklaring Herr Grotewohl als zou'de hereni ging van Duitsland ter conferentie lagere orde van belangrijkheid bezitten aan de atoomkwestie, het Chinese probleem en het Oostenrijkse vredesverdrag, gaat er noch bij West- noch bij de Oost-Berlijner Ook Grotewohls wens, te drie uur de eenheid van Duitsland te beklinken, om zes uur het vredesverdrag af te sluiten, om negen uur een regering te vormen en om 12 uur verkiezingen uit te schrijven (aldus een spotprent in „Die Neue Zei- tung") wordt alleen uit dwang naar zelf behoud verklaard. De stemming in Berlijn kan misschien het beste worden weergegeven met de woorden „onzekerheid en hoop". Men verkeert in het onzekere over de vraag of de Kussen inschikkelijk zullen zijn ïen hoopt op deze inschikkelijkheid, omdat de plotselinge vrijlating van en kele duizenden door de Russen gevangen genomen Duitsers er een gunstig teken lijkt. Belangrijk is, dat de 1,2 min Oost-BerUJners en trouwens alle 18 min it zo over denken als de 2.2 mllllloen in de Oostelijke zöne wonende Duitsers West-Berlyners en de 50 millioen in de Westelijke zóne levende Duitsers. Duits land mag m stukken zijn gescheurd, ook hart van de onder de Russische laars vertrapte bewoners gaat naar vrijheid uit. „Naar schatting zijn er niet meer dan rommumsten in Oost Duitsland", zel en goed van de verhoudingen in het Oosten op de hoogte zijnde Duitser tegen ons en met een schouderophalen voegde hij er aan toe„Net zoveel als in de Bondsrepubliek De voorbereidingen voor de conferen tie zijn de Berlijners inmiddels niet voor bijgegaan. De door het Berlijnse Toeris tenbureau gelanceerde leuze „Berlijn, trefpunt der wereld", schijnt in de afge lopen dagen bewaarheid te zijn. Mensen vrijwel alle nationaliteiten hebben zich in deze vooral economisch zo zwaar getroffen stad verzameld. Er is een grote Amerikaanse delegatie aangekomen en haast even grote Engelse en Franse Ook Bonn en Wenen hebben flinke poli tieke missies gestuurd. De Russen, wier delegatie uit 200 experts zal bestaan' zul len eerst vanmiddag in de Oostelijke sec tor aankomen. En dan het duizendtal journalisten, voor wie het tien verdiepin gen hoge Kathreinerhaus is ingericht Dit gebouw, dat precies naast het confe rentieoord (de voormalige zetel van de Geallieerde contröleraad aan de Potz- dammerstrasse) is gelegen, is met hon derden telefoontoestellen en tientallen tclcxmachlncs uitgerust. Dagelijks kun nen enkele millioenen woorden naar alle delen van de wereld worden gezonden. Terwijl de bedrijvigheid in de Potz- dammerstrasse met het uur groter wordt, groepen duizenden Berlijners zwijgend voor de monumentale ingang van het con ferentieoord «amen. „Schupo's" en leden van de Amerikaanse militaire politie houden er de wacht Aan het einde van de lange oprijlaan, vlak voor de fagade van het gebouw, staan vier hoge, dikke masten, waaraan nu, voor het eerst sinds 1949. ook de vlag van de Sowje -Unie is bevestigd. Op het dak van het Kathrei- nerhaus wappert de vlag met de zwarte Berlijnse beer, in vechthouding tegenover een denkbeeldige vijand. Zou het de bruine Russische beer kunnen zijn? Of moet er de symboliek van sterkte en standvastigheid in gezocht worden? Vanavond drinkt de Berlijner weer zijn glaasje bier. evenals hij. dit gisteren deed en ook morgen weer zal doen. Maar Maandagmorgen, even voor de aanvang van de conferentie, zal deze aan banden gelegde stad gedurende drie minuten ver stillen. Het zal een stomme, en daarom zinvolle manifestatie zijn van een be lang, dat Berlijn bij het welslagen van deze eerste viermogendheden-conferentie sinds 1949 heeft. i De Westelijke Grote Drie zijn in Berlijn aangekomenwaar zij vanmorgen hun voorbespre kingen begonnen. Achtereen volgens arriveerden de Ameri kaanse minister Foster Dulles (per vliegtuig), de Franse mi nister Bidault (per trein) en de Britse minister Eden (per vliegtuig). Op de foto ziet men Eden, kort na zijn aankomst op het vliegveld Tempelhof. Hij werd verwelkomd met doedel- zakmuziek van de „Royal Irish Fuseliers". Achter Eden (met hand aan de das) Sir Frederick Millar, de Britse Hoge Com missaris in Duitsland. De alastrim in Den Haag: Tweede patiënt genezen Verpleegster in observatie aan Zuidwal opgenomen (Van een onzer verslaggevers). In Den Haag blijft de toestand van de alastrim stationnair. Gisteren is weer éér patiënt als genezen ontslagen, maar hei aantal observatiegevallen is met één uit gebreid. Een verpleegster werd bij wijze van voorzorg opgenomen. Waarschijnlijk zullen er nog meer observatiegevallen worden opgenomen, maar verontrust hoeft men hierover in het geheel niet tc zijn. Voorts wil men zich nog niet opti mistisch uitlaten in medische kringen met het oog op de incubatieperiode. Het aantal patiënten van alastrim bedraagt thans 26, terwijl het aantal observatiege vallen dus gestegen is tot 13. Tot en met gisteren lieten zich in Den Haag 34600 personen revaccineren, vooi Voorburg was dit cijfer rond de 1750 er voor Rijswijk 1650. Oude man in gierkelder gevallen Hedenmorgen is de 75-jarige H. Swin kels uit Overloon levenloos uit de gier kelder bij zijn woning opgehaald. Ver moed wordt, dat hij door de duisternis is misleid en in de kelder is gevallen. Bomscherf in deur van „Cornet"? De Italiaanse professor Giovanni Caros- _lni van de medische faculteit der univer siteit te Florence heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij een bomscherf heeft zien zitten in een vlicgtuigdeur, die dezer dagen tegelijk met andere wrakstukken op 20 km ten Zuidwesten van Elba is gehaald. In dit gebied verongelukte t weken geleden de Britse „Cornet", we bij 35 mensen om het leven kwamen. Zo als gemeld, wees de staat van de gevon den lijken er op. dat de ramp vermoede- ik aan een ontploffing te wijten is. Het staat nog niet vast. dat de vlieg tuigdeur van de verongelukte „Cornet" is Tl. 1000 ontvreemd In Dordrecht bij zijn ouders ingebroken De Dordtenaar J van de M is door de politie gearresteerd. Verdacht inbraak bij zijn ouders, met wie hij in onmin leefde. Hij zou een bedrag duizend gulden hebben ontvreemd. Het geld had hij, op 92 centen na, in België opgemaakt. De ma Justitie geleid. voor de officier Londen-Khartoem in zes uur Record van de nieuwe „Comet"-2 Een Britse „Comet"-2. een nieuwer type straalvliegtuig voor passagiers, is gisteren in 6 uur en 22 miunten van het Londense vliegveld Hatfield naar Khar toem (Soedan) gevlogen. Hiermede is het record op dit traject, dat op naam stond van een AVRO „Lin- coln"-bommenwerper met 14 uur, 25 mi nuten en 47 seconden, meer dan gehal- De „Cornet" werd bestuurd door ko lonel John Cunningham. Er waren 13 personen aan boord. De afstand Londen—Khartoem is bijna 5000 kilometer. De gemiddelde snelheid de „Cornet" bedroeg 774 kilometer Weer getrouwd Dit is meer dan een plaatje van twee zwanen. Het is het begin van een nieuwe liefde en zij speelt zich af, in de romantische omgeving van het Danteplein in de Italiaanse stad Trente. Die naam Dante wekt de herinnering op aan Beatrice, de ideale gelief de van Italië's grote dichter, die hij in Vita Nuova (Het nieuwe leven) beschreef. Van nieuw leven getuigt dit plaatje ook. Want, de weeuw geworden zwaan Cleofe uit de Dierentuin van Trente, vond in de Amster damse zwaan Galahad een nieuwe minnaar. En de prent is hun trouwfoto, om het zo eens te zeggen. WETSONTWERP SPOEDIG IN DE KAMER De regering is voornemens in verband met de huurverhoging en de afschaffing van de consumptiebeperking per 1 Januari 1954 ook aan gewezen overheidsdienaren van het voormalige Ned.-Indië (Indonesië), hun nagelaten betrekkingen en de gerech tigden op een uitkering ingevolge de al gemene oorlogsgevallenregeling. voorzover deze thans ten laste van Nederland komt, indien en voor zolang zij zijn gevestigd buiten het grondgebied van de republiek Indonesië, in aanmerking te brengen een toeslag (Toeslag 1954). De daarvoor nodige wettelijke voorzieningen zullen zo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal ter overweging worden aangeboden. De regering stelt zich voor, die toeslag, behoudens wettelijke bekrachtiging, in het algemeen toe te kennen boven: le. De Indonesische burgerlijke er litaire eigen pensioenen, de daarmee in aard overeenkomende onderstanden bij wijze van pensioen en weduwenpensioe- en wezenonderstanden, daaronder be grepen de zg landspensioenen. 2e. De ten laste van de R.I. komende -achtgelden of onderstanden bij wijze var wachtgeld. 3e. Pensioen- en wachtgelduitkeringen, welke aan gewezen overheidspersoneel in Indonesië toekomen ingevolge de erneming door Nederland van de ver plichting tot betaling. 4e. De uitkeringen ingevolge de algeme- e oorlogsongevallenregeling. Het ligt ln het voornemen, de toeslag toe te kennen, gerekend van 1 Januari 1954. Zij zal dan in het algemeen 5 pet bedragen het grondbedrag, nadat dit eventueel is verhoogd met duurtetoeslag en bijslag. In afwachting van de totstandkoming in de vereiste wettelijke voorziening zal Invasie in Indo-China Belangrijke Franse overwinning in Midden-Laos .Operatie Atlante" heet de grote inva-jom straks met grote kracht terug sie, die aan de Vietnamese Oostkust door slaan. krachtig Frans leger is begonnen. Ass. Press, verneemt, dat bij deze actie 10.000 man Franse troepen zijn ingezet. Intussen breiden de Fransen hun brug genhoofd uit, zonder noemenswaardige tegenstand te ontmoeten. Speciale troepen ruimen mijnen en wegversperringen op. die de opstandelingen hadden aangebracht alvorens de wijk te nemen naar het heu- velgebied van Oost-Vietnam. Het Franse opperbevel in Indo-China beschikt gegevens, dat de Vietminh in dit gebied 10.000 man ter beschikking heeft. leger zou zich nu langzaam terugtrekken „Weg met de Britten, Gibraltar is Spaans!" riepen honderden Spaanse studenten gisteren in Madrid en zij wierpen stenen naar de ramen van de Britse ambassade. Op bevel van de politie gingen de demonstrant ten uiteen, nadat zij de fascis- tengroet hadden gebracht. Ook ln andere Spaanse steden werd gedemonstreerd. DAT de Ned. Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) f2.800.000 aan subsidies toekende en er de 234 subsidie-aanvragen inmiddels 150 in behandeling genomen zijn. DAT ook de schooljeugd van Stavenis- Middelharnis, Sommelsdjjk en Den Bommel voor Oostenrijkse kinderen in de door lawines getroffen gebieden ver snaperingen, toiletartikelen en speelgoed bijeenbracht en er al 500 pakketjes zijn samengesteld. DAT er plannen bestaan voor de aan leg van een nieuwe autoweg ten Noor den van Antwerpen via Ekeren, Hoeve nen en Kapellen tot de grens bij Putte (N.B.), maar het nog wel een paar jaar kan duren voor de bouw begint. DAT het ingenieursbureau v.h. J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen bin nenkort een plan brengt voor de aanleg van een haven in de Maas bij Lithoyen. door een kanaal van 2 3 km met Oss verbonden. DAT de chef van de Noorse Marine, vice-admiraal Skule Storheill, de com- dandant van kruiser De Ruijter, kap. ter zee W. Kuys, en zijn officieren in Oslo een lunch heeft aangeboden. DAT in Zierikzee een nieuwe kiesver eniging: Het Roer Om. wordt gevormd, die het niet eens is met het huidige ge meentebeleid en binnenkort aan de raads verkiezing zal deelnemen. DAT de omzet van de in Utrecht ge houden lederwarenbeurs op ca fl min wordt geschat en 86 procent van deel nemers zich tevreden verklaarde over de ontvangen opdrachten. DAT het aantal verkeersongelukken in A'dam sedert '47 ruim verdubbeld is en er ln '53 totaal 14.544 ongelukken voor kwamen tegen 12.810 in 1952. DAT men in Ottersum (L.) begonnen is met het herstel van de in '44 verwoeste vleugel van het klooster: Maria roep aan, om daar een internaat te vestigen voor de verpleging van ca. 800 diepzwakzin- nige kinderen. DAT volgende week in Dordrecht door politie en Veilig Verkeer een Fietsweek wordt georganiseerd om de fietsers ver- keersmanieren te leren. DAT in het IJsselmeer van Stavoren over de Munnik naar de Oude Zeug teeltplaats voor snoekbaars en baars wordt afgebakend ten Noorden niet met de kuil mag worden gevist. DAT de secr.-penningmeester van de Ned. Kath. Journalistenkring, A. van Oorschot, Zaterdag 20 Maart 40 jaar jour nalist is. DAT minister Algera aan de Tweede Kamer de financieringsregeling voor de bouw van middenstandsbedrijven in de Noord-Oost-polder ter kennisneming deed toekomen. DAT het s s. Wifpo (1597 brt.) van re derij Wilpo (N.V. Houthandel v.h. Wm Pont te Zaandam) verkocht is naar Italië. DAT ln Nijkerk 21 nieuwe rotarians zijn geïnstalleerd en de Rotary Interna tional thans 8000 clubs in 86 landen en gewesten telt en ons land 80 clu-bs heeft met in totaal 5000 leden. DAT de A'damse N.V. As Bonebakker en Zn., juweliers, opgericht 1 Nov. 1792. midden '54 van de Herengracht, waar zij meer dan IV4 eeuw gevestigd was, wordt overgeplaatst naar Rokin 8390. Volgens Reuter hebben de communis- groot aantal Vietnamezen met zich naar de heuvels gevoerd. Uit de delta van de Rode rivier worden vare gevechten gemeld. Door afleidings manoeuvres pogen guerilla-strijders troe pen te onttrekken aan de invasiemacht in het Zuidoosten. Bij gevechten tussen guerillalegers en Franse eenheden zouden beide zijden verscheidene honderden soldaten zijn gesneuveld. Uit Midden-Laos wordt een belangrijke overwinning gemeld. Franse Uniestrijd- krachten veroverden de stad Pak Him Bou. 30 km ten Noorden van Thakhek. dat in het begin van deze week ln Franse handen vieL Prijzenberaad duurt nog voort De vergadering van de Stichting van de Arbeid, waarin gisteren de prijsstij gingen van de laatste weken besproken zUn, heeft, naar wij vernemen, nog niet tot een resultaat geleid. Langdurig is beraadslaagd over het rapport, dat de Raad van Vakcentralen ter zake had ingediend. Op 5 Februari komt men opnieuw voor dit onderwerp bijeen. de bovenbedoelde toeslag 1954 evenals ten aanzien van de gepensionneerde Ne derlandse burgerlijke, militaire en spoor wegambtenaren geschiedt bij wijze van voorschot worden uitbetaald. Om administratlef-technische redenen zal, naar het zich laat aanzien, de beta ling van het voorschot op de toeslag op Indonesische pensioenen op zijn vroegst te zamen met de uitbetaling over de maand Februari a s. kunnen geschieden. De betaling van het voorschot op de toeslag op de wachtgelden en daarmede overeenkomende uitkeringen zal voore hands kwartaalsgewtjze geschieden. Op welke wijze de uitbetaling op alge mene oorlogsongevallenregeling-uitkerln- gen zal geschieden, is nog in overweging. Vriendschap van de daad Gisteren heeft de Zuidafrikaan- se ambassadeur in Den Haag, kolonel P. 1. Hoogenhout, de laatste chèque (waarde f 93.478) van Zuid-Afrika, bestemd voor hulp aan de door de watersnood getroffen gebieden, overhandigd aan onze minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Links minister Luns, die de chèque in ontvangst neemt. Nederlander gearresteerd te Malang De Nederlander M. S. Noach, venndu- meester in Malang. is gisteren door de Indonesische politie gearresteerd. Rehabilitatie Indische slachtoffers Bij heé directoraat-generaal Indonesië in het departement van Buitenlandse Zaken la ingesteld de afdeling rehabili tatie Indische Oorlogsslachtoffers. AOs hoofd dezer afdeling zal optreden de heer R. K. A. Bertsch, als plaatsvervangend hoofd mr J. W. van Hoogstraten. Gibraltar is Spaans Engeland protesteert tegen vernieling van Britse eigendommen „Weg met de Engelsen, Gibraltar ls Spaans!" Dit was het thema van tien tallen luidruchtige demonstraties, die gis teren in verschillende Spaanse steden hebben plaatsgehad. In Madrid wierpen studenten straatstenen naar de ruiten de Britse ambassade en het Brits Insti tuut. In Sevilla bestormden studenten met n vol sinaasappelen bet Britse sulaat, waarvan verscheidene ruiten s velden. In Granada bleef geen ruit heel het huis van de Britse vice-consul; studenten klommen op het dak en hesen daar de Spaanse vlag. In Cordoba Malage ging het minder heet toe, n ook daar werd gedemonstreerd tegen „de Britse bezetting van Gibraltar". De Britse ambassadeur ln Madrid heeft officieel ge protesteerd tegen de vernieling Britse eigendommen. In opmerkelijke tegenstelling met de Heldez winterweer met toenemende vorst (Van onze weerkundige medewerker) i/rij plotseling komen wij nog van daag in een vorstgebied te liggen, waarbij 's nachts matige tot strenge vorst mag verwacht worden. Het hogedrukgebied boven Scandinavië heeft een geweldige afmeting aange nomen en doet aan haar Zutd/ront koude tucht uit Rusland over Polen en Duitsland naar ons land rtromen. In Polen en West-Rusland komt plaatselijk al 15 gr. vorst vooi. In Duitsland wordt komende nacht al strei*ge, en in ons land matige tot strenge vorst verwacht (in het Wes ten van ons land van 5 tot 8 gr. CJ- Het hogedrukgebied ziel er gezond uit en wordt niet aangevallen door depressies. Dit betekent, dat het koude heldere winterweer met 's nachts matige tot strenge vorst en overdag lichte vorst ook begin vol gende week nog kan aanhouden. relletjes stond de officiële visite van de nieuw benoemde Spaanse militaire gou verneur van Algeclras, generaal Monera, aan de Britse gouverneur-generaal van Gibraltar, Sir Gordon McMillan. De Brit bracht in het Spaans een dronk uit op Franco; de Spanjaard in het Engels op koningin Elizabeth.... HET WEER IN EUROPA Weerrapporteo van hedenmorgen 7 oor: c 11 i ïs S NTJO windstil NNO a S t Z S Matige vorst Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met matige vorst en over het algemeen weinig bewolking. Matige tot vrij krachtige Oostelijke wind. (Opgemaakt heden morgen te 10 uur). Zoi. en Maan Zaterdag: Zon van 633 tot 17.12 uur; Maan van 23 43 tot 10 02 uur; Maandag: Zon van 832 tot 17.14 uur; Maan van 24.00 tot 10.15 uur. Op 27 Januari L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1